Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91001) Aryes válasza Teasüti (#90998) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egészen véletlenül nem okostévé, amiről szó van? Miután én a telefonommal látom az összes szomszéd lakásban lévő tévét, esetleg tehetnél egy próbát, hogy letöltöd a hozzá írt távirányító alkalmazást, és párosítás után azzal kapcsolod le. ;) Vagy beállítod rajta az elalvás/tétlenség időzítőt, ahogy írták. Ez utóbbi miért nem történt még meg?

(#91002) Teasüti válasza Aryes (#91001) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem mondhatom meg másnak hogy élje az életét. Illetve én más tulajdonát tiszteletben tartom - meg az okostévék amúgy is kiírják, ha egy telefon csatlakozik. :D
Ellenben az elektromos szekrény közös használatú, etikai szempontból nemigen van fenntartásom kezelni a biztosítékot.
Az eszközökben keletkező kárnak is csekély az esélye. Ezt a rizikót a saját készülékeimnél se tartom kiemelkedőnek. Úgy tudom a visszakapcsolással szokott gond lenni, nem az áramtalanítással. Arra meg ott vannak a túlfesz védők. Ha jól tudom a házon is van, meg vannak harmadrendű védelmek itt-ott egyénileg is.

tordaitibi
Köszönöm! Rendeltem egy konnektoros tesztert, amit linkelt vki feljebb. :R
Elvileg ma érkezik. ;]
Biztosan nem a legoptimálisabb megoldás etikailag vagy morálisan, viszont a passzív agresszió egy kényelmes módja a közvetlen konfrontáció kerülésének. Ha a szép szó nem használ és nincs az ember kezében semmilyen hatalom (hatósági, tulajdonosi, stb), akkor igazából nem tudom milyen eszköz áll még rendelkezésre. Baseball ütő max. :D

[ Szerkesztve ]

(#91003) Aryes válasza Teasüti (#91002) üzenetére


Aryes
nagyúr

Egyrészt beszéld meg vele, hogy le fogod kapcsolni, ha éjjelre úgy marad, másrészt... Ha hozzáférsz a biztosítéktáblához, miért nem kapcsolod le azt kézzel...?

(#91004) Teasüti válasza Aryes (#91003) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nekem megér egy vásárlást, h az ágyból már ne kelljen kimászni éjjel a biztosítéktáblához.
A figyelmeztetés az jogos.

(#91005) Aryes válasza Teasüti (#91004) üzenetére


Aryes
nagyúr

Úgy értettem, hogy egyezzen bele, illetve tegye lehetővé, hogy telefonos appal kikapcsold a tévét. Ha persze van ilyen lehetőség.

(#91006) Pötyi válasza Teasüti (#91002) üzenetére


Pötyi
őstag

Aszondod: "Úgy tudom a visszakapcsolással szokott gond lenni, nem az áramtalanítással."

Az az apró részlet nem ütött szöget a fejedben, hogy a kettő szervesen összefügg? Azért kell majd visszakapcsolni, mert Te áramtalanítottad. Éééérted, ha mondjuk a visszakapcsoláskor megy valami tönkre, akkor hiába tartod fel a kezed ártatlanul, hogy nem én kapcsoltam vissza, én csak áramtalanítottam - ha a visszakapcsolásra se lett volna szükség, ha Te nem áramtalanítod!

QNX is cool!

(#91007) tordaitibi válasza Pötyi (#91006) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Biztosan van reális alapja hogy ettől tönkremennek a berendezések.
Én műszakira lefordítanám ezt a "Bekapcsoltam de nem indul el!" szindrómát.

Transzformátoros, ohmikus, motorikus fogyasztókat érdekes módon nem érint, csak az SMPS tápos cuccokat.
Kiszáradt elkó, amikor egy táp indul, a legkritikusabb mert az utána lévő egységek is indulnának, ami pillanatnyis drasztikus áramfelvétellel jár.
Ezt a kapacitásvesztett primer és szekunder elkók a táp legnagyobb kitöltésű módjában sem tudnak elegendő szuflát szolgáltatni a mögé kötött egységek indulási áramfelvételéhez.
Ezért letilt, majd megpróbál újraindulni, sikertelenül.

Én nem egy vagyonvédelemben évek óta nonstop működő monitoroknál tapasztaltam ezt. A 2-3 éve működő monitorokat bármi miatt áramtalanítani kellett, majd a bekapcsoláskor nem indult.
Ha nem lett volna áramtalanítva, még 1 évet tuti elment volna.

Ezzel csak arra céloznák ha ez bekövetkezik akkor az a táp már amúgy is félhalott.

Valamint, én az otthoni összes cuccomat áramtalanítom használat után.
Ezt a PC-t amiről írok, a nyomtatómat, hifi cuccaimat, mindenemet.
Ezt kb. 40 éve így teszem és semmi hátrányát nem láttam eddig.
Csak a tv megy standbyba, a hűtőszekrény és a modem megy nonstop. Még a mikrót is kihúzigálom, ritkán használjuk, készenlétben 18 wattot vesz, egy 25 éves őskövület.
Nálam az egész ház éjjeli alap fogyasztása ha nem megy épp a hűtő, 15-16W. Ebből a digi modem 11W, a tv standby 0,5, a hűtő 1,8W és van egy kivetítős órám, az 2,5W.

(#91008) Barret001 válasza tordaitibi (#91007) üzenetére


Barret001
addikt

Nálam is szinte minden le van kapcsolva,csak a modem megy 0-24. 1 év alatt sokat lehet spórolni,élettartamban is :)

(#91009) Pötyi válasza tordaitibi (#91007) üzenetére


Pötyi
őstag

Ezt senki nem vitatta. :DDD

"...bármi miatt áramtalanítani kellett, majd a bekapcsoláskor nem indult.
Ha nem lett volna áramtalanítva, még 1 évet tuti elment volna." Node akkor a tévés esetben ki a hibás? Aki bekapcsolja, vagy aki előzetesen kikapcsolta, hogy be kelljen kapcsolni? Ééérted!

QNX is cool!

(#91010) tordaitibi válasza Pötyi (#91009) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Random áramszünetnél is kijönne, akkor pereljük az elműt? :)

(#91011) Pötyi válasza tordaitibi (#91010) üzenetére


Pötyi
őstag

Nem perelésről volt szó, nem olyan szintű felelősségről. A kolléga csak annyit írt, újra ideidézem: "Úgy tudom a visszakapcsolással szokott gond lenni, nem az áramtalanítással."
Perelni az ELMŰ-t?!? :F Itt kifejezetten ő akarja lebaszni a biztosítékot, szándékosan.

Úgy érzem, hogy már megint egy tök értelmetlen irányba megy el a szakmai beszélgetés. Senki sem állította az ellenkezőjét annak, amit Te írtál. (Igaz, rá se kérdezett senki...)

QNX is cool!

(#91012) mezis válasza tordaitibi (#91007) üzenetére


mezis
nagyúr

+1,
de én a Samsung okosTV-met is áramtalanítom, amióta észrevettem hogy készenléti módban néhány óránként megjelenik az 5V az USB-jén.
"Környezettanulmányt" végezne olyankor? :F

mezis

(#91013) Barret001 válasza mezis (#91012) üzenetére


Barret001
addikt

Finoman fogalmaztál :)

(#91014) leweegee válasza mezis (#91012) üzenetére


leweegee
aktív tag

A megfelelő fájlokat "várja" frissítés gyanánt. Nem kell mindig sötéten látni a dolgokat...

Ne nőj fel! Csapda!

(#91015) tordaitibi válasza Pötyi (#91011) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Félreértesz, valószínűleg az én hibám, nem tudtam megfogalmazni rendesen.

Ott vagyunk ugye hogy a kolléga leverdesi az AVK-t távirányítással.
Egy ilyen után pl. nem idul el a szomszéd tévéje.
Én meg azt próbáltam kifejteni hogy egy ilyen nemindulás lehetséges egy random vagy előre bejelentett szolgáltatói áramszünet után is.
Nem a kikapcsolgatások miatt nem fog bekapcsolni a tv hanem mert egyébként is dögrováson van a tápegysége.
Csak ezt nehéz bizonyítani egy összeveszésnél hogy nem csináltam én semmi rosszat hogy kikapcsolgattam a tévédet, amúgy is megdöglött volna 2 hét múlva.

(#91016) ekkold válasza Aryes (#91001) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ha már hobbi elektronika témában vagyunk: kell egy MCU meg egy infra led, ami este x óra után elkezdi a hangerő-le gombnak megfelelő kódot villogtatni az infra leden. Ezt feldobja az illető szobájában pl. a szekrény tetejére, aztán esténként lehalkítja a tv-t :)

(#91017) ekkold válasza mezis (#91012) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Kb 10...20 éve kiderült, hogy az LG tv-k kémkednek, az illető aki először megosztotta a neten, bizonyította hogy miután bedugja a pendrájvot, a tv elküldi valahová a rajta levő fájlok listáját (tartalomjegyzéket). Azért volt könnyű bizonyíítani mert ráadásul kódolatlanul küldte, és egy sima wireshark-al meg lehetett nézni a tv által küldött adatokat.
Amikor reklamáltak az LG-nél, annyit válaszoltak, hogy van valahol egy menüpont ahol ez tiltható (egyszerű halandó nem fogja megtalálni). Tehát emberünk tiltotta ezt a funkciót a menüben, és ezek után a tv ugyanúgy küldte az adatokat.... Lett bármilyen következménye a dolognak? NEM. Miért nem? Két okból, azért mert eleve szándékosan így készült, és mert az összes többi tv-ben is van ilyen funkció. Azokban a tv-kben amelyekben van kamera és mikrofon (pl. skype-ot is tudó tv-k) ugyanazok a funkciók benne vannak mint a mobilokban, azaz megfelelő okkal (pl. állambiztonság) ezek aktiválhatók (akkor is ha a tv látszólag stabdby-ban van). Rossz esetben ezt egy ügyesebb hacker is megteheti... Erről is volt netes demonstráció talán youtube vidóban bemutatva, de elég hamar eltűnt - és ennek sem lettgyakorlatilag semmilyen következménye - legalábbis a gyártóra nézve.
Arra gondolom mindenki (na jó a többség talán) figyel, hogy a mobilján milyen adatokat tárol - nos ha valaki a tv-t kiengedi a netre, akkor arra is figyelni kell, hogy a tv mihez fér hozzá (pl. ha van NAS otthon). Pl. én a tv számára csak az itthoni hálózat elérését engedem, a router tűzfalában tiltva van a tv internethez való hozzáférése. De persze mindenki azt csinál amit akar.

[ Szerkesztve ]

(#91018) Joshi


Joshi
titán

Üdv. Nem tudom, hogy jó helyre írok, előre is bocs ha nem. :B Szóval vettem egy 120x120-as ventit ami 110-230V-ról üzemel. A gond az, hogy VAC, tehát nem DC hanem AC venti (benéztem). Már a 4 érpár is zavarba hoz, hogy lehet ezt 230V-ra kötni? Az alábbi matricák vannak a ventin. Konkrétan erről a ventiről van szó.

Ha jól értelmezem, akkor 230V-on a Fekete és a Kék kábelekkel tudom üzemeltetni, a másik két kábel pedig használaton kívül marad?

[ Szerkesztve ]

(#91019) PHM válasza Joshi (#91018) üzenetére


PHM
addikt

Nem, 230V-nál össze kell egymással kötni a pirosat és a fehéret.
Tehát a fekete a fázis, kék a nulla, piros/fehér pedig összekötve.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#91020) Joshi válasza PHM (#91019) üzenetére


Joshi
titán

Köszi a választ. Akkor ezek szerint nem mind1 a polaritás? Nem köthetem a vezetékeket egy sima villás konnektorra, hiszen azt fordítva is bedughatom?

[ Szerkesztve ]

(#91021) [w] válasza PHM (#91019) üzenetére


[w]
őstag

vagy a piros-fehérre tehet egy kapcsolót és azzal kapcsolgathatja is

cmdr PETER W. VOLKOV

(#91022) ViZion válasza ekkold (#91017) üzenetére


ViZion
félisten

No-no! Az nem úgy vót! :D
LG megmondta, hogy ez a SW teszteléshez kellett, nem is gyűjtenek adatokat!
...ekkor jöttek a kérdések: ha SW tesztelés, akkor miért éri el netről, miért nem helyileg csak. Miért élnek a szerverek hónapokkal, évekkel a típus kiadása után? Stb. stb... ezekre persze nem volt válasz. Volt teszt az ócó TV boxokról is, ismeretlen könyvtárak, amik hazatelefonálnak. Valószínűleg backdoor, ami nem csinál semmit egyelőre, de később akár ddos zombinethez lehet csatlakozni, vagy valami bruteforce akcióhoz adnak kraftot, ki tudja? De átlag android kütyük is folyamatosan a neten vannak, kevés adat jön-megy, de megy... Asszony Xiaomi telója eddig a legdurvább, ha esetleg játékot is indít, akkor megkergül a tűzfal log... :B

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#91023) Reggie0 válasza Pötyi (#91006) üzenetére


Reggie0
félisten

Es akkor hogyan kapcsolod fel a lampat, vagy dugod be a szamitogepet a konnektorba?

#91022ViZion: A windows is csak egy spyware amibe beepitettek egy oprendszert is csalinak.

[ Szerkesztve ]

(#91024) tordaitibi válasza Joshi (#91018) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kék-fekete a 230V a maradék kettőt összekötöd.
2 darab 115 voltos tekercs van benne amiket 115 voltnál párhuzamosan, 230-nál sorba kell kötni. Nem midegy a tekercselés iránya, úgymond a polaritás sem de ott a rajzon minden.

A konnektornál már mindegy, nem fog visszafelé forogni :)

[ Szerkesztve ]

(#91025) PHM válasza Joshi (#91020) üzenetére


PHM
addikt

De, sima villás konnektorra is kötheted, a hálózatban ugyanis ciklikusan
változik a feszültség polaritása.
Csupán annyi, hogy fix bekötésű fogyasztóknál a fekete/barna szokott a fázis,
míg a kék a nulla lenni, de ettől el lehet térni, hisz van olyan kábel is,
amelyben nem színekkel, hanem számokkal különböztetik meg az ereket.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#91026) Dr. Szilikát válasza Joshi (#91020) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ahol a képen szerepel a 230 V (fekete és kék), nincs jelölve fázis és nulla (most csak laikus szemmel tekintve, hiszen szakmailag fel sem merülne a kérdés, azaz mindegy).

Mindamellett polaritás egyenáramnál van (+/-), ez itt váltakozóáram, ahol a fázis-nulla szimbolikus (vagy mondjuk úgy, hogy ne részletezzük).

Egyik érdekes kivétel a hangszórók esete, ami váltakozóárammal működik, mégis pozitívként jelölik egyik pontját, ami egyezményesen a membrán előre mozdítását azonosítja. Végeredményben mégis a helyes fázis beállítását segíti.

(#91027) tordaitibi válasza Dr. Szilikát (#91026) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha a White-Blue köti össze és maradék kettőn megtáplálja akkor fordítva fog forogni.
Itt a "polaritás" a tekercselési irányt jelenti.

Azért nem lehet sajna sok aszinkron motoron forgásirányt váltani mert a 4 tekercsvégből 2 belül a tekercsfejen van az összekötve, 3 madzag jön ki. Így nem lehet egyik tekercsen sefordítani.
Ennél a ventinél lehetne. Persze nem kell de itt kihozták mind a 4 tekercsvéget.

(#91028) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az nagy gányolás ha egy nagyon finom rajzolatú, többrétegú lyukgalvános alaplapon nem forrasztom ki a 7 darab púpos elkót, hanem elcsípem, hagyok 2-3mm lábat az elkóból és ehhez forrasztom az új kondikat?
Annyira picikék a forrszemek, félek hogy a kiforrasztásnál elbaltázom a lapot.
Hely van bőven hogy pár mm-el magasabban lesznek a kondik.
Mechanikailag se fog mozogni, egy spéci PC egy 2U magas rack szekrénybe fixen betéve.

(#91029) Reggie0 válasza tordaitibi (#91028) üzenetére


Reggie0
félisten

Ha nem savazod ossze a panelt es nem teped a labrol a kondit, akkor meg lehet tenni.

A tovabbi mechanikai rogziteshez nyugodtan hasznalhatsz takonypisztolyt.

[ Szerkesztve ]

(#91030) Aryes válasza mezis (#91012) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nekem is csinálták (10 + 8 éves Samsung), amíg ki nem kapcsoltam a menüben a frissítések automatikus keresését. Azóta egyszer sem kapcsolt be éjjel. Ebbe nem kell többet belelátni, mint ami. :N Persze biztos vannak kivételek.
Mikrofon az enyémben is van sajnos, sosem használtam, nem is adtam beleegyezést amikor kérdezte, hogy aktiválom-e a hangvezérlés funkciókat. De ha valaki mégis hallgatózik a túlsó oldalon, hát együttérzésem, mert ritka unalmas lehet a családi veszekedéseket hallgatni. :))

(#91031) Aryes válasza ekkold (#91016) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tökéletes! :C

(#91032) soldi3r


soldi3r
veterán

Szevasztok!
Egy akkus permetezo panelje idonkent beazik es a rajta levo szilikon szigeteles eleg foghijas. Ha neutralis szilikonnal potlom, az jo lehet, vagy mindenkepp valami Kafuter K-704-hez hasonlo szigetelo kell?

E30 (oo=[][]=oo)

(#91033) Barret001 válasza soldi3r (#91032) üzenetére


Barret001
addikt

Ez attól függ,hogy ki fog hozzászólni.Én használnám,de biztosan megcáfolnak...

(#91034) ViZion válasza soldi3r (#91032) üzenetére


ViZion
félisten

mezei FBS-el is szigeteltem már panelt, semmi baja. Hűtést ne kend le vele :DDD

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#91035) yazoo1


yazoo1
tag

Sziasztok!
van egy Nice bf kapu nyitom, aminek a fotocellás ér zékeloje mindig világít , kinyitása gombra jó de vissza már nem megy . Folyamatosan érzékel. Levettem az egyik érzékelőt el volt égve 2 dióda. Kicserélték de semmi. Lehet még kettő el van szállva. Ide 2 vezetek jön be(+ -)
ma szétbontottam azt a fotócellát amibe öt sorkapocs van egyes kettes négyes ötös hármasba nincs kötve semmi.
Az 1-és be megy a kek ami közösítve van a négyessel át van hidalva. Feszültség alatt véletlen össze érintettem két vezetéket rövidzárlatot csináltam szikrázott azóta se kép se hang a motorhoz a bejövő megvan a feszültség, de onnan kezdve tovább nem megy

Mi lehet a gond kondenzátor tönkrevágtam?

(#91036) Reggie0 válasza soldi3r (#91032) üzenetére


Reggie0
félisten

Azt nezd meg, hogy ecetsavas-e, vagy amikor kot ecetszaga van-e. Ha igen, akkor megmarhatja a panelt.

(#91037) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hát (háttal nem kezdünk, akkor ) Has, ilyen lett.
Kb. 8-10mm-re vannak felemelve mert alá kellett férnem a pákával.
A műtét sikerült, a páciens már teszi is a dolgát a rackszekrényben.
Ez egy elsőgenerációs GIRA okosotthon vezérlő, 13 éves, gyakorlatilag pótolhatatlan. Az újra átállás meg félmilla alaphangon.
A 9 elkó meg 1600Ft volt.
Bekarikázva a 3+2 elkó, és még 4 cserés volt a picopsu-ba is.

[ Szerkesztve ]

(#91038) soldi3r válasza Reggie0 (#91036) üzenetére


soldi3r
veterán

A neutralis szilikon nem ecetsavas, mint ahogy a neve is mutatja, neutralis :)

E30 (oo=[][]=oo)

(#91039) Reggie0 válasza soldi3r (#91038) üzenetére


Reggie0
félisten

Mostanaban nem kovetem a szilikonipart, ezert csak az elvet irtam le, hogy mire kell figyelni :)

(#91040) ViZion


ViZion
félisten

Az FBS az ecetsavas, nálam semmit nem mart meg. De a neutrális nyilván jobb, csak drágább.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#91041) Barret001 válasza ViZion (#91040) üzenetére


Barret001
addikt

Gyorsan köt,annyi idő alatt sok esélye nincs.

(#91042) Beni2360


Beni2360
félisten

Remélem jó helyen járok, Sziasztok.
Adott egy mennyezeti (kínai) venti világítással. Kb 15 éve úgy használom, hogy a madzagokkal kapcsolgatom. Az egyikkel a világítás ki be a másikkal meg a ventillátort kapcsolom.
Most át lett helyezve a konyhába és látom, hogy egy 3-s csokiban a szélsőben kettő szál van bekötve. A másik oldal meg egy szál.
Ha jól filózok akkor ezt be lehetne dupla kapcsolóval kötni, hogy ne keljen a madzagokat huzogatni. A 3 fokozatból egy állást bekapcsolnák és az indulna a fali kapcsolóról.
Hova mit kössek a 3-s csokiban?

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#91043) kisi válasza Beni2360 (#91042) üzenetére


kisi
aktív tag

Ha jól értem, akkor a csillár bekötése - ahol a plafonból megy a vezeték a csillárba a plafon felől 2 szál, és a csillár felől 3 szál.

Ez egy normális csillár bekötés, ezzel nem fogod vezérelni a csillárt, hogy mi menjen, max az egészet ki -be kapcsolgatni.
A plafon felől fázis-nulla vezeték(A földelés hiányzik), a csillár felől pedig a fázis-nulla-föld van a csokira kötve.
*** Jav: csak az egészet kapcsolná egyszerre a kapcsoló, a csokiban a vezetékek a normál csatlakozások, amiből a rendes jelenlegi kapcsoló a fázist szakítja meg. ... *****
Annak idején nekem is volt ilyesmi csillár, arany, fa betétes lapátokkal, 3 kis lámpával...
A csilláron belül van két forgó rendszerű kapcsoló az egyik a ventillátornak egy négy állású, a másik pedig egy két állású. Ezeket nem valószínű, hogy ki lehetne vezetni fali kapcsolóra, plusz szálakat kellene behúzni a fali kapcsolótól a lámpáig, ráadásul a lámpa testében nem is nagyon van hely ezeket a plusz vezetékeket behúzni, és bekötni a megfelelő helyre.

[ Szerkesztve ]

(#91044) kisi válasza soldi3r (#91032) üzenetére


kisi
aktív tag

(#91045) Donki Hóte válasza Beni2360 (#91042) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ha az a cél, hogy a fali kapcsolóval bekapcsold a csillár világítását, plusz (egy előre kiválasztott fokozatban) a ventillátor forgását is, akkor ez megoldható.

A csillár két vezetékével szembe bekötöd azokat a szálakat, amik falból jönnek ki.

SZERK: jobb lenne, ha lenne védőföld is, de ha a falból csak két vezeték jön ki, akkor nincs védőföld.

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#91046) Beni2360 válasza Donki Hóte (#91045) üzenetére


Beni2360
félisten

Ez a fel állás meg van. Egyik oldalt kis lanc bekapcs világítás, másik oldalt bekapcs és beállítva sebesség. Fali kapcsolóval indítom.
Azt el felejtettem írni,hogy be húznék fentre egy 3. Vezetéket és akkor 3 helyre tudnám kötni a ventiből kijövő 3 vezetéket. A földelésnak van külön csatlakozás a felcsavarozott tartó konzolon.
Azt kéne meg tudni,hogy az a két szál külön külön mit vezérel. Most oda szembe a nulla lett bekötve, pedig szerintem oda a fázis kellene.

Béni2360 - Redmi Note 8 Pro - Acer Aspire 5 A515-51G -- LG OLED55C8PLA - YAMAHA RX-V685 - Mission mx4 5.0 - Taga TSW-90 v.3 - QNAP TS-133 - Mini MX-G - MECOOL BB2 PRO- X96 MAX PLUS -ZIDOO Z1000 Pro

(#91047) Teasüti válasza tordaitibi (#91007) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hmm, érdekes volt olvasni. Köszönjük!
Viszont nem arról van még itt szó, hogy a bekapcsolás pillanatában túlfeszültség keletkezhet, ha éppen a hálózati feszültség amplitudójának időpillanatában történik?
Vagy talán egy hálózati tüske keletkezik ekkor? Nem emlékszem a részletekre, bár nem is vagyok szakember, szóval nekem elnézhető. :B


#91016ekkold
Kreatív. :C

[ Szerkesztve ]

(#91048) fatpingvin válasza tordaitibi (#91037) üzenetére


fatpingvin
őstag

szívet melengető VIA procis gépeket látni aktív használatban :)

nekem is van két ilyesfajta gépem.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#91049) tordaitibi válasza Teasüti (#91047) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Negatív... :K
Túlfeszültség bajosan, inkább pillanatnyi hatalmas áram.

Bármit el lehet úgy hogy pont a szinusz csúcsán történik a bekapcsolás. Ez tényleg a véletlenen múlik.
Pl. régen a kritikus helyeken lévő izzólámpákat megtámogatva egy nullátmenetes egységgel, az üzemidő 8-10 szeresére nőtt. Azok is a bekapcsoláskor haltak meg.

Normálisabb tápokba természetesen gondoskodnak arról amit írtál.
Vagy egy kis értékű mezei ohmikus ellenállás korlátozza a csúcsáramot, a normál terhelésnél szinte ott sincs, hatása elenyésző.
Vagy egy NTC gondoskodik erről.
Amúgy ez a nagy tranziens áram inkább a graetz-et kínozza, a többi az passzív alkatrész, nem pusztul bele.

(#91050) tordaitibi válasza fatpingvin (#91048) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Teljesen mezei mini-itx vékonykliens amúgy.

És amit még sose láttam, egy SSD van benne, aminek szabvány IDE lábai vannak és be van dugva a lapon egy IDE portba :) az egész ssd olyan széles mint a port és 2,5cm magas, kis miniatűr.
Tápot külön kap 5 voltot.

Elég nehéz lett volna a lapot helyettesíteni, com portok egyebek, eléggé célspecifikus.
A cég természetesen vállalta volna a teljes gép korszerűbbre cseréjét és a rendszerbe illesztését, 6 számjegyű összegért.
Egy nemtudommi fut rajta egyébként, én valami Linux klónra tippelek. Kizárólag karakteres felület, gui-nak nyoma nincs. Belelépni be lehet passworddal, egy mélységig aztán megtagadja a továbbiakat, de eddig is olyan mintha összekeverték volna a szuahéli, a berber és az egyszerűsített kíni nyelvet és még egy kis szanszkrit is van benne :K

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.