Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80251) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Szeretnék két routert összekötni (UTP) kábellell.
A két router közt kb 60m távolság van, a nyomvonal védőcsőben falban, védőcső nélkül padláson haladna.
Milyen típusú kábelt ajánlanátok hozzá?

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#80252) mezis válasza hódmaci (#80251) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Inkább árnyékolt (FTP) kábelt javasolok. Bizonyára a Cat5e az 1Gbps-el elég lesz a közeljövőben. Cat6-ra nem költenék, akkor már inkább optikai, --majd.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#80253) hódmaci válasza mezis (#80252) üzenetére


hódmaci
senior tag

Köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#80254) tordaitibi válasza hódmaci (#80251) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom milyen extra sebesség kellene.
8 éve nem tudom milyen CAT kábelek voltak, a munkahelyemen 160 méter van behúzva a fő és portaépület között, iszonyat zajterhelt a kábel, végig erősáramú kábaeak mellett megy.
YT. FHD videostream gond nélkül megy + mellette egy folyamatos stream, ip kamera és emellett még böngészni is lehet a weben.
Nem tudom mennyi lehet az áviteli sebesség de elég.

A 60 méter az semmi, lófütty.

(#80255) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?
[link]
Megbízhatóság és zaj tekintetében.
Használok egy amit már írtam, hogy 8V-ot állítok elő vele. Aztán ebből 5V és 3,3v-ot.

Kiszeretném váltani, hogy csak 2db ilyen egység legyen és stab kocka ne legyen. Mennyire tudja tartani a feszültséget egy ESP32-nek, ADC-nek, EEPROMnak ezek a kritikusabb eszközök.
Ez az autóba szánt elektronikám, ahol a bemenő feszültség elég tág határok között változhat és fűteni nem szeretnék.

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#80256) razorbenke92 válasza Tomika86 (#80255) üzenetére

Megbízhatóságnak adok egy plusszt.

Egy egeret alakítottam át, 1db 1.5 elem való bele, és én tettem egy 14500-as LiIont a foglalatba, belül meg a foglalat után egy ilyennel buckolom. 3-4 éve megy gond nélkül.

Az ESP miatt kicsit több kakaó kell nálad, de szerintem még azt sem fogja megérezni.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#80257) Tomika86 válasza razorbenke92 (#80256) üzenetére


Tomika86
senior tag

Jelenleg van ez az átalakító, utána az 5V-os stab és egy LF33 stab. Gond nélkül megy.
Csak az 5V-os stab elég meleg, illetve egyszerűsödne is ha csak 2db ilyen DC-DC lenne

(#80258) razorbenke92 válasza Tomika86 (#80257) üzenetére

Úgy próbáltad már, hogy a ez az átalakító 5V-ot csinál, és az 5V-os feszstabot kiiktatod (áthidalhatod a ki és bemenetét), és csak a 3V3 marad LDO?

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#80259) Tomika86 válasza razorbenke92 (#80258) üzenetére


Tomika86
senior tag

Úgy még nem

(#80260) toza


toza
senior tag

hello.

hova irjam?!

egett alkatresz cserelve lett,

viszont mellette levo olvadt muanyag ugyanugy maradt.
ez ugye nem jelenthet tul nagy gondot kesobbiekben?

DELIUM TFT SW26B monitor- kb 3 evente elpukkan rajta egy 3kv os kek ize , ez volt most a harmadik csere..

valaszt koszonom.

lol.. aliexpresszen ugyanott elpukkant elemmel aruljak hasznalt kent..pfff

[ Szerkesztve ]

szegyen a futas,de faraszto...

(#80261) Barret001 válasza toza (#80260) üzenetére


Barret001
addikt

Semmi gond nem lesz az elszíneződött műanyag (kapton) miatt,ha a belecsomagolt alkatrész működik rendesen.

(#80262) Csabesz666


Csabesz666
aktív tag

Sziasztok! Egy egyszerű előerősítő kapcsolási rajzra lenne szükségem, aminek a kimenete illeszkedik az erősítőm bemenete: érzékenység 450 mV, impedancia 47 kilohm A segítséget előre is köszönöm!

(#80263) Dr. Szilikát válasza toza (#80260) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

6 kV-os kondenzátort kell betenni, nem a feszültség miatt, hanem nagyobb méretű kondi jobban képes disszipálni ugyanazon teljesítményt, némileg csökkenő hőmérséklet mellett, tartósabb lehet.

Itt ugyanis nem csatolóként szolgál, a trafó szekunderére terhel direktben, a keletkező teljesítményt pedig el kell fűtenie, az nyírja ki, illetve a gyári spórolás, alulméretezés.

A kapacitás csökkentése is egy lehetőség kb. felére, ami szintén mérsékli a veszteséget és még elindul vele, valószínűleg.

(#80264) mezis


mezis
nagyúr

Üdv.!

Küzdök egy Vitalograph Asma-1 készülékkel. Évekig fiókban hevert, utoljára még működött.
Elemek behelyezése után bekapcsolás után két rövid sípszó, a kijelzőn az emberke mellett a "memória eléggé tele" van ikon jelenik meg, de nem villog. Vagyis még nincs tele.
Semelyik kapcsolóra nem reagál, a Power gombra sem! Csak az elem kivételével kapcsolható ki.
Alaplapra forrasztott elemet, akkut nem találtam, csak a C23 tűnik nagykapacitású kondenzátornak. kétféle DVM-el mérve ugyanaz az érdekes eredmény: kb 0,2V feltűnik, majd hamar lecsökken kb 0,1V-ra és innentől kb másodpercenként csökken a feszültség 0,001V-onként. :F

A széllapátjának forgási sebességét opto kapu mérné, adó egy kék színű LED, amiből fényt sem én, sem a mobilom kamerája nem lát kijönni. UV LED lenne? :F
DVM dióda teszterével nyitó irányban 1,1V-ot mérek (nem forrasztottam ki, záró irányban nem mértem). Hasonló, de nem azonos kék ledem nyitó feszültsége 2,64V és világít is.

A készülék bekapcsolt állapotban a sem a diódán, sem a C23 kondenzátoron nem jelenik feszültség. Illetve a C23 esetében ugyanaz a furcsa, kicsi feszültség.

Forrasszam ki azt a kondenzátornak jelzett valamit, hátha lesz a másik oldalán valami felirat?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#80265) rednifegnar válasza mezis (#80264) üzenetére


rednifegnar
senior tag

mondjuk az a 23-as eleg elemesnek nez ki. de nem ertek hozza. ha usb-re feldugod gepre akkor csinal valamit?

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80266) PHM válasza mezis (#80264) üzenetére


PHM
addikt

Nekem az a "C23" inkább lítium elemnek tűnik.
A led pedig infra led lesz, legalábbis arra utal a nyitófeszültsége.
Ha fel tudod hajtani a C23-at, szerintem rajta lesz a + jel és az elem típusa.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#80267) toza válasza Dr. Szilikát (#80263) üzenetére


toza
senior tag

ok. koszonom. megvarom a kovetkezo 3 eves kiegest es akkor 6kv st rakok majd :D

szegyen a futas,de faraszto...

(#80268) Dr. Szilikát válasza mezis (#80264) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Google képkeresőben lítium elemeket látok "pontozott" felülettel, kapacitást simát láttam most, ha ez jelent valamit. Színre keresve még konkrétan sárga elem is akad.

Elem szokása inkább átvezetőbe menni, amitől leterheli a feszültséget, míg a szuperkapacitás inkább kiszárad, szigetel. Régen ilyenkor a videómagnó gyorsan felejtett, de zárlatot nem okozott általában a tárolókapacitás. IR LED szokott lenni a képen látható kék is, vagy sötétebb is lehet, ritkán színtelen is.

[ Szerkesztve ]

(#80269) mezis válasza Dr. Szilikát (#80268) üzenetére


mezis
nagyúr

Köszönöm a válaszokat PHM-nek, rednifegnar-nak is. Leforrasztottam, valóban CR1025-ös Lithium CELL. Így már érthető a C23-as jelölés is.
Sokol rádió stílusban (zseblámpa elemek hátuljára gumizva :D ) bekötöttem 3V-ot és így már működik a Power gomb. Memóriát is sikerült törölni, de még küzdök vele. Csak Err felirattal hajlandó bekapcsolódni, de ha a Power előtt nyomva tartom a Le + Föl gombokat, akkor akár fújhatom is és mér valamit.
Vagyis a LED is működik, csak nem látható.

mezis

(#80270) #90088192 válasza mezis (#80269) üzenetére


#90088192
törölt tag

Valószínű kalibralni kell, mert elveszett a kalibracios érték amint lemerült a cella.
Ne kérdezd hogyan, az valószínűleg valami Voodoo trükk lesz. :O

(#80271) RAiN91


RAiN91
őstag

Sziasztok,
van egy Fahrenheit forrasztóállomásom, és úgy néz ki megadta magát. 25 fokig melegíti a pákát, tovább nem. Közben írja, hogy várjak. Találkozott már esetleg valaki ilyen hibával, akármilyen típusnál?

(#80272) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Van valakinek bevált FET-es motor polaritásváltó rajza? Előny, ha csak N vagy P FET-ekből áll :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#80273) #85619712 válasza mezis (#80269) üzenetére


#85619712
törölt tag

Itt ír valami referencia érték beállításokat, azokat megcsináltad?

(#80274) #85619712 válasza RAiN91 (#80271) üzenetére


#85619712
törölt tag

Fűtőbetét nem szakadt? Termisztor jó benne? Tápfeszültséget kiadja a pákának az állomás? Van valami típusa, vagy csak Fahrenheit 'azt jóvan? :D

(#80275) #85619712 válasza hcl (#80272) üzenetére


#85619712
törölt tag

H híd két p és két n fet-el, csak egyfélével gyanús, legfeljebb kettős tápról.

(#80276) tordaitibi válasza hcl (#80272) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Csak egy típussal sajnos mint írták külső táp kell mivel saját tápfeszültségről sehogy sem lehet N fetet a +, P fetet a - ágban teljesen kinyitni, vagy valami impulzustrafó de ez meghaladja a képességeimet.

(#80277) hcl válasza tordaitibi (#80276) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

És @lewegee : egy ilyet találtam, ez jónak is tűnik. Amúgy megy egyfélével is, csak a felső rész nyitásához kell még némi macera (elvileg egy plusz tranzisztorral kapcsolja a tápról a gate-et, ha jól értem), nekem meg az a lényeg, hogy minél kevesebb alkatrész kelljen :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80278) tordaitibi válasza hcl (#80277) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha neked is léptetőmotorhoz kell akkor ez jó de ha 1 fogyasztód van és egy szabvány H híd közepébe kötnéd akkor a linkelt rajz nem jó.
Ott 4 darab fogyasztó, illetve tekercs van és mind a 4 a negatívot kapja kapcsoltan ezért jó az N fet a 4 ágba.

Próbálj ki egy deszkamodellt, Nfet a pozitív ágba,
+ a drain, fogyasztó a source és a negatív között, a gate-t tedd a pozitív tápfeszre.
Nem tud teljesen kinyitni, marad rajta 2-3V.
Ugyanez a fet hülye hasonlattal, földelt emitteres azaz source módban, amikor a terhelés a + és a drain között van akkor teljesen kinyit.

(#80279) hcl válasza tordaitibi (#80278) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Léptetőhöz kell, ja, ez kimaradt? :D Sikerült tegnap este hülyén fogalmazni, sry.
Azt tudom, hogy ez DC-hez nem lesz jó, de arra vannak bevált dó'gok :)

HOPP
Nem lesz jó, mert 2 tekercses léptetőmotorjaim vannak :W Vagy ez menne úgy is, hogy a 2 tekercs egyik végét rántom fel tápra a két ellenállással?

"Ott 4 darab fogyasztó, illetve tekercs van és mind a 4 a negatívot kapja kapcsoltan"
Jaja, ezért fogott meg a rajz :) Hasonlót már ötleteltem, 2 dióda a híd tetejére, meg 2 NPN az aljára, ott az egyik irányban csak fél tápfesszel forogna, de elvileg működne. Csak ezzel sem voltam akkor előrébb.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80280) #85619712 válasza hcl (#80279) üzenetére


#85619712
törölt tag

Bipoláris léptetőmotornál így néz ki a történet:
De nem értem miért akarsz diszkrét alkatrészekből ilyennel kínlódni? Pl. az L293D ic-vel nem lenne egyszerűbb?

(#80281) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Valaki megerősítene abban hogy...

ezek:
TR MOTOROLA 2N6488 80V
TR MOTOROLA 2N6491 80V

helyettesíthetők ezekkel: ?
BD911
BD912

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80282) hcl válasza #85619712 (#80280) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Bfffff :D
Maradok a P-N megoldásnál :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80283) #85619712 válasza DonThomasino (#80281) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ha van rá mód inkább BD743B/BD744B ezek csutkára ugyanolyan paraméterekkel bírnak. :R

(#80284) DonThomasino válasza #85619712 (#80283) üzenetére


DonThomasino
veterán

Köszi, utána nézek.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80285) #85619712 válasza DonThomasino (#80284) üzenetére


#85619712
törölt tag

Mibe kellenek amúgy? Végül is csak a bétája más a 911/912-nek, lehet jó az is az adott feladatra. (A kereszt referencia katalógus szerint helyettesítő ezekkel is)

[ Szerkesztve ]

(#80286) DonThomasino válasza #85619712 (#80285) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy autòs erôsítôbe.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80287) #85619712 válasza DonThomasino (#80286) üzenetére


#85619712
törölt tag

Akár jó is lehet, csere után mindenképp mérjél/állítsd be a nyugalmi áramot, és a kimeneteken ne legyen egyenfeszültség.

(#80288) Janos250 válasza hcl (#80272) üzenetére


Janos250
őstag

"Van valakinek bevált FET-es motor polaritásváltó rajza"
Igen:

https://www.banggood.com/Geekcreit-3D-Printer-A4988-Reprap-Stepping-Stepper-Motor-Driver-Module-p-88765.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Kevesebb, mint 1000 Ft-ért két héten belül a kezedben van mindenféle plusz adminisztráció és külön költség nélkül, futárral.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#80290) hcl válasza Janos250 (#80288) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nehogymá' olyat kérdezzek egy szaktopicban, hogy valamit hogyan lehet megépíteni... :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80291) tordaitibi válasza hcl (#80290) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Végülis jogos, ha van 3-4 marék fetem a fiókba és a miniatürizálás nem szempont akkor megépíteném én is.

(#80292) hcl válasza tordaitibi (#80291) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Meg a 4 FET kicsit olcsóbb (itthon boltban), mintha megveszem a modult, +vám +ÁFA :D
Amúgy van ilyen modulom, csak akarok magam is építeni H hidat, hogy lássak ilyet is. A motormeghajtó modulokat meg olyan helyeken használom, ahol kulturáltan kell kinéznie, és kisebb teljesítmény is elég.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80293) RAiN91 válasza #85619712 (#80274) üzenetére


RAiN91
őstag

Fahrenheit 28011. Ismerősömnek is ilye van, leteszteltük, a páka a rossz. Szétkaptam, de így nem látok benne hibát.
Viszont hestore-n 3e Ft a komplett páka, nem vészes.
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#80294) ecaddsell válasza angyalpc2 (#80289) üzenetére


ecaddsell
aktív tag

Első körben azt kellene tisztázd mire kell neked a mérőfej.
Pl.
A feszültség adatok jól hangzanak, de ha megnézed a feszültség-frekvencia derating görbét rögtön látszik, hogy kapcsolóüzemű tápot jó eséllyel nem ilyen alap fejekkel fogsz nézni.
Ehhez fix osztású nagyfeszültségű fejeket szoktak használni, nem ritkán 100:1 vagy 50:1 osztásút, nem kevés pénzért (ilyen pl. a Micsig DP10007 vagy Micsig DP10013, ne hidd, hogy ezek drágák, épp ellenkezőleg).

Az impedancia adatok megint jól hangzanak, de ha megnézed az impedancia frekvencia görbét (ilyet komolyabb fejek adatlapján szoktak megadni) megint látszik, hogy nagyobb frekvencián nagyon kicsi tud lenni az impedancia.
Nem csoda, hiszen hiába van ott a kapacitív osztó 10:1-es állásban, még mindig nagy a kapacitás értéke.
Ahol számít, hogy ne terheljen be nagyon a kis impedanciával a fej nagyobb frekvencián (gyors fel/lefutású jeleknél) aktív FET-es fejeket szoktak használni még több pénzért (1pF körüli/alatti kapacitással).

Nekem ebből az általános fejből P7300 típusú van (kb. az UT-P06-nak felel meg), anno kb. 10 dolcsiért vettem darabját, most is árulják, most már az Alin is többért van Banggoodon meg a duplája. Ezzel nem azt akartam írni, hogy ajánlom, csak ezt tudom jobban megnézni, ha annyira érdekel.
Azaz az ami nekem ebben a kategóriában van kb. a konrádos/vaterás alap kategórának felel meg. Tucat alap fejek kb. egykutya mindegyik.

A drágább konrádos/vaterás meg egy kicsit több feszültséget bír, a fix 10:1 osztósban több bizalmam lenne (a kicsit is minőségibb cuccok nem mindent is akarnak, hanem jól definiált célra és korlátokkal készülnek), de ugye kérdés neked hova kell.

Ha csak 1 alap mérőfej kell akkor valami nem túl drágát érdemes venni és félretenni a pénzt akkorra, amikor már tudod konkrétan mire kell neked speciális mérőfej, mert az nem lesz olcsó...

(#80295) #85619712 válasza RAiN91 (#80293) üzenetére


#85619712
törölt tag

Elvileg a kék-piros a fűtőszál, azok között pár ohm ellenállásnak kell lennie, a fehér-fekete a termisztor, ott pár kiloohm kell legyen az ellenállás. Azért egy fűtőbetét csak olcsóbb mint a komplett páka, bár az is lehet, hogy a kábeled szakadt valahol.

(#80296) #85619712 válasza hcl (#80292) üzenetére


#85619712
törölt tag

Bangodd express szállításnál nincs áfa+vám, annyiért kapod amit ott látsz. De ha jól értem neked nem egy konkrét célra kell ez, hanem ilyen építés/kísérletezés okán, így érthető ha magadnak csinálod fet-ekel. :R

(#80297) RAiN91 válasza #85619712 (#80295) üzenetére


RAiN91
őstag

Köszönöm, ez alapján kimérem, és meglátjuk.

(#80298) hcl válasza #85619712 (#80296) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Konkrét célja is van (lesz), de első körben azt akarom látni, amit magamnak rakok össze.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80299) RAiN91 válasza #85619712 (#80295) üzenetére


RAiN91
őstag

Mindegyiknél mérek ellenállást.

(#80300) gahor72


gahor72
aktív tag

Jó estét uraim!
Megkérdezem itt is:ha a routerem tápegységének kábelét(a router felőli végét :D )meghosszabítom kb 10m-esre,akkor az befolyásolhatja-e a működést?
üdv

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.