Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79401) Dr. Szilikát válasza troll81 (#79400) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Majd meglátod, de ilyen füleken általában jól fut az ón, csak gyantázással is. Ha mégsem, akkor lehet rajta csiszolni.

Csak érdekesség kedvéért, nekem jól bevált ilyen egyszerű kis gravírozó, általános elektronikai tisztításokhoz (panel, berohadt rézalkatrészek tisztítása stb.):

https://www.aliexpress.com/item/1005002410991659.html

2xAA Ni-MH akkuval is működik.

(#79402) troll81 válasza Dr. Szilikát (#79401) üzenetére


troll81
addikt

Köszönöm kész lett a gyári töltő 0.4A az nem vastag.
Fel teszem fullra töltöm majd remélem meg jön a 2A töltő hozzá. Ha jó használtba veszem :R
Első próbálkozás volt majd kiderul.

[ Szerkesztve ]

(#79403) Barret001 válasza Dr. Szilikát (#79401) üzenetére


Barret001
addikt

Nekem van ilyenem,elemmel sokkal jobban megy,mint akkuval! Az a fél volt is sokat számít.

(#79404) troll81 válasza Dr. Szilikát (#79401) üzenetére


troll81
addikt

Kb tegnap 3.5 órát töltött a gyári töltő...
Kell másik.
A műtét sikerült teljesen jól ma teszteltem.
Köszönöm a segítséget

(#79405) runner 125


runner 125
nagyúr

Sziasztok,

Segítsetek kérlek. Van egy quad, az index reléje megadta magát. Találtam jofogason egy használt, 2 pólusú japán, amolyan univerzális relét (a régi is 2 pólusú volt).
Így néz ki:



Sima hagyományos izzós index-ek vannak elől és hátul is. Plusz info, hogy a fejidomban van 1-1 nyíl formájú piktogram izzó (szerintem hagyományos izzó lehet azokban is), valamint a km órában lévő (ezt viszont passzolom, de valószínűnek tartom, h LED-es) kicsi visszajelző nyílra is rá van kötve az 1-1 index oldal.

A probléma, h a relé csak 1 index-szel működik. Tehát ha csak valamelyik hátsó index van rákötve + a 2 visszajelző (műszerfal+fejidom), akkor ritmusosan villogtatja mind a 3 egységet (megjegyzem, h bekapcsoláskor ebben az esetben a relé kerrenik kb 1 másodpercet mindig, valamint irányváltáskor is kerrenik, de utána teszi a dolgát jól).
Viszont ahogy rádugnám az adott oldalra az első indexet is, a relé csak kerreg folyamatosan és halványan világít folyamatosan minden.

Mi lehet a probléma? Túl nagy neki a terhelés? Ha igen milyen 2 lábas relé kellene akkor nekem?
Köszönöm!

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#79406) #85619712 válasza runner 125 (#79405) üzenetére


#85619712
törölt tag

Ha 21W-os izzók vannak az indexben, akkor kevés ez a relé. Ez a típus 100w-ig terhelhető,

(#79407) Rainman05


Rainman05
tag

Sziasztok! Tudnátok segíteni hogy ez milyen értékű ellenállás ez ami a képen van hogy tudjak ugyanilyet rendelni? Ez egy led tv tápjában van. [kép] [kép]

(#79408) runner 125 válasza #85619712 (#79406) üzenetére


runner 125
nagyúr

Basszus tényleg. Nem is néztem az index izzók mekkorák, mert annyira kicsi maga az index test. De mot megnéztem és tényleg 21W-os 1 izzó, így akkor érthető, h erősebb kell. Köszi szépen!

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#79409) Donki Hóte válasza Rainman05 (#79407) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ellenállás színkódok.

Szerk:

OK, akkor itt kapsz ilyet (0,27 ohm, 2 watt ellenállás).

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#79410) Rainman05 válasza Donki Hóte (#79409) üzenetére


Rainman05
tag

Sajna én nem vágom mi hogy.

(#79411) Rainman05 válasza Donki Hóte (#79409) üzenetére


Rainman05
tag

Köszönöm a segítség!

(#79412) ZTE_luky válasza ZTE_luky (#79363) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Sziasztok! Most jutottam oda hogy beszerezzem és beforrasszam a kondikat. Kimértem a feszültségeket, szerintem mindenhol rendben vannak, sehol se mértem kevesebb vagy null feszt. Lehet h agyhibás? Esetleg a hangfalakat és a mélyládát feltudom használni? elvileg 80+5x40W a max teljesítménye a szettnek, milyen/mekkora erősítőt kellene hozzájuk vennem h működjenek? Jófogáson/piacokon próbálkozzak? Mekkora tételek ezek?

Lehet h orbitális nagy hülyeséget kérdezek, de nem lehetne esetleg a jelenlegi (FM 87.5) csatornáját "hardware-ileg" átkötni AUX-ra?

[ Szerkesztve ]

(#79413) tordaitibi válasza ZTE_luky (#79412) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha jól emlékszek, ez az a cucc ami csk FM-en megy, nem lehet bemenetet váltani.
Kéne valami rajz. Ha külön van a tuner, akkor annak kimenetei és az aux is a DSP-be fut be, itt manuálisan meg lehet csereberélni a bemeneteket, nem a legszakszerűbben, pl fólia átvagdosás és átvezetékelés.
Ez akkor járható út ha teljesen külön van a tuner.

(#79414) ZTE_luky válasza ZTE_luky (#79412) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

hülyeséget írtam, nem voltam elég körültekintő. Az IC505-ös stabilizátor 5V helyett majdnem 9V-ot kap, és a hűtőbordáját is nagyon fűti (korábban beillesztett képen látszik is a fedlap, az az alatti hűtőbordáról beszélünk.)

tordaitibi:
igen ,jól emlékszel.
rajz: [link]

[ Szerkesztve ]

(#79415) #85619712 válasza ZTE_luky (#79414) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nekem tetszik az elgondolás amit a Tibi vázolt. :)

Az IC 103 jelű alkatrész 1-es valamint 12-es lábára menő fóliacsíkot vágd el szikével az ic lába melett. Majd az 1-2 és a 12-15-ös lábakat kösd össze egy vezetékdarabbal, és elvileg ennyi. :K De azért várd meg mit mond ő is. Én így csinálnám. A stab mindig nagyobb bemenő feszt kap, az nem gond h 9V-ot mérsz ott. A kimeneten legyen meg az 5 V.

(#79416) tordaitibi válasza ZTE_luky (#79414) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az IC505 az teljesen jó, az nem 5 voltot kap hanem a 9 voltból csinál 5 voltot. Kevered a kimenetét a bemenetével.
ha fűt hát fűt, a rajzon érdekes 2 darab ilyen 5V stab. van párhuzamosan, lehet sokat kér az 5 voltos ág.

Ott a rajzon a bemeneti választó, ez egy 4 csatornás analóg multiplexer, azaz 4 bementből ad tovább 1-re, ezt sztereóra lefordítva 8-ból 2-re. Ez a CD4052B ic a rajzon.
Meg kéne nézni, maga a bemenetválasztó IC döglött meg, vagy a vezérlés nem kapcsolja át.
Itt a rajza, ezt össze kéne vetni a készülék rajzával,
és itt van a bemenetválasztó állapotdiagramja, ezeken a lábakon kéne mérni és kiderül, az IC halt meg vagy a készülék agya.

De a rajzok alapján simán meghekkelhető, ez eddigi tuner kimeneteket le kell választani, ahol a nyák engedi, és helyére bekötni az aux-ot, ha más megoldás nincs.

[ Szerkesztve ]

(#79417) ZTE_luky válasza tordaitibi (#79416) üzenetére


ZTE_luky
aktív tag

Nagyon szepen koszonom mindkettotoknek a valaszt, igazad lehet, es en nezhettem be, csak nagyon meglepett h par perc utan olyan Forro a hutoborda h egy pillanatra se tudok hozzaerni. A hetvegem sajnos zsufolt lesz, utana visszajelzek h mit sikerult kihoznom belole, mar alig varom :) Koszi h segitettetek!

(#79418) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Kéne egy kis segítség.
Munkahelyemen kellene egy olyan "valami" ami
áll 1 wifi vevőből, ami 1 csatornás, csak egy on-off kimenet kell.
És áll egy wifis nyomógombból, amit ha megnyomok, a wifis vevő kapcsol. Tehát nem mobiltelefonról, applikációból kellene kapcsolni.
Az külön előny ha az adó megy elemről, de nem követelmény. A vevőnek 230-as tápja lenne fix helyen.
A melóhelyen hozzáférésem van a fő routerhez, kb. 300 fix IP van kiosztva 2 tartományban, a wifis adónak és vevőnek tudok fix ip-t adni, vagy MAC alapján fix ip-t. Olyan nem jó aminek külső szervere van, asszem a Sonoff ilyen, helyi hálón kéne mennie.

Viszont, én csövön meg tranzisztoron nőttem fel és a Sonoff meg a Wemos és társai teljesen ismeretlen számomra.
Van erre valami konyhakész megoldás, ahol nem nekem kell firmwaret feltöltögetni meg a programot beírni az eszközbe, mert ezek nem fognak nekem menni, célhardverem sincs hozzá.

(#79419) Blackmate válasza tordaitibi (#79418) üzenetére


Blackmate
senior tag

Ha már említetted a SonOff-ot: tud LAN only módban is működni, így kizárható a felhő:

(#79420) tordaitibi válasza Blackmate (#79419) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

És van neki wifi adója, nyomógombja? Okostelefon abszolút nem játszik csak dedikált nyomógomb. Elkerülve így a kollégák baromságos poénkodásait, bár nem jellemző de nem jó az okostelefon+applikáció.
Viszont ha tud ilyen helyi hálót a vevő, az már fél győzelem.

(#79421) Janos250 válasza tordaitibi (#79420) üzenetére


Janos250
őstag

A SONOFF egy ESP8266 (majdnem), így bármilyen program feltölthető rá.
Az általad kívánt, a legegyszerűbb. Érdemes lenne kipróbálnod.
Ha megpróbálod, az Arduino topicban segítünk, ha kell, akár olyan szinten is, hogy ezt a pici programot megírjuk rá, hogy lásd, milyen pofonegyszerű, és tudj mást is variálni, ha kell. Azért a legegyszerűbb a telefonos elérés. NEM (!) applikációról, hanem WEB-en keresztül.
Az illetéktelen hozzáférés kivédése szintén pofonegyszerű: helyi hálón MAC cím ellenőrzéssel, globalon pedig valami jelszó szerű módon.
Persze ha mindenképp az kell, akár egy másik SONOFF is megteszi "nyomógombnak". Van rajta fizikailag nyomógomb WiFi adóként és vevőként egyaránt használható.
Vagy egy dobozkába egy ESP, egy nyomógomb, és egy akku.
Vagy a kész tasmota nevű szoftver is használható lehet.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#79422) Aryes válasza tordaitibi (#79418) üzenetére


Aryes
nagyúr

Biztosan wifire van szükséged, vagy a "wifi" helyett bármilyen vezetékmentes megoldás is jó? Pl nrf24l01? Mekkora távolságot kell áthidalni?

(#79423) tomazin válasza PROTRON (#79352) üzenetére


tomazin
veterán

Ez jo lehet step downnak?

(#79424) razorbenke92 válasza tordaitibi (#79420) üzenetére

Sonoffnak van RF kombós kapcsolója. A legolcsóbb ezekből amikor én utoljára bevásároltam, a Touch nevű fali kapcsoló volt.
Lehet kapcsolni:
- LAN-on telefonról (sőt újabban már PC-n is talán) a saját appjából
- Helyszínen a saját fizikai gombjáról
- 433MHz-es mindenről IS. (Nálam van mozgásérzékelő, ajtónyitás érzékelő, kulcstartós távirányító, füstérzékelő, fali távirányító).

Ha ódzkodsz a kínai gyári firmwaretől, akkor lehet tasmota nevű nyílt kódot rátenni. Ha ilyenben gondolkodsz, segítek szívesen frissíteni.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#79425) razorbenke92 válasza razorbenke92 (#79424) üzenetére

kifutottam a szerkesztésből az offolás miatt...

Várj, kezdem kapizsgálni. Már kérdezték ugyan, de gondolom a wifi azért kikötés, mert a távolság túl nagy/akadályozott egy direkt rádiós kapcsolatra (bluetooth, rf433, stb.) viszont az IP alapú kommunikáció infrastruktúrán keresztül megoldott.

Ebben az esetben kész terméket én sem tudok. Illetve ahogy írták, két Sonoff megoldaná a dolgot, egy kis ágyúval-verébre módon:
- Kell egy hagyományos Sonoff, amiben a relé dolgozik a hálózati feszültséggel
- Kell egy sonoff touch kapcsoló, aminek a nagyfesz része, és az agya különválasztható. Ha az előlapi nyákot kiveszed és megtáplálod akksiról, akkor a logikai része menni fog.
- Ha ez megvan, be lehet állítani "jeleneteket" - ebben nem vagyok biztos, hogy LAN-on is megy, szerintem ezt a Sonoff szerverei intézik - és meg lehet adni, hogyha az egyiket felkapcsoltad, akkor a másik is kapcsoljon fel, és fordítva.

Persze olcsóbban meg lehetne úszni egy alap sonoff átprogramozásával, és egy csupasz ESP távirányítóvá bővítésével. Ha gondolod, szívesen segítek benne, a cuccaim megvannak hozzá.

Épp most csináltam az asszonynak meg a kolléganőjének "barátságlámpát". Ugyanazt csinálja, mint ami neked kell, csak a neten keresztül. Ha egyik ráteszi a kezét a lámpára, a másiknál világít, és ha az is ráteszi, akkor tudja viszonozni a fényt.
Kellett valami kreatív ajándékot kitalálni az új lakásába, volt rá 1 napom, így a kivitelezés amolyan diy-os :D

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#79426) tordaitibi válasza razorbenke92 (#79425) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szia, nagyon jól gondolod.
Ez az egész egy teljesen primitív éjszakai térvilágítás, az udvaron lévő 16 kandelábert kapcsolja.
Volt neki alkonykapcsolója kívül, maga a vezérlés egy vasbeton pincébe van és még ráadásul 20 centis grafitos hőszigetelés van az épületen.
3 éve volt egy villámcsapás, ami szó szerint mindent elvitt amit csak lehetett, a fél riasztórendszert, a 17-ből 9 kamerát, 2 dvr-t, pár router, ap stb. még vezetékek is megégtek. Több milliós volt a kár.
És az a fő gerinchálózat amibe befut a pincébe az alkonykapcsoló, az is sérült.
Amit lehetett kijavítuttunk de vannak olyan helyek ahol lehetetlen akár 1 érpárt is behúzni, 100-200 méteres csövezések vannak a pincei vezérlőszekrények és a berendezések között.

Azóta este és reggel át kell battyogni az udvaron, le kell menni a pinyüba és ott egy kapcslóval be-ki kapcsolni a világítást.

mindent megnéztem, többször, nincs lehetőség sehova akár 1 vékony vezetéket behúzni, és a hagyományos RF megoldások kilőve, a távolság és a vasbeton+grafitos hőszigetelés árnyékolása miatt. Pl. a pinyóba, a vezérlőterembe nincs semmilyen mobil térerő, a szolgáltató épített ki egy belső gsm repeatert hogy lehessen telefonálni.

Ezért gondoltam erre a wifis megoldásra mert más nem jöhet szóba.
Nagyon megköszönném a segítségedet mert sajna ezekhez tényleg tök vagyok.

(#79427) Aryes válasza tordaitibi (#79426) üzenetére


Aryes
nagyúr

Még egy valami szóba jöhetne, amit Te magad is meg tudnál csinálni az analóg tudásoddal, μC nélkül, éspedig: egy, az ethernet-over-powerline-hoz hasonló megoldás, a pincébe lemenő villanyvezetékre egy nagyfrekvenciás jelet kéne küldeni, amit odalent elfogva kapcsolgatná a relét. ;)
Akár még az alkonykapcsoló jelét is rá lehetne így ültetni, és akkor kézzel nem is kell többet hozzányúlni.

[ Szerkesztve ]

(#79428) PROTRON válasza Aryes (#79427) üzenetére


PROTRON
addikt

Csak nem lemásolni az elmű vezérelt tarifás HKV-ját? :)

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#79429) Aryes válasza PROTRON (#79428) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akár. :DDD

(#79430) rednifegnar


rednifegnar
senior tag

nem probaltam meg ki, de hatha valaki igen. sima multimeterrel el lehet donteni egy pohar vizrol, hogy csap v ioncserel? :B

A camera does not make art, the artist makes art.

(#79431) #85619712 válasza rednifegnar (#79430) üzenetére


#85619712
törölt tag

Én sem próbáltam még, de a csapvíz kb. ezerszer jobban vezeti az áramot, ez gondolom mérhető. Pl. egy 9V-os elem, ráakasztva egy multiméter, és az egyik ág megszakítva két eletródával ami a vízbe lóg. Ezzel gondolom ki lehet mutatni a különbséget. A TDS mérők is valahogy így működnek.

(#79432) Skinny26


Skinny26
aktív tag

Sziasztok! Olyan embert keresek Nyíregyházán, aki tudna kapcsolót cserélni az egeremben. Logitech G Pro Superlight egeremben lévő főkapcsolókat szeretném kicserélni Kailh GM 8.0 switchekre. A kapcsolókat már megvettem, márcsak be kéne szerelni őket.

Lenne itt valaki? :)

(#79433) razorbenke92 válasza tordaitibi (#79426) üzenetére

Ha nem sikerül jobb megoldást találni, dobj egy privátot, aztán megbeszéljük.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#79434) tordaitibi válasza razorbenke92 (#79433) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem sikerul mert nem is tudom hogyan alljak neki. Koszonom, megy a privi.

(#79435) 7Sony7


7Sony7
addikt

Sziasztok. Mi a legegyszerűbb, legstabilabb módja annak, hogy egy hőérzékelő (autó) jelét megjelenítsem két leddel? A gond az, hogy alapból elvileg 5V van a két vezeték között. Ahogy melegszik, úgy csökken, és nekem kb 2,4V tól lefelé kellene az egyik lednek világítani, a másiknak meg kb 0,9V tól. Van 12V, de nem stabil, kb 1,8 tól 14,4V ig változik.

-

(#79436) PitLee


PitLee
őstag

Így készülnek az egész világot átszövő elektromos kábelek
https://youtu.be/8fO9IjOBYe4

(#79437) razorbenke92 válasza 7Sony7 (#79435) üzenetére

Én LM3914-el csinálnám.

Ez egy feszültség figyelő IC, végtelen lehetőséggel, ha egy jó kapcsolás van rá körítve.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#79438) lajos75 válasza 7Sony7 (#79435) üzenetére


lajos75
senior tag

Ez kell neked főleg ha a regenerálást akarod vele figyelni ;) [link]

(#79439) hNp88


hNp88
aktív tag

sziasztok,

csöves kérdés :D

VR150 stabcsőnél van a soros ellenálláson keresztül rákapcsolható feszültségnek valami maximuma, vagy csak az átfolyó áram beállítására kell figyelni, hogy ~30mA legyen?

a tápfesz. olyan 300-320V környéke lenne, így a soros ellenállás értéke 12kOhm körül esne, ha jól gondolom.

köszi előre is :R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#79440) mezis válasza hNp88 (#79439) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!
Google: vr150 tube specs
[link]

[ Szerkesztve ]

mezis

(#79441) 7Sony7 válasza razorbenke92 (#79437) üzenetére


7Sony7
addikt

Köszi, ahogy nézem, ez jó cuccnak tűnik...

Lajos75: köszi, de nekem a szenzor 0-5V ot ad, a leírás szerint ez nem jó.

-

(#79442) hNp88 válasza mezis (#79440) üzenetére


hNp88
aktív tag

igen, az adatlapokat én is átnéztem, de maximum tápfeszt egyik sem említ, mindenhol a minimum van kiírva.

köszi!

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#79443) Dr. Szilikát válasza hNp88 (#79439) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Bizonyára nem véletlenül adnak meg a 150 V-os csőre 180 V max. indulófeszültséget.

Ez egy glimmlámpa lényegében, azaz neoncső. Vagy argon is lehet benne. Ha túl nagy feszültség érkezik még a begyújtás előtt, az esetleg átívelést, szikrázást okozhat, emiatt gondolom, károsodhat.

Begyújtás után lehúz 150 V-ra és azt igyekszik stabil értéken tartani, mivel csökkenő áramra csökken a gáztöltet ionizációja, nő a belső ellenállás, emiatt a feszültséget feljebb engedi és fordítva.

De elég szűk határok között, 5-40 mA üzemi tartományban dolgozik jól. Ha túlzottan leesne a feszültség, a lámpa kialszik, nem vezet, nem korlátoz semmit.

Manapság már nem érdemes ilyenre építeni szerintem, hiszen 150V x 30mA = 4,5 W mindössze, söntstabilizátorként egy hűtőbordás tranzisztor is könnyedén elfűti és itt nincs probléma feszültséggel sem.

Azaz elegendő lenne egy 200 V-os tranzisztor (de csak azért, mert egy kevéssel mindig feljebb kell méretezni), viszont nem kell 300 V-ot bírnia, mivel 150 V-nál soha nem engedne feljebb a söntstabilizátor áramköre.

Maga a stabilizálás alapulhat Zener-diódán vagy TL431 söntszabályzón, utóbbi főleg pontos.

Képcsöves TV-k sortápjánál is úgy szokták megoldani, hogy 100-150 V-ot leosztanak 2,5 V-ra, amit egy TL431 figyel, csak ott persze kicsit más a folytatás (nem söntstabilizátor). A példát csak arra hoztam fel, hogy 150 V --> TL431 (2,5V ) egymástól nem életidegen, működő dolog.

(#79444) Dr. Szilikát válasza 7Sony7 (#79435) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Ahogy korábban utaltam rá, a komparálás az elektronikában nem egy különös dolog, viszont az mennyiben lenne ördögtől való, ha kapásból a feszültséget látnád direktben?

https://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=led+voltmeter

(#79445) hNp88 válasza Dr. Szilikát (#79443) üzenetére


hNp88
aktív tag

"Ha túl nagy feszültség érkezik még a begyújtás előtt, az esetleg átívelést, szikrázást okozhat, emiatt gondolom, károsodhat."

erre voltam kíváncsi, köszönöm a részletes és korrekt választ!

csak nem értettem a gyári adatlapon miért a minimum anódfesz. volt megadva, a maximum sehol meg sincs említve.

:R

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#79446) Dr. Szilikát válasza hNp88 (#79445) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Csak sajnos lehet, hogy megtévesztett egy másik infó és mégsem így működik.

Más értelmezés szerint a 150 V-os cső gyújtófeszültsége kb. 160 V (begyújtás után határol 150 V-on) és a stabilizálatlan bemenőfeszültség legyen legalább 185 V.

Felső határnál arra kell figyelni, hogy az áram tartósan 40 mA fölé ne menjen. Eszerint viszont nem zárható ki, hogy méretezhető akár 300 V-ra is. Átívelési probléma pedig inkább csak extrém nagy feszültségen.

[ Szerkesztve ]

(#79447) 7Sony7 válasza Dr. Szilikát (#79444) üzenetére


7Sony7
addikt

Bár a komparálást azt sem tudom, eszik-e vagy isszák, a voltmérő nekem is eszembe jutott, csak nem tudom szépen elhelyezni sehova. Ezért gondoltam két ledre, vagy egy db, kétszínű ledre. Viszont az LM3914 es jónak tűnik. Jól értelmezem, hogy csak az 1 es és a 18 as lábra kellene kötnóm egy egy ledet, a kapcsolás többi része jó nekem úgy, ahogy van?

-

(#79448) hNp88 válasza Dr. Szilikát (#79446) üzenetére


hNp88
aktív tag

:R

"Más értelmezés szerint a 150 V-os cső gyújtófeszültsége kb. 160 V (begyújtás után határol 150 V-on) és a stabilizálatlan bemenőfeszültség legyen legalább 185 V."

jaja, hangsúly a "legalább" szón. :R

20-30mA közé állítom be a nyugalmi áramot, a leendő előerősítő ami üzemel róla, mindössze 5mA nagyságrendű áramot igényel.

pont ez lenne a "poénja" a dolognak, a végerősítőm az perpill TDA2030 alapú, de az előerősítőt szeretném full csöves kivitelűre megcsinálni.

átívelés terén sajnos túlságosan "erősáramú" :DDD a gondolkodásom, de 300V környékén, tizen-milliamperes nagyságrendű áramnál még nem feltételezném, hogy ilyen probléma előjöhetne. :F

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#79449) tordaitibi válasza hNp88 (#79442) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A tapfesz. teljesen mindegy, ennek fuggvenye az elotetellenallas erteke. Akar 1000 volt is lehet csak ezesetben az eloteten hatalmas lesz a veszteseg.
Ez egy zener dioda, erre lehetne leforditani a mukodeset. A ket pontja kozott 150 voltot igyekszik tartani. Ha kozvetlenul raakasztasz pl. 500 voltot akkor ebbol 150 voltot tart, a maradek 350 volt meg zarlatkent foghato fel. Ha tapegyseg combos, akar 10-100A is kialakulhat ami azonnal robbantja a csovet. Ennek korlatozasara kell az elotet.
LED detto ugyanez. Nyitofeszultsege 2,7V, ami efelett van azt korlatozni kell kulonben a ledre karos aram alakul ki, magyarul azonnal megdoglik 12 voltrol aramkorlatozas nelkul.

(#79450) hNp88 válasza tordaitibi (#79449) üzenetére


hNp88
aktív tag

:R :R

mégiscsak jól gondoltam először, köszönöm szépen Neked és Dr. Szilikátnak is a válaszokat!

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.