Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15001) Lompos48 válasza D.Orion (#15000) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nna!

1600ccm-es benzines autótól is láttunk már 300LE-os dinopad teljesítményt

Ez OK,

De ez?

vajnyi kevés köze van egy sima 1kW=1.34LE számításhoz :(((

(#15002) D.Orion válasza moha21 (#14997) üzenetére


D.Orion
veterán

Egyébként pedig a rekord a szóban forgó motor egy 240LE-s példányával 300km/h, szintén a sós síkságon.

(#15003) totya694 válasza D.Orion (#14998) üzenetére


totya694
őstag

A technológiai részleteket szerintem nem osszák meg a nagy közönséggel mint ahogy a F1 autókról se lehet mindent tudni.
Ha jobban belegondolunk a már sok éve forgalomból kivont kecses kinézetű Concord utasszállítókról sem hinném,hogy túl sok infót szolgáltatnának pedig már kihaltak mint a dínók.
1x javítottam egy átlagos elektromos bicajt aminek a vezérlő elektronikája halt be és be volt öntve epoxigyantával,hogy még bele se lehessen nézni :(

Üdv:Attila

(#15004) moha21 válasza D.Orion (#15002) üzenetére


moha21
addikt

Szuper. Én azt látom csapat fejlesztette nem egy ember. :U

Mellesleg a KERS névre elkeresztelt dolog, megtalálható a metrókban is, egyenáramú motorok visszatápláló fékezése megtalálható az internet-en. Aksit is úgy láttam valami Li-polimer biztosít.

Szerinted hol találsz ilyen motort? Mert mondjuk villamosban, mozdonyban van, de az sem ez a kategória.

Én is tudok linkelni pl. Thrust 2-őt ( biztos van már gyorsabb ), de az sem otthoni kategória. Illetve az lehet, ha van némi felesleges kp-d otthon.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15005) D.Orion válasza moha21 (#15004) üzenetére


D.Orion
veterán

Olvass utána, hogy honnan indult az egész. Nem vitázok veled, mert felesleges, csak magadat égeted. Kérdésemre nem tudsz válaszolni, csak kötekedni. :(((

(#15006) moha21 válasza D.Orion (#15005) üzenetére


moha21
addikt

Tömören válaszolok. Nem láttam még szétszedve olyan elektromos motorkerékpárt ami 100 km/h felett ment volna.

Ennyi lett volna a kérdés?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15007) moha21 válasza moha21 (#14991) üzenetére


moha21
addikt

s2000n típusú tr-t sikerült beszerezni, ő is eléggé hasonló, kérdés, hogy jó lesz vajon helyette?

Egyébként előtte van egy 400V 100uF elkó, totálkáros volt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15008) Lompos48 válasza moha21 (#15007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Majdnem (vagy teljesen) jó. Ahol sántít az a disszipált teljesítmény. Az alkalmazás a kérdés: kell neki a 125W vagy elég a kevesebb. Tedd jól pasztázva a hűtőbordára, aztán 5 perc után kikapcsolva tapogasd. Gondolom a borda szigetelt. Ha igen, akkor széken ülve felemelt lábakkal egy ujjal menet közben is tapenyolhatod. De csak ha tudod mit csinálsz!

(#15009) moha21 válasza Lompos48 (#15008) üzenetére


moha21
addikt

Rendben, köszönöm! Látod az az egy paraméter sikeresen elkerülte a figyelmem már annyi adatlapot átnéztem. Ki szoktam nyomtatni őket csak kifogyott a toner és alt+tab néha kavarodást okoz ( főleg így 6-7 majd egyforma adatlap után ). Holnap majd megírom mi történt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15010) moha21 válasza Lompos48 (#15008) üzenetére


moha21
addikt

Rendben, köszönöm! Látod az az egy paraméter sikeresen elkerülte a figyelmem már annyi adatlapot átnéztem. Ki szoktam nyomtatni őket csak kifogyott a toner és alt+tab néha kavarodást okoz ( főleg így 6-7 majd egyforma adatlap után ). Holnap majd megírom mi történt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15011) Lompos48 válasza moha21 (#15010) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szorítok! :)

(#15012) totya694


totya694
őstag

Hali!

Érdekesség ként megemlíteném,hogy "régi"(akár ISA-s,PCI-os) hangkártyákon is fel lehet lelni végfok tranyókat,TDA IC-ket.Azért említettem a "régi" variánsokat mert ott még volt sok olyan hangkari ami egyben végfokot is tartalmazott csak át kellett jamper-elni és már lehetett is rákötni a hangszórót.Most akadt a kezembe egy CT4700 és ezen is ott van egy TDA7360.Az ilyen kártyáknál még akár újra is lehet hasznosítani pl. az IC-t de az SMD-s cuccokat leszedni újra felrakni egy kicsit már macerásabb.

Üdv:Attila

(#15013) totya694 válasza totya694 (#15012) üzenetére


totya694
őstag

1040Ft-os árat találtam a TDA IC-re(nem is nagyon kapható már) tehát 1-200Ft-ot akár meg is érhet pl. egy PC bontóba ha csak valaki kísérletezgetési/gyakorlás célra akar építeni.

Üdv:Attila

(#15014) moha21 válasza Lompos48 (#15011) üzenetére


moha21
addikt

Szóval be lett építve [link] lemerült a fényképező, pont egy képet tudtam csinálni.

A borda amin van is fél óra alatt eléggé felforrósodott, ez kb. annyit jelent, hogy kézzel még éppen tapintható. 1 órát ment. Annyi baj van, hogy picit ugrál a kép. Sorkimenőn próbáltam állítani, de csak élességet sikerült, estére lesz tükör majd akkor jobban látom, hogy mi történik.

Ja és ki lesz porolva, szóval a képért elnézést.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15015) moha21 válasza moha21 (#15014) üzenetére


moha21
addikt

Megoldódott, a Tr bázisán volt egy ellenállás ami zárlatos volt, DVD-re kötve szép képed ad a melegedésre leszek kíváncsi bár idáig bírta. Így is fillérekből megúsztam.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15016) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom ki foglalkozott itt VHDL kóddal, de lenne egy kérdésem.

Kellene egy 24 bites fel / le számláló CPLD nekem, ami nem a rendszer órajelét számolja, hanem az egyik bemeneten érkező impulzusra felfelé számol, a másikon érkezőre meg lefelé.
Csináltam egy while ciklusos megoldást, de ez nem igazán HW-re való megoldás, a top modul implementációnál le is akad, mert a while ciklusnak nincs vége.

library IEEE;
use IEEE.STD_LOGIC_1164.ALL;
use IEEE.STD_LOGIC_UNSIGNED.ALL;

entity updown is
GENERIC(X : INTEGER := 24);
port(CLR, UP, DOWN : in STD_LOGIC;
Q : out STD_LOGIC_VECTOR ( (X-1) downto 0));
end updown;

architecture Behavioral of updown is
signal tmp: STD_LOGIC_VECTOR ( (X-1) downto 0);
begin
process (CLR, UP, DOWN)
begin
while (1=1) loop
if (CLR='1') then
tmp <= "000000000000000000000000";
elsif (UP = '1' and DOWN = '0') then
tmp <= tmp + 1;
elsif (UP = '0' and DOWN = '1') then
tmp <= tmp - 1;
end if;
Q <= tmp;
end loop;
end process;
end Behavioral;

Ez az elgondolás a programozásból fakad, valakinek van valami jobb ötlete? Googliztam már a témában, de leginkább az óra jelet számolgatják, nem impulzusokat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15017) szabifotos


szabifotos
senior tag

Lenne egy amatőr kérdésem: Hogyan tudom megoldani azt hangszórónál ,hogy a hátuljára rakott RCA és 6.3 jack csatlakozókat közösítsem. Arra gondolok, hogy ha éppen az RCA ra van szükségem azt használom, ha a jack re akkor abba csatlakoztatom a hangforrást.

(#15018) PHM válasza szabifotos (#15017) üzenetére


PHM
addikt

Konkrétan milyen hangszóróról van szó?
A jack csatlakozónak mi a funkciója?
Az RCA csati most a bemenet?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#15019) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#15016) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na végre megtaláltam a logikáját a dolognak, belső állapot jelző szignálokkal egy impulzust csak egyszer számol meg a cucc, és nem annyiszor, ahány órajel impulzus bejön a külső impulzus alatt. Furcsa h. mennyire nehéz volt megtalálni, bár így végiggondolva baromi logikus a megoldás.

entity udcounter is
generic ( WIDTH : integer := 8);
port (CLK, UP, DOWN, RESET : in std_logic;
Q : out unsigned(WIDTH-1 downto 0) );
end entity udcounter;

architecture udcounter_a of udcounter is
signal cnt : unsigned(WIDTH-1 downto 0);
signal up1, dw1 : std_logic;

begin
process(RESET, CLK)
begin
if RESET = '1' then
cnt <= (others => '0');
elsif rising_edge(CLK) then
if (UP='1' and up1='0' and DOWN='0') then
cnt <= cnt + 1;
elsif (DOWN='1' and dw1='0' and UP='0') then
cnt <= cnt - 1;
--else leave cnt unchanged
end if;
up1 <= UP;
dw1 <= DOWN;
end if;
end process;
Q <= cnt;
end architecture udcounter_a;

Már csak át kell alakítanom a saját céljaimra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15020) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Ólom akkuhoz létezik valami regeneráló készülék?
Értem ezalatt azt, hogy ha egy akkumulátor hamar lemerül, akkor azt lehet valahogy "gyógyítani" ? Ha nincs ilyen mód, akkor gondolom új vásárlása...

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#15021) Lompos48 válasza PH-User (#15020) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha nem egy hosszú használat eredményeként leépült öreg akkuról van szó, akkor nézegesd át ezt.

(#15022) totya694 válasza PH-User (#15020) üzenetére


totya694
őstag

Szia!
Nem sok esély van rá.Én valamikor lelkes fiatal koromba kimostam az aksit de talán ha 20-ból 1x ha bejött de akkor is csak 1-2 hónap amit nyertem vele.
20-30 évvel ez előtt még gyártottak olyan aksikat amikbe cellákat lehetett cserélni és ha 1 behalt akkor kicserélték azt az 1 cellát és mehetett tovább....
Ma napság kukába kerül mert "jól élünk"(helyesebben megy újra hasznosításra)

Üdv:Attila

(#15023) PH-User


PH-User
addikt

Köszönöm a segítségeket!
Megkérdezem majd milyen idős az akksi, aztán megpróbálom. :))

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#15024) 14adam


14adam
addikt

üdv
egy érdekes ötleten töröm a fejem. Mivel a kocsiba van mélyláda ezért az aksi meg a generátort szeretném megóvni. Szoktak betenni kondit. láttam már 5Faradosat de az 5 000 000uF.... (olyan mint számítógép tápnál ráírnak minél nagyobb számokat... )
De Én szeretném ezt házilag megcsinálni. Mivel van rengeteg még nem is használt kondim itthon ezért azon gondolkoztam,hogy NYÁK-ra ráteszem őket párhuzamosan kötve.
Valahogy így :F (kicsi kondik 1500uF-ak)
Mivel a nyákot nem ekkora terhelésre tervezték ezért a vezető rétegre drótot forrasztanék, hogy az legyen megterhelve (nem egy kis vékony drótra kell gondolni :) )
Ez kb 90 000uF körül lenne,nem szívesen sütném ki xD
Valakinek valami ötlete,hogy hogyan kéne összekötni őket :F vagy eleve nagy hülyeség az egész és vegyek a boltba egy olyan kínai "kondért"?

(#15025) totya694 válasza PH-User (#15023) üzenetére


totya694
őstag

Ha 2 év körüli akkor """"talán"""" van némi ici-pici esély de ha 4-5 éves akkor 0.1%

Üdv:Attila

(#15026) fero02 válasza 14adam (#15024) üzenetére


fero02
veterán

Láttam már ilyet komolyabb, megszállottabb hangnyomásb@zi emberkék kocsijában.

Mondjuk azok fizikailag nagyobb kondik voltak, ezáltal gondolom a kapacitásuk is más volt, de ők egy fa lapra ragasztották és rá és a lábaik egy jó vastag réz dróthoz voltak hozzáforrasztva.

Amúgy egy ilyen hatalmas kapacitás a tápágban nem tehet kárt az erősítőben? :U

(#15027) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen eltéréseket egyenlít ki az a kettő ellenállás az elkókkal párhuzamban, az alábbi elrendezés? Nem magyarázzák meg az Audiofil varázs c. könyvben, csak annyit írnak, hogy kiegyenlítik az eltéréseket a két kondi között.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15028) zka67 válasza CPT.Pirk (#15027) üzenetére


zka67
őstag

Minden alkatrésznek van szórása. Ha ellenállás nélkül kötöd sorba a kondikat, akkor az egyiken nagyobb feszültség lesz mint a másikon. Az ellenállásosztóval pedig fix feszültségre töltődnek fel, mivel a kondenzátor maga az nem vezeti a DC áramot.

(#15029) CPT.Pirk válasza zka67 (#15028) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No ez nem jutott eszembe. Számít ez valamit ilyen fesz tűrésű alkatrészeknél?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15030) szabifotos válasza PHM (#15018) üzenetére


szabifotos
senior tag

Egy régi TV-Hifi kombóból szedtem ki a hangszórókat. Papír membránosak, szerintem kb 40 W körüliek. Ezeknek építenék ládát. Néha olyan eszközzel használnám amin csak RCA vagy csak Jack kimenet van ezért kéne közösíteni és azt használnám amelyik éppen kell. A végfokokon is van ilyen hogy többféle csatlakozó van.
Szóval mind a két csati bemenet lenne a hangszórók hátulján.

(#15031) PHM válasza szabifotos (#15030) üzenetére


PHM
addikt

A 2 csatlakozó párhuzamos kötésének semmi akadálya, csak arra
figyelj oda, hogy egyszerre csak az egyik készülékhez csatlakoztasd.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#15032) zka67 válasza CPT.Pirk (#15029) üzenetére


zka67
őstag

Nemtom. De mért nem teszel bele egy darab 100u 500V-os kondit? Árban nagyjából ugyanott vagy.

(#15033) CPT.Pirk válasza zka67 (#15032) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem én csináltam, a könyvben láttam ezt a megoldást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15034) dany27


dany27
őstag

Üdv!

Valaki ismeri a TIna nevű szimulátor progit?

Építettem számláló áramköröket... JK illetve D Flip Flop segítségel...

Jól is működnek de amikor közös óra jelel vezérlem őket akkor valamiért csúszik egy ütemet az egyik... Ugyan azt a számot adja csak egy ütemmel később. Ez miért lehet??

Előre is köszi!

(#15035) totya694 válasza szabifotos (#15030) üzenetére


totya694
őstag

Nem ártana azt a dobozt méretezni mi után a hangszóró meg lett mérve itt segítenek.Egy nagyon jó hangszóró képességeit is el ehet rontani egy elméretezett dobozzal.
Ha beépítesz valamibe egy új csatlakozót akkor az inkább RCA legyen mint Jack.A sok-sok bóvli közt szerintem még mindig jobb az RCA csatik kontaktusai mint pl. azon olcsó 6,3-as Jack-eknél ahol már újonnan sem szór az egyik oldal természetesen sztereóra gondoltam.
Meg pl. létezik olyan csatlakozó amit mono 6,3-as Jack-be dugsz és RCA a vége.

Üdv:Attila

(#15036) totya694 válasza 14adam (#15024) üzenetére


totya694
őstag

Ahol komolyabb áramok folynak ott pl. így is szokták kötni a kondikat.Én személy szerint inkább nagyobb kapacitású kondikat használnék és db számra kevesebbet(de ez csak egy vélemény) ugyan is ha összekötsz mondjuk 50-100db és ebből 1 átmegy zárlatba mert gyári hibás akkor lehet keresgélni.

Üdv:Attila

(#15037) zka67 válasza totya694 (#15036) üzenetére


zka67
őstag

Hát ha zárlatos, az kiderül hamar, amikor ráköti az aksira... bumm :D

(#15038) sörösló válasza zka67 (#15032) üzenetére


sörösló
aktív tag

Azért a 2x400V kicsit többnek tűnik egy 450V-os tápon mint az 1x500V. Hálózati feszültség ingadozása, egyebek.

(#15039) totya694 válasza zka67 (#15037) üzenetére


totya694
őstag

Én ha alkatrészt építek bármibe is előtte kimérem,lemérem stb. de kondinál előfordulhat,hogy beépítés után üzemi feszültségen megy át zárlatba.
Inkább ne legyen így :N

Üdv:Attila

(#15040) PH-User válasza totya694 (#15036) üzenetére


PH-User
addikt

Ezért szoktak 1db nagy (fizikai) méretű és nagy kapacitású kondenzátort használni.
Egyébként csak halkan súgom meg, hogy autóhifizéshez jó akkumulátor kell, nem kondenzátor. Ezt biztos forrásból tudom, komolyabb (minőségileg) rendszereknél nincs kondi.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#15041) zka67 válasza sörösló (#15038) üzenetére


zka67
őstag

12V-os akkuról beszélünk, ne zavarjon.

(#15042) artiny


artiny
őstag

Tudnátok segíteni abban,hogy legyen áttekintésem áramkörök rajzában.
HA látok valmit akkor tudjam mi mit jelent....

(#15043) moha21 válasza zka67 (#15041) üzenetére


moha21
addikt

Szerintem arra gondolt, hogy a képen a két kondenzátor sorba van kapcsolva.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#15044) PHM válasza CPT.Pirk (#15029) üzenetére


PHM
addikt

Jelen esetben nincs túl nagy jelentősége az ellenállásoknak,
mivel ekkora eltérés a kondenzátorok között valószínűtlen.
De például, amikor a 230 V-os hálózati feszültséget szűrik
(egyenirányítás után persze) 2db 200 V-os kondival,
ott igenis fontos a szerepük.
Arról sem árt megfeledkezni, hogy az ellenállások egyúttal
kikapcsolás után kisütik a kondikat.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#15045) zka67 válasza moha21 (#15043) üzenetére


zka67
őstag

Jóvanna, összezavarodtam hogy ki melyikre válaszolt.

(#15046) Lompos48 válasza PHM (#15044) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És igenis fontos a szerepük 2 vagy több sorbakötött nonpolarizált elketrolitkondenzátor esetén is.

(#15047) PHM válasza Lompos48 (#15046) üzenetére


PHM
addikt

Így igaz, erre nem is gondoltam. :B

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#15048) PH-User


PH-User
addikt

Sziasztok!

Adott egy Millenium MN9130 rádiós ébresztőóra, s teljesen össze-vissza jelzi ki a karaktereket, mi gondja lehet?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#15049) CPT.Pirk válasza PH-User (#15048) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézz bele, nincs-e benne pár púpos, vagy belét kihányt elektrolit kondenzátor, lehet csak elszállt a táp szűrése.

Nekünk egy konyhai sütő kijelzőjén futkosnak a számok, ha éppen egy áramszünet után olyanja van, akkor a köv. áramtalanításig megállás nélkül ez van. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#15050) totya694 válasza CPT.Pirk (#15049) üzenetére


totya694
őstag

De szépen körül írtad az kondi halálát ;] :C

Üdv:Attila

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.