Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30001) vodkaboy22 válasza beast27 (#30000) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Sokmindent szívesen linkelek de ajánlok is egy könyvet: John Linsley Hood: Csöves és félvezetős erősítők (nem vagyok otthon asszem ez a címe :) )
Par kezdő cikk
Magyar audio diy forum
Saját blog: pár cikk és blog beírás csak ilyen témában.
A kezdeti cikkeimben van pár kezdőknek való tanács is bár akkor amikor írtam azokat még sokkal bohobb és kezdetlegesebb volt a tudásom és a megfogalmazásom is :) , viszont most már többet tudok értelmesebb tanácsot adni!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30002) beast27 válasza vodkaboy22 (#30001) üzenetére


beast27
senior tag

Köszi a segítséget
A "hogyan építsünk erősítőt?" már két napja itt van könyvjelzők között :D csak még nem volt időm végig olvasni :(

Oneplus 7 pro // ain't it a shame that you can't say "Fuck" Fuck's just a word And it's all fucked up

(#30003) DonThomasino válasza mezis (#29999) üzenetére


DonThomasino
veterán

Húáááá...
Akkor nem jó hozzá a szabvány vezeték?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#30004) Lompos48 válasza DonThomasino (#30003) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Túlságosan különbözik a 2 csatlakozótípus:

Az utóbbi a leginkább használatos mérőfej csatlakozó (BNC).

[ Szerkesztve ]

(#30005) beast27 válasza vodkaboy22 (#30001) üzenetére


beast27
senior tag

Még két kérdésem lenne
Milyen forrasztó pápát kell venni ehhez (mert az írásodban csak azt látom hogy milyet ne használjunk)?
Blankolót kell vennem vagy az csak opcionális?

Oneplus 7 pro // ain't it a shame that you can't say "Fuck" Fuck's just a word And it's all fucked up

(#30006) beast27 válasza beast27 (#30005) üzenetére


beast27
senior tag

pákát akartam írni bocsi

[ Szerkesztve ]

Oneplus 7 pro // ain't it a shame that you can't say "Fuck" Fuck's just a word And it's all fucked up

(#30007) szoke12


szoke12
őstag

vettem diódát: BY399 DC
jó lesz?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30008) Lompos48 válasza szoke12 (#30007) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Jó. Picivel (duplája) nagyobb feszültséget tud az eredetinél, de az csak jó. Funkcionálisan ugyanaz.

(#30009) szoke12 válasza Lompos48 (#30008) üzenetére


szoke12
őstag

:R
ha ettől se lesz jó, nem tudom, mit lehet cserélni rajta.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30010) darvinya válasza beast27 (#30006) üzenetére


darvinya
titán

Én ezt használom pákának.[link]

Itt van blankoló és ónszippantó, ón, stb.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30011) vodkaboy22 válasza beast27 (#30005) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A páka érdekes kérdés. Azt mondanám ha pénzed engedi akkor egy normális forrasztóállomás pl ilyen: [allomas] Ha nem engedi es csak furratszerelt alkatreszekkel fogsz az elején dolgozni akkor bőven jó egy ilyen is Sima paka 40W Én is ilyet használok albérletben célnak megfelel és olcsó cserélhető hegyeket lehet hozzá venni :)

Blankoló annyira nem opcionális :) Amikor 1 erősítő elkészítéséhez kb 40-50 vezeték véget kell csupaszolnod akkor örülsz ha van :) pl ilyen is megteszi : Sima mezei , automata de csak csupaszol Ettől függetlenül kicsi vékony kábelek pl 0.11mm^2-nél kisebb erű már jo szikét vagy oldalcsípőt igényel.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30012) HookR


HookR
addikt

Hátha itt nagyobb eséllyel tud valaki választ adni:

PWM-es ventiket nyugodtan szabályozhatom feszültséggel is, okozhat ez bármilyen problémát? :F
Úgy néz ki, hogy meglévő Arctic F9 PWM-et kellene VR módban vezérelni.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#30013) Lompos48 válasza HookR (#30012) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem látok semmi különleges problémát. A PWM kitöltési tényezőt (impulzusszélességet) szabályoz. Full-on nagyjából olyan, mint a DC. Esetleg nem lesz akkora a fordulatszámskála, amekkorrán szabályozni tudod. Próbáld ki az asztalon egy szabályozható tápra kötve, vagy akár a PC 12V-járól soros ellenállással/potenciométerrel.

(#30014) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30013) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A masodikkal ovatosan mert van olyan fun ami lazan eszik 300-450mA-t ennyi atlagos potit pikpak kinyir. :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30015) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30014) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Fun bizony, hogy van olyan fan. :))

Igaz, illik tekercselt (huzal) potmétert használni, ha a venti falánk.

(#30016) HookR válasza Lompos48 (#30013) üzenetére


HookR
addikt

Az alaplapon sajnos csak a 4pin-es csatlakozó vezérelhető (3pin-es nem), de az PWM és VR módban egyaránt. Így végül is 3db venti menne egy csatlakozóról (PWM-es AC ventik kábelén eleve van elosztó), 2db AC F9 PWM (0,16A/db) + a végén egy AC F12 (0,2A - ez csak sima, nem fogad PWM jelet). Tehát ilyen felállásban nyugodtan mehet VR módban hosszútávon, nem lesz gond?
Egyelőre csak a 2db AC F9 PWM van meg, azokat már kipróbáltam, működni működtek és azon tanakodom, hogy egy olcsóbb, 1500.- Ft-os F12 legyen-e a procihűtőn, vagy 3800.- Ft-ért egy Thermalright TY-147 (PWM-es).

Feltételezem 0,52A-rel még illene megbirkóznia a csatlakozónak.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#30017) szoke12


szoke12
őstag

Köszönöm mindenkinek a segítséget, délután beszereltem, és szépen visszaállt a hajszárító 1-es fokozata. :R

Újabb kérdés:
Tudok csinálni olyan mini-erősítőt, ami zenehallgatás közben a fejhallgatónak adott jelet erősíteni tudja? Nem kell nagyon, csak egy kicsivel toldja meg, mert a telefon így elég halkan adja a zenét.
Valami olyasmire gondoltam, hogy egy tölthető ceruzaelemből venné az energiát. Nagy butaság? Vagy megvalósítható? :))

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30018) CPT.Pirk válasza szoke12 (#30017) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A telefon kimeneti hangereje rögzített, hogy idősebb korodra még legyen hallásod, ami nem római katolikus.

Ha kevesled a hangerőt, akkor szerezz be egy normális, jobb fajta fül / fej hallgatót, ami érzékenyebb.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30019) PHM válasza szoke12 (#30017) üzenetére


PHM
addikt

Ha netán a dióda újra megadná magát, a következő cserét egy
5-6 A-es, legalább 400 V-os példánnyal ejtsd meg.
Az a gyanúm, hogy kicsit alulméretezték azt a diódát.
Elméletileg tudsz ilyen erősítőt csinálni, de készen is lehet kapni.
Szerencsésebb lenne olyan erősítőt (headamp) keresni, vagy csinálni,
ami lítium akkuról megy. Annak ugyanis elég a kapocsfeszültsége
az erősítőhöz, nem kell külön step-up konverter bele.
Ugyanezt egy ceruza akkunál nem úszod meg.
Igaz, a lítium akkuhoz meg esetleg töltőt kell beszerezni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30020) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30015) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Android-ka "kijavított" úgy tűnik :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30021) szoke12 válasza PHM (#30019) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm, ha megint elszáll, arra cserélem. :R
Ami az erősítőhöz szól, az már nekem sok. :DDD
Lítiumositsam a step-up kapocsfeszültség ceruzakonverterének a headampját? :U :DDD
Full kínai...

CPT.Pirk: Nem mindig csak fülessel használom, hanem néha hifire, vagy másra is rá van kötve. Olyankor is lehetne hangosabb.

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30022) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30018) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Azért ez elég képlékeny kérdés :)
Pl van olyan fejes ami 32 ohmos és 90db/mW érzékenységű na oda piszkosul kevés a telefon átlagos 1.5Vrms kimenete. (Nem is beszélve az olyan monstrumokrol ami 150ohm< , 90dB/mW> -os :C ) Ha ilyenre fáj a fogad meg lehet érteni van olyan dolog ahova kell!
Azt mindenkinek szíve joga eldönteni akar-e gyorsan megsüketülni... Szerintem!
Sajnos az is igaz, hogy a fejes/füles érzékenysége és impedanciája nincs összefüggésben az eszköz minőségével, ha valakinek olyan van ami nagyobb kimeneti feszültséget igényel és neki az a fejes tetszik az teljesen megérthető.

Ebben az esetben 2 lehetőség létezik.
-Könnyen csinálható olyan kis erősítő ami akksiról 5-10 órát elfut és van elég teljesítménye. (No meg hangminőségileg se rossz)
-Veszel egy ilyet china márkák 5-15 között kaphatók (van köztük érdekes és van jó is! ) minőségibbek 10k és csillagos ég :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30023) PHM válasza szoke12 (#30021) üzenetére


PHM
addikt

Konkrétan valami ilyesmire gondoltam.
Kezdőként inkább a vásárlást preferálnám.
Egy jó fej/fülhallgató erősítőt azért nem egyszerű elkészíteni.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30024) vodkaboy22 válasza PHM (#30019) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Pont ilyennen mesterkedem jelenleg ! :)
4db li-ion akksit akarok bekötni 2 párhuzamosan és velük 2 sorosan tehát 2*1400mA kapacitás + 2*3.6V kimenet. Megtegyem? Még csak ötletelek rajta.
Erősítőnek pedig egy kicsi műverősítővel megoldott tranzisztoros végfokozatú erősítőt akarok.
Majd erről is lesz cikk. :))

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30025) vodkaboy22 válasza PHM (#30023) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én is ilyet ajánlanék ! :)

Blogomban van azért egy érdekesebb is ami china , de csöves muhahaha

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30026) Lompos48 válasza HookR (#30016) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A csatlakozó megbírkózik, de azt nem tudom, hogy a forrás, ahonnan a feszültség érkezik mekkora áramra képes.

[ Szerkesztve ]

(#30027) darvinya válasza PHM (#30023) üzenetére


darvinya
titán

Ez amit linkeltél nem ér semmit.
Ennyit még az én telom is tud.
Fej/fülhallgató/agybadugós:
16Ω-on 150mW
300Ω-on 10mW

230mAh-ás aksival, csak 16Ω-on tudja a megadott üzemi időt.

Kicsit átverésnek érzem az egészet és a pénzre hajtanak.

(#30011) vodkaboy22

Azért a 12V-os pákához kell trafó vagy aksi.
SAL amit linkeltem jobb és 230V-as és ugyanitt
automata blankoló pont ilyenem van, de csak 400Ft-t.[link]
Kicsit drága Hestore.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30028) Lompos48 válasza darvinya (#30027) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Megint fuzsitus vagy: :(((

230mAh-ás aksival

Ez csak 2300 mAh-ás lehetett volna, mert másképp nagyon-nagyon kevés.

csak 16Ω-on tudja a megadott üzemi időt.

Nyakamat teszem rá, hogy azonos feltételek mellett 300Ω-os terheléssel ez az üzemi idő HOSSZABB!

Téged ez az ismétlődés nem zavar? :F

[ Szerkesztve ]

(#30029) PHM válasza darvinya (#30027) üzenetére


PHM
addikt

Azért én ebben nem lennék olyan biztos.
"230mAh-ás aksival, csak 16Ω-on tudja a megadott üzemi időt."
Ezt konkrétan nem tudom, honnan vetted.
Átnéztem még egyszer a paramétereket, nem találtam üzemidőt.
Az tény, hogy 150 mW kimenő teljesítménynél nem túl acélos
ennek a kütyünek az üzemideje. De az is tény, hogy szerintem ekkora
teljesítmény nem való sem fej, sem fülhallgatóba.
Egyrészt sokuk nem is bírná ki, másrészt pedig megkockáztatom, hogy
ha a fejhallgató mondjuk ki is bírná ezt a teljesítményt, a hangnyomás
bőven meghaladná a fájdalomküszöböt.
De ennek a kütyünek nem is ez a célja, hanem hogy nagyobb ellenállású
fej/fülhallgatót is tudj használni azon hangkeltődhöz, amit az egyébként
nem tudna normálisan meghajtani.

Más:
Nem akartam rád szólni, de ha már megszólítottál, elmondom a véleményemet.
Egyetértek az előttem szólókkal abban, hogy gondold át még egyszer a
mondandódat, mielőtt az "OK" gombra klikkelnél. De tényleg.
Sok súrlódástól kímélheted meg magad ezáltal.
Ezt kiegészíteném még azzal, hogy ha csak nem vagy halál biztos a dolgodban,
inkább várd meg, amíg valamelyik, a témában járatos kolléga válaszol az adott
kérdésre. Olvass, tapasztalj, gyakorolj, s hidd el, eljön majd az idő,
amikor te fogod majd osztani az értékes, megfontolandó tanácsokat.
De addig még sok a tanulnivaló.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30030) darvinya válasza Lompos48 (#30028) üzenetére


darvinya
titán

Nézted a linket 230mAh szerepel, nem 2300mAh.
Nem is beszélve arról, hogy hova rakják?
Dimensions: 1.57 in x 1.54 in x 0.35 in (4.0 cm x 3.9 cm x 0.9 cm)
Weight: 0.49 oz (14 g)

A telom aksija 1300mAh-ás 4cm x 2cm x 0.5cm.

Persze, hogy hosszabb az üzemi idő 300Ω-on, ha nem is használják.
max. 16mW-on mekkora hangereje lesz?

(#30029) PHM

150mW 16Ω-om van.
- Model: E6
- Built-in three types of EQ option with different bass effect and a high level option
- Output power:150mW (16 ohm Loaded) / 16mW (300 ohm Loaded)
- S/N ratio: at least 95dB (A weight)
- Distortion: less than 0.009%(10mW)
- Frequency response: 10Hz~100KHz
- Headset impedance:16~300 ohm
- Built-in rechargeable 230mAh lithium battery
- USB power supply port: DC 5V/500mA
- Suitable for MP3/MP4/cell phone/laptop etc.
- Package includes:
- 1 x E6 amplifier
- 1 x USB charging cable (49cm length)
- 2 x 3.5mm audio cable (7.5cm/77.5cm)
- 2 x Clip

Azt érte, hogy különböző fejhallgatókhoz találták ki, de mint látod a teljesítmény is csökken nagyobb ellenálláson.

És csak a termékről írtam véleményt.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30031) _ATi_1 válasza darvinya (#30027) üzenetére


_ATi_1
senior tag

A blankolóhoz annyit hozzászólnék, hogy ugyanilyen kinézetűt többféle minőségben gyártanak. A minőség pedig legtöbb esetben arányosan nő az árral. Ez tapasztalat, vettem már én is a 300Ft-osból, mire hazaértem vele a teszkóból, szétesett. Jelenleg pedig pont a linkeltet használom, ami már több mint egy éve teszi a dolgát. Nincs napi használatban, de hobbi célra tökéletes.

(#30032) beast27 válasza vodkaboy22 (#30011) üzenetére


beast27
senior tag

Először biztos hogy egy kis mezei 30/40 w-os pákát veszek mert ha mégse jön be ez a "hobbi" akkor nem buktam (szinte) semmit

Oneplus 7 pro // ain't it a shame that you can't say "Fuck" Fuck's just a word And it's all fucked up

(#30033) DeFranco


DeFranco
nagyúr

Sziasztok!

Kis gond van a navimhoz tartozó szivargyújtós töltővel: először csak nagyon darabosan vette fel a töltést, majd egy úton rendesen, utána következő alkalommal pedig sehogy. Ellenautóval és ellentöltővel kitesztelve kiderült, hogy sem a töltő nem tölt (már) sem a szivargyújtó nem ad áramot (már). (Előtte ugye adott, de bajosan).

A kocsiban már kicseréltem a vonatkozó 15A-es biztosítékot, így az már tökéletes, de a töltő még nem tölt. A töltő szivargyújtós végének kupakját lecsavarva ki tudtam venni egy üvegcsövet, benne tekercs/rugószerű szál.

A cső 15mm hosszú ~4mm széles, két végén fém kupak, a kupakon 2A 250V jelzés. A neten rákeresve (egyáltalán nem értek hozzá) ez üvegcsöves biztosíték és van belőle két fajta, lomha és gyors, azt nem tudom, ide melyik kell, nem is találtam rajta erre utaló jelet.

Az autós topicban volt kétely, hogy a 2A 250V helyes-e az első kérdésem az lenne, hogy egy szivargyújtónál ezek hihetőek-e vagy valamit félreolvashattam. Ha hihető, akkor pontosan mit kell vennem a cseréhez, milyen paramétereket kell elmondjak a boltban? Kaphatnék esetleg némi magyarázatot okítást is hozzá?

Kérem csak olyan írjon, aki teljesen biztos a dolgában, nem szeretném felgyújtani az autómat emiatt...

előre is köszönöm!

(#30034) PHM válasza DeFranco (#30033) üzenetére


PHM
addikt

Kell lennie a biztosítékon még egy jelnek, ami a gyorsaságára utal.
F: gyors, N: normál, T: lassú, vagy lomha.
Ennek a "2A" előtt kéne lennie.
Ha nincs ilyen jelzés, én normál biztit vennék.
Mindenesetre vidd magaddal a boltba a kiégett biztosítékot, mert több
méretben is kapható. Ott esetleg meg is szakértik neked.
(Már ha értenek hozzá. A Lomexben például igen.)

Szerk: Elsőre lehet, hogy mégis gyors biztosítékot kellene beletenni.
Lehet, hogy elromlott a töltő, és azért égett ki a biztosíték, akkor meg jobb,
ha gyors bizti van benne a próbához.
Tartalékot sem árt venni.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30035) darvinya válasza _ATi_1 (#30031) üzenetére


darvinya
titán

Ez pont olyan mint a Hestrore-i.

Igen én is bedöltem a Tesosnak. :D
De ezt nem nevezném automata blankolónak.

Legtöbb esetben én is a sniccert használok.

Inkább több szalagkábelekhez használom, mert azt nehéz sniccerrel egyszerre leblankolni.

(#30032) beast27

Amit javasoltam pákát azzal eddigi legkisebb SMD láb 0.3mm-as volt, de ezt csak új pákaheggyel lehetet.
Hátránya ezeknek, hogy gyorsan fogy a pákahegye.
Hegy kb.200-400Ft-ig terjed.

A profi állomás viszont sokkal precizebb és a hegyük nem fogy el olyan könnyen, vagy egyáltalán el sem fogy.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30036) vodkaboy22 válasza darvinya (#30030) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Várjál odamegyek a falhoz és elkezdem fejelgetni ... :W

Ez úgy mükszik: Hogy Kiad a kimenetére egy fix feszültséget, ha a kimeneten lévő ellenállás feltud venni belőle több áramot akkor felvesz (amíg a táp vagy belső ellenállás nem avatkozik közbe). Magyarul feszgenerátoros meghajtásként modellezhető!
Tehát ha ugyanazon a feszültség szinten nem kell kiadnia sok áramot akkor tovább bírja akksirol slusz négyzet paszz....
A mobilodban van egy Li-ion 3.7V-os akksi amiből ha te ki akarsz venni 2Vrms-t (ami kellhet 300 ohm-hoz)
akkor bizony dc-dc konverter kell ami ha 10kHz-en dolgozik akkor audio élmény nyasgen.... De tapasztalatból mondom mivel nem tudsz megfelelő szűrést rakni mobilban dc-dc konverter után, hogy el is férjen és, hogy a kimeneti impedanciája a tápnak ne is legyen nagy ezért nyasgen audio élmény megint!
Tehát ekkora méretben miért van csak 230mAh kapacitás? Mert van 9V tápfesz benne ez kb 2-3 cella (Vagy több de ennyi minimum több akksi fesz kevesebb kapacitás )
16mW elég ... 95dB/mW+10log(16mW/1mW) = x dBSPL BŐVEN SOK! De még 90dB/mW-al is elég...

És megint mondom ez audio célra van mobilod NEM... Ennek kb <100ohm kimeneti ellenállása egy átlag mobilnak 120 ohm ott bizony már a elég jó kis frekvenciafüggő torzítások vannak ... Itt nem.

És még lehetne sorolni az érveket és a dinkaságaidra való javításokat....

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30037) HookR válasza Lompos48 (#30026) üzenetére


HookR
addikt

Értem, köszönöm. Átnyálaztam az alaplap leírását, de nem esik szó a csatlakozó terhelhetőségéről.

▌www.thunderbolts.info | youtube.com/ThunderboltsProject ▌16personalities.com▐

(#30038) DeFranco válasza PHM (#30034) üzenetére


DeFranco
nagyúr

A másik oldalára az van ráírva, hogy BGT, de az szerintem nem az, hanem valami más. A 2A-es oldalon semmi.

Én is arra gondoltam, hogy a gyors lenne a jó, de ha meg nem az kell bele, és kilöki pont akkor amikor a legjobban kellene, érted... akkor meg ciki. Mondjuk ha az autó megy tönkre az még cikibb...

nagyon kiesik a lomex, és csak munkaidőben van nyitva...

[ Szerkesztve ]

(#30039) Lompos48 válasza darvinya (#30030) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Most igazad van, bár maradtak kételyeim. Olyan kicsi akkut nem tudok elképzelni, bár a kütyü picisége miatt lehet. :R

(#30040) moha21


moha21
addikt

Hi!

Adott egy ilyen töltő [link]

Meg 4 db nimh cella 1100mAh. Őrájuk az van írva max 95 mA-el lehet tölteni 15 h ig. A töltő meg elvileg 150mA-ert ír... Merjem vagy ne merjem?

Sajnos nem az enyém a cucc, legolcsóbb töltő kellett, legolcsóbb akkuval, ez így kijött 4k-ból, de az akkuról csak megérkezte után derült ki ez.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30041) Lompos48 válasza HookR (#30037) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tanácsolni csak annyit lehet, hogy kösd rá (ha nincs meg minden ventillátorod, akkor szimulálhatod ellenállással is), majd bekapcsolva a csatlakozót tapogatva észlelheted, hogy melegszik-e.

(#30042) PHM válasza vodkaboy22 (#30036) üzenetére


PHM
addikt

Nem, ebben szerintem csak 1 akku van. USB-ről töltődik.
Hogy van-e benne DC-DC konverter, azt nem tudom.
Mindenesetre úgy emlékszem, jó véleményt olvastam róla anno.
Egyébként van nekem is egy headampom, az 2db AA elemről műxik.
A DC-DC konverter után van egy 78L05, arról megy a végfok.
Még nem hallgattam meg tüzetesen, de első blikkre jónak tűnik.
Nem tapasztaltam sem zajt, sem torzítást.
Persze az is igaz, hogy nem vagyok vájtfülű.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30043) darvinya válasza vodkaboy22 (#30036) üzenetére


darvinya
titán

Bocs, de

Tehát ekkora méretben miért van csak 230mAh kapacitás? Mert van 9V tápfesz benne ez kb 2-3 cella (Vagy több de ennyi minimum több akksi fesz kevesebb kapacitás )

Ez nem áll fenn.
9V-os aksit nehéz lenne DC 5V/5mA -es táppal feltölteni.
Az meg elég érdekes, hogy az egész szerkezet 14g-os, holott a 9V-os 500mAh Li-Ion aksi önmagában 40g.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30044) _ATi_1 válasza DeFranco (#30038) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Azért ekkora mértékű károkat nem okoz az, hogy esetleg gyors helyett lomhát tennél bele. Magát az autót egyébként is biztosítja még az általad említett 15A-es biztosíték is. :)

(#30045) PHM válasza moha21 (#30040) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem simán bírniuk kell a celláknak a 150 mA-t is.
Csak arra kell odafigyelni, hogy ne melegedjenek.
(Nem hinném, hogy fognak.)
Ezen kívül hamarabb fognak feltöltődni.

(#30039) Lompos48: A Philips Gogear Mixben 120 mAH-ás akku van,
és 10 órás üzemidőt ad meg a gyártó rá.
Ezt átlagos fülhallgatóval, normális hangerőn tudja is.
Igazából szerintem ennek az erősítőnek a 32 ohmnál nagyobb ellenállású
fülhallgatóknál van értelme. Ott pedig hozza egy átlagos lejátszó üzemidejét.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30046) Lompos48 válasza moha21 (#30040) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Találtam egy ilyen mondatot: It is difficult, if not impossible, to slow-charge a NiMH battery. At a C‑rate of 0.1 to 0.3C, the voltage and temperature profiles fail to exhibit defined characteristics to measure the full-charge state accurately and the charger must depend on a timer. Harmful overcharge will occur if a fixed timer controls the charge. This is especially apparent when charging partially or fully charged batteries.
De olvasd végig!

Szerintem veszély nincs egyáltalán, de a töltési időt át kell számítani egyszerű hármasszabállyal.

A 95 mA-es töltés 0.086C-s, a 150 mA-s töltés pedig 0.136C-s áramot jelent.

Utánaszámoltam: ha a kisebb értékkel 15 órát kell tölteni, akkor a naggyal olyan 10 óra jön ki. Azért nem ártana egy reális töltőáramot mérni.

[ Szerkesztve ]

(#30047) moha21 válasza Lompos48 (#30046) üzenetére


moha21
addikt

Szia!

Köszönöm én is reménykedtem valami hasonlóban. Holnap megmérem azért a töltő is valóban annyival tölt-e amennyi rá van írva. Jó hogy van ez a csoport annyira el vagyok havazva néha google-zni nincs időm. THX még egyszer! :R

ps: most látom te is írtad, hogy mérni az áramot. :-)

(#30045) PHM:: Huhh még csak most látom, hogy te is írtál ( sőt előbb te írtál ). Megnyugtató, hogy 3-an is hasonlóképpen vélekedünk. Külső hőfokot tunék mérni, de szerintem kézrátét is elég neki.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30048) darvinya válasza PHM (#30045) üzenetére


darvinya
titán

Miért ne melegedhet kb. 54°-ra a NiCd/NiMh aksi?

Akkusfúró akkuja kb.54°-ra felmelegszik, kb. 10 perccel a töltés kezdetétől számítva.
Viszont ennél nem lesz melegebb.

Töltő 15V 750mA
Akku 12V 1.2A

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30049) PHM válasza darvinya (#30048) üzenetére


PHM
addikt

Az akkus fúró akkuja kicsit más azért.
Azok közül némelyikben bimetál van, ami akkor kapcsolja ki a töltést,
amikor az akku már szinte forró.
Hosszú távon annak sem tesz jót a túlmelegedés egyébként.
Személy szerint akkor vagyok nyugodt, ha az akku hőmérséklete
töltés közben 50 fok alatt marad.
(A kapacitást Ah-ban mérik. Figyelj oda légyszi.)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30050) Zsianett


Zsianett
tag

Sziasztok!

Építettem egy aktív hangváltót L-R típusú karakterisztikával, 24dB/oktáv meredekséggel. Kettő darab felüláteresztő szűrőt tartalmaz, ez választja le a mélyeket a két szélessávú hangdobozról, valamint van benne egy sávszűrő rész, ami a sub hangládát kezeli, gyakorlatilag egy subsonic filter, és egy aluláteresztő szűrő.

A keresztezési frekvencia 80Hz, a subsonic filter pedig 15Hz-es törésponttal szűr. A probléma az, hogy a mélyszekcióban két egymás után kapcsolt alul illetve felüláteresztő szűrő miatt eltolódik a töréspontja az aluláteresztő szűrőnek, és a karakterisztika is értelmezhetetlen, nem hasonlít közel sem a 24dB/oktávos L-R szűrőjére, míg külön-külön mindegyik tökéletesnek mondható, néhány Hz-es eltérések vannak csak, ami bőven a fóliakondik szórása. A két felüláteresztő ami a hangdobozokat vágja alulról, tökéletesen működik.

Próbáltam azt is, hogy beiktatok egy műveleti erősítőt a két szűrőfokozat közé, de úgy sem változik semmi. Gyakorlatilag a Rod Elliot féle megoldásról van szó, méretezéshez is a programocskát használtam. Az áramkört többször átnéztem, nincsen sehol hiba, mondom, a subsonic filter is 15Hz-es törésponttal ereszt felül, és az aluláteresztő is csinálja a dolgát 80 Hz-en, csak ha egymás után vannak kötve akkor nem.

Volt esetleg valakinek már ilyen tapasztalata, hogy a két sorba kapcsolt szűrőfokozat eltolja a töréspontokat? Nem nagy a különbség, kb 20Hz, de ez ebben a tartományban jelentős, elég nagy lyukat okoz a felső subtartomány átvitelében. Nagyobb frekvenciákon (2-3kHz) ez nem gond, bár nem tudom, hogy ott nem arányosan növekedne ez az eltolódás, mert akkor ott is jelentős. Ezen kívül semmi gondja a kapcsolásnak, nem torzít, a jelveszteség is csak pár mV 2V- mellett, csak hát a lényeg veszik el..

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.