Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80901) hcl válasza #85619712 (#80886) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

2,4 köré esik egy 3mm-es, elég fényes zöld LED-del (persze világít, szóval áram is van) :S Itt valami nem kerek. Mondjuk a diódák 1n4148-ak, de igazából kb. mindegy lenne.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80902) #85619712 válasza hcl (#80901) üzenetére


#85619712
törölt tag

Érdekes így hirtelen azt mondanám vagy az eredeti diódák tudnak valamit amit a 4148 nem, vagy ez az átalakító 2.5 voltból csinál 1.8-at, tehát max pár tized volt a dropoutja, a 3.3 ból ezért tud csak 2.4-et. Amúgy az íróból miért is jön ki az adatlábakon feszültség? Ha beállítasz egy chip típust ami 2.5 voltos akkor nem annyi jön ki belőle? Vagy ez csak 3.3 voltos chipet ír?

(#80903) hcl válasza #85619712 (#80902) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nemtom, mit tud, 3,3V és 5V-ost tuti, amúgy CH341A kínai csoda :D
Néztem a BAT54C-t, az sima Schottky.
Ja hogy ez 2,5V-ra való? Akkor amúgy sem lenne jó :D
...lerendelem a TXS0108E illesztőt, remélem azt megeszi. Az adatlap szerint 1,2-3,6 -ot csinál 3.6-5,5V-ból. Teháta 3,3V-os íróról ott lesz az 1,8V-os logik jelszint... Remélem :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80904) #85619712 válasza hcl (#80903) üzenetére


#85619712
törölt tag

Nem tudom, én is csak tippelek. De ha van illesztő már mindegy is. :R

(#80905) hcl válasza #85619712 (#80904) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hülyeséget írtam. egyik oldalán 3,6-5,5V a táp, másikon 1,2-3,6V :D
Amúgy 2,5V-ról a diódás cucc valid lehet, mert egy rosszabb Schottky ejt 0,3-0,4V, többet is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80906) hcl válasza #85619712 (#80904) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kipróbáltam a brazil macerát is egy olyan darabbal (25u206) ami 2,7-3,6V -on megy, természetesen a sorbakötött 68ohm-ok semmit nem számítanak :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80907) sanzi89


sanzi89
addikt

Nem biztos, hogy jó a topik, de hátha tudtok segíteni, véleményt mondani.

Felszereltettünk egy Nobo Fjord 1000W-os fűtőpanelt, aminek az elektromos vezetékét kb. 1 méteres szakaszon a parketta szegőléc alatt kellene elvinni, és ott bedugni egy konnektorba. Mivel a gyári vezetéke erre rövid, így kértem a helyi elektronikai boltban megfelelő vezetéket. Ilyet ajánlottak:
2x0,75 m2 sodrott réz
2 polusú dugvilla 10A

Jó lesz ez így? A vezeték 6A-ig terhelhető, ami 6*230=1.380W, és nincs sok hely a parketta szegőléc alatt, ezért javasolták ezt. Mivel nincs földelése gyárilag se a fűtőpanelnek - amit annyira nem is értek, hogy egy modern elektromos berendezésnek miért nincs földelése - így 2 eres vezetéket ajánlottak, szintén a helyhiány miatt. 2 eres vezetékre meg nem szavad 3 eres dugvillát szerelni, mert "megtévesztő" lehet, hogy azt a látszatod kelti, mintha lenne földelés. Vélemények? Jó ez így? Vagy mit kérjek?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#80908) PROTRON válasza sanzi89 (#80907) üzenetére


PROTRON
addikt

Én azért nem javaslom villamos szempontból a 0,75-ös keresztmetszet használatát, mert a megszakítód azon az áramkörön legalább 10 A-os (de ha újabb kialakítás az is lehet hogy 16A-os) és ahogy Te is írod, papíron ez a vezeték kisebb terhelhetőségű. Ez azért veszélyes, mert ha bármilyen okból elkezd túlterhelni a berendezés, pláne parketta mellett mire észreveszed már be is gyújthat valami szárazabb részt.
A helyhiány ellenére legalább 1.0-es, de én nem bíznám a véletlenre és csak beletuszkolnám az 1,5-ös keresztmetszetet...

Az érintésvédelem egy sűrű erdő, rengeteg féle megoldás van a biztonságos használathoz, tehát éppenséggel nem feltétlenül gond hogy nincsen bekötve földelő vezető.
Gondolj bele a modern kézi fúrógépednél sincs földelő vezető a dugaljba, mert megoldották máshogy hogy ne kaphasson el az áram.

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#80909) Dr. Szilikát válasza sanzi89 (#80907) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Védőföldelést nem a korszerűség határozza meg, nem is a teljesítmény.

Pl. lehet egy betonkeverő 1000 W-os motorral, bár kisebb szokott lenni, csak a példa kedvéért írom. Vannak ilyen kettős szigetelésű betonkeverők, ahol a motor maga is szigetelő házban van és még a tengelye is szigetelt áttétellel megy ki, így a motor fémrészei nem érinthetők.

Ez pedig teljesíti a kettős szigetelés feltételét, tehát védővezetőt nem igényel. (Másik szigetelés a motor tekercselésének szigetelése.)

Egy konyhai turmixgép, szigetelt ház, szigetelt motortengely: ---> kettős szigetelés.

Fúrógép --> műanyag fogaskerék --> szigetel.

Még érdekesebb, ha hozzátesszük, hogy a szabványalkotó a kettős szigetelést tekinti magasabb biztonsági szintnek, ezért ilyen szerkezetek földelését tiltja, mert a földelő hálózaton keresztül is jöhet be feszültség, máshonnan.

A védővezetős rendszer gyakorlatilag egy pótmegoldás, amit azon gépeknél szükségből alkalmaznak, melyek korrekt kettős szigetelése nem oldható meg. Ilyenek a fűtőszálak is egy fémkészülékben.

De ha már műanyaggal burkolt az egész, az lesz a másodlagos szigetelés.

2 eres vezetékre meg nem szavad 3 eres dugvillát szerelni, mert "megtévesztő"...

Ez meg olyan dolog, hogy magam részéről, saját háztartásban nem foglalkoznék vele. Inkább legyen masszív (áramtűrő) a dugasz. Idegennek dolgozni nyilván más, ott nem jó viccelni.

(#80910) sanzi89 válasza sanzi89 (#80907) üzenetére


sanzi89
addikt

Köszönöm mindkettőtöknek a részletes és hasznos választ! :R

@PROTRON
Igen, a falban 2.5-ös tömör réz vezetékek lettek behúzva 16B-s kismegszakítókkal. A túlterhelés részét is értem a dolognak, bár így sok mindent lehetne kukázni a házban (pl. lenézek magam mellé, számítógép tápkábelére 3x0,75 van írva, stb.)
Megnézem, hogy mi az a max keresztmetszet ami befér, és az lesz választva.

@Dr. Szilikát
Nekem se volt a boltban olyan nagyon szimpatikus ez a dugvilla, csak az eladó mondta, hogy ehhez a kombinációhoz ez kell. Igazad van, főleg ha vastagabb vezetéket választok, keresek egy 16A-re méretezett dugvillát.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#80911) #90088192 válasza PROTRON (#80908) üzenetére


#90088192
törölt tag

Kicsi kiegészítés:

A falban menő vezetékek méretezve vannak folyamatos teljes terhelésre, illetve az alacsony védő föld impedanciára. Azt védi a kismegszakito.

Egy bármely fogyasztó ami nincs permanens nem oldható kötéssel a hálózatra csatlakoztatva, annak NEM kell olyan kábel ami megfelel az adott áramkör védő berendezés teljes terhelésének.

A trükk az, hogy csak azt kell elviselnie amit az adott fogyasztó fog felvenni.
Miért?

Mert normál körülmények között a fogyasztók védettek túlterhelés ellen, így vagy úgy.
Rövidzárlat esetén pedig csak a megszakító leoodasi ideje és az impedancia számít, a vezető elvisel 0.4 másodperc időtartamra akár 10X túláramot is károsodás nélkül.
Van egy nagyon jó táblázat, adott típus vezeték esetén mekkora a minimális védőföld mérete, ami adott kismegszakito esetében, adott impedancia mellett használható.
Nálunk ezt tanítják az egyszerű villanyszerelőnek, és mint tudod, nálunk gyakorlatilag minden könnyűszerkezetes jól éghető ház. :R

(#80912) rednifegnar válasza #90088192 (#80911) üzenetére


rednifegnar
senior tag

gondolom a fixen kotott eszkozoknek van sajat megszakitojuk egyenkent. ez meg ilyen konnektoros cucc ha jol lattam.
nalunk a lakasban igy van megalkotva a halozat hogy a fixeknek kulon dedikalt megszakitoja (v megszakito sora van mind, pl boyler, hotarolos).

[ Szerkesztve ]

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80913) #90088192 válasza rednifegnar (#80912) üzenetére


#90088192
törölt tag

A dedikált áramkör esetén az adott fogyasztó max teljesítménye a mérvadó, ahhoz méretezzuk a vezetéket és az azt védő megszakítót/RCD/RCBO/HRC olvadó betétet.
A dedikált áramkör általában nem sima ajzatban végződik, hanem leválasztó kapcsolóval.
Ha ajzat van, az úgye nem permanens megoldás, kivéve ha nem hozzáférhető az ajzat, de van egy olyan szabály, hogy az ajzatnak hozzáférhetőnek kell lennie. :R

A nap végén ezen lehet filozofalni, mert elméletileg ha 1db ajzat van, egy áramkörön, az dedikált, akkor viszont.....

(#80914) pjen válasza #90088192 (#80913) üzenetére


pjen
félisten

Főleg ha abba az aljzatba egy T dugót nypmnak. ;]

(#80915) #90088192 válasza pjen (#80914) üzenetére


#90088192
törölt tag

Nem hozzáférhető ;]

Az As3000 ebből a szempontból kicsit kusza.

Az én értelmezésem, ha nem lehet komolyabb bontás, pl sütő kiszerelése árán hozzáférni, akkor az 1db ajzatban végződő áramkör is dedikált. :R
Az is van a szabványban, ha pl 2.2m magasan van akkor is extra erőfeszítés kell, ahhoz hogy használatba vegyük, de ami 2.2m magasan van az meg már tekinthető a világítás áramkör részének a beépített teljesítmény számítás közben.... Vannak agybajok. :))

Én ez alapján csinálom a tervezést, kivitelezést.
A másik, ha egy dedikált áramkör 10Ara van biztosítva, míg a nem dedikált 20A vagy 16A akkor mi veszteség lehet? Semmi. Max leold a védő berendezés.

Fordítva érdekesebb, mert nálunk pont így van 32A-ig vannak hagyományos ajzatok 1 fázisra ami lefelé kompatibilis...

[ Szerkesztve ]

(#80916) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Eltérő napelemek sorbakötésekor mire kell figyelni?
Van pár pár centis napelemem, még véletlenül sem ugyanolyanok. Azaz van két ugyanolyan, de az pont nem visz el egy TP4056-ot, hogy töltsön egy akkut. Ezek 2,2V körüliek, elkezd róla tölteni a TP modul, de éppenhogycsak tud valamit tolni az akkuba.
Random beteszek mellé egy bármilyet sorban, akkor minimum 1 napelemen 0,x V-ot mérek terhelve, a TP modul bemenetén meg 3,9. Se több, se kevesebb, akármit csinálok :D . Üresen megvan az összegük. (Védődiódával, és anélkül is ilyen.)
Túlterhelődik valamelyik ilyenkor? Pedig a két azonos a leggyengébb elvileg...
OK, ez csak kísérletezés, de amint lesz 3 ugyanolyan, jó lenne, ha működne :DDD

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80917) Dr. Szilikát válasza hcl (#80916) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mert a TP-modul alapból 1A áramra van konfigurálva, így ha a forrás nem tud ennyit, azt leszipkázza teljesen az akku szintjére, mivel az IC belsejében lévő MOSFET teljes átvezetésre kapcsol, így szinte azonos feszültség áll elő a modul bemenetén és kimenetén.

Ez természetesen csak addig tart, amíg az akku lassan nem húz fel 4,2 V-ra, utána a FET lassan visszaszabályoz, ekkor kúszik feljebb a bemeneti feszültség, az akku marad 4,2 V-on. De akkor meg kárt is okozhat, van egy bemeneti tűréshatára a modulnak.

Ide inkább konverziós átalakító kellene, a napelem terhelését pedig csökkenteni, hogy nagyobb feszültséggel, optimális munkaponton tudjon dolgozni.

Igaz, hogy különböző napelemeknél az MPPT is eltérő szinten alakul, de valami közös nevezőt talán össze lehetne hozni, nem ilyen túlterhelt állapotot, ami a legrosszabb.

[ Szerkesztve ]

(#80918) hcl válasza Dr. Szilikát (#80917) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hm, én mezei USB2 portról szoktam használni konkrétan ezt a modult, azzal már tölt.
Illetve 3db napelemmel (a két 2,2V-ossal) nem szívja be 3,9-ig, ott megvan a 4,2, csak úgy meg alig van áram. Nem inkább az van, hogy az egyik napelem mindenképpen letérdel, mindig a leggyengébb a sokból, ha nem ugyanolyanok?

"konverziós átalakító"
Mire gondolsz ez alatt?

A végcél amúgy a 3 azonos napelem, ez csak teszt volt, hogy tényleg, mi lesz.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80919) Barret001 válasza hcl (#80918) üzenetére


Barret001
addikt

6-6,5V mehet a modulra.Nem tudjuk milyen napelemeid vannak,feltételezem hogy aprók...Ha a napelemek tudnának 1A felett,akkor a bemeneten cella feszültség feletti lenne a feszültség.Mint írták,Neked kevesebb van mint 1A Túlterhelődnek.

(#80920) tordaitibi válasza hcl (#80916) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ugyanugy mukodik mint barmi mas soros kapcsolasa, azzal a nem elhanyagolhato elteressel hogy a PV panel aramgeneratornak foghato fel, es iszonyatosan maszkalo munkapontja van.
Semmi gond ha egyiken 0V van, ha csokken a terheles akkor lassan emelkedik a feszultsege.

Pont ezek miatt, a mezei megoldasok csekely hatasfoka miatt talaltak fel az MPPT toltesvezerlot.
Maximum Power Point Tracking azaz mindegy hogy a panel epp milyen U-I gorbe melyik pontjan van, a toltesvezerlo a maximalis teljesitmenyt ado munkapontba all be es veszi ki amit lehet.

(#80921) Dr. Szilikát válasza hcl (#80918) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Amikor többet kötsz sorba, nagyobb feszültségről több áramot akarna felvenni, de attól meg letörik (pontosabban itt még fel sem bír állni). Lényegében az MPPT törvényszerűsége miatt magába roskad.

Ha valamilyen DC-konvertert próbálnál, nem feltétlenül CC/CV, ebben az esetben CV is lehet, az áramot legfeljebb nem korlátozod, ha már úgysincs mit (eleve túl kevés).

Kimenetét beállítod 4,2 V-ra, utána terhelsz rá az akkuval. A töltőáramot maga a forrás korlátozza.

A TP4056 nem konverziós, hanem disszipatív áteresztő elven működik, ezért nem teljesen mindegy. A konverziós / transzformációs elv lehetővé teszi a nagyobb feszültség / kisebb áram trükkjét. Nyilván nálad határeset, nem garantált eredmény, csak egy lehetséges irány.

[ Szerkesztve ]

(#80922) hcl válasza Barret001 (#80919) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

8V-ig jó a TP4056. A nepelemeket én sem tudom, milyenek :D , ugyanis kerti lámpákból bontottak, direkt olyan dolgokhoz, amikhez kis teljesítmény kell, és újrahasznosított cuccokból akarom megoldani. (Óra pl.) Egy volt, ami 2,5V adott, és annak rendes teljesítménye is volt... :D de azt már elhasználtam egy nikkelakku mellé. Az meg nem a legjobb hosszú távra.

@tordaitibi, Dr. Szilikát, köszi! Megnézem a következő napos napon (amikor home office-ban vagyok), hogy mi lesz ebből. Bár mondjuk 3db-al többet töltött, mint előtte a kettővel, de az is század V-okban látszik. A kis töltőáram meg nem lenne gáz amúgy, nem kell nagy akku, és nagy mennyiségű energiát sem kell beletolni.
DC konverter, hm, az van, köszi. Legközelebb megnézem :) Mondjuk elkerülném, ha lehet.
Arra gondolsz amúgy, hogy a töltésvezérlő elé egy DC-DC, vagy helyette?

Meg megnézem még ezt a TP dolgot a maradék napelemekkel, mert ahogy nézem , az összes erősebb, mint az a kettő, amik azonosak.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80923) Barret001 válasza hcl (#80922) üzenetére


Barret001
addikt

Én meg tudom hogy milyen napelemek.Elárultad.Azok jó ha 60 mA-t tudnak zárlati áramban! Az kicsit messze van az 1A-tól :D Nyugodtan mérd meg,lófing.És a leggyengébb persze hogy 0V-ra fog térdelni! 160mmx160mm-es összefüggő napelemcella tud durván 6-8A-t! Ebből kiszámolhatod a Te napelemeid teljesítményét. Én is azokkal kezdtem!

[ Szerkesztve ]

(#80924) hcl válasza Barret001 (#80923) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor nem tévedtem sokat, bár a 60mA soknak tűnt ezektől :D Szerintem kevesebb.
De az áram maga nem lenne gond, ha amúgy belemegy a cellába, akkor kicsi se gáz. Az volt a bajom, hogy a fesznek elégnek kell lennie, hogy a TP4056 kinyisson.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80925) Barret001 válasza hcl (#80924) üzenetére


Barret001
addikt

Nem mondtam hogy 60 mA... Jó ha tudja... De lesz töltésed,csak lassan.Válogasd össze az erősebbeket,és legyen 5V felett a bemenő fesz.Ezekkel nem tudod rendesen kiszolgálni azt a töltőt. De fog működni.

(#80926) hcl válasza Barret001 (#80925) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

OK
Igazából az utóbbi a lényeg, meg 3db ugyanolyannál már remélem nem lesz az, hogy az egyiket koppra lerántja. Ígért egy kollega 3 ugyanolyan lámpát, csak már régóta hozza :D (Pedig kap érte sört :D )
60mA meg, mondom hogy ezektől itt az is soknak tűnik. Bár a legtöbben ilyen 600mAh körüli nikkeles cella volt, de 2V körül azokat könnyű tölteni pár mA-el.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80927) tordaitibi válasza hcl (#80926) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Most lassan kikristályosodik a projekted, hiába na 60 felé lassulok :)
Itt olyan kicsi a teljesítmény hogy szerintem semmi nem kéne a PV panelek meg az akku közé hanem kéne egy 1-2W tranzisztor, BD1... valami meg egy TL431 vagy 432 és 4,10-4,15 voltra beállított sönt stabot teszel párhuzamosan az akkuval.
Sose fog fél wattot se disszipálni, lehet elég lenne egy 1W zener is csak azt válogatni kéne mert 3,9V a szabvány a sorozatba. Vagy 3,6V+schottky. Vagy magába a TL431, az is tud 100mA-t. És hajszálpontosan beállítható, atomstabil.
És kész is vagy, mindennemű veszteség meg TP modul nélkül.
Az igaz hogy a panelek illesztése távolról se ideális de még mindig jobb hatásfokú lesz mint ha bármilyen elektronikát közbeiktatsz, tekintettel a roppant kis teljesítményre ami rendelkezésre áll. Ezen bármi is csak ronthat.

[ Szerkesztve ]

(#80928) hcl válasza tordaitibi (#80927) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Inkább attól parázok, hogy túl tudja tölteni, stb. A lítium nem szereti, ha túltolják, azt viszont igen, ha nem töltik agyig. Tehát ha csak 4V-ig töltődik is elég.

A TL431-nek utánanézek.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80929) Barret001 válasza hcl (#80928) üzenetére


Barret001
addikt

Van ott a panelon egy "Prog" elnevezésű 1,2K-s ellenállás Tegyél be a helyére egy 10K-s potit. Ettől fogva be tudod állítani a kívánt töltőáramot. Oszt csókolom. Nem akar majd 1A áramot küldeni az akkuba :D Mert ugye,az fényévekre van.

[ Szerkesztve ]

(#80930) hcl válasza Barret001 (#80929) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hmmmm
Köszi :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#80931) Tarokk79


Tarokk79
aktív tag

Tasmotásítani akartam egy Zigbee Hub-ot ez alapján, de a forrasztás nem sikerült. Pár kiállást sikerült elnyűnöm. Maga a Hub megy hiba nélkül, de 3 ponton tx0, IO0 és 3.3V mintha eltünt volna a fém. Tudok ezzel még valamit kezdeni szerintetek?

(#80932) Grave_444


Grave_444
nagyúr

Szerintetek ha van egy ezer éves konyhai lámpa, amiben amikor kiégett az izzó leverte a biztosítékot és maga az üveg robbant szét, a menet pedig bent maradt a foglalatban hogyan orvosolható? Kiszedni nem igazán tudtam, hajlik össze vissza, nem tudtam fellazítani.
Ha zárlatos akkor elég lehet a csokiból kiszedni a vezetékeket, megtisztítani ha szükséges és egy új foglalatot beszerelni?

[ Szerkesztve ]

(#80933) hcl válasza Tarokk79 (#80931) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nézz utána, hogy hol van azoknak a másik vége, és oda forrassz. Jó esetben még maradt ott annyi réz, hogy ha megkapargatod a felszakadt forrpont helyét, akkor vagy tudsz rá forrasztani, vagy ki tudod mérni, hogy hova megy. De egyszerűbb, ha találsz róla leírást, mert tuti belefutottak ebbe már ezren :D
A 3,3V szerintem máshonnan kivezethető, a tx0 meg az rx0 mellől fog jönni, általában az IC-ken is egymás mellé van kivezetve. Io0 nemtom, de az is ott lehet valamelyik IC egyik lábán.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80934) hcl válasza Grave_444 (#80932) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kiszedni, én ilyet laposfogóval benyúlva csináltam, azzal meg lehetett eléggé fogni az izzó maradékát. (Persze áramtalanítva, nem csak lekapcsolva, de ki is kötve az egész!)
Amúgy persze, ha cseréled a foglalat, akkor megy tovább :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80935) Grave_444 válasza hcl (#80934) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Megpróbálom még egyszer. Egy sima izzócserére készültem, így nem voltak nálam a saját szerszámaim. Biztosítékot lekapcsolom inkább addig, az egyszerűbb. :)

(#80936) hcl válasza Grave_444 (#80935) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az elég. Cuccok nélkül meg persze, hogy nem megy :)
Esetleg befolyatni műszerolajat, WD40, kontaktspray, akármit, hátha könnyebben indul meg.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#80937) plaszy


plaszy
őstag

Sziasztok!
Lenne egy erosito, amiben van ventillator. Sajnos halk zenenel hallatszik eleg jelentosen, zavar. Ha megallitom, akkor kikapcsol, ha kihuzom az alapalapbol az se jo. Hogy lehetne kijatszani, hogy benne marad, de ne menjen, a lejatszo meg azert erzekelje. Hutenie nem kellene igazan. Vagy ez cserelheto benne? Koszi

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=plaszy

(#80938) rednifegnar válasza plaszy (#80937) üzenetére


rednifegnar
senior tag

motor vagy szel hang? vagd le a lapátait...

A camera does not make art, the artist makes art.

(#80939) Dr. Szilikát válasza plaszy (#80937) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Tacho-jelet, azaz impulzusokat / négyszögjelet kellene generálni, amivel becsapható a processzor. Klasszikusan az 555 ugrik be ilyenkor mindenkinek, vagy bármivel.

#80935 Grave444

Régi foglalat lehet sokféle, múltkor egy szomszédnál izzadtam le pillanatra, ha azt a csillárt szét kellett volna robbantani, megdolgozhattam volna vele. De megúsztam, ki tudtam tekerni a foglalat alsó gyűrűjével együtt:

Ilyen pattintós is lehet és még többféle:

[ Szerkesztve ]

(#80940) Grave_444 válasza Dr. Szilikát (#80939) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Szerintem az alsó, talán 50 éve, amikor a ház épült már ezt szerelték be.

(#80941) mezis válasza Grave_444 (#80932) üzenetére


mezis
nagyúr

Csoki: érdemes WAGO-kra cseréni. Ha meg ALU vezeték, akkor még ALU pasztát is bele. :K

mezis

(#80942) hcl válasza Dr. Szilikát (#80939) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Anyámnál a 60+ éves csillárban a felső van, törik össze-vissza... Szerencsére a lakásfelújításunkból lett pár ugyanolyan, csak ép foglalat :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#80943) roli1208


roli1208
csendes tag

Sziasztok!
Vettem egy parkside PABSP B2 akkus csavarbehajtót (a fekete performance). 2 akkut kaptam hozzá, egy 2 és egy 4Ah-sat. A 2Ah akksival tökéletesen üzemel lemerülésig, viszont a 4-essel kb 2-3 perc után letilt a fúró és szintén 2-3 perc múlva (vagy ha kiveszem az akkut és visszateszem) újra elindul. Teljesen töltöttnek jelzi akkor is, amikor letilt, a feszültsége is rendben van. Arra gondoltam, hogy a terhelést nem bírja az akkupakk, de ezt csinálja akkor is, hogyha el sem indítom a fúrót... Valakinek valami ötlet esetleg, hogy mi lehet a probléma?

(#80944) roli1208 válasza roli1208 (#80943) üzenetére


roli1208
csendes tag

Sikerült megoldani. Az elektronikán egy 1AM kódú tranzisztor nem volt rendesen odaforrasztva, ezt kijavítva tökéletesen működik.

(#80945) Tarokk79 válasza hcl (#80933) üzenetére


Tarokk79
aktív tag

Köszi szépen. Számomra ez mission impossible. Kitalálok valamit...

(#80946) hcl válasza Tarokk79 (#80945) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hajrá :)
Ezek jó esetben csak tesztpontok, tehát nem megy tovább a fólia onnan. Erre utal az is, hogy amúgy megy a board.

Mutogatni való hater díszpinty

(#80947) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv szakik!

Egy - számomra - furcsa jelenségre szeretnék logikus magyarázatot kapni. Adott egy Honda Accord 7gen (2006-os) autó, gyárilag H1-es izzókkal szerelve, lámpatestenként (oldalanként) 2-2 izzó (tompított és reflektor). Szeretném LED-esíteni, vásároltam is 2 x 2 darab Osram H1 LED-et, nem a kínai olcsó cucc kerül a kocsiba.
Az accordos FB csoportban láttam, hogy a LED behelyezése után előfordult, hogy elfüstölt a motortéri biztosítéktábla, illetve mondtak valami MICU modult is, de azt nem tudom, micsoda.
Ugyanakkor vannak, akik évek óta LED-del járnak, és nincs ilyen problémájuk.

Erre az elfüstölésre keresnék logikus magyarázatot. Az én tudásom addig ér, hogy egy standard H1 izzó 55W, míg egy LED 12W, és nem tudom elképzelni, hogyan tudja tönkretenni a fent említett eszközöket. Az autó világítása nem canbus rendszerű, hanem kapcsoló + relé kombóval oldották meg. Legjobb tudásom szerint egy biztosíték nem tudja, hogy a rákapcsolt fogyasztó pontosan micsoda.

Célszerű lehet biztosítani külön a beszerelés után egyenként a LED-eket?

Légyszi ne menjünk el abba az irányba, hogy a LED nem legális, mert a csoportokban is megfutjuk ezeket a felesleges köröket. Én használtam Osramot H4-es lámpában 1 évig, nem volt vele baj, be lehet állítani, nem vettek ki a forgalomból, pont.

Köszönöm a segítséget előre is!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#80948) FistXL


FistXL
aktív tag

Üdv. Azt szeretném megtudni, hogy az ehhez hasonló kapcsolós elosztókban lévő glimmlámpa milyen fogyasztással rendelkezik? Itthonról elindulás előtt mindig le szoktam kapcsolni az asztali elosztót, de ha ilyen van ebben is, akkor azt a plusz 5 másodperc effortot sem éri meg, hogy visszaforduljak a lekapcsolni :N

Továbbá rá van dugva még egy telefontöltő üresen, egy asztali lámpa kikapcsolva és egy régi kis kompakt fénycsöves monitor mögötti háttérfény, de ezek gondolom használatok kívül nullát fogyasztanak.

Köszi a választ.

[ Szerkesztve ]

(#80949) DonThomasino válasza FistXL (#80948) üzenetére


DonThomasino
veterán

Nagyon minimális a fogyasztása, ha jól tudom 0.25-0.5W körül lehet,
de majd kijavít valaki ha mégse ...

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#80950) Dr. Szilikát válasza FistXL (#80948) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

A glimmlámpa / parázsfénylámpa már mikroamperektől is parázslik, mint a fázisceruzában például, az emberen keresztül folyó áramtól, amit meg sem érzünk.

Noha nagyobb fényhez valamivel nagyobb áram tartozik, amit egy előtétellenállás állít be, de a fogyasztásmérőt nem bírja megmozdítani, még így sem, mármint ez a kis méretkategória. Nagyobb méret meg a múltban volt, inkább.

#80947 csabyka666

A LED-driver okozhatna éppen zárlatot, ha meghibásodik, de lehet abban is védőalkatrész, illetve a jármű eredeti biztosítékait is kicserélheted kisebbre. De nyilván az eredeti is azért van, hogy védjen a zárat ellen.

A kapcsolóüzem impulzusai is szűrtek a tápforrás irányába, az sem okozhat gondot elvileg.

Hogy valakinek lefüstölt, az nem sokat mond, nem volt szakszerű hibafeltárás, ki tudja, mit csinált az ember.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.