Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-21 23:22:24

LOGOUT.hu

Ez a KOMOLY kávé topik. Kérjük, olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2351) fishi válasza WiZARD (#2350) üzenetére


fishi
tag

Sosem tudhatod, volt már rá precedens, hogy valaki eszpresszó felől indulva a filternél kötött ki, mint legnagyobb kedvenc... :)

Tényleg, Parci, te mennyire kultiválod? Abszolút "meh" kategória, vagy szívesen megiszod, ha megkínálnak vele? (Azt tudom, írtad, hogy magadnak nem csinálsz.)

[ Szerkesztve ]

Dare2Live (DVD lemezekről): ''elképzelhető, hogy 100 év múlva is megtudom nézni amit ma kiírok?'' - perempe: ''Te valószínűleg már nem. Bár ahogy manapság az orvostudomány fejlődik...''

(#2357) zolnagy válasza Parci (#2325) üzenetére


zolnagy
őstag

Nálam első látásra szerelem a kis QM, bár még nem gőzöltem vele, de már most látom, hogy meg fogom tartani :)
Ha neked nem kell majd a Baby, akkor pedig megveszem, azt pedig eladom.

(#2358) Parci válasza zolnagy (#2357) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

huhh, hát ez gyors volt. :DDD örülök, hogy tetszik!

nálam ezek lassabban mennek, tényleg hetek, mire egyáltalán ráveszem magam, hogy kipróbáljak valami új kütyüt (amit aztán persze úgy is megszeretek). de az e61 projekt mellett úgy sem marad meg a baby szerintem, ellenben lehet, hogy elkel ismerettségi körön belül.

no mindegy, majd meglátjuk. most, hogy nincs itt a qm, nekem is hiányzik :O (de ez így volt az audrey-val is)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2359) Parci válasza fishi (#2351) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

nem kultiválom, nem szerettem bele a filterbe. számomra még mindig elveszik valahol félúton a kávé, a bor és a tea között. mindhármat nagyon szeretem, de ilyen hibrid módban annyira nem.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2361) WiZARD válasza fishi (#2351) üzenetére


WiZARD
addikt

sokkal jobb lett, mint amit vártam, de marad a Brikka :)

viszont arra tökéletes lesz, hogy utazásnál bedobjam a csomagba, és legyen alternatíva a szállodai ihatatlan löttyre.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#2362) Toobee


Toobee
veterán

Talán már 1 hónapja itthon a La Scala. Szóval elérkezett az idő, hogy kicsit foglalkozzam a lelkével. A felsőszűrőt leszedtem már párszor, bár alatta még nem nagyon találtam semmit. Vízkő hogyan működik itt? Keverek 2-3 liter citrom/borkősavas vizet és a teavíznél kiengedem a sima vizet a bojlerből?

https://barbieripnk.hu/

(#2363) Parci válasza Toobee (#2362) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ezt olvasd el. az egyetlen dolog, ami még kérdőjeles nekem az a gőzölés. az is a fő bojlerből megy, nem?

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2364) Toobee válasza Parci (#2363) üzenetére


Toobee
veterán

Köszi szépen! 4 csésze teavizet engedtem ki belőle, bár azt is csak azért, hogy a bojlerben is cserélődjön a víz :D Akkor ezzel a módszerrel inkább felhagyok. Egyébként nem hinném, hogy olyan borzasztó módon vízköves lenne a gép, mivel csapvizet még nem látott, csak ioncseréltet. Abból a 4. 5 literes kannát pörgetem.

szerk.: mondjuk SiD engedélyével én ezt a leírást is beletenném az első hozzászólásba.

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#2365) Parci válasza Toobee (#2364) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

neked ugye a gyantapatron nem játszik a hálózatba kötött víznél, szóval majd jól rágd végig ezt a témát, mert lehet, hogy nem megúszható idővel az ipari vízlágyító...

(illetve amíg külön tartályból eteted, addig természetesen játszik és az egy elég egyszerű megoldás)

vízkőtlenítésről lesz majd infó az első hsz-ben, egyszer rászánom magam és megcsinálom.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2366) Toobee válasza Parci (#2365) üzenetére


Toobee
veterán

Nem tervezem hálózatra kötni, ha bejön a Nordázás. Ennyit megér nekem ez a hobbi. Ha nem lesz -számomra- szignifikáns a különbség, akkor be fogok szerezni egy vízlágyítót, az tuti. Gondolom akkor is vízkőteleníteni kell. Ja, meg a bolti ioncserélt jobb/rosszabb, mint amit én lágyítok otthon? Nem az ízére gondolok, hanem a lágyságára.

(#2367) Parci: Akkor lehet hagyom a fenébe az egészet és inkább iszom még egy kávét.

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#2367) Parci válasza Toobee (#2366) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

ha van vízlágyító, akkor nem kell vízkőtleníteni. legfeljebb három évente szétszeded a gépet és/vagy vízkőtlenítesz SiD leírása alapján.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2368) tariattila válasza Toobee (#2366) üzenetére


tariattila
veterán

részemről nem rakok bele vizet... talán a leghatásosabb védelem !!! :))

(#2369) Toobee válasza tariattila (#2368) üzenetére


Toobee
veterán

Jaj ne csináld már...most menjek el megint és erőszakkal csináltassak veled egy bombajó kávét pont, mint múltkor?

https://barbieripnk.hu/

(#2370) Nyugdíjas válasza Nyugdíjas (#2344) üzenetére


Nyugdíjas
nagyúr

Megoldottam. :D
A múltkor olvastam, hogy ilyennel parádézik kedvenc CBAnk a túristáknak. Na mondom kifoguk rajtuk. Nem tudtam. Szerencsére.

Szóval aki nordát szeretne a belvárosban az mostmár tudja hova menjen. (Sörház, és a Nyáry Pál u. közt van kb.)

[ Szerkesztve ]

‎"Két dolog fontos az életbe' nagyon. Hogy az ágyad legyen jó, meg a cipőd. Mer' vagy az egyikbe vagy, vagy a másikba."

(#2371) ronin s8 válasza Parci (#2363) üzenetére


ronin s8
senior tag

A gőzölés a nagy bojlerből megy, következésképp lassan, de folyamatosan abban is cserélődik a víz. Sajnos SiD-nek nincs igaza: rendszeres kapucsínózás mellett nem lágyul ki a bojler vize. De ha kilágyul is közben, lerakódik a vízkő. Tisztított vízzel, vagy Nordával kell etetni.

"Spongyabob a víz alatt is tud grillezni."

(#2372) And06


And06
aktív tag

ma voltunk Helsinkiben a Kaffa nevü pörköldében. régebben vettem tőlük egy 80:20as espresso blendet, nem volt rossz, de semmi extra. Mindketten dupla espressot kértünk az asszonnyal, a darálóban saját Kenya blendjük. Ilyen jó újhullámos kávét még nem ittam. Izre a várható savas gyümölcsös vonal, de mégsem csap arcon. Ez már önmagában elég lenne, de valami brutál teste volt, mint egy szirup, nem tudom hogy csinálják. A crema is kitartott a dupla végéig, nem szakadt át, nem tünt el. Hibátlan!
ez az SO az:
Kaffa Kenya
Nordic barista cup 2012 nyertes kávé, bármi is legyen ez :)

Gondoltam veszek is egy csomaggal, 10,50€ egy csomag. OK mondom, a 40euro a határ amit még kiadok kilónként kávéért. aztán nézem a csomagot, 200gramm. otthagytam, de fáj a szivem :( viszont a paljoc kenyából mostmár megvan mit kell kihozni ;)

[ Szerkesztve ]

(#2373) Toobee válasza And06 (#2372) üzenetére


Toobee
veterán

Kenyában sem egy fajta kávét termesztenek, ha jól tudom.

https://barbieripnk.hu/

(#2374) And06 válasza Toobee (#2373) üzenetére


And06
aktív tag

ezt irja:
COUNTRY: Kenya REGION: Busia Mt.Elgon VARIETALS: SL28, SL34 PROCESSING: Washed, Selective Harvest

időközben itthon is feltaláltam a spanyol viaszt, és húztam egy 20grammos dupla ristrettot. végig csikos, mint a festék úgy folyik le, indian choco-ból. a végeredmény is kurva jó lett :)
konklúzió: nem spórolunk a kávén holmi 18grammos duplákkkal :)

(#2375) Toobee válasza And06 (#2374) üzenetére


Toobee
veterán

Ha jol tudom, P&Y is ezekbol kesziti.

https://barbieripnk.hu/

(#2376) zolnagy válasza Parci (#2358) üzenetére


zolnagy
őstag

Hát ja :)
Bár igazából elég régóta tetszenek ezek a qm-ek. Most, hogy a Baby használata már gyerekjáték (főleg piddel), gondoltam váltani erre. Így élőben meg még szebb, mint képeken.

(#2377) And06


And06
aktív tag

olvasnivaló:
http://www.home-barista.com/tips/brewing-ratios-for-espresso-beverages-t2402.html
http://www.jimseven.com/2007/01/02/espresso-extraction-ratios/

holnap lemérem én milyen ratio-t produkálok :)

(#2378) tariattila válasza ronin s8 (#2371) üzenetére


tariattila
veterán

rendszeres kapucsínózás mellett valóban van cserélődés....
SiD pont azt mondja, hogy ha nincs sok mozgás a nagybojlerben akkor lágyul ki...
miért is nincs igaza?

(#2379) bbuffy


bbuffy
senior tag

Nincs is annál szebb mikor arra ébredsz hogy előző este véletlenül beleborítottál egy bögre darált kávét a rakétádba. :))
És addiga már szépen átázott és beleragadt mindenbe. Sebaj legalább megnéztem belülről milyen. :-DDD

...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű. /Bohumil Hrabal/

(#2380) vadászcsiga válasza bbuffy (#2379) üzenetére


vadászcsiga
félisten

Én azért szívesen kipróbálnám :P :D

(#2381) ronin s8 válasza And06 (#2374) üzenetére


ronin s8
senior tag

Ugye, hogy a Gaggiák szeretik a sok őrleményt? :-)
A HX-ek viszont nem igénylik. Erre mostanság kezdek rájönni. Csatornásodik, és szőkül tőle a kávé.

"Spongyabob a víz alatt is tud grillezni."

(#2382) ronin s8 válasza tariattila (#2378) üzenetére


ronin s8
senior tag

Hát azért mert a HX-esek kapucsínóznak. Mindig van cserélődés.
Nem akarom SiD-et ekézni, de ebben téved.

"Spongyabob a víz alatt is tud grillezni."

(#2383) And06 válasza ronin s8 (#2381) üzenetére


And06
aktív tag

mai eredmény: 19,5gramm őrleményből 31g kávé, térfogatra kb 50ml lehetett. arány: 19,5/31 = 62%. kerekitsük 60-65%ra. az alább linkelt cikk szerint espresso 50% körül van, ristretto 100% körül. kijött a sejtett eredmény: kicsit rövidebb, sürübb espressot szeretek, mint a "tankönyvi" lenne. (még annyit, hozzátennék, hogy ez az 50% is az új iskola szerinti adat, a régi iskola kevesebb őrleményből érte el ugyanazt, azaz még kisebb aránnyal.)

ez az egész azért érdekes, mert lehet, hogy teljesen más arányú (lefolyt)kávéra gondolunk, amikor azt mondjuk, espresso.
kiváncsi lennék Ti mit mértek ;)

[ Szerkesztve ]

(#2384) Toobee válasza And06 (#2383) üzenetére


Toobee
veterán

Én most kapcsoltban be a gépet, megnézek egy sorozatot, utána leszaladok a boltba és megírom én is. Ma nincs kedvem duplázni, úgyhogy 12-13 grammos szimplákkal operálok majd :D

[ Szerkesztve ]

https://barbieripnk.hu/

(#2385) Toobee válasza And06 (#2383) üzenetére


Toobee
veterán

13 gramm 15,27 gramm ital.

https://barbieripnk.hu/

(#2386) And06 válasza Toobee (#2385) üzenetére


And06
aktív tag

az már igencsak ristretto tartomány ;)
most húztam még 1et, kicsit rövidebbre sikerült:
19,5g kávé / 23,5g ital ~ 80%

(#2387) zolnagy válasza zolnagy (#2376) üzenetére


zolnagy
őstag

Parci, a Baby tápkábele itt maradt Győrben! Most vettem észre, hogy hazaértem, bocs. Majd írd meg a címed és elküldöm postán.

(#2388) Parci válasza And06 (#2374) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

szinte biztos vagyok benne, hogy nem a +2 grammtól lett tök más az íze, hanem más volt a lefolyás. például lassabban indult meg és fejeződött be, mert hamarabb feldagadt a felsőszűrőig a pogi stb.

de amúgy meg ja, a kioldódás a minden kb., szóval azt kell kikísérletezni kávénként / gép.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2389) Parci válasza zolnagy (#2387) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

egy mezei pc-s tápkábel nem jó? vagy a nagyobb áramfelvétel miatt az necces és leég?

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2390) tariattila válasza ronin s8 (#2382) üzenetére


tariattila
veterán

kezdelek egyre jobban nem érteni...komolyan

én például HX-en alig kapucsínóztam.. (folyamatosan ugyan azt a vizet melegítette a fűtőszál... tehát az első pár felforralás után nem tudott további kicsapódás keletkezni a szálon)
soha nem is vízkőoldóztam a nagyboljlert csak ritkán a hx részt...
tehát szerintem igaza van...

de innen nem is nagyon érdekel már... üdv

[ Szerkesztve ]

(#2391) And06 válasza Parci (#2388) üzenetére


And06
aktív tag

izre előtte is jó volt, de igy nem szőkül ki a vége. ezáltal brutál testes, és a crema is hibátlan.
ha a ml/sec beállitás jó, de kiszőkül idő előtt, akkor szerintem jó ötlet túladagolni(és utánállitani az őrlőnek) (ha nem friss és azért szőkül, akkor mindegy mit csinálsz)

(#2392) Toobee válasza Parci (#2389) üzenetére


Toobee
veterán

Jó hozzá, én is Sparos kábellel használtam.

https://barbieripnk.hu/

(#2393) Parci válasza And06 (#2391) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

na de 18 grammnál szőkül? mondjuk én sosem foglalkozom a mennyiséggel, addig csapolok, amíg szép, és persze biztos 20 grammból többet tudok csapolni... úgy 10%-kal :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2394) Parci válasza Toobee (#2392) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

kösz. zolnagy, akkor hagyd a francba, ph-s big boss-ként csak tudok kukázni egy tápkábelt valahonnan :DDD

ja, amúgy qm kartömítés: amit az expolyban vettem hozzá, az kicsi. ezt a mostani pirosat SiD adta, de ez talán egy gaggia szilikonos bojler tömítés, ami hajlamos szakadni a nyomástól. :( ezexerint ez meg is történt már. valami picit vastagabb, de tartós anyagú kéne, mint a jónak mondott expolys qm tömítés.

[ Szerkesztve ]

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2395) radi8tor válasza Parci (#2394) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Hardverapró? :DDD

⭐ Stella

(#2396) And06 válasza Parci (#2393) üzenetére


And06
aktív tag

attól függ mit tekintünk szőkének. mindenesetre igy túltöltve brutál :) az biztos, hogy igy csikosan folyik végig.
amúgy onnan inditottam, hogy ugye LM szimplával is 12+ grammal van peremig, SiD- is 15grammokat ir, akkor a 20as dupla nem is sok :)

(#2397) #25954560 válasza Parci (#2394) üzenetére


#25954560
törölt tag

ja, az ph adatbazis-szerver is tuti hasznal legalabb egy tapkabelt :D

(#2398) Toobee


Toobee
veterán

Vettem egy pudingot, vagy mi az istent, így már tudok karba őrölni. Nyomattam is egy rögtelenítést és húztam egy eddiglegjobbat a Rome-ból. Várható volt, mivel akkora tömbökben szokott az Ascasoból kihullani a cuccos, hogy ha ráesne a lábamra az egyik rög, valószínűleg zúzódásaim lennének.

https://barbieripnk.hu/

(#2399) Parci válasza Toobee (#2398) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

welcome to the real world. roninnak ne áruld el, hogy wdt-zel, inkább stikában élvezd a szép lefolyásokat :DDD

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#2400) zolnagy válasza Parci (#2394) üzenetére


zolnagy
őstag

Ez egy 1,0 mm2-es kábel. PC-hez sztem kisebbet használnak, bár nagyobb telj. tápokhoz ott sem lehetetlen ez a keresztmetszet. De szívesen elküldöm, ha gondolod.

QM: szal az Expolys akkor nem jó. Lehet megpróbálom egy csapágy boltban, ahogy csiga írta.
Amúgy nekem is kevésnek tűnt az az 51 mm, én inkább 52-t mértem.

Útvonal

Fórumok  »  Sport, életmód, utazás, egészség  »  Hardcore café (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.