Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-31 21:29:46

LOGOUT.hu

Házimozi haladó szinten
Ebben a topikban alsó-középkategória feletti rendszerekkel foglalkozunk, de bármilyen házimozival kapcsolatos kérdésre (ha tudunk) szívesen válaszolunk.
Ha nem vagy járatos a témában és kezdő szett vásárlásában kérsz segítséget, kérlek kérdésedet itt: Házimozi belépő szinten tedd fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#166901) denesdr


denesdr
addikt

"I have a killer SVS subwoofer in my living room home theater that includes a one-band cut-only parametric EQ. I use that EQ to reduce a modal peak at 44 Hz by 3 dB. The EQ doesn't reduce the ringing but, as acoustician Floyd Toole notes, what we hear most is the raw response. Ringing is a secondary effect, so merely reducing a peak to flatness is a big improvement."
[link]
Ennyit erről.

(#166902) BBéci válasza -KP- (#166899) üzenetére


BBéci
titán

Pontosan ezen gondolkoztam én is, de nem akartam megjegyezni, mert egyesek folyton kritizálják a hozzászólásaimat, mások megsértődnek.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#166903) VoidXs válasza -KP- (#166899) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Nem csapdaként működik, hanem fázistolt visszaverődésként. Ugyanazt a hatást éri el, csak sokkal kisebb méreten, de sokkal nagyobb ringing mellett. Egy ezzel vetélkedő basszuscsapda akár méteres vagy nagyobb vastagságú is lehet. Természetesen ettől még egyiknek sem lesz túl nagy értelme, mert a multi sub rendszerek óta ezek a javítások elektronikusan is elérhetőek, sokkal nagyobb mértékben, kevesebb hibával.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166904) Skyner válasza VoidXs (#166892) üzenetére


Skyner
tag

Rendben, hiszek neked, nem cserélem le rá a 4 utas centeremet. :)
Nem hallottam, még csak nem is láttam élőben, Isten keze van benne, hogy pont említést tettél róla. Már majdnem megrendeltem. :W

Van konkrét center aminek a hangzásától elájulnék, vagy mindegy csak ne két utas center legyen?

(#166905) VoidXs válasza Skyner (#166904) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Nem az utak száma számít, csak egy út ne legyen 2 driver vízszintesen. Rengeteg hangszóróban ugyanez függőleges, velük sincs gond, ha bekötöd őket centerként. Nekem is kétutas (JBL 8340A), de mindkét út egyetlen driver, így nincs vele gond.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166906) alphamooncam válasza gab1ka (#166896) üzenetére


alphamooncam
őstag

"... ha ki eq-znád simára csak a subodat, akkor elesnél ezektől az utózengési időktől?"

Nem változna az utózengési idő, az a szoba sajátja, normál esetben a laposra EQ-zás viszont fázishibákat okoz.

" Fogalmam sincs hogy mi hogyan függ össze ilyen téren technikailag, de nálad ha jól számoltam 23 db-nyi különbség is előfordul a sub tartományban"

Szub cél 80Hz-ig 85dB, fölötte 75dB.
Így ~9dB a különbség, nem 23dB, annyi amennyivel többet beállítottam a processzoron.Ez pontosan látszik a simított grafikonon, de ugye Tamoo ezt kérte.

"Az EQ-zásra és a szobakorrekcióra egy iparág épül, ez van, mindenki csak nem tévedhet, sokan inkább a sima görbét favorizálják műszerekkel megmérve..."

Mindíg van sláger, és amire van fizetőképes kereslet, azt az igényt ki is fogják szolgálni, függetlenül attól hogy az jó vagy rossz. ( Akkor is, ha esetleg még börtönbe is dugnak miatta ! Ezt általánosságba értsd, erre kérlek ne válaszolj ! )

Arról nem is beszélve, hogy a frekvenciatartomány alján nem olyan felbontásban hallunk, mint pl. a beszédtartományban. Alul teljesen kisimul akár több dB-es különbség is, míg ugyanez nem igaz a beszédtartományra, ahol legérzékenyebb a fülünk.

Csak kiváncsiságból megkérdezem Tőled, a szubtartományt kizárólag a fülünkkel halljuk vagy együtt a testünkkel?

"...a helyett, hogy betontömbökkel pakolják tele a nappalijukat és maxra tekerve ahogy esik úgy puffan alapon használják a rendszerüket"

Ez egy nagy tévedés. Keress vissza, korábban részletesen leírtam a tervezési, vonatkoztatási pontokat. Röviden a "betontömb" egy módosított lécrezonátor, Helmholz rezonátor, belsejében méretezett üreggel és "nyakkal". A méretezéshez szükséges képlet megtalálható a neten, de ezt is leírtam korábban.

"Hangsúlyozom nem vitázni akarok, csak megérteni miért jobb a te megoldásod mindenki másénál, csak mert valljuk be, elég harapós vagy amikor hozzád szólnak."

Lehet vitázni, azzal nincs baj, csak legyenek érvek, és ne az legyen az érv, mert csak én azt mondtam.

Ha a legutóbbira gondolsz, semmi bajom Doriannal, emlékeim szerint egyszer kikotyogta, hogy építészmérnök, szóval nem hülye, hanem egy értelmes fiatalember.

Az első érv nélküli reagálását figyelmen kívül hagytam, amikor megismételte szintén érv nélkül, akkor válaszoltam. Az alapokra való hivatkozás volt az amiért végül is kiigazítottam, ami felbosszantott, de megsérteni senkit sem akarok.

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166907) Skyner válasza VoidXs (#166905) üzenetére


Skyner
tag

Köszi, ezt nem tudtam. Nekem is JBL van, Studio LC2 pontosan. Nincs bajom vele, szeretem a hangját, csak gondoltam újítok, elvégre közeledik a karácsony és meglepem magam egy cserével. Letettem róla, jobban körül fogom járni a témát, meghallgatok majd több gyártótól példányokat, nem kapkodom el. :)

(#166908) alphamooncam válasza VoidXs (#166900) üzenetére


alphamooncam
őstag

"Az időbeli verziója már a jelalkotáskor történik. Az ember "mintavételezése" rendkívül lassú, így kb. 10 ms-al egy halk hang után egy hangos teljesen el tudja nyomni a halkat, mert összefolynak."

Ez a beszéd ! Jó irányba haladunk. :) ( Erről már olvastam évekkel ezelőtt, de emlékeim már megfakultak...)

Mit, tudsz? Melyik tartományban, mennyi hangnyomás különbség kell az elfedéshez?

Mennyire tér el tartomány szerint, szub-közép-prezensz, és mekkora különbség kell, illetve arra is kíváncsi lennék, hogy az a megadott 10ms-os időeltolás tartományonként hogy alakul? :R

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166909) Tamoo válasza alphamooncam (#166906) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Tudod hogy a hegyek-völgyek közötti különbségről van szó ami a zöld "kezelt" grafikonon van.
Kapcsold be rá REW-ben a psychoacoustic simítást, az nagyjából megmutatja hogy érzékeled. De biztos nézted már.
Az alsó tartomány EQ-zása meg nem okoz olyan fázishibákat amiket érzékelnél, ez is ki lett tárgyalva.
Legtöbbeknek hasznos lenne ha ezt meglépnék, te meg kétnaponta kifejted hogy ez szerinted nem jó.

[ Szerkesztve ]

(#166910) alphamooncam válasza Tamoo (#166909) üzenetére


alphamooncam
őstag

Azt is leírtam korábban, hogy miért lett elegem a PC-ből, mert hogy én is EQ- Apo-ztam, mielőtt váltottam.

A Windowssal volt gondom, a frissítéseivel, a drivereivel, azzal, hogy dedikált PC lévén mindíg akkor volt nyűgje, amikor pihenni, filmezni akartam, akartunk volna.

Bizony látom az itteni hozzászólásokból - mert hogy olyan is van -, hogy vannak akik szintén pórul jártak már így, csak lehet nekik több a türelmük, idejük a szórakozást elrontó hibákat kijavítani.

Tőlem bárki PC-het, de az is lássa az árnyoldalait, aki most kezdene bele, és hogy van más út is, nem csak a PC-EQ, mert én meg a másik oldalt is látom, és olvass vissza, a topik szinte már nem is szól másról, csak a PC-EQ-zásról, és ez bizony nagyon egysíkú. ;)

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166911) Tamoo válasza alphamooncam (#166910) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

De hogy jön ez ide, nem erről beszélgettünk. :F
Nekem is volt nyűgöm pc-vel, pár évig szüneteltettem is, idén tértem vissza rá mert mindenképpen EQ-zni akartam a szubot.
Aki nem akar PC-zni vehet miniDSP-t vagy mást, van egy csomó más "kész" megoldás. Vagy önthet betont ha sikerült meggyöznöd.
Nekem tökmindegy ki mit csinál, én csak akit érdekelt a dolog annak próbáltam segíteni szerény tudásom szerint.

Lehet beszélgetni másról is házimozival kapcsolatban ha valakinek van egyéb témája.

[ Szerkesztve ]

(#166912) alphamooncam válasza Tamoo (#166911) üzenetére


alphamooncam
őstag

Van humorérzéked ! Ez jó !

Hááát ki-miről beszél, én általában válaszolgatok a nekem feltett kérdésekre, ahogy erőmből, időmből telik.

Betonöntésbe nem fognék újra bele. Túl koszos, túl melós, elég volt egyszer.

A beton olcsó, egyéb anyagból sokkal drágább lett volna, - főleg, hogy jobbára amit itthon találtam maradékot, hulladékot azt használtam fel - de meg akartam csinálni...

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166913) VoidXs válasza alphamooncam (#166908) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Itt minden kérdésedre választ találsz.

#166910 alphamooncam: Ha nem kötöd a PC-t internetre, a nyűgök 99.99%-a megszűnik. Nem frissít, nem ugrik fel semmi. Olyat is tudsz, hogy egy NAS-on kívül semmivel nem engeded kapcsolatba lépni.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166914) gofry


gofry
senior tag

Sziasztok! Kábelek terén szeretnék tanácsot kérni:
Rábukkantam Filkor Józsira és a hydrasound kábelekre. Nagyon rendes, segítőkész, de mégis egy DIY kábelről beszélünk (tehát amint megvettem a felét éri)
Elkértem tőle tesztelni a Titan HRC és Black Gold szériás hangfalkábelét, valamint egy Zeus és egy Black Gold tápot
Klipsch RP-280 + Yamaha Rx-V479 (jövő héttől rx-a2080 )mellé.
Eddig kácsa féle BI-40K-t használtam. A titán ehhez képest fényévekkel jobb volt, brutál levegős lett a zene, klassz térrel iszonyat jó lecsengésekkel, szépen fogott mélyekkel.
Ugye itt kb a 75-80 ezres hangfal kábelszett kategóriáról , valamint hasonló árú tápkábelről beszélünk és bár tetszik, de kicsit félek a hazai kisgyártóktól.
Mit tanácsoltok, szabad, nem szabad, nézzek meg mást ami ebben az árban van de gyári, mert DIY-t csak szerelemből / őrültségből veszünk?
Tápkábel esetén szavazzak inkább egy van den hul mainstreamre vibor dugókkal használtan? Nem sokkal drágább használtan mit Józsi kábelei.
Köszi előre is :R

(#166915) alphamooncam válasza VoidXs (#166913) üzenetére


alphamooncam
őstag

:R

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166916) Tamoo válasza gofry (#166914) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Jól látod, az új kisiparos kábeleken sokat lehet bukni ha eladod.
Használtan már más kérdés. Volt hogy vettem egy tápkábelt valamennyiért :D eladtam valamennyiért aztán egy idő múlva valaki egy 20assal hirdette többért és meg is vették.

"Márkás" használt kábelekből sok a hamis a használtpiacon amit nehéz vagy nem is lehet megkülönböztetni az eredetitől. VDH, Kimber, Furutech, AQ stb. Új itthoni árához képest csábító lehet, de csak ahhoz mérten.

Magam részéről az a véleményem, hogy a rendszeredhez megfelelő lenne jó minőségű Sommer, Klotz, Van Damme stúdió/PA-ban elterjedt kábel is. De ha a hifi kábelezés részét is hobbinak tekinted, örömöd leled benne, akkor hajrá, nem akarlak lebeszélni.

[ Szerkesztve ]

(#166917) gofry válasza Tamoo (#166916) üzenetére


gofry
senior tag

Koszi szepen!
Alapvetoen arra jutottam, hogy gyari kabelbol origit :), mert abban bizom.
viablue sc-4 meg realis is lehet azonos arszintnel. Mit gondoltok?

(#166918) gab1ka válasza alphamooncam (#166906) üzenetére


gab1ka
aktív tag

Köszi a kimerítő választ, én egy korábban berakott grafra utaltam, ott 104db-t nyaldosta az spl, bár utólag visszakeresve kicsit tévesen a crossover körüli értékekhez viszonyítottam ezt ami nyilván nem fair.Az azóta linkelt grafodon is van 80db is és 97 is, nem tudom mi az a target, de ha az egyik frekvenciát 80-al, a másikat meg 97el hallod, az nem 9db-nyi különbség.Nem a pontos számszerűsítésen való rugózás a célom, csak hogy szerintem ez nem egységes és lehet hogy épp neked is azért lenne szükséged nagyobb sub-ra, combosabb végfokra stb, hogy ezeket szintbe hozva is megtarthasd a kívánt hangerőt.
Tudom hogy nem csak a fülünkkel halljuk ezeket a nagyon alacsony tartományokat, meg chest slam meg társai, de nem is értem hogy mit számít ez, hiszen aki használ eq-t az sem mond le erről.
Azt hittem hogy épp azért kezeled a nappalid akusztikailag, hogy a lehető legjobb alapokról építkezhess, ezért is furcsállom hogy ennyire ellene vagy az eq-zásnak.Nem kötelező ehhez pc, egy belépő avr is gatyába rázza azt a subot, legalábbis annál biztosan jobban mint a fentiek.Gondolom én.Feltételezem már próbáltad is és valamiért még is a jelenlegi felállás tetszett jobban, nincs is ezen mit kattogni tovább.

(#166919) -KP- válasza gofry (#166917) üzenetére


-KP-
addikt

Avx aprón hegyekben állnak a kábelek kb.

(#166920) gofry válasza -KP- (#166919) üzenetére


gofry
senior tag

A hollal nincs problemam ;) . Ha elolvasod nem errol szol a kerdes :R :R

(#166921) alphamooncam


alphamooncam
őstag

Ez a simított gráf, és ezt is megosztottam korábban.

80Hz fölött, a 75dB-es target ( cél ) EQ nélkül megvalósult. ( 250-600Hz között ill. 1650Hz-nél lehetne szükség beavatkozásra, én is látom. )

80Hz alatt, pontosabban 35-től 150Hz-ig 93dB-ről 75dB-re csökken folyamatosan a hangnyomás, ami mélytúlsúlyossá teszi a rendszert.

A folyamatos csökkenés miatt ez egyáltalán nem zavaró, mert az egymás mellett lévő frekvenciák között hangnyomásban nincs akkora különbség, hogy elnyomhassák egymást.

A frekvencia növekedésével, meg azért nem nyomhatják/ fedhetik el egymást, mert ugyan a hangnyomáskülönbség ezt már indokolhatná, azonban ekkorra már olyan távolságra kerültek a frekvenciáik egymástól, hogy szintén nem jöhet létre az elfedés.

Az időbeli elfedés/elnyomás meg azért nem jöhet létre, mert stabilan rövid az utózengés a szub tartományban is.

Az időbeli elfedés alatt azt értem, amikor a tervezettnél hosszabb ideig cseng le a hang, még akkor is, amikor a közeli frekvenciákon már egy másik hangnak/csendnek kellene követnie.

Tehát a hangszóró már régen az új/következő hangot/csendet adja ki magából, de a szobában még mindíg nem csengett le az előző hang hangnyomása annyira, hogy az ne befolyásolja az újat/következőt.

Ezt a beállítást mozihoz használom, zenére más rendszereket használok.

"Nem a pontos számszerűsítésen való rugózás a célom, csak hogy szerintem ez nem egységes és lehet hogy épp neked is azért lenne szükséged nagyobb sub-ra, combosabb végfokra stb, hogy ezeket szintbe hozva is megtarthasd a kívánt hangerőt."

A nagyobb teljesítményű szub ellentmond a Gain staging elvnek.

A jelenlegit is a 305-öseimhez tervezték, sőt a 308-asokat is kiszolgálja a tervezők szerint, a stúdiókban általánosan elfogadott/alkalmazott maximális erősítéssel. Nincs kidobandó pénzem olyan szubra/erősítőre, aminek csak a töredékét használom ki, max még egy ugyanilyennel bővíthetnék, ha nem 18 éves lenne a kocsim.

Értem én, hogy kommersz ( értsd nem stúdió használatra tervezett ) szubokat nem meritek maxra kihajtani, félve attól, hogy ezzel tönkreteszitek, de az enyémet nem ilyen felhasználás mentén tervezték, és ha valamiért is tönkre menne a szubom, az nem azért lenne mert maxra tekerve használom.

Béke :)

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166922) BBéci válasza alphamooncam (#166921) üzenetére


BBéci
titán

Mivel a szubládákon bemeneti érzékenységet lehet állítani, nem teljesen igaz, hogy fél állásban csak a töredékét használod ki.
Valamint az sem mindegy, hogy 60 lóerős autóval, maximális fordulatszámon haladsz felfelé egy hegyre, vagy 200 lóerőssel félgázzal.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#166923) Tamoo válasza alphamooncam (#166921) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Te mély túlsúlyosan szereted, ezzel nincs baj, csak ne akarj mást meggyőzni, hogy ez jó is.
Milyen simítás van a grafikonon? (Biztos írtad korábban, de nem kerestem vissza.)

Meg kell kérdeznem, rám is gondolsz mint "túlméretezett" szub tulaj? Nem sértődöm meg ha igen, de megmutatom majd a jelenlegi beállításaimat.
(Nem mintha a túlméretezéssel baj lenne, sőt... de nálam nincs túlméretezve.)

[ Szerkesztve ]

(#166924) Krisztian101 válasza Krisztian101 (#166850) üzenetére


Krisztian101
tag

Ezt itt hagyom az utókornak, meg saját tapasztalatként, hátha valakinek segítek ezzel :)

Tegnap megvettem a kisebbik Rotel R8-956AX -et, este bekötöttem 5 csatornára. Gyönyörű tiszta hangok a tér szépen egyben, sok magas, de mintha kevés mély lett volna (de nem az volt a “baj”) 🙂 Kicsit EQ-ztam, de nem lett az, amit szerettem volna. Ma bridge-be kapcsoltam a 3 sztereo csatornát, így a 3x100W meghozta az eredményt! Valójában nem a hanggal volt a baj, hanem az erővel. Most az erősítő a hátsó feladatokat és a végfok a fronton dolgozik. A felhők elvonultak a nap kisütött 🙂 Erőteljes hangzás a tér így is egyben van, nem lehet hallani semmit abból, hogy a frontokat es a hátsókat más hajtja! Le a kalappal a Rotel elött!! Nem mai darab ez a kis szerkezet, mert van vagy 20éves , de amit produkál az frenetikus!
A párom azt mondta, mikor ma néztük a Z Világháborút (World War Z): “Nem is tudtam, hogy ebben a filmben ilyen jó jelenetek vannak!” 🙂 Hát ennyit dobott a hangon a cucc! Szépen belesimult a rendszerbe, mintha ott sem lenne, de csendben hűvösen teszi a dolgát és ellátja kellő erővel azt. :C
Mindemellett, még megveszem a 1075-öt is, mert kiváncsi vagyok rá és amelyik győz az marad :))

Azt mindenesetre egy életre megtanultam, hogy a házimozikhoz meg a hangtechnikához kell az erő!

Bár most erősen gondolkozok, hogy ez marad és nem pörgök egyenlőre tovább a fejlesztésen. 🙂

[ Szerkesztve ]

(#166925) alphamooncam válasza Tamoo (#166923) üzenetére


alphamooncam
őstag

Ez nem pofára megy, nem ismerem pontosan a rendszered, meg amúgy vagy észrevetted vagy nem, szívesen beszélgetek Veled.

Szóval, szerintem akkor aránytalan egy rendszerben a szub, ha - a gyártó ajánlásai szerint - maxra tekerve a hangerőt, az AVR-en maximálisan beállítható -12dBnél többet kellene vágni a szubon, hogy a crossover feletti résszel szinben lehessen.

Pl.ha az elérhető legnagyobb erősítésre tekerve a szub erősítőjétt csak 9dB-elt kell vágni, hogy a crossover feletti, teszemazt 75dB-es hangnyomhoz illeszkedjen. Ha pl.15dB-t kellene vágni azt már aránytalannak gondolom.

Grafikonon pszihoakusztikus simítás van.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166926) BBéci válasza alphamooncam (#166925) üzenetére


BBéci
titán

"a gyártó ajánlásai szerint - maxra tekerve a hangerőt"
Találkoztam néhány szubládával, de olyan egy sem volt köztük, aminek a gyártója a maximumra tekerést javasolta.

[ Szerkesztve ]

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#166927) alphamooncam válasza BBéci (#166926) üzenetére


alphamooncam
őstag

Gyártó ajánlása szerinti elérhető maximumra.

Igazad van lemaradt egy i betű. Sajnálom.

Ha gyártó nem adott meg maximális értéket, és maxra tekerve tönkremegy az a gyártót minősíti. Szerinem.

De tegyük fel 75% felett már torzít, akkor az elfogadható minőségű szub/ erősítő?

Hány % felett elég jó minőségű? 90? 95? Szerinted meddig lehet feltekerni az erősítést, hogy még el lehessen mondani a fogalmaid szerint ez bizony jó minőségű ? :F

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166928) Tamoo válasza alphamooncam (#166925) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Mentettem pár grafikont, próbáltam úgy skálázni és simítani ahogy te, hogy mindenkinek egyszerűbb legyen viszonyítani.

EQ-zva a front szekció

Egyik torzítása a szobában

Szub EQ nélkül (nem is vészes)

Ezt csak neked, mert mint már többször írtam hivatkozva fapaci hozzászólására, nincs értelme szubra mérni. Kétszer nem mérek belőle ugyanolyat, ettől szokott nagyobbakat ugrani.

Egy másik mérésből torzítás a szubra:

#166925 alphamooncam: Nálam a szub 18/20-as gain álláson van jelenleg és a kimenő jelszint +4 hangkártyán. Pénteken úgy állítottam be, hogy az összes csatorna +4-en van és az erősítőkön lévő gain potival hoztam összhangba őket. Bőven fél állás fölött vannak. Szóval a szub van legjobban megtolva, tehát nem túlméretezett. Sőt ... jó lenne még egy belőle. :D

[ Szerkesztve ]

(#166929) BBéci válasza alphamooncam (#166927) üzenetére


BBéci
titán

Hagyjuk, mert bármit írnék, úgysem tudnálak meggyőzni!

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#166930) VoidXs válasza alphamooncam (#166927) üzenetére


VoidXs
nagyúr

A torzítás a bemeneti jelszinttől, az ADC korlátaitól, és a DSP-től sokkal jobban függ, mint a potitól. Jellemzően +6-10 dB körüli extrém koppanásig el lehet tolni egy aktív subot, így a százalék kb. semmit nem jelent. Tudsz torzitani 10%-on is, ahogy teljesen torzítás nélkül lenni 100%-on is adott rendszerrel és adottságokkal, épp ezért semmi értelme százalékos értékekről és a poti/erősítés bármilyen helyzetét ajánlani, mert ez teljesen esetfüggő.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166931) alphamooncam válasza Tamoo (#166928) üzenetére


alphamooncam
őstag

Gráfok jól néznek ki, de hogy szólnak? :)

Konzervatívan állok hozzá, ahol nem kell, ott nem EQ-ok, nem a szememnek, hanem a fülemnek kell megfeleljen a beállítás.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166932) alphamooncam válasza VoidXs (#166930) üzenetére


alphamooncam
őstag

Nyilván úgy értettem, hogy a legmagasabb erősítés beállítása esetén, úgy hogy még éppen ne szaladjon meg a torzítás.

Ilyet nem gondolom, hogy publikálnak a gyártók, stúdiósoknak meg alap, hogy mindent maxra lehet és kell tekerni, aztán a pulton vagy a DAW-ban állítgatod a gaint.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166933) python1 válasza Krisztian101 (#166924) üzenetére


python1
veterán

Mióta hangoztatom ezt én is, de egyébként örülök, hogy lassan azért egyre többen belátják, hogy bizony van feljebb egyszerú avr erő szint felett is.

(#166934) Krisztian101 válasza python1 (#166933) üzenetére


Krisztian101
tag

Ennek örülök! :) Szólj bátran legközelebb, ha valaki hitetlenkedik vagy kételkedik benne, Szívesen csatlakozok a meggyőzők táborába :)

(#166935) BBéci válasza alphamooncam (#166931) üzenetére


BBéci
titán

"ahol nem kell, ott nem EQ-ok, nem a szememnek, hanem a fülemnek kell megfeleljen a beállítás"
Ezzel teljes mértékben egyetértek. Aki nem így gondolja, az megy szembe az autópályán.

Helyesen: ugyanígy, ugyanúgy, ugyanilyen, ugyanolyan, ugyanez, ugyanaz, stb. Egyelőre, vagy egyenlőre? Takarítani vagy tisztítani? Nem mindegy!

(#166936) alphamooncam válasza Tamoo (#166928) üzenetére


alphamooncam
őstag

Tudnál a napokban majd egy olyan 20-20kHz-es frekvencia válasz grafikont beilleszteni ami teljes egészében EQ mentes, és pszihoakusztikus filterrel szűrt?

Akkor lehetne közvetlenül összehasonlítani a két gráfot, mert amíg a tieden van EQ, addig az enyémen egyáltalán nincs, és most nem is tudok rátenni.

Persze csak, ha nem nagy fáradtság. :R

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166937) VoidXs válasza alphamooncam (#166936) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Semmi értelme nincs annak, hogy egy EQ-ra építő mozi hangját EQ nélkül vizsgáld. Mintha egy autót csak az alapján vizsgálnál, hogy 1-es sebességben hogy viselkedik.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166938) alphamooncam válasza VoidXs (#166937) üzenetére


alphamooncam
őstag

Az enyémet is vizsgálom ezáltal.

Rendkívüli módon tisztelem, amit itt teszel a közösségért, de szerintem azt el tudja dönteni, hogy megtisztel-e azzal, hogy megteszi-e amire kértem. :R

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166939) Tamoo válasza alphamooncam (#166936) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Bal és jobb szubbal mérve, crossover 100Hz-en, EQ nélkül. Psychoacoustic simítással.

Utózengési időmön lehetne javítani 100-400Hz közt, de annyira nem vagyok motivált mert nem vészes a helyzet.

[ Szerkesztve ]

(#166940) Tamoo válasza python1 (#166933) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Néztem most délután a Danish National Symphony Orchestra koncertvideót és mondom most hogy végfokot kapott a center tényleg mintha az ének is dinamikusabb lenne, gondoltam is rá, hogy megírom neked. :D Aztán odaballagtam és persze az ének nem is a centerből jött hanem a két frontból. :DDD Azok meg eddig is végfokozva voltak.

[ Szerkesztve ]

(#166941) python1 válasza Tamoo (#166940) üzenetére


python1
veterán

:D
Nade melyik végfokok voltak eddig, és most mi van helyette? ;]

(#166942) Krilehor


Krilehor
tag

Cavern mérésre ~3600ms késleltetést állít be és így kb élvezhetetlen a használata játék közben. Alapvetően Tamoo leírása alapján csináltam és többször is próbálkoztam a méréssel, de mindig ilyen nagy volt a delay. Mi lehet a gond?

(#166943) VoidXs válasza Krilehor (#166942) üzenetére


VoidXs
nagyúr

A tüneti kezelés, hogy kapcsold ki az "Export delays" opciót. Ekkor csak EQ-t ment és 0 késleltetést ad a rendszerbe. Az extrém késleltetést a legújabb verzióban már csak meglévő korrekció (főleg Dirac vagy subba épített dolgok) okozhatja. A következő verzióban már figyelmeztetni fog, ha a késleltetések extrémek, és nem kellene őket exportálni, ez hamarosan érkezik.

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166944) Tamoo válasza Krilehor (#166942) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Passzolom. Nekem eddig kb. kétszer dobott irrelálisan nagy késleltetést, pedig rengetegszer futtatam.

VoidXs
10-15ms késleltetés tévesztés előfordult nálam is a szub esetén, okát nem tudom. Korábban legtöbbször 20ms körülre rakta ami jó fülre is és visszamérve is, de most a legutóbbi két alkalommal amikor mérnem kellett, akkor 20-ból mondjuk 17-szer 35ms-re állított és csak 3-szor a helyesnek mondható 20-ra (hogy miért mértem ennyiszer? A csatornajelszinteket akartam előre belőni manuálisan, hogy nagyjából egységesen húzza le a cavern) . Nem tudom, hogy újabb programverzió miatt van-e vagy én rakom máshogy a mikrofont. Ha lesz időm legközelebb kíváncsiságból megnézek egy régebbit. Van a letöltésekben jópár. :D

[ Szerkesztve ]

(#166945) VoidXs válasza alphamooncam (#166938) üzenetére


VoidXs
nagyúr

Akkor megtisztellek vele én is, ez full EQ nélkül a szobám, puszta káosz:

Viszont megmutatom, mit csinál vele egy EQ:

Nagyon sok durva hibát el lehet nyomni ezzel a psycho smoothinggal, ezért nem javaslom, de egyébként var mellett is vannak ilyen egyenes görbéim, csak itt-ott beszakadnak. Ezt a szintet semmilyen akusztika, basszuscsapda, vagy betontömb a világon nem tudja hozni, és akkor ez még csak a régi Cavern. Ugyanezt kihozod REW-ből, ha adsz neki időt. Az új Cavern viszont már impulzus szinten korrigál spektrum helyett, és meg tud szüntetni kioltásokat, de az még nem stabil.

[ Szerkesztve ]

W̘h̘̹̥̼a̝t̪̝͓̠̪ ̞͔s̼̱̣o͚̻̟un͚d̖̣̗̭̞̹ ̬ḏ̩̤͉o̹ͅe̟͚͕̺s͕̱̙ s̝̮̯͍̝̺o̰̪̲͓̦u̥̻͎n̘̳̟̗d̼ ̞̫̣̲̼̜m͚̼̳ak̪̩̻e̘̹̜?

(#166946) I'am Dony válasza Tamoo (#166939) üzenetére


I'am Dony
őstag

Tamoo neked minek EQ?? :C

(#166947) Tamoo válasza I'am Dony (#166946) üzenetére


Tamoo
MODERÁTOR

Ez psychoacoustic simítással volt úgy nézd. Hibákat elfedi, azt próbálja szimulálni, hogy hogy hallod. Nem szoktam így felrakni, alphamooncam kérése miatt tettem, hogy össze tudja hasonlítani az övével.

1/12-vel szűkebb skálával ugyanaz így néz ki. Amúgy átlaghoz viszonyítva valóban nem mondanám rossznak. Nem jó, de nem is tragikus. Az elmúlt években amíg nem EQ-ztam sem voltam vele elégedetlen mozin, de a szub kiemelést mindenképp le akartam húzni. Viszont már az EQ nélküli T12 - Ultimax csere is nagyon sokat hozott.

#166945 VoidXs: Nagyon durva különbség. De ebben még tuti van jó pár csavar a mi egyszerű korrekciónkhoz képest. :D

[ Szerkesztve ]

(#166948) alphamooncam válasza VoidXs (#166945) üzenetére


alphamooncam
őstag

Köszönöm. :R

"Nagyon sok durva hibát el lehet nyomni ezzel a psycho smoothinggal..."

Elvileg ez a szűrő követi legjobban a hallásunk, azt hogy hogyan hallunk valójában, nem pedig azt hogy a mikrofon hogyan "hall", de javítsatok ki ha rosszul tudom.

Kvázi az első szűrő a hallásunknak, utóbbi a látásunknak való.

És akkor amit az adatokból látok.

Hét, (pontosabban nyolc) frekvencia választ (vonalat) látok, de csak öthöz tartozik "megnevezés".

A 971Hz-nél mért 96dB-es metszésponthoz tartozó lila vonal, és a 98dB-es kék vonal metszéspontjához milyen hangsugárzó tartozik?

Többieknek...a szubot (nyolcadik vonal, és 200Hz-ig tart), felismertem*.

Az Array-knak nevezett surroundok és sub kb. arányosak, de a frontok a centerrel együtt - közel egyenletes 20dB-es a hangnyomás különbség miatt (10x olyan hangos [link] ) - úgy gondolom már nem illenek össze, persze csak szerintem.

Azt gondolom, hogy amíg 12dB-es korrekciós tartományon belül van lehetőség maradni, addig érdemes lehet EQ-zni, e fölött készüléket lenne célszerű cserélni, és/vagy fizikális szobakorrekciót, elnyelőt kellene alkalmazni.

Erről lehet vitatkozni, ezek az én preferenciáim, illetve a pénzügyi döntések sem rám tartoznak, úgyhogy ezt mindenki döntse el maga.

Jól látom a második gráfon, hogy a szubot Te is 10dB-el a többi fölé kalibráltad?! :D

És akkor egy jó hír. Az EQ-zást ( EQApo ) korábban abbahagytam, mint ahogy kijöttél volna a Cavern 1.0-val, úgyhogy eddig sem, és ezután sem fogok véleményt mondani arról, hogy milyen eredményeket értél el vele.

Mégegyszer. Nem semmi melót tettél ebbe a Cavern projektbe :)) :C .

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#166949) gab1ka válasza VoidXs (#166945) üzenetére


gab1ka
aktív tag

..de persze.. ( :) )

(#166950) Quetz válasza alphamooncam (#166948) üzenetére


Quetz
őstag

Ha 10dB az kétszeres hangosság növekedés, akkor 20dB csak 4x-es, nem 10x-es.

Hogy mik a személyes preferenciáid, az ugye adott, hogy a szakma mit mond róla, az meg szintén. Te otthon reszelgeted magadnak, ők meg évtizedek óta ezzel dolgoznak, amiről évente elismerést is kapnak Oscar formájában. A szakma pedig azt mondja, a mélyeket kisméretű szobákban nem lehet csak és kizárólag akusztikai elemekkel rendbe tenni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.