Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#94151) kunberci válasza pjen (#94150) üzenetére


kunberci
aktív tag

Nálam már nem lehetne megoldani, mert belül van egy előtérben a villanyóra, és ráadásul lépcső fölött. Ezért házon kívülre kellene telepíteni, a szigetelt falra, vagy az előkertbe vázra, amiket nem szeretnénk.

(#94152) lemmy71 válasza pjen (#94136) üzenetére


lemmy71
őstag

Az szerintem is csak egy fázis, az a három bakony kismegszakító az épület belső körei. Ipari három fázisnál a szekrényben lévő megszakítok le vannak plombálva :K Ipari háromfázisnak elég a 3X16A is, azon elmegy az eszterga és a hegesztődinamó is :D Elektromos autóknak szoktak 1X32A vinni a töltésnek de az már megint más téma, a lakásban belső használatra meg elég a 16A is ha szépen levannak választva a körök, esetleg némely tűzhelynek az 1X25 vagy 3X16A. Ha a 16A levágja a porszívó vagy a mosógép akkor ott a gépekkel van a baj nem pedig a hálózattal :K

(#94153) kunberci válasza lemmy71 (#94152) üzenetére


kunberci
aktív tag

Nekünk a két családi háznál 3x16A, és 3x20A betáplálás van. A 3x16A nál már a nem lágyindításos Makita darabolóm leugrasztja a kismegszakítót, és a 140/200-as hegesztő trafóm is bekapcsolásnál le szokta verni a kismegszakítót (kismegszakítókat). Azóta inverteres hegesztőt használok, de azt is a másik betáplálásról szoktam használni. Ráadásul a 3x16A az B karakterisztikájú kismegszakító, a 3x20A meg régi Bakony művek, ami azért jobban bírja. Ezek az óra előtti kismegszakítók.
Szóval a 3x16A időnként kevés lehet egy fázisonként.
Esetleg a három fázis közül egyik fázist bővíteni 20, vagy 25A-re, amin a nagyobb gépek elműködnek. Szóval a 3x16 szerintem kevés.

[ Szerkesztve ]

(#94154) dewil666


dewil666
őstag

Elmü-s ismerőssel most beszéltem.
Azt mondta nem teszik a falba.
Kizárőlag a keríteshez es a reges villanyász beviszi :O

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#94155) pjen válasza dewil666 (#94154) üzenetére


pjen
félisten

Nekem tavaly Elmü betette a falba a régi fa dobozba a Henshel dobozt.Igaz én nem kértem bővítést,csak a H tarifa miatt szabványosították.

(#94156) kunberci válasza dewil666 (#94154) üzenetére


kunberci
aktív tag

Szerintem az sem tragédia. Az órától vastag KPE csővel felállnák a régi dobozig, és onnan már azt csinálsz amit akarsz. Jó, van egy kis ásás meg KPE cső, meg kábel, (kábelek), de ehhez már a regisztrált szerelő sem kell. Ezt meg tudjátok csinálni saját magatok.

(#94157) Emu válasza dewil666 (#94154) üzenetére


Emu
őstag

Csodálkoztam is a hozzászólásokat olvasva, nálunk (Győr) már csak az utcafrontra dobozban szerelnek villanyórát, a rádiós leolvasás miatt.

(#94158) fero02 válasza dewil666 (#94140) üzenetére


fero02
veterán

Maradhat, csak ki kell cserélni új, rendszerengedélyes szekrényre (Csatári, vagy Hensel). A tetőtartónak 2" (varrat, toldás, hegesztés, stb mentesnek ) tüzihorganyzottnak kell lenni, tetősíktól 1.5m-nél magasabb kinyúlás esetén kikötéssel. A védőcső minimum MŰ I 36, lehetőség szerint a legkevesebb kanyarral és toldással, külső falsíkon, vagy külső falon bevésve zártan szerelve.

Új földelés, tarifánként mért fővezeték csövezéssel és elosztóval, ávk kapcsolóval ellátott kiselosztókkal, stb, stb, stb...

Ezeket szabványokban rögzítik, néha szolgáltatói plusz előírásokkal megspékelve. De ezeket tudja a regisztrált szerelő és ennek fényében alakítja ki a mérőhelyet.

#94157 Emu: nettó hülyeség. Pont a rádiós leolvasás miatt teljesen mindegy, hogy hol van a mérő. :C

#94154 dewil666: az elmű az elmű. Eon-nál mehet falba. Nap, mint nap kapcsolok be ilyen fogyasztási helyeket.

[ Szerkesztve ]

(#94159) dewil666 válasza fero02 (#94158) üzenetére


dewil666
őstag

Köszönöm szépen :R

KLÍMA szerelés, telepítés, karbantartás! dewil666 felhasználónak 270, 940 (régi) pozitív és 0 negativ értékelése van a fórumon! Motoros üdvözlettel ! ! ! Ne vezess olyan gyorsan hogy az őrangyalod lemaradjon!

(#94160) lemmy71 válasza kunberci (#94153) üzenetére


lemmy71
őstag

Nálam 1X32A a bejövő háztartási és az van a lakáson belűl sok kismegszakítóra szét osztva, a műhelyben 1X16A van és nekem is van békebeli nagy makita flexem de nem veri le, pedig az sem lágy indítású, annyi a titok hogy lomha kismegszakítóm van a garázsban. Lehet hogy ha te is kicserélnéd a megszakítót akkor nem lenne gondod, a régi bakony megszakítók egy idő után el is fáradnak.
És van még 3X16A iparim is, de az is bőven elég mindennek, azt csak a csillag delta indítású dinamóm veri le ha gyorsan kapcsolom be, de azt nagyon ritkán használom mert mocskosul tekeri a villanyórát. Amúgy a 3X16A nál is AEG lomha megszakítóim vannak.

[ Szerkesztve ]

(#94161) pirosvilamos válasza mezis (#94133) üzenetére


pirosvilamos
tag

Szerintem meg a fotocellákat jelenti.
Egyébként mi a gondod vele?

--pirosvillamos-- Creality Ender 3, C64, Amiga 500+, meg egy vacak laptop netre...

(#94162) kunberci válasza lemmy71 (#94160) üzenetére


kunberci
aktív tag

Írtam, hogy a kismegszakítók az óra előttiek. Nálunk nem tesz az EON lomha kismegszakítót az óra elé, azért van 3x16B kismegszakító. Ezeket nyilván nem tudod C karakterisztikájúra cserélni. 3x16C-vel nem is lenne különösebb problémám.

(#94163) mezis válasza pirosvilamos (#94161) üzenetére


mezis
nagyúr

A foto cellákat ez alapján kötöttük be.

A panel mikrokapcsolóval indítjuk a zárást (CL) vagy nyitást (OP), de meg sem moccan a motor, igaz ezt az 1 - 6-os rövid zárat nem tettük be. Lehet, hogy ez még kell neki az első vagy reset utáni "oktatáshoz" ?

mezis

(#94164) gerisz23 válasza mezis (#94163) üzenetére


gerisz23
őstag

Próbáld meg 1-6-8 rövidzárral fotocella nélkül megy-e a kapu.
+
Biztonsági stop
Biztonsági zárásra rövidzár.Utána akár léptetve indítani a motort,ha úgy elindul akkor valamit elkötöttetek,ha nem indul akkor program hiba vagy hibás panel.

[ Szerkesztve ]

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#94165) szotyika77


szotyika77
aktív tag

Sziasztok!

Kerítés tervezésben vagyok, és szeretném a segítségeteket kérni.

A két oldalsó kerítést szeretném megcsinálni, és olyan kerítésre gondoltam, hogy öntenénk egy beton alapot ami 15cm széles, és 30cm mély, és ebbe helyeznénk el 2 méterenként 2 méter magas 40x40 zártszelvény oszlopokat, és akkor a 2 méter oszlopból 30cm a betonban van és így 1.7 méter magas kerítést kapunk.

Ezekre a zártszelvény oszlopokra két helyen, lent és fent 40x20 zártszelvény rigliket heggesztenénk, és erre fúrnánk fel a lemezt.

A kérdésem az lenne, hogy a 2 méteres zártszelvény oszlopnak elég-e ha 30cm betonba teszem, illetve elég-e alul és felül a 40x20 zártszelvény rigli, vagy középre is tegyek-e egyet?

Gondoltam még arra, hogy az alapba elhelyeznénk egy vasszerelést is, 10x20 méretűt. Ér valamit ha beleteszem, vagy kihagyható a kerítés alapból, és nem oszt nem szoroz?

Esetleg ha van jobb ötletetek kerítés gyártásra, ami nem túl drága azt is szívesen fogadom. A lényeg, hogy ne lássuk a szomszédot, és ő se lásson minket, illetve nem szeretném ha a kutyáim átjárnának hozzá (a drótkerítést szétszedik, ezért gondolkodtam fixes lemezben).

Előre is köszönöm a segítséget!

(#94166) lemmy71 válasza szotyika77 (#94165) üzenetére


lemmy71
őstag

Az oszlopokat 60 - 70 centi mélyre tedd le, lehetőség szerint beton ágyba, utána körbe zsaluzod az oszlopokat és végig kiöntöd a kerítés nyomvonalát 30 centi mélyen 20 centi szélességben, és végig hosszában 2 szál 8 as betonvasat beleteszel még a betonba. 40X60 vagy 50X50 es vastagfalú zártszelvényből rakd az oszlopokat, így örökös és bitang erős lesz a kerítésed, ügyelj rá hogy a zártszelvények tudjanak fent szellőzni.

[ Szerkesztve ]

(#94167) Intel fan11 válasza macilaci78 (#93964) üzenetére


Intel fan11
őstag

Ez nem WPC kompozit. CortinaPlast elvileg tiszta újrahasznosított műanyag. Ezt ismered?

[link]

Battletag: hojszi#2983

(#94168) pjen válasza Intel fan11 (#94167) üzenetére


pjen
félisten

A tiszta és az újrahasznosított eléggé kizárja egymást.Főleg egy kerítés lécnél.

(#94169) exlepra válasza pjen (#94128) üzenetére


exlepra
tag

Az a mágneskapcsoló csak a szokásos magyar furfang, nem motorindításhoz használják itt, hanem egyfajta váltókapcsolóként: amikor jön áram a vezérelt óra felől (olcsóbb tarifa) akkor átkapcsolja házat arra, de az átkapcsolás alatt egy egy rövid áramszünet van.

[ Szerkesztve ]

(#94170) mezis válasza gerisz23 (#94164) üzenetére


mezis
nagyúr

Köszönöm, ez lesz a következő kísérlet. Gondolom a foto cellák kiiktatása helyett elegendő mérni: a 6-oson is +24V-nak kell lennie és a 8-ason is. Úgy emlékszem, hogy a foto cella kimenete egy relé.

"...akár léptetve indítani a motort.": Ezt hogy kell ?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#94171) pjen válasza exlepra (#94169) üzenetére


pjen
félisten

Az átkapcsolást ismerem,de így kitenni a kirakatba?

(#94172) Intel fan11 válasza pjen (#94168) üzenetére


Intel fan11
őstag

Úgy értem teljesen= tiszta. Szóval csak abból van! :) Vkinek van tapasztalata ezzel a cortinaplasttal? Elvileg azt írják írják örök élet meg 1 nap!

Battletag: hojszi#2983

(#94173) mezis válasza lemmy71 (#94166) üzenetére


mezis
nagyúr

"...ügyelj rá hogy a zártszelvények tudjanak fent szellőzni."

Én apró szemű betonnal szoktam a tetejéig feltölteni. Erősíti is, meg őseink vascsőből készült oszlopai is egészen jól bírják. Kb 50 éve.

mezis

(#94174) pjen válasza Intel fan11 (#94172) üzenetére


pjen
félisten

Csak miből?Kerítés lécet akkor csinálnak a műanyagból,mikor másra már nem jó.Utána szokott következni a raklap,virágcserép stb.Persze attól még lehet kiváló. :)

(#94175) pjen válasza lemmy71 (#94166) üzenetére


pjen
félisten

Nekem 30 éve zárt szelvényből van a kerítés(40x20)Felül mindegyik be van dugva szabványos műanyag dugóval,hogy ne essen bele az eső. Semmi baja

(#94176) szotyika77 válasza lemmy71 (#94166) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Köszönöm a segítséget, akkor ott ahol az oszlopok lesznek ott mélyebbre ások, és mélyebbre teszem őket mint a kerítés alapját.
És elég egy 30x20cm-es alap a kerítésnek? Mert máshol azt mondták hogy legalább 80cm mély legyen az alap, de azt baromira sokallom. Most ahol lakunk 15cm széles és 30 cm mély az alap, csak a zártszelvények vannak mélyebbre betonozva, és a 2 méter magas felezett akác oszlopokat 15 éve tartja hiba nélkül...

Illetve miért kell a zártszelvénynek fent szellőznie? Ha bedugózom mi baja lehet?
Illetve a 40x20 rigliből elég alul és felül 1-1 szál vagy középre is tegyek egyet merevítésnek?

(#94177) pjen válasza szotyika77 (#94176) üzenetére


pjen
félisten

Dugózd le mert szét rohad,ha tele folyik vizzel és megfagy még a beton is megmozdulhat.A zárt szelvény oszlop alját nyisd szét,vagy hegesz rá valamit.Egyébként ki lehet húzni a betonból.Bőven elég a 30 cm alap,inkább húzzál bele 2 szál hatos vasat

[ Szerkesztve ]

(#94178) Morris


Morris
veterán

Urak, hogyan tudnék összekötni 230v-os vezetéket vízmentesen?
Kerti lámpának lesz.

(#94179) szotyika77 válasza pjen (#94177) üzenetére


szotyika77
aktív tag

Akkor az is járható út, ha a zártszelvény oszlop alját a beton találkozásánál kifúrom két oldalt és ott ki tud folyni a víz ami a dugó ellenére beleesik?

(#94180) fero02 válasza Morris (#94178) üzenetére


fero02
veterán

Hagyj rá több kábelt a fűzéskor és hozd fel a lámpa szárába, vagy magába a testbe és ott kösd meg. Lent tőbe nem célszerű kötni, mert a hangyák előszeretettel befészkelnek és a talajpára, esetleg eső esetén az a száraz puha föld vizes lesz és képes zárlatot okozni.

(#94181) pirosvilamos válasza Morris (#94178) üzenetére


pirosvilamos
tag

Zsugorcsővel, vízmentes dobozzal, sok szigszalaggal pl.

--pirosvillamos-- Creality Ender 3, C64, Amiga 500+, meg egy vacak laptop netre...

(#94182) pjen válasza szotyika77 (#94179) üzenetére


pjen
félisten

A szabványos zárt szelvénybe lehet kapni belevaló peremes dugót.Úgy kell bele ütni,nem folyik mellé a víz.

(#94183) Met válasza pirosvilamos (#94181) üzenetére


Met
Topikgazda

sok szigszalaggal
de szigorúan a ződsárgával :DDD

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#94184) macilaci78 válasza lemmy71 (#94166) üzenetére


macilaci78
nagyúr

a zártszelvények tudjanak fent szellőzni - bele tudjon esni az eső, télen meg szét tudjon fagyni :U

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#94185) Intel fan11


Intel fan11
őstag

Azt olvastam hogy muanyag keritesleceket glicerinnel kell le kenni hogy szinet megtartsa. Hol es milyen glicerrint erdemes venni?

Battletag: hojszi#2983

(#94186) pjen válasza Intel fan11 (#94185) üzenetére


pjen
félisten

Glicerint árulnak a vegyszer boltba.Először egy darabon próbáld ki,ki tudja miből van az a léc.Egyébként vizzel szokták higitani.

(#94187) csemberlen válasza exlepra (#94169) üzenetére


csemberlen
őstag

Átíratás előtt szüntesd meg, mert sokba kerülhet.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#94188) cuebler válasza tothjozsi96 (#94116) üzenetére


cuebler
senior tag

nekem itt vidéken (dél-dunántúl szíve) egy komplett gázórától házig bekötés, padlófűtés kiépítés 110 nm-en és egy immergas victrix erp26-os kazán, valamint a komplett szennyvíz- és vízvezeték-rendszer cseréje megvan 2,1 mFt-ból számlásan, garanciával.

"Vannak, akik csak a csúfságot látják a világban... a zűrzavart. Én a szépséget látom..."

(#94189) exlepra válasza csemberlen (#94187) üzenetére


exlepra
tag

Szerencsére nem az enyém :) , csak kérdezték, hogy mi az ott.

[ Szerkesztve ]

(#94190) Intel fan11 válasza pjen (#94186) üzenetére


Intel fan11
őstag

Terazra fog kerulni a lec kb 2/3adat eso sem eri. Keleti fekvesu helyen lesz. Szoval arrol kel a nap. Jobban csak a lepcson levo reszt suti a nap illetve eri eso? Van ertelme kinlodni ezzel?

Battletag: hojszi#2983

(#94191) nobodyy


nobodyy
csendes tag

Sziasztok!

Kazáncserét + fürdőfelújítást szeretnék csinálni valamikor a közeljövőben.

A kérdésem az lenne, hogy a gáz szerelő szerint (a kapott ajánlatban szerepel) tervhez kötött kazáncserére lesz szükség mert a jelenlegi kazán teljesítményénél (24 kW) nagyobb lesz felszerelve.

Én úgy gondolom hogy egyszerűsített kazáncsere elegendő mivel az új kazán (Bosch Condens 2300i) ugyanúgy 24 kW teljesítményű mint a jelenlegi (Beretta Caio C.A.I 24). A probléma az hogy csak a fűtőteljesítmény 24 kW névleges maximum, de a HMV viszont 30 kW névleges maximum.

Lehetséges akkor hogy a fenti kazán tényleg terv köteles? Tehát semelyik teljesítménynek nem szabad túllépnie a jelenlegit?

Előre is köszönöm a válaszokat!!

(#94192) gabe_


gabe_
őstag

Sziasztok
Nem tudom, hogy hova írjam, hátha itt van valaki, aki tudna segíteni
Vettem a Lidl-ben egy ilyen, Auriol AFT 77A1 rádió vezérelt órás időjárás állomást.
A manual alapján sikerült is beállítani mindent, viszont véletlenszerűen, percenként többször is csippan párat. Hol egyet, hol kettőt, néha hármat. Nagyon idegesítő, egyszerűen nem tudom, hogy hol kell levenni ezt a hangot.
A külső egység az ablakban, minden ok, a DCF jel rendben, ébresztő nincs beállítva, elemek jók.
A manuált 2x átolvastam, de sehol nem írja, hogy le lehetne venni a hangját.
Már azon gondolkodom, hogy kiszedem belőle a kis csipogó hangszóróját...

Sovány szakácsban sose bízz!

(#94193) gabe_ válasza gabe_ (#94192) üzenetére


gabe_
őstag

Úgy néz ki, megoldódott, a külső hőmérő egységen a csatornát átállítva egyesről hármasra, majd újból csatlakoztatva.
:C

Sovány szakácsban sose bízz!

(#94194) Morris válasza fero02 (#94180) üzenetére


Morris
veterán

Jó, de hogyan kössem össze?
Sorkapocs nem jó mert megeszi a pára. Wago szintén kihúzva.

[ Szerkesztve ]

(#94195) mezis válasza gerisz23 (#94164) üzenetére


mezis
nagyúr

Igen az 1 - 5, 1 - 6, 1 - 8 rövid zárakkal sikerült mozgásra bírni a villanymotort és "megtanítani" a vezérlő elektronikát. Köszönöm! :R

pirosvilamos: "Egyébként mi a gondod vele?"
Csak annyi, hogy a hozzá adott dokumentáció mellet csak találgatással, véletlenül lehet üzembe helyezni.
Még azon a videón is csak sejteni lehet, hogy az 1 - 6-ra is kell a rövid zár, amit az interneten találtam.
Szerencsére PH segített.

Kiegészítéseim a dokumentáció gyöngyszeméhez, a "9. Üzembe helyezés"-hez:

"1- Tegyen rövidzárat az NC biztonsági kontaktok használatáért."

Pontosabban: Legyen rövid zár az 1 - 5, 1 - 6, 1 - 8 csatlakozási pontokon.

"3- Állítsa be a kívánt nyitási irányt az AT menüben"

Honnan nézve ? Kintről vagy bentről ? A vezérlő panel felől nézve.

"4- Mozgassa kézzel a tolókaput és bizonyosodjon meg róla, hogy a teljes útján egyenletesen,
szorulás nélkül siklik a kapu."

És hagyja valamennyire nyitott állapotban. Mert elsőnek OPen parancsot nem fog végrehajtani, csak CLose parancsot.

"5- Kapcsolja be és ellenőrizze az automatika helyes működését és az azt követő nyitási és zárási
parancsot (lásd 7.2 fejezet)."

Csak előbb távolítsa el az 1 - 5 rövid zárt, mert amíg az benne van, csak CLose parancsot hajt végre. :Y

[ Szerkesztve ]

mezis

(#94196) Rotyi válasza nobodyy (#94191) üzenetére


Rotyi
aktív tag

Az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű, és az új készülék hőterhelése nem nagyobb a meglévő készülék hőterhelésénél.
Ez a hivatalos megfogalmazás, tehát igazat mondott.

Ami majdnem az, az nem az!

(#94197) fero02 válasza Morris (#94194) üzenetére


fero02
veterán

Wago + kontakt paszta. Vagy akár forraszthatod is, de az oxidáció azt is bántja idővel.

(#94198) gerisz23 válasza mezis (#94195) üzenetére


gerisz23
őstag

Grat!Ahogy néztem nem túl felhasználóbarát a programozása...

Asus B560M-K,Intel Core i3 10100F,Pure Power 10 400W,Corsair 2*4GB,Rx 570 4 GB

(#94199) pjen válasza Morris (#94178) üzenetére


pjen
félisten

Lehet kapni zsugor malacot,különböző vezeték átmérőhöz.A Tracon honlapján keresgélj ,zsúgor idomok között.

(#94200) pirosvilamos válasza mezis (#94195) üzenetére


pirosvilamos
tag

Zseniális leírás van hozzá...
Nekem anno a Beninca kétszárnyas kapunyitót gond nélkül sikerült felszerelni, meg beprogramozni.
Most már csak kulcs kellene hozzá, mert az bizony elveszett valahol :(
Így áramszünet esetén 17-es kulcs nyitja. :))

--pirosvillamos-- Creality Ender 3, C64, Amiga 500+, meg egy vacak laptop netre...

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.