Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#50551) #33253120


#33253120
törölt tag

Na. Melónak vége máról.
Hát srácok. Mindig nézzétek meg, hogy mit adnak a boltban. Ma két tétellel is megszivattak. Sima tipli helyett beütőset adtak (amit annyira azért nem bántam, mert a mai programban volt 30 méter csatorna is, de lámpákat azért nem raknék fel vele.) Illetve kértem, hogy valami darab köteg 1.5MCu-t hozzanak ami minimum 40 méter, erre adtak egy 35m darabot.
A számlát csak átfutottam, utólag nézve stimmel minden, csak a melóval nem úgy haladok. :)

De a lényeg. Olyan szépet fúrtam ma. :D
32cm vastag téglafal, egyik oldalán parketta, és fűtéscső. A másik oldalán csempelábazat. Fúrd át a falat egy 40cm hosszú 10-es heggyel úgy hogy a lábazat felett indítod a fúrást, és a parkettaszegő fölött érkezel úgy, hogy a kimeneti lyukat letakarja egy 15mm széles csatorna. (5.5cm magasságkülönbség) Emellett oldalirányba húzd el 4cm-t, hogy ne a fűtéscső rossz oldalán legyél.
Végülis a bolondok védőszentje velem volt. :D A 6-os Hiltit a végén levettem kiskalapácsra, és gyönyörű kimenetet adott a falon.

[ Szerkesztve ]

(#50552) Melack


Melack
veterán

Energiatakarékos izzókat honnan érdemes rendelni? Illetve ilyen tekerős villanykapcsolóhoz érdemes e olyat venni?

Ex-Informatikai Szolgáltató Asztali Munkatárs

(#50553) #33253120 válasza Melack (#50552) üzenetére


#33253120
törölt tag

Tekerőshöz csak halogént tudsz tenni. Átlag led, vagy kompakt fénycső nem szereti a fényerőszabályozást.

(#50555) YAS-dude válasza #33253120 (#50551) üzenetére


YAS-dude
őstag

Jó szerszámmal öröm a munka :) :R

(#50556) Siriusb válasza #33253120 (#50551) üzenetére


Siriusb
veterán

Nem semmi teljesítmény! Grat. :)
Ezután tudom, kit kell hívni fúráshoz. :P

(#50557) #33253120 válasza YAS-dude (#50555) üzenetére


#33253120
törölt tag

+1
Ritkán hozom el a TE6-ot, de most csak ez fért be a táskámba... :)
Azt is értem, hogy rohadtul túlárazott a Hilti... De bakker szerintem a céges Bosch-ok ott leszedték volna a fűrészporos tapétát vakolattal együtt...
Így olyan jó vele dolgozni gép. Tudod, várod mikor kell lyukat fúrni legközelebb... Viszont a TE-6 esetén ez max 10-es lyukig igaz...

[ Szerkesztve ]

(#50558) föccer válasza YAS-dude (#50555) üzenetére


föccer
nagyúr

Jó szerszámmal a hülye is tud dolgozni, rossz szerszámmal meg csak a hülye dolgozik. :K

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#50559) #33253120 válasza föccer (#50558) üzenetére


#33253120
törölt tag

Amúgy ennyi a lényeg.... :)

(#50560) philoxenia válasza föccer (#50558) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Ez így abszolút nem igaz. :N
Rengeteg olyan szerszámot tudok Neked mondani, amivel nem tudnál dolgozni Te sem, rossz szerszámmal meg kényszerűségből bármikor bárki dolgozhat. ;)

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#50561) Mercutio_ válasza föccer (#50558) üzenetére


Mercutio_
félisten

Azt te csak hiszed! ;]
Tudok olyan helyet ahol az öreg szaki az isten és már a harmadik csúcskategóriás hegesztő gépet veszik mert szerinte sz*rok, pedig a gyártó cég felajánlotta, hogy ingyen mehet a tanfolyamukra ahol megtanítanák rendesen használni a gépet, de nem, mert a szakít ilyennel nem lehet megsérteni :DDD

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#50562) pjen válasza Mercutio_ (#50561) üzenetére


pjen
félisten

Megvehetnék Neki az öreg Hetra 160 gépemet.(ez nem hirdetés)

(#50563) Dr.Zoo válasza pjen (#50562) üzenetére


Dr.Zoo
senior tag

Nekem is van egy fölösleges. :) (ez sem hirdetés)

"decretum... Ugros eliminandos esse / rendeljük, hogy a magyarok kiírtassanak."

(#50564) Mercutio_ válasza pjen (#50562) üzenetére


Mercutio_
félisten

Van öreg gépe is, arra esküszik...,de röhejes a szitu csak arra próbáltam rávilágítani, persze nem maszek cég az gondolom sejthető :(((

[ Szerkesztve ]

Eladó/Cserélhető: GERE Kopar faládák, ÓRA:Orient Bambino II Bigsize, FANTASY könyvek, Garis keskeny MOSOGATÓGÉP, könyvespolcok, MOSÓGÉP

(#50565) salieri.


salieri.
őstag

Sziasztok!
Társasházi pincét szeretnék felújítani, leburkolni. A betonon az egyik sarokban látszik,hogy nedves egy picit . Rá lehet erre gond nélkül burkolni?Köszi!

(#50566) DonMenyet


DonMenyet
tag

Sziasztok!
A lakásban a kismegszakítók dobozát szeretném kicserélni. Beszéltem a szerelővel, megvettem hozzá az új kismegszakítókat, fésűt, dobozt stb.
Viszont egy dolog kérdéses számomra. A választott doboz 12 férőhelyes (ebből 8 lesz használva + FI relé), de a dobozhoz adott föld és nulla tuskókban csak 5-5 lyuk van. Egy lyukba belefér 2 (tömör) kábel is simán, csavarral rögzíthető, szerintetek így rendben lesz?
Itt találtok róla egy képet is.
Köszi!

(#50567) pjen válasza DonMenyet (#50566) üzenetére


pjen
félisten

Jó lesz az. :)

(#50568) DonMenyet válasza pjen (#50567) üzenetére


DonMenyet
tag

Rendben, köszi! :)

(#50569) windlord válasza #33253120 (#50535) üzenetére


windlord
őstag

Nem trollnak tűnik a hozzászólásod, hanem troll vagy!

Villamos alapszerelés lett csinálva, a vezetékek villamos terhelése alapján.
A kismegszakítósdit meg nem azért kérdeztem meg, mert nem ismerem a P/U=I képletet, sem nem azért mert a kért műveletet nem tudom elvégezni.

Szimplán csak annyit szerettem volna megtudni, hogy mivel számoljak, mit építsek be, ami 99% -ban jó lehet.
Nem lesz használva egyenlőre...

Az adattáblák nincsenek lefestve, mert még beszerezve sincsenek.
Habár (példának okáért) nem hinném, hogy "A" mosógép 2KW -ot eszik még "B" társa 5kW -ot.

Habár, mindegy.
Utánaszámolok és köszönöm szépen!

(#50570) #33253120 válasza windlord (#50569) üzenetére


#33253120
törölt tag

Bocs ha megsértettelek.
Csak annyi félinformációt adtál ami alapján nem lehet rendesen segíteni. Ezért olyan slendrián választ kaptál mint amilyen összeszedetlen volt a kérdés.
Amit viszont elfelejtettem, hogy a kazánnak külön Fi kell manapság, de jó az RCBO is. Ha csak a kazán van, meg max egy szivattyú, akkor sok a 10A.
A fűtésről továbbra sem írtál semmit. Nem tudjuk, hogy 70W padlóháló a kádkilépőnél, vagy 3000W elektromos konvektor. Mert van különbség. Szóval oda továbbra is az általad jól ismert képlet szerint nézz biztit. Jut eszembe. Felénk kérik a fürdőnek a külön Fi-t. (De oda is jó az RCBO, ha nem kell szelektálni a benti dolgokat. Pl nincs bent a mosógép.)

(#50571) pjen válasza #33253120 (#50570) üzenetére


pjen
félisten

Ez a sok Fi relé,nem inkább a vill. szerelő üzlete?

(#50572) biker válasza windlord (#50569) üzenetére


biker
nagyúr

örülj, hogy ilyen finoman kaptad. A szövegből (és a szerelésből) lerí, hogy smemi közöd a villanyszereléshez, de megszerelted, hát rendben, akkor vegyél megszakítókat is, ennyi.

hűtő 2,5mm2 a legnagyobb vicc. meg a 10A kismegszakító a riasztónak.

Ja, de buta is vagyok, 3 drótot mindenki be tud húzni, ehhez nem kell villanyász, értem.
16A kismegszakító 1,5mm2-es vezetékre dugaljra? Hát, ha pirítani akarod, miért ne. De ezt már sokszor kiveséztük.

mosógép? Mai mosógépek röhögve elmennek 10A-ről
a többiben mindben igaza van a trollnak titulált kollégának

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#50573) windlord válasza pjen (#50571) üzenetére


windlord
őstag

Persze, hogy az.

Biker:
1.5mm terhelheto 16A -val, de igaz, az uj szabvany alapjan csak(!) 13A.

Felelos muszaki villamos tervekben a gyengearamu rendszereknek 3*2.5mm mbcu es 10-16A.
Ezert kerdeztem ra, hogy kell-e a 10A...

De fogalmam sincs rola, igazad van.

2.5mm kabelt meg vicc arban kaptam, igy bekerult a gerinceknek az erosebb.
Gondolom nagy baj a 45huf\fm -ert.

Kulonben mirol beszelunk dugaljkor es 1.5mm -rol?

De fejezzuk be itt inkabb.

[ Szerkesztve ]

(#50574) Morris


Morris
veterán

Srácok, úgy néz ki, hogy vegyestüzelésű kazánt is kell majd vennem.
Milyet lenne érdemes?
Totya mennyire vállalható?
90nm-es kuckó. Szigetelés is tervben van.

[ Szerkesztve ]

(#50575) ALI_G


ALI_G
veterán

Telekommunikacios cegeknel (upc, thome) hogy megy uj haznal a bekotes? Naluk is kerni kell a foldkabelt? Esetleg egyben megcsinaljak elmuvel?

(#50576) csemberlen válasza #33253120 (#50570) üzenetére


csemberlen
őstag

Nem árt, de nincs olyan előírás, ( vagy ha van akkor lécci mond meg a számát) ami külön kötelezne a kazánhoz, vagy a fürdőbe FI relét tegyünk.

Hja kérem az élet nem egy habostorta

(#50577) pjen válasza ALI_G (#50575) üzenetére


pjen
félisten

Ha légvezetéken megy a UPC,T kábel nemigen fogják földbe rakni.

(#50578) windlord válasza pjen (#50577) üzenetére


windlord
őstag

Pontosan.
Hacsak, Te ki nem allsz neki az oszlopig.

(#50579) fero02 válasza windlord (#50573) üzenetére


fero02
veterán

Ha a szabványokat vesszük alapul, akkor a 2.5-es gerinc és 1.5-es leállások nem jók. Vagyis jók, de akkor csak 13A-al biztosíthatod, mert a gerinc hiába kellő keresztmetszetű, a 1.5-es lesz a gyenge pont.
Dugalj 16A-el csak 2.5-es kábel, vagy vezeték esetén biztosítható. 1.5-es esetén max 13A. De ha jobban belegondolsz még ha 10A-al is biztosítod (mert jóval olcsóbb, mint a 13A-es kismegszakító) az akkor is ~2300W. A mai eszközöket ha megnézed ez akár elég lehet egy komplett szoba dugalj áramkör biztosítására is. A hangsúly inkább azon van, hogy mennyire lehet szelektálni az áramkörök között.
Világításnak tökéletes a 1.5-es és elég 6A-es biztosítás is. Bár ugye itt is kérdés, hogy hány köröd van...
Ahova érdemes 2.5-es vezetéket húzni az jellemzően a konyha dugalj áramkörök (ezeket illik több körre tervezni), elektromos tűzhely, bojler, takarító dugalj áramkör, és ahol tudod, hogy nagy fogyasztó lesz használva (pl vasaló, olajradiátor, hősugárzó, stb).

(#50580) #33253120 válasza pjen (#50571) üzenetére


#33253120
törölt tag

Passz. Minket nem küldenek fejtágításra, de a vezetés jár.
Nekünk meg ez lett az irányelv pár fejtágítás után.

(#50581) windlord válasza fero02 (#50579) üzenetére


windlord
őstag

Teljes mértékben tisztába vagyok vele, ezért is írtam le.

- Szobák:
Külön dugalj áramkörök, 5-7db szobánként.
Fogyasztók: tv, médialejátszó... éjjeli lámpák, ,max egy számítógép.

- Konyha:
4 kör:
Sűtő, főzőlap, dugalj, hűtő (2 dugalj elszórva a mozgathatóság végett) valamint egy tartalék.

- Riasztó

- Fürdő: mosógép, fűtés (ami nem tudom milyen lesz még, de egy kis hősugárzóra gondoltam), konnektorok,

- Világítás 3 körön, a fürdő természetesen külön.

A szabványok a saját esetemben nem érdekelnek, nem vettem őket szentírásnak. Magamnak csináltam így nem veszi át tőlem senki sem, hogy ellenőriztetnem kellene egy műszaki ellenőrrel :)
Az egyszerűsítés miatt csináltam a leállásokat 1.5 -el, mert (egy: egyszerűbb vele kötni a konnektort, kettő: hatalmas terhelésék fognak cikázni rajtuk)

Egy érintésvédelmet csináltatok, mert albiba szeretném kiadni.

[ Szerkesztve ]

(#50582) tjb007


tjb007
nagyúr

80-as szekrénybe szeretnék kétmedencés, ráépíthető, csaplyukas mosogatót vásárolni maximum 20 ezer forint értékben. Ki mit tudna ajánlani? Ha nem kéne a csaplyuk 100x könnyebb lenne a választás, de kell. Tudom, hogy lehet vágni, vágatni is lyukat rá, de nincs vágóval rendelkező ismerős, egy alkalomért meg nem fogok vágót venni. Ahol vállalnak vágást is ott meg vagy horribilis összeget kérnek érte, vagy nem tudják előre megmondani, hogy mikorra tudnák megcsinálni.

[ Szerkesztve ]

(#50583) föccer válasza tjb007 (#50582) üzenetére


föccer
nagyúr

Én simán fúrtam rá 3 lyukat a szükséges helyen. 2 nagyobbat a flexi csöveknek, 1 kisebbet a rögzítőnek.

föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#50584) biker válasza windlord (#50573) üzenetére


biker
nagyúr

Eloszor tisztazd magadban a gyengearam vs erosaram kerdeset, utana irj ilyen fellengzoset

"Felelos muszaki villamos tervekben a gyengearamu rendszereknek 3*2.5mm mbcu es 10-16A.
Ezert kerdeztem ra, hogy kell-e a 10A..."

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#50585) #33253120 válasza csemberlen (#50576) üzenetére


#33253120
törölt tag

Akkor erre rákérdezek, mert nálunk lassan ökölszabály.

(#50586) pjen válasza #33253120 (#50580) üzenetére


pjen
félisten

Megértem én,többet lehet kérní főleg ha a kiállások száma határozza meg az árat.Egyébként ezt a vezeték biztosíthatoságot sem értem tisztán.Nemrég volt róla szó,hogy az1,5mm Mcu 16A el terhelhető és 13A val biztosítható.Most a BME és az Elektrcord is 10A t ír.Viszont azMsz 13207-3:1995 ben érdekes adatok vannak.Az sem tíszta ha csak 13 vagy 10A el lehet biztosítani hogy lehet 16A el terhelni?

(#50587) fero02 válasza windlord (#50581) üzenetére


fero02
veterán

Értem. Vagyis mégsem.

Kérdezni jöttél, aztán most szabványokkal jössz.

Világítási köröknek B6-ost, riasztónak C4-et, ami 2.5-essel van lefűzve végig (!), oda C16-osat, minden más helyre C10, vagy C13-at tegyél. ÁVK-nak 40A/30mA. EPH-t építsd ki! ÉV-t mindenképp méress. Ha ki akarod adni albérletbe, akkor olyan rendszert építs ki, hogy ne történhessen baj! És ezzel nem csak az albérlőt, hanem magadat is véded. Ezt jól jegyezd meg. Amit írtam tanács, kéretik nem megsértődni. :R

[ Szerkesztve ]

(#50588) windlord válasza fero02 (#50587) üzenetére


windlord
őstag

Csak azzal lett tele a tokom, hogy hulyere vettek itt egyesek.

Koszonom a valaszod, ilyesmire voltam kivancsi.

Biker:
Fejtsd ki kerlek mit is szeretnel.
En villamos betaprol irtam neked.
Mi ebben a gyengearam?

(#50589) Met válasza tjb007 (#50582) üzenetére


Met
Topikgazda

Ha pesti vagy és eljössz a 13. kerületbe adok én neked kölcsönbe vágót.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#50590) windlord válasza fero02 (#50587) üzenetére


windlord
őstag

EPH eseteben csak egy jovo illetve meno gazcso gerincem van.

Mekkora keresztmetszetu drotot tegyek be neki? 4mm?

[ Szerkesztve ]

(#50591) fero02 válasza windlord (#50588) üzenetére


fero02
veterán

Okés. :R

Ugyan nem vagyok biker, sem a szóvivője, de szerintem a #50573-ban általad leírt dologra utalt vissza:
"Felelos muszaki villamos tervekben a gyengearamu rendszereknek 3*2.5mm mbcu es 10-16A."

Gyenge áram az UTP, Koax, kaputelefon és egyéb (nevéből adódóan) gyenge áramú rendszerek. A hálózati, 230V erősáramú rendszernek minősül.

MOD: EPH-ba minden 1 m^2-nál nagyobb felületű fém tárgyat be kell kötni. Víz-gáz, fűtés cső, fürdőkád...
6-os MKH-t használj. A lakáselosztótól indítsd és a csőbilincsig megszakítás nélkül vidd.

[ Szerkesztve ]

(#50592) ALI_G válasza pjen (#50577) üzenetére


ALI_G
veterán

akkor ez szívás. Bár a telekom oszlop szinte a ház előtt van, nem tudom melyik szolgáltató-é.

(#50593) windlord válasza fero02 (#50591) üzenetére


windlord
őstag

Mint a riaszto is gyengearamu rendszer, de erosaramu betapra van szuksege a mukedeshez.

[ Szerkesztve ]

(#50594) pjen válasza ALI_G (#50592) üzenetére


pjen
félisten

Mért baj a légvezeték?Nem vágja el semmi,nem ázik be és bármi baja lesz a szolgáltató problémája.

(#50595) VIPowER válasza Morris (#50574) üzenetére


VIPowER
senior tag

Bár a miénkre még "Égszöv" van írva, de ha tudták tartani azt a minőséget ami 30 éve volt, akkor sok gond nem lehet vele.

(#50596) fero02 válasza windlord (#50593) üzenetére


fero02
veterán

Jah, hogy így értetted. Bocsánat, nekem az írásodból nem jött le, hogy a készülék tápellátásra gondoltál.

Riasztónak akkor is felesleges 4A-nál nagyobb biztosítás, feltéve ah valóban csak riasztóról beszélünk. Mert ha pl szerver helységről beszélünk, oda azért már kellhet valóban a 16A-os biztosítás. Mondjuk jobb helyeken oda is több kört visznek be.

Egyszer már olyan helyen is dolgoztam (városi közbiztonsági centrum, ide futnak be a térfigyelés kamerái), ahova a szerverhez (talán HP volt) saját gyártású ipari dugaljat kellett felszerelni és 3*4-es MKH volt a vezeték és 20A kismegszakító a védelem.

(#50597) #33253120 válasza windlord (#50588) üzenetére


#33253120
törölt tag

Kik vettek hülyére? Meséld el nekünk.

(#50598) windlord válasza fero02 (#50596) üzenetére


windlord
őstag

Jah, bocsanat.
Telefonrol potyogom eppen, s igy nem a legjobb...

Igen, csak egy szerencsetlen riogato van rajta.
Semmi mas.

Koszonom a segitseged!

[ Szerkesztve ]

(#50599) biker válasza windlord (#50593) üzenetére


biker
nagyúr

Na akkor ne fokozd a hulyeseget

Gyengearamu az a berendezes, amely az elektromos áram jeltovábbító, adatközlő, vagy más hasonló tulajdonságát hasznosítja
Erősáramú amelyik meg a munkavégző képességét hasznosítja(hő, fény, mozgás)

A hálózatod viszont semmilyen nem lehet, nincs gyengeáramú hálózat, meg erősáramú, mivel a hálózatot feszültségszinttel osztályozzuk(törpe-kis-nagyfeszültségű) a berendezést jellemezzük erősáram/gyengeáram vagy vegyesüzemként

Gyengeáramú a solti adó ami kb 11kV-on 180A-t vesz fel, és erősáramú egy 24V-os 150W-os fűtőpatron

A kihúzott drótod meg kisfeszültségű, azt dugsz rá amit akarsz, de semmiképp nem gyengeáramú

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#50600) vinpilu


vinpilu
senior tag

Sziasztok!

Ikea konyhabútorunkban valószínűleg Ikea karos csaptelep van, amiből kihúzható a fej, mint egy zuhanyzó.
Pár napja akadozott a járása, ma meg azt vettem észre, hogy áll a víz a szekrényben. Valami eltörhetett benne és most ha megnyitom a csapot, akkor valahol a víz egy része kifolyik, spirálcső mentén meg be a szekrénybe.

Ilyesmi:

Tudjátok esetleg, hogy mi mehetett benne tönkre, lehet-e kapni/cserélni vagy kuka, nézzek újat?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.