Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:48:40

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#85301) vico03


vico03
tag

Sziasztok!
Egy Tianyun Zero DAC tuningolásában (esetleg "csövesítésében") kérném a segítségeteket, úgy tudom hogy kivitelezhető a dolog.

http://www.lampizator.eu/lampizator/ref ... rodac.html

Tianyun ZERO DAC (wz.cz)
Ha tudtok segíteni az lenne a kérdésem hogy mit lehet belőle kihozni (érdemes e egyáltalán pénzt és energiát belefektetni)?
Esetleg tudtok e valakit aki elvállalná?
Köszönöm előre is!

(#85302) chrisnagy13 válasza contaxg (#85296) üzenetére


chrisnagy13
senior tag

1 max. 2 ilyen visszajelzésed van. Ezzel szemben csak a Thomannon van 62db 5 csillagos értékelés, innen is hozzátehetsz még legalább 4-et. És akkor a számtalan tesztről már ne is beszéljünk.
A "tapasztalatot" meg inkább hagyjuk, mert annyi hasonlóság van a két eszköz között, hogy rájuk van írva, hogy RME.

Tegyél mellé kérdőjelet (magadnak). Hiába van jogod ide írni, ne írjunk már ilyent, hogy "emberi fogyasztásre mértékkel alkalmas", úgy hogy még életedben nem láttál ADI-t. Mellé pedig még az ide író embereket is minősíted. :(

#85295Exodius:
Ez inkább években mérhető, nem hónapokban, csak lehet nem vagy itt elég régóta. :D

#85299contaxg:
Persze - persze. :DDD
Nagyon sok kereskedő távozott a fórumról az elmúlt években. Sajnos neked is köztük kellett volna lenni.

[ Szerkesztve ]

(#85303) Tulku válasza chrisnagy13 (#85302) üzenetére


Tulku
veterán

Egyik térfelet sem erősítve-gyengítve, azért egy kereskedelmi oldalon történő - hogy is mondjam - "visszajelzések" sem igazán mérvadóak....persze szerintem...
Nyilván a fórumon leírt, átélt saját tapasztalat más tészta....

(#85304) contaxg válasza chrisnagy13 (#85302) üzenetére


contaxg
veterán

1 max. 2 ilyen visszajelzésed van. OK :))
Ha te mondod biztos így van! :B ;)

Elnézést ha megsértettelek téged vagy bárkit a tulajdonosi mivoltában. :R Ettől persze én még úgy gondolom, hogy "emberi fogyasztásre mértékkel alkalmas". de mint írtam azon vagyok legyen nálam és amint ez meg fog történi megírom személyes tapasztalataimat is.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85305) Polllen válasza Tulku (#85303) üzenetére


Polllen
nagyúr

Ott, ahol az egyéni ízlés nagyon meghatározó (mint pl. hifi), ilyen néhány soros értékeléseknél valóban sok olyan lesz, ami nem mérvadó. Persze ettől még xy-nak lehet tényleg tetszik, csak mondjuk ebből nem derül ki, hogy nekem is jó lesz-e.

Viszont általános képet jól ad. Ha csak pozitív értékelések vannak és sok, akkor valószínűleg nem rossz cucc. Max nekem nem fog tetszni.

[ Szerkesztve ]

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#85306) fericske válasza contaxg (#85304) üzenetére


fericske
addikt

Én kíváncsian várom, mint az egyik negatívan visszajelző :)

#85303 Tulku
+1

(#85307) Exodius válasza Polllen (#85305) üzenetére


Exodius
őstag

"Ha csak pozitív értékelések vannak és sok, akkor valószínűleg nem rossz cucc. Max nekem nem fog tetszni."

És hát pont ez a lényeg. Kifordítva: ha sokan lehúzzák, neked viszont megvan a szinergia, akkor kit érdekelt, hogy a másik 100-nak nem jött be?

(#85308) alphamooncam válasza Polllen (#85300) üzenetére


alphamooncam
őstag

"Egyikkel sincs gondom, amíg egyértelmű a posztból, hogy nem saját tapasztalat."

Ez lenne a lényeg, az hogy kiderüljön, kiderülhessen, hogy mi lehet hiteles, és mi nem.

Ez általában nem egy éles határvonal, hanem egy sáv, ahol egyénenként változhat, hogy kinek mi számít elfogadhatónak és mi nem, és nem megmondani kell az embereknek, hogy melyik a jó és melyik a rossz, hanem olyan információkkal ellátni, amiből el tudja maga dönteni, hogy ezek után tetszik-e ez neki vagy sem.

Azt gondolom, hogy amennyiben nincs háttérinformáció arra vonatkozóan, hogy mire alapozódik egy vélemény, úgy az alapból a nem hiteles csoportba sorolandó.

Ha bármilyen háttérinformáció megjelenik, úgy már eldönthető, hogy hiteles-e, megalapozott-e a vélemény, és ha igen milyen mértékben.

Contaxg-RME-ADI vélemény esetében kiderült, hogy mire alapozta a véleményét, ezért úgy gondolom nem érheti szemrehányás.

Ez az Ő véleménye, én meg majd eldöntöm, hogy adok rá, vagy nem adok rá, vagy további információ szükséges.

Mivel RME -ADI-t nem hallottam soha, ezért számomra kérdéses a teljesítménye, ez alapján nem zárnám ki a meghallgatandók közül, tekintettel többek olyan véleményére, akik meg szeretik és hosszabb ideje használják.

AMF:

Sinesol vélemény nyilvánítási szokásaival, pont az volt a bajom, hogy azt nem lehetett eldönteni, hogy a véleményét első kézből, saját tapasztalat alapján, vagy másodlagos-harmadlagos forrásra alapozva alakította ki, így azonnal a nem hiteles csoportba került nálam.

Amint kiderül, hogy a véleményét mire alapozza, nekem sem lehet semmilyen kifogásom ellen, mert ez az Ő véleménye, amit tiszteletben kell tartani.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#85309) borix válasza contaxg (#85299) üzenetére


borix
őstag

Azt mondod, hogy az ismerőseidnek akinek van, nekik ezért vagy azért nem jött be, hiszel nekik mert nagyrészt egyezik a véleményetek hifis témákban, ez így rendben van.
Letesztelnéd 2-3 fejessel, lehet azt mondanád ezzel vagy azzal pedig jó volt tetszett.
Ilyenkor mi lenne?
Mennél és lehordanád az ismerőseidet, hogy miattuk égetted magad?
A14 évvel ezelőtti meghallgatást azt hagyjuk mert komolytalan...
Nem vágod szivesen kifejtem, hogy miért!

(#85310) contaxg válasza borix (#85309) üzenetére


contaxg
veterán

Persze hívj fel fejtsd ki :) De ne offoljuk szét ezt a fórumot.
Köszönöm!

Számot privátban küldök ha kéred. :R

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85311) Polllen válasza Exodius (#85307) üzenetére


Polllen
nagyúr

Én ezt így kezelem:

sok pozitív értékelés = a termék ok, kevés hibája van (műszaki meg egyéb), sokaknak tetszik, érdemes lehet kipróbálni anélkül, hogy részletesen beolvasnék ezekbe (mert amúgy review-t úgyis olvastam már)

sok negatív értékelés = a termékkel vagy a fogyasztókkal valami nem oké, el kell olvasni több véleményt és mérlegelni, hogy ez engem is zavarna-e és hogy egyáltalán érvényes-e a kifogás

Szóval a pozitív értékeléseknél én nem lamentálok sokat, a negatívoknál viszont óvatos vagyok.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#85312) :AMF: válasza Polllen (#85300) üzenetére


:AMF:
senior tag

Gondom nekem sincs, amíg szakmai alapon és nem ridiküllel vívják a harcot. :) A probléma a félreérthetőségből adódott, ahogy Bodz is említette.

contaxg: "...én RME tulajokkal állok kapcsolatban..." Pl. chrisnagy13 és Bodz... :)

(#85313) borix válasza Polllen (#85311) üzenetére


borix
őstag

Meg kialakul, hogy kik azok akiknek adsz a véleményére, mert az évek alatt az álláspontotol nagyrészt egyező volt ugyanarról a meglévő termékekről.

(#85314) Ba cy lus válasza Polllen (#85311) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Szóval a pozitív értékeléseknél én nem lamentálok sokat

Pedig nem árt. Árukereső teli van sok pozitív értékeléssel hulladék termékekről.
Ha valakinek tetszik, amit hall, az erősebb érzés, mint akinek nem, mert utóbbi egyszerűen továbbáll, van választék, keres tovább, nem fogja még a gyártó oldalán lehúzni, ami neki nem tetszett. Általánosságban legalábbis, kivételek vannak, de a jellemző az ez.

Szóval minden esetben a saját füllel meghallgatás a nyerő. Még a sok negatív értékelést (hangot illetően) sem feltétlen venném minden esetben komolyan, mert hát a közízlés nem feltétlen esik egybe az enyémmel, de gyakran még csak a pontos, hiteles hangzással sem, főleg fejhallgatóknál, ahol szavazásra bocsátják lassan, mi számítson semlegesnek.

[ Szerkesztve ]

(#85315) borix válasza Ba cy lus (#85314) üzenetére


borix
őstag

Az árukereső most, hogy jön ide? ;]
Pl HD58X, Fiio K5 Pro, DACport HD stb... Ezeket valamiért, nem szokás húzni...

[ Szerkesztve ]

(#85316) Ba cy lus válasza borix (#85315) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Tökmindegy, hogy árukereső, vagy gyártói oldal. Sőt, árukeresőt inkább felkeresi a negatív véleményező, mert az zaklatja az embert, hogy írjon már véleményt. A gyártó honlapján meg szerintem semmi keresnivalója nem lenne véleményeknek. Eleve mindig szkeptikus voltam azokkal kapcsolatban, vajon mennyire vannak szűrve, cenzúrázva, szóval nem érdekel.

Meg nehogymár én csináljak nekik ingyen reklámot a saját honlapjukon a saját gyártmányuk alá, miközben a termék árán (amiben a reklámköltséget is megfizettetik velem) is jót keresnek rajtam.

Pl HD58X, Fiio K5 Pro, DACport HD stb... Ezeket valamiért, nem szokás húzni...

Mindent, de mindent le lehet húzni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#85317) borix válasza Ba cy lus (#85316) üzenetére


borix
őstag

Az árukeresőn már akkor dicséri sok ember mikor még ki sem bontotta a csomagból vagy még meg sem érkezett. ;]
Vagy ilyen sz@r, olyan sz@r de valójában még kezelni sem tudja mert, ostob...a hozzá.

(#85318) Ba cy lus válasza borix (#85317) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Az lehet, de általánosságban nekem semmivel sem hiteltelenebb, mint egy gyártói honlap véleményei. Miközben már az árukereső véleményeire sem adok. Lásd Sennheiser HD201, és hasonló, nagyon low-end fejhallgatók, amiket 4-5*-ra értékelnek. :)

(#85319) Polllen válasza Ba cy lus (#85314) üzenetére


Polllen
nagyúr

"Szóval minden esetben a saját füllel meghallgatás a nyerő."

Ez nem kérdés hifi cuccoknál. Az is a vásárlás része, hogy kipróbáljuk a terméket.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#85320) letoltobeze válasza Ba cy lus (#85314) üzenetére


letoltobeze
aktív tag

Az árukeresővel főként azóta vagyok szkeptikus, mióta a HD800s fejhallgatónál az egyik "állítólagos felhasználó" a következőket írta az RME ADI-2 FS DAC-ról:
"A DAC asszimmetrikus és szimmetrikus kimenettel is rendelkezik, melyeket kifejezetten felkészítettek a nagyimpedanciás fülesek megszólaltatására (állítható paraméter)"
Látszik hogy soha nem volt ilyen DAC-ja és sík hülye az egészhez, csak max. a leírását olvasta az ADI-nak. Mert igaz hogy van balanced és unbalanced kimenete is, de nem fejhallgatókhoz.

(#85321) Dorian válasza vico03 (#85301) üzenetére


Dorian
félisten

Nem érdemes.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#85322) letoltobeze válasza Polllen (#85319) üzenetére


letoltobeze
aktív tag

És itt a lényeg, amire én is kicsit nehezen jöttem rá (pedig ugye mondtátok páran), hogy még kell hallgatni a cuccokat személyesen :R

És ha már itt tartunk, akkor egy kicsit hozzá szólnék az amúgy is az én posztom miatt kialakult RME ADI-2 FS DAC vitához.
Nem vagyok egy ősrégi hifis és sajnos a műszaki képzettségem is hiányzik ezen a területen (talán ez utóbbit sajnálom a legjobban), viszont itt nem ismerek olyat, legalábbis a hozzászólások alapján, aki annyi fejessel és forrásról próbálta volna az említett DAC-ot, mint én.
Szóval szerintem az ADI nem rossz cucc. Az árkategóriájában teljesen rendben van.
Viszont nem mindenevő ami a fejhallgatókat illeti.
Nekem az Arya-ig nagyjából rendben volt, és ha egy fejes nem tetszett róla, akkor azt a fejes hibájának tudtam be. Ennek az alapja az volt, hogy egy adott fejhallgatót több forrásról is hallgatva (tehát a forrásokat összehasonlítva) mindig az ADI-val szólt a legjobban.
Viszont egyik forrásom sem volt teljesen egy ár- és típuskategóriában az ADI-val.
Nyílván a legutóbb meghallgatott Naim cuccok meg már inkább felette állnak az ADI kategóriájának ezért valószínűleg nem is meglepő, hogy jobban szólnak.
És talán az is érthető hogy egy amazonon 1799 euróért árusított fejhallgató már úgymond nem elégszik meg az RME ADI-2 FS DAC-al.

Az eddigi személyes hallgatózáson alapuló tapasztalatom az, hogy a azonos árkategóriájú fejeseknél a hang kb. ízlés kérdése.
De egy magasabb kategóriás fejes csak akkor fogja megmutatni a tudását, ha ahhoz méltó láncot raknak elé.
Majd megpróbálom jobban is megfogalmazni a Naim-OS tapasztalataimat, de egy biztos: ott, a Naim ND5 XS 2 & Naim HeadLine AMP & Arya társaságában éreztem azt, hogy ez igen, ez HI-END :R :R :R

(#85323) contaxg válasza letoltobeze (#85322) üzenetére


contaxg
veterán

De ha jól tudom akkor Audeze-vel nem próbáltad és szerintem az aktív ADI2 szakszervezeti tagoknak pedig ez (is) van. De lehet, hogy tévedek és rosszul emlékszem. Mindenesetre ha ez így van akkor ez értékes információ lehet rendszerépítés szempontjából.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85324) Pierre75 válasza Ba cy lus (#85314) üzenetére


Pierre75
senior tag

"Pedig nem árt."

Ezzel én is így vagyok. Egy vmire azonban nagyon jók pl. az amazon vásárlói visszajelzések: ki lehet szűrni a szériahibás termékeket és a leggyakoribb hibákat, problémákat.

(#85325) letoltobeze válasza contaxg (#85323) üzenetére


letoltobeze
aktív tag

Próbáltam korábban egy Audeze LCD-2-vel. Írtam is pár sort róla itt és itt.

(#85326) bkercso válasza alphamooncam (#85308) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez lenne a lényeg, az hogy kiderüljön, kiderülhessen, hogy mi lehet hiteles, és mi nem.
Ilyen a személyes meghallgatás, és az ismerősi ajánlás. Szerintem más aligha. :R

Egy porszívónál az amazonos/ebayes értékelések alapján is döntök, de egy hifi komponensnél ez már nem annyira járható szerintem.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85327) DEJVID válasza bkercso (#85326) üzenetére


DEJVID
őstag

Sokszor szerintem egy porszívónál sem jó. Könnyen lehet, hogy az értékelők nagy része a 15-20 éves előddel tudják csak összehasonlítani, annál persze, hogy jobb. A többi most kapható típushoz képest viszont nem biztos.

(#85328) Sinesol válasza contaxg (#85296) üzenetére


Sinesol
veterán

Azt azert erdemes megjegyezni, hogy kicsit buborek az egesz, ezek a környezetedből kapott visszajelzesek valoszinuleg mind “ ezoterikus” hifistáktol jönnek, akiknek a velemenye nagyreszt megfoghatatlan fogalmakkal valo dobalozasbol all, ami mögött ki tudja mi van. Aki hisz abban, hogy a fenyes ezüsttől fenyes lesz a hang, a melegen izzó csőtől meg meleg lesz a hang, az siman hisz abban is, hogy a tranzisztoros, preciz cucc meg szaraz, mert ugye a szamok szarazak...szal latja studios dac, azonnal be is skatulyazta, mar meghallgatasnal is ott az önbeteljesito eloitelet.

Más.
Mondjuk a hifista kifejezes is erdekes, mivel ugye high fidelity-t jelentene, ezzel szemben ide-oda, igy vagy ugy szinező rendszerekről esik szó jobbára, vagy legalabbis ez jön le sokszor. A kapott hang persze lehet, elvezetes es jo, de ugye az nem igazan high fidelity. Neha elgondolkozok azon, hogy amikor több melyt, meleg, vastagabb hangot akarunk, akkor vajon nem pont ugyanazok vagyunk-e mint a random user, aki odabasz.s melyt akar es veszi a Beats-et...
Hangzatosan hifizesnek nevezzük, közben meg szinte ugyanaz, 1-2 nagysagrenddel feljebb..

Hat ez eleg csapongora sikerült. :))

[ Szerkesztve ]

(#85329) Ba cy lus válasza Sinesol (#85328) üzenetére


Ba cy lus
őstag

Nem látok ellentmondást, a tökéletes "high fidelity"-hangot sajnos csak közelíteni lehet: ki innen, ki onnan, ez már valóban ízlés kérdése.

(#85330) Sinesol válasza Ba cy lus (#85329) üzenetére


Sinesol
veterán

A tökeletest nyilvan csak közeliteni lehet, de epp erről szol a hifi / high fidelity, hogy minel inkabb közel kerüljön a hang a valosaghoz. Viszont sokszor nem is igazan van erre törekves.

Sok esetben ott a hifi jelző többszazezres fejeseken, közben meg egy mezei frekigörbeböl is latszik, hogy még csak kosza kiserlet sem volt arra, hogy valosaghü legyen a hang, olyan tonalis hianyossagok vannak, amiken kb. semmilyen szinezes nem segit, 6-10 dB-es lyukakat / emeleseket nem tüntet el semmi.

[ Szerkesztve ]

(#85331) contaxg válasza Sinesol (#85330) üzenetére


contaxg
veterán

Mivel tökéletes hangot keresni szerintem balgaság (mert mi a tökéletes??), nekem az a megközelítés a szimpatikusabb, hogy melyik az a hang ami a legkevésbé készteti az agyamat hibajavításra. Az élő zene ilyen szempontból 10/10. A poén az hogy ez lehet egy ultralináris frekimenetű valami vagy egy mérési csődtömeg is, de ez utóbbi szerintem nagyon ritka és talán hirtelen nem is tudnék ilyent mondani. Inkább az szokott lenni, hogy meg van a szép mérési eredmény és ehhez jön az a pici valami amit hallgathatóságnak hívhatunk. Ez utóbbi természetesen egyénenként változó.

[ Szerkesztve ]

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85332) Sinesol válasza contaxg (#85331) üzenetére


Sinesol
veterán

Pedig pont az lenne a high fidelity celja, hogy minel közelebb legyen a 10/10es élő zenehez, szal pont ott fordulna elő a legkevesebb hibajavitas.

(#85333) btraven


btraven
őstag

Xduoo MT-601
Xduoo MT-602
[link]
Mind a kettő Class A előerősítő+fejhallgató erősítő.
Elektroncső előfok + tranzisztor végfok.
Az egyikben 6N11/E88CC cső.
A másikban 6J1/GE5654.

Igazi tubey hang!

(#85334) fericske válasza Sinesol (#85330) üzenetére


fericske
addikt

A high fidelity simán csak magas minőségű hangreprodukciót jelent, nem valósághűt.
Melyik is lenne valósághű?
Mikor süketszobában zenélnek (s közben haldokolnak), stúdióban, klubhelységben, színházban, arénában, templomban, hegytetőn?
S mely hangszereket használhatják ezenközben? Gibson, fender, steinway?
Ezeknek vajon milyen a frekimenete?
Az elektromos hangszerek mennyire számítanak valósághűnek? Mennyire változik a frekimenete egy gitárnak pedálozáskor?
Ennek szerintem semmi értelme.
Tudom hosszan hallgatni vagy nem, és mennyire hagy hiányérzetet?
Ha lehet hallgatni hosszasan és nem maradok "éhes" utána, tőlem aztán lehet olyan frekimenete mint egy szívinfarktusnak, az hi-fi lesz.

(#85335) NEXUS-6 válasza contaxg (#85331) üzenetére


NEXUS-6
tag

Engedelmetekkel én is bekapcsolódnék a hifilozófálgatásba. ;)
Talán érdemes ott kezdeni, hogy mi a tökéletes hang: valóban, ahogy írod a természetes, az élő hangokból álló egyfajta kép. Nade konkretizáljuk ezt, hogy mit jelent: egy 3D hangteret, hihető, hiteles hangszínű egymástól elkülönülő szereplőkkel, hangszerekkel.
Mi a másik véglet? Összefolyó diffúz, vagy teljesen a hangszórókhoz kacsolódó mélység nélküli széteső hangtér, az énekesek, hangszerek mesterséges ízével.
A dúrva az, hogy az utóbbit is akár nagyon magasan árazott eszközökből is ki lehet csalni, csak persze a árcimkén szereplő nullákkal egyenesen arányosan egyre kisebb eséllyel.
És érdekes módon a Hi-Fi szabvány által leírt paramétereket ma már pár 10 ezres cuccosok is csont nélkül produkálják. Papíron.
Akkor ez a Hi-Fi egy teljesen szubjektív önbecsapás lenne, ahogy elhangzott, a műszakilag mérhetetlen és igazolhatatlan effektusokkal együtt? Pl, csöves meleg, ezüst csillog?

Szerintem nem egészen. Csak egyrészt a gyártónak az az érdeke, hogy prezentálja számokkal, hogy az ő cuccosa mennyire maxigáz teljesíti a szabványt. Másrészt marhára ne árulja el azokat a paramétereket, aminek mentén az ő terméke akár mérhetően is jobb, mint a másik. Ezért azokat a paramétereket és csak azokat írja, amelyek a szabvány részei, vagy amit aktuálisan divat megadni. Azonban a prospektusokban megbúvó Hi-Fi misztikum nem csak felesleges filozofálgatás, vevőszédítés, hanem sokkal inkább olyan alkimista üzengetés, amit csak a beavatottak fognak érteni.

De mi is a valódi tartalom, van-e ennek egyáltalán műszaki tartalma?
A kutakodásaim szerint igenis van! ;)

[ Szerkesztve ]

(#85336) contaxg válasza Sinesol (#85332) üzenetére


contaxg
veterán

Hi-fi? DIN 45500? :N

#85334 fericske
+1 :R

Annyit tennék hozzá, hogy az über hang nekem az amikor lekapcsol az agyam hibajavítása és jön még egy pici plusz és kialakul a "flow" állapot. Gyakorlatilag drogként műkődik a cucc. Ezt csak párszor cuccal tudtam elérni életemben és nem árfüggő. Ilyen az nagyobb Naim lánc ami nálam volt pár éve és meglepő, de az ANT is képes erre, ha nem is akkora mértékben mint pl a Naim lánc. Sajnos nem tudom másképpen kifejezna a "flow"-t, de talán van aki érti.

NEXUS6
Nekem egy termék gyártási tervezési filozófiája (ha egyáltalán van ilyen neki sokat elmond a készülékről. De ebben sincs szabály mert néha teljesen névtelen tömeggyártott cuccok is képesek meglepetést okozni.
A szomorú az amikor van egy gyártó aki nagyon jó szellemiséggel indul és a pénz egyszerűn egy középszerű gyártová süllyeszti őket. Megértem őket, de akkor is úgy érzem ilyenkor hogy valami értékes elveszett...

[ Szerkesztve ]

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85337) NEXUS-6 válasza contaxg (#85336) üzenetére


NEXUS-6
tag

Szerintem jól megfogtad azt a követelményt, amit a szabványt teljesítő eszközöknek el kéne érnie.
Felmerül a kérdés, hogy az eszköz tud mindent sőt többet, és még megfelelően dizájnos is, ráadásul megfelelően drága is a cuccos, akkor meg mi baj van vele? Miért nem tudja biztosítani azt ahogy írod "flow" állapotot?

Szerintem arra gondolsz, amikor a ZENE szól, az ember lecsukja a szemét és belekerül valami elvont térbe, amiben aztán valahogy feloldódik, félig éberen félig valahogy már-már egyfajta álomban. Nekem legalább is ezt jelenti a Hi-Fi elérendő szintjét.

(#85338) bkercso válasza NEXUS-6 (#85337) üzenetére


bkercso
nagyúr

Annyit tennék hozzá, hogy a hallás és a hifi fejlesztése egyaránt szükséges, párhuzamos utak a nirvánába. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85339) Sinesol válasza fericske (#85334) üzenetére


Sinesol
veterán

Ugyanezt mondtam, hogy tökeletes, azaz valosaghu nem lesz sosem, de elvilrg erre kellene törekedni, hacsak valami gond nincs a valos hanggal.
Az elektromos hangszereknek is megvan a maguk jol korulhatarolhato hangja, karaktere, cegek es adott modellek közt nezve is. De keyboardokon konkretan bitpontossn megvan sok hang. A hosszan hallgathatosag meg joreszt szubjektiv dolog, sok mindenhez hozza lehet szokni. Altalaban a magasra vagyunk erzekenyek, ott is csak az feltuno, ha hirtelen több van, ennek az ellentettje nem igazan okoz problemat, pedig ugyanugy eltérés keletkezik.

Elsosorban mindig az a hosszan hallgathato, amihez szokva van az ember, kiveve persze ha kirivoan rossz valami, mint pl egy DT990 magasa... habar meg azt is sokan szeretik, szal fene tudja. De ugyanez mashol is igaz, 10 eve siman el tudtam szivni egy szal cigit, ma meg mar a füstjetol is kb. rosszul vagyok. Haverom meg fel dobozt elsziv naponta.

[ Szerkesztve ]

(#85340) NEXUS-6 válasza bkercso (#85338) üzenetére


NEXUS-6
tag

:R

(#85341) contaxg válasza bkercso (#85338) üzenetére


contaxg
veterán

Aminek a folyománya az hogy nem biztos az tetszeni fog ami sok éve tetszett... de vica versa már nem áll ez fent. Ami régebben nem jött be az most sem fog...
Ennek a hallás fejlődésnek egyébként van egy érdekes eredménye (ami némileg ellentmondásban áll az első mondatommal), hogy egy ideje viszonylag egyszerűbb cuccokon is tudok órákon, napokon át zenét hallgatni, sőt erre a képességre kimondottan szükségem van.

Nexus6
Szerintem a második bekezdés pontosan leírja a lényeget!! :K :R

[ Szerkesztve ]

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85342) NEXUS-6 válasza bkercso (#85338) üzenetére


NEXUS-6
tag

Fordítsuk meg a láncot, a vizsgálat sorrendjét induljunk ki a hallásból.
Amit erről elmondhatunk az az, hogy a tudomány által nem teljesen feltárt az, ahogy az agy előállítja egy az emberi térbeli látáshoz hasonló hangteret, értelmezi a hallgatót körülvevő hang forrásait.
Mindenesetre ma már sokkal többet tudunk erről, mint akár a Hi-Fi szabvány megalkotásakor tudtunk. Annyit azonban még ma sem, hogy erre megfelelő technikai szabványokat, követelményeket tudjunk alkotni.

Az emberi hallás azonban meglepő dolgokat tud produkálni például a roppant számításigényes és elvileg áthághatatlan korlátokkal bíró Fourier bizonytalansági elv érvényességéhez képest is.
https://phys.org/news/2013-02-human-fourier-uncertainty-principle.html

(#85343) bkercso válasza NEXUS-6 (#85342) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ezt a dolgot eddig nem ismertem, thx! :R
Hát igen, leginkábbaz teszi különösen nehézzé a hifi-alkotást, hogy az élet kimaxolja a lehetőségeket.

Amúgy van még egy titka a hifizésnek - reflektálva contaxg hsz.ére -: a megelégedés tudománya. :)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85344) NEXUS-6 válasza NEXUS-6 (#85342) üzenetére


NEXUS-6
tag

Az idézett cikk egyik meglepő kijelentése a következő:
"But as it turns out, the subjects could discriminate both types of sounds with equally impressive performance. While some subjects excelled at discriminating frequency, most did much better at discriminating timing. The top score, achieved by a professional musician, violated the uncertainty principle by a factor of about 13, due to equally high precision in frequency acuity and timing acuity. The score with the top timing acuity (3 milliseconds) was achieved by an electronic musician who works in precision sound editing."

Tehát, ha jól értelmeztem, egy megfelelően kvalifikált hallással rendelkező zenész 3 ms hosszúságú hangmintából képes volt megállapítani, hogy az az előzőnél magasabb, vagy mélyebb hangot hallott.
De még egy átlagos halási kvalitással bíró ember is képes volt a Fourier bizonytalansági elv megsértésére. Amely szerint egy minimális, frekvenciához meghatározható megfelelő hosszúságú hangminta mindenféleképpen kell annak értékeléséhez.

Műkedvelő informatikusként ez szerintem csak úgy lehetséges, ha az emberi agy iszonyatos túlmintavételezéssel dolgozik a hangok frekvenciájának és fázisának feldolgozása során. Ami csak azért misztikus, mert egyrészt a fiziológiai hallás max 20-20 KHz, de gyakorlatilag inkább átlag 40-14 KHz tartományban mozog. Az emberi agy, az idegsejtek pedig nem KHz, MHz, vagy GHz sebességgel, hanem gyak 10-20 HZ frekvenciával dolgoznak!

[ Szerkesztve ]

(#85345) bkercso válasza NEXUS-6 (#85344) üzenetére


bkercso
nagyúr

Azt írja, hogy a Fourier-határozatlansági limit csak lineáris rendszerekre érvényes, a hallójárat azonban nemlineárisan viselkedik, így ebben lehet a kulcs.
Lineáris rendszereknél akármilyen mintavételezéssel dolgozhatsz, a limit érvényes.

(Amúgy a mintavételezés digitális technikában értelmes fogalom, az agy pedig nem így működik. :R )

A nemlineáris rendszerek fizikája csak 2000 után kezdett el erőre kapni, szóval várható, hogy sorra derülnek majd ki a dolgok minden téren.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85346) NEXUS-6 válasza NEXUS-6 (#85344) üzenetére


NEXUS-6
tag

Nem akarom szétfloddolni a fórumot ezért még egye hszt engednék meg a téma rövidre zárására, az álláspontom, eddigi kutakodásaim kifejtésére.

Amit a fenti cikk mond számomra az az, hogy az emberi agy egy szűk fiziológiai csatornán gyak a fülön, halláson keresztül képes olyan jelfeldolgozásra, amely képessé tesz a Hi-Fi zenehallgatásra. Vagy arra, ha amikor éppen a konyhában vágod a zöldséget a szték köretéhez, akkor megállapítsd, hogy a hátad mögött az asztalról lökte le a macska az üvegpoharat, vagy a kést, illetve csak a pultról esett le egy műanyag kajásdoboz.

Szóval a cikkből kitűnik, hogy az emberi agy nem pusztán színuszos hangokat hall, sőt az ilyen lineáris állandó fázisú hangfolyamok értelmezésében meglehetősen ügyetlen. Pedig ugye a Hi-Fi szabvány nem tesz különbséget, fihgyelmen kívül hagyja a lineáris és nonlineáris, összetett jellegű jelek között és aki csak teheti gyak színuszos jelátvitellel reprezentálja az eszköze kiválóságát.

Azonban a valós környezetben, kivéve a teljesen szintetikus C64 szintű számítógépzenét, ilyen nincs.
Sokkal inkább hullámcsomagok, burst jeleket kell az agynak feldolgoznia, amiben ő kiváló. És a hullámcsomagok fáziskésései meglepő analógiát mutatnak azzal, ahogy egy rossz Hi-Fi rendszert hallunk. Szétcsúszó frekvenciákat, kontrollálatlan leütéseket, zavaros teret.

Ennek szemléltetésére a köv oldalt ajánlanám:
https://blog.soton.ac.uk/soundwaves/further-concepts/2-dispersive-waves/

Szummázva a mondanivalómat, ha kitalálnánk valami szabványos mérést az eszközök összetett, pl hullámcsomagokat, burst, impulzus jeleket feldolgozó képességének mérésére, és minimális követelményére, lehet, hogy megtudnánk fogalmazni az igazi Hi-Fi élményt jelentő technikai specifikációkat.

(#85347) NEXUS-6 válasza bkercso (#85345) üzenetére


NEXUS-6
tag

Jogos. A kérdés az, hogy a nonlinearitás az emberi hallásnál hogy értelmezhető? Pl az emberi hang frekvenciákra a hallás érzékenyebb, így bizonyos frekikre itt gyak más jeleket produkál az agy felé, amit más jelek, frekvenciák feldolgozásánál egyfajta súlyozással tud alkalmazni???

(#85348) bkercso válasza NEXUS-6 (#85347) üzenetére


bkercso
nagyúr

A lineáris rendszerek vizsgálata során kifejlesztett fogalmaink részben illenek csak rá a nemlineáris rendszerek viselkedésére, így eléggé problematikus lenne frekvencia stb. fogalmakkal spekulálni.
Amellett pedig (a legfontosabb!): nem tudom. :) (Mások se tudják. ;) ) Még...
:R

Érdekes amőúgy, hogy zenészek érték el a legjobb eredményt. Hifinél is így van: akik foglalkoznak vele, a saját ízlésükön és korlátaikon belül - de azért a laikusoknál jobban . meg tudják ítélni, kb. mi hogyan szól. Szerintem.
Erre írtam, hogy a hallás fejlesztését szerintem nem fogja mérési protokoll kiváltani. (Max. talán olyan, ami AI-t használ, de az ugye nem hagyományos protokoll.)

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#85349) contaxg válasza bkercso (#85348) üzenetére


contaxg
veterán

Fiatalon évekig mozogtam hangstúdiókban, felvételeken. A felvételek során olyan nüanszok miatt vettek fel részleteket amit az agyam akkor és ott fel sem tudott dolgozni. Így azt tudom mondani, hogy a zenészek valóbankülön kategóriát képviselnek.
Az is egy érdekes, dolog hogy ha sokat foglalkozol hifivel egy idő után megtanulsz mások igénye szerint a fülükkel, agyukkal gondolkodni. Ez a szellemi játék az egyik legizgalmasabb az egészben, főleg akkor ha ez sikeres és megoldást nyújtó tud lenni.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#85350) bkercso válasza contaxg (#85349) üzenetére


bkercso
nagyúr

Elhiszem! Ehhez a készülékszintű hifizéshez kell egy jó érzék az emberekhez - ahogyan a hangmérnökséghez is egyébként.
(Az alkatrészszintű hifi tervezéshez más elvont terekben kell gondolodni, nem emberiekben. :) )

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.