Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-05-05 09:36:50

LOGOUT.hu

Az alábbi téma IT szakmai jellegű kérdezz-felelek topik. Megkérünk benneteket, hogy a nem szakmai kérdéseket az Azonnali (fáradt gőzös) kérdések topikjában tegyétek fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#128251) RoyalFlush


RoyalFlush
őstag

#128241: Ez engem is érdekelne. :K

Mióta megvásároltam és feltelepítettem a Windows 10-et, csupa furcsaság vette kezdetét. A megvásárolt Windows 10 látszólag sérülésmentes csomagolásban volt. Aktiváló kód stimmelt. A DVD amin az operációs rendszer volt viszont a biztonsági elemeket tekintve eltérő, mint az ismerősöm eredeti, gyári lemeze.

Szerencsejatek.hu oldalról indított otp simplepay-jel történő fizetéskor a tranzakcióm elutasításra került, smartbankban viszont megjelent egy általam ismeretlen jóváhagyásra. Nem hagytam jóvá, de abban a pillanatban a vér is megfagyott az ereimben. Mivel ez esetben épp nem a webkártyámat használtam, így a bank visszaélés gyanúja miatt inkább letiltotta a kártyát az elmondottakat követően.
Következő eset: Internetbankba történő belépéskor a biztonsági kód megadására szolgáló beviteli mezőnél a numerikus billentyűzet gombjai felcserélődtek (9-es lett az 1-es, 1-es a 9-es). Mindezt netbank- és tranzakcióvédelem szolgáltatás használata mellett.
Aztán: Vírusirtó jelezte, hogy aktív a webkamera, miközben a ledje nem világított.
Tovább: Azóta telepített tűzfal folyamatosan blokkol eltérő IP címekről érkező gyanús kapcsolódási kísérleteket 50+ ezres portok megnyitására. Routert cseréltem, mert a Nemzeti Kibervédelmi Intézet információi alapján az általam használt készüléknél ismert biztonsági rés volt, amit eddig nem javított és nem is fog a gyártó.
Tegnap 44-es országkóddal kezdődő telefonszámról (kereszt)névre szóló SMS-t kaptam, amelyben a végzettségemnek megfelelő munkát ajánlanának, további infókért keressem fel a szöveges üzenetben megadott webhelyet. Nyilván nem tettem meg.

A Win10 DVD-n és a számítógépen is három különböző gyártó vírusirtóját futtattam, de semmi.

Szerintetek töltsem le a Microsoft oldaláról a Windowst és telepítsem azt fel? :F

:R

[ Szerkesztve ]

“Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

(#128252) inf3rno válasza RoyalFlush (#128251) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Hát ez több, mint gyanús. Gatterold le a rendszert, és tegyél fel egy frisset az MS oldaláról. Egyébként a komolyabb vírusok firmware-ekbe is be tudják írni magukat, de azért nagy eséllyel még mindig megoldja a gondot egy tiszta rendszer. Esetleg megpróbálhatod még ezt is [link], bár gondolom a vírusirtó kijelezte volna, ha van.

Holnap indítok egy információbiztonsági topikot, ha addig nincs senkinek ellenvetése. Nem tűnik úgy, mintha lenne, és szerintem szükség van rá.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#128253) Cs1csó válasza RoyalFlush (#128251) üzenetére


Cs1csó
félisten

Elavult dolog "gyári" lemezről telepíteni, MS honlapjáról letöltött MCT eszközzel egy a gépbe dugott pendrive-ra készíts egy telepítőt és azzal telepítsd.
Most a legfrissebb az a 20H2-es build 2020.11.19. dátummal. Tehát ha azzal telepítesz akkor 2 hónapnyi frissítést kell csak feldobni ami mivel már jó ideje kumulatív rendszerben jönnek ezért össz-vissz 3-4 update-et jelent. (Defender, kumulatív stb.)

(#128254) RoyalFlush válasza Cs1csó (#128253) üzenetére


RoyalFlush
őstag

Köszönöm mindkettőtöknek, így is lesz :R

“Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

(#128255) mezis válasza RoyalFlush (#128251) üzenetére


mezis
nagyúr

Bankolásra nem használjuk a hétköznapi használatos számítógépünket!

Készíts egy pl egy Linux telepítőt és a már működő Win után telepíts egy Linux-ot is.
Ha nem hagytál neki kb 30GB-os particiót, le tudja csípni magának valamelyik meglévő particióról.
Ezek után ha Bank, akkor Linux és ez semmi másra. Minden másra meg ott van a Windows.

mezis

(#128256) Aryes válasza RoyalFlush (#128251) üzenetére


Aryes
nagyúr

Csak azt nem írtad, hogy honnan vetted ezt a lemezt.

(#128257) Aryes válasza mezis (#128255) üzenetére


Aryes
nagyúr

Bankolásra nem használjuk a hétköznapi használatos számítógépünket!

Inkább a bankolásra használt számítógépet nem használjuk gyanús programok futtatására. A biztonságos Linux pedig szimpla demagógia, ma már a windows biztonságosabb, ha jól használja az ember.

(#128258) King Unique válasza mezis (#128255) üzenetére


King Unique
titán

Már miért ne lehetne használni netbankolásra, illetve Windows alól? :F Pláne amióta a legtöbb banknál már eleve kétfaktoros azonosítás van, a böngészős - ahol pl. egyes 3rd party AV-k esetén még külön védett böngésző is elérhető ilyen célra - belépésen túl eleve külön megerősítés kell SMS-ben kapott biztonsági kóddal, vagy mobilalkalmazással. Vagyis szvsz teljesen felesleges csak és kizárólag ezért külön egy Linuxot telepíteni...

[ Szerkesztve ]

(#128259) mezis válasza King Unique (#128258) üzenetére


mezis
nagyúr

LEHET használni, de aztán nem panaszkodjon akit mégis "kirámoltak".

aryes: Ma már néha elég egy véletlen kattintás véletlen tapi pad dupla érintés és már meg is van a bajkeverő.
" windows biztonságosabb, ha jól használja az ember" Ha jól használja. Jól használja? :F

[ Szerkesztve ]

mezis

(#128260) King Unique válasza mezis (#128259) üzenetére


King Unique
titán

Mivel a netbankoknál manapság általában eleve kétfaktoros azonosítás kell mind a belépéshez, mind a különféle banki tranzakciókhoz, ezért a "kirámolás" esélye jóval kisebb, meg ahhoz pl. a tulaj okostelefonját is meg kellene szerezni, illetve azon az egyszer használatos (mindig más) biztonsági kódot, stb. :))

(#128261) ElektrikusDE válasza mezis (#128255) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Én nyugodtan használom bankolásra, a számítógépemet, a mobiltelefonomat felváltva.

Naprakész Windows, +KIS igy "another Protected Browser"-ben nyílnak meg azok az oldalak ahol fizetéseket, banki műveleteket hajtok végre.

A mobil telefonomnál nincs root, nincsenek telepítve átverős programok.

Több faktoros azonosítás, + jóváhagyás minden tranzakciónál.

HA igy is baj ér az már a Bank gondja, legfeljebb várnom kell a visszatérítésre.

Persze valamennyi készpénz nem árt, mert volt már olyan eset hogy nem lehet hozzáférni a banknál levő pénzhez.

De ebben az esetben nem a számítógép a bűnös.

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#128262) Marci112233 válasza King Unique (#128260) üzenetére


Marci112233
őstag

+1

Évek óta itthonról utalunk a gazdaságba bevezetett számláról. Kezdetek óta kétfaktoros a belépés, és ráadás amint megnyitom a belépési oldalt, az Eset Smart Security Premium már nyitja is a biztonságos ablakot külön ablakban. Na meg ugye az SMS-t is 1 telefonszámra küldi ami a megerősítő kódot tartalmazza.. Ha valaki túl is jut az első folyamaton akkor sem tud továbbmenni az SMS-ben kapott kód híján.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte B660 Gaming X DDR4, IntelCorei5 13600K/Arctic LF III 360,Kingston 4x8GB DDR4 3200MHz,MSI RTX 3070 Gaming X TRO,Samsung 970EVO Plus 500GB, Samsung 980 1TB SSD,Phanteks Eclipse P600S ,FSP Hydro G 650W

(#128263) mezis válasza ElektrikusDE (#128261) üzenetére


mezis
nagyúr

Szerintem csak idő kérdése hogy azok az SMS-ek egy klón SIM kártyás telefonra illetve egy egészen másik telefonszámra menjen

mezis

(#128264) Cs1csó válasza mezis (#128263) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ahhoz meg kell szerezni a telefont is vagy a telefonszámot

[ Szerkesztve ]

(#128265) Aryes válasza mezis (#128263) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez már ma is előfordulhat bárkivel, aki elég fontos és vagyonos, hogy megérje a rengeteg munkát, amivel a fenti adatlopást meg lehet valósítani. És légy nyugodt: ha valaki Rád szánja ezt a munkát, tehetsz fel akármilyen Linuxot.

(#128266) JóGéza válasza Marci112233 (#128262) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Előfordulhat, hogy az SMS sem akadály.

(#128267) AddyKing


AddyKing
tag

Kellemes hétvégét mindenkinek! :)

No Signal problémával fordulnék hozzátok. A gép atom stabil, tesztelve. Viszont ez a hiba az elejétől fenn áll. Első bekapcsoláskor, az ASRock logó után, a Windows betöltésekor a fentebb leírt jelenség keletkezik. VGA driver-re vagy monitor kábelre tippelek. Ezen az egy dolgon kívül tényleg patentül megy a masina. Valakinek esetleg van erre valamilyen ötlete? :F
Köszönöm előre is a válaszokat.

(#128268) Csupingo válasza AddyKing (#128267) üzenetére


Csupingo
veterán

Kapcsold ki a win-ben a gyors rendszerindítást, talán segít. Másik kijelző nincs a gépre kötve, ilyenkor nem azon van a kép?

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#128269) AddyKing válasza Csupingo (#128268) üzenetére


AddyKing
tag

Köszönöm! Nagyon úgy fest, hogy megoldódott a probléma. Másik monitor szerencsére nincs. Ez is akkora, mint egy kisebb tévé. :DDD

(#128270) fecaga21 válasza AddyKing (#128269) üzenetére


fecaga21
aktív tag

Miért nem akar telepíteni pendrive-ról? Pedig rufus-al csináltam bootolható win10 pendrive-ot

(#128271) AddyKing válasza fecaga21 (#128270) üzenetére


AddyKing
tag

Állítsd át a BIOS-ban UEFI módra. Így fel fogja ismerni a telepítőkészletet. :)

[ Szerkesztve ]

(#128272) King Unique válasza fecaga21 (#128270) üzenetére


King Unique
titán

Hát talán ami világosan oda van írva, Legacy/CSM boot esetén nem UEFI only módban kellene kiírni a Rufus programmal a telepítőt, vagy az utóbbihoz akkor értelemszerűen tudatosan UEFI bootolási módot kellene beállítani, ennyi. :)) + Az nem olyan régen lett itt elmagyarázva hogyan kellene Windows 10-et telepíteni pendrive-ról. Tessék elolvasni és annak megfelelően csinálni! ;)

[ Szerkesztve ]

(#128273) fecaga21 válasza AddyKing (#128271) üzenetére


fecaga21
aktív tag

Gigabyte G41M Combo alaplapom van, nincs olyan a Biosban hogy UEFI :(

(#128274) Magnat


Magnat
veterán

Üdv, nem tudom ezt a formátumot minek hívják, de le tudom valahogy tölteni pdf-be v bármilyen olvasható formátumba?

[link]

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#128275) AddyKing válasza fecaga21 (#128273) üzenetére


AddyKing
tag

Rufus-ban MBR-re állítsd a kiírás előtt! Akkor menni fog Legacy alatt is. :)

[ Szerkesztve ]

(#128276) King Unique válasza fecaga21 (#128273) üzenetére


King Unique
titán

Ha legacy BIOS-os a PC, akkor miért UEFI only telepítő lett létrehozva a GPT-UEFI sémát használva? :F :B
Ha legacy BIOS-os a gép, akkor értelemszerűen az MBR-BIOS séma kell, vagy ott van a microsoftos MCT, az azzal készített telepítési adathordozó jó mindkettőhöz.

[ Szerkesztve ]

(#128277) fecaga21 válasza AddyKing (#128275) üzenetére


fecaga21
aktív tag

Köszönöm, végre siker :C

(#128278) Winne


Winne
nagyúr

Urak,

Olyat szeretnék beállítani egy xFi hangkártyán (amit a notebookon 3 gombnyomás), hogy két külön jack csatlakozóba két külön füles van dugva és mindkettőt hangszórónak kezelje egyszerre. Megoldható valahogy?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128279) magellan2600


magellan2600
tag

Üdv!

Adott az alábbi konfig:

Intel Core2 Quad Q9505 processzor
Asus P5G41-M LX Alaplap
2x2 GB RAM

Régi már a tápegység, így vettem egyet, egész pontosan egy FSP SP500 450W-os tápot. Igen ám, de nem indul el vele... Ventik felpörögnek, de képet már nem ad a monitorra. Régi tápot visszaszerelve minden ok. Létezik hogy nem jó a vadiúj táp? Vagy már probléma lehet?

Köszi a választ előre is!

[ Szerkesztve ]

(#128280) mezis válasza magellan2600 (#128279) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Jól csatlakoztattál minden kábelt?

mezis

(#128281) magellan2600 válasza mezis (#128280) üzenetére


magellan2600
tag

Kétszer szedtem szét, és dugtam össze mindent. Ugyanezt csinálom a régi táppal, és azzal működik.

(#128282) ElektrikusDE válasza magellan2600 (#128281) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

"Létezik hogy nem jó a vadiúj táp?"

Ha jól csinálod a csatlakoztatást, akkor ez táphiba lesz!

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#128283) shadow1901 válasza Winne (#128278) üzenetére


shadow1901
aktív tag

Ugyan azt szeretnéd hallani mindkettőn?
A: Igen! Jack elosztó!
B: Nem! Egyes programok kimenetét külön lehet állítani. Pl: zene/film lejátszók, stb.
Gondolom a váltás a 3 gombnyomás (hangszóró, kimenet választás), de abszolút nem ismerem a driverét (ha van) a hangkártyáknak. Esetleg mint a Logitech driverét feltéve, nem tudom konfigurálni az egyes gombokat, de ha elindítom a hozzá kapott gaming software-t akkor igen.
Ha ezek nem működnek, audioswitcher program. Tetszőleges bill kombinációt rendelhetsz az egyes kimenetekhez... Nem használtam még, gyors google eredménye :)

[ Szerkesztve ]

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#128284) shadow1901 válasza magellan2600 (#128279) üzenetére


shadow1901
aktív tag

Másik gépben nem tudod kipróbálni a tápokat?
Láttam már olyat, hogy egy gép csak mindenféle védelmet mellőző táppal volt hajlandó elindulni. Ott nem volt venti felpörgetés sem. Valami védelem nem engedte, legalábbis erre a megállapításra jutottam. (Csóró ezer éves tápot cseréltem volna jobb minőségű újra) Esetleg hosszabbítóval egy másik körön lévő konnektort kipróbálni?! Azt nem tudom mi lehetne a tapasztalat belőle, de nem bonyolult a kivitelezése.

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#128285) Aryes válasza JóGéza (#128266) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezzel egyszerre igazoltad, amit írtam ("ha valaki Rád szánja ezt a munkát, tehetsz fel akármilyen Linuxot." és cáfoltad saját magad, ugyanis Anydesk elérhető linuxra is. :U
Ez az úgynevezett Social Engineering, a hekkelés legelterjedtebb és legeredményesebb formája. Az a helyzet, hogy az emberi hülyeség ellen nem véd semmi, csak az óvatosság és a tájékozottság. Az ügyben rengeteg piros zászló volt, ahol az emberünknek fel kellett volna kapnia a fejét.
Az ilyen esetekhez szükség van arra, hogy a bűnözők tudják, hogy annyi pénz van a dologban, hogy megéri a befektetett munka. Adott esetben több napi, heti munka, ezt csak úgy vaktában nem szokás csinálni.
A telefonos azonosítást úgy ahogy van, gyűlölöm, aki ennyi pénzt tart a számláján, az ne sajnáljon havi x forintot kifizetni egy fizikai tokenért.

[ Szerkesztve ]

(#128286) ElektrikusDE válasza Aryes (#128285) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

" aki ennyi pénzt tart a számláján, az ne sajnáljon havi x forintot kifizetni egy fizikai tokenért."

Nekem volt, most is megvan, de már a nem használható csak az a utálatos SMS! :W

Ui:

A telefonomon szerencsére ujjlenyomat azonosítást használok, ott nem kell SMS-re várnom, de ha a számítógépemet használom, akkor már belépni se tudok nélküle.

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#128287) I02S3F válasza ElektrikusDE (#128286) üzenetére


I02S3F
őstag

Olvastam olyat, hogy az sms meg nem garantált, hogy célba ér. (HUP-on)

(#128288) Winne válasza shadow1901 (#128283) üzenetére


Winne
nagyúr

Köszi!

Közben kaptam máshol egy jó megoldást, beteszem ide, hátha másnak is hasznos.

[link]

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128289) Csupingo válasza Winne (#128288) üzenetére


Csupingo
veterán

Ilyenkor a gyakorlatban mi történik? Ami mondjuk mikrofon bemenet a gép hátulján, abból is jön a hang és a sima zöld kimenetből is egyszerre?

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#128290) MasterMark válasza Csupingo (#128289) üzenetére


MasterMark
titán

Nem. Csak kimenetre tudod rákapcsolni.

Switch Tax

(#128291) Winne válasza Csupingo (#128289) üzenetére


Winne
nagyúr

Be lehetett állítani, hogy melyik kimeneten menjen még az, ami az alapértelmezett kimeneten. :K

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128292) Csupingo válasza Winne (#128291) üzenetére


Csupingo
veterán

Az jó, ezt még élőben nem láttam. Olyat már a régi alaplapjaimnál is lehetett, hogy tetszőleges portra állíthattad a kimenetet. (Pl. kitágult a sima kimenet, akkor használhattad helyette a mic-et, vagy a line-in-t is.)

Villám Shakesespeare... Főnök, ha zavarja a fogsora, vegye ki! (M-N)

(#128293) Winne válasza Csupingo (#128292) üzenetére


Winne
nagyúr

Ezt kerestem én is a mostani lapban (ami egyébként egy öreg lap), de már nincs benne ez a funkció és egy dedikált hangkártya van benne.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128294) Aryes válasza ElektrikusDE (#128286) üzenetére


Aryes
nagyúr

A CIB banknál lehet asszem havi 1000 Ft körüli összegért tokent igényelni, mivel az én számlámon alig van pénz, ezért maradtam az ingyenes mobil appnál. A másik bankomnál pedig azért nem használom a mobil appot, mert akkor nem lehetne sms-ben kérni a jelszót, és nekem meg pont az a bajom, hogy a mobil app telefonhoz van kötve, ha véletlenül egyik napról a másikra tönkre megy/ellopják/átmegyek rajta kocsival/stb, be sem tudok lépni a bankszámlámra, így meg csak átteszem a SIM kártyát másik készülékbe és kész. Mondjuk eddig eszembe se jutott, hogy ez kevésbé lenne biztonságos, szóval ezt még átgondolom. De az én bankszámlámon pénz alig van, mert minden pénzemet kajába és csekkekbe fektettem.

(#128295) 3L1T3


3L1T3
addikt

Ötlet?

Bármilyen videó lejátszása közben (MPC, VLC) legújabb Klite Codec is telepítve van, 20-30 secenként van egy fps drop amire nem jövök rá. Most lett összerakva a gép i9-10900K + 2070 , minden a legfrissebb driverrel. :R

ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI ֎ Intel® Core™ i9-14900K ֎ G.SKILL Trident Z5 RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz CL32 ֎ Arctic Liquid Freezer III 420 A-RGB Black ֎ ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X ֎ SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 PCIe ֎ Lian Li O11 Dynamic EVO XL

(#128296) shadow1901 válasza Winne (#128288) üzenetére


shadow1901
aktív tag

Ha megoldódott akkor jó!
Nálam ez nem működik. Hangdriver csak windowsos, vagy más okból de a mix opció nincs. Igaz, hangkártya is csak integrált.
3 eszköznél már elvérzik a dolog. AM3-as konfigban anno a Re(al)tek driverrel simán lehetett kezelni az összes csatlakozót. RGB ledes még az RGB led is... :(

#128295 3L1T3
Kellenek azok a codecek?! Forrás tudja olvasni folyamatosan?

[ Szerkesztve ]

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#128297) kippedli


kippedli
tag

Vettem egy ACER Predator FULL HD 144hz monitort. A gyári HDMI vagy DP kábelt használjam ,hogy menjen a 144hz vagy az mindegy?

Köszönöm.

(#128298) MasterMark válasza kippedli (#128297) üzenetére


MasterMark
titán

A DP-n biztos megy, HDMI-n attól függ.

Switch Tax

(#128299) Winne válasza shadow1901 (#128296) üzenetére


Winne
nagyúr

Az nekem sincs, csak a What u hear.

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128300) MasterMark válasza Winne (#128299) üzenetére


MasterMark
titán

SoundBlaster-en a what u hear, a realtek sztereó keverő bemenetével egyezik meg.

Switch Tax

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.