Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-05-05 09:36:50

LOGOUT.hu

Az alábbi téma IT szakmai jellegű kérdezz-felelek topik. Megkérünk benneteket, hogy a nem szakmai kérdéseket az Azonnali (fáradt gőzös) kérdések topikjában tegyétek fel.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#128301) JóGéza válasza Aryes (#128285) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Cáfoltam magam? Olvass vissza, kérlek ;-) .

(#128302) Winne válasza MasterMark (#128300) üzenetére


Winne
nagyúr

:K

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#128303) HoaryFox válasza kippedli (#128297) üzenetére


HoaryFox
Topikgazda

Nemrég vettem Acer Nitro-t [WQHD 144Hz], RX6800-al HDMI-n és DP-n is megy a 144 Hz és a FreeSync is.

Jelenleg jobban élek, mint... 1 év múlva. // Eladó Warwick BC10 basszusgitár kombó -> https://hardverapro.hu/apro/warwick_bc_10_basszusgitar_kombo/friss.html

(#128304) RoyalFlush válasza Aryes (#128256) üzenetére


RoyalFlush
őstag

Megbízható bolt 25830 vélemény alapján

5*: 82.1% 21525
4*: 12.9% 3395
3*: 2.7% 696
2*: 1.5% 392
1*: 0.8% 215

A bolt vásárlói közül 95.87% ajánlaná ismerősének a boltot.

Plusz egy rakás díjat nyertek, igaz nem az elmúlt 5 évben.

(#128259) mezis:
1. Nem rámoltak ki - legalábbis egyelőre.
2. Semmilyen felesleges plusz alkalmazás nincs az internetbankolásra használt gépre telepítve, mint ami szükséges. Minden alkalmazás ami szükséges és ami telepítve van az naprakész, frissítve van.
3. Ma kaptam egy tájékoztatást miszerint átmeneti hiba miatt az internetes vásárlásom során a SmartBankban történő jóváhagyás során téves üzenetet küldtek és ezzel szándékuk ellenére kellemetlenséget okoztak. A hibát időközben javították. Ma felhívtam az OTP központi ügyintézési telefonszámát, hogy leellenőriztessem a levélben szereplő iktatószámot, valós-e.

[ Szerkesztve ]

“Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

(#128305) RoyalFlush válasza Aryes (#128265) üzenetére


RoyalFlush
őstag

Nem értem miért akar valaki ennyit sz0pni a számlámon lévő 60 Ft-ért, amikor ha elkérné tőlem az utcán csövezve, lehet, hogy oda is adnám :DDD :))

[ Szerkesztve ]

“Mankind invented the atomic bomb, but no mouse would ever construct a mousetrap.” Albert Einstein

(#128306) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Remélem jó helyen teszem fel kérdésem, kérek segítséget.
Van egy Fuji LifeBook E546 (FHD) laposom amin van DP port és DP to HDMI kábellel kötöttem össze a TV-vel és a TV-n nincs kép. A laptop intel vezérlő program érzékeli a "másodlagos" kijelzőt (TV), de barmit állítok nincs a TV-n kép. A TV egy OLED / G-Sync / 120Hz HDMI 2.1 portos készülék. Mit tehetnék még, vagy ne is próbálkozzak tovább? :F :R

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#128307) mezis válasza MaxxDamage (#128306) üzenetére


mezis
nagyúr

A TV menüjében választottál jelforrást ?

mezis

(#128308) MaxxDamage válasza mezis (#128307) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Persze, az alap.
Választok laptopon barmilyen módot (kiterjesztés, kettőzés, masodlagos kijelző csak) a kép nem megy ki a TV-re és nincs kép. (nincs jel)

Viszont Film esetén, jobb egér gomb nyomva tart, átvitel eszközre, majd kiválaszt a TV-t és úgy pl. Filmet lejátsza (persze ez vez.nelkuli mód oldja meg) :K

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#128309) MaxxDamage válasza MaxxDamage (#128308) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Közbe jó lett.
Néztem a TV-t mondom átkapcsolom a laptopos portra és látom írja a portnál a "PC" és jó is lett (magától) érdekes! :R

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#128310) Kiskokó


Kiskokó
veterán

Helló

Nem csináltam még sose ilyet, ezért érdeklődnék. Lehet -e és ha igen, hogyan és mi kell hozzá?
A lényeg az, hogy egy gépben szeretnék 2 tápot használni. 2VGA-at külön szeretnék két tápról de egy azonos gépen használni.
Megoldható?
Köszönöm

| Saabe™ | Keep Calm And Drive Quattro | <3 SHIBA INU <3 |

(#128311) MasterMark válasza Kiskokó (#128310) üzenetére


MasterMark
titán

Lehet, a második tápot neked kell indítani külön. Zöld kábelt kell egy földre kötni.

Vannak erre elosztók is, amik a géppel indítják a második tápot is.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#128312) varmi2 válasza Kiskokó (#128310) üzenetére


varmi2
nagyúr

Igen, megoldható. Vegyél egy ilyet, ez inditja majd a második tápot.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#128313) MaxxDamage válasza MaxxDamage (#128309) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Kábel hibára tippelek.
Feleslegesen nem rendelnék be újat így véleményt köszi! :R

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#128314) Ashiyo


Ashiyo
csendes tag

Üdv! Lehet rossz topicba írok, akkor elnézést, de nem találtam megfelelőt hirtelen.

Remélhetőleg hamarosan új albiba költözünk, ahol a mostani 2 laptop mellé szeretnénk egy "asztali setupot". A lényeg, hogy eddig magába használtuk a laptopokat, kiegészítők nélkül - ölben, ágyban stb. 2018-as Huawei Matebook 13 és idei Macbook Air M1. Mindkettő USB-C kimenetű.

Most egy külön asztal lenne kialakítva nekik, ahol lenne egy fix hely a laptopnak és abból menne egy USB-C hub-ról minden egyéb kiegészítő: 27-31" fhd/qhd monitor (hdmi), vezetékes egér (usb), vezetékes billentyűzet (usb), hangfal (usb). Lehet, hogy az egér/bill később bluetooth-os lesz, de egyenlőre vezetékekkel számolunk, így kell a több csatlakozó szám. Hasonlóan, mint ezen a képen.

A kérdésem annyi lenne, hogy milyen hubot kéne venni, ami mindkét laptophoz kompatibilis és teljes mértékben kiszolgálja az igényeket a portok tekintetében is? Egyenlőre mindegy milyen, csak működjön rendesen vele minden és ne kelljen hozzá nyúlkálni, csak amíg a laptopokat cseréljük. Külön PC tehát nem lenne mellette.

Köszönöm!

(#128315) Cs1csó válasza Ashiyo (#128314) üzenetére


Cs1csó
félisten

Hogy pontosan milyet az passz, nézelődni kell a leírásban ott van mivel kompatibilis. A lényeg: AKTÍV HUB legyen azaz legyen saját áramforrása.

(#128316) kenwood


kenwood
veterán

Adott egy gep. ssdn a win 10, egy 1.5 teras vinyon egyetlen konyvtar, amiben kizarolag filmek vannak.
A vinyo haldoklik,cseres lesz.
Ami szamomra erthetetlen :
Lehuzom a hddt,es onnantol postnal "reboot and select a proper boot device"
Amiket probaltam :
- biosban az ssd az elso boot device
- minden mas eszkoz letiltva boot szinten
- dvd olvaso is lehuzva, az ssd az egyetlen sata eszkoz
- bootnal F9 es kivalasztom az ssdt, hogy arrol bootoljan
- biosban enable uefi bootot diabled enabledre allitom

Akarmit csinalok, amig le van huzva a vinyo, a gep nem bootol az ssdrol.
Hogyan lehetseges ez?

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128317) MasterMark válasza kenwood (#128316) üzenetére


MasterMark
titán

Úgy, hogy a windows boot manager a hdd-re lett felrakva.

Switch Tax

(#128318) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Acer Swift laptop

inaccessible boot device hiba indításkor
Eddig ment

Tegnap sikerült bejutni biosba, mert persze fastboot van, és fel se dobja hogy F12 BIOS

Beállítottam rst helyett hogy ahci legyen, és jó is lett, meg kikapcsoltam a fastbootot

Ma megint ugyan ezt csinálja

Megoldás?

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#128319) MasterMark válasza enginev3.0 (#128318) üzenetére


MasterMark
titán

Le van merülve az elem.

Switch Tax

(#128320) kenwood válasza MasterMark (#128317) üzenetére


kenwood
veterán

Gondolom,az valami nem mozgathato hidden konyvtar,tehat reinstall nelkul felejtos a story
?!

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128321) Doky586 válasza kenwood (#128316) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Hibásan volt telepítve a win.. :((

(#128322) kenwood válasza Doky586 (#128321) üzenetére


kenwood
veterán

Jah,latom.
Raadasul nem is konyvtar,hanem kulon particio.
Elvileg mozgathato.
Gyakorlatilag ne nem szenvedek vele,hanem inkabb huzom ujra.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128323) MasterMark válasza kenwood (#128322) üzenetére


MasterMark
titán

Igen, elméletileg javítással át lehetne rakni, de ha újra tudod tenni, akkor inkább úgy csináld.

Windows installnál, illetve nagyfrissítésnél húzd le (tiltsd le biosból) a HDD-t, hogy ne kerüljön át véletlen se a boot manager.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#128324) enginev3.0 válasza MasterMark (#128319) üzenetére


enginev3.0
félisten

Basszus, nem gondoltam hogy ebben is elem van, mikor ott az akksi

Akkor csere :R

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#128325) batyuska100


batyuska100
senior tag

Sziasztok!
Kaptam a szomszédtól egy tévét, ami nem reagál semmire, áram alatt nem világít rajta semmi, bekapcsolni persze nem kapcsol be. A típusa Hyundai HL24375SMART. A hátlapot már leszedtem, a tápján és a vezérlőn külsérelmi nyomok nem látszanak. Biztosítékhibára tippeltem, de még biztosíték sincs benne..

Bármi ötlet?

(#128326) King Unique válasza kenwood (#128316) üzenetére


King Unique
titán

Az nem olyan régen lett itt elmagyarázva egy másik válaszban hogyan kellene Windows 10-et telepíteni pendriveról, ami ha annak megfelelően van csinálva, akkor a többi HDD/SSD meghajtót sem feltétlen kell erővel lehúzkodni a telepítés idejére. Ha nálad másik fizikai lemezre került(ek) a rendszer számára fenntartott kicsi partíció(k), akkor egész egyszerűen nem megfelelően telepítettél, ennyi... :B

Ha legacy/CSM szerinti - ez sem derült ki a leírtakból - a telepítés, akkor ott még viszonylag egyszerűen korrigálható, UEFI-nél már macerásabb. Másik lehetőség az újratelepítés a 0-ról, illetve lehetőleg az előzőleg linkeltek szerint.

(#128327) ElektrikusDE válasza batyuska100 (#128325) üzenetére


ElektrikusDE
senior tag

Szia!

Olyan TV nem létezik, amiben nincs biztosíték!

Legfeljebb akkor, ha mindet "megpatkolták"

" A hátlapot már leszedtem"

Szépen visszarakod a hátlapot.

És arra kérlek, ne foglalkozz ilyesmivel ezután!

Ui:

Régebben a TV hátulján is lehetet olvasni a következő figyelmeztetést:

"A készülékbe csak szakember nyúlhat,"

[ Szerkesztve ]

“Lex malla, lex nulla. A bad law is no law.” A rossz törvény, nem törvény! DW: The Moment is Coming || Doctor Who BBC www.youtube.com/watch?v=uZAO6E2x9xs

(#128328) mezis válasza batyuska100 (#128325) üzenetére


mezis
nagyúr

- Biztosan van benne biztosíték. :K
- Hiba keresést Paks-nál kell kezdeni. 230V meg van?

[ Szerkesztve ]

mezis

(#128329) kenwood válasza King Unique (#128326) üzenetére


kenwood
veterán

Csak leechelni jarok ide, nem szoktam azfutni az elozo 128 ezer valaszt a kerdesek elott :D

#128327
:DDD

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128330) King Unique válasza kenwood (#128329) üzenetére


King Unique
titán

Nem is kell, mivel van kereső is + az OS-nek külön topikja... :))

(#128331) batyuska100 válasza ElektrikusDE (#128327) üzenetére


batyuska100
senior tag

Köszi az "értelmes" hszt, ha van benne bizti akkor el van valahova rejtve..

#128328 mezis: Addig jutottam el, hogy lemértem a kábelt multiméterrel zárlatkereső módban, és kihúzás után a kondik is szépen lassan lemerülnek.

Holnap reggel világosban átnézem mégegyszer, ha kell akkor képeket is rakok fel.

(#128332) sziszi-fuszi válasza batyuska100 (#128331) üzenetére


sziszi-fuszi
senior tag

Csak ha lehet akkor ne ebbe a topikba, mert ez a topik informatikai témájú! Ennek a kérdésnek inkább itt a helye!

Mi alá kell írás?

(#128333) Krystal_s válasza King Unique (#128326) üzenetére


Krystal_s
addikt

"nálad másik fizikai lemezre került(ek) a rendszer számára fenntartott kicsi partíció(k), akkor egész egyszerűen nem megfelelően telepítettél,"
Ezt sosem értettem. Hogy lehet elrontani úgy egy telepítést, hogy külön csak a boot manager egy másik lemezre kerül és nem arra, amit megadnak neki, hogy hova telepítse a rendszert? :F Dupla rendszernél logikus, de rendszer nélkül hogyan kerülhet át egy másik lemezre a b.manager? :F
Kb hetente olvasom, hogy Win telepítésnél érdemes lehúzni a második HDD/SSD-t. :)

(#128334) King Unique válasza Krystal_s (#128333) üzenetére


King Unique
titán

Hát mondjuk úgy, hogy helytelenül előzőleg máshol fixen particionált és formázott - nem világos miért, amikor egy vadonatúj HDD/SSD is eleve gyárilag particionálatlan stb., mégis lehet rá telepíteni - célmeghajtót ad meg a user a telepítésnél telepítési célnak, szükség esetén nem törli a lemezt és nem a szabad területet adja meg, vagy nem a telepítővel hozza létre a szabad területen az "Új" opcióra kattintva a szükséges partíciókat (C + a "kicsik"), ezért a telepítő egy már előre, fixen particionált célmeghajtón nem tudja hova létrehozni a többi szükséges + partíciót, ezért rakja másik fizikai lemezre, vagy jelöl meg azon egy már meglévő elsődleges partíciót erre a célra...
Lehúzni a többi fizikai meghajtót, igen, akik vagy nagyon biztosra akarnak menni, vagy nem tudnak megfelelően Windowst telepíteni, nem figyelnek oda az előbbire és a BIOS/UEFI beállításokra, mert amúgy nem feltétlen kötelező ez a lehúzogatás, amiről a téma topikjában is már volt szó többször (példa). :B

[ Szerkesztve ]

(#128335) Krystal_s válasza King Unique (#128334) üzenetére


Krystal_s
addikt

Köszönöm.

(#128336) liszi70 válasza batyuska100 (#128331) üzenetére


liszi70
nagyúr

A kérdésed sokkal inkább itt esélyes releváns válaszra:
LCD, plazma és projektoros TV-k hibái

[ Szerkesztve ]

(#128337) kenwood válasza Krystal_s (#128333) üzenetére


kenwood
veterán

Ezt a rendszert nem en telepitettem.

Mondjuk aki a win installerben a particionalos reszert felelos, kb. orokre tiltanam el a szakmajatol.
Arra nem kepes az a fos modul,hogy a hdd/sdd tipusat kiirja.
Minden intuitivtast mellozve betuvel/szammal jelolgeti meg oket, ahelyett,hogy odairna,hogy "kingston240sg30b", es probald kisakkozni,hogy melyik 120 megas particio melyik fizikai diskhez tartozik.
Ez foleg akkor csodas,ha van mondjuk ket azonos kapacitasu eszkoz is a lapra dugva.

En mar tobb szaz telepitesen tul vagyok, nem igazan szoktam elkurni, de ha egy random user benezi,az inkabb a Microsoft hibaja, mint az ove.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128338) batyuska100


batyuska100
senior tag

Akkor írom a kövi problémámat:

AOpen FSP145-50NI táp, kikapcsolás után rádugtam egy vinyót, valami mintha kattant volna benne, azóta nem működik, a venti sem pörög fel.

(#128339) King Unique válasza kenwood (#128337) üzenetére


King Unique
titán

Nem is feltétlen kell, elég ha a partíció címkézve van, van neve, ami gyönyörűen látszik a telepítésnél is. :)) Ahogyan Shift + F10-zel parancssort nyitva a meghajtó típusa is lekérdezhető, partíciók és egyéb információk is kilistázhatók, DIR paranccsal a meghajtón/lemezen lévő fájlok és mappák, stb.

Nem, ha egy random user benézi és nem figyel oda az előző válaszban leírtakra, előtte nem is kérdez és informálódik a megfelelő telepítésről, akkor az tipikusan user error szokott lenni, pláne hogy sok ilyen user még a Legacy/UEFI, valamint MBR/GPT fogalmakkal sincsen tisztában és pl. ilyenbe fut bele. :B Ezért sem feltétlen kell nekiállni előzetes informálódás nélkül annak telepíteni, aki ilyen alapvető dolgokkal nincsen tisztában, ez esetben jobb ha inkább megkér olyasvalakit, aki nála jártasabb ebben és jobban ért hozzá, ennyi.

(#128340) kenwood válasza King Unique (#128339) üzenetére


kenwood
veterán

baromi idegesito,tenyerbemaszo stilusod van.

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128341) King Unique válasza kenwood (#128340) üzenetére


King Unique
titán

Értem, tehát ha valaki leírja, hogy pontosan mi a helyzet, milyen lehetőségek vannak stb. - amiket érdemben nyilván nem tudsz cáfolni - , akkor az szerinted más valami és elkezdesz személyeskedni, érdekes. :B Illetve ha már láthatóan nem vagy tisztában bizonyos dolgokkal a telepítés-particionálás témában, akkor talán nem kellene feleslegesen félremagyarázni. Köszi! ;)

[ Szerkesztve ]

(#128342) Doky586 válasza King Unique (#128341) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Gondolom az emberek nem szeretik ha szemükbe mondják hogy "Te csináltad rosszul"..
Inkább szeretnek egy bűnbakot kiválasztani: A Microsoft a hibás!
Ez megnyugvással tölti el őket, még akkor is ha nem igaz.. :U

[ Szerkesztve ]

(#128343) kenwood válasza King Unique (#128341) üzenetére


kenwood
veterán

Nem a temaba vago kepeket linkelsz, mintha nem tudnal olvasni.
Lehulyezed a user, amiert a Microsoft alap dolgokat almenube rejt el.
Eleve egy mar megoldott kerdesre valaszoltal,es rogton a keresos kioktatassal kezdted.
Fejezzuk be most,mert kezdesz felidegesiteni.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#128344) Vastika válasza batyuska100 (#128325) üzenetére


Vastika
tag

..közben rájöttem, hogy mégsem ;-)

[ Szerkesztve ]

(#128345) King Unique válasza kenwood (#128343) üzenetére


King Unique
titán

A user error az user error, nem volt direkt lehülyézve, ezt is kár félremagyaráznod. Meg arról jelen esetben speciel nem a Microsoft tehet és nem kizárólag csak arra kell fogni, ha az "okos" user alapvető dolgokkal nincsen tisztában, illetve akkor ne álljon neki telepíteni hanem inkább kérjen meg egy hozzáértőt, ennyi.
Az meg, hogy nem használtad a topik keresőjét mielőtt feltetted a kérdésed, szintén nem mást kell okolni érte, ha mellékesen és jogosan megemlíti. Ami ráadásul csak utólag, egy másik válaszban lett megemlítve és csak arra reagálva hogy nyilván nem kell 128 ezer hsz-t visszaolvasni, meg először a megoldás, a telepítéssel kapcsolatos hozzászólás lett linkelve egy korábbi válaszban, + hogy utólag hogyan lehet korrigálni, de a telepítés típusa már nem derült ki, csak a pontosítás végett. :B
Szintúgy, pláne ha ha csak ennyire és ilyen stílusban futja...

(#128342) Doky586:
igen, valószínűleg erről lehet szó, vagy legalábbis gyakorta jellemző.

[ Szerkesztve ]

(#128346) Gyurka6


Gyurka6
őstag

Legtöbbször mire pontosan megfogalmazom (kb.) a kérdést, már felesleges is, mert meg is találom a választ

Gyurka

(#128347) MasterMark válasza King Unique (#128345) üzenetére


MasterMark
titán

De az megvan ugye, hogy direkt nem tudsz olyat csinálni, hogy felteszed a windowst X particióra, és a boot managert meg egy másik Y particióra?

Ezt csakis a windows tudja elrontani magának. Erre nincs mód, hogy kézzel megmond neki, hogy hol legyen a boot manager.

* Legalábbis a telepítő varázslóval. Igen, tudom, hogy parancssorban wimből telepítve kézzel meg lehet mondani, de nem szokás így telepíteni.

* * Illetve képes magától is átrakni a boot managerét feature update közben.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#128348) King Unique válasza MasterMark (#128347) üzenetére


King Unique
titán

Milyen "boot managert"? :))

Ha elolvasod a BIOS/MBR és UEFI/GPT leírásokat, akkor láthatod, hogy itt elsődlegesen a létejött partíciók a lényeg, az előbbinél rendszerindítás szempontjából az SR, utóbbinál az ESP, meg az utóbbinál van külön Windows Boot Manager bejegyzés az UEFI-ben, az előbbinél nincsen... Az pedig világosan le lett írva nemrég egy másik válaszban hogyan lehet megoldani a telepítésnél, hogy a szükséges partíciók a megfelelő helyre kerüljenek, a megfelelő lemezen jöjjenek létre, ez sem újdonság. + Ez az utólag átrakjuk a rendszerindítást manuálisan másik lemezre szimplán bcdboot paranccsal (+ aktívnak jelöléssel) is max. BIOS/MBR telepítésnél működik mint nemrég említve volt, UEFI nél nem, oda legalább egy ESP is kell. Aztán ha a céllemezen létrejöttek a szükséges partíciók és azon van a rendszerindítás, akkor pedig nem, normál esetben nyilván nem lesz "átrakni a boot managerét feature update közben" állapot, pláne nem 1 rendszerlemez + X db adatlemez felállásnál. :N Max. pl. UEFI-s dual-boot esetén lehet ilyen gond, a WBM (nem a partíció, meg nem a loader másik lemezre) kerül 1. helyre a boot listában, de arra a bcdedit megoldás is le van írva.

[ Szerkesztve ]

(#128349) MasterMark válasza King Unique (#128348) üzenetére


MasterMark
titán

Azt a Boot Managert amiről beszélünk. Windows Boot Manager.

Pl. ha egy windows volt a másik lemezen, és már van ott egy boot manager, akkor amikor újat raksz fel és az be van dugva, akkor oda fogja bejegyezni ezt is. És ezzel nem tudsz mit kezdeni a setup alatti varázslással sem, azon kívül hogy lehúzod.

Így bőven lehetnek olyan konfigurációk, amikor nem tőled függött, hogy mi történ a boot particióval.

Egy kis központozás segítene a hsz-eden amúgy hogy jobban érthető legyen.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#128350) King Unique válasza MasterMark (#128349) üzenetére


King Unique
titán

Akkor talán azt kellene írni, hogy UEFI-s Windows - Windows dual-boot telepítésről van szó, mert ugye ez eredetileg nem derült ki a leírtakból... Aminél az ESP, az ott létrejött mappák, bejegyzések a lényeg, ahol alapesetben egyazon lemezre telepítésnél 1 db ESP jön létre, sőt 2 külön lemeznél is alapesetben az egyiken már meglévő ESP-t fogja használni a másik Windows és oda kerül be annak is a bejegyzése. Hacsak esetleg manuálisan nem sikerül külön ESP-t létrehozni a másik céllemezen, vagy az előzőt a telepítés idejére UEFI-ben letiltani / fizikailag leválasztani (lehúzni) - ilyenkor lehet indokolt - a telepítés idejére, mert akkor értelemszerűen mind létrehozza ott a telepítő a szükséges partíciókat, beleértve az ESP-t is.
De amúgy tök jó, hogy eredetileg eleve nem erről volt szó, hanem a standard felállásról, ahol 1 db rendszermeghajtó van, arra 1 db Windows clean install megy eleve üres meghajtóra, vagy a korábban telepített Windows törlése után, aminél nem feltétlen kell lehúzogatni a többi meghajtót a telepítés idejére, mint már említve volt. :)) Meg ez a "bőven lehetnek" is max. ugye a felhasználók egy kisebb részét érintheti, akik dual-boot megoldást használnak, ellenben a többségnél általában nem ez a jellemző, hanem az előbbi, az 1 db Windows, 1 db rendszermeghajtón, 1 db gépen.

Kösz az észrevételt, bár nem hiszem, hogy ez most a tagoláson múlna, aki tisztában ilyen téren a leírtakkal, meg pláne hogy linkelve is vannak a vonatkozó részek egyértelműsítés végett, az vsz érti így is, hogy miről van szó. De ha már itt tartunk, akkor esetedben meg a pontosabb megfogalmazás lehet nem ártana, mert ugye eredetileg nem derült ki, hogy mire is vonatkozik és hogyan értendő. :B

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Azonnali informatikai kérdések órája (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.