Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#81351) Czo válasza KROK640 (#81350) üzenetére


Czo
őstag

Ha nem definialod a brandet, akkor nem jelentheted ki, hogy minden 5x86 az 486. A Cryix 5x86-os CPU-ja pl felepitesben nem hasonlit a 486-osaira, inkabb egy kiherelt 6x86-os. Szoval, az AMD 5x86 az tenyleg nem mas, mint egy AMD 486-os, csak eppen 4x szorzoval. A Cyrix 5x86 egyebkent egy elegge furcsa allat volt. A 6x86-ban meglevo register renaming, branch prediction, minden benne volt, csak le volt tiltva. Engedelyezes utan, igencsak esznel kellett lenni, mert ezek a featureok bugzottak is rendesen (szoval, nem veletlen, hogy ezek le voltak kapcsolva).

(#81352) KROK640 válasza arn (#81343) üzenetére


KROK640
veterán

Mi Dos alatt sosem játszottunk le mp3-at.
Ellenben emlékszem, hogy volt egy Soniq nevű program az le lehetett játszani (az első 3db mp3-am 3db The Prodigy szám volt), és kicsivel később (pár nap) egy bizonyos Winamppal is találkoztam. Ezutóbbi jobban tetszett, így az váltotta a Soniq-t... Annyira jól sikerült hogy azóta is van Winamp a gépemen. (és 2007 óta ugyanazzal a skinnel)

Egyszer Laci haveromnál egyszer épp mp3-at hallgattunk a winampal mikor egy hirtelen ötletettől vezérelve elindítottam a Quake3-at, és az mp3 meg szólt tovább közben. Teljesen megvolt lepődve, hogy a játék alatt is tud a gép zenét eljátszani.

Nála mondjuk sok érdekességet megcsináltunk, emlékszem a drive space nevű csodára. Egyszer fullra betömörítettük vele a winyóját, és a 4.3GB-ás HDD-t valami 30GB-ásnak látta. Örültünk is mint állat (gondoltam ha hazamegyek gondosan megcsinálom én is), kivéve hogy amikor rámásoltunk egy JPG-t akkor is levett vagy fél GB-t.
Ennek ellenére megcsináltam otthon is (szerencsére csak az egyik particón), mert először tök állat volt, hogy volt a 3GB-os winyómon még 3GB szabadhely, úgy, hogy minden is fent volt, csak éppen ha valami új került rá az sokkal többet foglalt mint amenyit kellett volna neki (vagyis több szabadterületet vett le, mondjuk egy 10MB-os file tipustól függően 7-800MB kijelzett területet is elvehetett). Hamar rájöttem, hogy az egész csak arra jó, hogy sose tudja az ember (még nagyjából sem!) hogy mennyi hely lehet a winyóján. A másik HDD-men (20GB Quantum) már eszembe se jutott alkalmazni ezt a cuccot, de a Windowsokból is hamar kikopott, asszem már a WinME se tudta)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81353) KROK640 válasza frescho (#81345) üzenetére


KROK640
veterán

Jajj ez ismőrs dolog, anno volt egy barátnőm, ő még akkor is 486-oson ténykedett (mert csak az volt neki) amikor nekem megérkezett a Wilamette Celeron 1700-as.

igen, ezért nem értettem soha, hogy a DX4 miért nem DX3... de mint mondtad igencsak a marketing. És ugye ebbe rúgott bele mégjobban az 5x86... erre jöttek az először PR-ezett AMD procik ... volt kupi rendesen xD

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81354) KROK640 válasza Czo (#81346) üzenetére


KROK640
veterán

Ilyeneket még jóval később sem tudtak a VIA lapok, mint amiket felsoroltál. A Celeron 466-osom lapjánál is úgy volt, hogy a "kerek" FSBkhez (66, 100, 133, 150) ugyan hozzá volt rendelve a jó clock (AGP 66MHZ, PCI 33MHZ) de mondjuk 112-es FSBnél már simán ment 72MHZ-en az AGP meg 50 körül a PCI... Vagys nem sok értelme volt a lépésenkénti FSB állítgatásnak.
A feszültségállítás szintén érdekes volt, mert csak %-ot lehetett adni, és azt is úgy, hogy előre hozzárendelte az FSBkhez, hogy szerinte mennyi kell, kb hiába állítottál mást.
Szóval engem nem lep meg a VIA termékeinél, hogy elsőre "hűűű bazz, ez mindent tud" aztán meg pislog az ember, hogy próbánál a fele se működik (úgy ahogy kellene).

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81355) Czo válasza KROK640 (#81352) üzenetére


Czo
őstag

A doublespace/drivespace nem ment, csak FAT16-val. Mire a WinME megjelent, annyira egyeduralkodova valt a FAT32 es a nagy driveok, hogy ki lett kapcsolva a tamogatasa HDD-nel. De pl, tovabbra is hasznalhattad floppyn vagy ZIP lemezen.

Egyebkent, az otlet nem volt hulyeseg, mert a 386-osokkal eljutottunk oda, hogy a tomorites igazabol kepes volt gyorsitani az I/O-t, igy amellett, hogy a tarhely is novekedett, a teljesitmeny is nott. Az NTFS egyebkent az NT 3.5 korul kapott beepitett tomoritest, ami azota is meg van benne, sott a jelenlegi verzioban is aktivan hasznalt. Kapcsold be a beepitett filekezeloben, hogy mutassa szinesen a tomoritett allomanyokat es egy csomot fogsz talalni belole a Windows folderen belul.

A szabad hely szamitasa pedig a lemezen korabban fennallo aktualis tomoritesi aranyt vette figyelembe, semmi baj nem volt vele.

(#81356) Czo válasza fpeter84 (#81348) üzenetére


Czo
őstag

A minoseg mellett, siman lehet gazdasagossagi oka is a kulso PLL-nek. Ahogy nezem, elegge hasonlo a pinoutja a BX-nek es az Apollo Pro 133T-nek. Nem lennek meglepve, ha lehetne olyan nyakot epiteni, aminel a chipset "szabadon" valaszthato es csak 1-2 helyen kell 1-2 0ohmos ellenalast berakni. A BX-be nem volt PLL. Itt lattunk mar korabban olyan lapot, ami ugyonazzal a tipussal, szinte tok ugyonolyan kinezettel spottolhato a neten VIA es Inel chipsettel is. Szoval siman lehet, olcsobb volt, ha ugyonazt a nyaktervet lehetett PCB-be onteni Via es Intel esten is, mintha a VIA-hoz kulon verziot kellett volna tervezni, amin nincs PLL resz. De ezt igy utolag nem fogjuk megtudni, max akkor, ha nekiallnank tervezni, majd epieni egy VIA lapot, aminel a belso PLL lenne hasznalva.

(#81357) Czo válasza KROK640 (#81354) üzenetére


Czo
őstag

Nekem ez "eletem elso VIA lapja". Ezt anno a szuloknek vett gepbe vetettem, mint a leheto legolcsobb valamit, amivel lehet majd szamlat kiallitani. Sajat celra epitett gepekben csak Intel volt a multban (jelenleg is), kiveve azt a kb 2 hetet, amikor felultem az AMD 750-es vonatra. Emlekeim szerint az Abit es ASUS lapjaimon nem %-ot, hanem feszultseget kellett allitani.

(#81358) arn válasza KROK640 (#81352) üzenetére


arn
félisten

Scener korokben a dos ment kb a win98ig. Amikor jottek a normalisabb 3ds kartyak, akkor kezdett csak erdekes lenni, 97ig jo volt a dos media szinten is.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81359) arn válasza Czo (#81351) üzenetére


arn
félisten

Azert a vegen kicsit varialt az amd a cachesel, 8/16kb, wt/wb - de sok jelentosege nem volt. Tobbet szamitott az intel dx4nel a modositott alu (igaz ott is 16kb l1 volt mar az elejen).

A wb l1 cache nem tudom mikor jott pontosan 486nal, a biosok 95 kozepen kezdtek el tenylegesen tamogatni, a biosban hiaba volt benne, a proci nem wb modban ment. Legalabbis asus lapoknal teszteltem, korabbi biosokkal ugyanannyit mer a cache atvitelre wb/wt biosbeallitassal is, pedig a lapot is jumperelni kell ra. lehet bios bug.

megbizhato datumot sem talaltam, a wiki ir 94 veget intelnel.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81360) arn


arn
félisten

Itt a 120as amdt 95q3ra irjak, mar wb l1 cachel.
[link]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81361) Czo válasza arn (#81359) üzenetére


Czo
őstag

Az ismerettsegi korben volt olyan AMD 5x86, amin szerepelt az AMD Am486-DX5 felirat is. Szoval, ok is 486-nak hivtak valahol, titokban, melyen :D

(#81362) Czo válasza Czo (#81361) üzenetére


Czo
őstag

(#81363) arn válasza arn (#81359) üzenetére


arn
félisten

Nah ezt 94 juniusaban irtak, igy az oktober akar realis is lehet, valoszinuleg egyutt jott a dx2 es a dx4.

Aiming to boost the perfor-
mance
its
mainstay
486DX2/66 chip, Intel Corp.
later this year will refresh its
486 processor design with a
new cache scheme.
Intel will introduce the P24D,
the code name for a new
486DX2/66 processor with a
high-performance write-back
cache. The write-back cache
will increase performance by 15
percent on desktops and as
much as 30 percent on note-
books, sources said. Pricing for
the chip was unavailable.
"Write-back clearly provides
a performance boost……this will
be the mature 486 design," said
Michael Slater, publisher of the
Sebastopol, Calif.-based Micro-
processor Report.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81364) arn válasza Czo (#81362) üzenetére


arn
félisten

Ez mar 97 marcius :)

azt irtak azert lett dx4, mert a 2.5 szorzos dx3at elkaszaltak menetkozben.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81365) fpeter84 válasza Czo (#81362) üzenetére


fpeter84
senior tag

érdemes ezt a linket elrakni kedvencekbe, eddig minden retró procim datasheet-jét megtaláltam itt...

egyébként akartam is már kérdezni ezt a WT/WB dolgot, hogy mi a különbség, össze tudja valaki pár mondatban foglalni, és hogy melyik a jobb, vagy ha ezt így nem lehet egyértelműen kijelenteni, akkor adott feladattípus/játékra melyik a jobb?

az Am5x86 datasheet 56-dik oldala írja, hogy CPUID-től függően lehet WT vagy WB is a proci - az enyém az utóbbi

(#81366) Czo válasza arn (#81364) üzenetére


Czo
őstag

En azt tippeltem volna, hogy trademark para volt es ugrani kellett, hogy ne minosuljon a "DX", "DX2" es a "DX3" igy sorozatnak, amivel igy elveszittek volna a trademarkot, ezert lett "DX4". De sose kerestem, miert ugrott 1-et ott a szam.

(#81367) arn válasza fpeter84 (#81365) üzenetére


arn
félisten

Ha jol ertem alapvetoen azaz elteres, hogy a wb csak a cachebe irja vissza az adatot, a wt meg a memoriaba is. Igy az elobbi gyorsabb elvileg, ha keves adatot mozgatsz biztosan, ez a cache benchen jol latszik.

Jatekoknal 486nal pl van, hogy elonyosebb a wt cache, de alkalmazasa valogatja, es gondolom az adatmennyisegtol fugg. Papiron 30% gyorsulast igertek, de ez vmi kisarkitott ertek lehet, jatekoknal par szazalek ideoda.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81368) arn válasza fpeter84 (#81365) üzenetére


arn
félisten

Jo ez az oldal… van rajta dx4wb doksi, aminek az elso kiadasa 95 oct :) a 94 decemberi 486 doksiban meg csak dx2bol van wb verzio.

akkor csak a dx2wb jott ki 94ben, es ugy tunik nem veletlenul nem tamogatjak a 95os nyari biosoknal korabbiak rendesen a dx4wbt.

Mennyit kerestem infot errol… sehol sem szerepel helyesen. A dx4emet 95osnek minosithetem :DDD

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81369) DarthSun válasza Czo (#81351) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Ja-ja, teljesen más a Cyrix5x86 mint az Intel-AMD DX- ek. Saját fejlesztése a Cyrix- nek, és S3- hoz képest kiváló proci. Az van most a Hippo- ban. +featurákat aktiválva nálam is bugzik, de anélkül is gyors proci. 150- en hajtva lenyomja a 100- on pörgő PODP- t.
A későbbi testvérei is kiválóak lettek - 6x86MX és M-II, nemrég teszteltem, messze a népi mendemonda felett szerepeltek.

[ Szerkesztve ]

(#81370) Czo válasza DarthSun (#81369) üzenetére


Czo
őstag

CD-rip utani FPU mentes MP3 encodingban, a 6x86 emlekeim szerint kb mindent utott.

(#81371) arn válasza DarthSun (#81369) üzenetére


arn
félisten

A 6x cpu resze remek… amikor terveztek sok jelentosege nem volt az fpunak, epp amikor megjelent, jott ki a quake, es onnantol rengeteg jatek fpus volt mar. Onnantol over lett neki, pedig 96ban a benchekben meg nagyon hasitott, es az ara sem volt eppen alacsony. A gp2on csak lestunk, hogy szalad rajta.

Az 5xet clock to clock picivel mertem gyorsabbnak, mint a dx4et. Persze a featuresetek nelkul.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81372) DarthSun válasza arn (#81371) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nos...pont hogy a Quake eredmények milyen jók Win alatt, overkill videoval, még a magasabb órajelű Intelnél is (@250 vs @285), összesítésben is csak a tuningolt Intel nyomta le, itt egymás mellett a resultok kiollózva a táblázatból.

(#81373) KROK640 válasza Czo (#81355) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, így van, de akkoriban (1999-ben) még sokan eleve FAT16-ot használtunk. Én pl csak a 2db 20GB-ás HDDm érkezésekor (2001 június) álltam át FAT32 (a haveri körben ez még húzódott akár 1-2 évig is). NTFS-re meg 2006 elején, akkor amikor egyrészt a LadaRacing ISO fileja olyan nagy volt (4GB), hogy nem tudta kezelni a FAT32, másrészt ekkor nyugdíjaztam le végleg a WinME-t. Már 2004 végétől igencsak keveset (alig-alig) használtam, de azzal, hogy átálltam NTFS-re végképp fölöslegessé vált, hiszen a drivejaimat sem tudta volna olvasni. (hogy úgy mondjam ez volt az utolsó szög a WinME koporsójába nálam).

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81374) KROK640 válasza Czo (#81357) üzenetére


KROK640
veterán

Simán lehet h azok igényesebb lapok voltak. Az enyém Tomato nevezetű volt :D
Azon csodálkoztam, a Procomp után, hogy egyáltalán lehet állítani bárminek is a frekijét (abban ugyanis nem lehetett!)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81375) KROK640 válasza arn (#81358) üzenetére


KROK640
veterán

Bár '97-től kezdtem aktívabban PC-zgetni (noha saját PC-m csak '99-től lett, így ezalatt heti 10-12 órát havernál érts), már inkább a Win95 alapokon a Wines irányba nézelődtünk. Bár még rengeteg DOSos játék meg Norton Commander meg ilyenek is voltak, de az mp3-at akkoriban még nem is ismertük.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81376) DarthSun válasza arn (#81347) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hopp, ezt meg néztem korábban, de el is felejtettem postolni hogy - szép, szépen megépítve, meg milyen jó, plasztikus fotókat tudsz lőni. Gondolom nem csak 1 ledes égő megy, mint nálam pld :B :DDD
Ehhez képest az én fotóm a SIS471- ről hótgyenge.

(#81377) DarthSun válasza KROK640 (#81374) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Tomato TX98 - a világbajnok, egy lappal sem sikerült elérnem eddig a Win98 boot idejét, anno vinyóról, de mintha SSD- ről ment volna.

Frekiállítás Win alól OnTheFly : ahogy említettem SS7 lapoknál már mindegyiken ment/megy. K6Speed, CPUCool, SetFSB programok, aztán go. Gondolom akkor a későbbieken is, pár kivétellel, ahol belegyűrték a chipsetbe, vagy akármi más...
775 PCIe- s lapon mindenesetre szintén ok. Ezen kellett még használnom, mivel a BIOS- ban nincs overclock.

(#81378) frescho válasza arn (#81371) üzenetére


frescho
addikt

Főként azonos órajelen volt jó. Még az FPU sem lett volna gáz, ha azonos órajelű Pentiummal vetjük össze, az FPU meg kompenzálta volna a hátrányt. Erre a Cyrixnál belecsapták a ventillátorba az anyagot:

- késtek
- az első sorozat melegedett, mint a fene
- a 75MHz-es órajel, de úgy a kezdeteknél az egész 6x86 BIOS támogatása gyenge volt
- behozták a PR számozást

Ha a fentiekből az utolsó kettőtől eltekintett az ember, 2.5x66-on hajtotta a PR200-at és a vételárat hasonlította a konkurenciához, akkor jó kis proci volt. Nekem is volt sima, L és MX is. Az utóbbi már tényleg jó volt, de a 166MMX-et úgy lehetett húzni, hogy mennie kellett.

A Cx 5x86 későn jött és nagyon rövid ideig volt. Mintha maga a Cx is csak átmeneti szükség megoldásnak gondolta volna.

A WT és WB közötti teszteknél a külöbség nagyon függött a szoftvertől, de ahogy írtad 5%-nál nem volt az több a valóságban. Egy dzsunka alaplap vagy egy fake L2 cache sokkal több különbséget jelentett még akkor.

https://frescho.hu

(#81379) arn válasza DarthSun (#81376) üzenetére


arn
félisten

Sima mobilos kepek, mar lusta vagyok eloszedni a gepet meg az allvanyt.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81380) arn válasza frescho (#81378) üzenetére


arn
félisten

Az utolso probalkozas volt, hogy egy ilyen kis ceg versenykepes procit tett le az asztalra, amit maga fejlesztett. Azert ha belegondolsz elkepeszto sebesseggel frissitettek - ez a mai szemmel elkepzelhetetlen.

Jo mondjuk az is, hogy 85 386, 89 486, es 93ban itt volt a pentium, 95ben meg az uj architektura, a ppro, amit ot ev alatt 5x orajelig skalaztak haromfele kiadasban.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81381) fpeter84


fpeter84
senior tag

Előbbre írtam, hogy próbálok feléleszteni egy kis S3 lapot, ami még vagy 20 évvel ezelőtt került hozzám ingyen úgy, hogy hiányzott a BIOS, minden jumper, letörték a feszstab IC-t, és vastagon filces gyapjas poros retkes volt...

Utóbbit megoldotta a kompresszor, ecset, majd némi alkohol. A jumperek pótlása elméletben sikerült - bár a doksija némileg ellentmondásos, de az ultimateretro oldalán lévő képen ugyanolyan Am5x86-133 van benne mint az enyém, és a doksi alapján én is pontosan erre a jumper kiosztásra jutottam, tehát elvileg az is pipa - még az L2 cache méret is ugyanaz a 256KB...

A feszstab akkor hiányzik, hogyha nem 5V-os procit tesz bele az ember - ez az Am5x86 ugye felirata szerint 3.45V-os, a datasheet szerint 3.3V +/-0.3V. A letört IC valahogyan meg is maradt, egy UTC585-ös 5A-es állítható LDO fix értékre konfigolva egy ellenállás párral - de ilyet égen földön nem találtam. Picit overkill, mert ahogy átnyálaztam jópár 4-586 proci leírását, mintha 1.5-1.6A fölé egyik se menne, az Am5x86-133 is 0.825A typical, 0.931A max - de mivel egy primitív áramfüstölős LDO ezért nyilván azért méretezték így túl, hogy ne melegedjen annyira a tokozása. Mivel egy ATX>AT adaptert használok, így adta magát a dolog hogy az ATX táp kihasználatlan 3.3V-os ágát kössem be az LDO helyére, így elsőre ezt a verziót követtem, de utána amikor sikerült működésre bírni és felmerült a tuning kérdése, hamar szűk keresztmetszet lett ez a Vcore érték ezért átcseréltem egy MP2307 kínai kapcsüzemű tápkockára ami papírforma szerint 3A folyamatos terhelést bír, és a fojtótekercse is 3.6A-es minősítésű, szóval ennek is már bőven elégnek kell lennie, és ezzel szabadon állíthatom tetszőleges értékre. A kis kockát kétoldalas szivacsos ragasztóval feltpasztottam a déli hídra, és fixre forrasztottam a vezetékeket. A pontos voltage drop értékét nem sikerült kinyomozni, de mivel az esetleges jövőbeni 5V-os prociknál is lehet igény kis emelésre, ezért nem az 5V ágról etetem hanem az AT csati 12V-os lábáról - sajnos ezt nem tudtam szebben megoldani, minthogy egy kihasználatlan lyukig elkanyarog a sárga vezeték és onnan lekanyarodik a forrasztási oldalra...

A legtöbb fejtörést a BIOS okozta végül... Optimista voltam, az ultimate retro oldalán volt hozzá egy mentés - ami kapásból feltűnt, hogy a képeken is látszott hogy 1Mbit-es, vagyis 128KB-os ablakos EPROM volt a lapban, de a mentés csak 64KB - na azért ez nem ejtett kétségbe, láttunk már ilyet hogy feleslegesen nagyobb IC kerül a lapba. Itt írtam is, próbálkoztam azzal hogy alsó 64KB a tartalom felette 64KB blank, meg fordítva hogy alul 64KB blank felette a 64KB tartalom, próbálkoztam a tartalom duplázásával is, de csak addig jutottam hogy egyértelműen megmozdul ha ott találja a tartalmat, de a POST debug kártya rögtön az első C0 low-level proci tesztnél megállt... Még az északi hidat is körbeforrasztottam óvatosan, hátha egy SMD repedés szivat, de semmi... Erre teljesen véletlenül kiderült, hogy egyik retro-társnak is van egy ugyanilyen működőképes lapja. Kölcsönadta, lementettem a BIOS tartalmát, és hát láss csudát, pöcc röff indult vele az enyém is! Egyértelműen vagy hibás mentés van az ultimateretro oldalán, vagy nem ehhez a laphoz való...

Szóval most itt tartok, működik szépen:



Ami látszik, hogy a PnP BIOS még nagyon gyerekcipőben járt... Amivel win95/98 alól jól működik, az egy Savage4 PCI, MX+Rush, meg a még régebbi ATI Mach és Virge kártyák. Voodoo3 PCI telepítés után protection error, G450 PCI telepítés után resource conflict, ha elkezdem manuálisan átpakolni szabadra akkor protection error... Win2000 nyögvenyelősen megy rajta, ott a V3-at sikerült telepíteni, megy is bár számottevően lassabb mint Win95 alatt a Rush vagy a Savage4... :D A G450-et hiába telepítem, bár erőforrás ütközést nem ír de akkor sem tudja inicializálni rendesen. Valahol kellene még itthon lennie egy R7000 PCI-nak is, ha előkerül azzal is megnézem mit villant - bár nagyon úgy tűnik hogy már a kisebbek is totális cpu limitbe vergődnek. ES1868 PnP ISA hangkártyát se képes rendesen kiosztani - se DOS, se win9x - nincsen wave, viszont a MIDI az megy... 2000 alatt látszólag települ, de nincsen hangja...

Tuningban egyelőre úgy tűnik hogy az 50-es FSB+PCI-t jól bírja, de majd még próbálkozok tovább a 60/66MHz-el is, hátha... :D
(a fenti problémás kártya viselkedéseket persze 33-as FSB+PCI-al is ugyanúgy hozza, nem az OC miatt van)

(#81382) DarthSun válasza fpeter84 (#81381) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Szép munka ! Elektronikai szakember vagy ? Én SS7 lapon az elfüstölt fesszabályzót is úgy tudtam csak cserélni, hogy Frescho megmondta milyen kell bele/mivel helyettesíthető az eredeti.

486/S7 készlettel szerencsém volt. Számtechben főnök kijelölte (talán 2005 környékén) mely gépeket hordjam ki a raktárból lomtalanításra, én meg szépen bepakoltam a Fiat kombiba, aztán hazahoztam ;] :B . Így nemigen kellett moddolgatnom, mivel hirtelen lett sok működőképes lap.

Hang : a titánok csatájában asszem a VLB- shez nekem is válogatni kellett, az ALS100 jött be, avval kb minden szól rendesen, bár az alapzaja kissé magas, de nem gond, megszoktam, mivel még LP- t is hallgatok.
A PCI- sban pedig Awe64, az meg mindenben megy.

Van egy profi ESS is EDO foglalattal, drivert felveszi, gép szerint látszólag ok, de hangot nem ad. Vagy bénáztam, vagy elszállt a DAC analóg oldala/vonali out rajta, ellenőrzöm majd megint.

[ Szerkesztve ]

(#81383) fpeter84 válasza DarthSun (#81382) üzenetére


fpeter84
senior tag

A szakember túlzás lenne, csak hobbiból szeretek mikrokontrollerekkel, elektronikával mókázni, egész komolynak mondható nyákterveket is készítettem és gyárttatam le, szóval az ilyen dolgokban otthonosan mozgok...

Nekem 2/386-okkal volt hasonló mákom: a középiskolai szaktanárom szólt ~20 éve, hogy ki kell üríteni a suli raktárát, menjünk ha valami érdekel... Hát érdekelt sokminden :D Bár igazán a szívem csücske a S7/SS7 korszak, szóval azért nagyon irigyellek Téged :)) De ami igazi finomság, még két XT is lett a lomolásból, az egyik tudom hogy működik is, bár 8 bites IDE kártya kellene még hozzá...

Az ALS kártyák eddig kiestek a látóteremből - DOS támogatás milyen? és az OPTi? Látom abból is van pár... Ilyen szempontból jó lenne az ESS elvileg, de nem akarja az igazságot - mindegy, majd megy valamelyik S7/SS7-be... Jó lenne valami ISA kártya, mert a 486-ban csak 3 PCI slot van, aztán ha éppen V2 SLI-re szottyanna kedvem, nem maradna szabad foglalat - max a PCI2-32VIA adapterrel ha sikerül megduplázni egyik slotot, akkor lenne 4...

Az az ESS kártya egyszerűen gyönyörű - ahogy a többi is... Esetleg SPDIF kimenete nincsen? Azon is ki lehetne próbálni... Meg azt hogy felvenni tud e mikrofonról - ha az megy, akkor a DAC>kimenet oldalon lesz a hiba, ha azt sem akkor lehet driver szinten is

[ Szerkesztve ]

(#81384) DarthSun válasza fpeter84 (#81383) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Az XT- hez nekem nem kellett IDE kártya, mivel egy ultramodern integráltat kaptam - [link]

ALS DOS alatt asszem mindenféle driver nélkül megy, csak a SET SB változóba kell beírni. Win alatt pedig driverezni kell.
Opti- nak kell DOS alá valami driver, de ezeket csak akkor tudom biztosra, ha előttem van a telepített gép, bekapcsolva. Sok gépet seteltem, fejből nem emléxem mindenre. Az Opti készletből talán 1 maradt szabadon, a többit már gépekbe építettem.

ESS- en SPDIF- et nem láttam, de ismét megnézem, a manualt és a telepítőt is. Lehet hogy már a jelenleg fentlévő 939- be be fogom dobni.

Hát...486- ba azért nemigen ajánlanám a V2SLI- t, sőt még singleben sem. Nálam egészen a Copper@1000- ig nőtt a pont SLI esetén, úgyhogy sztem kemény masina kell ahhoz.

(#81385) fpeter84 válasza DarthSun (#81384) üzenetére


fpeter84
senior tag

nekem valami ilyesmi lapom van - modern mert kompakt, de sajnos IDE vezérlő nem került rá... lehet majd belepróbálom ami pár IDE kártya akad itthon, hátha valamelyik hajlandó 8 bites módban is dolgozni... pont most túrtam elő egy Trident TVGA9000i -t hogy hátha úgy elindul 60MHz-es FSB+PCI-al is a 486 mert az ISA-t be lehet fixálni valami 7.x MHz-re is, de semmi életjelet nem ad úgy sem sajnos - de ezen van 8/16bit slot jumper, szóval képet már tudok majd rá varázsolni :)

a V2 SLI 486-ba nyilván csak érdekesség... de szeretem az ilyen overkill megközelítést is minden irányból, hogy valami irreálisan erős 3D kártya a viszonylag gyatra proci mellé, valamint fordítva is, überkirály proci a gyenge kártyából mit tud kifacsarni

(#81386) KROK640 válasza DarthSun (#81377) üzenetére


KROK640
veterán

Sajnos már nem emlékszem milyen lap volt, csak hogy VIA Tomato (SD RAMos, PPGA CPU-k mentek bele)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81387) r0b3r válasza fpeter84 (#81385) üzenetére


r0b3r
senior tag

Cuki lap. :DDD :C 8 biten sajnos csak a floppy vezérlő részük fog menni, mint nálam is. Az IDE sajnos nem valószínű. :(
A Trident megint csak kérdéses. Két olyan működőképes kártyám van itthon, egyszer próbáltam is beüzemelni a 8 bites lapban. Miután nem ment a miértjére kerestem a választ talán ebben a csoportban. Azt írták, hogy hiába van rajta 8/16bit jumper, az csak arra való, hogy elinduljon a kártya egy AT lap 8 bites ISA portjában. Az XT-t Bios szinten nem ismeri sajnos. :( Ha nálad esetleg működik, akkor a hiba csak az én készülékemben van. :DDD

(#81388) DarthSun válasza fpeter84 (#81385) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Szép az is, az ilyen kompakt lapokat kedvelem én is, a lepedőméret már nem annyira jön be.
"hogy valami irreálisan erős 3D kártya a viszonylag gyatra proci mellé" - és tényleg, jogos ez a megközelítés is nyilván, nem is mondhatnék ellent, hiszen az SS7- et R9800Pro- val teszteltem végig. A kártya anno még nem is létezett, erejére pedig jellemző hogy 4GHz Prescott után C2Duo- val hajtva is még jelentősen gyorsult.

(#81389) DarthSun válasza r0b3r (#81387) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Szépen megépített XT ! Az OAK OTI-077 megy XT/8 bit slotban rendesen, és eléggé hasít is.

(#81390) r0b3r válasza DarthSun (#81389) üzenetére


r0b3r
senior tag

Az XT már láttatok régebben. 1 2 3 4
Így van, csak lemaradt a kommentem végéről. Cirrus Logic több változata, Realtek és OTI 16 bit VGA-k mind mennek XT-ben.

[ Szerkesztve ]

(#81391) arn válasza r0b3r (#81387) üzenetére


arn
félisten

Igazi kesoi minimallap. Van meg olyan is, hogy a foglalat lelog a nyakrol :D

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81392) DarthSun válasza r0b3r (#81390) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nemsemmi, a kábelek beharisnyázva :C

(#81393) fpeter84 válasza arn (#81391) üzenetére


fpeter84
senior tag

az enyémen is már túllóg az alaplap peremén a foglalat kilincse, meg a gyári feszstab hűtőborda is - ezért is törhették le, mert nincsen rögzítve a nyákhoz és beleakad mindenbe...

de irigylem ezt a 4DPS / PCI400-4 verziót, mert ahogy látom a PLL rajta az a néhány DIP lábú lehet - simán le lehetne cserélni, illetve valami modern külső órajel forrással megetetni, és stepless tuningot csinálni rá :D

(#81394) frescho válasza arn (#81380) üzenetére


frescho
addikt

Igen, az az időszak nagyon pörgött. Az sem volt semmi ,hogy egy architektúra mekkora teljesítményt fogott át. A folyamatos simogatásnak köszönhetően kis túlzással szinte havonta emelték kicsit az órajelet.

A Cx mellett volt még más is, igaz tömegesen nem játszottak, de ha már beszélgetünk a korról említsük meg őket. Ha a felvásárolt, majd AMD név alatt kiadott cégeket nézzük, akkor a Nexgen volt még az SS7 idejében igen erős. Az IDT Winchip mondjuk nem volt éppen szupergyors és gyakori, de ha jól emlékszek a VIA ezeket vette alapul a C3 sorozathoz. 0-ról indulva ott volt még a Transmeta a Crusoe-val, de az már később jött. Van is valahol egy ilyen laposom, fel kellene éleszteni.

https://frescho.hu

(#81395) DarthSun válasza frescho (#81394) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Az Nexgen milyen foglalatba való ? Futólag úgy néztem mintha 370- es lenne. Mindenesetre SS7- be nem mennek bele, amik vannak nálam.

Meg még a Rise is játszott, de ritka. MP6 és iDragon, utóbbi @3x100- on már elég jó karcol, de elmarad kicsit a 2.5x100- on pörgő WinChip- től. A WinChip majdnem befogta az M-II- őt, de az alpórajeles IntelMMX/233- at mindegyik lenyomja. WinChip-Cyrix-Intel egymás mellett.

A C3 alapja nem a Cyrix volt ?, vagy rosszul tudom :U

(#81396) quailstorm válasza DarthSun (#81395) üzenetére


quailstorm
nagyúr

Nem, a Cyrix az AMD Geode-ba ment. A C3 az Centaur.

(#81397) r0b3r válasza DarthSun (#81392) üzenetére


r0b3r
senior tag

Mondjuk az pont gyári. :DDD :B :D

(#81398) DarthSun válasza quailstorm (#81396) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Áh, ok, kössz ! Akkor rossz tudatban leledzettem eddig, és nem is néztem utána :B

(#81397) r0b3r : én meg azt hittem Te varázsoltad rá :)

(#81399) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hű, elvtársak, letöltöttem az állítólag úton levő álom-kínai X99 lap drivereit a honlapjáról(bár driverCD is van a csomagban unboxing video alapján), és belenézve úgy látom van XP drivere is. Akkor real 3DM2001 teszt is lesz, az ultrafeeling kis Xeon- al + retro PCIe videokkal :)) (még 6600GT/PCIe- m is van) , ha egyáltalán megérkezik...imádkozom rendszeresen, bár lényegében nem vagyok vallásos.

(#81400) KROK640


KROK640
veterán

írok két retros ismerősről (másik topicba írtam, de itt a leginkább ON ) akik máshogy retrosok mint mi :

2021 tavasszal felhívott apám egy régi barátja Józsi bácsi, hogy mi újság?
Beszélgettünk az öreggel, és kiderült, hogy van neki modern számítógépe, csak össze kell rakni. Rögtön jelentkeztem is a feladatra (kell az ingyen de tegnapra topicba egy jó story, meg némi jótékonykodás), de jött h jajj nincs háza hozzá. Na fhasza, két házat is kb 1 héttel előtte adtam oda a lomis cigóknak.
Na, de mégis milyen gép??? Mert hogy nagyon modern.
Az öreg elmondta h mikor vette (ebből sejtettem h baj lesz), majd fel is olvasta a számláról, egy 1st gen I5-ös, (valóban) hozzá való alaplappal, 2×2GB RAMmmal, meg asszem valami 500GB-os HDDvel. Hát 2021-ben ez minden csak nem modern (IGPvel persze). A cucc dobozolva épp csak kibontva (nehogy sokat érjen) 0km futással.
Kiderült h az öreg mai napig offline 366-os Celeronnal és 64MB RAMmal meg 10GB-os HDDvel keni, és konkrétan leragadt 1999-ben, mivel Vágási Ferivel elletétben ő nem szállt be az internetbe. (70 körüli ipsét képzeljetek el)

Vagy ott van a volt főnököm, László (60 körüli), aki 1700-as Celeron 512MB RAM és 30GB HDD-vel szintén offline nyomja. És neki ez a modern hardver. Meg el is van ezzel nem is vágyik jobbra igazából. Mehet a WinXP meg az akkori programok, nosztalgia trip minden nap.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.