Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#81301) Czo válasza fpeter84 (#81300) üzenetére


Czo
őstag

Hat, ez elegge nonszensz technika igy :D Be van epitve, de megneztem a kepeket, hatha latszik valamelyiken valami. Nos, latszik. Amit totalisan nem ertek. A chipset speckoja szerint, erre nem lenne szukseg. A 66/100/133 valtast jumperrel, a chipset PLL-je is tudja. Node, van a lapon egy "W83194BR-323", ami a datasheet szerint, az Intel Brookdale chipsethez valo PLL (bar ugye, ott is kell a 100 es a 133 MHz is, csak a 66 nem).

Szoval, akar abbol az iranybol is meg lehetne ezt kozeliteni, hogy a PLL-t piszkalni, on the fly.

(#81302) frescho válasza Czo (#81296) üzenetére


frescho
addikt

Szép dolog a lustaság. :K A turbó gomb kapcsolóját nem lehetett volna a jumperre kötni?

Egy idős kolléga mindezt komplett EWSD-vel csinálta meg 2007 körül, mert lusta volt elmenni a laborig, hogy software cserénél megnyomjon még pár gombot. Ott azért betérdeltem, mert nyugdíj előtt arduinózni azért nem az átlag.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#81303) Czo válasza fpeter84 (#81300) üzenetére


Czo
őstag

Azert dontottem egyebkent a jumper piszkalgatas mellett, mert a BIOS-bol allithato orajel se "szabadon" allithato, es valami windowsos exet talaltam, ami szinten ugyonarra volt korlatozva, mint a BIOS. 133MHz-re jumperelve 133 es 200 kozott allithato a BIOS, 133 es 166 kozott allitotta a Windowsos ize, 100MHz-re jumperelve 100 es 132 kozott allithato, 66MHz-re pedig 66 es 99 kozott. Auto-ra tett jumperrel, pedig a CPU-nak megfelelo "zonaban" allithato. Tehat 133MHz-s CPU-nal 133 es 200 kozott a BIOS es 166-ig ment a wines cucc.

(#81304) Czo válasza frescho (#81302) üzenetére


Czo
őstag

Nincs a hazon turbo gomb, es a mixer is azert WiFi-s, mert a gephazhoz sem akarok odamenni :D Marmint, wake on lannal, akar az oramrol bekapcsolhatom a gepet, nonszensz lenne, ha oda kene menni es megnyomni 1 gombot :D elvegre 2022 van. :D

(#81305) fpeter84 válasza Czo (#81303) üzenetére


fpeter84
senior tag

most nézem a PLL doksiját, a 6-dik oldal táblázata írja le a hardveres órajel konfigokat - feltehetően ezen a lapon csak az FS0 és FS1 van jumperre vezetve, a többi fixen 1... szép, hogy akár még 166 és 200MHz-nél is vissza tudja osztani a PCI-t 133-ra... lehet érdemes volna megkeresni a PLL körül hogy vannak e felhúzó ellenállások az FS2, FS3, FS4 lábak körül, és ha igen akkor lekapni őket és azokat is jumperelhetővé tenni

egyébként picit érdemes lenne utánaolvasni ennek a dolognak, hogy dos alól futó programmal hogyan lehetne elérni az smbus-on keresztül ezt a PLL-t - le van írva minden regisztere, némi energiát belefektetve lehetne írni egy progit ami mindenféle hardver nélkül tudja állítgatni az órajelet

amti említesz, hogy ha pl 133-nak detektálja a procit akkor csak 133-tól, ha 100-nak akkor csak 100MHz-től felfelé engedi állítani, ez sajnos gyakori "fogyatékosság", de nem minden lap ilyen, hol hogyan írták meg a fejlesztők... van ahol vígan le lehet vinni BIOS beállításból is 66-ra a 133-as FSB-s procit - a TUV4X ilyen - illetve vannak lapok ahol jumpereléssel lehet beállítani a kiinduló FSB-t és ahhoz képest lehet felfelé állítgatni, de így lefelé is lehet vinni a procit ha úgy tetszik

egyébként még ha a chipset tudná is nyújtani a PLL funkciót, lehet azért használnak külső PLL-t mert a belső nem elég rugalmas - jópár különböző órajelre van szüksége az alaplapnak és a különböző integrált perifériáknak, lehet nem képes mindet kiszolgálni a kezdetleges chipset-be integrált, ezért inkább külsővel fedték le az egészet

(#81306) DarthSun válasza fpeter84 (#81297) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Socket3- on nem próbáltam a PLL on-the-fly setelést, de jó hogy említetted, ha sorra kerülnek kipróbálom, hátha valamelyik tudja.

SS7 lapokon -asszem mindegyiken- szépen megy, még Te is adtál instrukciókat, a G2- höz talán :U , de már fel kellett idéznem hogyan is ment a CL2-2-2 kikényszerítése. Ezen shoot alapján jött elő az infomorzsa, kelleni is fog majd megint.
BIOS 6x100/CL2-2-2- őn start-POST-Winboot , majd a K6Set- el visszavettem 5.5- re a szorzót, a CpuCool- al pedig fel az FSB 112- re, és így a CL2 megmaradt. Ha BIOS- ból indítom 5.5x112- vel, akkor csak CL2-3-3 lesz. Aztán Explorer off, meg egyéb trükkök, és mehet a 3DM2001. Majd itt a CPUz, a CL2-2-2-5- el kinyitva, meg mellesleg a 4447 pöttyös csúcsresult az SS7- el

A 775- höz meg csak a SetFSB kellett, a Siemens lap PLL számát valaki :U postolta, aztán sima ügy.
Az utóbbi időben csak ezeknél alkalmaztam az on-the-fly módszert.

[ Szerkesztve ]

(#81307) fpeter84 válasza DarthSun (#81306) üzenetére


fpeter84
senior tag

Nyugis az éjszakás műszak, úgyhogy végig ezt a kis socket3 platformot kínoztam :DD

A szorzó állítást nem tolerálja az Am5x86 röptében, de az FSB-vel lehet simán játszani. Erősen úgy tűnik, hogy kizárólag csak 1/1 PCI-t tud a Totem TM-486SPS - a rajta lévő IMI SC484 PLL leírása egyáltalán nem is említ egyéb órajeleket, csak a master FSB órajel, meg van valami /2 kimenete is. Elméletben lehetne, hogy ezt a felezőt használja bizonyos esetekben a PCI-hoz, de egy SD>IDE adapterrel próbálom kimutatni a PCI viselkedését: 4x33-hoz képest 4x40-en már érezhető a gyorsulása, 3x50-en még rátesz egy kövér lapáttal. Ebből arra következtetek hogy a PCI együtt megy az FSB-vel, nem osztja le... Szerencsére úgy tűnik, hogy az Macronic Rush és az SD>IDE tolerálja ezt.

A PLL doksiját elnézegetve elméletben még 60, 66 és 80MHz-es FSB értékeket is ki lehetne belőle erőszakítani - csak ehhez valahogyan be kellene támadnom az S2 lábát ami látszólag nincsen bevezetékezve, a belső felhúzójára bízták hogy mindig 1 legyen... Van rá ötletem hogyan tudnám földre húzni próbából - akkor kiderül hogy mit szól a 60-as FSB és PCI-hoz és a 180MHz-hez a kis 5x86... :DDD

(#81308) frescho válasza Czo (#81304) üzenetére


frescho
addikt

A lustaság fél egészség és nagyon egészséges akarsz lenni :DDD Még egy további haszon, hogy eszembe juttattad az öreg kollégát akit kedveltem és meglepett a telefonközpont távvezérlésével.

A 180MHz-es 5x86 nagyon tud hasítani, de csak ha a PCI busz is kibírja. Ami érdekes lenne 2x 60-on megkergetve összeereszteni 4x33-as beállítással.

https://frescho.hu

(#81309) fpeter84 válasza frescho (#81308) üzenetére


fpeter84
senior tag

Sikerült átváltani az S2 lábát a PLL-nek, mert a [011] 50MHz ugyanúgy működik mint az [110] 50, viszont amikor [010] 60-at akarok belőle csinálni, azonnal belefagy... Azért mondjuk ez annyira nem lep meg, de még majd kísérletezek vele... Lehet csak tovább kellene picit emelni a Vcore-t - most 3.7V-on megy... de simán lehet az is hogy az L2 cache adja fel a harcot...

Az Am5x86-nak egyetlen CLKMUL lába van:
"The microprocessor samples the CLKMUL input signal at RESET to determine the design operating frequency. An internal pull-up resistor connects to VCC, which selects Clock-tripled mode if the input is High or left floating. For Clock-quadrupled mode, the input must be
pulled Low. For 133-MHz processors, this input must always be connected to VSS to ensure correct operation."

Szóval kizárólag csak 3 és 4-es szorzót lehet belőle kicsalni... De most rámegyek egy villámteszre 3x33 és 4x25MHz-en is: egyrészt lemez tempó, másrészt 3D-re per pillanat az X-Demo az egyetlen ami működik normálisan rajta... A 3DMark99 ugyan fut, de értékelhetetlenül lassan, nulla közeli összehasonlíthatatlan pontszámokkal, a FinalReality pedig programhibával el sem indul - próbáltam Win95B, 95D, Win98SE-vel is és ugyanaz - feltehetően a 486 utasításkészlet egyszerűen kevés neki... Sajnálatos, mert vannak olyan altesztjei amelyek jól mutathatnák még a PCI tempóját

(#81310) frescho válasza fpeter84 (#81309) üzenetére


frescho
addikt

Tudom, hogy az 5x86 3 és 4-es szorzót tud, de egy DX4-gyel meg lehetne futtatni. Elvégre az 5x68 semmi más, mint az igazi DX4 ami meg ugye DX3 kellett volna, hogy legyen. De az Intel és AMD elnevezései ilyen furcsán jöttek ki...

https://frescho.hu

(#81311) DarthSun válasza fpeter84 (#81307) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Az éjszakás műszak a legjobb :K

Jópár Socket3 lapból nálam 1db igazán stabil Am5x86 @3x50- el. Lucky Star TN1 94V-0. SPi a legjobb teszt hozzá sztem, ha nem áll le, nem dob hibát, akkor stabil a gép. Az egyéni csúcsom. Ha van kedved futtasd le Te is, és űbereld ezt az eredményt...

[ Szerkesztve ]

(#81312) r0b3r válasza DarthSun (#81311) üzenetére


r0b3r
senior tag

13 évig voltam 3 műszakos, így éjszakás is... soha többé. :DDD

(#81313) DarthSun válasza r0b3r (#81312) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Persze, az emberek többsége nappali lény. Én fordítva vagyok bekötve, délelőttösben kb mérgezett egér szint voltam. De már szerencsére rendszeres nappali alvás, érzem is rendesen a pozitív hatását a szervezetemre.

(#81314) fpeter84 válasza DarthSun (#81311) üzenetére


fpeter84
senior tag

wow, win2000 a 486-on? az perverz, már a 98-on is érezni hogy nem az való rá... kell hozzá bármi hackelés hogy felmenjen? nekem mondjuk csak 32MB ram van benne, de annak azért elégnek kéne lennie... 95 és 98 alatt a lap nem képes erőforrásokat kiosztani a G450 meg V3 PCI kártyáimnak - egy próbát megérne, hátha 2000 alatt sikerül neki :)

már csak az a nagy kérdés, hogy hogyan lehetne CD nélkül feltelepíteni - rémlik valami workaround XP-hez annyi limitációval hogy akkor FAT32 marad a lemez, de az itt aligha lenne gond, utánanézek...

@frescho

sőt, itt emelegnek egy Am486 DX2-66 kiadást, ami valójában egy herélt Am5x86 lehet csak alacsonyabb szorzóval, de akár 166MHz-re is képes némi szerencsével - na az azért komoly OC már :))

egyébként érdemes átnézni a fenti leírást, asszem socket3 kategóriában az a lap képviselheti az abszolút csúcsot... akár 1MB L2, 20-83!!! MHz-es FSB hozzá való PCI osztóval, vcore mod, stb...

(#81315) fpeter84 válasza r0b3r (#81312) üzenetére


fpeter84
senior tag

16 éve csinálom és ragaszkodok hozzá, már 100x válthattam volna 2 műszak vagy office time-ra, de köszönöm nem - imádom hogy tengernyi a szabadidőm - komoly probléma hogy hogyan pazaroljuk el évről évre a szabikat, mert a beo modell miatt folyamatosan rengeteg csúszó is keletkezik amivel szabadon gazdálkodhatunk, így gyakorlatilag a szabi nem fogy soha magától... Hétköznap 8, hétvégén 12 órás - az utóbbi itt ott picit nehéz, de el lehet viselni az előnyeiért cserébe. Csak 12 órásra soha nem mennék, az állatkínzás, instant felmondanék ha átkényszerülnék ilyenbe vagy 2 műszakos hétfőtől péntekig 5 délelőttösbe...

(#81316) MasterDeeJay

Akinek van esetleg 3dfx banshee-je az rámérne nekem egy ellenállásra?
R61-es számú érdekelne bios chipnél a szélén. Nem volt a kártyán és lehet azért nem indul.

Creative CT6750 a típus.
Próbáltam hasonló értékűekkel mint ami mellette van de nem jó. Gpu melegszik, gép nem látja mintha benne se lenne.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#81317) fpeter84 válasza MasterDeeJay (#81316) üzenetére


fpeter84
senior tag

ensoniq bansee-m van, az sajnos teljesen más elrendezésű, de ha jól számolom, akkor az a 17-es DQ3 láb lehet [link] - vagyis egy a 8 adatlábból... így nézve ugyanolyan értéknek kellene lennie, mint a környzetében a többi DQ lábon

(#81318) frescho válasza fpeter84 (#81314) üzenetére


frescho
addikt

Simán meg a 2k az 5x86-on. Elég memóriával és 160-ra felhúzva bőven jó volt. Persze mindenki szívesebben használt Pentiumot, de nem volt rosszabb, mint ma egy atomos vackon a Win10.

https://frescho.hu

(#81319) MasterDeeJay válasza fpeter84 (#81317) üzenetére

Úgy néz ki jól csináltam. 4.7 az értéke a többinek is és az összes DQ lábon egyformákat mérek szóval más baja van szegénynek.
Esélyes hogy döglött valami más rajta.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#81320) DarthSun válasza fpeter84 (#81314) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Csak a SPi verseny miatt húztam rá a Win2000- et. Win3.11/Win9x alatt az egyéb taszkok időszeleteit is beleméri, így ott gyengébb az eredmény. NT alapú, kernelközpontú oprendszer kell hozzá.
Általánosságban viszont megfogja rendesen, úgyhogy amúgy nem érdemes, inkább 3.11 való a S3- ra.
Vinyóról felmegy,
A Win2000-et az alábbi módon a legegyszerűbb felrakni S3-ra :
- Win98 CD-ről csinálsz két partíciót ( C:, D: )
- leformázod a C: meghajtót bootolhatóra ( format c: /s )
- a Win2000 CD-ről az I386 könyvtárat átmásolod a D: meghajtóra
- a D:\I386\winnt.exe paranccsal elindítod a telepítést...

A S3 lapok királya pedig az Octek hippo15, az eredménye pedig Am5x86 @200MHz- el, Akosf vitte véghez, de ez a lap, a rammal együtt már a gyűjteményem része :B

(#81321) Czo


Czo
őstag

Tud valaki GPU-hoz RAM testet? Meg akarom nezni az oreg Gef4 Ti-t, hogy mi lehet benne a szar. Marmint, ha lehetne latni, hogy milyen addresseken hibadzik a dolog, akkor legalabb az megsaccolhato lenne, hogy a GPU beteg, vagy a RAM. Marmint ugy gondolom, hogy ha adott address labhoz tartozoan mindig rosszak a dolgok, akkor valszeg a GPU beteg, de ha nem kotheto adott address linehoz, akkor valszeg valamelyik DDR RAM-chip "engedett el", vagy ment tonkre. Bar lehet eleg lenne ujramelegiteni mindent rajta.

(#81322) benedekco válasza DarthSun (#81320) üzenetére


benedekco
addikt

Annak idején nekem is volt a kezeim között egy 200-on pörgő állat.
Hagyományos 133-asról indult, de sok buherálás által sikerült felmenni 200-ra. Ment is de mivel nem az enyém volt a gép ezért kicsúszott a karmaim között és azóta is sírok, hogy miért engedtem elmenni.
Első 286-osunk is Octek volt. Beleégett az agyamba az a logó.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#81323) DarthSun válasza benedekco (#81322) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Léghűtéssel ?, mert akkor nagyon jó példány volt. Az általam linkelt eredmény kompresszorral ment, terhelés alatt -50 fok.

(#81324) benedekco válasza DarthSun (#81323) üzenetére


benedekco
addikt

:Y

Jaja, szerintem valami nagyobbacska hűtő volt rajta, de ennyi. Stabilitást nem teszteltem annak idején, pár dolgot futtatunk rajta és kész. Szerintem jó bohóckodásnak találtam, mert szerintem nekem akkoriban már K6-osom volt meg V2-m. Szóval nem ástam a mélyére akkor amit ma már sajnálok. MP3-at csodálatosan vitte dos-ból.
Egy olyan alaplapban volt amire rákerült valamikor előtte egy rántotta is. Konkrétan tojás borult rá. Borzasztó, nem is jó rá gondolni.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#81325) arn válasza benedekco (#81324) üzenetére


arn
félisten

Mp3at a dx4 is elvitte mar.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81326) ityam válasza Czo (#81321) üzenetére


ityam
senior tag

Anno itt postoltam egy képet egy Video memory stress testről, de nem tudom honnan szedtem le hirtelen. Ez jónak tűnt

Szerk: innen letöltődött és elindult nekem most

[ Szerkesztve ]

(#81327) Czo válasza ityam (#81326) üzenetére


Czo
őstag

Koszi, erre raprobalok holnap.

(#81328) benedekco válasza arn (#81325) üzenetére


benedekco
addikt

A 120? Nekem úgy rémlik a 100-asomon sokszor akadozott némely szám, gondolom kódolástól is függött a dolog.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#81329) DarthSun válasza benedekco (#81324) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Akkor kimagasló példány tényleg.

Korábbi project folytatása. Küldtél anno egy E5-2609- et :R , most rendeltem hozzá egy ütős 2011v3 lapot, eredeti kínai :D . Alis EU Spanyol raktárból. Az ilyen rendelés manapság állítólag Orosz rulett, de megkockáztattam. Email jött hogy feladták, tehát elvben néhány nap és megérkezik. Persze más is járt úgy hogy Email jött, de a termék soha... :DDD , meglátjuk, ha megérkezik jó kis hobbigép lesz. Nem tettem offba, mert ez is már olyan erős félretro kb, meg félretro/retro videokat is tervezek tesztelni vele.

Azért ha összejön, elég feelinges lesz - 1.9GHz/6core Xeon/Quad channel :C . 32GB DDR4/24GB DDR3 már a fiókban, hibrid lap, 8 foglalat, 4DDR4/4DDR3. Tehát még a 2féle RAM hatásait is lehet tesztelgetni vele.

(#81330) benedekco válasza DarthSun (#81329) üzenetére


benedekco
addikt

Hajrá. Pont mostanában próbálom a maradék szerver ramokat eladogatni ebay-en de eddig egy darab bid nincs rajtuk, pedig nem sokat kérek értük. £4.99 / 8 x 4gb ért. Azt hittem elmennek majd ilyen 15-20 fontokért, de úgylátszik ennyi az annyi. Sajnálom mert kukába nem akartam őket küldeni, de brexit óta már nektek sem tudok shemmit küldeni :W
Pedig volt egy két motyó amit jó lett volna rátok sózni :D

Sok sikert az Alizáshoz!

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#81331) DarthSun válasza benedekco (#81330) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Kössz :R , remélem/talán sikerül.

(#81332) fpeter84 válasza frescho (#81318) üzenetére


fpeter84
senior tag

2000-ben ki akart win2000-et tenni egy bármiféle 486-ra, vagy akár csak kispentiumra? sztem elcsúsztál időben, az már bőven a P2/P3-ak időszaka volt... Akinek meg olyan őskövület gépe volt, az örült neki hogy valahogy elfut rajta a 95/98, nemhogy win2000 :U

Atomból nagyon nem mindegy, hogy melyik... Az első 1 magos atomok tényleg förtelem lassú tetvek voltak a kis netbookokban, de pl a Z3735F a négy magjával, 1.8GHz-ével a mai napig tök jól használható a tabletemben. Nyilván nem renderelő atomerőmű, de programozgatásra, autó diagolásra, netezésre a mai napig teljesen jó...

@DarthSun

Miután írtad, kb 7-re lett meg a partícionálás és a telepítés indítása... Azóta fut, még nem végzett... Már érzem mekkora élvezet lesz, de akkor már végigszenvedem, hogy megtudjam hogy helyre tudja e tenni a G450 erőforrásait, vagy itt is tele lesz helyrehozhatatlan resource conflict-okkal :))

Ezt nem egészen értem, hogy miért tartod az Octec Hippo 15-öt az S3 lapok királyának? Első nekifutásra tök kommersz, mind FSB mind L2 cache tekintetében, és más szempontból se látom hogy mitől emelkedne ki az átlagos ISA/PCI S3 lapok közül - ellenben a lent linkelt Biostar MB-8433UUD-al, az überbrutál FSB/PCI beállításaival, akár 1MB L2-vel, stb stb

(#81333) DarthSun válasza fpeter84 (#81332) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nagy falat neki. Talán a 32MB RAM is kevés hozzá :U

Hippo : csak a szokásos EGO- m, nagyképűségem :B , meg hogy van története a lapnak. De most megnéztem a Biostar- t, futólag, mert gyenge az Angolom. Jó sok vezetékezett mod. Az FSB/cache meg valójában annyi mindegyiknél, amennyit gyakorlatban is bír, mégha be is lehet állítani magas frekiket, alacsony időzítéseket. Dallas RTC meg hátrány, lehet moddolni, de pepecs van vele. Hasonló lapom van sztem, lehet aztán hogy tökugyanez az UMC- s, csak az enyém sima gombelemes. Biztosan nemtom, mert be van építve, amikor jött, akkor meg nem volt fotógépem, tehát anno sok összerakott gép nincs fotózva. Pótolnom kell, amikor tesztelve lesznek.

(#81334) fpeter84 válasza DarthSun (#81333) üzenetére


fpeter84
senior tag

ennyit a 2000-ről... 5 óra alatt ment fel, 1-2x bebútolt, aztán megpróbáltam feltelepíteni a matrox driverét, de szólt hogy kéne egy msi installer 3.1... na mondom gép leállít, felmásolok rá pár ilyen telepítőt, tesztprogit, bút újra, és most nem indul el, bootloop-ba került már a grafikus felületen - fel felugrál a login hálózat konfigurálás, eltűnik mintha továbbmenne, eltelik 1-2 perc, megint felugrik ugyanaz... mégegyszer nem bacok el vele ennyi időt, mert akkor se lenne túl sok értelme ha éppen stabil lenne

a biostar lapnál az FSB-re azt emlegeti, hogy 60-66-ig stabil, a 83 megy de artifactol - bár ez lehet még a perifériák miatt is, mert ott 40 fölé szalad a PCI is...

(#81335) KROK640 válasza frescho (#81310) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, DX3-ról mintha nem is hallottam volna csak DX2, meg DX4, majd 5x86... Gondoltam is magamban miért nem csak simán 586? Mondjuk mi csak úgy hívtuk

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81336) KROK640 válasza r0b3r (#81312) üzenetére


KROK640
veterán

hm, nekem kb 1 hónap után volt ugyanez a véleményem :D

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81337) DarthSun válasza fpeter84 (#81334) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Akkor 2000 alá más a drivertelepítő valszeg. A Mill G200 pillanatok alatt felment S3/Win3.11- re.
A LuckyStar TN1 94V-0- ban pedig SIS 6326 PCI 8MB van, avval sincs gond, Win2k alatt sem.

bár ez lehet még a perifériák miatt is : nagyon változó melyik, mennyit bír.

De ha már melyik a legjobb, vagy csak a jó :U - a később érkezettekről már van fotóm, és nem semmi fürge lapok(a topik HardverMentő professzora küldte őket).
PCI : ez a Via- s megy mint a veszedelem : FIC 486-PI03
VLB : Asus SIS471 - még Arn- től tudtam meg hogy a 471 a legjobb, és valóban.
A két titán küzdelme ebben a blogban látható, PODP procival, ha érdekel, olvasd el.

[ Szerkesztve ]

(#81338) KROK640 válasza arn (#81325) üzenetére


KROK640
veterán

De a DX2 nemigazán. Emlékszem Árpi haveromnál a DX-n az mp3 szaggatott. Főleg, ha közben olyan meredek dolgokat is akartál csinálni, mint wordpad / txtben szöveg gépelése.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81339) KROK640 válasza DarthSun (#81333) üzenetére


KROK640
veterán

Hú, nekem a Win 2000-hez még 64MBval sem lenne feltétlenül bátorságom nekiugrani. 128-al már jó. Játszani 256MB kell.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81340) Czo válasza KROK640 (#81339) üzenetére


Czo
őstag

Pedig jol ment az 32-vel. A Windows 2000 volt az, aminek mar az NT 5.0 neven kikerult betait is stabilan hasznaltuk, akar 32 MByte RAM mellett is, mert ha este 98-bol atbootoltal, akkor a nt5/2k egy stabil alapot biztositott ahhoz, hogy a hajnali 2-3ig tarto internetezesnel egyszer se induljon ujra, azaz, hogy egyszer se kezdodjon elorol a matav szamlazasa :D Ahogy jottek a service packekben az ujabb featurek, vagy ahogyan egyre tobb ramot foglaltak a telepitett alkalmazasok, ugy egyre szukebb lett a 32, de a 2k volt az, ami szerintem rendesen hasznalhato volt azon a gepen, ami meg volt adva minimumnak.

(#81341) arn válasza benedekco (#81328) üzenetére


arn
félisten

intel dx4 100am volt 96 elejen, amikor ez az egesz mp3asdi kezdodott. azon rendesen ment, emlekeim szerint olyan 70%os terheltseggel dos alol. volt egy lejatszo, ami mutatta a prociterheltseget, mar nem tudom melyik volt az.

az amd 120as legyfingnyival volt gyorsabb, mint az intel 100as aluban, az is inkabb a busz miatt.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81342) arn válasza KROK640 (#81335) üzenetére


arn
félisten

nem is volt. a dx4 ment 3x szorzoval, az amd 5x86 meg 4xessel. amugy mind sima 486 volt, max az alut meg a cachet megpiszkaltak kicsit.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81343) arn válasza KROK640 (#81338) üzenetére


arn
félisten

ez dos alatt volt, meg a dx4nel a dx2 epp annyival volt lassabb, hogy hatareset. ugy remlik, mintha a dx4-75ot irtak volna also limitnek.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81344) Czo válasza arn (#81341) üzenetére


Czo
őstag

Az XTC mutatta a CPU hasznalatatot.

(#81345) frescho válasza fpeter84 (#81332) üzenetére


frescho
addikt

Meglepődnél, hogy milyen szutykokon futtattak dolgokat emberek, mert csak arra tellett. Az igaz, hogy én már akkor jó ideje Celeronon voltam, de a barátnőmnél a régi 5x86-om volt még mindig, persze 160MHz-en. Régen volt...

Még az első 2 magosak is inkább csak P4 Cerka szintet tudtak csak. A J1900 volt az ami meglepően már jól sikerült. Desktopként linuxxal 5-6 oldalig elballag, de felette belassul. Főként, ha még fut mellette 1-2 más program, mondjuk egy slack, levelező program 1-2 megnyitott PDF.

KROK640: DX3 nem létezett. De ha belegondolsz az lett volna a DX4 logikus neve, mert az órajelet háromszorozta, nem négszerezte. De az Intel marketingesei erősebbek voltak, mint a mérnökök.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#81346) Czo válasza fpeter84 (#81305) üzenetére


Czo
őstag

Nem ertem egyebkent. A VIA doksijaban kerek perec szerepel, hogy mindent tud, es minden integralt. Marmint a VIA chipset onerobol elo tudja allitani a dolgokat, sott tudja azt is, hogy nem SDRAM-kent hasznalja az SDRAM-ot (azaz, 133MHz FSB mellett is mehet a RAM 100-on).

Egyetlen egy elonyet latom, ha overclockolni akarna az ember, akkor a kulsoleg felrakott PLL tudja az MHzenkenti allitast, sott 166 es 200 MHz eseten is tudna 33MHz-t eloallitani a PCI eszkozoknek. Ezzel szemben, a BIOS-ban ha tekerem, akkor 200MHz eseten, mar 50 MHz a PCI clock, tehat ez a feature sincs hasznalva. Ami szinten arra enged kovetkeztetni, hogy ez "atveres" akar lenni, az az, hogy hiaba tudom 1 MHz lepesekkel allitani az FSB-t, ha nem tudok feszultseget allitani a CPU-hoz. Pedig ha 166 MHz eseten a lap elo tudna allitani 33 MHz PCI, 66 MHz AGP clockot, kicsit emelt feszultseget, akkor ez egy brutal jo tuning lap lehetne. Nem beszelve arrol, hogy ha ehhez tarsulhatna az, hogy az FSB 166, de a RAM 133MHz-n szalad. De ezeket nem tudja.

Megneztem a BIOS-t modbin.exe -vel is, hatha elbujik benne valahol a feszultsegallitas (mivel a menupont neve egyebkent Frequency/Voltage Control), de semmi jele nincs ennek. Tehat nem csak az van, hogy el van rejtve az opcio.

No mind1. Meg se fordult a fejemben, nem is neztem meg, hogy mi van a lapon. Rogton fogtam a VIA speckot, az alapjan nem kell kulsoleg semmi PLL, tehat ne is nezzek i2c-t, DOS-t meg assemblyt es maradjon a jumperesdi. Nem is ertem, miert van kulos PLL a lapon :(.

(#81347) arn


arn
félisten

Intel dx4 100 wb, asus sis471, genoa vision864, gus, sbpro2, roland mpu ipc

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#81348) fpeter84 válasza frescho (#81345) üzenetére


fpeter84
senior tag

Nem lepődök meg, személy szerint nekem is az első "saját" gépem 98-99 felé egy iDX2-66 volt pár hétig amit a sulimtól kaptam a leváltott régi gépteremből, aztán elég hamar megkotlott a 425-ös conner vinyó, a jófej számtech tanárom pedig mondta hogy hát ekkorát már nem tud adni, csak 1.7GB-os quantum van, azt viszont nem viszi el a régi VLB-s lap, úgyhogy átcseréltük egy UMC-s Am5x86-ra - ami természetesen nálam is 160-on futott végül. Egyszer rápróbáltam egy 98-at, de hamar rájöttem hogy önxopatás, vissza a 95-re. Aztán valamikor 99-2000-ben jött egy K6-2 500-as formájában egy már igazinak nevezhető gép, de erre is csak 98-at tettem, rápróbáltam a 2000-et de hamar elengedtem, főleg a korai zéró kompatibilitása miatt. Az első gépem amin már dualboot-ban volt 2000 is a 98 mellett, a 633@1.1GHz Cel2-m volt úgy egy évvel később - éreztem a különbséget hogy ez mennyivel stabilabb OS mint a 98, de igazából nem sokra használtam, mert sokminden nem futott rajta, ami futott az is számottevően lassabban mint 98-on, plussz a hálózat kezelése is sokkal kiszámíthatatlanabb volt egy lanpartin a 98-as gépek között - egyszerűen random módon nem akartak összetalálni a játékok, hiába volt fent minden protokol

De most itt küzdök még a 2000-el... Csak adtam neki még egy esélyt, újrahúztam, de ugyanaz... Még semmit nem telepítek rá, se drivert se egyebeket, már magától olyan állapotba kerül néhány boot után, hogy a user fiókba nem képes belépni... Safe módban csinálok egy új fiókot, akkor elsőre belép, van hogy még másodjára is, aztán ott is bootloopba kerül előbb utóbb... Mezei hivatalos SP4 angol 2000... Lehet leszedek még egy servicepack menteset is, megnézem azt is hátha, mostmár tényleg izgatja a fantáziámat, de az érződik az egész rendszeren hogy erre a számítási kapacitásra 95 való, a 2000 öntökönlövés...

@Czo

Bizonyára valamit mégsem tud, vagy lehet a stabilitásával voltak még gondok az első implementációkban, mert senki nem használta... Még a leg mezítlábasabb ECS, Asrock, PCChips VIA lapokon is mindenhol ott figyel a PLL akár Intel, akár AMD platform... Még a sok sok évvel későbbi SocketA, S478 és S775 VIA chipes lapokon is mindenhol ott figyel a külön PLL IC... Az első amin nem láttam külön PLL-t azok az nV chipes lapok, pl NV7 meg NF7 - és ezeken látszik is hogy a 14.318MHz-es tipikus órajel alap kvarcot is a déli híd mellé tették, szóval valószínűleg abba integrálták a PLL funkciót és már használták is

(#81349) KROK640 válasza Czo (#81340) üzenetére


KROK640
veterán

Durva, hogy neked mennyivel másabb rálásod van erre.
Én a 2000-et egyszer próbáltam 96MB RAMmal, emlékszem, hogy játszani kb alkalmatlan volt (nem csak a RAM miatt de ami elindult vele is sokkal tovább töltött, meg rosszabbul ment).
Aztán mikor meglett a 2db 20-as winyó, meg már 192MB RAM volt, akkor megint fellőttem egy 2000-et. Nos akkor megállapítottam, hogy már játszani is lehet vele, de plusz 64MBnak is lehet még akkor létjogosultsága. (Akkoriban olvastam is az egyik újságban egy tesztet ahol Win2000-et néztek játékra, 128MB és 256MB RAM alatt, és az jött ki, hogy bizony sokszor észrevehető a 256MB RAM áldásos hatása).
Egyébként netezni is neteztem vele, de nem sokat az tuti.
A másik, hogyha kiszereltem a hangkártyát (ami kellett ahhoz hogy egyáltalán lássa a belső modemet :D ) akkor stabil volt a gép (nyilván ha levittem 525-re , de feljebb nem is nagyon volt, mert 585-ön meg már nem volt hang), akkor igazából nem volt jellemző az újraindulgatás netezés közben. Még Win ME-vel sem. (98-al nagyon halványak az emlékeim meg nem is nagyon netezetem vele)
A 466-osom nekem CD írás közben imádott kékhalálozni (három lemezből minimum egy közben úgyis jött egy random kék), meg játék közben. Akkor üzembiztosan lehetett számítani napi 2-3ra. Még alapórajelen is.
Aztán megváltás volt mikor jött az XP. Egy ideig még ment mellette párhuzamosan a WinME, de 2006-ban felszámoltam, akkor már alig-alig használtam, meg Athlon XP-m volt rég.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#81350) KROK640 válasza arn (#81342) üzenetére


KROK640
veterán

Hm, most egy ős régi homályt és kamunak tartott elképzelést erősítettél meg. A DX4-el kapcsolatban még csak-csak képben voltam, de amikor anno azt mondtam h az 5x86 is 486 tulajdonképpen, akkor nem nagyon hittek nekem. Aztán jött a Pentium, ami kezdetben mifelénk a szlengben futott "586" "nem ikszes 586" és "686" néven is, de ezek hamar kikoptak.

Sőt, volt egy srác (szeretett nagyot mondani) neki az unokatesójáék amerikából hozták a 786-ost... csak még azóta sem értek vele ide :D

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.