Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80101) r0b3r válasza DarthSun (#80095) üzenetére


r0b3r
senior tag

Nekem egy Phanteks Enthoo Pro M Se-t sikerült begyűjteni mikor megjelent, ebbe került a már sokszor említett konfig. Valószínűleg az eddigi legjobb házam. Tágas, jól szellőző, porszűrős, masszív, jól szerelhető, szóval engem meggyőzött. :K Egy külső ODD kapott helyet rajta, de van ennek egy még kapható nagyobb változata is, amin nem kevesebb mint négy külső 5,25"-os férőhely van. Sajnos a újabban kiadott Enthoo Pro 2 változatról már teljesen száműzték az ODD helyét. :(

(#80102) DBob válasza frescho (#80098) üzenetére


DBob
őstag

Ennyi.

@zoltanz:
És azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy 20 éve sokkal gyorsabban amortizálódott el a hardver mint manapság. Emiatt hamarabb is esett nagyot a használt hardver ára.
Vagy most is azt szeretnéd, hogy a frissen megvett Intel I9-12900K CPU-d 3 év múlva kavicsokat érjen, mivel más az OS is akadozni fog rajta?

Ahogy megyünk előre az időben, egyre inkább drágulni fog a hardver ára, mivel mint minden erőforrás a Földön, a megfelelő minőségű szilícium is véges, és erre már figyelmeztettek közel fél évtizeddel ezelőtt is.

Fogunk mi még videókártyán kívül más komponensért is újra havi fizetéseket otthagyni a boltban.

(#80103) arn válasza DBob (#80102) üzenetére


arn
félisten

Lehet eszszeru hweket is gyartani, nem kellenek a 300 wattos mostre dogok - az apple amit most kitapos, sokkal jarhatobb ut (unified magok brutal savszellel). Igy fordulhat elo, hogy egy tularazott apple hw olcsobb lesz egy adott feladatra, mint a hasonlo sebessegu pc. Vagyis egy ideig, mert apple sem olyan hulye, hogy olcson adja, ha draga a konkurencia, de az apple gombokert fogja gyartani.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80104) arn


arn
félisten

Letezik olcso digitalis meroloforralo? Tehat olyan, amin beallitasz egy homerseklet, es azt tartja. Dragabban talaltam fozeshez hasonlot, vegulis nem erre van kitalalva, de mukodne. Retrobrighthoz.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80105) Bile Demon


Bile Demon
őstag

Megérné dobni Sandy-t:

Ivy-ért?

2500K + Z68
vs.
3570K + Z77

- +2 RAM slot
- +TPH header
- előlapi USB 3.0 kártyát kidobhatnám.
- FDDC elvesztése
- gagyibbhangcucc (nem lényeg úgyis HDMI-n menne)

Kb. alapon, vagy alulfeszelve + pici OC lenne használva. HTPC+NET scenario.

Bruhe

(#80106) zoltanz válasza DBob (#80102) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Intel I9-12900K CPU-d 3 év múlva kavicsokat érjen, mivel más az OS is akadozni "

A Windows nem kizárólag egyenlő az OS-el. Linuxon soha nem akadoztak dolgok. Most is elég, egy könnyűsúlyú (ami nem könnyű, hanem normál, túl sokminden bele van integrálva fősodorban lévőkbe, PDF olvasó stb) böngészővel használt gép sokmindenre, kényelmesen persze a weblapokat is optimalizálnák, (egy erősebb P3 1 GB Ram-mal).

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#80107) FoxiestFox válasza arn (#80104) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Retrobrite-hoz napfény vagy UV lámpa kell, nem?

(#80108) jokeph válasza Bile Demon (#80105) üzenetére


jokeph
nagyúr

A lap miatt szerintem igen. :K

#80106zoltanz: akár, de az optimalizálás vajon mi ? :D :N

#80102DBob: Annyi gépet/félgépet és alkatrészt szedtem össze, hogy kb. sosem fogy el. ;]

#80092KROK640: léteznek még ODD-s házak, újban is, sőt még mATX méretben is.
PL:

Chieftec ci-02b-op pro cube. (még FDD-nek is van hely akár). :D

#80109fpeter84: sajnos, így van. :(

Azért, nem véletlen, hogy a 6 éves GTX 1050 Ti -t újra leporolták és kiadták.
Amiovel nem is volna semmi baj, ha az eredeti 50-60k-s áron lenne, vinnék a népek mint a cukrot, mert aki nem hardcore gémer a legújabb címekkel 1080p feletti monitoron, annak bizony elég lenne.

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#80109) fpeter84


fpeter84
senior tag

2000 előtt egy fél-1 éves hardver már érezhetően avult, 2-3 évesen már csak a "régi" játékok, os futott rajta normálisan, a 4-5 éves meg már dísznek való retró volt - és a nettóhoz képest rettenet drága minden... 2000-2005 között ugyan még mindig elég rendesen avult, de olcsóbbá vált, és bár pénzem akkor se volt a csúcsra, azért hol használtban, hol újban de csak futott mindig minden új játék valahogy... aztán 2005-2010 között elkezdett lassulni a fejlődés, mindig akadt egy egy olyan eszköz-generáció ami best-buy volt - pl egy használt 6600GT

aztán egyenesen megállt az idő... 2010 felé, bő 1 évesen vettem át egyik kollégától a HD 4850-et, amit jópár év múlva egy szintén használtan vett GTX760 váltott - 5 évet simán kiszolgált nálam a használtan vett 4850, és mindig játszottam a legújabb címekkel is - 2015 felé már éreztem hogy sovány, és mivel utólérte a BGA repedéses halál is - 2-3x feltámasztottam hőléggel, de a végén kuka lett - jött a használt 760-as, amit újabb 2-3 évig hajtottam, majd most a GTX1060 is lehet már vagy 4 éves - bőven elég kraftos a GPU, egyedül amit sajnálok az hogy mivel bányászatra vettem és a költséghatékonyság volt a jelszó, ezért 3GB-os lett... hiba volt, most a 6GB-os játékra is jobb lenne, meg a bányászok a 4 évvel ezelőtti újkori árának 2-3-szorosáért elvinnék tőlem :D

tény hogy ami most a piacon van, az katasztrófa - aki nem lovagolta meg a krypto őrületet időben, az duzzog, aki időben lépett és van tartaléka, az mosolyog hogy oké hogy drága a kártya, node 20-30-szorosára mentek az árfolyamok 4 év alatt, szóval kompenzál rendesen... 6db 54e ft-os RX 470 kártya 4 évvel ezelőtti árából vett krypto most szó szerint egy kisebb családi ház árát éri - tehát belefér hogy "picit" felment az ára... valahol 4-6 éve volt az aranykor csúcsa: újonnan is olcsó, hasznlátan szó szerint bagó, és 5 év múlva is vígan kiszolgálja a játékos igényét... és valószínűleg ez így marad a következő 5 évben is, mert kevés embernek van pénze új csúcshardverre, ezért a játékfejlesztők a régiekre is kénytelenek tekintettel lenni, különben nem lenne eladás...

(#80110) r0b3r válasza jokeph (#80108) üzenetére


r0b3r
senior tag

1080Ti-t nem akarják újra kiadni? :B

(#80111) arn válasza FoxiestFox (#80107) üzenetére


arn
félisten

Sugarzas. Hogy az a feny vagy a ho tartomanyba esik, kb mindegy. Igy egyszerubben szabalyozhato.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80112) FoxiestFox válasza arn (#80111) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Hmm. Akkor azért sikerült olyan jól a gépházam.
Napsütés + gci meleg is volt, úgyhogy sült is a vegyszerben. :D

(#80113) DBob válasza zoltanz (#80106) üzenetére


DBob
őstag

Olvasd el kérlek amit írtam még egyszer azzal összefüggésben, ami reagáltam.

(#80114) DBob válasza arn (#80103) üzenetére


DBob
őstag

Lehet "észszerűen" is hardvert gyártani, valóban.

De hol segít azon, hogy végesek a szilícium ostyához használható alapanyagok dilemmán az, hogy 300W-ot fogyaszt, vagy sem, vagy hogy kék I betűs CPU logó van rajta vagy piros A betű?
Arról nem is beszélve, hogy a legyártott műszaki termékek ~70-80%-a kapásból szemétnek készül, alig 1 év életciklusra?

(#80115) arn válasza DBob (#80114) üzenetére


arn
félisten

Fele annyi tap, hutes, etc kell hozza, plusz swbol kell optimalizalni, nem tolni bele a nyers erot.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80116) FoxiestFox válasza arn (#80115) üzenetére


FoxiestFox
félisten

A hardcore optimalizálásnak kb 20 éve annyi, de jó reggelt. :))

(#80117) arn válasza FoxiestFox (#80116) üzenetére


arn
félisten

Mire gondolsz? :) mindig lehet jobban csinalni dolgokat. Csak eddig olcsobb volt a hwre bizni erobol, mint a swfejlesztesre tobb idot szanni. Mar most ha nem lesz kb senkinek sem olyan hwe, akkor kenytelenek lesznek, ha elore akarnak lepni.

Egyegy fix hw korlatja csodakra kepes (lsd c64, amiga, konzolok, etc). Ideje elkezdeni pcre, jobban kihasznalni a meglevot.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80118) KROK640 válasza frescho (#80098) üzenetére


KROK640
veterán

A 30 évet szándékosan nem írtam, mert akkoriban kb ugyanaz a horror ment mint most (csak éppen tök jól elvoltam a Commodore-al, meg a matchboxokkal stb.)
20 év talán túlzás, de a 18 nem. 2002-2003ban akkoriban arányaiban(!) előtte soha sem lehett olyan olcsón játékos gépeket összerakni mint akkoriban. Volt Tualatin Celeron, mint olcsó és jó megoldás, simán jobb volt mint a kortárs PIII-as (Cuminéktől mindenképp), ls lehetett húzni. (egy csomó TualatinCeleron alapú "60 ezres" konfigot raktam akkoriban össze játékra). Volt P4 alapú Celeron ha lehet még olcsóbban, a memória is olcsó volt viszonylag, és egy jó GeForce 2MX 400 a leggyengbb konfigokat is felrázta. Annyira, hogy eg csomó régi gépet (366-466 Celeronok) húztunk fel akkoriban azzal, hogy mindegy mennyi RAMja van (32-64MB esetleg 128) bedobtunk mellé egy 128MB-as modult, VGAnak meg egy GeF2 MX400 és már lehetett is játszani velük. Ráadásul ezek a gépek konkrétan gombokért mentek. Hiszen egy 1-2 éves gép az újkori árának a felét sem érte, ugyanakkor 2003-2004 környékén jött egy fejlődés beli lassulás, és az az időszak, amikor az 1-2 éves gépekkel még el lehetett lenni.

A BH alaplap pedig nem rossz, ha nekem lett volna olyan én sem cseréltem volna le. Csak sajnos sosem volt olyanom :( mindig valami Via-s szutyok jutott, amit persze procicserével alapból cserélni kellett, ráadásul instabilak és lassúak is voltak.

A Phenom 2 magasságában már eléggé széthúzódott a kínálat, mert olyan 2007 vége, 2008 eleje felé vettem észre azt, hogy a csúcs fokozatosan emelkedik és elérhetetlenebb lesz, miközben a belépőszint egyre olcsóbb.

2003-ban az átlag bruttó 137 ezer ft volt, (ennek persze a tényleges kézhez kapott nettója jóval kevesebb volt, mint ahogy 2019ben sem 367 ezret kerestünk, vagyis pont de, csak Ausztriában) és ehhez tudtam 60-70 ezrekből összerakni akkori játékok élevezetes futattására alkalmas gépeket.
Sajnos nem találom, de van egy füzetem, amiben akkoriban írtam le a konfigokat amiket összeraktam, árral mindennel.

2003-ban 137 ezerből azért elég jó gépet lehetett összerakni, ami alkalmas volt játszogatni. Ma 367 ezerből, még a VGA sem feltétlenül jön ki :(

A Celeron-Pentium-i3-i5-i7. Az AMD-nél is volt Athlon, meg Phenom mindenféle magszámmal megáldva időszak megint csak érdekes volt, bár teszem hozzá, akkoriban az I3 volt az új Celeron és az I5/I7 az új Pentium, hiszen a Pentium és Celeron CPU-k (küönösen az utóbbiak) akkoriban kezdtek már nagyon belépőnek számítani. Phenomokból meg aPropus magosak voltak izgalmasak, mert jó eséllyel lehetett csinálni a 2-3 magosakból 4 magosakat, ráadásul magasabb órajelen, kb féláron be lehett fogni, vagy megközelíteni az akkori csúcsot.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80119) FoxiestFox válasza arn (#80117) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Szerintem optimista vagy. :D
A felső 5% sportja lesz a pc gaming, a többi megy konzolra vagy játszik mediumon multiplatform címekkel. Ez a pc jövője kb ha nem tesznek drasztikus ellenlépéseket a bányászvírus ellen ami emészti a piacot.

(#80120) jokeph válasza KROK640 (#80118) üzenetére


jokeph
nagyúr

:K
2000-ben az akkori PII-es szett került 250k-ba, de ebből kb. fele volt a monitor+lapscanner+nyomtató trió.
És BX440-es lap volt,ami nem a gagyi kategória. :))
2003 év végén a P4-es félkonfigom kerek 100k volt, Asus I845PE+1,8 NW P4+512 MB DDR333+Titan cpu hűtő.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#80121) fpeter84 válasza KROK640 (#80118) üzenetére


fpeter84
senior tag

azért az áreséshez/növekedéshez az is hozzájárul nem kicsit, hogy orbanescu első regnálása közepén/végén 2001 közepén 300 körül volt 1$, aztán a rosszabbulélünkmintnégyéve idején az a fránya $ hogyhogynem szemtelenül lement 190-220-ra - most azt ne is nézzük hogy a 2008-as válság elején még 150-160-ra is, mert az speciális helyzet volt, nem a forint erősödése okozta - aztán most meg akkor "jó" ha 330 alá benéz... az eszelős drágulás egy része bizony ennek is köszönhető... :U

de az is tény, hogy 2000-egynéhányban valóban voltak nagyon olcsó, labdábarúgós platformok - a tizenezrekért kapható celeron/duron procik, gefX mx-ek, stb - komplett gépet lehett tényleg összedobni 100-150e-ből ami játékra is teljesen alkalmas volt... egy egyébként ugyanez az aranykor volt 2015 környékén is, hogy igazából a sok sok éves, olcsón árult közép/lowend cuccon is ugyanolyan jól el lehetett játszani, ha meg megvettél egy vidkártyát 50-60e-ért az a mai napig full jó, de jelen helyzetben esélyes hogy még a köv 5 évben is ez lesz, mert a játékfejlesztőknek az az érdeke hogy minél több példányt adjanak el, tehát kénytelenek lesznek ezekre is odafigyelni

(#80122) DBob válasza arn (#80115) üzenetére


DBob
őstag

Utópisztikus optimizmusodat olvasva megkérdem, a mikulásban is hiszel még? :B
Plusz ez továbbra se releváns a felvetett dilemmára.

(#80123) arn válasza FoxiestFox (#80119) üzenetére


arn
félisten

5%ra nem fognak sokat aldozni.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80124) arn válasza DBob (#80122) üzenetére


arn
félisten

Lehet ugy csinalni, nezd majd meg az applet. Sajat unjfied soc, sajat os, api, etc. pl a ms az xboxszal siman csinalhatna hasonlot, minden adott, es behuznak a pcs gaming piac jelentos reszet.

Nem mellesleg lesz olyan terulet, ahol nem hogy elony lesz, hanem egyszeruen szukseglet, mert a hatekonysag a versenykepesseg alapja. Hordozhato eszkozok piacan tobb evnyi elonyuk lesz/van. Illetve aki hatekonyabb, desktopon is feljebb tud skalazni.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80125) MasterDeeJay válasza DBob (#80122) üzenetére

Nem jó hasonlat, a hivatalosan kinevezett és elfogadott északi sarkköri Mikulást szinte minden évben látom Veszprémben mivel testvérvárosa Rovaniemi.
:DDD

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#80126) KROK640 válasza arn (#80100) üzenetére


KROK640
veterán

Mondjuk 2000 környéke, (1999-2002) eléggé húzós volt, mert nem csak maga a hardver volt relative drága, de nagyon gyorsan avult el. Egy 2 éves gép már szinte semmire nem volt jó, és ára sem nagyon volt. Akkoriban egy haverom rendszeresen úgy cserélt gépet, hogy 5-6 havonta, amikor még a régit viszonylag jó áron el tudta adni, és jött az új. Emlékszem mindig éppen új gépe volt.
De nekem sem volt mese, évente kellett cserélni, és közben faceliftezgetni, hogy ne avuljon el annyira.
2003-ra már más lett, egyrészt elkezdtek a játékok gépigényei az aktuális konzolgenerációkhoz igazodni, így a játékos gépek elkezdtek lényegesen lassabban avulni, másrészt pedig ugye jött a sok olcsón jót dolog : Celeron Tualatin, P4 Celeron, (Duron), Athlon XP, GeForce 2MX 400 gombokért, GeForce 3-asok nagyobb tömegben stb.
Emlékszem, hogy 2002 aug végén 20 ezerért vettem bontatlan vadi új 64MB-os ASUS GeF2 MX400-at (ami akkoriban azért még elég volt mindenre) 2003 elején már 12-15 ezrért is sokallottam ugyanezt, drágán meg 10K alatt voltak, és azért még el lehetett velük lenni. Most hol kapunk ennyiért (vagy ennek a mai értékéért) mondjuk 1660-as kártyát vagy RX580-at?

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80127) KROK640 válasza DBob (#80102) üzenetére


KROK640
veterán

" hogy 20 éve sokkal gyorsabban amortizálódott el a hardver mint manapság. Emiatt hamarabb is esett nagyot a használt hardver ára."
Igen, igazad van, a féléves hardver, főleg ha használt is volt, jó eséllyel az újkori árának a felét sem érte meg.
Megvolt ennek persze az előnye is, meg a hátránya is. Előnye az volt, hogy tudtam, hogy 1-2 év múlva a jelenlegitől egy sokkal durvább/gyorsabb gép mellett fogok ülni, ami olyan áron lesz, hogy meg is tudom venni. Hanem ment jól egy játék, akkor tudtam, hogy csak várni kell egy évet, és maximum, grafikán és beállításon is jól fog menni :) (ehhez képest a Red Dead Redemption több mint 2 éve kint van, és még mindig nem tartok ott, hogy élvezhetően fusson, pedig közben megvolt a lap + proci + RAM csere is, csak hát a VGA maradt a régi... )
A hátránya meg az volt, hogy talicskával hordtam a pénzt a HW nagykerbe, és iszonyatos pénzeket ellocsoltam a gépre. Jó, akkor még diákként elment, hogy a diákmunkám, telepítéseim, üzleteim árát beleöntöm a gépbe, de ha ma kéne ilyen arányú összegeket ráköltenem, úgy hogy már magamat tartom el, hááát... szerintem lenne egy 7-8 éves semmire se jó gépem. Vagy azt csinálnám mint haverom, hogy 5-6 havonta (mielőtt lemegy az ára) teljes gépcsere, a régi eladásával, és akkor folyamatosan viszonylag kis összegek ráköltésével cserélgetném a gépeimet. (kész agyrém lenne, mindet összerakni, telepíteni stb. Ma már tuti nem lenne erre se időm, se idegrendszerem).

"Ahogy megyünk előre az időben, egyre inkább drágulni fog a hardver ára, mivel mint minden erőforrás a Földön, a megfelelő minőségű szilícium is véges, és erre már figyelmeztettek közel fél évtizeddel ezelőtt is.

Fogunk mi még videókártyán kívül más komponensért is újra havi fizetéseket otthagyni a boltban."

Na, ebben khurvára ne legyen igazad! Igen, tudom, hogy sajnos épp e felé tendálunk, és sajnos a pocsékolás következménye is ez, hogy mindenféle kiadáskor nyilvánvalóan zsákutca is tömegesen van gyártva (pl telefonok esetén), mert üzleti érdek. Nagyon sok éve (2002 körül) az fogalmazódott meg bennem, hogy tök elég lenne 3-4-5 évente kiadni új CPU/VGA generációkat, de akkor azok tényleg akkora ugrást jelentsenek mint 4-5 évnyi folyamatos fejlesztés. Azóta tudom, hogy ezzel minimum két gond lenne :
1. Üzletileg nem lenne jó a gyártóknak, plusz az ellátási láncnak sem, hiszen 4-5 évente óriási mennyiség fogyna ezekből, hiányhoz meg extrém leterheltséghez vezetve, közte meg pangana az egész piac.
2. OK, eljön a nextgen, mindenki megveszi, viszont 1-2-3 év lenne mire azt kihasználó játékok is megjelennének (elvégre a szoftverfejlesztők is akkor kapnák meg a HW-ket) és mire ki lenne használva 1-1 új generáció szoftveresen, már jönne az újhardver

Amit remélek, hogy időtállóbb hardverek fognak készülni emiatt, egyrészt sokkal lassabban avulnak majd el (erre azért is van esély, mert a fejlődés lassul), másrészt pedig ne az legyen, hogy egy 2-3 éves kártya már döglődik, hanem 8-10 év után is használható lehessen. (A GTX950-esem hetedik éve megy, ezzel egyébként a leghosszabb ideje aktív szolgálatba lévő VGA-m, és ahogy jeleneleg elnézem az árakat, még egy jó ideig ez is marad... )

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80128) zotyesz66 válasza KROK640 (#80126) üzenetére


zotyesz66
őstag

Én 2000-ben vettem MX-et, valami 43e volt. Az alaplapom (A7V) meg 53 ezer. Annak még a számlája is megvan. Akkoriban még pont jól kerestem, de így is fájdalmas volt. Utána kezdtem figyelni az ár-érték arányra.

(#80129) KROK640 válasza Bile Demon (#80105) üzenetére


KROK640
veterán

A két CPU között átlagosan 3% teljesítmény különbség van, természetesen a 3570K javára. Ez egyébként eredhet abból, hogy a 3570K 100MHZ-el gyorsabb, de egyébként mindkettő 4C4T 3300 VS 3400MHZ ... A +2 RAM slot nagyon jól hangzik, de csak akkor, ha ez nagyon rövidesen memóriabővítést is hoz magával, mert egyébként egy kihasználatlan extra. FDDC nem tudom mi, az USB 3 kártya elvesztése és a gagyibb hangcuccot neked kell tudni mennyire fáj, illetve azt sem tudom mennyibe lenne a csere; csak leírtam, hogy kb mire számíts.
(én ha nem terveznék memóriabővítést, tuti megtartanám azt ami mostvan)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80130) balintka válasza KROK640 (#80126) üzenetére


balintka
addikt

Ebben az időszakban én is gyakran cserélgettem a gépeim. Nagyon sokáig P1 233 MMX volt, 64 MB SDRAM-mal (1 foglalat volt a VIA Tomato alaplapon, ez volt a max. memória amit támogatott), aztán ismerősöktől olcsón vettem át pl. LX alaplapot Celeron 300A-val, aztán volt Abit BH6 + Celeron 366/466? PPGA átalakítóval.

Utána vettem aztán újonnan az Abit ST6-ot és a 1.3-as TuaCeleron-t, már kifutó korában (talán 2001 szeptemberében, pont a szülinapom környékén). Emlékeim szerint a proci 27e Ft volt. A VGA ekkora GF2 MX400 volt, talán pár hónappal vagy fél évvel később lett Abit Siluro GF4 Ti4200x 64 MB-os, ez meg talán 42 eFt volt, a 128-ast szerettem volna, ami 47-48 eFt lett volna, de azt már nem tudtam, akartam kipréselni érte. Középiskolás 3.-os voltam, zsebpénzből meg nyári diákmunkás fizetésből ennyit tudtam kihozni. Ez a gép egészen 2005-ig, a Sulinet végéig megvolt, nagyjából elvitte az újabb játékokat is, aztán akkor vettünk Athlon64 3200+, Asus vmi alaplapos, 1 GB DDR ram-os gépet, ebbe 6600GT ment (amit Sulineten kívül tudtam csak megvenni bele). Új 17 colos Samsung 740N monitor is lett hozzá.

De szép idők is voltak ezek. :R :C

Tegnap próbáltam ki a P3-S 1.4-est a TUSL2-C-ben, futtattam erre is 3DMark 2001 SE-t, az 1.26-os P3-S-re és az 1.4-es TuaCeleron-ra. Ha érdekel vkit, feltehetem az eredményeket.

[ Szerkesztve ]

(#80131) frescho válasza zoltanz (#80099) üzenetére


frescho
addikt

20 évről volt szó. Az előtt még drágábbak voltak a cuccok. Egy +4 havi fizetésbe került Bécsből becsempészve. A C64 drágább volt, az Amigáról ne is beszéljünk. 91-ben a PC-k megfizethető közelségbe kerültek. Persze nem az akkor menő 386-osok, hanem XT, 1 floppy, hercules kivitelben amik akkorra már elavultak voltak.

arn: Igazad van, nem éveken belül, mert volt amikor napokon/heteken belül. Mondjuk 1 MB-os SIM modul egy kis tűzesetnek köszönhetően 2500->8000 vagy a merevlemezek egy jó kis árvíz után. Aztán ezek az árak is maradtak hónapokig minimum. Szóval semmi új nincs a nap alatt.

Akkoriban kénytelen voltál fejlesztgetni. Most a szervízgépem egy Sandy Bridge és köszöni szépen jól megvagyok vele.

Bile Demon: Pont ilyen gépem van a műhelyben. Van rajta IDE port, többek között ezért is marad.

KROK640: 2002-2003-ban sem volt olcsó a középkategória. Amikor igazán kezdett olcsó lenni az 2005-2006. Amúgysem az aljáról volt szó, hanem középről. Celeron minden volt 2003-ban, csak közép nem. A fejlesztés amit írsz az ma megfelel az SSD-t mellé és egy használt 470-1060-ból amit találsz olcsón. De ne keverjük a tákolást (60k-ból gép) a középkategóriával. Amúgy itt az árlista és rakj össze valamit 60-ból, a kész gépeknél ami ki van rakva elég hurka.

Ahogy emlékszem a középkategóriát inkább az Athlon XP-k képviselték, meg a lassabb P4-ek. Olcsóbb lett, mint 3 évvel korábban, de arányaiban nem volt jobb, mint ma. Ready összerakott gép 2003 júliusból:

Abit KD7, XP 2100+, 256Mb DDR, ABIT GF4 Ti4200, 60GB Maxtor...
nettó: 116.556.- bruttó: 145.695.-

Az i3-mal bőven lehetett játszani még sokáig. Egy X4-es Phenommal is bőven tartották a lépést ahol nem kellett a 4 mag. De ha jól látom itt i5-ről van szó.

Tákolásra és BH6-ra visszatérve: A BH6-ban volt a legendás 300A 450MHz-en, (Valami más Cerka, de nem emlészem), P3 1GHz-en, meg Tualatin is csutkáig húzva. Aztán végre jött egy Thorton 2400+ szemtelenül olcsón 2003-ban azonnal a megjelenésekor ami teleport volt a teljesítményben.

arn: Itt van előttem a szuper optimalizált cucc. Nagyon jó, hogy egy munkanapot kibír töltés nélkül. Addig nincs baj amíg office, terminál vagy valami webes dolog kell. Akkor viszont vakarom a fejem amikor valami olyat kellene futtatni ami nincs natívan. Például elvileg átfordítja a vcenter telepítőt, azonban az a gyakorlatban checksumolja kódot és kiáll CRC hibával. Ugyanezt csinálja mondjuk a storage-hoz tartozó GUI és még sorolhatnám. Szóval van még itt buktató.

https://frescho.hu

(#80132) zoltanz válasza jokeph (#80120) üzenetére


zoltanz
nagyúr

És BX440-es lap volt,ami nem a gagyi kategória.

Igen nekem is az első igazi álom lapom BX440 volt. (később nForce2 is)
VGA -ból pedig a 3dfX Voodoo II. (persze a Matrox is az a mítosz kategória volt)

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#80133) envagyok válasza frescho (#80131) üzenetére


envagyok
veterán

Emlékszem, 82-83 körül, mikor kijött a c64 mi is Bécsbe mentünk ki egy rokonhoz, hogy szerezhessünk.
Soha semmit nem kaptunk szüleinktől, de akkor az egyszer nagyvonalú volt, mert a matektanárom azt mondta, nagyon tehetséges vagyok.
Szerencsére floppyval kaptam, de sajnos a monitor egy junoszty tv volt.
Na ezután lettem szemüveges :O
Később Amigára már sajnos nem fizettek be :DDD, azokat ismerősöknél nézegettem csak.
Micsoda hangjuk volt hi-fire kötve.
Tudom most a retró őrületben mindenki imádja a sid hangját, ami a maga idejében nagyon jónak számított, de az Amiga felmosta vele a padlót.
Következő számítógépem 90-es évek közepe után lett csak, valami k6, utána gyorsult az ütem...

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#80134) zoltanz válasza envagyok (#80133) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Az Amiga--t én is visszasírom, analóg Midi hangja tetszett, etalon.
Ezeket az analóg profi hangkeltőket is elfogadnám:
[Daft Punk "Around The World" Recreated]

VGA-kból még a DirectX 8/OpenGL 1.3 támogatók maradtak meg, (Geforce3, Radeon8500) megjelent mozgó "folyadék" (akár tükröződés, króm) effekt.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#80135) arn válasza frescho (#80131) üzenetére


arn
félisten

Az a memoriamizeria egy kulonleges dolog volt, amugy az uj hw mindig lenyomta azonnal a regi arat. Most az uj hw gyorsabb? Fizess tobbet… aztan manapsag nem csak a kartyak dragabbak, hanem minden. Harom eve 300 eur korul volt a csucs mainstream proci, most 800, 200 euros lapra budget chipsetet raknak, meg hasonlo. Vinyok ara szinte evek ota nem csokkent.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80136) FoxiestFox válasza arn (#80135) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Most fog kiderülni, valójában mennyire is időtálló a jelenlegi hardverek felépítése, szinte mindenki addig fogja hajtani a hardverét, amíg csak tudja.

(#80137) arn válasza zoltanz (#80134) üzenetére


arn
félisten

Amigan midi? Volt olyan is, de nem a modulokra gondolsz?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80138) KROK640 válasza fpeter84 (#80109) üzenetére


KROK640
veterán

"ezért a játékfejlesztők a régiekre is kénytelenek tekintettel lenni, különben nem lenne eladás.." - félek nem így lesz, az optimalizáció sok-sok plusz idő és emiatt pénz befektetés.
Ráadásul (igaz ez az én helyzetem) 4-8GB-ás kártyákra kezdenek el optimalizálni, akkor én azzal ugyanúgy nem megyek semmire.
De amúgy igen, ennek a szar helyzetnek ez lehet az egyetlen előnye.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80139) frescho válasza arn (#80135) üzenetére


frescho
addikt

A vírus helyzet és a bányászás sem a megszokott ügymenet része. Az igazán rohanó áresésnek vége, gyakorlatilag nincs verseny, kialakult egy duopólium. Ezért lenne jó, ha az Nvidia meg tudná szerezni az ARM-ot és saját nyílt, az Applehez hasonló, platformot tudna piacra dobni. Igaz az meg más gondot hozna elő, mert félő, hogy inkább zárt lenne, de a licencelhetőséget a versenyhatóságok előre ki tudnák kötni. Akkor kialakulhatna az x86 mellé egy alternatíva több gyártóval (Qualcom, Samsung, Nvidia...)

zoltanz: Amigának sose volt analóg hangja. Csak D/A van benne. Igaz rögtön 2 a két oldalra...

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#80140) Bile Demon válasza KROK640 (#80129) üzenetére


Bile Demon
őstag

FDDC: floppy csati
USB3 kuka: felesleges lesz a PCIe x1 kártya, ami az előlapi USB 3-hoz kellett. A Z77-ben van inteles előlapi+hátlapi csati is.

Amúgy, teszteltem és jobb, mint a 2500K-s konfig. (4.2GHz @ 1.0V).
21W idle (egész gép). 31W Full HD lejátszás IGP HW decodinggal.

A forrasztott kupak vs. kutyagumis különbségtől féltem, de nem igen vettem észre semmit, mert alig fogyaszt (AVX P95 95W).

Már át is szereltem. :DDD

A 2500K + z68 fog menni más gépének. (Az is elég jó cucc.)

Bruhe

(#80141) arn válasza frescho (#80139) üzenetére


arn
félisten

Ez a tendencia mar elotte elkezdodott, a virus csak hab a tortan es gyakran urugy. A tmsc is irta, hogy kamu okokbol felhalmoznak, hogy magassan tartsak az arakat. A banyaszat inkabb csak a gpukat erinti.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80142) arn válasza frescho (#80139) üzenetére


arn
félisten

Vezerlovel ott is lehet midi nem? :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80143) frescho válasza arn (#80142) üzenetére


frescho
addikt

Persze mindenre lehet külső modult kötni, ha megoldottad a csatlakozást. Ha midi modul, akkor már inkább egy jó kis Atari. Abban gyárilag ki volt alakítva a port hozzá. Amigához a midi szerintem legalább annyira ritka volt, mint egy PC-nél. Meg aztán nem is kellett, mert alapból álleejtően szólt már az A1000 is. Az 85-ben jött ki, de a hangjához csak valahol az SB Pro környékén ért csak el a PC. A többi Amiga meg örökölte ezt a tulajdonságot, sajnos nem is nagyon fejlesztettek rajta.

https://frescho.hu

(#80144) arn válasza frescho (#80143) üzenetére


arn
félisten

A gus mukodesileg pont passzolt volna az amigahoz.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80145) zoltanz válasza FoxiestFox (#80136) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Most fog kiderülni, valójában mennyire is időtálló a jelenlegi hardverek felépítése, szinte mindenki addig fogja hajtani a hardverét, amíg csak tudja."

Ez mondjuk jó, lassan leáldozik a Windows éra, (kaján mosolyos smiley, kis elégtételt érzek, meg egy kis perverz örömet) Igazából weboldalakat kéne normális emberekkel megíratni, meg a bönglészőket dezintegrálni a felesleges sallangoktól. (Svájci bicska attól még az marad, ha nincs rajta kalapács, esztergapad)

frescho, arn,

Bocs biztos igazatok van, én csak a fülem után hasonlítottam a Midi-hez (pontos terminus-technikus -át nem tudom.
Úgytudtam a hangképzésben van benne SID analóg szűrő

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#80146) frescho válasza arn (#80144) üzenetére


frescho
addikt

A GUS erősen felülmúlja az Amigát, de alapjaiban igazad van. A mod-oknál is "hangszer" mintákat játszanak le DA-val.

zoltanz: Van benne egy szem aluláteresztő szűrő. De szerintem kevered a C64-gyel, mert SID abban van.

https://frescho.hu

(#80147) DBob


DBob
őstag

Egy marék IDE kábelt találtam, amikor rendezgettem a dobozaimat, és már nincs rá szükségem. Van aminek a végén még DOM is található.

Ha érte jössz, a tiéd.

[ Szerkesztve ]

(#80148) FoxiestFox válasza zoltanz (#80145) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Szerintem még sokáig velünk marad a Windows.
Mondjuk nekem ugyan tök mindegy, milyen OS fut a játszós gépemen, amíg a játékaim futnak beleérve az elmúlt 30 év játékait is.

Mondjuk inkább a Win maradjon mint az Apple cucca, attól viszolygok rendesen. Már elég egy iphone-t látnom és felrúgnám a tulajt, nemhogy egy Macet. :DDD Czo te természetesen kivétel vagy. :))

Egyedül a procijukat irigylem, de azt nagyon.

(#80149) frescho válasza DBob (#80147) üzenetére


frescho
addikt

Engem érdekel. Hova kell érte menni és mikor? Tökéletesek Raspberry összekötögetéshez :)

Ha már lejmolás: Elkavartam valahol a csavaros dobozom, így most tudom ,hogy van 1 kg PC-hez való csavarom, de nem találom sehol. Valaki meg tudna dobni pár darabbal, hogy összerakjam az A2000-et?

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#80150) arn válasza zoltanz (#80145) üzenetére


arn
félisten

A kor midis hangkartyai par trendet kovettek:
* frekvencia modulacioval allitottak elo a hangot (opl)
* hullamtablas, sztenderdizalt hangmintak romban voltak (roland), vagy feltoltottek ramba (gus), vagy a ketto lehetosege, mint az awe
* a fenti ketto elegye az mt32
A modulok mashogy mukodtek, gyk nem volt megkotve a hangmintak formaja, merete, ezert valtozatosabb zenek szulettek. Amigarol jott, ott eleinte egyegy megszolalo csatornanak kulon dedikalt hwes csatornaja volt (ezert voltak eloszor negycsatornas modulok), a pcn meg osszemixeltek az egeszet procin, es ugy kuldtek ki a ket csatornan. Ez utobbi persze sokkal rugalmasabb volt, cserebe sok eroforrast zabalt.

Gusnal a ket hwes csatorna helyett 32 volt, a pc ramja helyett a sajat memoriaba toltotte. Ez az elejen minimalis eroforrassal jo hangminoseget jelentett, de idovel korlatossa valt tobb szempontbol, es a swes filterek jobban is szoltak mar a dos korszak vege fele.

Modullal egeszen osszetett es jo minosegu zenek is szulethettek, nem volt benne a midi hwes es swes kotottsege. Cserebe gyk programozni kellett a kottat, kellett egy geek vena hozza, de ez demoscenes korokben nem volt akadaly.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.