Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#80151) arn válasza frescho (#80146) üzenetére


arn
félisten

Hat eleg erthetetlen volt, hogy a 90es evek elejen sem nyultak hozza, igaz a swmix megnyitott sok lehetoseget, a hwmix meg inkabb akkor volt elonyos, ha parevente frissitik es a lassu procit nem terheli.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80152) DarthSun válasza DBob (#80147) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A DOM jó cucc retro gépbe, 486- ban üzemel nálam egy 2GB- os.

(#80148) FoxiestFox : a Win sztem sem egyhamar fog távozni.
felrúgnám a tulajt - én sem kedvelem az Apple cuccokat, mondjuk csak felületesen ismerem, tehát véleményt sem igazán alkothatok, de azért ez a kijelentésed kissé erős lett.

(#80150) arn : jobban érthető lett így tömören összefoglalva. SB16/Awe- t programoztam, arra van rálátásom, kivéve a hullámtábla részt, ahhoz kéne programozástechnikai leírás. GUS- nak nem álltam még neki, pedig ahhoz megvan a szinti doc is.

(#80153) KROK640 válasza Bile Demon (#80140) üzenetére


KROK640
veterán

floppy csati : Hát azt gondolom, hogy m már esetleg éppenséggel talán elhagyható a floppy maghajtó a gépekből, így ezt nem tekinteném olyan nagy hátránynak.

4.2GHz @ 1.0V az új vagy a régi konfigra vonatkozik? Valamiféle gyorsulást lehet érezni?

(egyébként ez a 2500K + z68 is erősebb konfig mint amit öcsém használ, neki ugyanis Pentium G van 2C2T 3200MHZ-en, Z97-es lapban ugyan, de 4GB RAMmal)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80154) KROK640 válasza arn (#80135) üzenetére


KROK640
veterán

"Vinyok ara szinte evek ota nem csokkent."
Nem hogy nem csökkent a 2012-es árvíz előtti állapotot mai napig nem sikerült elérni. 12000ft volt akkoriban egy 2TB-os HDD? ma 17390ft-ért találtam 2TB-os Toshiba P300-at, ami a legolcsóbb winyó, azután 19-22 ezer ft környékén jönnek, 25 ezertől széles a kínálat, de 7200-ast 30 alatt nem találtam.
Tehát 9 év alatt nemhogy nem csökkentek az árai, hanem még nőttek is. Ha a korábbi tendencia ment volna, mostanra 10-12TB-os HDDknek is bőven 20 ezer alatt kéne lenniük, és kb 1TB/1000ft fajlagos árnál kellene tartanunk.
Ehelyett évek óta fent vannak az árak és rohadtul nem akarnak csökkenni, az újabb HDDk nem lejjebb nyomják az árakat, hanem egyszerűen felülről ráépülnek a kínálatra, egy 10TB-os winyó több mint 100 ezer ft, a 18TB-os meg 195ezertől kezdődik... (de van 240 ezerért is) Őrület!
És ugyebár a chia okozta áremelkedés meg már rég levonult, szal arra sem lehet fogni...

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80155) DBob válasza KROK640 (#80154) üzenetére


DBob
őstag

"Tehát 9 év alatt nemhogy nem csökkentek az árai, hanem még nőttek is."

Ne felejtsük el azt az "apróságot", hogy a 9 évvel ezelőtti 12.000 Ft nem egyenlő a mai 12.000 Ft-tal.

(#80156) KROK640 válasza frescho (#80131) üzenetére


KROK640
veterán

Jajj, eszembe jutott, hogy miért emlékszem alacsonyabb árakra. Mert én egy jó ideig alacsonyabb árakon is jutottam mindenhez, és ezért tudtam netto áron adni mindenkinek. (mivel gyakorlatilag nagyker netto áron szereztem a cuccokat).

60 ezres gép : konkrétan 63 ezres volt a munkadíjammal együtt, 2003 április 15.-én lett átadva a következő konfig : Celeron Tualatin 1200 @ 1596MHZ, Abit ST6 alaplap, 1×256MB SD PC133-as RAM, Geforce 2 MX400 64MB VGA, 40GB HDD. Minden új, garanciával. Billentyűzet, egér (én adtam nekik egyet ingyen), monitor nem volt ebben a feljegyzésem szerint. De emlékszem az esetre, egy anyagilag erősen érzékeny családba került, ahol két kamasz srácnak lett a játszós gépe, és ez azért akkoriban még bőven elment játszani. Egyébként egy régi 15"-os CRTre kötötték rá, aminek a max felbontása 1024×768 volt, de úgy voltam vele, így legalább később érzik majd meg a gép korlátait ...
Aztán jó pár év múlva (2008-2009 körül) egy rokonságtól kapott leselejtezett 2GHZ-es Celeron váltotta le, emlékszem, hogy abba még én vittem VGA-t, egy 128-as 7300GT-t egyébként.

"Abit KD7, XP 2100+, 256Mb DDR, ABIT GF4 Ti4200, 60GB Maxtor...
nettó: 116.556.- bruttó: 145.695.-"
Ezt a konfigot én akkoriban kb 120ért tudtam volna, telepítve, összeszerelve. Sőt, lehet hogy 115-ért is ment volna, mert ha én építem akkor egy 1700+ lett volna benne 2100-2400+ -nak felhúzva.

Kár, hogy már sok éve nincs meg ez a kapcsolatom (most vennék magamnak VGA-t), de egy időbe az egész falu hozzám járt gépépítés ügyben, mert nagyon verhetetlen áron tudtam nyomni.

BH6-ra térve : Nem értem miért volt baj, hogy több procit is kiszolgált az alaplap az idők során? Án a helyedben örültem volna, hogy nem kell minden proci cseréhez új alaplapot vennem, nem úgy mint ahogy nekem volt, a 366-os elfogyasztott két lapot, utána lapcsere volt mikor 466-ra álltam át, és utána lapcsere lett volna az FCPGA Celeronokhoz, majd lapcsere a Tualatinhoz.
Egyébként hogy a viharba tudtad te BH6-ban elhajtani a Tualatint? :Y Merthogy próbáltam én is, és NEM ment. A tuák csak Abit ST6, VH6T, Asus TusL2 ilyesféle lapokban mentek.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80157) KROK640 válasza DBob (#80155) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, ebben igazad van, de azt se felejtsük el, hogy 9 év alatt mennyire le szokott menni egy hardver ára.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80158) DarthSun válasza KROK640 (#80156) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

BH6- ban is lehet Tualatint használni, csak olyan Slot1-S370 átalakító kell, mely fel van készítve rá.

(#80159) Bile Demon válasza KROK640 (#80153) üzenetére


Bile Demon
őstag

FDD: jó ha van legalább egy netes gépben floppy és nem kell duplán mozgatni az adatot. Persze inkább CF kártyán szoktam 486-hoz és MMX-hez, de pl. a 286 vagy a IDE kártyája nem szereti a CF-et.

A 3570K, ami megy 4.2GHz @ 1.0V.
Utánaolvastam az éjjel és kb. a helyén van: [link]

2500K-hoz képest nem érzek gyorsulást, nem is vártam. Az is jól megy.
Inkább csak hőmérséklet és hűtés zaj csökkenést. (ház és CPU hűtő maradt).
Illetve a böngésző görgetés, ablakok rakosgatása simább lett.

Lehetne még centizgetni, hogy 4.4 vagy 4.5GHz, de ott már csak romlana a hatásfoka és nem is igazán van rá szükség.

Másodlagos gépnek, filmezni, netezni bőven jó.

Bruhe

(#80160) jokeph válasza Bile Demon (#80159) üzenetére


jokeph
nagyúr

:C
Mondtam hogy jó csere lesz.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#80161) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

MACKIE Onyx Artist 1x2 + Corsair HS50 Pro Carbon, szerelem az első hallásra :B . Az XFi ElitePro BurrBrown DACjait rommá veri.
A HS50- el magamat leptem meg Karácsonyra, a MACKIE pedig a Tesómnak lesz. Persze kipróbáltam, és azonnal be is rendeltem magamnak is egyet :D
Pontos, precíz, erőteljes hangzás -egy élmény, legalábbis fülessel. A Solo6C- vel ill a Kenwood végfokkal még ki sem próbáltam, TRS-RCA kábeleket kell beszereznem.

(#80162) hokuszpk


hokuszpk
nagyúr

skacok van valakinek otlete, hogy a Via chipes firewire zsugat az XP miert nezi 7db kulonallo usb hubnak ? a bios még kiirja, hogy "Slot 2 Firewirre ctr" , de a windows már 7db ismeretlen eszkozt lat, aztan megprobalja usb hubkent hasznositani :D
regen mentek egyutt, rengeteg dv kazettat olvastam be Pinnacle Studioval.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#80163) r0b3r válasza Bile Demon (#80159) üzenetére


r0b3r
senior tag

A 3570k egy jó kis proci, előző konfigom köré épült. :K :B

(#80164) Bile Demon válasza jokeph (#80160) üzenetére


Bile Demon
őstag

Milyen igaz. :R

r0b3r: a projekt témája a 7-es volt. :DDD

[ Szerkesztve ]

Bruhe

(#80165) frescho válasza arn (#80151) üzenetére


frescho
addikt

Ahogy igazán az egész géphez nem nyúltak hozzá. Nem volt meg a management részéről a cél, a mérnökök meg mindent is kifejlesztettek, de nem került gyártásba.

KROK640: Mindenki próbált ügyeskedni. Féláfa biztos megvan az öregebbeknek a 90-es évek elejéről.

BH6: Dehogy volt baj. A végén csurig húzva ment a szerencsétlen. Ja és kész szendvics volt benne, mert a Slotkey-ben volt még egy FC-PGA2 átalakító is.Ennél csak a 486-om volt jobban megpatkolva. DX2 100Mhz-en, VLB-vel amibe válogtva voltak a kártyák, de így is egy 8 bites valami bírta csak az egeret akadás nélkül. Az a gép a szentlélekre volt bízva, de bírta a gyűrődést. Itt egy link a szendvicshez: [link]

https://frescho.hu

(#80166) gban válasza frescho (#80165) üzenetére


gban
Közösségépítő

Mindig eszembe jut hogy mennyi ideig használta a gyerek azt a 8500-at...
És hogy mennyire meglepődtem, amikor futtattam egy 3DMarkot, lekicsinylően, tudatlanul azt hittem, az csak 8000-es széria, csak jobb egy 9200. Hát nem volt jobb, sőt...
Szóval maradt is jó darabig, öröm hogy jó helye lett.

Postázást nem vállalok.

(#80167) KROK640 válasza frescho (#80165) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, nekem is megvan a fél ÁFA, ment az a 90-es évek végén is.
De nekem a nagykeres áfamentes lehetőséggel hatalmas szerencsém volt, egyrészt nekem is olcsóbb volt a bővítés, másrészt másnak is olcsóbban tudtam adni, még haszonnal együtt is verhetetlen áron tudtam dolgozni. Erre jött a kicsi haszon, de sok gép/ember képlet.

BH6: így van nagy mákod volt, mert nekem mindig kellett lapot is cserélnem, ami huszonezres tétel volt, és sokáig nem volt ez a nagykeres lehetőségem sem. Sajnos 2008-ra eltűnt ez a lehetőség, és piszkosul fájt hogy a netto ártól kevesebb helyett, rögtön nézhettem a bruttót :(
Ha meg elbírta a lapod akkor miért ne, mindenféle patkolást bevállaltam volna, ha megy és nem kell lapot cserélnem. De nekem folyton kellett :(

Celeron aranykor meg tényleg az olt, bár neked több lehetőséggel.Olvastam már régebben delehet h megint fogom.
Mondjuk azért érdekes lenne megnézni, hogy az 1470MHZ-es Tualatin Celeron és egy Athlon XP 1700+ hogyan viszonyultak egymáshoz teljesítményben.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80168) KROK640 válasza gban (#80166) üzenetére


KROK640
veterán

Még jó hogy ...
Ugyanis az Atinál akkor (meg sokáig a HDknál is) úgy ment a számozás h nem az abszolút értéket kellett nézni.
Az első szám a generáció volt, a második pedig a generáción belüli erő. (ezt egyébként megtörte a 9100-asra átnevezett 8500-as, de alapvetően igaz volt).
vagyis egy 8500-as simán erősebb volt mint egy 9200, hiszen a második szám kisebb.
Ez később is működött : egy HD4890 pl simán erősebb volt mint egy HD5450 vagy egy HD5770, de még egy HD8470-től is erősebb volt. Ugyanakkor egy HD4830-tól egy HD3870 simán erősebb volt.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80169) zoltanz válasza arn (#80150) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Köszönöm. Értem.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#80170) frescho válasza KROK640 (#80167) üzenetére


frescho
addikt

Sűrű fillér jól hozott akkor :)

A BH6 nem mázli volt, hanem spórolás. Ezen a vonalon volt már Peltieres 5x86, 48MHz-en futó 386Sx stb. stb. Most pedig 9700 fut a 170-es deszkában...

https://frescho.hu

(#80171) Hosssszu válasza frescho (#80170) üzenetére


Hosssszu
őstag

Üdv!
A386os hogy ment 48MHz-en?
Kristály ( vagy mi az ami előállítja az órajelet) cserével?

(#80172) DBob válasza Hosssszu (#80171) üzenetére


DBob
őstag

Igen, máshogy nem lehetett. YouTube-on is sok retró "influencert" találsz hasonló témában. 48x2 MHz-es kvarc kell hozzá, meg némi szerencse.

(#80173) Fred23


Fred23
nagyúr

Megjött a kis piros 9600SE-m, de nem ezért írok.
Lehet, hogy rossz a Palomino Athlon XP-m?: nem indult vele a Win2k, aztán csökkentett módban mégis, aztán normálisan is, de mikor teszteltem volna játékkal, se kép, se hang. BIOS szépen látja és felismeri.

Rendeltem egy másik kis karit is postára, lehet, már megjött, és 18h-ig még megnézhetném. De holnap meg már biztosan ott lesz. :)

(#80174) frescho válasza DBob (#80172) üzenetére


frescho
addikt

Kristály cserével és kis átforrasztással. A alaplapom ami volt meg volt álldva egy PLL-lel. Így annak az XCO-ját kellett cserélni, illetve a betervezett, de nem beforrasztott jumperelést is beraktam. Így jobban lehetett játszani a kristály/osztó párossal. Mert nem lehetett csak úgy mindenféle XCO-t szerezni, abból volt megpatkolva amit fel tudtam hajtani, kunyerálni, illetve az egyik tanár is megdobott a fiókjából pár darabbal.

Vicces az egészben az, hogy most is hasonlót készítettem elő egy IIsi-nél.

https://frescho.hu

(#80175) fpeter84


fpeter84
senior tag

most még egyszerűbb is lehet ugyanez - egyrészt mindenféle kvarcok és oszcillátorok kaphatóak, másrészt vannak akár szoftverből, akár pár lábbal konfigurálható PLL IC-k amivel egy adott órajel forrásból sokféle kimenő órajelet lehet felszorozni

(#80176) Fred23 válasza Fred23 (#80173) üzenetére


Fred23
nagyúr

Holnap majd megpróbálom egy másik lapban is, hátha csak a régi lapom proci támogatása nem elég jó, de ha nem megy, akkor kuka. Azt hiszem, nincs is másik Palomino Athlon XP-m. :(

(#80177) KROK640


KROK640
veterán

Retro témája, de inkább story line :
https://index.hu/tech/net/net3051/

Hm, ez a cikk meglepően pontosan emlékszik vissza dolgokra.
és ebből azt is tudom, hogy jól emlékeztem mennyit is fizettünk kb az ADSLért 2005ben.

A freestart / kiwihez : Ezek gyakorlatilag egyfajta accountok voltak (mivel a betárcsázóshoz az is kellett, amit a szolgáltatótól kaptál, egy user név meg egy jelszó) aminek köszönhetően a szolgáltató felé nem kellett extra díjat fizetni, viszont a vonal foglalását ami percenként(!) 6-14ft volt (időszaktól és vonalszámtól függően) ugyanúgy ki kellett fizetni. Ez, ha kiszámolod akkor egy órára(!) 360-840ft volt, egy olyan időszakban amikor kb 45-55 ezer ft-ot lehetett keresni heti 40 órai munkával, és amikor én napi 5×4ben dolgoztam az egyetem mellett kemény havi 20-22 ezrekért. Szóval ha azt nézed, akkor napi kicsit több mint 1 óra netezéssel (agy a legkedvezményesebb időszakban napi 2 órával) akár a teljes havi fizetésemet is fel tudtam emészteni egy hónap alatt!

... És akkor emellett volt ez az 1997-2005 közötti időszak, amikor jóformán évente kellett cserélni a számítógépet, mert egy 2 éves gép már használhatatlanra avulta magát, és 2-3 év alatt meg négy-ötszöröződött a CPU-k és a VGAk teljesítménye, a merevlemezek kapacitása. (elég ha arra gondolok 1999 és 2004 között mi volt nálam : '99-ben kezdtem Celeron 366MHZ, 32MB RAM, 3GB HDD és 2004-ben már Athlon XP 2200MHZ (2800+), 1024MB RAM, 160GB HDD volt. 5 év alatt úgy ment le négy komplett gépcsere, hogy ígyis egy hatalmas lépcsőfokot kihagytam (a Pentium III alapú procikat), mindezalatt iszonyat pénzt ellocsolva a gépre (bőven 6 számjegyű összeg!), és ha így nézzük, bizony értem miért gondolták úgy az emberek, hogy a PC meg az Internet az valami drága úri huncutság.

Egyébként 2005/2006ban a második sulinet program és a szélessávú internet miatt volt egy komoly robbanás az internetezők és a számítógép használók körében is, pl 2-3 év alatt beszálltak a lányok is a gépezésbe, eleinte fehérholló kategória volt és 1% alatti az arányuk, 3-4 évvel később teljesen természetes volt, hogy volt MSNjük meg IWIWjük.

És még valami : "milyen alacsony árakkal (ha ez egyáltalán elegendő) lehet meggyőzni őket arról, hogy a világháló használata nekik is számos előnnyel, haszonnal bír?" - nos, nagyon sokakat inkább nem kellett volna meggyőzni, hogy csatlakozzanak az internethez.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80178) frescho válasza KROK640 (#80177) üzenetére


frescho
addikt

Azok a régi szép idők. MSN/IRC-es csajozások....

https://frescho.hu

(#80179) FoxiestFox válasza frescho (#80178) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Pixeles cicis szelfik. :D

(#80180) zsid válasza r0b3r (#80163) üzenetére


zsid
senior tag

A nappaliba kellene a megkotlott HP helyére egy 1155-ös lap, múlt héten vettem is egyet. Gondoltam átdobom az i5-öt ( meg van itthon Xeon is ), a projectort hajtani bőven elég lesz még. Hibásként árulták a lapot, a leírásban annyi volt hogy a VRM hűtő mozog. MEgjött a patentul becsomagolt lap és a foglalat szét volt bszva, 6-8 tűnek nyekk..

Kenje a hajára a "2500 forintot" amit kapott érte, most kereshetek tovább :DDD

<tRucKdriFteR>

(#80181) fpeter84 válasza zsid (#80180) üzenetére


fpeter84
senior tag

meg kell nézni a socket kiosztásában hogy mihez tartoznak azok a lábak - nagyon sok a duplázott test, táp, lehet egyik-másik memóriavezérlőhöz tartozik és a 4 slotból csak 2-vel de megy jól

(#80182) zsid válasza fpeter84 (#80181) üzenetére


zsid
senior tag

Ha lesz időm és kedvem majd esetleg kimazsolázom, egyelőre így nem érdekel :N

<tRucKdriFteR>

(#80183) KROK640 válasza frescho (#80178) üzenetére


KROK640
veterán

jaja, én is nyomtam MSNen rendesen az ipart (korábban személyesen ismert csajok adták meg az MSN címüket).
IRCet alig használtam, de ott meg főleg "hideg" csajozások mentek.

Pár hete találtam egy rakás MSNes screenshotot is magamnál, némelyik hatalmas nosztalgia cunami volt :)

2005 március 27 :

2009 június 3 :

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#80184) frescho válasza fpeter84 (#80175) üzenetére


frescho
addikt

Itt maradt a jó öreg forrasztópákás mutatvány, de a +25% sikerrel meglett. Sajnos több benchmark körnél elmelegszik, ezértell valami hűtőbordát ragasztani a 68030-ra.

https://frescho.hu

(#80185) Hosssszu válasza DBob (#80172) üzenetére


Hosssszu
őstag

Köszönöm a felvilágosítást.
Értem hogy miről van szó, de nem mernék nekiállni még akkor sem, ha lenne hozzá megfelelő alkatrészem.
Nem tudok annyira precíz lenni hogy nekem ez sikerüljön. :DDD

(#80186) arn válasza frescho (#80178) üzenetére


arn
félisten

Nekem a felesegem is az ircrol van 😁 egyik havere meg az icqrol, a vilag masik felere hazasodott.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#80187) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Egy PC 20 év játékaira.
Kíváncsi vagyok, hogy ez a Win98 patcher amit használ, jó-e.
Amint lesz egy kis időm foglalkozni a PIII-ammal, kipróbálom.

(#80188) frescho válasza Hosssszu (#80185) üzenetére


frescho
addikt

Nem olyan nagy kunszt, egy rendes páka és ónszippantó párossal simán megoldható. Az egész gépet átkondiztam, a felületszerelt kondikat kevésbé szeretem forrasztgatni, mint a lábas dolgokat. Van aki fordítva van ezekkel, mert nem szeret szenvedni a lukakkal.

Az eredmény mérhető és ami a legfontosabb nagyon jól érzékelhető. 40-ről 50 MHz-re cseréltem a kristályt. (Valójában oszcillátor, de ne menjünk bele.) Ezzel a CPU órajele 20-ról 25 MHz-re ment fel.

A CPU nyers ereje nagyjából megegyezik egy 20MHz-es 386-os tudásával, de érzésre vetekszik egy átlag 386-tal. Nem hiába az Apple akkor is jól ki volt találva :)

arn: Löktük a dumát és reménykedtünk, hogy bejön. Nekik túl jól sikerült :D

https://frescho.hu

(#80189) Hosssszu válasza frescho (#80188) üzenetére


Hosssszu
őstag

Hát aki rendszeresen forraszt annak biztos nem egy rakétatudomány, de én nem mernék belekezdeni.
Egyébként ilyenkor az ISA busz sebessége nem nő meg? Vagy ha igen, akkor nem zavar be a kártyáknak?

(#80190) fpeter84


fpeter84
senior tag

tegnap este gondolkodtam mivel kéne játszani kicsit - eszembe jutott a Screamer 4x4 hogy mennyire imádtam, ráadásul még glide-ot is tud elvileg - ki lehetne próbálni az i5 win10 konfigban majd a V2 SLI-vel a PCIe adapterben... de először GoG verzió fel, aztán nézzük meg DirectX-el: hát már az elején elakadtam, ahogy indítanám pendül egyet a hang, nem indul el semmi, de a desktopot úgy megbénítja hogy többé semmire nem lehet kattintani, task managerből kell nyomni egy rebootot hogy magához térjen... :( valakinek van pozitív tapasztalata win10-el a 4x4-el?

(#80191) Czo válasza Hosssszu (#80189) üzenetére


Czo
őstag

Az ISA-hoz szokott lenni egy 14Mhz koruli oscillator a lapokon.

(#80192) Hosssszu válasza Czo (#80191) üzenetére


Hosssszu
őstag

Értem, köszi!
Akkor nem olyan háklis mint régen a PCI freki, hogy az is nőtt amikor az FSB is.

(#80193) frescho válasza Hosssszu (#80189) üzenetére


frescho
addikt

Itt nincs ISA, NUBUS van. Amit tudok, hogy 28 MHz környékén kezdődnek a gondok, ahol már a floppy elkezd nem működni. Ami most van arra mondják, hogy biztonsági játék.

PC-nél attól függ. Van ahol külön oszci van, de sok esetben ugyanonnan veszi az órajelet. Elég sok kártya elmegy 10 MHz-ig gond nélkül. A 100MHz-es DX2-nél a 12.5MHz-es ISA és 50MHz-es VLB már feladta a leckét, de szerencsére volt ismerős a Vadász utcában a használt hardveres részen. Így gépet odavittem és válogattunk...

https://frescho.hu

(#80194) Czo válasza Hosssszu (#80192) üzenetére


Czo
őstag

De, olyan haklis :) Azert irtam, hogy "szokott lenni", mert kezdetben ez egyben ment a CPU orajellel (reven ugye, ez maga a CPU bus), de ahogyan jottek 10-12 MHz-s 286-osok is, ott mar eleg sokszor problema volt ilyen-olyan kartyak hasznalataval, ezert jol meg kellett nezni vasarlaskor, hogy a 12MHz-s 286-os melle van-e kulon buszvezerlo es oscillator az ISA-hoz, vagy nincs. Kesobb jellemzoen mar kb mindig kulon koron volt, sok esetben mar a BIOS-bol is lehetett tekergetni az ISA orajelet.

(#80195) fpeter84


fpeter84
senior tag

annó a KT7A lapomban az egyetlen ISA slotban volt egy 3com hálókártya, ami némileg gátat vetett a tuningnak: asszem 140-es FSB körül még stabil volt, de 145 vagy 150-nél elkezdett random szakadozni a hálózati kapcsolat, de az ISA kártya nélkül még 155-ön is stabil volt a lap, felette feladta... abban a gépben volt egy 64MB-os PC133-as SD modulom, amin a chipeken az volt hogy bizony 5.5ns-es, vagyis elméletben 183MHz-et is tudhatott volna... sajnos már nem emlékszem hol mikor mennyiért mivel együtt adtam el vagy oda, de most milyen jó is lenne a kísérletezéshez egy ilyen odabaxós SD modul :)

(#80196) Hosssszu válasza Czo (#80194) üzenetére


Hosssszu
őstag

Köszi mindkettőtöknek a kimerítő választ! :RÍgy már okosabb lettem. :R

(#80197) Fred23


Fred23
nagyúr

Tudja esetleg valaki, hogy egy FX 5500 (NV34B) hordozólapkája ólommentes forrasztást használ, vagy sem? A VGA-n lévő memória chipek már ólommentes forrasztásúak (ROHS Compliant).
Nagyon a változás kora, mert ez 2004 vége, de a 2003-as 9600 SE-n még sima ólmos forrasztással kerültek fel a memória chipek.

(#80198) Czo válasza Fred23 (#80197) üzenetére


Czo
őstag

Szerintem ilyet kategorikusan kijelenteni (marmint, hogy minden 2003-as 9600-os SE-n meg olmos), nem lehet. Az ROHS 2006-tol tiltja explicite, de maga a beadvany mar 2002-es. Tehat kb en azt mondanam, hogy 2002 elott ez senkit sem erdekelt, azzal forrasztottak, ami eppen off the shelf modon elerheto volt es a tulajdonsagai megfeleltek. 2002 es 2006 kozott, a hosszabb tavon gondolkodokat mar foglalkoztatta az olommentes forraszanyag hasznalata.

Szoval szerintem ez a dolog, kimondottan az adott peldanyra/sorozatra jellemzo tulajdonsag.

(#80199) Fred23 válasza Czo (#80198) üzenetére


Fred23
nagyúr

Tényleg lehet, hogy összefutok majd idővel ólommentes forraszanyagot használó 2003-as 9600 SE-vel, de egyelőre ilyen még nem történt.

Megnézek ma néhány FX 5200-ast is 2003-ból, kíváncsi leszek az eredményre, meg arra is, ha esetleg lesz köztük ROHS Compliant, melyik gyártótól.

(#80200) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Ma volt az utolsó munkanapom :))
Kis szemelvény a kollégák ajándékaiból :

+örökös tiszteletbeli belépőkártya a cég területére :)

Évvégi ünnepek, aztán 1-2 hét alapos pihenés, és jön a nonstop retrozás :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.