Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21001) DarthSun válasza bacsis (#20999) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hát van esély rá hogy jó kezekben még 100 év múlva is működni fognak.

(#21002) bacsis válasza zoknipóc (#21000) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

A vaterán láttam oylan XT alaplapot ami frankón kézzel volt behuzalozva, talán egy szem vezeték nem volt a NYÁK-on mind csak úgy futott a levegőbe valahova :DDD szal jahh, persze hoyg megépítheted... de kérdés hogy csak a lapot akarod? netalántán a procit is? ;] és ha igen akkor honnan jutsz hozzzáá az x86-os architektúra jogaihoz? vagy akkro mégse x86-os platformot akarsz? vagy a fix 286-os proci alá saját készítésű alaplapot?
Jó móka az biztos, de az is tény hogy piszok nagy tudás és még annál is több idő kellene hozzá :U

(#21003) DarthSun válasza zoknipóc (#21000) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Veszteséges lenne, házilag már a nyákot is nagy meló lenne olyan kis vezetékekkel.

(#21004) bacsis válasza DarthSun (#21001) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Kérdés hogy 100 év alatt mennyrie korrodálnak el a csatlakozók, a forrasztások, stb, azért az így nagyon sok időnek tűnik :U

(#21005) DarthSun válasza bacsis (#21004) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Igen, nemtom végülis, a rozsdamentes acél 3000 év alatt porlad el, kérdés hogy az ón ill réz meddig bírja?

(#21006) bacsis válasza DarthSun (#21005) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

hát akkor nagyon sanszos hogy akárhogy is óvjuk 3ezer évet tuti nem fognak kibírni :))

(#21007) DarthSun válasza bacsis (#21006) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Majd, akkor újratárgyaljuk, készítünk egy statisztikát :DDD

(#21008) zoknipóc


zoknipóc
csendes tag

NYÁK-t csak abban az esetben akarok, ha netán össze jönne egy működő dolog. Addig csak úgy lógna a levegőbe az egész, vagy egy kartonlapra integrálom.

Nincs nagy kikötésem (tapasztalatom sem) hogy mire épüljön.
Valaki viszont már megcsinálta a saját kis gépét.

Nem lehetetlen tehát. Túrom a netet. Legjobb az lenne, ha egy komplett kapcs.rajzot találnék. Procit, chipet nem fejlesztek az biztos, így egy meglévő kerülne bele.

[ Szerkesztve ]

"Nincs az a kis pénz, ami ne jönne jól" 6 pozitiv / 0 negatív.

(#21009) tpower válasza zoknipóc (#21008) üzenetére


tpower
tag

ez beteg, de nagy respect az ilyen agyaknak, akik ilyen dolgokra vetemednek

Rühellem azokat, akik nem tudnak üzenetre válaszolni.....

(#21010) DarthSun válasza zoknipóc (#21008) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nem kispályás meló, nemigen kezdenék bele, ha ezer évig élnék akkor sem....

(#21011) bacsis válasza zoknipóc (#21008) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

háááát.. sok siekrt hozzá :D :R

(#21012) zoknipóc válasza bacsis (#21011) üzenetére


zoknipóc
csendes tag

Valami egyszerűbbet keresek ennél. De tud a gyerek egy "kicsit".

"Nincs az a kis pénz, ami ne jönne jól" 6 pozitiv / 0 negatív.

(#21013) bacsis válasza zoknipóc (#21012) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

hát figyelj.. ha ez "dúrvának" tűnik, akkor egy 286-os ennél sokkal vadabb lenne ;) sztem valamit max egy Z80-as mellé készíts, ahhoz még sztm leírást is találsz elég közkedvelt CPU :K

(#21014) spista222 válasza zoknipóc (#21012) üzenetére


spista222
addikt

Ahogy többiek is mondják 8 bit a minimum hogy használni is lehessen valamire és annál nagyobb bitszámút felesleges csinálni mert már 16 bithez(286) is kétszer annyi vezeték kell:).

(#21015) fsb1000 válasza zoknipóc (#21000) üzenetére


fsb1000
nagyúr

A 80-as évek közepén egyik barátom épített egy számítógépet.
Azt hiszem Z80 alapokra, amolyan deszka gépet. Az alkatrészeket mind itthon vásárolta, akkor még nem volt ebay és még Ausztriába se nagyon utazhattunk ki.

Működött... (értsd bekapcsolt) de hogy mi lett a sorsa azt nem tudom.
Ma is lehet ilyen vagy bonyolultabb gépet építeni kereskedelemből kapható alkatrészekből.
Sőt tranyokból is lehetne építeni egy gépet, csak az adattárolás lenne kissé nehezen megoldható.

(#21016) ati012 válasza fsb1000 (#21015) üzenetére


ati012
senior tag

Sőt tranyokból is lehetne építeni egy gépet, csak az adattárolás lenne kissé nehezen megoldható.
Ezt hogy viteleznéd ki?
Mondjuk az "op.rendszert" ellehetne tárolni valami eeePROM szerűségbe, nem?

(#21017) fsb1000 válasza ati012 (#21016) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nem tudom.
De láttam olyan embert, aki még ferritgyűrűn tárolta az adatait.

(#21018) spista222 válasza fsb1000 (#21017) üzenetére


spista222
addikt

Az sem most volt:)

(#21019) snake1977


snake1977
őstag

Ha már ennyire a témánál vagyunk, érdemes itt körülnézni: http://retropages.uw.hu/ , a tulaj egy roppant normális ember, még én is gazdagítottam a gyüjteményét, akadnak itt olyan szerkentyűk amikről még csak nem is hallottam. :)

...BRSZK...9...2024.06.28-29... / www.brszk.hu / www.www.tiktok.com/@brszk_official / https://www.youtube.com/@BRSZK-Official

(#21020) Rive válasza zoknipóc (#21000) üzenetére


Rive
veterán

Vajon házilag össze lehetne építeni egy számítógépet? :)

Hát, igazság szerint egy (nem x86-kompatibilis) alapgép összelapátolása ma ~ egyetemi féléves feladat kalibere.

De ha csalni is lehet, akkor néhány óra alatt megvan.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#21021) frescho válasza Rive (#21020) üzenetére


frescho
addikt

Z80, memoria, SIO, PIO, DMA es kesz is van. Egy kiserleti lapon egy hetvege alatt siman ossze lehet huzalozni es irni egy loader programot, ami a piora illesztett sd kartyarol huzza be a futtatando kodot.

Ilyesmit kaptunkk anno hazifeladatnak :)

https://frescho.hu

(#21022) fsb1000 válasza frescho (#21021) üzenetére


fsb1000
nagyúr

És ez kb. melyik évben volt?

(#21023) zoknipóc válasza fsb1000 (#21022) üzenetére


zoknipóc
csendes tag

Meg milyen szakon?
Meg bővebb leírás?

"Nincs az a kis pénz, ami ne jönne jól" 6 pozitiv / 0 negatív.

(#21024) fsb1000 válasza zoknipóc (#21023) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nekem elég az év....

(#21025) fsb1000 válasza frescho (#21021) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nálunk a tízórai szünetre adták fel, hogy dobjunk össze egy mainframe gépet, azokból a kacatokból, amit a pedellus fülkéjében találtunk.

Laborokon meg mindig 16 bites CPU-kat kellet litografáljunk, de a tust meg a nagyítós szemüveget mindenkinek magának kellett hozni.

Aztán a Fóti útra kellet menni gyakorlatra, ahol egy orosz Dell klón kisszámítógép memória kártyáját kellet megtervezni kockás papíron és amikor 1 hónap után kész volt mehettünk haza, mert közben 5 óra alatt elkészült vele egy nyáktervező szoftver, amit a KFKI-ban csináltak nagyon okos emberek.

Aztán amikor meg egy másik helyre jártam melegedni, ott 3D modellezést kellet csinálni a VIDEOTON-340 karakteres képernyőjén, és egy lyukkártya olvasó mechanikájának túlterheléses vezérlésével kellet eljátszani a "Tavaszi szél vizet áraszt" álnépdal dallamát.

(#21026) fsb1000 válasza fsb1000 (#21025) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ezen a képen meg a Vidróczki Feribácsinak hozok kévét abból az arcfelismerő kávéautomatából, amit a gólyatábor búcsúestjén kellet csináljunk egy szalagos háttértárból.

[ Szerkesztve ]

(#21027) frescho válasza fsb1000 (#21022) üzenetére


frescho
addikt

94-ben. Csak akkor meg nem SD-rol, hanem a soros portrol toltotte be a programot. Kb. egy honap alatt vettuk vegig, egy egy illeszto mukodese es programozasa volt minden heten. 2 oraban normal tanora, a hazi pedig elvitt egy komplett vasarnap hetvegi delutant.

Baratom akkoriban 8051-el vezerelt szervokat es izomhuzalt. Ezeket kulonbozo makettekbe epitettek be.

Ha ezt nem hiszed a te bajod, de gunyolodni gyerekes dolog.

https://frescho.hu

(#21028) fsb1000 válasza frescho (#21027) üzenetére


fsb1000
nagyúr

jaja.... az SD miatt kérdeztem az évszámot.

Szerintem a gúny és humor között van némi különbség, de nem várom el, hogy az utóbbinak tekintsd amit írtam.
Az évszámból ítélve jóval fiatalabb vagy nálam (így a Fóti út sem sokat mondhat neked) ezért lehet nem ismered azt a kabarészámot amikor pár remek színész egymásra licitálva meséli, hogy a régi időkben milyen szegények is voltak Ők. Persze mulatságos túlzásokba esnek.
Én csak ezt idéztem fel, a topik témájából merítve hozzá az ihletet.

(#21029) frescho válasza fsb1000 (#21028) üzenetére


frescho
addikt

Igazad van, en meg csattogos falepket tologattam, amikor te elektroncsovekkel epitettel arcfelismerot. De a kor nem erdem, hanem allapot. A Foti utra jartam edzesre es a Tungsramot is ismerem. A Landrer-en gondolkoztam, mint kozepsulin, de sokkal jobbat sikerult talalnom a Gyali uton. Tudod ott, ahol allt egy csukott butorszallito.

Szerencsesnek tartom magam, mert anno apam kulfoldi kikuldetesen a hasan sporolva tudott hazahozni egy ZX kitet, amit O forrasztgatott ossze. Azt hiszem onnan datalodik a vasak iranti vonzalmam es szerencsere a melom a hobbim. Vagy forditva, a hobbim a melom.

Az nem licitalas, hogy egy hetvege alatt meg lehet epiteni egy olyan kis gepet, amit leirtam. Ehhez persze erteni kell hozza. De a neten is kismillio project erheto el, pl. itt egy kapcsolas: [link]

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#21030) fsb1000 válasza frescho (#21029) üzenetére


fsb1000
nagyúr

A fóti úton volt a magyar "csip-gyártás", míg 1986-ban tisztázatlan körülmények között le nem éget.
Itt nem csak termelés, de kutatás és visszafejtés is folyt (technológia lopás)

Elektroncsövet én már nem építhettem számítógépbe, csak HiFi-be. (de a hifi is megszűnt a 80-as években, csak a rakkendroll tartja még magát.)
Sőt az igazság az, hogy semmilyen számítógépet nem építem, csak egy felhasználó vagyok.
Talán szégyenkezném kéne, hogy az "én időmben" a diplomamunkák témája, bonyolultsága vagy jelentősége meg sem közelítette azt amit ti 94-ben egyszerű házifeladatként kaptatok.

(#21031) Rive válasza frescho (#21021) üzenetére


Rive
veterán

Jól elszállt felettünk az idő. Anno én is a Z80 alapkapcsolással - SRAM, ROM, Z80, valami periféria - kezdtem. Aztán egyszercsak egy tokba került az egész és már csak a 'valami periféria' maradt külön, abból is egyre kevesebb: aztán jött, hogy a 'valami preiféria' már csak egy FPGA a mikrovezérő mellett: mostanában meg már csak pillogok, ahogy a devkit mellé adott fejlesztőrendszeren egymás mellé huzigálják, hogy akkor procc (melyik család, melyik verzió, milyen sebesség), RAM, ROM, framebuffer (single, dual), háttértár (USB, SATA, SD), hálózat, klatty-klatty, egész bele a devkit közepén az egy szem chipbe, oszt' ~ 30 perc alatt eljut a rendszer odáig, hogy milyen képet rakjon ki a boot során, hello world (megtörtént eset).

Öregnek érzem magam, na.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#21032) frescho válasza fsb1000 (#21030) üzenetére


frescho
addikt

Arrol csak hallottam, de nem ismerhettem belulrol.

Hifibe es ado vegfokban is hasznaltam csovet. Suli alatt amatorkodtem, akkor mindig ment a butykoles.

Ezt senki sem mondta, de korra tekintet nelkul jar mindenkinek normalis hangnem. A tisztelet azert jar, mert letett valamit az asztalra. Ez lehet, hogy azota elavult, de az elottunk jarok helyett akkor nekunk kellene most megvalositani mindent.

Rive: Igen, az ido elrepul, de ezzel csak a lehetosegek bovulnek. Ha valaki haladni akar a korral, akkor egyre konyebb, mert minden hozzaferheto. Ugyanakkor nehezebb, mert bele lehet fulladni az informacioba es a sokfele agazo dolgokba.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#21033) fsb1000 válasza frescho (#21032) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Ezt senki sem mondta, de korra tekintet nelkul jar mindenkinek normalis hangnem.

Szerintem se kéne senkinek mondania, hiszen ez alap. A hangnem nem ettől függ.
Nem egészen értem miért is hozod már fel másodszor ezt a kor dolgot, hiszen itt nem gyerekek beszélgetnek felnőttekkel, hanem nagyobb családapa korú férfiak.

A retro témában óhatatlanul felmerül ki milyen gépekkel találkozott. Nem kell ebből nemzedéki problémát kreálni, mert úgy gondolom majdnem mindegy hogy valaki 95-ben vagy 85-ben diplomázott, vagy akár egyáltalán nem diplomázott. Esetleg 5-8 évvel korábban jött a világra mint a másik.

Szerintem vedd egy kicsit lazábbra a dolgot...

(#21034) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Nahh kedves gabor0012! Most merre jársz!
Az igazánn hozzá értő Urak most igazi retro témáról beszélgetnek :D :R

(#21035) Fenyő


Fenyő
őstag

Asus P5A, ha vki K6-x rendszert építene, csapjon le rá. :DDD

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21036) bacsis válasza Fenyő (#21035) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

te neked nem kő?

(#21037) Fenyő válasza bacsis (#21036) üzenetére


Fenyő
őstag

P5A-B-ém van már, ami majdnem ugyanez, csak 2-vel kevesebb pci port van rajta, ellenben van rajta AT-és tápcsati is, tehát at-és házikóba is betehető, mondjuk azért rákérdeztem, a revízióra (1.03), meg az árra (min 3000), de ez utóbbi nem annyira tetszett, hogy rohanjak érte, de ha még nem lenne ilyesmim azért megfontolnám. :DDD

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21038) bacsis válasza Fenyő (#21037) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

most van egy arc az meg dobozos Acorp 5ALI61-et akar adni, de érdekes mert nem zöld, hanem barna nyákos, na én meg azon gondolkodám :)

(#21039) Fenyő válasza bacsis (#21038) üzenetére


Fenyő
őstag

Olyat még én sem láttam, linket! :DDD , pedig ez az Acorp 5Ali61 igazi tömegcikk volt, mondjuk egyáltalán nem olyan rossz mint a híre, az utolsó revízióknak (E,F), már nem volt gondjuk a 2X-es agp-vel sem, ellenben tudtak ATA66-ot is, amíg mondjuk az ilyen revíziós Asusok bugosak a +-os procikkal.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21040) bacsis válasza Fenyő (#21039) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

ilyen-e :))
Jahh azt vágom, hogy az F-es rev már elfoogadható... csak sajna nincs 100-nál magasabb FSB nála :U
De mivel dobozos na meg barna nyákos, azaz jó ritka lehet lecsapok rá :DD
Bár ennek ellenére nagyon cseszi a csőröm, hogy nem tudom hol van a dobozos P5A-B-m :U
Viszont a dobozos Asus P3B-F-et megtaláltam :DD

(#21041) Fenyő válasza bacsis (#21040) üzenetére


Fenyő
őstag

100 fölötti fsb-ét nem sok SS7 lap tud, Ali fronton csak az Asus meg a Giga, míg Via fronton az Epox meg a Soltek, azt kb ennyi is. Mondjuk a 110-112 fölötti értékeknek a nem fixálható pci/agp végett nem sok gyakorlati hasznuk van, meglehetősen instabilak, ill. az alaplapi cache sem bírja gyakran efölött, így a teljesítményelőnyüknek is annyi.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21042) Rive válasza Fenyő (#21041) üzenetére


Rive
veterán

Alaplapi cache dolgában agyaltam már olyanon, hogy meg kéne nézni, valami slotos PII procc L2-je nem láb- és vezérléskompatibilis-e véletlen a korábbi SRAM chipekhez, de aztán a szorzólock miatt úgy döntöttem, hogy ebbe nem éri meg már belevágni se...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#21043) bacsis válasza Fenyő (#21041) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

NEm tom mondtam-e már, az 1MB-os Epox MVP3G2 megy 124-et fixen, némellik 133-at is.. és elég jól húz 133-as FSB mellett, de ugye beszéltük mert a VIA csipszet miatt a lassú/lassabb memória vezérlés miatt számít a sávszél.. Az Epox MVP3G5 csak 100-al indul, fölötte fagy.. ha letiltjuk BIOS-ból a kess-t akkor az is megy akár 133-on, persze nins sok értelme úgy :)
Kb az 1MB-os G2 124MHz-es FSB mellett hozza azt a szintet mint a G5 100MHz-en, talán egy picit a G2 gyorsabb.... 133-on már érezhetően meglép a G2-es :K

(#21044) zotyesz66 válasza bacsis (#21043) üzenetére


zotyesz66
őstag

Az kemény... Milyen komponensek mellett lehet ennyire túlhajtani? Mármint milyen vinyó, VGA, hangkártya bírja ezt?

(#21045) bacsis válasza zotyesz66 (#21044) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

a VGA az többynire Geforce FX5900 Ultra volt, de ment Radeon 9800PRO-val is így.. HDD-ből valami 10 vagy 13 gigás Quantum csoda volt...
Az északi híd nem bírta leginkább, azt "fagyállóznom" kellett :DDD

szerk: MEg is találtam az FX5900-as eredményt:

[ Szerkesztve ]

(#21046) zotyesz66 válasza bacsis (#21045) üzenetére


zotyesz66
őstag

huhh, hát én ezekbe ilyen vga-t sosem tennék! :D Valahogy kilóg az összképből, meg aztán ki sem tudja hajtani, igazából még egy Voodoo3-at sem.
Azért szép! :R

[ Szerkesztve ]

(#21047) bacsis válasza zotyesz66 (#21046) üzenetére


bacsis
Közösségépítő

Hááát.. minden csepp tartalékot ki akartam préselni a vasból, 9800PRO-val alig ment 4k fölé, szóval... jó volt ez az FX5900 bele :DD

(#21048) Fenyő válasza bacsis (#21043) üzenetére


Fenyő
őstag

Akkor ezek szerint a Via jobban bírja a tuningot cache mellet is, a P5A-B-ém 115-ön már nem tudom stabilizálni (vagy cache vagy az agp már nem bírja), 3d-ben fagy, 112-vel meg még stabil, legalábbis néhány óráig biztos (tovább nem próbáltam), Viásból csak 512kb-os Soltekem van, ami tud 100 feletti fsb-t is, de még nem nagyon próbálgattam mit bír, mivel azonos fsb esetén az 1 megás Via és a fél megás Ali kb egy szint, az Ali azért egy nagyon picit gyorsabb.
Mondjuk azért kíváncsi lennék mit menne a P5A-B egy ilyen FX5900-al vagy 9800-assal, Ti4200-al 33xx pöttyöt tudtam kihozni belőle.
Rive: Elég vad gondolat, de tetszik :DDD , gondolod, hogy a szorzólock a cache-be is be van drótozva, bár sanszosabb, hogy alapból inkompatibilis a PII-es cache-e az SS7-el, ha az Intel politikájából indulunk ki.
Zotyesz66: Leginkább valóban egy Voodoo3-as passzol a K6-x-hez, amivel nagyon jól mennek a korabeli glide-os dolgok is, esetleg egy Geforce2+Voodoo2 kombinációnak van még értelme, e-fölötti kártyákat már tényleg csak pontvadászathoz érdemes betenni egy körre.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#21049) fsb1000 válasza bacsis (#21045) üzenetére


fsb1000
nagyúr

Nem semmi!
Sajna csak egy P4-em van az itthoni kacatok között, de ilyenkor mindig kedvet kapok egy kis tuninghoz.

Egyébként AGP 4/8x esetén melyik volt a legtuningosabb vagy leggyorsabb VGA?
Nálam valahol X800gto / és Gforce 6800 GT tájékán van egy filmszakadás, mert aztán jött a PCIe

(#21050) Fenyő válasza fsb1000 (#21049) üzenetére


Fenyő
őstag

A abszolút leggyorsabb agp-és vga az Ati/Amd HD3850-es, Nvidia fronton pedig a 7800GS+ a legerősebb.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.