Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#103351) KROK640 válasza DarthSun (#103346) üzenetére


KROK640
veterán

" legalább P4- ig CRT- t kéne használnia, aki korhű akar lenni" - na, nálam pl az Athlon XP egy korhű CompaQ V720-as monitoron megy, bár most jutott eszembe, hogy ha akarom akkor van egy Compaq LA2205wg (1680×1050) monitorom is.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#103352) vrob válasza nakos1212 (#103350) üzenetére


vrob
tag

Valami vagy authentic (eredeti, hiteles) vagy nem.
Az Orpheusról tudjuk - szerintem ebben nincs vita - hogy nem egy eredeti Gravis Ultrasound és nem is egy hiteles másolat amire azt mondhatnánk hogy olyan mint az eredeti.

Írtad, hogy még kevésbé zajos. Ok, biztos kimérhető, habár soha nem volt gondom az eredeti GUS kártyámmal sem zaj szempontból.
Van egy szint amit meg kell ütnie zaj szempontból, de ez bőven megvan a DOS-os 90-es évek eleje hang érához.

Az "ez szól a legjobban" az a szubjektivitás kimaxolása
Amikor azt látom, hogy az Orpheuson egyáltalán nincs áramkör egyezés egy kicsit sem (analóg oldalon) valahogy elképzelni sem tudom hogy akár egy kicsit is hasonlítson a hangjuk.

(#103353) nakos1212 válasza vrob (#103352) üzenetére


nakos1212
senior tag

Most csak szó szerint kifejtetted amit korábban elmondtál és akkor se láttam értelmét. Nem az analóg áramkör teszi a GUS-t, hanem hogy a megfelelő agyonintegált chip van rajta, minden más az körítés, bs. Hiteles, az eredetivel megegyező hangja van, eredeti chip-et használ, kevésbé zajos analóg kimenettel, tehát nem valamiféle emuláció vagy reprezentáció.

"
Írtad, hogy még kevésbé zajos. Ok, biztos kimérhető, habár soha nem volt gondom az eredeti GUS kártyámmal sem zaj szempontból.
Van egy szint amit meg kell ütnie zaj szempontból, de ez bőven megvan a DOS-os 90-es évek eleje hang érához.
Amikor azt látom, hogy az Orpheuson egyáltalán nincs áramkör egyezés egy kicsit sem (analóg oldalon) valahogy elképzelni sem tudom hogy akár egy kicsit is hasonlítson a hangjuk." -
helyből beledobsz egy ferdítést hogy működjön az egész rozoga "érvelésed", annak ellenére hogy korábban leírtam azt az egyszerű általános megfigyelést, illetve tulajdonképpen te is, hogy az analóg kimenet nem igazán pofázik bele az élvezhetőségbe, hacsak nem nagyon rossz. Alapvetően nem torzítással vagy SNR-szinttel volt a bajom, hanem a klasszikus Gravis kártyáim bizonyos környezetekben hajlamosak voltak összeszedni mindenféle elektromágneses zajt, ami az újabb kártyákon egyszerűen nincs, vagy bőven kevesebb.

"Az "ez szól a legjobban" az a szubjektivitás kimaxolása"

Konkrétan többször is leírtam hogy egyéni szempontok és hallás, szubjektív hallgatgatás után választottam ezt, csak el kellett volna olvasni amit írok... Pont azon problémáztam hogy egyesek, köztük te is, úgy adják elő a véleményüket mintha kb. szentírás lenne, vagy akár csak nem lenne totális tévedés.

[ Szerkesztve ]

(#103354) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Inkább szeressétek egymást, és közben mondjátok el nekem, melyek a legerősebb AGP kártyák, amiknek még nem kell külső power csati?

(#103355) Pikari válasza FoxiestFox (#103354) üzenetére


Pikari
őstag

radeon 9600, hd2400, geforce 5700, ti4600, geforce 6200

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#103356) zotyesz66 válasza FoxiestFox (#103354) üzenetére


zotyesz66
őstag

Az szerintem a Radeon 9600XT, afölött minden AGP-snek kell a tápcsati.
Nvidia oldalon még a Ti4600, esetleg az FX5700.

(#103357) FoxiestFox


FoxiestFox
félisten

Köszik!

(#103358) Yutani válasza FoxiestFox (#103357) üzenetére


Yutani
nagyúr

A 9600XT a nyerő a korabeli PH teszt alapján. Amikor még voltak értelmes tesztek... :(

#tarcsad

(#103359) MasterDeeJay válasza FoxiestFox (#103354) üzenetére

9600-as elérhetőbb mint a Geforce4 Ti széria. Ráadásnak kevésbé melegszik. Mondjuk nekem nincs jó véleményem az akkori radeon driverekről és kompatiblitításról. Sok a butított kártya. Ha kell a dx9 akkor 9600 akár melyik verzió 128bites rammal, ha nem akkor Gef4Ti.
Geforce 6200 ha találsz NV43-as maggal rivatunnerrel unlockolható 6600-asra 128bitest akkor még az, bár ritka.
Bár gyengébb de ha jobb ramos MX460-ast találsz az se annyira rossz.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#103360) frescho válasza nakos1212 (#103353) üzenetére


frescho
addikt

De, az analóg is teszi. Az Adlibhoz, korai SB-hez, ezek klónjaihoz stb. hozzá tartozik, hogy susog, serceg, torzít, behallatszik a vinyo seek. Tudom-tudom ez nem jó, de így az eredeti. DOSbox vagy modern agyonszűrt, optikai kimenetes cuccok csak valami olyanok, mintha, de a végén csak nem eredetiek. A guminő guminő, még ha bőrhatású latexet és szőrt is húztak rá. Persze mindennek van előnye, pl. a guminőt be tudod támasztani egy szekrénybe, ha átjönnek a srácok grillezni, míg az asszonyt nem.

De szerintem mindenki azt csinál, úgy próbálja élvezni a retrót retrószerűt ahogy tudja, pénztárcája, helye, ideje engedi. A részemről örömmel olvasom, aztán maximum csóválom a fejem, hogy nekem nem kellene ilyen állat. Én pl. a CRT-ket kezdem lassan elengedni alkatrész hiányában.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#103361) envagyok válasza frescho (#103360) üzenetére


envagyok
veterán

Véleményem szerint :) preferenciáktól függően mindenkinek igaza lehet :DD
Érthető ha valaki az őt régen zavaró nyűgök miatt ezt azt modernebbre cserél, hogy csak az élmény faktor jöjjön be.
Nekem például halálom volt a lassú hdd, és a kevés memória miatti swapelés, ezért ha egy kort becélzok, akkor kimaxolom cpu, ram, háttértár sebesség, videókártya stb szempontjából.
Akit régen zavart a súgás búgás, érthető ha hangkártyából igazi eredeti gf/interware chipes, viszont zajtalan utángyártott kártyát használ. Legalább mégse emulátor.
Nálam mondjuk c64 után a következő lépés, a SB Live volt, azért az nagy lépés volt pc hangminőség terén, ill. később az Audigy-k.

Érdekes például a lézerlemez gyűjtés.
Horror pénzekbe mennek a lejátszók, lemezek, fura a mód a dvd lejátszó/lemez filléres tétel, de én sose vennék/néznék ilyet, rontottam eleget a szememet vhs/dvd/divx korszakban.

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#103362) frescho válasza envagyok (#103361) üzenetére


frescho
addikt

Persze mindenkinek meg kell találnia azt ami neki örömet okoz. A guminő után is még van sok-sok lehetőség, teljesen megértem azt aki nem akar megint nősülni, mert a múltban már elég tapasztalatot gyűjtött. De ettől még ezeket nem lehet feleségnek hívni.

Egy példa: Mosolyogni szoktam amikor youtube-ra töltögetik fel a DOSboxos videókat ahol minden simán fut, pedig pl. a DOTT intro egy 286 sokszor be-be szaggatott. Megértem, hogy egyszerűbb az emulátor használata. Nem kell levenni a polcról, CMOS-t buherálni, SET BLASTER-t állítgatni, felmásolgatni, digitalizálót hergelni. De ez számomra nem retró, mert az előkészületek hozzátartoznak az élményhez. Mindjárt csinálok is egy videót igazi vason. :)

Minden marginális cucc drága, vagy nagyon olcsó. A kettő között ritka az átmenet. A mátrix nyomtatóknak sincs ára, pedig azok is lassan ritkaságnak számítanak.

https://frescho.hu

(#103363) Pikari válasza frescho (#103362) üzenetére


Pikari
őstag

A mátrix nyomtatók ára is növekedett az elmúlt 2-3 évben. Én ezekkel szoktam nyontatni (nem gyűjteményi célból), és pont elkezdett dögledezni. Nem kapcsol be, csak néha, ha pl kihúzom a konnektorból, és utána 1-2 másodpercen belül kapcsolom be, akkor felvillan, és ha hirtelen visszadugom a konnektorba, akkor bekapcsol. Tippre valami kondenzátor mehetett tönkre. Szétszedtem, de semmi szemmel látható nyom nincs, és nem szívesen matatok bele, és poénból meg nem akarom kondizgatni, átkötögetni, méregetni... Megnéztem a tartályos nyomtatókat, az epson cuccai mind átverések, a márka fanjai pedig bunkó parasztok (a chip a tintahulladék-gyűjtőtartályon van :D) ráadásul 180 ezer ft azért, hogy átverhesd magad vele.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#103364) nakos1212 válasza frescho (#103360) üzenetére


nakos1212
senior tag

Szerintem az nem jó analógia hogy guminő, ha kényelmetlen/rossz részét ki akarod szűrni, miközben amúgy nem emulálsz/kamuzol oda semmit. Az Orpheus / modern cucc az úgy szól, ahogy maga a chip tud szólni, legalábbis hűebb mintha teli lenne nyomva gyakrolatilag egy plusz sávnyi zajjal, ilyen szempontból autentikusabb is ezt hallani mint a korábbi ugyanilyen, de limitáltabban elkésíztett cuccost.
Az, hogy megtartjuk a régiből a jó dolgokat, de közben meghaladjuk a döglassú és reszelő hangú vinyókat, szellemképes TFT kijelzőket, zajos hangkártyákat, instabil driver-eket, az üzvözlendő és csodálkozom itt körben ezen a sok ellenkezésen erre - miért is legyek mazochista csak azért hogy valaki szemléletének megfeleljek azzal kapcsolatban hogy mi a retro neki?
Én inkább guminő helyett azt mondanám hogy visszajött egy régi szerelem aki letette a cigit és kicsit kigyúrta magát.
Én azt is elfogadom hogy egyáltalán nem retro a gépem akár, csak nincs magyar Changeling, OrpheusII, Gravis, old Unix,Matrox topik, és ez tűnik a legrelevánsabbnak.
Abszolút nem a preferenciák különbözősége zavar, hanem az hogy már nem egy ember nyomta be ide a sajátját mindenféle meredek magyarázattal hogy miért az a követendő. Én szívesen olvasom azokat a köröket is akinek már a nem 1:1 megfelelő SID replacement is a harakirivel ér fel, csak én nem vagyok ilyen.
Továbbá az zavart itt az előző pár beszélgetéskörben hogy a kollégák olyan blődségeket beszéltek pl a GUS-ról, amik megcáfolásához egy Google keresés + a legközelebbi Vogons topik meglátogatása kellett, mindezt olyan hévvel és arccal hogy az nem férne be egy kétszárnyas ajtón...

[ Szerkesztve ]

(#103365) FoxiestFox válasza frescho (#103360) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Nekem sem ártana lejjebb állítani a crt mániát, mert egy ponton így nézett ki az asztalom, és csak azért nem néz már ki így, mert ilyen közelről zavarták egymást a drágáim mágnesességileg :))
Jelenleg 3 van fent egyszerre.
LCD a padlón a sarokban, ahová való. :D

(#103366) DarthSun válasza FoxiestFox (#103365) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Komoly, a monitorokkal átellenes oldalon pedig látszik a röntgenképed :DDD

(#103367) arn válasza nakos1212 (#103344) üzenetére


arn
félisten

Ha tehetnem crtt hasznalnek retro gepekhez, es nem oledet, de egy uj lakas, tobb hellyel dragabb, mint egy oled, amit a munkamhoz is hasznalok egyidejuleg.

A digitalis audio reszebe meg ne is menjunk bele, mert ha neked az xy altal 30 eves alkatreszekkel osszekombinalt optikai kimenet a szint, inkabb nem is irok tobbet. A digitalis audionak epp ugy megvannak a buktatoi, mint az analognak, messze nem 1 es 0, foleg nem spdifen.

De igazabol a retrozasnak nem is a tokeletessegrol kellene szolnia (eleve fura a nagyon elavult dolgokat hegyezgetni - vhol az elavultsaga miatt csinalja az ember), az emlitett oled olyan kepet ad, amilyenhez hasonlo akkorban nem volt, sot az ossc pro a ratyi kimenetet is olyan szinten feljavitja, hogy szvsz meg sem lehet kulonboztetni mar egy dosboxos emulaciotol. Jol nez ki? Igen… ilyen volt regen? Nagyon nem.

[ Szerkesztve ]

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#103368) arn válasza nakos1212 (#103364) üzenetére


arn
félisten

Mar ne haragudj, aki hulyesegeket irt, az te vagy. Nem akartam szemelyeskedni, de mar megteszem. A hosszaszolasaid alapjan fingod nincs hogy mi miert van, es allok elebe barmilyen technikai vitanak, de reszedrol ezt meg nem tapasztaltam.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#103369) envagyok válasza nakos1212 (#103364) üzenetére


envagyok
veterán

Nincs összehasonlító yt videód vagy hanganyagod orpheus vs gravis classic vs pnp vonalon?

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#103370) frescho válasza nakos1212 (#103364) üzenetére


frescho
addikt

A guminő az emulátor, az Oprheus meg egy barátnő, de még mindig nem feleség. Nem lehet authentikus amit 20 évvel később készítettek teljesen más kimenettel. Technikailag sokkal jobb, de teljesen steril. Ez tény, mérhető és nem lehet, de nem is kell vitatni.

Megy a render, direkt nem raktam rá filtert, hogy élvezhessétek a háttérzajt. Mondjuk nem tudom mit fog a yt kezdeni a 70fps-es videóval, de majd kiderül. A Dune2 introban a 12.5MHz-es 286-os nem elég a didi hang teljes kijátszásához. Pinballban csak mediumig lehet tekerni a minőséget akadás nélkül. A DOTT intró meg látványosan FPS hiányban szenved, de legalább a hangja jó. Már csak órák kérdése...

Teljesen megértem, hogy nem akarsz a szutyok PC-k ótvar instabil megoldásaival küzdeni. Azon is jót mosolygok akinek az a szíve vágya, hogy modern vason gyorsabban gyártson kék halált. De ezek egyike sem eredeti. A naptárazós meg a másik véglet, nekem túl ortodox, mert akkoriban nem volt egy gép sem még az irodában sem amiben akár csak évre pontosan lettek volna összeválogatva a dolgok. Azt vettük ami volt/ár-értékben megfelelt. A brand PC-kre is igaz volt ez: elavult 75MHz-es Pentium, sokkal jobb vinyóval, futottak még régi chipes integrált videokártyával.

FoxiestFox: Van egy szép nagy almás monitorom. Felcipeltem, most valahogy vissza kéne vinnem a raktárba, de nem fűlik hozzá a fogam. Nehéz, mint a dög.

https://frescho.hu

(#103371) FoxiestFox válasza frescho (#103370) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Gondolom valami Apple-re rebrandelt Trinitron?
Muti!

(#103372) nakos1212 válasza arn (#103367) üzenetére


nakos1212
senior tag

"
A digitalis audio reszebe meg ne is menjunk bele, mert ha neked az xy altal 30 eves alkatreszekkel osszekombinalt optikai kimenet a szint, inkabb nem is irok tobbet. A digitalis audionak epp ugy megvannak a buktatoi, mint az analognak, messze nem 1 es 0, foleg nem spdifen."
Honnan latod hogy milyen alkatreszekkel van szerelve es mi a gond veluk? Mi utazik spdif-en ha nem 0 es 1?
[Link] en ugy latom a protocol reszen hogy elegge 0 es 1.

(#103373) nakos1212 válasza arn (#103368) üzenetére


nakos1212
senior tag

Az hogy konkret egy-ket keresessel megcafolhato, amde okosnak tűnő informalatlan, de nagyon magabiztos butasagokat mondasz, nem vitaalap - az ehhez kapcsolod frusztraciod ilyen modu kifejezese meg tisztan a te szegenysegi bizonyitvanyod.

[ Szerkesztve ]

(#103374) nakos1212 válasza frescho (#103370) üzenetére


nakos1212
senior tag

A sterilseg objektivan merheto? Mi a mertekegysege?

[ Szerkesztve ]

(#103375) frescho válasza nakos1212 (#103374) üzenetére


frescho
addikt

Igen, objektívan mérhető. Például THD és zajszint. Ahogy a restomodnál is elveszik az autók egyéniségéből valami. Szép dolog az injektor, de ezzel pont a szivatós indítás, kicsit járatás stb. veszik el. Ez nekem nem retró, csak arra emlékeztető valami.

Nézd meg ezt. Direkt nem húztam rá filtert, nem próbáltam eltüntetni a zajt. A digi is elég pontos, mégis mindig van benne zaj, mert az akkori kátyák, legyen VGA vagy hang ennyit tudtak. Vagy ahogy 10:30 környékén a gép nem elég erős, csúszkál a hang és a kép egymáshoz képest. Na ilyen volt akkor egy gép, szigorú értelemben ez retró, nem az amikor ezt atomerőműveken futtatva minden vaj sima.

https://frescho.hu

(#103376) frescho válasza FoxiestFox (#103371) üzenetére


frescho
addikt

Nem voltam elég pontos. G3 iMac és G4eMac. Nehezek, mint a dög. Bacsis podkasztjában szerepeltek úgy egy hónapja.

https://frescho.hu

(#103377) nakos1212 válasza frescho (#103375) üzenetére


nakos1212
senior tag

A jel-zaj arany es a harminikus torzitas adja a GUS eletteliseget es ez egy objektiven elfogadott teny?

(#103378) frescho válasza nakos1212 (#103377) üzenetére


frescho
addikt

Az eredeti verzióhoz hozzá tartoznak a hibái is. Tényleg nem érted, hogy mi a különbség az eredeti és a remake között?

https://frescho.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.