Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70201) 3.Aragorn válasza [Prolixus] (#70200) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Az is lehet. Meglátjuk.

Nem minden vándorút céltalan...

(#70202) jookomak válasza Jorus (#70188) üzenetére


jookomak
őstag

Ezt az osztott billentyűzeted egyre jobban irigylem. Mi is ez pontosan? Vagy ez már full épített?

Rájöttem, hogy melóba simán jó(jobb) lenne egy split, akár ansi kiosztással barna, vagy akár kék kapcsolókkal. Egész nap csak emaileket írok jóformán. Mondjuk kéne kiegészítő numpad.
Itthonra már vettem egy filcot, az megváltás, de munkahelyre is kéne valami.

(#70203) proci985 válasza jookomak (#70202) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

ErgoDox EZ ami neki van. eleg sok varians van kulonbozo szinekben. ha jol emlekszem mintha letezne DYO varianskent is, de boltban meg tudod venni. munkatarsnak ilyenje van, probaltam: minosegre szuper, de nagyon szokni kell.

kinesis freestylea masik, viszont az edge modell nem annyival olcsobb. nemet disztributor van, de vegeredmenyben ez is majdnem 300 euro lesz. kinesis advantage2 jobban elerheto, de az massziv es kb 450 eur.

microsoft sculpt ergonomic jo, elerheto, nem annyira nehez laptoppal felvaltva hasznalni, de ez csak scissor. natural ergonomic 4000 szvsz jobb kiosztasra es kenyelmesebb is picit, cserebe a 4000 hatalmas es kizarolag rubber domeal elerheto. a Cherry G80-5000 (aka ErgoPlus) volt ennek az MX brown switches variansa, de az jelenleg hasznaltan 1000+euroert megy, es egy majd 30 eves billrol beszelunk (!). ha alapvetoen nem irni kell sokat, tehat a csuklod akarod kimelni, ezek jo valasztasok lehetnek.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#70204) Jorus válasza jookomak (#70202) üzenetére


Jorus
nagyúr

Annyival egészíteném ki proci985 kolléga válaszát, hogy nem ErgoDox EZ által gyártott ErgoDox, hanem FalbaTech által gyártott ReDox, de tény, hogy hasonlóak, mivel a ReDox egy REduced ErgoDox. :) Ellenben ErgoDox EZ-nél viszonylag kevés dolgot tudsz testreszabni, pl. csak műanyag házas verzió van, míg a FalbaTechnél például választhatsz bambusz és tölgy ház között, illetve, hogy ABS- vagy fém platet szeretnél, stb.

Bal oldalt egy ErgoDox, 76 billentyűvel, jobb oldalt egy ReDox 70-nel.

A gyártó oldalán szépen össze tudod konfigolni magadnak lépésenként, hogy milyen billentyűzetet szeretnél, milyen kialakítású ház, milyen anyagból, milyen kapcsolókkal, milyen kupakokkal, milyen kábelekkel kéred. Most olyan 400-450 EUR között jön ki egy FalbaTech ReDox kapcsolókkal, kupakokkal, lábacskákkal, kompletten.

Én itt a PH!-n vettem 7 kollégától az alapot, és mentek bele Kailh Box Jade kapcsolók, valamint egy DSA VILEBLOOM kupak szett.

Nagyon megszerettem, a szép hangú clicky kapcsolók a bambusz házban nagyon szépen szólnak, kényelmes, kézre áll, és pár hét alatt meg lehetett szokni. Még pár hét kellett, hogy megszokjam, hogy nincs dedikált numpad, csak erre használt layer, de azóta az sem hiányzik.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#70205) 7 válasza jookomak (#70202) üzenetére


7
addikt

Jo cucc egyebkent, csak sajnos az ara is borsos. Nekem tul nagy, de ez csak az en elborult preferenciam. :D

(#70206) dqdb válasza jookomak (#70202) üzenetére


dqdb
nagyúr

Egy éve szedtem össze az ergonomikus lehetőségeket, azóta Ergodox vonalon bejött opcióként a ZSA Moonlander, Alice-szerű vonalon volt és lesz folyamatos mozgás, a linkelt Sagittarius group buy szállításra került és az extrái még kaphatóak, és a szintén linkelt Virgóból is várható egy új végső kör új színekkel, raktárkészletről, passzoló numpaddal.

Igazából az ergonomikus vonal annyira szerteágazó, hogy költségkeret nélkül sem egyszerű az optimális irány megtalálása, és ahogyan a fentieknél is látszik, a költségek is eléggé szórnak az anyagfelhasználás-méretgazdaságosság függvényében.

proci985: az Apple-nek is volt az 5000-hez hasonló megoldása Alps kapcsolókkal, de beállíthatóság terén a buckling spring M15 volt akkoriban a király a tenting-tilting támogatással. Geon demózott az 5000-hez hasonló nyitási mechanizmust pár hónapja CNC-zett alumíniumból/rézből (amit most nem találok), ez ki tudja, hogy valaha gyártásba kerül-e és ha igen, mennyiért és mikor.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70207) nyunyu válasza proci985 (#70203) üzenetére


nyunyu
félisten

Jéé, a Sculpt az tényleg ollós.

Ergo4000 az még sima gumidóm volt.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#70208) nyunyu válasza dqdb (#70206) üzenetére


nyunyu
félisten

Fujitsunak is volt valami gumidómos MX 5000 klónja, de kb. 5-6 éve láttam utoljára a weblapjukon

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#70209) proci985 válasza nyunyu (#70207) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

jaja, sculpt alapvetoen egy kifejezetten jo irodai megoldas es ugy nez ki a minosege is oke. munkatarset probaltam, teljesen jo. marmint azon kivul, hogy irodai munkara meg mindig jobban szeretem a csattogos billentyuzeteimet.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#70210) tixem


tixem
addikt

üdv

low porofile gram spectrum billbe lehet venni agile slim switchet valahol? Ha nem, akkor melyik az a kapcsoló ami csereszabatos vele és bele lehetne hajítani?

[ Szerkesztve ]

Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

(#70211) dqdb válasza tixem (#70210) üzenetére


dqdb
nagyúr

[link]
a Tesoro Agile kapcsoló a Kailh PG1280 átcímkézése, más méretű kapcsoló nem is jó abba a billentyűzetbe

Ha kimaradó vagy duplázó leütés a problémád, akkor rendelés előtt érdemes újraforrasztani a problémás kapcsolókat, mert nagy esély van rá, hogy az ólommentes forrasztás repedt meg, és a kapcsolónak nincsen baja.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70212) dqdb válasza dqdb (#70206) üzenetére


dqdb
nagyúr

Még ez és ez maradt ki, mint fix tentinget tudó billentyűzet az utóbbi 1 évből.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70213) tixem válasza dqdb (#70211) üzenetére


tixem
addikt

Sűrűn használt betűknél leütéskor ilyenekettvvvel, legtöbbször dupla leütés, őrületbe kerget. Azt esetleg megpróbálom, hogy ritkán használt billentyű alól átrakom a kapcsolót és megcserélem, ezzel akkor ki tudom zárni a switch hibáját (?)

#70214 dqdb

igen, közben nézem, hogy ez nem ilyen sima hotswapes, mindenképp forrasztós történet :) akkor ez lesz, köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

(#70214) dqdb válasza tixem (#70213) üzenetére


dqdb
nagyúr

A duplázáson segíthet ez a szoftver addig, amíg végleg nem adja meg magát a forrasztás.

Csere helyett én először csak megfolyatnám a gyári ónt és/vagy egy kis ólmos forrasztóónnal kezelném a problémás billentyűket. Kisebb meló, mint kiforrasztani, és ha működik, akkor könnyebben megúszod. Ha nem, akkor jöhet a kapcsolócserés mutatvány.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70215) 3.Aragorn válasza dqdb (#70214) üzenetére


3.Aragorn
addikt

mi a jelentősége annak, h ólmos vagy nem ólmos?

Nem minden vándorút céltalan...

(#70216) 7 válasza 3.Aragorn (#70215) üzenetére


7
addikt

Az ólommentes forrasztás elvileg környezetkímélőbb, de ridegebb is, így könnyebben megreped (pl. a billentyűzeten történő gépeléssel járó erőhatásoktól)

[ Szerkesztve ]

(#70217) dqdb válasza 3.Aragorn (#70215) üzenetére


dqdb
nagyúr

Az ólommentes forraszanyag sokkal ridegebb és erőhatásra hamarabb reped meg. 2006 óta az EU-ban kizárólag ólommentes forrasztással készített terméket lehet piacra dobni, ami általában nem jelent problémát, kivéve a mechanikus billentyűzeteket, ahol gépelés közben a nyákot folyamatos és nagy erőhatás éri, így az ólommentes forrasztások hajlamosok megrepedni (ha pedig gyenge minőségű volt a forrasztás, akkor főleg).

Ha valaki magának épít billentyűzetet, akkor 99%-ban 60/40 vagy 63/37 ónt használ éppen ezért.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70218) 3.Aragorn válasza dqdb (#70217) üzenetére


3.Aragorn
addikt

értem, köszi :R

Nem minden vándorút céltalan...

(#70219) Dronor


Dronor
újonc

Sziaztok!

Custom/prebuild hotswap billentyűzet vásárlásban kérem a segítségeteket!

Már egy jó ideje tervezem, hogy meglévő low profile membrános billentyűzetemet egy mechanikusra cserélem az eszétikai és gépelési élmény javítása céljából. Arra jutottam, hogy beruházok egy custom buildre, vagy legalábbis egy hotwsap billentyűzetre. (jelenlegi kb 10 éves billentyűzetem az Icon7 Topper névre hallgató ritka gyöngyszem. ICON7 Topper USB English Black - iPon - hardware and software news, reviews, webshop, forum (iponcomp.com))
Főbb szempontok a kiválasztáshoz:
- ár: kb 45.000Ft (40-hez közel jobb lenne, de ha úgy van, még az 50 is beleférhet)
- mire kell: főleg gépeléshez és számítógépes munkához (adobe szoftverek, 3ds max) és alkalmi fps játékra
- ANSI kiosztás a nagyobb válaszék miatt (de persze az ISO is megfelel)
- 65-75% (exploded layout preferált), nyilak mindenképpen kellenek, illetve még egy knob vagy pár gomb helyette jól jönne, hogy azokat makrózni tudjam hangerő +/- funkcióra (pl PgUp/PgDn)
- tactile switchek (Akko Levander Purple és Ajazz Diced Kiwi switchekkel szemezek. van róluk tapasztalatotok? hasonló árban tippeket fogadok!)
- szín: fekete-fehér-szürke árnyalatok preferáltak (pl fekete alapon szürke-fehér keycapek vagy fehér alapon fekete-fehér billentyűk. a lényeg, hogy ne legyen egy színű az egész billentyűzet)
- PBT keycapek, nem megvilágított karakterekkel. XDA, DSA, ASA, OSA és Cherry profilok amiket eddig néztem, de nyitott vagyok. OEM nem igazán jön be, szóval azt kerülném
- vezetékes mód (wireless funkció egy plusz pont, de ha nincs, az sem baj)
- RGB nem szükséges
- használt is lehet

Még két apróság:
- Külföldről rendeléssel nem vagyok nagyon képben, de ha jól tudom, akkor az AliExpress már magában foglalja az áfát, máshonnan EU-n kívülről rendelt termékeknél viszont ez még plusz 27%-ot jelent, igaz? EU-n belül pedig nincs plusz költség.
- Az FN sor nélküli billentyűzeteknél a magyar kiosztás szerinti "0" helyére kerül az Esc billentyű, ami szerintem nagyban megnehezíti a használatot. Ezt bármelyik billentyűzetnél át lehet progarmozni valamilyen 3rd party applikációval, hogy pl az Esc gomb elsődlegesen 0-ként fukncionáljon, és az Esc funkció pedig például egy másik gombon vagy másodlagos layeren legyen elérhető?

Ha valamit kihagytam, írjátok meg!
(Bocsi ha hosszú lett, de gondoltam inkább egyben írok le mindent, mint sok kis üzenetben szétszórva.)
Előre is köszi a tippeket mindennel kapcsolatban! :)
Ui.
Pár billentyűzet amit eddig néztem:

Prebuildek:
- Keychron K2 hotswap és Keychron K6 hotswap (esetleg egy PBT keycap szettel még jó is lenne, bár a brown switchek ahogy hallottam nem a legjobb taktilisek) Keychron K6 Wireless Mechanical Keyboard
- Akko ACR Pro 68 (sajnos csak lineáris kapcsolóval árulják, és drágácska) ACR Pro 68 | Akko Official Global Site (akkogear.com)
- Akko ACR Pro 75 (kb ugyanaz csak nagyobb, viszont lehet tactile kapcsolóval venni) ACR Pro 75 | Akko Official Global Site (akkogear.com)
- Akko PC75B Plus Black&Silver (Erről jókat olvastam neten, de ez is picit drága sajna) PC75B Plus Black&Silver | Akko Official Global Site (akkogear.com)
- Ducky ONE 2 SF (sajnos nem hotswap) Ducky One 2 SF mechanical keyboard - Small yet Complete, SF means Sixty-Five, we bring the groundbreaking size for customers' choice (duckychannel.com.tw)
- LTC NB681 Nimbleback (NAGYON tetszik a kiosztása, de nem tudom ér-e annyit, amennyi ez a szállítással meg mindennel meglenne, + rá egy PBT keycap szett, és akkor még nem is beszélve a brown swithekről) LTC NB681 Nimbleback Wired 65% Mechanical Keyboard, RGB Backlit Ultra-Compact 68 Keys Gaming Keyboard with Hot-Swappable Switch and Stand-Alone Arrow/Control Keys (Hot Swappable Brown Switch, Black) : Video Games (amazon.com)
- Royal Kludge Rk68 (szintén kéne hozzá pbt keycap és talán egy jobb switch) Rk68 (rk855) Rgb Wireless 65% Compact Mechanical Keyboard, 68 Keys 60% Bluetooth Hot Swappble Gaming Keyboard Hot Swap Switches - Keyboards - AliExpress
Kitek:
- GamaKay LK67 (tetszik a kiosztás es a knob, de valahogy kicsit gagyinak tűnik, nem tudom tudtok-e róla valamit) GamaKay LK67 billentyűzet testreszabott készlet 67 billentyűs RGB Hot Swappable 3pin/5pin Switch 65% programozható hármas üzemmódú vezetékes Bluetooth 5.0 2,4 GHz -es billentyűzet készlet NKRO PCB rögzítőlemez tok forgatható gomb - Fekete, csak 24.999 Ft, China Billentyűzet & egér, 1885206-blck (azolcsosag.hu) (nem tudom ez az oldal amúgy megbízható-e, csak láttam, hogy magyar)
- Tester 68 (sajnos csak wireless only) Zuoya Tester68 Customized Mechanical Keyboard Kit Tes68 Hot-swappable Shaft Base Axis 2.4g Bluetooth Customized Wireless Keyboar - Keyboards - AliExpress

- További szép napot!

(#70220) mad823


mad823
őstag

Sziasztok!
Jól látom, hogy a Cherry Stream 3.0 magyar verziója megszűnt? Van helyette bármilyen javasolt alternatíva?
Köszönöm!

(#70221) dqdb válasza mad823 (#70220) üzenetére


dqdb
nagyúr

Sajnos jól és sajnos nincsen.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70222) holodp


holodp
aktív tag

Sziasztok!

Sajnos elérte az Asus Cerberusomat az átkozott karakter duplázás, vagy épp az, hogy nem érzékeli a leütést. Szeretnék venni másik billentyűzetet.

Szemezek a GMMK full billzettel, ugye ha itt fellép ugyanez a probléma, akkor csak cserélnem kell benne a switchet és működik?
Próbáltam visszaolvasni, jól értem, hogy igazából csak hangos és ez a legnagyobb probléma vele? (Engem az nem zavarna)
Konkrét bolttal kapcsolatosan, [link] ez a bolt megbízható? Kicsit gyanús, hogy olcsóbb itt, mint a hivatalos oldalon, de ha bátran lehet venni, akkor jó üzletnek tűnik.

Köszi előre is a segítséget.

(#70223) Rebelf


Rebelf
aktív tag

Hello. Jelenleg ez a Logitech márka legjobb billentyűzete? [link] Illetve ez az egyetlen ami vezeték nélküli,usb dongle kapcsolattal rendelkezik?(Lightspeed) Ha jól néztem, a pro X is vezetékes még (ami fura)

[ Szerkesztve ]

(#70224) Csandi válasza Rebelf (#70223) üzenetére


Csandi
őstag

Legjobbnak nem mondanám de a legdrágább. És igen, csak ez tudja wirelessben amit szeretnél.

(#70225) Rebelf válasza Csandi (#70224) üzenetére


Rebelf
aktív tag

Miért melyik jobb nála?

(#70226) Csandi válasza Rebelf (#70225) üzenetére


Csandi
őstag

Szerintem? Bármelyik mert nem szeretem a low profilet, és keycapet sem tudsz rajta cserélni, cserébe hajlamos törni az a vékony műanyag amivel jön. A Pro X szerintem egy sokkal jobb billjük.

De ez preferencia, csak ezesetben nincs ilyen, hogy "legjobb". Tény, hogy wireless tudásban csak ez hozza amit leírtál.

(#70227) Dronor válasza Rebelf (#70225) üzenetére


Dronor
újonc

Mindenképpen Logitech wireless billentyűzetet szeretnél? Ha nem feltétlenül Logitech-ben gondolkodsz, szimplán csak a wireless funkció a fontos, akkor szerintem sok jobb választás is van. Egyébként a legtöbb wireless modell vezetékes módban is használható, ha a játék közbeni high latency miatt izgulnál, és akkor csak arra az időre be tudod dugni (bár szerintem wireless módban sem tapasztalható manapság észrevehető input lag).

- További szép napot!

(#70228) Rebelf válasza Dronor (#70227) üzenetére


Rebelf
aktív tag

Loginál nincs input lagg lightspeed esetén. g pro x superlight fehér egért használok. így meg is rendeltem a fehér g915 tkl hozzá. nem akarok más márkát mert ebbe bízok,meg vérprofi cuccok is. meg egy sw -ben is lesznek..

[ Szerkesztve ]

(#70229) Mephike válasza Rebelf (#70228) üzenetére


Mephike
senior tag

Természetesen tiszteletben tartom a véleményed, és nem piszkálásnak szánom, amit írok.
De nincs olyan, hogy egy cég mindenben vérprofi. Pl. nálam a Steelseries márka jó fejhallgatót jelent, és egész jó egérpadot, de a billentyűzeteiket nem szeretem, az egereik meg túlárazottak. De pl. a Logitól és a Razertől fejhallgatót biztos nem vennék.
Abban egyet értek, hogy a Loginak jó egerei vannak, de billentyűzetet nem tőlük vennék.
De mondom, ez az én véleményem.

(#70230) [Prolixus] válasza holodp (#70222) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Teljesen megszokott, hogy XY kiskernél időszakosan olcsóbb mint közvetlen adott márkaboltból, beszerzik x áron, azt már ők döntik el hogy mennyi haszonnal adják tovább. A leet.hu egy viszonylag új webshop, de én már rendeltem tőlük vagy kétszer is, nem volt semmi gáz.

"Szemezek a GMMK full billzettel, ugye ha itt fellép ugyanez a probléma, akkor csak cserélnem kell benne a switchet és működik?"

Igen, de gyakorlatban nem feltétlenül. Az esetek nagy többségében nem a kapcsoló adja meg magát, hanem a PCB-n a forrasztás. Hot-swap socket forrasztása ugyanúgy meg tudja adni magát, egy ilyen esetben a kapcsoló csere semmit nem fog csinálni. Hot-swap sokcet újraforrasztható, de ugyanúgy nem hot-swap billentyűzetben a kapcsoló is, szóval a megoldás ugyanaz lesz.

A hot-swapnak nem ez az elsődleges előnye, hanem inkább az hogy ha új kapcsolókat akarsz nem kell tokkal vonóval új bill-t venni, illetve hot-swapot könnyű szétszedni, modolni a billentyűzetet, megkenni a stabokat stb. Úgyhogy ha ezekből egyiket sem akarod csinálni, nem igazán nyers egy hot-swap billentyűzettel.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#70231) holodp válasza [Prolixus] (#70230) üzenetére


holodp
aktív tag

Köszönöm!
Nem is feltétlenül attól félek, hogy valamit javítani kell, hanem attól, hogy ezek a túlságosan egybeöntött billzetek törnek szétszedésnél, és akkor már fölösleges volt az egész cécó. Ebben mondjuk pont az elmondásod szerint pont segíthet a GMMK, mert könnyebb szétszedni forrasztáshoz, javításhoz.

Akkor szerintem belevágok, még egy két kérdés:
Honnan érdemes switcheket venni, ahol választék is van és az ára sem horror? Ilyet hajlandó vagyok külföldről is rendelni ha megéri.
Ugyanez a keycapre, mindenképp magyar keycapet szeretnék, az nem különösen érdekel, ha csak ABS.

(#70232) [Prolixus] válasza Dronor (#70219) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Csak pár kérdésre tudok válaszolni:

"Külföldről rendeléssel nem vagyok nagyon képben, de ha jól tudom, akkor az AliExpress már magában foglalja az áfát, máshonnan EU-n kívülről rendelt termékeknél viszont ez még plusz 27%-ot jelent, igaz? EU-n belül pedig nincs plusz költség."

Igen, legtöbb esetben ha aliról rendelsz abban már benne van az áfa és vámot sem kell fizetni majd rá. Ezt írja is az ali az adott tétel oldalán. EU-n kívüli egyéb forrás esetén: alapesetben áfa és vámköteles (bár itt a pontos értékhatárokat stb nem tudom fejből, de ezer helyen írják a neten). Viszont van olyan store ahol már a szállítási költségbe benne van az áfa, és nem feltétlenül konzekvensen számolják, szóval nem csak annyi hogy teszem azt 10$ + a 27% áfa lesz a postaköltséged. A Keychron hivatalos oldala is ilyen. A rendelés véglegesítése előtt persze írják a teljes postaköltséget, és akkor eldöntheted hogy annyit neked megér-e vagy sem.

Keycap-ek kapcsán: ezerféle opció van, ezerféle helyről, te is könnyen nézelődhetsz. Itt mi is a kérdés? :)

RK switch az miért lenne "jobb switch"?

Akko billentyűzetek nem rosszak elvileg, de itt közvetlen tapasztalatról (legalábbis az utóbbi pár hónapban) nem nagyon számolt be senki.

El kellene döntened, hogy kifejezett Akko vagy Ajazz kapcsolókat szeretnél-e, mert akkor költségkímélés miatt ezektől a gyártóktól kell billentyűzetet vásárolni aztán kész. Ha nem, akkor viszont teljesen mindegy mi van a billentyűzetben, hiszen hot-swap, olyat veszel bele ami tetszik, tehát az lesz irreleváns hogy pl. a Keychronokkal érkező Gateron Brown egy nem túl taktilis kapcsoló.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#70233) [Prolixus] válasza holodp (#70231) üzenetére


[Prolixus]
addikt

A szétszedés egy bizonyos pontig a prebuilt billentyűzetnél sem túl bonyolult az esetek többségében. :) Kikapsz pár csavart, kipattintasz pár műanyag fület aztán kész. A probléma ott jön, amikor a plate-et meg a PCB-t el akarod választani egymástól, pl a stabilizátorok kiszedéséhez. Szóval a forrasztás lehetőségéig "eljutni" nem feltétlenül nehezebb egy hagyományos billentyűzet esetén sem, a PCB hátoldalához ígyis-úgyis hozzáférsz. Bár tény, hogy általánosságban a hot-swap-ok eleve úgy vannak összerakva, hogy számít a gyártó arra hogy szét is lesznek szedve. :)

"Honnan érdemes switcheket venni, ahol választék is van és az ára sem horror? Ilyet hajlandó vagyok külföldről is rendelni ha megéri."

Kapcsolója válogatja. Aliexpress, keygem, candykeys, mykeaboard.eu stb. Nem nagyon van olyan hely ahol minden létező kapcsoló van eladó, szóval előbb a kapcsolót kell eldöntened, utána lehet szétnézni hogy merre kapható és milyen áron.

"Ugyanez a keycapre, mindenképp magyar keycapet szeretnék, az nem különösen érdekel, ha csak ABS."

Erre összesen egy olcsó opció van, a Glorious féle magyra keycap szett. Elég közepes minőségű. Másik lehetőség hogy donorbillentyűzetet veszel és onnan kerülnek le a kupakok.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#70234) Dronor válasza [Prolixus] (#70232) üzenetére


Dronor
újonc

Valóban nem volt rendesen megfogalmazott egyértelmű kérdés, elnézést.
Tehát igazából csak leírtam, hogy milyen szempontok alapján keresek billentyűzetet, mekkora összegért, és az érdekel, hogy ti az általam leírt kritériák alapján mit választanátok vagy raknátok össze. Mivel rengeteg a lehetőség, elsőre elég nehéz dönteni például a különféle tactile switchek és hasonló kinézetű keycap profilok között, amiben persze nehéz segíteni, mert minden személyes preferencia a billentyűzetek világában, de azért kíváncsi vagyok, ti mire költenétek el 40-50k forintot, ha egy hasonló billentyűzetet kéne szereznetek.

"Royal Kludge Rk68 (szintén kéne hozzá pbt keycap és talán egy jobb switch)"
- Ezt úgy értettem, hogy kéne hozzá pbt keycap, és talán egy jobb switch is, mivel ez is csak brown tactile kapcsolókkal kapható, amikről nem sok jót hallok. (Ha jól értem erre kérdeztél rá, ez volt félreérthető.) :)

- További szép napot!

(#70235) [Prolixus] válasza Dronor (#70234) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Hát igen, ha ANSI-ra hajlandó az ember, akkor tényleg a bőség zavara van.

GMMK 2 még esetleg? Vagy TKL nem jönne szóba?

Egyik legjobb "olcsó" deal jelenleg szerintem a Keychron K8 Pro (TKL). Out of the box is elég klassz, wireless, QMK/VIA képes. Egy 75%-os robbantott minimálisan kisebb mint egy ilyen.

A kicsi GMMK2 is QMK/VIA kompatibilis, vagyis oda mappelsz olyan gombot olyan layerre ahová csak akarsz.

Ezekkel a rengeteg kínai cuccal mint Gamakay vagy Tester nem sok tapasztalat van itt szerintem. Youtbe videókat biztos találsz róluk.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#70236) holodp válasza [Prolixus] (#70233) üzenetére


holodp
aktív tag

Hú, hát elkezdtem nézni a switcheket, de egyrészt rohadt sok van, másrészt nem hiszem, hogy mindegyik ésszerű áron eljut kis hazánkba.
Az biztos, hogy taktiliset szeretnék. A jelenlegi azt hiszem kailh brown, annak szerintem gyenge a taktilitása, talán kicsit abból lehetne több.
Elsőre a Neapolitan ice cream tetszett meg, de úgy látom az horror áron van, ha egyáltalán van. Nem tudom, hogy a gateronon, vagy esetleg valamelyik másik kailh tactile, netán cherry teljesíti ezeket?

(#70237) Dronor válasza [Prolixus] (#70235) üzenetére


Dronor
újonc

A 65%-os GMMK2 szuper ötlet! Köszi! Ez valahogy teljes mértékben elkerülte a figyelmemet. :)

- További szép napot!

(#70238) Molydeus válasza Dronor (#70237) üzenetére


Molydeus
senior tag

Ne csodáld, elég új jövevény a GMMK 2.
Pár hete használom a 65%-ost. Nekem is tetszik a Varmilo/Ducky Miya féle kiosztás, (mint az ACR Pro 68 vagy az NB681), de ez a layout is rendben van. Van néhány változás az előző GMMK-khoz képest - pl. kicsit magasabb és jobban döntött, mint pl. a TKL-jük és most már fogadnak 5 pines switcheket is, bár még mindig északra néznek a LED-ek - , de amúgy ugyanaz az iskola. Masszív, nehéz, integrált, anodizált fém plate-re ülnek a switchek, vagyis a keycap-ek lebegnek. Az esztétikán lehet vitatkozni ez ügyben (van, aki nem szereti, hogy kilátszanak a switchek), de az akusztikának nem tesz jót. Hangtompítás nélkül valószínűleg ugyanúgy pengene, mint az előző generáció hangtompítás nélkül, de jó hír, hogy a 2-esekben már gyárilag van egy jól működő hangtompító gumiréteg a Plate és a PCB között. Egy halkított kapcsolót és vastag, PBT kupakokat választva már egészen halk tud lenni és ehhez már szét sem kell szedni, mint a korábbi változatot. Nem éri el ugyan egy zárt házban rugalmasan felfüggesztett plate-tel szerelt billentyűzet halkságát, de egészen jó és sokkal kisebb keretből is össze lehet hozni.

Már a Glorious saját szoftverével (Core) is sok minden állítható rajta, a QMK-val meg kb minden.
Az alap FW 3 réteget ad. Alapbeállításon pl. még az ESC van az ISO-s 0-ra van mappelve, ami FN-nel lenne elérhető. Nekem viszont az első dolgom volt a második layerre száműzni az ESC-et és az elsőn a 0-t a helyére rakni.
Az RGB természetesen billentyűnként is állítható, sőt layerenként is eltérhet. Én pl. a modoknak és a két oldalsó fénycsíknak eltérő színt adtam a 3 layeren, így ha elvesznék, csak le kell nézni.

Ha mégis inkább prebuildek felé vennéd az irányt, akkor nézz rá a Vortex-ekre is (65%-os a Cypher, 75%-os a Race 3 és a TAB75), vagy akár Miya-ra (bár az egy másik filozófia, nem nagyon állítgatható).

M.

(#70239) 0xmilan


0xmilan
addikt

Feltunt mar valakinek, hogy a tesco milyen meno 40%-os QWERTY kiosztast hasznal? :D
Fura, hogy a space le lett forditva szokoznek, de az Y-Z elrendezes maradt az angol.

ON: Ezek szerint a Keychron K8 Pro lesz a budget Q3?
A switchek, keycapek, QMK/VIA support, stb. es egy kicsit meg a belso is megegyezik.
Ennyival jobb a Q3 kialakitasa? Megeri a konkretan ketszeres arat?

(#70240) 3.Aragorn válasza 0xmilan (#70239) üzenetére


3.Aragorn
addikt

Anyaghasználatban nagyon más a kettő.

Nem minden vándorút céltalan...

(#70241) Mephike válasza 0xmilan (#70239) üzenetére


Mephike
senior tag

Ott van még a vezetékmentesség kérdése, a súlykülönbség ha hordoznád.
A megéri-e dologra nehéz válaszolni. Szerintem megéri, de ha megkérdezném az asszonyt itt nem messze tőlem, biztos nemet mondana :)

(#70242) dqdb válasza 0xmilan (#70239) üzenetére


dqdb
nagyúr

egy kicsit meg a belso is megegyezik
A két belsőnek sok köze nincsen egymáshoz, a K8 Pro egy tray mount billentyűzet, míg a Q3 tab gasket mount.

A maga árkategóriáában mindkettő jól sikerült darab, de a K8 kevesebb annál, minthogy budget (=műanyag házas) Q3 legyen és egyúttal több is (wireless), és a Q3 maga is már eleve budget modellnek nevezhető.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70243) Mephike válasza dqdb (#70242) üzenetére


Mephike
senior tag

A tray mount és gasket dolgokról itt tudsz utánaolvasni.
(0xmilan-nak ment a link értelemszerűen. :D )

[ Szerkesztve ]

(#70244) Throme válasza Molydeus (#70238) üzenetére


Throme
veterán

Ezek szerint beújítottál?
Glorious GMMk barebone-ról GMMK 2?!
A pengésre kíváncsi voltam, jó hogy írtál róla. Szemeztem én is ezzel a első GMMK barebone-nal, végül K8 lett.
Érdekes dolog ez a lebegő dizájn, amire szinte kivétel nélkül rásütik, hogy peng, míg ami nem "lebegő" gombos, az nem.
Ha nagyon megnézzük ezt a K8-at és a külső kerettől eltekintünk, akkor ez is lebegős megoldás, csak úgymond be van süllyesztve. Szóval a keretet leszámítva a gombok szabadon vannak mégse peng, még közelhajolva se.
A CK530-at próbáltam kitömni, de nem igazán sikerült a pengést legyőznöm. közelhajoolva egyértelműen a kapcsolón belül van a pengés és ezt még műanyag plate esetén is hallható lenne, meg úgy is, ha K8-as kerettel körbeveszem a bill-t.

Akkor a GMM2 már javult ezen a téren.
Megint barebone-t vettél és a meglévő alkatrészekkel építetted teljes billentyűzetté?
Árban már odatettek ennek az új kiadásnak. Az előd olyan 25-27k körül ment (persze lehet azóta az is átlépte a 3 x-et...)

K8 nekem bejött és nem peng, b+ nem peng!!! :N :))
Legutóbb az volt érdekes, hogy a K8 BT összeakadt kissé az erősítőhöz kötött BT box-al, ami ugyanúgy a PC-ről kapta a BT jelet (nem alaplapi BT , hanem ilyen usb dongle).

Grat az új szerzeményhez!

(#70245) dqdb válasza Throme (#70244) üzenetére


dqdb
nagyúr

Érdekes dolog ez a lebegő dizájn, amire szinte kivétel nélkül rásütik, hogy peng, míg ami nem "lebegő" gombos, az nem.
Ha nagyon megnézzük ezt a K8-at és a külső kerettől eltekintünk, akkor ez is lebegős megoldás, csak úgymond be van süllyesztve

A floating design esetében a plate adja a ház tetejét, az oldalfalakkal végig fizikai kontaktusban van és a design részeként sokszor még rá is hajtják a plate-et némelyik oldalfalra, így a plate-en keletkező rezgéseknek egyenes útja van a házra kiterjedni, azaz végig körben érintkezik az erőhatásoknak leginkább kitett plate a házzal.

K8 esetében a házzal a tray mount csavarhelyek jelentik az egyetlen kapcsolatot a nyák és a ház között, azaz kisebb a rezgések átvitelére alkalmas felület, és ott sem az erőhatásoknak kitett plate, hanem a nyák érintkezik mereven a házzal.

Persze a hagyományos kialakítású billentyűzet is tud pengeni, de floating design esetében az ellenkezőjére ritkán akad példa.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70246) Molydeus válasza Throme (#70244) üzenetére


Molydeus
senior tag

Köszönöm! :)
Igen, ez is barebone. Őszintén szólva a Glorious switcheket túlárazottnak gondolom, a keycapjeik helyett meg eleve PBT-t néztem volna, szóval örültem, hogy volt barebone a preorderben is. Kupakszettben megtaláltam az Arctic mellé passzoló Iceberget. Mellette ott volt a saját elképzelésem a hibrid Gateron Silent Red "Pro"-ra, ami amúgy végül nem jött be. :DDD Mindegy, a milky top Red Pro-k házának szerintem szebb hangja van, mint az alap PC tetejű Silent Rednek, úgyhogy megérte a kombinálás, de muszáj lesz rendesen megkenni őket, ha egyszer rászánom az időt.

Valóban drágább lett, de ott a jól működő gyári hangtompítás, a QMK kompatibilitás, ami a TKL-nél még nem volt szempont, de 65%-on nagyon is és nekem az is megért egy kis felárat, hogy régivel ellentétben megeszi az 5 pines switcheket is. Árban most kb. ott van, mint a Pulsar, de így már többet ad és számomra tetszetősebb formában.

Nem váltás, inkább kiegészítés a 65%-os a TKL mellé. Az alap setupban a TKL van a KVM-re kötve, ami kiszolgálja a PC-t és HO-ban a céges notebookot. Mellé kerestem egy kisebb méretet, ami elfér a TKL felett is és a RPi-kkel, meg az időnként felbukkanó egyéb gépekkel tudom használni, valamint elég kicsi ahhoz is, hogy az irodába is elvigyem a notebook mellé. Eredetileg 40%-os méretben gondolkodtam, de csak a BM40 volt éppen elérhető* és ahhoz sokallottam a high profile Poseidon házat. Aztán hamarabb jött a visszatérés az irodába, így már nem volt idő belerázódni a 40%-os méret sajátosságaiba, plusz akkoriban jött ki a GMMK a 65%-ossal, amihez már megvoltak korábbról a layout terveim és nem is akkor váltás, mint a 40%-os, úgyhogy belevágtam.

*: Most amúgy megint van Planck a Dropnál, ha valakit érdekelne. Magamat sikerült meggyőzni, hogyha bármi újba vágnám a fejszém, az ugyan ortho lenne, de inkább valami split megoldás.

Ha nem lenne benne a gyári hangtompító gumi, akkor az integrált plate miatt biztosan pengene ez is, viszont azzal együtt már kicsit jobb is, mint a filccel tompított TKL.
Ami érdekes még, hogy érzetre ugyanolyan nehéz, azt tippelem még több súlyt pakolhattak a ház alsó részébe és talán jobban ki is van tömve, mint a TKL lehelet vékony gyári szivacsa. Még nem szedtem szét, mert igazából nem volt miért. Rápakoltam a kapcsolókat és a kupakokat és használom. Üdítő érzés a TKL-hez képest, amihez le kellett metszeni a switchek pinjeit és a filcet is idomítani kellett a GMMK-hoz. A Core-ral messze több időt bíbelődtem azóta, mint az összerakással. Ha majd rászánom magam a kenésre, akkor belenézek.

A K8 nem véletlenül ennyire népszerű, örülök, hogy bejött és nem peng. :)
A BT-vel nekem mindenhol meggyűlik a bajom. A nagyobbik rapoo meg az RPi-k nagyon nem barátok, ezért is kellett nekem egy rendes vezetékes hozzájuk.

M.

[ Szerkesztve ]

(#70247) 0xmilan válasza dqdb (#70242) üzenetére


0xmilan
addikt

A hasonlo belsonel arra gondoltam, hogy a K8 Pro is kapott "silicone bottom pad" es "sound-absorbing foam" retegeket. De jogos, ezen kivul nem sok kozos van bennuk.

> Q3 maga is már eleve budget modellnek nevezhető.
Szallitassal egyutt igy is 80e Ft lesz a vege a nevetsegesen gyenge forintnak koszonhetoen. Szoval lehet, hogy mas elkepzelesunk van a 'budget' kategoriarol. :D

#70243 Mephike
Koszi a linket, ez egy nagyon jo leiras! Akar mehetne az osszefoglaloba is, ha valakinek szerkeszteni tamad kedve. ;]

(#70248) dqdb válasza 0xmilan (#70247) üzenetére


dqdb
nagyúr

A hasonlo belsonel arra gondoltam, hogy a K8 Pro is kapott "silicone bottom pad" es "sound-absorbing foam" retegeket. De jogos, ezen kivul nem sok kozos van bennuk.
A Q3-ban nincsen szilikon alul, csak egy semmire sem jó szivacsimitáció a nyák és a ház közé. A nyák és plate közötti rendben van.

Szoval lehet, hogy mas elkepzelesunk van a 'budget' kategoriarol. :D
Azt, hogy budget, a saját kontextusában kell vizsgálni, nem pedig abszolút értelemben. A CNC-zett házú custom billentyűzetek között az egész Q sorozat budgetnek nevezhető, eleve a Keychron volumene miatt 50-100 dollár előnye van méretgazdaságosság miatt a korábbi kisebb szériás budget darabokkal szemben, a többivel szemben pedig még több.

És mielőtt még valaki félreértené: az, hogy budget, egyáltalán nem negatív kicsengésű nekem, mindössze azt jelenti, hogy az alapkoncepció kialakítása után a tervezés során a döntések meghozatalánál a költségek lefaragása volt a legfontosabb szempont, így manapság több ember számára érhetőek el a billentyűzetként is tényleg jó billentyűzetek.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70249) dqdb


dqdb
nagyúr

[link]
hajrá :))

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70250) 0xmilan válasza dqdb (#70248) üzenetére


0xmilan
addikt

Najolvan, megrendeltem a Q3-t. Remelhetoleg offsetelem majd az arat azzal, hogy eladom par meglevo billzetem. :D

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Tudtatok, hogy egy 60%-os billzet kb. pont akkora, mint a 300g-os Milka? :D

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.