Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#70551) ATI válasza 0xmilan (#70548) üzenetére


ATI
senior tag

Én 17-én rendeltem a Q3-at a keycap-ekkel és 18-án a csuklótámaszt, mert azt elfelejtettem.

(#70552) ATI válasza nyunyu (#70547) üzenetére


ATI
senior tag

Még mindig böki a sakktábla érzékemet, hogy a Keychron 1U ISO gombjai nem alfa, hanem mod színűek.
Ez engem is zavar, de ez volt a kisebbik rossz. Fontos volt, hogy magyar legyen a sapka szett (nem tudok vakon gépelni).

Ha alfa színű lenne a hosszú Í és az ű, akkor megrendelném a másik két magyar szettet is... :(

[ Szerkesztve ]

(#70553) Throme válasza ATI (#70552) üzenetére


Throme
veterán

Ha csak így ránézek a képeidre a "v" (vagy "U") forma így jön ki.
Szóval a karaktert nem nézve nekem így jobban tetszik.

Most akkor a Q3-hoz (ami TKL) van magyar kiosztás?
Eddig nem úgy volt, hogy a K2-nek van csak magyar kupakja?

Nekem is ma jött meg az ISO keychron kupakkészlet, ami nem magyar. Kíváncsi vagyok rá... alig várom, hogy hazaérjek

(#70554) ATI válasza Throme (#70553) üzenetére


ATI
senior tag

Most akkor a Q3-hoz (ami TKL) van magyar kiosztás?
Nem, önmagában nincs Q3-hoz TKL-t támogató kupakkészlet.

Az enyém két készletből állt össze, a magyar Q1 & Q2 & K2 OEM szettből és a Keychron OEM Profile PBT Retro Keycap Set-ből. Az utóbbiból kellett a jobb SHIFT, ALT, Win, FN és a CTRL gombok, valamint az INS, DEL, HOME, END, PGUP, PGDN és felettük lévő három gomb.

Tehát 2x 40$-t fizettem azért, hogy legyen egy magyar kupakkészletem a Q3-ra. Először arra gondoltam, hogy majd eladom a felesleges kupakokat, elvileg egy ANSI Q1, Q2, K2-re pont felmenne.

[ Szerkesztve ]

(#70555) Molydeus válasza dqdb (#70544) üzenetére


Molydeus
senior tag

+totron

A Sagittariust találtam meg egy nem régi összefoglalód alapján. Azt néztem, hogy lehetőleg ne legyen sokkal szélesebb, mint a TKL-nek, úgyhogy első körben 65%-ost kerestem.

M.

[ Szerkesztve ]

(#70556) dqdb


dqdb
nagyúr

[link]
GMK doubleshot ABS vs GMK doubleshot PBT blend (vagyis nem tiszta PBT, hanem PBT alapú keverék) mikroszkóp alatt + acetonos fürdő mindkettőnek az elhasználódást modellezendő + némi hasznos infó

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70557) ATI válasza Throme (#70553) üzenetére


ATI
senior tag

Ha csak így ránézek a képeidre a "v" (vagy "U") forma így jön ki.
Szóval a karaktert nem nézve nekem így jobban tetszik.

Valóban így jön ki a "V" forma, de nem igazán ez a bevett szokás. Ezt eddig csak a Keychron-bál láttam, igaz még kezdő vagyok.

A K8-on is mod színűek az 1U ISO gombok (az alsó bill a lenti képen).
A Tai-Hao szettemen viszont nem (a felső bill a lenti képen). Így sem mondanám csúnyának.

(#70558) dqdb válasza Molydeus (#70555) üzenetére


dqdb
nagyúr

A Sagittarius 39 cm széles és 14,5 cm mély, szóval kicsit szélesebb és közben kicsit kevésbé mély, mint egy TKL.

Az Owlab Spring ~60%-osként 34,7 cm széles és 13,3 cm mély, szemben a legkompaktabb 60%-osom 29,5 cm-es szélességével és 10,8 cm-es mélységével.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70559) dqdb válasza ATI (#70557) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ezt eddig csak a Keychron-bál láttam, igaz még kezdő vagyok.
Ez csak a Keychronnál valakinek a becsípődése, más nem csinálja, ők is igazán leszokhatnának róla. A legnagyobb ellentmondás a doubleshot PBT készletükben van, ahol a NUHS alfa színű (azaz helyes), míg a NUBS módosító színű :F

A mod tilde és mod pipe ellenben örök vitatéma, hiszen azok alfanumerikus karakterek, így olyan színűnek kellene lenniük, de a legtöbben mégis módosító színben szeretik, ezért van minden kéttónusú készletben 2-2 darab ezekből. A Keychron itt is különc a doubleshot készletében, alfa színű van csak mindkettőből, ami eléggé hülyén jön ki a módosító színű NUBS mellett.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70560) Molydeus válasza dqdb (#70558) üzenetére


Molydeus
senior tag

Persze a forma miatt nagyobb, de pl. a Sand Glass Ergo már sokkal nagyobb, így a 65% egy jó kompromisszumnak tűnik.
Mire ez realizálódna nálam, úgyis eltűnnek a kínálatból, úgyhogy egyelőre csak azt nézegetem, hogy melyik layoutnak mik az erősségei.
Az pl. feltűnt, hogy többnél is szeretik elhagyni az osztott Space jobb oldaláról a modokat, pedig egynél többnek is van ott hely így ránézésre.

M.

(#70561) dqdb válasza Molydeus (#70560) üzenetére


dqdb
nagyúr

Mire ez realizálódna nálam, úgyis eltűnnek a kínálatból, úgyhogy egyelőre csak azt nézegetem, hogy melyik layoutnak mik az erősségei.
A Sagittarius extrákból már csak pár darab van színenként, szóval van erre esély (bár így is meglepően régóta nem vitték el ezeket).

Az pl. feltűnt, hogy többnél is szeretik elhagyni az osztott Space jobb oldaláról a modokat, pedig egynél többnek is van ott hely így ránézésre.
Igen, az eredeti Alice ezért sem tetszik annyira, mert ott a rengeteg hely (ahogyan a 65%-os Alice-nak "kinevezett" Arisu esetében is) és nincsen meg a lehetőség modtap kurzorokra. A Spring jobb a dedikált kurzorokkal, de ott is trükközni kell egy Fn-ért és jobb Shiftért, cserébe a jobb Ctrl repül. Sagittariusnál a jobb Space kettéosztható, így van hely jobb Alt-nak, valamint a jobb Shift és Fn is elfér, így ott is csak a jobb Ctrl-ről kell lemondani.

Olyan nyelvterületen egyszerűbb a helyzet, ahol nem kell az AltGr, mert ekkor az Fn-t kötik be a Space jobb oldalára oda és jobb Ctrl-t nem használnak.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70562) ATI válasza dqdb (#70559) üzenetére


ATI
senior tag

Ez csak a Keychronnál valakinek a becsípődése, más nem csinálja, ők is igazán leszokhatnának róla. A legnagyobb ellentmondás a doubleshot PBT készletükben van, ahol a NUHS alfa színű (azaz helyes), míg a NUBS módosító színű :F
Igen, néztem azt én is. Én sem értem.

Az nem megy a fejembe, hogy a Q1, Q2, K2-es szettet miért nem gyártották le full size layoutra. Akkor aztán szinte minden igényt ki tudtak volna elégíteni és talán senki nem panaszkodna.

[ Szerkesztve ]

(#70563) 0xmilan


0xmilan
addikt

Negyed ora alatt megvan a Defy goal haromszorosa. :D

(#70564) dqdb válasza 0xmilan (#70563) üzenetére


dqdb
nagyúr

Nem csodálom, egy átgondolt billentyűzetnek tűnik. Az elődjével, bár időben megcsúsztak, azt leszámítva hozták az összes ígéretüket. Az extra feláras rész nem szimpatikus egyedül, a tentingnek az alapcsomagban kellene lennie, az underglow nagyon nem ér annyit, egyedül a wireless rész felára jogos.

Kontrasztként így néz ki egy átgondolatlan Kickstarter kampány nyilvánvaló hazugságokkal, és ahol már az alapötlet torka is véres.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70565) FattyDove


FattyDove
őstag

Melyik az a mechanikus billentyűzet, ami megáll 20k körül hasonlóan nehéz lenyomni, mint a kék switch-et, de cserébe halkabb?

Most egy Redragon K551 Mitra van, de a barátnőm meg akar verni miatta. Meg már kicsit lötyög is itt-ott. A billentyűzet.

(#70566) 0xmilan válasza dqdb (#70564) üzenetére


0xmilan
addikt

VIP-kent 1 add-on ingyen van, igy csak a tentinget kertem.
Ugy voltam vele, hogy az underglow lesz a masik, mert a vezeteknelkuliseg nem erdekel. De igy, hogy kicsit perspektivaba raktad, tenyleg hulye voltam. Eddig kb. minden billzetemen ki volt kapcsolva az RGB. Itt raadasul a kapcsolok mogott alapbol van, csak az "ultrabright underglow"-ert kell fizetni kozel 20e ft-ot, ami tenyleg nem er annyit. :D

A live Q/A-ban arra hivatkoztak, hogy nagyon felmentek az arak, ezert valasztottak az add-on-os "megoldast", mert sokaknak nem kell a diszkogomb vagy a wireless. Viszont a tentingnek tenyleg alapnak kellene lennie.

[ Szerkesztve ]

(#70567) Gomez86 válasza Csandi (#70550) üzenetére


Gomez86
őstag

Az enyém nem járt Hollandiában. Kínából repülővel M.O.-ra jött.

"A man is a success if he gets up in the morning and gets to bed at night, and in between he does what he wants to do." Bob Dylan

(#70568) Csandi válasza Gomez86 (#70567) üzenetére


Csandi
őstag

Oh nice

(#70569) nuke7


nuke7
veterán

Csak én érzem úgy, hogy a világításnak csak shine-thru kupakoknál van értelme..? :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#70570) 0xmilan válasza nuke7 (#70569) üzenetére


0xmilan
addikt

Csak Te. Most mondd, hogy ez nem szep. :D

(#70571) nuke7 válasza 0xmilan (#70570) üzenetére


nuke7
veterán

szerintem így semmi funkciója nincs a világításnak... :N

https://youtube.com/user/nuke7

(#70572) dqdb válasza 0xmilan (#70570) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ha színeket akarsz, akkor vegyél színes házat vagy színes kupakokat ;]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70573) Mephike válasza 0xmilan (#70570) üzenetére


Mephike
senior tag

Jól néz ki, én pl jobban szeretem ezt, mint a full karácsonyfát.

(#70574) Throme


Throme
veterán

Kis időm volt megnézegetni a keychron kupakkészletet , amit itteni inspiráció miatt megrendeltem.
Nagyon tetszik és örülök, hogy rendezett módon van tárolva, tálcás megoldásban.
Legalább rendezetten el tudom tárolni a mostani kupakokat.

Tudom itt már mindenki sokadik szettjén van túl és nem akkora nagy szám egy ilyen vásárlás.
Nem tudom egy amazon/ebay/aliexpress küldemény hasonló módon van prezentálva, mik a tapasztaltok?

#70571nuke7
Én se értettem, hogy mi ennek az értelme, most mégis valami hasonló lesz nálam is az új szettnek köszönhetően :B
Legfeljebb kikapcsolom majd a világítást. Előnye annyi lesz, hogy ritkábban kell tölteni az akksit ...

(#70575) Skynet258 válasza nuke7 (#70569) üzenetére


Skynet258
veterán

Nálam a Varmilo sötétben rosszabbul olvasható bekapcsolt világítással... A szemem a fényes részre reagál emiatt nem látni a betűket. Kb. semmi értelme. :N

https://geekpulse.hu

(#70576) nuke7 válasza Skynet258 (#70575) üzenetére


nuke7
veterán

:K így gondolom én is

https://youtube.com/user/nuke7

(#70577) Molydeus válasza Throme (#70574) üzenetére


Molydeus
senior tag

Gratulálok szetthez! :)
Szerintem ez egy fontos lépés és koránt sem mindenki lépi meg. A vakon gépelni nem, vagy csak korlátozottan tudók, mint én is, legtöbbször ragaszkodunk a magyar feliratozáshoz, ami
nagyon korlátozza a lehetőségeket. Pedig ha vesz az ember egy nagy levegőt és kipróbál egy ilyen készletet, meglepetések érhetik. Lehet, hogy annyira még sem vagyunk kötve a feliratokhoz, mint gondoljuk. Egy próbát szerintem megér, mert ha beválik, akkor hirtelen egész más lesz a mozgástér. Arról nem is beszélve, hogy mondjuk egy tucat bill. vékony, festett ABS kupakjaihoz képest mennyivel jobb minőségérzetet (tapintás, hang, színek, sokszor a tipográfia is, nem beszélve a tartósságról) ad egy ilyen PBT szett.
Ráadásul ez a keychron készlet elég jó ár/érték aránnyal bír, nem csodálom, hogy többen is megrendeltétek.
Ha majd felraktad a K8-ra feltehetnél pár képet róla!

szerk.: Mindkét Alis rendelésem jelöletlen karton dozban érkezett két szivacstálcával.

Az RGB-nél meg azt gondolom, hogy vagyunk egy páran, akik nem praktikus okokból használják. Ha nem zavar a pwm, akkor egy rugalmasan kezelhető hangulatfényt kapunk.
Nem muszáj max fényerővel átvilágítani a kupakokat sem. Nálam szinte mind 25%-ra van visszafogva, úgy már nem látszanak át a kupakok bordái és olvasható a felirat is.

M.

[ Szerkesztve ]

(#70578) Gomez86 válasza Throme (#70574) üzenetére


Gomez86
őstag

ahogy Molydeus is írta, én is szeretnék pár képet ha lehet. Ezt a kupakszettet néztem én is, de végül nem rendeltem mert nem volt elérhető akkor amikor rendeltem a billentyűzetet.

Grat hozzá!

"A man is a success if he gets up in the morning and gets to bed at night, and in between he does what he wants to do." Bob Dylan

(#70579) Horvi


Horvi
őstag

Sziasztok,
Végre megjött minden cucc a Q3-hoz szóval elkezdtem az építést(ha van rá érdeklődő akkor jönnek majd a képek meg a leírás), azon belül is a stabok modolását mert nem volt az igazi. Ehhez lenne kérdésem, hogy a gyári zsírt mivel érdemes kipucolni? Eddig próbáltam fültisztító pálcikát, zsepit de még így sem tökéletes.
Valakinek valami jó tipp?

Hello darkness, my old friend...

(#70580) dqdb válasza Horvi (#70579) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ha teljesen szétszeded és van ultrahangos mosód, akkor azzal. Ha nincsen, akkor csavarj papírtörlőt a pálcika végére, és próbáld úgy.

Ha nem akarod szétszedni és csak a nagyját akarod kitisztítani a drót környékéről, akkor tekert be papírtörlőbe a stabilizátort úgy, hogy egy kivételével az összes nyílás fedve legyen, és fújj bele sűrített levegővel, az kiviszi a nagyját.

Ha jó munkát akarsz végezni, akkor szedd szét teljesen, a sűrített levegős trükk akkor működik, ha túlkented és nem akarod szétszedni/-forrasztani az egész billentyűzetet.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70581) Horvi válasza dqdb (#70580) üzenetére


Horvi
őstag

Teljesen szétszedtem de sajnos ultrahangos mosóm nincsen. Köszi ezt a papírtörlős+pálcikás dolgot kipróbálom.
Gondoltam még adok neki egy kis körömlakklemosót(esetleg wd40 az mindenre jó :DD ) hátha segít, azt talán a műanyagban nem tesz kárt.

Hello darkness, my old friend...

(#70582) dqdb válasza Horvi (#70581) üzenetére


dqdb
nagyúr

Műanyagra veszélyes dolog tud lenni oldószert használni, így én inkább csak a mechanikai tisztítást erőltetném, mert a kenőanyagok egy részét nem hatják meg a népszerű oldószerek (a Krytox GPL család szinte mindennek ellenáll). A pálcika mellett egy lapos fejű csipeszt tekernék papírtörlőbe, és azzal is próbálkoznék.

A triviális megoldást nem is írtam: vegyél másik stabilizátort :DDD

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70583) Horvi válasza dqdb (#70582) üzenetére


Horvi
őstag

Rendben köszi szépen. Sikerült végül is megpucolnom a dolgot, szerintem egész jól sikerült a végére :)
Igen vegyek másik stabot :DD Aztán akkor várhatok megint egy hetet legalább mire össze tudom rakni a billt :DD

Hello darkness, my old friend...

(#70584) Enton válasza Horvi (#70583) üzenetére


Enton
addikt

Nade pont ez a lényege a hotswap-nak, nem kell egy ki be forrasztást végig molyolni vele ha stab-ot/szivacsot/plate-et cserélnél.
Mintha te is nézted volna a plusz plate-eket, az(ok) mellé be kell rendelni 1-2 szett stab-ot is. és akkor plate-cserénél egyben stabit is cserélsz 2-3 hét múlva addig meg vagy szárazon csattogtatod, vagy kensz neki valamit.

#70065 3.Aragorn:

Annyira veszett sokat nem használtam még, sokat nem változott a véleményem szerintem jelenleg egy best buy aki ilyet keres.
Az eltérő sapi méretet hogy oldottad meg? Gyártóval beszéltél már erről?
Volt már kifejtve illetve azóta lett is rendelve, annál jobb megoldás nincs.
Hacsak nincs pluszba valami oem szetted amivel bármikor kipótolod, amilyenre nem szégyelled.

Kb én lehet itt a topikban az egyetlen akinek ez nem probléma, ettől egységesebb magyar szettem csak a duky shine 7-esé, de az kicsit kopottas meg rémunalom fekete színű(plusz felülvilágítós[de majd mihelyst időm engedi a többi szett is szépen felkerül majd egyszercsak próbára]).

Márhogy 80$ már átesne egy nem buget kategóriába nálam, így nekem pont elég ha vannak alfa magyar felirataim kb.
Meg kb nekem ha "kluszterf#ck" az kb előny is szokik lenni, van egy fajta ilyen hajlásficamom hogy ezek engem nemhogy zavarnak még előnyeit is találom megfelelő helyen használva.

Mire való a knob és az a 3 gomb az INS fölött?
Na ez a szép a programozható pcb-ben, az amit csak akarsz.
Nálam a knob eddig alapon vol+/- nyomva mute, layereken meg zoom+/- meg numpad+/- nyomva ctrl+c/v.
Még amire jó lehet az page up page down, vagy mouse scroull up/down righ/left.
De ahogy nézem a mintám kb az összes kétirányú művelet jól tud passzolni.
Ins fölött printscreen pause scrolllock ahogy a gyárin.

Modoltál-e valamit a boardon, vagy out of box használod?
Stab-okat kentem újra, azonkívül nem nagyon van piszkálva még, de out-of box sem volt szörnyű, csak nem épp olyan amilyen te magad kened. Kicsit itt a kézi utómunkának tűnik, de legalább próbálkoznak és nem rossz az irány ilyen téren, egyre több out of box board kezd nem rossz lenni.
Silent kapcsolókkal kb néma is, rugópengés meg kapcsolófüggő de ott mag egy rugókenés sokat segít.
A elsőnek használt banánok felét már sikerült átnyalnom, majd egyszercsak azok is visszakerülnek mit hoz kenés/nem kenés térem a gépelési érzetre.

szerk: a kék+fehér kupakszettből a kék kupakok a képeken nagyon fakónak látszanak, ezt a fotó teszi, vagy a valóságban is ilyenek?
Szerintem csak a fotó élőben kellemes vibrálós ez a "halványsötétkék".

"mert gyakorlatilag megszámolhatatlan mennyiségű papucsállatka használ gazdatestként internetezésre humanoidokat és ez követhetetlen."

(#70585) dqdb válasza Enton (#70584) üzenetére


dqdb
nagyúr

Több plate-nek szerintem több nyákkal van igazán értelme, de a Keychron valamiért még nem kínál extra nyákot.

Ha kínálna, akkor már sokszor leírtam volna a topikba a mindig vedd meg a spacebar kitet mellé a másik örökigazságot, mint mindig vegyél tartalék nyákot, mert ki tudja.

Márhogy 80$ már átesne egy nem buget kategóriába nálam
A 80 dolláros kupakkészlet már nálam sem budget kategória.

Még amire jó lehet az page up page down, vagy mouse scroull up/down righ/left.
De ahogy nézem a mintám kb az összes kétirányú művelet jól tud passzolni.

Nincsen a közelemben olyan nyák, amin VIA firmware futna, mert mindegyikre saját QMK buildet teszek: mouse keys támogatás* van VIA-ban? Ha van, akkor az egérgörgetést is billentyűzetre lehet kötni, rengeteget használom a Caps+WASD-ra kötve. Az egérmozgatást is, de az eléggé béna billentyűzetről, arra jó, hogy kisebb mozgatásokért mem kell kinyúlni.

* a Q3 firmware-jében aktív a feature.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70586) Molydeus válasza dqdb (#70585) üzenetére


Molydeus
senior tag

Firmware szinten rá lehet kötni a knob-ra mondjuk egy Ctrl+Ctrl+1 ill. 2 kombót, vagy ugyanezt scroll lock-kal?
Mert ha igen, akkor ki lehet váltani vele a hotkey-s KVM gépek közötti váltását is.
Egy TKL-en Scroll lock-nál amúgy is érte kellene nyúlni (a Ctrl ebből a szempontból jobb), akkor már majdnem mindegy, hogy leütés vagy tekergetés, maximum akkor kényelmetlen, ha egy percen belül többször is váltani kell a két gép között.

A layer váltás is adná magát, de arra már rájöttem a ControlPadnál (igaz, ott profillal és nem layerrel), hogy akkor minden layer-en be kell áldozni a célra. Még szerencse, hogy a CP-n két görgő is van. :DDD

M.

(#70587) dqdb válasza Molydeus (#70586) üzenetére


dqdb
nagyúr

A knob három virtuális billentyűként látszik: balra tekerés, jobbra tekerés és lenyomás. Ezekre a "billentyűkre" bármit rá tudsz kötni, amit egy fizikailag is létező billentyűre rá tudnál, ugyanúgy mennek a rétegek vele, stb.

Ctrl+Ctrl+1 megoldható valószínűleg VIA-ban is, QMK-ban biztosan. Nem igazán használok VIA-t/Vialt, mindig saját firmware-t fordítok és teszek a billentyűzetre, így a tudásom VIA terén hiányos (valamint a VIA egy ideje nem működik a fő gépemen, így a számítógép oldalán a VIA az jobb híján a Vialt takar nálam). Keresek egy nyákot, amin VIA kompatibilis firmware van, és visszajelzek.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70588) dqdb válasza dqdb (#70587) üzenetére


dqdb
nagyúr

Vial, mert a VIA egy teljes takarítást követően sem ismeri fel a billentyűzeteket.

A knob három billentyűként látszik, és a Scroll Lock helyére makrót konfiguráltam:

Maga a makró pedig így néz ki:

És a Scroll Lock lenyomásának hatása:

QMK alatt makró nélkül is megoldható lenne, mert itt nincsen kivezetve a felületre olyan lehetőség, hogy egyszerre a két Ctrl-t le tudd nyomni:

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70589) dqdb válasza dqdb (#67766) üzenetére


dqdb
nagyúr

És léteznek olyan kapcsolók, ahol a rugók alsó és felső átmérője eltér.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70590) FattyDove


FattyDove
őstag

Melyik az a mechanikus billentyűzet, ami megáll 20k körül hasonlóan nehéz lenyomni, mint a kék switch-et, de cserébe halkabb?

Most egy Redragon K551 Mitra van, de a barátnőm meg akar verni miatta. Meg már kicsit lötyög is itt-ott. A billentyűzet.

(#70591) dqdb válasza FattyDove (#70590) üzenetére


dqdb
nagyúr

Egy nem clicky kapcsolós billentyűzet sem lesz halknak nevezhető ebben az árkategóriában, legfeljebb némileg halkabb (és feljebb is csak elvétve akad pár halkabb darab). A hotswap Redragonok házilagosan kapcsolócserével és egyéb módosításokkal eléggé jól lehalkíthatóak, de ehhez közel a billentyűzet árát rá kell költeni (többiek: van halkított taktilis Outemu vagy az U4 a legolcsóbb opció Outemu hotswaphez?).

Meg már kicsit lötyög is itt-ott. A billentyűzet.
Ha kisebb wobble kell, akkor ahhoz Cherry kapcsolósat kell keresni, ebben eléggé jók, de azt komplett billentyűzetben, mert az nem megy bele a hotswap Redragonokba.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70592) Horvi


Horvi
őstag

Hát ennek is eljött az ideje. Volt egy "szabad" napom(éljen a HO) és minden alkatrész a rendelkezésre állt így nekiláttam megépíteni az első billentyűzetemet.
Az egész build alapja egy Q3 lett. Az alap már egy ideje megvan, azt már tüzetesebben megnéztem, a minőségre nem lehet panasz. Az egyetlen negatívum ami volt, hogy az én billentyűzetemből az a hangtompító foam valahogy kimaradt.
De ahogy írtátok páran, illetve videókban is látszott, hogy az olyan vékony mintha kb ott sem lenne. Így nem volt akkor érvágás a dolog.

Dobok be pár képet az építés folyamatáról is, hogy ne csak a szövegelésemet kelljen olvasni. :DD
Mivel még sosem csináltam ilyet így ha valamit elbénáztam akkor minden kritikát/tanácsot szívesen fogadok.

Az első lépésben szétszereltem az egészet és kezelésbe vettem a stabokat. Gyárilag volt rajtuk valami kenés de nem volt az igazi így szétszedtem az összes stabot és kitakarítottam őket.
A papírtörlő/fogpiszkáló/fültisztító kombó kitartó használatával tiszták lettek az alkatrészek.

Gondoltam ha már darabokban vannak a stabok, javítok rajtuk valami moddal. Néztem róla videót, hogy melyiket lenne célszerű használni(Holee, Epsi, Band-aid).
Megpróbáltam mindegyiket viszont amikor össze akartam rakni a stabot(egyelőre zsír nélkül) akkor elég nehezen ment és mintha picit szorult volna a drót. Pedig elég vékony volt a ragtapasz amit használtam de még így is. Lehet amúgy elbénáztam valamit, vagy ez másfajta stab nemtudom.
Így a vége az lett a dolognak, hogy nem használtam egyik modot sem. Lehet később majd még visszatérek rá.
Viszont megkentem a stabok házát egy kis 205g0-val illetve a drótok kaptak egy kis superlube-ot. Utólag értékelve a dolgot a superlube-al bánhattam volna bőkezűbben is.

Beszerelésre készen:

Bepróbáltam a stabokat a nyákba aztán ment be pár kapcsoló meg a kupakok és jöhetett a stab tesztelés.

Alapvetően nem sikerült rosszul de nyilván közel sem tökéletes. Egyik másik stabnak adni kellett még egy kis superlube-ot aztán egész elfogadható lett a végeredmény.

Következő lépés gyanánt a PCB megkapta 3 rétegban a jól ismert tape modot valamint a ház a force brake modot, itt elég volt a két réteg ragasztó.

Ezután jöhettek a kapcsolók. Itt a kiválasztott a Gazzew Bobagum lett 68gr-os rugókkal.
Jöhetett egy kis tesztelés, csillog-villog-rgb meg minden, de szerencsére az összes kapcsolót érzékelte, nem volt semmit gond.
Illetve egy kis fennakadás volt mire megfejtettem a VIA működését és minden gomb azt csinálta amit én akarok :DD

Végül felkerült a pont az i-re az MT3 Susuwatari kupakok képében így végre valahára elkészült az első buildem.

A jelen hozzászólást már erről gépelem. Az első benyomások, hogy nagyon halk és viszonylag puha. De eddig tetszik. A kupakokat és a kapcsolót is szokni kell(elég éles váltás az MX Green + Cherry profile keycaphez képest).

Gépelés során azért sikerül melléütni meg néha megy a duplázás is vagy hagyok ki betűt. Lehet elbírna a build egy silent tactile-t, legfeljebb majd tesztelem azzal is. Egyelőre marad így a dolog, megkapta a "wife approve"-ot. :DD

A jövőbeli fejlesztési terv lehet a rendesen modolt stab, vagy másik stab. Illetve másik kapcsoló is képbe kerülhet.

Itt ragadnám meg az alkalmat és mondanék köszönetet mindenkinek aki tanácsokkal és ötletekkel segítette az építést :R
Külön köszönet micafighter-nek rengeteg segítségért és hozzávalókért(próbakapcsolók, kenőanyag és persze a BOGO) :R

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#70593) ATI válasza Horvi (#70592) üzenetére


ATI
senior tag

Király lett, gratula hozzá!

Ahogy olvastam a beszámolód, a felénél eszembe jutott ez a videó, de szerintem ez megvolt már.

Én egyelőre még nem szedtem szét a Q3-mam, csak beleraktam a milky yellow-kat és a retro keycap-eket. Nekem így is nagyon tetszik a hangja, de a force break és a tape modot tuti megcsinálom.

Épp a K8-amat moddolom, gondoltam azon szerzek egy kis tapasztalatot. Vettem egy autós hangszigetelő lapot (CTK Premium) ami olyan, mint a Kilmat. Nagyon kíváncsi vagyok milyen lesz.

[ Szerkesztve ]

(#70594) micafighter válasza Horvi (#70529) üzenetére


micafighter
nagyúr

Nálam így néz ki az asztal alja :DDD :DDD


De szemből, fej magasságból nem látszik semmi :) Csak ha az asztal alá mászol:

Nálam amúgy évek óta megy gond nélkül a switch, napi használat mellett.

[ Szerkesztve ]

(#70595) Molydeus válasza dqdb (#70588) üzenetére


Molydeus
senior tag

Köszönöm a fáradozásod! :R
Eddig azt gondoltam, hogy nekem teljesen felesleges lenne knob egy bill.-re, mert az alapfunkciót (ált. hangerő szabályozás) biztosan nem használnám, arra ott a fejeshez a stack, az egerészést sem gondoltam egyelőre feladni.
Így viszont a KVM váltásra tényleg jó lenne egy kisebb méretnél - feltéve, hogy nem kannibalizálja a helyet a navclusterből -, mert a ScrolLock ott már amúgy is FN-re vagy másik layerre kerül. A 65%-osnál csak azért nem lett ez még probléma, mert a KVM-em egyelőre nem akarja kezelni, ha rádugom a TKL kábelére, én meg öreg vagyok már ahhoz, hogy minden kísérletért bemásszak az asztal alá, hogy eljárjam az esőtáncot (= megfelelő sorrendben bedugdosni az USB kábeleket).

A ControlPad görgői szerencsére más tészta, mert ott egyrészt a profilváltás nem olyan gyakori, mint a KVM-nél, másrészt igazából nincsenek is túl jó helyen, át kell nyúlni a bill. felett és mélyen is vannak, szóval csak olyan funkciót adok nekik, amit nem kell gyakran használni.
Amúgy, ahogy tellik az idő, úgy gondolom egyre inkább, hogy a CP-t nekem találták ki. Az egyetlen hibája számomra vicces módon éppen az Aimpad. Emiatt nem lehet benne házilag switchet cserélni, bár játékra nekem jó a sima Gateron Red is. Remélem, hogy jó sokáig húzza majd, mert nem igazán találtam semmit ebben a méretben. A "fél-splitek" (nem tudom, hogy hívják őket), kicsit már nagyobbak, mint kellene, a numpadokon meg nincs elég billentyű és a CP után már feleslegesek lennének a stabilizált 2U-sok.

M.

(#70596) Molydeus válasza dqdb (#70591) üzenetére


Molydeus
senior tag

A két Silent Outemu (lineáris a White, taktilis a Grey) ára is felment vajon? A múltkor rendesen rácsodálkoztam a Gateron Silentek áraira, pedig egyik sem elit kapcsoló kategória. :(

M.

(#70597) Molydeus válasza Horvi (#70592) üzenetére


Molydeus
senior tag

"wife approve" :))
Az egyik legfontosabb, mint tudjuk. :)

Klassz lett, grat!
Ez a profil tetszik a legjobban a magas keycap-ek közül.

A stabokhoz én bevallom, vettem egy előre formára vágott lapot a bandaid modhoz, és a maradékból ki lehet vágni a csíkokat holee-hoz.
A kenésről viszont kérdeznék is egyúttal. Úgy néz ki, hogy végre megjön a 205G00, amit a switchekhez és a rugók talpához vettem. Van értelme ezzel próbálkozni a stabok stemjénél, vagy ez ide túl folyékony? A drótokhoz természetesen nem ezt szánom.

M.

(#70598) dqdb válasza Molydeus (#70597) üzenetére


dqdb
nagyúr

Eddig azt gondoltam, hogy nekem teljesen felesleges lenne knob egy bill.-re, mert az alapfunkciót (ált. hangerő szabályozás) biztosan nem használnám, arra ott a fejeshez a stack, az egerészést sem gondoltam egyelőre feladni.
Azért lássuk be, eléggé keményen próbálkozol, hogy némi értelmét találd az encodernek arra az esetre, ha ott van asztalon az erősítő, így hangerőszabályozásra nem kell/kerülendő :DDD Itt is és máshol is feltettem már kérdésként, hogy mire jó az encoder, ha nem hangerőszabályozásra, és eddig azt a választ kaptam, hogy hát hangerőszabályozásra. Ráadásul szerintem a legtöbb eléggé bénán van elhelyezve, mert el kell engedned az egeret hozzá/fogást kell váltani, mint az F13 helyén lévőnél vagy az esetemben a PgDn alatti üres területre helyezettnél. Ez lenne a jó megoldás, ha a billentyűzet bal oldalára teszik, mert bal kézzel fogásváltás nélkül elérhető (és ott azonnal több lehetne, mint csak hangerőállító, szövegek olvasásánál görgetésre jól működne).

Ha csak két eszköz között váltogatnál, akkor a Scroll Lock helyén egy MX Lock kapcsoló nagyon menő lenne. Hozzáadott értéke minimális lenne az állapotkijelzéssel, a kihasználásához QMK kellene pár sornyi saját kóddal VIA helyett, de akkor is :DDD

megjön a 205G00, amit a switchekhez és a rugók talpához vettem. Van értelme ezzel próbálkozni a stabok stemjénél, vagy ez ide túl folyékony?
Van, sőt tökéletes oda, mert ugyanúgy közel sík műanyag felület csúszik a közel sík műanyag felületen, mint a kapcsolók belsejében. A drótra kell másik, sűrűbb anyag, ahogyan írod is, mert onnan a sűrűbb 205g0 is gyorsan kifolyna.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#70599) Horvi válasza micafighter (#70594) üzenetére


Horvi
őstag

Teljesen jó amíg alá nem néz az ember igaz? :DD

Berendeltem végül én is egy ilyen switchet mert használnám asztali géppel meg laptoppal is a billt. Így legalább nem kell mindig átszerelni.

#70597 Molydeus Azt hol vetted ha szabad tudni? Lehet adnék neki egy esélyt én is.

Itt a srác ha jól látom sima 205g0-t használ a drótra is. Bár az nem derült ki, hogy mennyi időnként kell karban tartani a dolgot.

[ Szerkesztve ]

Hello darkness, my old friend...

(#70600) Molydeus válasza dqdb (#70598) üzenetére


Molydeus
senior tag

Azért lássuk be, eléggé keményen próbálkozol, hogy némi értelmét találd az encodernek...
Mitagadás. :DDD
Igazából abból indultam ki, hogyha olyan bill.t találok, ami minden más szempontból rendben van, de van rajta egy knob, akkor személy szerint mire tudnám használni és ennél jobb ötletem nem volt. :B Ettől persze még másnak lehet hasznos.

Az MX Lock viszont tényleg adná magát. :)

205G00:
Köszönöm! Akkor ezt meglépem, ha megérkezik végre.

#70599 Horvi
Alis rendelés innen:
[link]
Ami érdekes, hogy csinál némileg olcsóbban 5g-os kiszereléseket is, mondjuk 205G2-ból vagy 105-ben nem is biztos, hogy kell több.
Egyelőre még szállítás alatt van, és nem is követhető az Alin belül, de megadta az ID-t és hogy hol lehet nézni, úgy tűnik halad a dolog, de még vagy egy hét szerinte, mire az országba ér és fogalmam sincs, hogy ott a Postához kerül-e vagy kihozza egy futárcég, mint a standard shipping esetében legtöbbször.

M.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.