Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#71001) dqdb válasza zodo (#70999) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ami fura hogy a számsor alulra került a gombokon így nem kap elegendő megvilágítást és legnagyobb fényerőn is átmegy fehérbe a mintázat.
Az emberek a számokat el szokták általában találni a billentyűzeteken, de a Shift réteget már nem ismerik, így egy vakon gépelni nem tudónak a másodlagos funkciók kiemelése a fontosabb. Emiatt sokszor alulra kerülnek a számok és felülre a Shift funkciók a nem világítós billentyűzeteknél megszokott módon, vagy mindkettőt felülre zsúfolják be.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71002) micafighter válasza Molydeus (#70996) üzenetére


micafighter
nagyúr

Melyik JWK-ra gondolsz konkrétan? Anyaghasználat mellett még lehet pár dologban különbség :) A Durock POM Pianorol az árán kívül csak jókat tudok mondani. Nagyon szép mély hangja van, nem szorul rugó cserére, szétszedés után is feszes a ház, egyszerű megkenni, vékonyan megkenve 205g0-val nagyon simán és egyenletesen jár, long pole (ez van, akinek előny, van, akinek hátrány). Azt hiszem az első 10 darab gyárilag kenve volt, de próbáltam már azóta sok kapcsolót. A wireless bakeneko-t és a QK65-öt is POM Pianoval használom most egyébként, ezekhez a kapcsolókat már keygemrol vettem direkt kenés nélkülit.
Egyedül egy kapcsolót próbáltam, ami egy jól kent Durock POM Piano-nál simábban és egyenletesebben jár még kenés nélkül is, az a Zeal Pearlio, annak is szép a hangja van, de az egy magasabb tónusú, viszont nagyon drága kapcsoló, még a Pianohoz képest is :DDD Próbáltam olyan kapcsolókat amik majdnem olyan jók mint a Durock Piano, de egyik sem jelentősen olcsóbb. Ha találtok ilyet, szóljatok :D Oil King, Lavender, Quartz, Gateron X, Hoshizura, Carrot, CJ, Tangerine v2, Tecsee Diamond ezek egyik sem jelentősen olcsóbb a Pianonál. A Hoshizura új kapcsoló a JWK-tol, nagyon jónak tűnik eddig, az lehet picit jobb mint a piano kicsit olcsóbban, még tesztelgetem :) Mindenesetre érdemes szerintem kipróbálni a Piano-t aztán meglátod bejön -e, meg a másikból is veszel, és össze tudod hasonlítani. A Pianot én vékonyan kentem az alsó házban a sideraileket meg a leafet, a stemet körbe, természetesen a stem lábakat is, és én az oszlopot is szoktam nagyon picit a legvégén megkenni, amikor már nem sok cucc van az ecseten. 205g0-át használtam a Piano-hoz, a stem oszlopnál nagyon kell figyelni, hogy túl ne kend mert elrontja nagyon a kapcsolót, csak éppen hozzáértem az ecsettel elől meg hátul. A rúgonak pedig a két végét kentem 205g0-val,azt vastagabban (bag lube 105-el nekem nem jött be, van sima 205-öm ami sűrűbb, mint a 205g0, az se jött be rugóra, a 205g0 a két végén bevált eddig).

[ Szerkesztve ]

(#71003) KisApám


KisApám
addikt

Laptop mellé kellene gyerkőcnek egy minőségi billentyűzet. JÁTÉKRA használná leginkább.
1 kikötése volt: VILÁGÍTÓS legyen. :DDD
E mellett vezetékes billentyűzetre gondoltam.
Kb. 20-25 000 Ft-ig miket ajánlanátok?

̿ ̿ ̿ ̿ ̿'\̵͇̿̿\з=( ͡ °_̯͡° )=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿ ̿ ̿ ̿ ... ... Memento Mori

(#71004) Horvi


Horvi
őstag

Na végül berendeltem a Q3-hoz egy FR4 és egy PC platet. Meglátjuk milyenek lesznek. Majd referálok :)

Hello darkness, my old friend...

(#71005) nuke7 válasza dqdb (#71000) üzenetére


nuke7
veterán

De a szivaccsal kitömés kontra produktív, mert a mély hangnak (tHock) kell a hely a házban… :U

https://youtube.com/user/nuke7

(#71006) Fitzgerald


Fitzgerald
veterán

Hali!

Erre a dologra biztosan nem létezik megoldás?

Megvettem az Elgato Blue készletet a júliusban 6 éves, és a mai napig probléma nélkül működő Vengeance K65-re.
Ugye tavaly már mondtátok, hogy az alsó sor nem lesz jó ebből a Corsair double shot PBT készletből, meg a láthatóság sem lesz valami jó, tehát rendelés előtt ezekkel a dolgokkal már tisztában voltam.
Az Alt még jó lenne amúgy, de úgy voltam vele, hogy az alsó sor inkább legyen akkor teljesen fekete, mintsem vegyesen kék/fekete.
Ilyen double shot kupakból (más gyártótól esetleg) nem létezik akkor a K65-re illő Space/Ctrl/FN/Win?
Az sem baj ha más színű...

(#71007) dqdb válasza Fitzgerald (#71006) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ezt az 1.5u-1u-1.25u-6.5u-1.25u-1u-1u-1.5u alsó sort kizárólag a Corsair használta a múltban, más nem, és az újabb billentyűzeteiken nagyon úgy tűnik, hogy ők is átálltak a szabványos kiosztású alsó sorra.

A Razer ennél felhasználóbarátabban oldotta meg, mert a saját kupakkészletük támogatja mindkét általuk használt alsó sort. Razerre a Tai-Hao is ad el kupakot, de ebből sem lehet legózni, mert 6.5u hosszú space kellene, ami nem akad náluk.

AliExpressen van pár találat, de jó kérdés, ez mennyire üt el színben, formában, feliratban.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71008) Fitzgerald válasza dqdb (#71007) üzenetére


Fitzgerald
veterán

Rendben, köszönöm! Megpróbálkozok egy készletnyi kékkel, az a 2000 forint nem pénz.

(#71009) dqdb válasza nuke7 (#71005) üzenetére


dqdb
nagyúr

A szivacs a magas frekvenciás hangokat szűri csak ki, a mélyet nem igazán tudja, emellett a hang eléggé jelentős része direktben jut el a füledhez, a nyák és ház közötti szivacs csak a másodlagos forrású hangok egy részére van hatással.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71010) Dr. Akula válasza Fitzgerald (#71006) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Vagy raksz rá kisebb gombokat, kicsit foghíjas lesz, de legalább PBT. Csak a Space legyen kompatibilis a stabikkal (távolság).

(#71011) dqdb


dqdb
nagyúr

[link]
megvásárolható a teljes méretű Keychron Q6, ISO kiosztással elérhető mind az F12, mind a knob változat, de csak barebone-ként, azaz kapcsolók és kupakok nélkül

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71012) nyunyu válasza dqdb (#71011) üzenetére


nyunyu
félisten

Ha 185$ lenne kapcsolókkal+ISO kupakokkal, akkor talán megérné, 165$ az ISO bareboneért az több, mint duplája a GMMK barebone ISOnak.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#71013) dqdb válasza nyunyu (#71012) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ha úgy nézzük, hogy darab-darab, akkor igaz a dupla ár, de nagyon nem egy kategória a kettő. A K8 Pro-Q3 kettős alapján, ha lenne ISO K10, azt tényleg lehetne olcsóbb alternatívának tekinteni, de a GMMK-t nem igazán.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71014) copass


copass
veterán

megjött az MT3 Dasher tegnap. tényleg ingyen gyött, semmit nem kellett fizetni utána.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#71015) F34R válasza copass (#71014) üzenetére


F34R
nagyúr

Ez nagyon ott van. :K

(#71016) 4nick8


4nick8
őstag

Kapható a magyar Keychron K2, K4, K6 és K8 kupak készlet.

(#71017) dqdb válasza 4nick8 (#71016) üzenetére


dqdb
nagyúr

Kár, hogy a nem létező ISO K10-hez nincsen teljes méretű kupakkészlet a kínálatban, valamint azért is kár, hogy Keychron szokás szerint a "helyes" kétszínű színezéshez nem sok köze van ezeknek a kupakkészleteknek.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71018) 0xmilan válasza copass (#71014) üzenetére


0xmilan
addikt

Ez egy ilyen fura ISO UK - ANSI US keverek? Az Esc kiturta a backticket a helyerol. A nulla hol van? Az also sorban is CMD van WIN helyett, vagy CTRL - OPT - CMD kellene, ha mar maces feliratok... Literalisan hasznalhatatlan. :D

Ez amugy milyen meretnek szamit? 65%-nyi gomb 60%-os meretben? Igazi Frankenstein. :D

(#71019) Mephike válasza 4nick8 (#71016) üzenetére


Mephike
senior tag

Leírás: Magyar lokalizációjú, gyári ABT billentyűsapkák a Keychron K szériás billencseihez.
Ez gondolom ABS lenne.
Illetve az Adtok résznél:
Anyag: PBT
Ez gondolom szintén ABS.
Jól gondolom?

(#71020) copass válasza 0xmilan (#71018) üzenetére


copass
veterán

0 = FN+ESC
jól nézett ki a CMD, ennyi az ok! :D
az elrendezés miatt kicsit lassabban gépelek rajta ~65 WPM. de ez inkább esti játszós, húzgálós cucc.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#71021) dqdb válasza 0xmilan (#71018) üzenetére


dqdb
nagyúr

Csak UK ISO támogatás van ebben a készletben, így az Ű helyére nincsen US ISO megfelelő, én is ugyanígy tettem fel ezt a készletet, és teszem fel az összes UK ISO-t támogatót, hogy legalább a többi billentyű felirata stimmeljen, amikor US kiosztáson gépelve fejlesztek.

Ez amugy milyen meretnek szamit? 65%-nyi gomb 60%-os meretben?
Bűnrossznak :DDD A YXC sornál elromlik a stagger, az alsó sor jobb oldala túl van zsúfolva 1u billentyűvel, az Fn-t nehéz megtalálni, és a ott van, ahol minden más billentyűzeten a jobb Shift.. Az első épített billentyűzetemen volt ilyen layout, és az első pillanattól kezdve* utáltam. Kínában kedvelt ez a layout valamiért, a nyugati világban szinte mindenki utálja, copass az egyetlen ember, akiről tudom, hogy imádja (szeretnie kell, mert elküldtem neki azt a buildet, hogy próbálja ki, milyen rossz, erre újraépítette ugyanazt a kiosztást :U ).

A nulla hol van?
Én FRL billentyűzetnél az Escape-et teszem rétegre (Caps+tilde, Caps+Space), mert fontosabb, hogy a számokat konzisztens módon tudjam leütni. Emellett van olyan buildem, ahol a Backspace-t kettéosztottam, mert úgyis a bal oldalát nyomom le mindig, és a jobb felső sarokba került az Escape (és továbbra is Caps+Space megy azon a billentyűzeten is :DDD ).

* mai szemmel modtapet tolnék a billentyűre, hogy ha Shiftként ütöm le, akkor Shiftként viselkedjen, valamint a PgDn helyére menne az Fn funkciója, de a staggeren ez sem segítene.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71022) 4nick8 válasza dqdb (#71017) üzenetére


4nick8
őstag

Ahogy lesz K10 ISO lesz kupakkészlet. K3 folyamatban van. a helyes színezést beszéld le a Keychronnal miért nem értenek ahhoz amit csinálnak. :)

(#71023) copass válasza dqdb (#71021) üzenetére


copass
veterán

játékra, pötyögésre, húzgálásra nemdinamikusmelóra teljesen jó. én szeretem az autentikus nyíl elrendezést! :D
feleségem a Dasher-re azt mondta hogy szép, de nem illik a fa házhoz. A piros Iron Man jobban nézne ki! :D
kontrasztként: a cherry mx board 3 blue switchekkel azért volt rossz mert nem volt elég felirat rajta, ellenben a dell gumidómossal! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#71024) dqdb


dqdb
nagyúr

[link]
ha valaki C64C utánérzést szeretne Topre billentyűzetére (HHKB, RealForce, Leopold FC660C és FC980C), vagyis MX kompatibilis billentyűzetekre nem

4nick8: nem az írtam, hogy nem értenek ahhoz, amit csinálnak, csak arra utaltam, ha van a módosítók és alfanumerikus billentyűk kéttónusú színezésére egy mindenki által bevált gyakorlat, akkor talán követhetnék (vagy lehetnének önmagukkal konzisztensek a különféle kupakkészleteikben)

copass: feleségem a Dasher-re azt mondta hogy szép, de nem illik a fa házhoz. A piros Iron Man jobban nézne ki!
Én úgy fogalmaznék, hogy így is szép és illik hozzá, de az Iron Man még jobb lenne. De vajon miért érzem azt, hogy az Iron Man részt már te tetted hozzá és nem ő? Ha mégsem, akkor mázlid van :DDD

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71025) copass válasza dqdb (#71024) üzenetére


copass
veterán

piros! :D

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#71026) dqdb


dqdb
nagyúr

[link] [link]
két válasz arra a kérdésre, hogy miért kell rendszeresen takarítani a billentyűzetet, ha rendszeresen kajálsz a gépe előtt ülve (és akkor is, ha nem)

Csak akkor kattints, ha bírja a gyomrod, mert tényleg durva mindkettő.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71027) F34R válasza dqdb (#71026) üzenetére


F34R
nagyúr

Organikus gombatenyeszet...nizzzzeee.

(#71028) 0xmilan


0xmilan
addikt

A profik maguk ultetik el a novenyt, nem varjak meg, mig magatol kino. :D

(#71029) Throme válasza dqdb (#71026) üzenetére


Throme
veterán

Azért ezek nagyon kirívó esetek.

(#71030) NandorHUN


NandorHUN
addikt

Sziasztok!

Asztali gépen jelenleg egy közel 10 éves Microsoft Sidewinder x4 -t használok, szép és jó, de az új laptopomon sokkal jobb gépelni (Lenovo X1 C széria).
Ezért gondoltam PC-mre is vennék egy olyan bill. ami sokkal jobb és pontosabb, gyorsabb és kényelmesebb rajta gépelni.
Ha lennének makrok az nagyon jó lenne, mert most is bal oldalon sok féle makrót használok a billenytűn (X4-en konkrétan 12x3 - összesen 36 makro gombot lehet beállítani - de kb 6-t használok aktívan).

1.Mekkora összeget szánsz rá?
Nem szempont, amennyi szükséges.

2.Használt szóba jöhet?
Igen, ha szüséges. De előző is 10 éves így nem fontos h használt legyen.

3.Milyen billentyűzetet használsz most? / Miért cseréled le?
MS Sidewinder X4, fent leírtam miért.

4.Mire használnád a billentyűzetet?
Gépelés, régen game, most leginkább kényelmes és gyors gépelés a cél.

5.Milyen típusú billentyűzetet keresel? (ollós, gumiharangos, mechanikus stb.)
Nem tudom mi a különbség, amit javasoltok.

6.Van konkrét modell ami tetszik?
Nincs

7.Milyen kiosztást szeretnél? ISO (magyar, német, angol stb.), ANSI (amerikai), JIS (japán, koreai stb.)
Lehetőleg magyar vagy magyarosítható.

Kösz,
N

[ Szerkesztve ]

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#71031) Molydeus válasza micafighter (#71002) üzenetére


Molydeus
senior tag

#70998 dqdb
Köszönöm! :) Átnézek pár review-t, ami felmerült nálam mostanában.
Érthető amúgy, hogy nem próbálgatsz ki mindent, különösen, ha megvannak azok, amik beváltak. :R

#71002 micafighter
Teljesen belépő, "old school"-nak tűnő, nylon házas JWK switch(ek)et találtam a Durock Alis store-jában és az YMDK-nál, amik kifejezetten olcsóak. Nyilván egy jobb öntőforma, geometria, polírozás, gyári kenés, stb is befolyásolja az árat, nincs ezzel gond. Nem is arra akartam kilyukadni, hogy a Piano megéri-e az árát, mert önmagában biztosan jó. Inkább arra vagyok kíváncsi, hogyha csak a hangot veszem alapul, akkor, ugyanattól a gyártótól ez a két konkrét nylon ill. POM ház (vagy általában ez a két anyag), hogyan viszonyulhat egymáshoz. Lehet-e jó alap mély hangoz egy olcsó nylon kapcsoló. A másik, hogy a JWK gyári kenése megüti-e a Gateron Pro-k szintjét. Utóbbi nekem - a rugókat leszámítva - teljesen megfelel ebből a szempontból. Nem vagyok ellenére a budget kategóriának, ha nem kifejezetten ellenjavalt és észszerű ráfordítással (elsősorban idő, de költség is) jó eredményt lehet elérni.
Viszont szeretném elkerülni, hogy mindenből teszt példányokat rendeljek, ha úgy tetszik nem bánom, ha más kárán tanulok. :DDD Ha esetleg mégis egy felső kategóriás kapcsoló lesz a megoldás, akkor viszont az lenne a cél, hogy lehetőleg esőre megtaláljam a megfelelőt. Egy ideig a Dolphinok mellett gondolkodtam a Gateron Black Ink v2 Silent verzión egy könnyebb rugóval. Nem a GMMK-khoz, azokhoz az alap Silent Red is bőven jó a kialakítás kötöttségei miatt. Viszont elbizonytalanít, hogy tapasztalatom szerint a Gateron szilikon padjai hajlamosak súrlódni és még nincs meg a megfelelő kenési módszerem. A 205G0 már úton van, ha megérkezik, okosabb leszek. A 65%-os GMMK kapcsolóit azzal kenem meg, bár lehet, hogy a rugóknál maradok a G00-nál, majd futok egy tesztkört a kombinációkkal.
A másik problémám, a teszt jellegű beszerzésekkel, hogy bár hobbinak csábító gondolat, hogy legyen tizenpár db többféle kapcsolóból, de a végén a nyakamon maradna a felesleg. Szép lassan gyűlnek a kihasználatlan alkatrészek, eszközök, de nehezen veszem rá magamat a meghirdetésükre.

Viszont ha jól értem, akkor neked a Piano gyári kenése nem volt elég jó, ezért vettél belőle lube nélkülit. Felteszem, ha egy felső kategóriás kapcsolón ez így van, akkor a JWK a belépő szintre sem fog jobb megoldást választani.

M.

(#71032) Molydeus válasza KisApám (#71003) üzenetére


Molydeus
senior tag

Ha használt is játszik, a Hardveraprón vannak jó áron Ducky 2-esek 60-65%-os méretben. Van egy Vortex is, ami jó lehet.

M.

(#71033) Molydeus válasza NandorHUN (#71030) üzenetére


Molydeus
senior tag

A notebook bill. azért kényelmes számodra, mert rövid úton jár és emiatt még gyors is?
Két dolog miatt kérdezem:
1. A notik ollós kapcsolókat használnak. Ilyen bill.-ekből viszont nagyon kicsi jelenleg a választék, ráadásul ha van is belőle ISO kiosztás, amilyen a magyar, magyar feliratozás nem nagyon lesz. Elvétve még lehet kapni a Cherry Stream 3.0-t, illetve van néhány inkább TV-k, tabletek mellé szánt Rapoo (pl. 9100). Drágábban a Logitech Craft vagy MX Keys ill. az Apple Magic-ek vannak. Dedikált macro oszlop viszont ezekhez nincs, kérdés, hogy melyik makrózható egyáltalán, az olcsóbbak biztosan nem.
Alternatíva lehet pl. egy low profile kapcsolós mechanikus billentyűzet (mint pl. a Keychron K1, 3, 5, 7 különböző méretekben), de hogy dedikált makro oszlopos kialakítás létezik-e, azt passzolom. A keychronokon nincs, és ISO ugyan van, de magyar feliratozás ezeknél sem lesz.
2. Próbáltad napi sok órában folyamatos gépelésel a notit?
Hasonló cipőben jártam pár éve, notebook bill.-ekkel voltam a leggyorsabb és tetszett a rövid út, meg a hangjuk is, viszont ha egy nehezebb release alatt pár hétig sokat kellett gépelnem rajta, akkor elkezdtek fájni az ujjízületeim tőle. Ez azért van, mert ezek a notebook/szerű billentyűzetek nagyon merevek. Nálam az lett a véle, hogy elindultam a mechanikus billentyűzetek irányába.
Ha teheted, próbálj ki egy üzletben (pl. MediaM.-ban) egy normál magasságú mechanikus bill.-t, vagy inkább 3-at kék, piros és barna kapcsolókkal. Jó eséllyel hangos lesz mind, de ha magával a kapcsolási úthosszal ki tudsz békülni, akkor könnyebben találunk neked valót.

M.

[ Szerkesztve ]

(#71034) NandorHUN válasza Molydeus (#71033) üzenetére


NandorHUN
addikt

Nem az uthossz vagy méret a gond. Egyszerűen jobb a Lenovo billyentyű. Direkt ezert vettem amúgy, azt olvastam a Lenovo X1 C szeriának a legjobb a billentyűje és nem tudom így van e de tényleg nagyon jó. Egyszerűen jó érzés leütni.

Mechanikus? Rákeresve HyperX - ről olvastam most jókat. Kb 30e,de ha tényleg jó akkor megéri így is.

Makro nem annyira fontos, tudom helyettesíteni kombokkal pl win+e stb...

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#71035) Molydeus válasza NandorHUN (#71034) üzenetére


Molydeus
senior tag

Ránéztem a Carbon itteni tesztjére. Az alapján a Rapookat még sem ajánlanám. Az enyémek kifejezetten merevek, inkább a céges Dell-em billentyűzetére hasonlítanak, a Carbonra nem.

A HyperX-ből, ha jól emlékszem, csak ANSI kiosztás van, vagyis az Enter egysoros lesz és a baloldali Shift hosszabb illetve hiányzik mellőle a "Í" billentyűje.
Általában azt szoktuk mondani, hogyha dobozból kivéve jó billentyűzetet szeretne valaki és belefér a keretbe, akkor a Varmilokat érdemes megnézni, belőlük van magyar feliratozású is.
A jó értelemben véve szigorúan billentyűzet, nincs RGB fényáradat, cserébe tartós és jó minőségű.
Ha pedig nem elképzelhetetlen, hogy valamilyen módosítást idővel eszközölj rajta, pl. sokan halkítani szeretnének, mert alapesetben a legtöbb mecha kicsit sem csendes (ilyesmiben rengeteg tanácsot tud adni a topik), Keychron K sorozat, vagy olcsóbban, de szűkebb lehetőségekkel és alaphelyzetben kevésbé jó minőségérzetben a Redragon Mitra, Vanta, Kumara, stb. Mindkét típuscsalád hotswap kapcsoló foglalatokkal készül, ami azt jelenti, hogy forrasztás nélkül cserélhetők a kapcsolók és szedhetők szét a ház elemei és az NYÁK. Ez a módosíthatóság és javíthatóság szempontjából fontos. A Keychronnál pedig vannak külön megvehető, jó minőségű, magyar feliratozású kupak készletek is, ami megint csak ritkaságszámba megy.
Ill. ott vannak még a low profile Keychronok, de ahhoz egyelőre nincsenek magyar kupakok

szerk: ezek mindegyike itthon is beszerezhető.

M.

[ Szerkesztve ]

(#71036) NandorHUN válasza Molydeus (#71035) üzenetére


NandorHUN
addikt

Ezt a HyperX - et magyarositani nem lehet?
Hang az nem zavar btw

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#71037) NandorHUN válasza Molydeus (#71035) üzenetére


NandorHUN
addikt

Vermillo 109M-et néztem, de 66e? Kicsit sok egy billentyűre, ár azt mondtam nem számít, de ez már kissé komikus ár.
Nem tudom ér e annyit. Másik hogy itt melyik a középső? Azaz nem akarok olyat ahol nincs feedback. (hang v valami)

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#71038) micafighter válasza Molydeus (#71031) üzenetére


micafighter
nagyúr

A Gateron szilikon padjai hol súrlódnak a kapcsolóban? Azért kérdezem, mert én is futottam ebbe a problémába, de a Durock halkított kapcsolóknál. A cherry-féle (Silent INK ack V2) és az outemu-féle (Gazzew bobagum, u4) kapcsolóknál nincs műanyag -gumi kontakt a kapcsoló útja közben, csak bottom out-kor és visszatéréskor. A Durock Dolphinrol már irtam ide, gyárilag nem rossz a kapcsoló, de nem jár teljesen simán és egyenletesen. Ez nyilván egyénenként változó ki mennyire érzékeny erre, én a gyári allapotával egyedul a Zeal Pearlio-nak voltam elégedett lineáris kapcsolókból, (Gateron Pro-t még nem próbáltam). Amiket említettem neked az előző hsz-ben lineáris kapcsolók egyik se volt rossz gyári állapotban, a Durock POM sem, egyedül talán a Gateron X ami szintén direkt kenés nélküli, de megkenve már az is jó kapcsoló. Az Oil King gyári kenése pl csak a siderails vastagon kenve, a stemen elől, hátul, és a lábakon úgy emlékszem egyáltalán nem volt kenve. Oil kingnél a siderailst nem bántottam, megkentem elől, hátul, a lábakat és nagyon picit a stem oszlopot, és érezhetően jobb lett a kapcsoló.

Visszatérve a Durock Dolphin (Daybreak, Silent Alpaca) kapcsolókra, a gyári kenése valami olajos cucc, és hiába próbálkoztam 205g0-val, próbáltam sok féle képpen kenni, a gyári kenésen nem tudtam javítani.

Sikerült végül elfogadhatóvá varázsolni megfelelő kenés és rugócsere után. Mint írtam, próbáltam több féle kenést, a gyári olajos cuccon csak 1 féle képpen tudtam javítani: stemre 105 olaj, a ház aljába pedig 205g0. Ne kérdezd miért, de ez a kombó vált be, már vagy 80 kapcsolót megkentem :DDD A problémát a rugó melett egyébként az okozta szerintem, hogy a Durockban halkitáshoz használt szilikon gyűrűk miatt a siderailsben van műanyag - gumi kontakt a kapcsoló mozgása közben. Az outemu (én a bobagum és az u4-nél találkoztam ezzel a megoldással) és a cherry féle (amit én próbáltam pl Gateron INK Black v2 Silent és Zilent Healios v2) halkitás máshogy van megoldva, ott nincs műanyag - gumi kontakt a kapcsoló útja közben, a siderailsben műanyag műanyagon megy, mint a nem halkított kapcsolóknál. Ezt a feltételezésemet az is alá támasztotta, hogy a szilikon gyűrűt levéve érezhetően simább és egyenletesebb lett a Durock Dolphin. Úgyhogy a Durockot hiába kentem a műanyag - műanyaghoz használt 205g0-val, a műanyag - gumi kontakt részhez az nem volt ideális tapasztalatom szerint. Mondjuk a bottom house-it igy is 205g0-val kentem, de a stemen meg 105 van, igy a siderailsben a kettő keveredik.

Így végeredményben sikerült javítani a gyári kenésén a kapcsolónak, és már jóval simábban és egyenletesebben jár. Mások erre nem láttam, hogy panaszkodtak volna, úgyhogy ez egyéni, ki mennyire érzékeny erre szerintem. A Durock Dolphinnál egyébként a gyári rugó rövid rugó hatású, nem mértem le, úgy vettem észre úgy viselkedik: kicsit könnyebben indul meg, gyorsabban kéményedik fel, lassaban tér vissza a kapcsoló. Tettem bele hosszú rugókat (SPRiT Slow Extreme II 62g) és nekem sokat dobott rajta ez is: a kapcsoló út eleje erősebben indul és lassan kéményedik fel, majd gyorsan tér vissza a kapcsoló. Bár a rugó meg már teljesen egyéni preferencia függő :) Próbáltam sok féle rúgot, nekem a hosszú rugók váltak be, sokkal kellemesebb rajtuk gépelni nekem.

A Durock Dolphinnál elért sikereken felbuzdulva tesztelem majd a bobagumot is több féle kenéssel, mert a Durock Dolhpin bár elfogadható lett, a Cherry profil R3-al továbbra is van, hogy koppan a kupak teteje bottom-outkor a kapcsoló tetején (erről írtam már ide többször), a Gazzew és Gateron kapcsolóknál nincs ilyen gond (a nem halk kapcsolóknál meg alapból nem annyira zavaró).

(#71039) Mephike válasza NandorHUN (#71037) üzenetére


Mephike
senior tag

Szerintem a mi magyar forintunk és átlag fizetésünk az, ami komikus.

(#71040) Throme válasza Molydeus (#71035) üzenetére


Throme
veterán

"Általában azt szoktuk mondani, hogyha dobozból kivéve jó billentyűzetet szeretne valaki és belefér a keretbe, akkor a Varmilokat érdemes megnézni"

dobozból kivett kondíciót tekintve miben jobb a varmilo, szemben a keychron k szériával?
Árban markáns a difi.
Most már van magyar kupakkészlet a K sorozathoz is és azzal együtt olcsóbb, mint a varmilo.

(#71041) Molydeus válasza NandorHUN (#71037) üzenetére


Molydeus
senior tag

Megértem, én sem ezen az árszintem kezdtem. Sajnos a billentyűzetek is jelentősen megdrágultak az utóbbi 1-2 évben, a Ft sem túl acélos, ilyen árak jönnek ki.:/ Viszont ha nem zavar a hang, akkor jobb esély van rá, hogy nem merül fel a módosítás igénye.

Ha szeretnél visszajelzést, akkor a taktilis kapcsolóknál egy kis döccenéssel jár a leütés valahol félúton, de külön hang nincs (vagy csak minimális), ha pedig direkt hangot is szeretnél, akkor azt a "Cliky" kapcsolók adják. Az alap switcheknél a taktilis a Brown, a Clicky a Blue szokott lenni. Persze mára rengeteg spec. az eredeti színsémát még véletlenül sme követő egyedi kapcsoló is van, de ezekkel ritkábban találkozol készre szerelt bill.-eknél. (Ha mégis, akkor kérdezz és valaki biztosan meg tudja mondani, hogy pontosan melyik típusról van szó).
Ha a Clicky tetszene és megfelel a használt, akkor ez az ajánlat a hardverapróról érdekes lehet: [link]
Újonnan pedig a Keychron K-kra kapnál még ajánlásokat szerintem. Többen is használják őket a topikban és meg vannak velük elégedve. Ráadásul most már többféle magyarító kupakkészletet is lehet venni hozzájuk (kiosztás szerint), kivéve a teljes mérethez (K10, ebből ISO sincs) és a low profile-okhoz (K páratlan), amikhez egyelőre nincs ilyen.

Vagy ha elengeded a mecha vonalat, akkor ott vannak a notebookszerű ollós billek, amiket írtam, sajnos a Logik azokból sem túl olcsók.

M:

(#71042) Molydeus válasza Throme (#71040) üzenetére


Molydeus
senior tag

Passz, első kézből vett tapasztalatom egyikkel sincs, tudod, különutat jártam eddig a GMMK-kkal. :D
Tény viszont, hogy Varmilo sokáig egyet jelentett az itthonról is elérhető megbízhatósággal, meg a magyar PBT kupakokkal. A Ducky volt még sokáig mögötte, csak ugye ott a kupakok nem feleltek meg mindenkinek. Most meg a 3-assal ott is bejött a hotswap lehetősége, de jelentősen drágábbak is lettek.
A Keychron érzésem szerint felforgatta a piacot, mind a készre szerelt, mind a belépő custom
világban. Ráadásul jobban is csinálják, gyorsabban reagálnak, mint pl. a GMMK.
Ha most kellene választanom és csak egyetlen billencset, én is tőlük vennék egy hotswap megoldást. Ha kifejezetten fontos lenne a magyar felirat, akkor valószínűleg az is tőlük lenne.

Amúgy láttátok a Q7 prelaunchot?
Azt nem értem, hogy ha a többi Q-n mellőzni tudták ezt az agyzsibbasztó dedikált világításkapcsolót a jobb felső sarokban, akkor most minek kell erőltetni? Értem, hogy QMK/VIA, de a kupak akkor is ehhez jön ha nem eleve barebone-t választ. A másik meg a 4 1U-s mod az alső sorban.

M.

(#71043) dqdb válasza Molydeus (#71042) üzenetére


dqdb
nagyúr

Azt nem értem, hogy ha a többi Q-n mellőzni tudták ezt az agyzsibbasztó dedikált világításkapcsolót a jobb felső sarokban, akkor most minek kell erőltetni?
Nekem a kedvencem a Home-End páros elhelyezése.

70%-os néven két kiosztás fut, a 60% + F-sor és a 65% + 1 oszlop. Ők az utóbbit választották, de ez nagyon nincsen átgondolva sem az alsó sorban (az a sok 1u billentyű blocker nélkül egyszerűen rossz szerintem is), de a két szélső oszlopban sem sikerült kitalálniuk, hogy mit kezdjenek annyi billentyűvel. Ez vagy ez jobban működne szerintem, bár inkább egy kicsit szélesebb FRL TKL lenne talán a legjobb.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#71044) Mephike válasza Throme (#71040) üzenetére


Mephike
senior tag

Nekem van tapasztalatom mindkettővel.
Saját véleményem, hogy a Varmilo esetén a márkát jobban meg kell fizetned. Illetve megjelenést tekintve szerintem összességében jobb a Varmilo.
Ha egy laikust megkérdezel, hogy neki melyik tetszik jobban, akkor nagy eséllyel a Varmilo jobban fog neki tetszeni.
Az megint más történet, hogy Te vagy akár én magam is, már lehet, hogy másként döntenénk más szempontok alapján.

(#71045) Molydeus válasza micafighter (#71038) üzenetére


Molydeus
senior tag

Mezei Gateron Silent Red-ekkel próbáltam. Annyit variáltam rajtuk, hogy kipróbáltam Milky Top tetővel is a gyári PC mellett.
Ennél a Stem-nek a sínben futó részének a tetején, a vállán és ugyanott a talpán van egy kis szilikon párna "beleöntve" a Stem anyagába, vagyis nem eltávolítható gyűrűs megoldás. A súrlódás egyik összetevője szerintem a vállon lévő padok és a top rail között lép fel. Hogy a ház falán vagy inkább a horony oldalán, azt nem tudnám megmondani. Ránézésre egyik irányban sem lóg ki a szilikon, de itt ugye tized mm-es eltérések is számítanak.
Ez Milky-s hibrid egyértelműen tévút lett, hiába szebb a hangja. A gyári kenést nem tudtam érdemben átmenteni a hibridbe. Kenés után pedig a PC tetejű gyári változaton a minimális, film szerűen felkent G00-nál több lube segített a súrlódás mondjuk 80-90%-át megszüntetni. A Milkynél viszont ugyanez kb a felét. Ha pedig kicserélem egy mezei Red Stem-re, akkor kenés nélkül sem súrlódik a Milky, szóval úgy tűnik a Silent Stem szilikonja és a Milky top anyaga nem barátok.
Mindegy, gyári állapotukban a Red Pro-k a rugókat leszámítva nekem majdnem tökéletesek, csak egy olyan bill.-t és felhasználási módot kell találnom hozzá, aminél nem számít annyira hangtompítás.

M.

(#71046) Molydeus válasza dqdb (#71043) üzenetére


Molydeus
senior tag

Tényleg, End alatt a Home... :D Mindezt azért, hogy a lámpát felrakhassák a sarokba...

Pontosan ilyen megoldásokra gondoltam. Én esetleg annyit variálnék rajtuk, hogy a Del az Ins alá kerülne (nekem ez jobban kézre esik, mint az egymás mellettiek) a szélre pedig a megszokott Home, PgUp, PgDwn, End oszlop, viszont akkor meg az Fn nem lenne a legjobb helyen.
A QMK/VIA persze segít, de valahogy akkor is erőltetett megoldás szerintem. A Q1, Q2-nél pl. sokkal inkább adta volna a lehetőség a szeparált sarok miatt, mégsem rontották el. A Q3 és 4-nél ránézésre nem annyira zavaró.

M.

[ Szerkesztve ]

(#71047) nyunyu


nyunyu
félisten

Q6-ot szerintem ott rontották el, nincs készreszerelt ISO verzió belőle, csak barebone alig olcsóbban.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#71048) NandorHUN válasza Molydeus (#71041) üzenetére


NandorHUN
addikt

Elvileg magyar bill. nem ajánlott a teljesnél kisebb méret.
Most kicsit eogondolkodtam utánaolvasás után VA109, MA109 / és Q3-n. Mondjuk utóbbi az ISO esetén kb. 90-100e lenne.

www.kamerapro.hu | FOTÓS TERMÉKEK SZÉLES VÁLASZTÉKA

(#71049) Domonkos válasza NandorHUN (#71030) üzenetére


Domonkos
Ármester

Ha tenyleg a kenyelmes gepeles a fontos, akkor szerintem meg se fontolj semmi hagyomanyos billentyuzetet! De olyat se, ami nem teljesen programozhato. Bar nem tudom, hogy pontosan mire lesz hasznalva a billentyuzet - milyen programok alatt stb. - de azt biztosan merem allitani, hogy a standard kiosztas az semmihez sem lesz optimalis. inb4: ugyanugy az en kiosztasom se lenne optimalis masnak a munkajahoz, es viszont...

Ha hajlando vagy egy-ket napot szoszolni a kiosztas testreszabasaval, akkor sokkal-sokkal jobb, kenyelmesebb es gyorsabb lesz az eredmeny, mint egy standard kiosztas/billentyuzet mellett.

Az ergo vonalra mindenkepp nezz ra vasarlas elott! :K

[ Szerkesztve ]

Gender of electrical connectors is defined by the pins.

(#71050) Molydeus válasza NandorHUN (#71048) üzenetére


Molydeus
senior tag

Azt vedd számításba az árnál, hogy a Q3 már egy custom billentyűzet kategória egy csomó olyan képességgel, amit pl. a K sorozat vagy a Varmilok nem tudnak. Gondolok itt a CNC-zet alu házra, a rugalmas felfüggesztésre, a teljes programozhatóságra. Sokunknak egy ilyen épített Q3 kb. endgame billentyűzet.
Ebből a szempontból a Varmilo-k és a Q-s Keychron a bill. építés két nagyon más filozófiája.

A TKL-en (vagy 80%-oson, mint amilyen VA109 és a Q3 is) a NumPad hiányzik, tehát a magyar kiosztás jellemzői nem változnak. Ha ISO a kiosztás (két soros Enter, rövid a bal Shift és mellette plusz egy billentyű, ami magyar bill. esetén a "Í" ), akkor minden szabványos magyar billentyűnek megvan a helye. Az a kérdés, hogy mennyire gyakran viszel be számsorokat. Ha igen, akkor a NumPad fontos. Viszont csak emiatt sem muszáj teljes méretben gondolkodni. Többen is használunk TKL (vagy még kisebb méret) mellett különálló NumPadot akár a baloldalon, ami kényelmesebbé teszi a gépelés és az egerészés közötti váltást a kisebb távolság miatt. Többek között ezért is linkeltem azt a Clicky V0109-est, amihez szerintem nem túlzás, hogy tulajdonképpen ajándék hozzá a külső Numpad. Nem rábeszélni akarlak, még az is lehet, hogy mégsem annyira tetszene a kattogós kapcsoló, csak jól mutatja, hogy egy ilyen páros mögött van praktikus megfontolás.

M.

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.