Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82001) elite.cs11 válasza Genji (#82000) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Ha kaptál választ, hogy mennyiért vizsgálják be/javítják akár meg is írhatod, ha gondolod. Érdekes info lehet. (legalábbis engem érdekel :) )

(#82002) Genji válasza elite.cs11 (#82001) üzenetére


Genji
őstag

Oké, mindenképp, hétfőn rákérdezek.

a splinter in your mind had called the dark wanting it all to fall apart

(#82003) formula01 válasza Ispy (#81992) üzenetére


formula01
aktív tag

Lehetséges, hogy ez lehet az oka, vagy én arra is gondoltam, hogy azért, mert kevésbé zavaróak sötétben a szemnek a ledek, ha nem a billentyűk alján világítanak ki, hanem a tetején, ahol takarásban vannak.

Csak fura volt, hogy a korábban megjelent verziókon amiket láttam (igaz csak képen/videón) déliek voltak.

Mondjuk ha ez direkt így van tervezve, és nem olyan dolog, amit a gyártásnál néztek be, akkor valószínű megtartom a billentyűt, mert igazából magának a világításnak sincs ezeken a billentyűkön sok értelme, legalábbis én úgy látom, hogy a monitor fényénél egész jól látszanak a billentyűk, ha felkapcsolom a világítást, meg kb csak a körvonalaik. Ez déli fekvésű ledek esetén is ilyen?

(#82004) elite.cs11 válasza formula01 (#82003) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Igen. Rendes PBT kupaknál a világítás max hangulatfényt ad.
Nekem is PBT kupakjaim vannak, és egyszer atz asztal fölött kellett valamit csináljak, és a billentyűzetem fölé hajoltam és akkor láttam, hogy jé be vannak kapcsolva a ledek, de semmi nem látszódott belőle. Igaz nemvolt vak sötét.

(#82005) Ispy válasza formula01 (#82003) üzenetére


Ispy
veterán

Igen, ilyen, ez max arra jó, hogy tök sötétben látod hol a bill. :)

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#82006) micafighter válasza dqdb (#81995) üzenetére


micafighter
nagyúr

Rugókat gondolom olajjal, zacskóban kened? Nem vetted még észre, hogy évek alatt idővel/használattal lemegy-e a rugókról az 105 a kapcsoló aljába? Nem kezd el újra pengeni?

(#82007) Molydeus válasza dqdb (#81997) üzenetére


Molydeus
senior tag

Szép, letisztult forma ez is. A két polírozott réz ház nekem már túlzás, de azoknak is meglesz a célközönsége.
Pillanatnyilag ott tartok, hogy vagy a BN006, vagy ha nagyobbat választanék, akkor a Voice Mini, mert a BN009 szállítással és ÁFA-val már nagyjából ugyanott van árban és a VM azért több mindent tud.
Most azon agyalok, hogy ha bevinném munkába, akkor ott mennyire tudnám hatékonyan használni. Van olyan munkafolyamatom, ami itthon Q0Plus és egérrel a legkényelmesebb, de az irodába biztosan nem viszem be a Keychront a mérete és a súlya miatt. Az a kérdés, hogy numpad nélkül mennyire tudnám hatékonyan használni a VM-et. Mindenesetre ez már elég messze van az eredeti elképzeléstől.

M.

(#82008) bombibmw


bombibmw
veterán

Sziasztok!
Új mechanikus billentyűzetet szeretnék venni.
Most 13k akciósan a Rapoo V720 RGB, ami a letisztultságával tetszik is, Egyedül talán a blue switch-től tartok a hangja miatt, de ennyiért megrendelném, hogy milyen.
Van ilyen árban, vagy esetleg 20k-ig magyar kiosztású, teljes értékü, mecha bilentyűzet?
Köszi a választ!

(#82009) micafighter válasza Molydeus (#82007) üzenetére


micafighter
nagyúr

Nincs mese, venni kell egy billentyűzetet az irodába is ;] :DDD :DDD

(#82010) Molydeus válasza micafighter (#82009) üzenetére


Molydeus
senior tag

Már van. :D Sőt, a jelenlegi már a 2. verzió egy év alatt, de még mindig kicsit nagyobb a kelleténél.
Viszont mivel eddig minden irodába szánt billentyűzetem hirtelen döntés volt és emiatt több kompromisszumot kötöttem, mint szerettem volna (persze szinte bármi jobb, mint a notié), ezért most már igyekszem megtalálni azt, ami minden szempontból jó lesz oda.
A macropad viszont az irodai bill.-től független kérdés, csak felmerült, hogy ha már lesz, ott is tudnám-e hatékonyan használni. Meg szerencsére egyik sem sürgős, lehet rajta töprengeni.

M.

(#82011) sittes79


sittes79
addikt

Nem tudom szvsz rohadt nagy scamek ezek a group buyok, meletrixen zoom75 85 usd a szállítás, hagyjuk már. :W

sorry csak felbaxott most ez ...

[ Szerkesztve ]

(#82012) elite.cs11 válasza sittes79 (#82011) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Mondjuk a group buy-hoz nem sok köze van a szállítás árának. Simán lehet a bolt/oldal geci és akkor is lehúznának nagyon, ha nem lenne group buy.

(#82013) Comes


Comes
tag

Sziasztok!

5 éves billentyűzetemet (Logitech K540) cserélném le az alábbiak figyelembevételével:

1.Mekkora összeget szánsz rá?
max. 90 e Ft

2.Használt szóba jöhet?


Csak új :)

3.Milyen billentyűzetet használsz most? / Miért cseréled le?


Logi K540, háttérvilágítás hiánya, egy-két billentyű kezd "fura" hangot produkálni

4.Mire használnád a billentyűzetet?


60% gaming, 40% egyéb (3d modellezés -Logi Craft is tetszik; pötyögés/gépelés (szeretek! :)))

5.Milyen típusú billentyűzetet keresel? (ollós, gumiharangos, mechanikus stb.)


Nem vagyok szakértője a témának, így bármi, ami kényelmes, tartós.

6.Van konkrét modell ami tetszik?


SteelSeries Apex 7-tel szemeztem, de nincs még magyar kiosztásban. Tetszik az OLED kijelző.

7.Milyen kiosztást szeretnél? ISO (magyar, német, angol stb.), ANSI (amerikai), JIS (japán, koreai stb.)


ISO, magyar

8.Milyen méretű billentyűzetet szeretnél? (kell-e numpad, fn-sor, kurzorblokk, stb)


Mindenképpen 100%-osat, numerikus billentyűkkel, médiabillentyűkkel.

9.Extra igények (világítás, csuklótámasz, vezetéknélküliség, ergonomitás, programozhatóság, stb.)


háttérvilágítás, csuklótámasz nem annyira fontos.

Segítségeteket köszönöm! :R :R

ASUS ROG 850W - ASUS Crosshair VIII Dark Hero - Ryzen 9 5950X - 128GB Kingston 3200Mhz DDR4 RAM -ASUS TUF RTX 4080 16GB

(#82014) dqdb válasza sittes79 (#82011) üzenetére


dqdb
nagyúr

A 85 dollárt én is sokallom, 50 dollárba illene beleférnie.

De nem attól ilyen drága, mert group buy, ha készletről menne, akkor is ugyanennyi lenne, hanem egyszerűen nehéz dolgok és úgy bármi szállítása Kínából DHL Expresszel nagyon nem olcsó manapság, de erre ott vannak a vendorok. MyKeyboardtól 12 euró lesz az extrák szállítási költsége DHL eCommerce-szel (MPL hozza), ProtoTypisttól 30-32 GBP DHL Expresszel.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82015) dqdb válasza micafighter (#82006) üzenetére


dqdb
nagyúr

A használattal éppen újrakeni magát mindig a rugó. Ha a nem használattól a gravitáció győz, akkor azzal, hogy elkezded használni, éppen elindítod ezt az újrakenési folyamatot.

De ha emiatt aggódsz, akkor használj a gyári helyett jó minőségű rugót, ami kenés nélkül sem peng. Meg amúgy is érdemes a legtöbbet cserélni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82016) tipuka


tipuka
addikt

Sziasztok!

Van egy Cherry Mx Brown -os Tesoro Durandal billentyűzetem. Boldogan használom kb 9 éve. Kicsit megviselt állapotban van. Tudok hozzá F5 és F7 gombokat, illetve a space-hez ilyen fehér izét venni valahol? Az egyik eltűnt és borzasztó így gépelni, mert billeg a gomb. :)
Mindegy honnan, csak jöjjön. Előre is köszi. :R

(#82017) elite.cs11 válasza dqdb (#82015) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Ajanlani is tudsz jo minosegu rugot ami kenes nelkul se peng? Marmint markat, vagy beszerzesi helyet. Lehet kiprobalom elobb utobb, bar a mostani oil kingjeim nem pengnek

[ Szerkesztve ]

(#82018) dqdb válasza elite.cs11 (#82017) üzenetére


dqdb
nagyúr

TX, Geon

Az előbbit árulja a Keygem és Oblotzky, az utóbbit az Eloquent Clicks, hossz és súly preferencia kérdése.

Persze attól, hogy ezek nem hajlamosak pengésre szárazon sem, még érdemes ezeket is megkenni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82019) micafighter válasza dqdb (#82015) üzenetére


micafighter
nagyúr

Szerintem az összes gyári rúgót érdemes cserélni. Egy zacskó rugó kb 5 USD, és olyat tudsz a kapcsolóba tenni, ami tetszik. Azon túl, hogy olyanra cseréled, ami neked a legjobban bejön, már csak azért is érdemes cserélni szerintem, mert gyári rugoknál a tolerancia általában +- 10-15g, talán valahol mint ha láttam volna gyári rúgóra +- 5g-t, de ennél jobbra nem emlékszem, és az átlag inkább 10 és 15g szórás. Ehhez képest TX pl +-1g, Geon az +-0.3g. Azért egy gyári rugonál az a +-10g elég durva, egy 50g-s kapcsoló így lehet 40 - 60g között. Ha ezt a gyárit cseréled egy TX-re, Geonra vagy Spritre, sokkal kisebb lesz a szórás a kapcsolóid között, sokat dobhat a gépelési élményen.

Most Geont használok, nem vettem észre, hogy pengene, nagyon pici rugó hang van, de az olaj segít rajta.

[ Szerkesztve ]

(#82020) dqdb válasza tipuka (#82016) üzenetére


dqdb
nagyúr

[link]
fehér izé, azaz Costar stabilizátorhoz való műanyag betét, külön nem igazán kapható, de a komplett stabilizátorkészlet is eléggé olcsó

Kupakot sem lehet külön venni, kizárólag teljes készletet. A problémát a Durandal nem szabványos kiosztású alsó sora okozza, amiatt nehéz találni bármit is 40-45 dollár alatt.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82021) elite.cs11 válasza dqdb (#82018) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Micsoda véletlen, pont mostanában akartam rendelni krytoxot keygem-ről.. ;]
Rugók kenésére GPL105 megfelelő lehet? Akár kézzel akár zacskóban kenném őket, majd a pillanatnyi állapotomtól függ :D

(#82022) Mephike válasza tipuka (#82016) üzenetére


Mephike
senior tag

Szia! Bele sem merek gondolni, hogy nézhet ki a billentyűzet többi része. Kb. ennyi erővel egy szétrohadt kocka Ladát is mutathatnánk itt és odaírhatnánk, hogy boldogan használjuk...
Keycapeket külön nem fogsz tudni venni, esetleg a hardveraprón egy használt Tesoro vételével tudsz olcsón keycapekhez jutni.
Ugyanakkor el kellene gondolkozni egy új billentyűzet vételén ha többi rész is ilyen jó kondiban van.

(#82023) tipuka válasza dqdb (#82020) üzenetére


tipuka
addikt

Köszönöm szépen. Hihetetlen gyors voltál. :R
Végül is nem baj, olcsó így készletben tényleg. Remélem tényleg jó lesz és belemegy, mert a képen szereplőnek a " tesója " repült el. :)

Gondolom akkor már inkább új billentyűzetet vegyek, ha a kupakok cseréje fontos vagy nélkülözhetetlen lenne számomra. (csak az a "fehér izé", ami nem maradhat így, a gombokkal még együtt tudok élni).

Mephike: ezen kívül amúgy semmi baja, teljesen jó billentyűzet, most takarítgattam át egyesével a kupakokat stb. :)
Az infót és tanácsot köszönöm. :R

[ Szerkesztve ]

(#82024) micafighter válasza elite.cs11 (#82017) üzenetére


micafighter
nagyúr

Keygemnél beszerezhető még sprit, illetve Geont elkezdte árulni a Candykeys is, de ugye ez az egyik EU vendor amire egyesek panaszkodnak mostanában. Nagyon sok féle rugó van egyébként, nem csak erőben és hosszban van különbség, a rugó készítésétől függően egész máshogy nézhet ki a rugó erő görbéje:


És ez nem csak marketing BS, teszteltem sok félét, tényleg éreztem a különbséget.

Én azt hittem amúgy ezek alapján, hogy a progresszív majd hogy be fog jönni, aztán végül a lineáris hosszú rugók jöttek be a legjobban próba után, kb pont az ellenkezője :DDD Ugyanitt sprit progresszív rugó készletek eladóak :DDD :DDD

Tök jó amúgy a Sprit-nek a spring-samplere, de ilyennel sajnos nem találkoztam EUban, csak egy kanadai webshopban: [link]

[ Szerkesztve ]

(#82025) elite.cs11 válasza micafighter (#82024) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Na megelőztél, mert az lett volna a kövi kérdésem, hogy mindegyik rugó lineáris e vagy vannak difik.
Azért gondolom aminél nincs semmi megjegyezve (pl TX rugó) arról feltételezhető hogy (közel) lineáris, ugye?
Ja láttam a spritet is, de az progressivem ami nem tudom ,hogy tetszene-e. Bár lehet kisérletezésképpen kipróbálom :))
Na az edited után: Lehet mégse fog bejönni nekem se, de ki tudja, ez a szép ebben a hobbiban :D

[ Szerkesztve ]

(#82026) micafighter válasza elite.cs11 (#82025) üzenetére


micafighter
nagyúr

TXből én csak lineárissal találkoztam, van különböző rugó hossz és rugó erősség.

Keygemnél TX rugókbol fogsz találni S, M, L és XL típusokat, ezek csak hosszban különböznek. Adott hosszát kiválasztva majd látod a kapható rugó erőket is. Fontos még megemlíteni, hogy kapcsoló esetén általában kapcsolási erőt (operation force) szoktak feljegyezni, rugónál pedig bottom-outot.

A hosszabb rugónál nagyobb lesz az indulási erő, minél nagyobb a rugó, annál nagyobb. Pl egy 60g-s rövid rugó indul 40g-ről, és 60g-nél van a bottom-out. Ugyanez hosszabban pl indul 50g-ről, és 60g a bottom-out. A nagyobb indulási erő mellett a visszatérés is sokkal gyorsabb, reszponzivabbnak érzed a rúgót (Oil Kingben is hosszú rugó van, 20mm). Az átlag rugó hossz 15mm körül van, de ma már kapni elég sok felével szerelt kapcsolót, pl CJ Boxban 22mm van, akko cs-ben szintén 22mm, de gyakori a multi stage rugók is.

Ha oil Kingben akarsz cserélni, 20mm-eset TXből nem fogsz találni (az XL az 17mm), Spritből is a leghosszabb amivel találkoztam emlékeim szerint 18mm, Geonbol is sajnos csak 18 meg 22mm hosszan vannak, 20mm az pont nincs, úgyhogy pont ilyet szerintem nem fogsz kapni. Oil Kingben 55g operation force van megadva, az ábra alapján valahol 70-80g körül lehet a bottom-out:


Tehát ehhez 70-80g bottom-out körüli 20mm rugó kéne de ilyet sajnos nem tudok. Hasonló lenne a Geon 70g-s 22mm rugoja, egy kb ugyanolyan erővel indulhat mint az Oil King, csak kicsit könnyebb lesz a bottom out. Már ha egyáltalán hasonlót keresel, mert mint írtam, van sok féle :)

De egyébként az Oil king az a +-5g gyári rugós, ennél jobb szórású gyári rugóval nem találkoztam még (persze Sprit, TX, Geon még így is sokkal jobb szórásban/konzisztenciában).

[ Szerkesztve ]

(#82027) elite.cs11 válasza micafighter (#82026) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Fontos még megemlíteni, hogy kapcsoló esetén általában kapcsolási erőt (operation force) szoktak feljegyezni, rugónál pedig bottom-outot.
Uh de jó, hogy ezt mondtad, simán benéztem volna :D

Nem biztos, hogy oil kingben, de tervben van egy két más switch, pl CJ box.

Tehát ehhez 70-80g bottom-out körüli 20mm rugó kéne de ilyet sajnos nem tudok.
Igen az előfordulhat, hogy nincs pont olyan rugó, de nem kéne baj legyen. Ha lineáris a rugó akkor ki lehet számolni, hogy kb milyen erős rugó kell, hogy hasonló legyen az előfeszítés és így a végeredmény is.

[ Szerkesztve ]

(#82028) micafighter válasza elite.cs11 (#82025) üzenetére


micafighter
nagyúr

Egyébként ránézésre is meg lehet mondani a különbséget a rugók között: ha a tekercsek között egyforma távolság van, az sima lineáris rugó:


Ahol a tekercsek között nem egyforma a távolság, az progresszív lesz:


Ez pedig a multi-stage:


Az ábra amit előbb is küldtem szépen leírja a különbséget közöttük:

Annyi hogy itt a sprit elnevezését használják, a slow extreme az gyakorlatilag hosszú rúgót jelent.

(#82029) micafighter válasza elite.cs11 (#82027) üzenetére


micafighter
nagyúr

CJ Box 22mm-es rúgót használ, Operation force az 45g, a bottom-out 55 és 60g között van. Én épp most cseréltem CJ Boxokban rúgót, 22mm-es, 57.5g -s Geon rugó felel meg a gyárinak ;)

Én 55g-s Geon rugókat használtam, és a rugó cserélt kapcsoló stemjét össze tolva egy gyári kapcsoló stemjével össze tudod hasonlítani a bennük lévő rugó erejét. Nyilván számít a súrlódás is, ergo milyen simán járnak, de azért elég jól össze lehet igy hasonlítani a kapcsolókat. A CJ Box gyári rugojánál +-15g a szórás, de azért több gyári rugós kapcsolóval összehasonlítva úgy láttam, a Geon 55g-s gyengébb picivel a gyárinál.

[ Szerkesztve ]

(#82030) Mephike


Mephike
senior tag

Közben kijött a Keychron K10 Pro ISO változata. Ez szerintem ajánlható lesz azoknak, aki full-size billentyűzetet keres.

(#82031) elite.cs11 válasza Comes (#82013) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Pont most jött ki a [Keychron K10 pro iso] vagy esetleg Varmilok közül nézhet még szét, bár nem ismerem őket annyira. A keychron szerelhetőbb mindenképpen. Ha nem akarod vezeték nélkül használni, akkor játékra is tökéletes.

(#82032) elite.cs11 válasza micafighter (#82029) üzenetére


elite.cs11
senior tag

Én inkább az elméleti értékből indultam ki.
Vesszük a CJ box-ot aminek 55g körül van a bottom outja (vagy akkor 57.5 a kommented alapján) és ez egy 22 mm-es rugó.
Tehát mondhatjuk, hogy ennek a merevsége 57.5/22 = 2.61 gramm/mm
Igazából csak meg kell találni azt a rugót aminek hasonló. a 2.61-et megszorozzuk 18 mm-el (amilyen a leghosszabb TX rugó) és meg is kapjuk, hogy 47 gramm.

Jöhetnek az észrevételek, hol a hiba? :D Úgy érzem, hogy elbasztam, de nem tudom hol.
Szerk.: Ja várj, így a bottom out lesz teljesen más. Hú baszki, tudtam, hogy nem vagyok jó állapotban a gondolkodáshoz jelenleg.. :O :DDD

[ Szerkesztve ]

(#82033) dqdb válasza tipuka (#82023) üzenetére


dqdb
nagyúr

Gondolom akkor már inkább új billentyűzetet vegyek, ha a kupakok cseréje fontos vagy nélkülözhetetlen lenne számomra.
Nem egyértelmű, a kerettől függ, eléggé sokáig visszalépést fogsz érezni, míg egy ilyennel újravarázsolhatod.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82034) dqdb válasza micafighter (#82026) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ha oil Kingben akarsz cserélni,
De miért akarnál cserélni? Az Oil King arról szól, hogy nem kell hozzányúlni, és ezt megfizettetik veled. Ha babrálni szeretnél a kapcsolóval, akkor érdemes olyat választani alapnak, ahol nincsen jelen ez a felár (igen, a Gateron X is feláras, de ott van a Milky Pro helyette).

A Spritet amúgy azért nem említettem, mert a múltjuk igencsak foltos, és hiába jók, de nem jobbak a másik kettőnél, amelyek ráadásul még könnyebben is elérhetőek.

A progresszív és multistage dolgok szerintem csak elméleti szinten értelmezhetőek kapcsolóban, egyszerűen túl kicsi a különbség és az út, hogy tényleg érezd is (persze én is megvettem a 22 mm-es multistage meme rugót kipróbálásra Geontól, mert miért ne, ahogyan te is :P). A Marshmallow kapcsolókat sem a progresszív rugók miatt szerettem/szeretem, hanem azért, mert eleve jó rugó van bennük.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82035) Apollyon válasza dqdb (#82015) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Szóval ha megjön a billzetem a gateron pro brownokkal, akkor már cserélhetem is a kapcsolókban a rugót?
Ha esetleg arra jutok, hogy más kapcsolóra váltok ami prémium lesz meg minden (pl. valami boba), azokba is rakjak jobb rugót?

Ez a stabilizátor is érdekes téma, láttam ezeket is sokan cserélgetik Durock V2-re. De ti meg TX AP-t ajánlotok, ha jól láttam.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#82036) micafighter válasza dqdb (#82034) üzenetére


micafighter
nagyúr

Oil kingben én sem feltétlen cserélnék, de a Box CJben a +-15g-t soknak találtam a gyári rugón. Attól még plusz, hogy a kapcsolót nem kell kenni, és viszonylag egyformán vannak kenve gyárilag :)

Kikérem magamnak, én single stage rugókat vettem geontol :DDD

A progresszív és a különböző hosszú rugók között én éreztem különbséget amikor próbáltam. A multi stage pedig kivitelezéstől függően lehet lineáris, vagy egyfajta progresszív, mindenesetre biztos vagyok benne, hogy nem mindenki fogja érezni a különbséget pl egy progresszív meg egy rövid rugó között, ahol mondjuk az indulási meg a bottom out erő hasonló csak kicsit más az erő görbéje, de szerintem pl egy rövid meg egy hosszú között a legtöbben éreznék a különbséget :)

[ Szerkesztve ]

(#82037) Ispy válasza dqdb (#82033) üzenetére


Ispy
veterán

Ránéztem erre a keycapre és 20 évvel idősebbnek érzem magamat. ;]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#82038) Molydeus válasza Apollyon (#82035) üzenetére


Molydeus
senior tag

Az, hogy érdemes nem az jelenti ebben az esetben, hogy szükségszerű is.
Egyrészt nem biztos, hogy az összes kapcsolóban, amivel a bill. jön, pengeni fognak a rugók. Lehet, hogy csak néhányban. Ha azokat átrakod ritkán használt billentyűk alá - PrintScreen, ScrollLock, Pause - , akkor ott nem fog feltűnni.
A másik, hogy ez is csak egy lehetőség a kapcsolók tuningolására, a gyáriak nem használhatatlan vackok, csak van feljebb is, mint kb mindenben.
Ahogyan a stab csere is egy lehetőség a hang javítására. A legtöbben nem is panaszkodnak a Keychron V-k, K Pro-k és a Q-k stabjaira. Én pl. csak azért cserélem őket, mert egy olyan módosítást is meg szoktam csinálni rajtuk, amit csak nem megkent állapotban lehet. Ezek pedig gyárilag kenve jönnek.

Az a legjobb megoldás, hogy megvárod a bill.-t kipróbálod pár hétig és ha egyértelműen zavar valami, amit nem lehet pl. áthelyezgetéssel megoldani, akkor érdemes cserélni.

M.

(#82039) mave13 válasza Mephike (#81991) üzenetére


mave13
őstag

Köszönöm a választ, micafighter-nek is.
Kivettem egy kapcsolót, és valóban, 5 lyuk van. Az MX blue meg ezek szerint 3 pines. Azért nem értettem, mert nekem a pin az a fém tüske volt eddig, abból meg csak kettő van. :D De így már tiszta.

Van egyébként előnye az 5 pin-nek a hárommal szemben? Mert az a két kis műanyag izé nem hiszem, hogy sok extra stabilitást ad. Vagy mégis?

Remélem, a módosított, vastagabb fém tüskék szépen belepasszolnak a helyükre, és nem nyomják le a socketet a PCB-ről. Nem tudom, hogy akarjam-e szétszedni a még garis billentyűzetet a csere idejére. Ami mondjuk amúgy sem két perc lesz... lehet kéne néznem valami keycap-et is, és egyszerre letudni a cserét. Nem mintha a mostani kék PBT Keychron szett nem lenne teljesen jó...

Icewolf || kósza ||

(#82040) dugo_ válasza mave13 (#82039) üzenetére


dugo_
veterán

Van egyébként előnye az 5 pin-nek a hárommal szemben? Mert az a két kis műanyag izé nem hiszem, hogy sok extra stabilitást ad. Vagy mégis?

PCB mount billentyűzeteknél kell az 5 pin, mert plate hiányában más nem stabilizálná a kapcsolót.

(#82041) mrviceguy válasza mave13 (#82039) üzenetére


mrviceguy
tag

Pedig de, főleg a hotswappes beágyazásnál számít az a két kis pöcök, de beforrasztásnál is hasznos tud lenni, hogy nem forog el a kapcsoló a böszme nagy lukakban.

(#82042) mave13


mave13
őstag

Köszönöm a válaszokat, így már értem miért jó az 5 pin. Akkor nálam extra lesz, mivel a kapcsolót tartja a plate-ben is két kis pöcök is.

Néztem a kapcsolót abból a szempontból is, hogy a LED helye jó helyre kerüljön, de okosan van megoldva a csatlakozás, így a világítás is rendben lesz, függetlenül, hogy északi, vagy déli a LED.

Már csak a színt kell eldönteni... sárga, fekete, vagy esetleg barna. :)

Icewolf || kósza ||

(#82043) Molydeus válasza mave13 (#82042) üzenetére


Molydeus
senior tag

A sárgá switchek általában azoknak is megoldás, akiknek a Red túl könnyű és véletlen leütéseik vannak a billentyűkön pihentetett ujjaktól is. A fekete érezhetően nehezebb náluk rugóerőben, ezzel azért számolj.
Az alap barnáktól pedig vannak sokkal jobb, vagy erősebben (ízlés kérdése) taktilis switchek. Ha visszanézel, mostanában volt erről szó.

Ha a lineárisokra szavazol és nem akarsz sokat költeni switchekre, akkor a Gateron Milky top Yellow Pro-k vagy ha teljes RGB pompára vágysz, akkor az átlátszó PC tetejű G Pro-k gyárilag vannak kenve, simán járnak, ajánlott kapcsolók.
Taktilis vonalra majd adnak ajánlást a többiek, akik jobban képben vannak ezzel a vonallal.

M.

[ Szerkesztve ]

(#82044) dqdb válasza mrviceguy (#82041) üzenetére


dqdb
nagyúr

Azt a két kis pöcköt 30 évvel a Kaih hotswap socket előtt tették oda ;]

Abban teljes mértékben igazad van, hogy a plusz két láb minden esetben számít, legyen az plateless, hotswap, forrasztott, mindig érdemes az 5 pines kapcsolót venni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82045) dqdb válasza Ispy (#82037) üzenetére


dqdb
nagyúr

Nézz rá erre, és 45 évvel leszel idősebb :DDD

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82046) dqdb válasza Apollyon (#82035) üzenetére


dqdb
nagyúr

Szóval ha megjön a billzetem a gateron pro brownokkal, akkor már cserélhetem is a kapcsolókban a rugót?
Nem ezt mondtam, hanem azt, hogy ha már szétszedte, hogy megkenje, akkor cserélje is le a rugót.

A Gateronnak több Pro néven futó, gyárilag kent kapcsolója van. A Keychronok a G Pro vagy G Pro 2.0 (és a bejelentett 3.0-ról volt szó itt a napokban), de emellett létezik Milky Pro is. Nekem a legutolsóval van csak tapasztalatom, a kenés az én igényeimnek tökéletesen megfelel, ellenben a rugó nincsen megkenve, és az általam toleráltnál, ami sohát jelent (erre nagyon allergiás vagyok), többször peng, így én azonnal rugót cserélek bennük. A G Pro 2.0 elvileg annyival több, mint a G Pro, hogy ott a rugó is meg van kenve, de ezek egyikét sem ismerem.

Azt tudom javasolni, amit Molydeus is tett: használd a billentyűzetet eredeti állapotában egy ideig, és ha valami zavar, akkor cserélj csak. Az, hogy a Milky Pro az én preferenciám szerint rugókenésre (és ha már ott vagyok, akkor rugócserére) szorul, is egy pár napos tesztelés után derült ki, mert kézben tartva minden szép és jó volt, és használva is csak óránként pár alkalommal hallottam az általam gyűlölt hangot.

Ez a stabilizátor is érdekes téma, láttam ezeket is sokan cserélgetik Durock V2-re. De ti meg TX AP-t ajánlotok, ha jól láttam.
A Durock 2020-2021-ben számított a legjobbnak, azóta többen kijöttek új modellekkel, a TX AP, Owlabs, GMK QMX mind jobb a közvélekedés szerint, mint a Durock, és sokszor olcsóbb is. Ha olyan helyről rendelsz, ami mindegyiket árusítja, érdemes a másik háromból választani, ha csak Durock van, akkor az sem lett rosszabb, csak van nála jobb.

Azonban stabilizátornál a kenés nagyon fontos, a legjobb stabilizátor is rosszabb kenés nélkül, mint a legrosszabb megkenve, valamint a rosszabb stabilizátor sokszor csak annyit jelent, hogy nehezebb beállítani jóra (nagyon sokan a "lesajnált" Cherry clip-inre esküsznek például, ami 30 éves design, de ha tudod, hogy mit csinálsz, akkor ezzel is elérheted a célod harmadáron). Ezen a téren ugyanaz a tanácsom: használd a gyárit egy ideig, és ha nem jó, akkor cserélj csak, de ha cserélsz, akkor kenőanyagot is vegyél, különben jó eséllyel visszalépés lesz a vége.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82047) Mephike válasza Apollyon (#82035) üzenetére


Mephike
senior tag

Még annyival egészíteném ki a dolgokat, hogy nagyon gyakori eset, hogy valaki megkap egy új billentyűzetet és már neki is esik, mint bolond a csengőnek, és már keni, cseréli, vágja az alkatrészeket. Még meg sem érkezett a billentyűzet, de ő már minden egyéb dolgot megrendelt hozzá. Nem azt mondom, hogy ez rossz dolog, sőt érthető, hiszen izgatott, és szeretné a lehető legtöbbet kihozni a billentyűzetéből.
De egy kapcsoló tipikus esete annak, hogy azzal érdemes várni pár napot/hetet mielőtt megkened, érdemes hagyni kopni egy kicsit. (A Gateron Silent kapcsoló tipikus esete volt nálam ennek.) Megismerni, hogy mit tud, hogy mi a baja/gyengéje, már ha van neki.

Illetve ott van pl. a K8 Pro-m stabilizátora. Nagyon jól működik gyárilag is, nem érzem szükségét hogy megkenjem (a K4-et kellett anno), de lehet dqdb ideülne mellé és azt mondaná, hogy ez neki nem jön be. Szóval ez (is) egyén függő, ne azért kenjél, meg valamit, mert itt vagy egy Youtube videóban azt mondták, hogy mindent is meg kell kenni, hanem azért mert neked nem tetszik.

(#82048) dqdb válasza Mephike (#82047) üzenetére


dqdb
nagyúr

lehet dqdb ideülne mellé és azt mondaná, hogy ez neki nem jön be
Szerintem kevésbé vagyok érzékeny bizonyos dolgokra, mint sokan itt. Az egy dolog, hogy ismerem a jelenséget, és megemlítem, mint buktatót, az meg egy másik, hogy az mennyire zavar a gyakorlatban, nem véletlenül javaslom sokszor azt, hogy próbálja ki eredeti állapotban, és ne költsön előre. Ha nem csörög-zörög, nem ragad be vagy nem cuppog a túlkenéstől, vagyis teljesíti az elvárható minimumot, akkor nekem az a stabilizátor már megfelel. Cserébe rugópengésre nulla tolerancia van nálam.

nagyon gyakori eset, hogy valaki megkap egy új billentyűzetet és már neki is esik, mint bolond a csengőnek, és már keni, cseréli, vágja az alkatrészeket
Ha megvan a tapasztalata, és tudja, hogy mi, miért és hogyan történik, akkor ezzel semmi probléma sincsen. Csak nagyon sokan nulla tapasztalattal állnak neki így, és kapják szét például az Oil Kinget túlkenni, mert azt olvasta valahol, hogy a gyári nem jó. Teljes mértékben egyetértek veled, hagyni kell időt a tapasztalatszerzésre, hogy megértsd, mit és miért szokás tenni.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82049) dqdb


dqdb
nagyúr

[link]
[link]
Cherry profilos doubleshot ABS gyártók összehasonlítása

PBTfans és DCX hiányzik csak a két képsorozatból, valamint a Keykobo némelyik öntőformát jelenleg újragyártja, így az változni fog hamarosan.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#82050) basterd


basterd
csendes tag

Sziasztok! PE foam mod-hoz szeretnek vasarolni 1mm-es vastagsagu polietilen szivacsot. Sajnos tapasztalatlansagombol adodoan a rendelesembol kimaradt, a szallitas baromi draga, engem meg furdal a kivancsisag, hogy milyen lenne tole a boardom hangprofilja. :) Valaki tudna ajanlani egy hasznalhato forrast? Eddig csak olyan webshopokat talaltam, ahol tobb meteres hosszusagu a legkisebb rendelheto mennyiseg. :R

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.