Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-03-15 13:37:03

LOGOUT.hu

ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Ajánlott billentyűzetek listája!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69251) dqdb válasza copass (#69250) üzenetére


dqdb
nagyúr

A Red Samurai tényleg nagyon jó áron megy, azonban mivel ez a Drop saját billentyűzeteihez szánt változat, így nincsen ISO, ahogy a Pulse esetében sincsen. A Laser esetében van külön ISO NorDEUK kit, na de mennyiért ... A Hennessey még így is nagyon túlárazott.

A Pixel és a két Godspeed group buy áron megy, azokat lehet jó vételnek nevezni ebből a listából.

Az akció ma ér véget.

[ Szerkesztve ]

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69252) Tsebacsi


Tsebacsi
nagyúr

Sziasztok,

1 hónapos a Keychron K4 ISO brown billentyűzetem, de egyelőre nem sikerült vele maradéktalanul megbarátkozni :( Sajnos ez a 96%-os sűrített kiosztás nekem nem gyerebe annyira 20 év hagyományos használat után.
Szóval esetleg akit érdekel egy ilyen, az írjon rám és lehet meg tudunk egyezni :P (Nem reklámnak szánom, hátha innen valakinek jobban jönne!)

Továbbra is keresem az igazit, és letettem a wireless világról, mert rájöttem, hogy nem lenne vele könnyebb az élet.

Esetleg ha van javaslat hasonló minőségben wired, brown kapcsolós magyar kiosztású világítós bill-re, azt szívesen veszem! :R

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69253) copass


copass
veterán

drop bogo-nál az olcsóbb keycap szettet fogják ingyen adni.
onnan tudom hogy nem bírtam ellenállni az ironman szettnek, de a dasher ingyé gyön! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69254) Throme


Throme
veterán

Sziasztok!

A Keychron oldalán ezt találtam a cserélhető kapcsolókról, lábkiosztást tekintve:
"Socket of Gateron (Hot-swappable) is compatible with almost all the MX style 3pin and 5pin mechanical switches on the market (including Gateron, Cherry, Kailh, etc.)"

Ez azt jelenti, hogy a hot swap-es K szériába akár egy "Glorious PC Gaming Race Gateron Clear switch (GAT-CLEAR)" kapcsolót is be lehet tenni?

Ezek a 3pin/5pin kiosztású kapcsolók csak abban térnek el egymástól, hogy az 5 "lábasnak" van 2 db további pozícionáló/rögzítő lába, de ha ezeket lecsípik (ahogy egy két videóban látni), akkor máris 3pin-es , az eredetileg 3pin-es kapcsolóval hajszálra megegyező kapcsolót kapunk?

kösz!

#69252Tsebacsi
éppen nézegetem ezt a márkát és azon belül a K2 és K8 verziókat.
Érdekes, amit írsz.
Billentyűzetben nekem se volt még ilyen összehúzott "matekfüzet" kiosztású, de pl a laptopok zöme már ilyen, amit szintén használok.
Nem tudom mennyire lenne furcsa a K2....
A K2 pl a magyar karakteres, gyári kupakok miatt is jó lenne...

(#69255) dqdb válasza Throme (#69254) üzenetére


dqdb
nagyúr

Ezek a 3pin/5pin kiosztású kapcsolók csak abban térnek el egymástól, hogy az 5 "lábasnak" van 2 db további pozícionáló/rögzítő lába, de ha ezeket lecsípik (ahogy egy két videóban látni), akkor máris 3pin-es , az eredetileg 3pin-es kapcsolóval hajszálra megegyező kapcsolót kapunk?
Igen.

Ez azt jelenti, hogy a hot swap-es K szériába akár egy "Glorious PC Gaming Race Gateron Clear switch (GAT-CLEAR)" kapcsolót is be lehet tenni?
Igen, de biztosan jól átgondoltad a Gateron Cleart? A legkönnyebb stock kapcsoló, sokkal könnyebb még a Gateron Rednél is a 35 grammos érzékelési pontjával. Ha igen, akkor Kínából olcsóbban ideér.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69256) Throme válasza dqdb (#69255) üzenetére


Throme
veterán

Előszőr is kösz a választ!

Azért agyalok a clear verzión, mert én nem akarok kenegetéssel vesződni.
Feltételezem a 35g vs 45g különbség a rugóban keresendő.
O-ringgel tudom lenyomás esetén csökkenteni a koppanásból eredő zajt, vissza felé viszont semmivel.
Ezért úgy kalkulálok, hogy a gyengébb rugó kisebb erővel nyomja vissza a kapcsolót, így az kisebbet fog ütközni a kapcsolóházban, így kisebb hangot ad ki.
Nem szoktam pihentetni a kezem/ujjaim a gombokon, de az is igaz, hogy barna (gateron és ttc) kapcsolókhoz vagyok szokva.
Ezek talán 55g-osak, szóval jogos lehet a felvetés, egy 35g-os mennyire lenne jó.
Mindenesetre jó hír, hogy a lábkiosztás miatt nagyon aggódnom nem kell...
(a linket is köszönöm!)

(#69257) dqdb válasza Throme (#69256) üzenetére


dqdb
nagyúr

Azért agyalok a clear verzión, mert én nem akarok kenegetéssel vesződni.
Miből gondolod, hogy meg van kenve? Kép alapján KS3 lehet, ezek nincsenek gyárilag kenve.

A Pro sorozat van, azoknál eléggé jó a gyári kenés, nem is nyúlnék hozzá a rugót kivéve.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69258) Throme válasza dqdb (#69257) üzenetére


Throme
veterán

je, félreérthető volt, szóval pont ez az, hogy ezek gyárilag nincsenek megkenve, de én se akarok vele foglalkozni, szóval "szárazon" lehet halkabb lenne a működése, mint egy red-nek.
Ez csak teória, aztán lehet semmi különbség nincs köztük zajra, csak a lenyomáshoz szükséges erőben.

(#69259) CptAdamica


CptAdamica
veterán

Sziasztok!

Most egy Tesoro Gram Spectrum billentyűzetem van, a saját red switch-ükkel. Váltani szeretnék Logitech-re, nekik a saját tactile, linear és clicky kapcsolóik vannak. Tudnátok segíteni, hogy melyiket lenne érdemes választanom? Főleg gépeléshez és fps játékokhoz szeretném használni. Jelenleg a tactile felé hajlok.

[ Szerkesztve ]

Megyen!

(#69260) copass válasza Throme (#69256) üzenetére


copass
veterán

35g számomra használhatatlan kategória, érintésre kapcsol szinte.
40g már sokkal élhetőbb, de van akinek már az is túl könnyű.
érdemes kipróbálni vmilyen switch testerrel hogy melyik jön be neked.
gyári kenés van amelyik jó, van amelyik nem.

[ Szerkesztve ]

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69261) Throme válasza copass (#69260) üzenetére


Throme
veterán

Egy lineáris kapcsolónál is gond az alacsony gramm érték? Gondolok itt arra, hogy ott nem tudható, hogy hol fog működésbe lépni, de feltételezem nem az első egyharmadban. Szóval ha picit le is nyomódik, szerintem még nem kéne a kapcsolónak működésbe lépni, vagy ez az elmélkedés nem helytálló?

Lehet - azok alapján, amit írtatok - maradok a piros kapcsolós K8-nál, mert ott akkor már a kapcsolókkal beljebb vagyok, szemben a barna K2-vel, ahol váltanék lineárisra, mert most az a cél (és nem találok új, Red, HS verziót).
Talán a fémes pingelés is csekélyebb egy lineárisnál, mint egy kattanós/kattogós barna/kék megoldásnál... megint csak találgatok :DDD .

(#69262) Molydeus válasza Throme (#69258) üzenetére


Molydeus
senior tag

Az o-ringgel csak a bottom-out koppanását akarod elvenni, vagy az utat is rövidebbre akarod szabni (már nem rémlik)?

Azért kérdezem, mert ha nem feltétel a rövidebb úthossz, akkor a Clear és a Red között tényleg csak a rugóerő lesz az eltérés és utóbbiból jóval nagyobb a választék, persze nagyrészt külföldi rendeléssel. A sima mellett ott a Red Pro, ami nagyon simán jár, semmi reszelős érzet, a Silent Rednél van ugyan egy kicsi, de ott meg a Stem mindkét irányban csillapítja a hangot o-ring nélkül is. A kapcsolóházak tetejéből is többféle elérhető, ezeknek a hangja is eltér.

M.

(#69263) copass válasza Throme (#69261) üzenetére


copass
veterán

annál csak igazán, mivel nincs a hupli ami a taktilisnél van. az egy pici ellenállást ad.
tehát nem tudod véletlenül lenyomni.
a rövid út és könnyű rugó, nagyon sok véletlen leütéshez vezethet.
nekem is K8 van gateron red-el, semmi pengés, jók a stabik.
kezdésnek jó, majd lehet bele lapátolni a pénzt! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69264) 4nick8 válasza Tsebacsi (#69252) üzenetére


4nick8
őstag

Bármelyik Varmilo

(#69265) totron válasza Molydeus (#69262) üzenetére


totron
addikt

Reszelős érzetet 500 Ft-ért is lehet venni.

(#69266) Molydeus válasza totron (#69265) üzenetére


Molydeus
senior tag

Feltételezem, hogyha súrlódásra javítanám, akkor is lenne ötlet. :D

M.

(#69267) Tsebacsi válasza 4nick8 (#69264) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Dupla áron? :O Ez nem jó deal.

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69268) 4nick8 válasza Tsebacsi (#69267) üzenetére


4nick8
őstag

Mi az hogy dupla áron? Nem ugyanazt kapod.

(#69269) Tsebacsi válasza 4nick8 (#69268) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Nem értem...
A Keychron K4 35k, a Varmilo 109-es sorozat 60k+. Ez dupla annyiba kerül, értem én, hogy ez ajánlott, de na...
Ha nem jön be az Opel Astra, akkor nem 3-as BMW-t ajánlok, hanem Ford Focust :P

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69270) Throme válasza copass (#69263) üzenetére


Throme
veterán

Rendben! Meggyőztél :K .

Bélelésen kívül, ha nem kell kapcsolót cserélni, akkor már csak egy tetszetős kupakszett kell, szóval nem fogom túlfeszíteni a húrt....egyelőre

#69262Molydeus
Csak zajcsökkentés végett kell az o-ring

#69269Tsebacsi
Ha más gond nincs a keychronnal, csak a kiosztás, akkor miért nem nézel egy TKL-t. A numpad mindenképpen fontos?

[ Szerkesztve ]

(#69271) Tsebacsi válasza Throme (#69270) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

A numpad az egyik legfontosabb :K

Azt sajnálom, hogy K10-ből nem volt ISO mert akkor nem lenne problémám.

[ Szerkesztve ]

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69272) mrviceguy válasza Davidkoma (#49) üzenetére


mrviceguy
tag

@Tsebacsi - a Keychron aránytalanul olcsó ;)

[ Szerkesztve ]

(#69273) Tsebacsi válasza mrviceguy (#69272) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

:Y Még a végén megtartom...

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69274) Throme válasza copass (#69263) üzenetére


Throme
veterán

Imént megindultam a lejtőn lefelé egy K8-cal :D .
... már nézegetem a kupakokat... jó lesz ez...

(#69275) biega


biega
aktív tag

Tudnátok olyan low profile kialakítású billentyűzetet ajánlani, ami TKL vagy teljes kiosztású?
Ideális lenne, magyar vagy német kiosztással.
Hot swap nem létkérdés, de jó lenne :)

(#69276) [Prolixus] válasza Tsebacsi (#69269) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Szerintem alapvetően nem jó a hasonlat/analógia. Inkább az alábbi szituáció illik rá a kérdésedre: jobbkormányos országban keresel balkormányos autót, újonnan, négykerékhajtással, de olcsón. Vajon hány lehetőséged lenne erre?

Itt is az a baj, hogy jó minőségű, magyar kupakos, világítós mechanikus billentyűzet, 35k-s büdzséből nincs túl sok. Vagy szimplán csak nincs. Persze a minőség egy szubjektív dolog. Mindenesetre ami van a piacon, a legtöbb eleve nem magyar. Ennyi pénzből asszem kijön egy Cooler Master CK550 TTC barna kapcsolókkal. Ha Keychronnal minőségre nem volt bajod, szerintem ezzel sem lesz. Alapvetően ezen az árszinten eléggé egy kaptafára készülnek a billentyűzetek, tömeggyártás folyik, nincs sleeper hit vagy olyan szintű best-buy ami leiskolázza a kompetíciót. 10-15-val többért amit érdemes lehet venni az egy Ducky One 2 -(van belőle magyar), még fentebb árban a Varmilo.

#69261 Throme

Szvsz pont lineárisnál a legrosszabb, ha gyenge a rugó. Nagyon olcsó érzete van tőle az embernek (legalábbis nekem), ha éppen rárakod valamire az ujjad és már félig lenyomódik. Ez akkor okés, ha valami low-profile kapcsolód van ami eleve rövid úton jár, ilyenkor nem gáz ha szimulálja az érzet az ollós laptop billentyűzeteket, de egy rendes magas kupakos mechánál nem olyan jó érzés.

Az egy érdekes gondolat, hogy vajon egy erősebb rugó miatt hangosabb-e a kapcsoló, ebben végülis lehet logika, de pár switchet már végigpróbáltam 45g-s rugótól egészen 80g-ig, és nem volt drasztikus különbség. Szerintem többet számít a stem design, illetve hogy milyen anyagokból van a switch. Pengős rugó persze gáz lehet, itt nem tudom hogy miért van az hogy xy rugó jobban peng mint a másik, anyagminőséggel feltételez összefüggésben van. Bár egy jó rugószett 3e forint, szóval ha valaki tudja mit akar azt pont olcsó cserélni.

Kenéstől általában minden switch halkabb, de nem drasztikusan. Igazából tényleg "látványos" különbséget egy akár lineáris akár taktilis kapcsolónál az jelent, hogy halkabb-e vagy sem. Kenni a legtöbben nem is azért kenik a kapcsolót, hogy halkabb legyen, hanem hogy sokkal simábban járjon. Ennek pont lineáris kapcsolóknál van a legnagyobb jelentősége.

Mennyit szánnál kapcsolókra?

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69277) [Prolixus] válasza [Prolixus] (#69276) üzenetére


[Prolixus]
addikt

mármint "az jelent, hogy silent-e vagy sem"

SOkan amúgy nem szeretik a silent kapcsolókat mert már túl tompított. Tényleg nagyon vegyesek a preferenciák.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69278) Throme válasza [Prolixus] (#69276) üzenetére


Throme
veterán

A leírtakat mérlegelve a kiindulás gateron red lett. Összehasonlító táblázatokban csendesnek írják, de ez feltételezem a barna és kék kapcsolókkal összehasonlításban értendő.
Meg hát relatív kinek mi a csendes.

Mivel még új vagyok a "szakmában" és nem is törekszem babérokra, így a kb 13k huf-os 120 darabos glorious gateron clear és red kapcsolókat néztem. Gondolom ez az alja és itt nem sokan építkeznének ebből.
Következő lépcsőfok a 5-7k huf os 35db-os csomagok, de látom van ink, meg pro kapcsoló 15k huf/35db áron...

Videókból látom, hogy egy megkent kapcsolós és stabilizátoros szett azért halkabb (amellett, hogy hangja is más, kellemesebb).
Ennyire nem mennék bele a dolgokba, úgy érzem türelmem se lenne szétszedegetni az összes kapcsolót, stabilizátort.

Egyelőre a gateron red-del fogok boldogulni. Valamikor teszek egy kitérőt egy csendesnek mondott kapcsoló csomaggal, ha már HS verziót választottam.

Viszont a házat ki akarom "tömni" szivaccsal, fóliával. Ez egyébként garivesztést jelent?
Láttam yt-on olyat, hogy valaki a K8 dobozában lévő szivacsot használta erre, ha már ott volt.
Azt nem tudom, hogy antisztatikus vagy sem, de jó ötletnek tűnt.

Tsebacsi#69269 ajánláshoz:
CK billentyűzetek kapcsolói fémesen pengenek (barna kapcsolós). A CK V2-esekben lévő TTC kapcsolóknál hallottam először. Csak csendben hallhatók, de akkor nem kell közel hajolni a kapcsolókhoz.
Elkezdtem lehúzni a TTC-t, majd meghallgattam a CK V1-es billentyűzetet, ami gateronnal van szerelve és az is peng, csak valahogy nem hallottam korábban (vagy még nem olvastam sűrűn ezt a fórumot :DDD és nem tudtam mire kell figyelni).
Szóval, ha a keychronnál nem tapasztalt Tsebacsi pengést , vagy csak nagyon nagyon halkan, akkor a CK okozhat csalódást. Ezt leszámítva szerintem nem rossz billentyűzet. CK 530 V2-be tettem fóliát (hátha csökken a pengő hang) és van o-gyűrű a kupakokban. Szerintem a billentyűzet hangja vállalható, de a pengés megmaradt.

[ Szerkesztve ]

(#69279) [Prolixus] válasza Throme (#69278) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Ne feltétlenül magyar beszerzéssel nézd a kapcsolókat, azt tudom javasolni. Az összes Glorious szett nagyon túlárazott. És akkor úgy látom a Gateron-os dobozok is eléggé túlárazottak.

Azt amúgy megértem, hogy az összes kapcsolót nincs türelmed kenegetni. Viszont ha már hot-swap board-ot veszel, akkor nagyon-nagyon ajánlanám a stabok moddolását és cseréjét. Ez zörgő/csörgő enter vagy space teljesen tönkre tudja tenni a minőségérzetet egy billentyűzeten, még akkor is ha minden más szempontból korrekt lenne a dolog. A nem hot-swapoknak pont ez az egyik nagy hátránya, hogy csak forrasztással lehet rendberakni a stabokat (bár valakinek ez nem hátrány).

Gateron Red egy jó basic kapcsoló, de szvsz érdemben nem halkabb mint a Gateron Brown például.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69280) copass válasza [Prolixus] (#69276) üzenetére


copass
veterán

erősebb rugó nagyobb erővel csapja vissza a switchet. én simán megérzem a 67g-t, attól már kikészül a kezem a nap végére. mx black 85g-t azt használat után 1-2 órával elengedtem a szekrénybe pihenni! :D kegyetlen.
40g-vel érzem jól magam játékra, melóra.

most próbálgattam az itthoni billentyűzeteket és a cherry stream 3 cherry mx blue-val "elsőre" nulla hibával 75 wpm-et írtam :Y úgy hogy nem is használom évek óta.
ennyit jelent a clicky taktilis és a könnyű alacsony profilos keycap.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69281) Tsebacsi válasza Throme (#69278) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Köszi és neked is [Prolixus], CK550 V1 van itthon :P

Miben más a TTC mint a gateron? miért váltott a CM arra a V2-nél?

Én félig süket vagyok, a pengés nem is tudom mi lehet :U

[ Szerkesztve ]

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69282) Throme válasza Tsebacsi (#69281) üzenetére


Throme
veterán

"a pengés nem is tudom mi lehet"
.. .akkor ne is foglalkozz azzal amit írtam :N ... minden szép, minden jó

Szerintem a V1-es valamivel kevésbé peng, de peng.

Az ilyen váltás oka mindig gazdasági, ebben a kategóriában szvsz.

(#69283) [Prolixus] válasza copass (#69280) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Az hogy erősebben tolja vissza ez kétségtelen, de itt nem is ez volt a kérdés, hanem az hogy mennyivel lesz ettől hangosabb. :) Szvsz minimálisan.

A rugóerő meg tényleg egyéni preferencia, nekem olyan 70g bottom-out az ideális körülbelül, bár függ a rugó profiltól is, hosszabb, nem meredeken emelkedő karakterisztikájú rugóból a gyengébbet is szeretem. :) Kailh Black Box kapcsolókat használtam, elvileg az is 80g bottom-out de teljesen használható volt szerintem.

Bár nyilván egy adott határon belül igaz ez, 120g-s rugót azért a legtöbben már tényleg nem szeretik, 20g bottom out meg már használhatatlan lenne szerintem. Mondjuk itt meg lehet jegyezni, hogy a régi mechanikus billentyűzeteknél még ha jól emlékszem 120g-nél is nehezebben lenyomható kapcsolók is voltak (nem cherry design).

Ha már témánál vagyunk és vannak újak a témában: Ne kövessétek el anno azt a noob hibát mint én, hogy nem realizáljátok a rugóerő van amikor a kapcsolási pontra, máskor pedig a bottom-outra vonatkozik! Mert pl. a cherry kapcsolóknál tipikusan a kapcsolási pontot szokták írni (pl red 45g), de a nem ennyire basic kapcsolónál, vagy külön megvehető rugóknál a bottom-out vagyon írva. Így rendeltem anno egy-egy 50g-s meg 55g-s rugószettet is, aztán csak később realizáltam hogy ezek nekem túl könnyűek mert mindkettőnél a bottom-out lesz ennyi.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69284) [Prolixus] válasza Tsebacsi (#69281) üzenetére


[Prolixus]
addikt

De akkor túlképp miért is akarsz váltani? :) Most összezavarodtam. Ha már a wireless igényből leadtál, de 35 körüli pénztől többet se nagyon szeretnél költeni rá. :F

TTC egy másik gyártó. Személy szerint nem próbáltam őket, de rosszabbnak írják az alap kapcsolóikat, hangosabb, reszelősebb stb, bár nyilván ilyenkor kérdés hogy aki így értékeli mennyire tapasztalt/vájt fülű stb ezen a téren. Asszem az alap kapcsolóik olcsóbbak mint a gateron változatok, a Cooler Master meg sosem ment a szomszédba egy kis költségcsökkentésért.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69285) Tsebacsi válasza [Prolixus] (#69284) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Izé... Az úgy volt, hogy... :U
Felteszem a gyűrűket a CMre és szimultán tesztelem holnap a keychronnal, az volt a baj a CM-el, hogy a dokkra kötve USB switch-el használva villogott a háttérvilágítása. Ez a k4-nel nem fordult elő.

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#69286) micafighter válasza Throme (#69278) üzenetére


micafighter
nagyúr

Ha olcsón akarsz jó kapcsolókat és nem akarod őket szétszedni akkor én a Gateron Pro vonalon maradnék. Nem próbáltam személyesen de szerintem a forumtársak nem véletlenül ajánlják, én hasonló szempontok alapján a Red Pro vagy a Yellow Pro-t venném, ezek gyárilag kent kapcsolók. Ha a red szimpatikus, akkor Red Pro. AliExpressről beszerezhető 11.000 HUF / 110 db.

Amit személyes tapasztalatból tudok ajánlani és nem igényel szétszedést az pl a Gateron CJ de az drágább kategória (10db / 6,5 EUR) és az nem kifejezetten halk.

[ Szerkesztve ]

(#69287) Molydeus válasza micafighter (#69286) üzenetére


Molydeus
senior tag

Bár szerintem is nagyon jól sikerült switch a két Gateron Pro és remek az ár/érték arányuk, de halknak egyiket sem nevezném. Háromféle Gateron Redem van itthon és gyári állapotban szerintem kb így viszonyulnak egymáshoz (hangostól a halkig, ugyanabba a bill.-be beépítve)
Red < Red Pro << Silent Red
A sima Red és a Pro között inkább az tesz különbséget, hogy a Pro a kenés miatt lenyomáskor nem súrlódik és így jobban hallani a rugó hangját, de pl. bottom-out koppanásában nincs akkora különbség. A Silentnél mivel a bottom-outot és a visszatérés koppanását csillapítja a stem vállán a szilikon, ezért a többi zajt így már meg lehet hallani (az enyhe rugóhangot és reszelést). Kb. ezért is kezdtem bele ebbe a hibrid "Silent Pro" kísérletbe, hogy - figyelembe véve a gyári kenés milyenségét - szimplán egy stem cserével mi hozható ki. Aztán a rugóhang kérdésre a 105 helyett végül a 205g0-t választottam, így több verziót is ki tudok próbálni házon belül.
A Yellow Pro és Red Pro között sem hallok ki nagy különbséget, én is inkább hajlok arra, ahogy Prolixus is látja, a kialakítás többet nyomhat a latba, mint pusztán a rugóerő.

M.

[ Szerkesztve ]

(#69288) [Prolixus] válasza Molydeus (#69287) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Egyébként ez is egy fontos meglátás szerintem, hogy rugópengés vagy reszelés "zaja" jobban elvész egy nem silent kapcsoló esetén, emiatt lehet nem is érdemes túl sokat pörögni ezen. Silent lineáris kapcsolónál annál fontosabb lehet. Silent taktilisok általában minimálisan hangosabbak mint a lineárisok, de még így is halkabbak mint a legjobb nem silent kapcsolók, legalábbis ha minden más körülmény (vagyis a billentyűzet maga) egyenlő. Cserébe hiába csinálja meg az ember a legjobb thocky board-ot, ha utána telerakja silent kapcsolókkal és "nem tud érvényesülni" a hangprofil mert eleve el van tompítva. De egy harmadik aspektus is a hang témában: Most pl van itthon Keychron Q1 meg Pulsar TKL is. Utóbbiba belerakva ugyanazokat a Boba U4 silent tactile kapcsolókat, azok jelentősen hangosabbak mint a Q1-ben. Szóval tényleg nagyon sokat számít a billentyűzet maga, ha valakinek kardinális kérdés a hangprofil/zajosság. Ez már volt itt említve többször is, de asszem próbálgatással/tapasztalattal hasonló konklúzióra jut mindenki, szóval nem alaptalanul kerül elő újra és újra, mint egyfajta caveat.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69289) dqdb válasza Molydeus (#69287) üzenetére


dqdb
nagyúr

Eleve az nehézzé teszi ezt az összehasonlítást, hogy Gateron Red, mind termék is messze áll attól, hogy homogén legyen, mert van belőle van 6-7 változat 4 különböző alsó résszel (fekete, fehér, milky clear) és három különböző felső résszel (fekete, milky, clear), amelyek között jelentős különbség van simaságban (eltérő öntőforma) és hangban (eltérő alapanyag).

Gateron Próból is kétféle van (full milky és alul féhér-felül clear).

Halk alapvetően csak egy halkított kapcsoló lesz. Egy extrém rugalmas billentyűzetben egy nem halkított lineáris tud halkabb lenni, mint egy halkított egy merev floating kialakításúban, de ez inkább csak az utóbbi billentyűzetet minősíti.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69290) dqdb válasza Throme (#69278) üzenetére


dqdb
nagyúr

Semmi értelme a hagyományos Gateron Redet megvenni (legyen az full clear, full milky, full black, milky top/black bottom) amióta a Gateron Pro ugyanazon áron piacra került. Ugyancsak semmi értelme a Glorious túlárazott csomagolásához ragaszkodni.

Gondolom ez az alja és itt nem sokan építkeznének ebből.
A 20-25 centért megkapható milky top Gateron Yellow hosszú ideig az egyik legajánlottabb kapcsoló volt ár/teljesítmény aránya miatt (azért a Yellow, mert abból volt a legkönnyebb megvenni ezt a változatot és ennek a rugóerejét többen szeretik, mint a könnyeb pirosat és nehezebb feketét), ami megkenve (és igény szerint rugót cserélve) sokkal olcsóbban hozta a sokkal drágább kapcsolók szintjét jó hanggal. Sokan szerették/szeretik és használták/használják. Ma már nem érdemes megvenni az imént említett Gateron Prók mellett, amelyeket bruttó 30 centért be lehet szerezni Kínából, és legfeljebb a rugót kell benne kenni/cserélni igény szerint, mert a gyári kenés nagyon is jó.

de látom van ink, meg pro kapcsoló 15k huf/35db áron
Egy kapcsoló ára általában nem áll arányban a jóságával, mindig is voltak és lesznek túlárazott darabok, és az újabb típusok megjelenésével időnként változik, hogy mi túlárazott és mi nem. Inket ma már például nem vennék és kevesen vesznek, holott 2 éve az volt a piacon a király.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69291) copass válasza [Prolixus] (#69283) üzenetére


copass
veterán

minél nagyobb erővel csapódik be valami valamibe nagyobb hangja lesz.
de ugye ez egy összetett probléma: switch/keycap. én próbáltam ugyanabban a switchben többféle rugót 35-67g-ig és én meghallottam a különbséget.
ezért léteznek a silent switchek a gumírozott stemekkel. mert egy sima lineáris soha nem lesz olyan csendes. mélyíteni tudják a kilakítással, anyaghasználattal.
pl: gateron cap gold yellow, sokkal mélyebben csattog mint a gateron red.
van aki a pengést se hallja, én meg minimálisan csökkent hallással és zúgó füllel is meghallom a pengést! :D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69292) Throme


Throme
veterán

Kösz mindenkinek a hsz-eket, igyekszem elraktározni az infókat.

Ha garancia időn belül "megtömöm" a K8-at szivaccsal, akkor ugrik a gari?
CK530 esetében van egy rejtett csavar a kitámasztó láb alatt és speckó matricával le van ragasztva. K8 videókban nem láttam ilyen trükközést.

Ja és még egy kérdés. Annak van valami értelme, mikor a pcb alját valaki maszkoló ragasztószalaggal lefedi?
Szóval rendesen ráragasztja a panel aljára....

(#69293) dqdb válasza Throme (#69292) üzenetére


dqdb
nagyúr

Annak van valami értelme, mikor a pcb alját valaki maszkoló ragasztószalaggal lefedi?
A hangra van placebo vagy placebón túlmutató hatása, és állítólag csökkenti a pengést.

Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod, akkor tényleg maszkolószalagot használj, ami könnyen és nyom nélkül eltávolítható, és még véletlenül se szigetelőszalagot, ami után tiszta ragacs marad a nyák és jó eséllyel letépsz vele pár SMD diódát.

tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

(#69294) Molydeus válasza dqdb (#69289) üzenetére


Molydeus
senior tag

Világos, nem is terveztem teljes körű tesztet csinálni, csak azokat nézem, ami számomra valamilyen szempontból érdekes, a többi kimarad. Az összes Red switchem alja milky, teteje meg vagy clear vagy szintén milky (a Pro-k).
A fő vonal a Pro és a Silent, a sima Red inkább csak azért esett bele, mert egyrészt játékra bevált a ControlPadban, másrészt van belőle pár gyári. A hibrid maradékából összerakott sima Red-eket inkább csak akkor venném számításba, ha clear topok kibírják a nyitogatást, de erre nem számítok (van ugyan switch filmem, de azokat a végleges verzióhoz szánom).
Bár gyanítom, ha egyszer a ControlPad megadná magát és a helyére kellene valami hasonló megoldás, akkor simán gyári Red Pro-kat pakolnék bele, arra célra tökéletesen megfelelnének.
Ezzel amúgy teljesen egyetértek, ahova a sima Red jó, oda Red Pro még jobb. Csak azt nem szeretném, ha valaki a gyári kenéstől várná a csodát halkítás terén, mert arra szerintem sem az a jó megoldás.

M.

(#69295) Molydeus válasza copass (#69291) üzenetére


Molydeus
senior tag

Ez érdekes kérdés. A pengést pl. én is hallom. Persze a CK-ban nem is művészet meghallani :D , de a GMMK-nál pl. egy elég magas frekvenciás tiszta hang, amit egy csendes helységben hallok, de normál közegben már csak elvétve.
A Yellow és a Red Pro rugóinak visszatéréskor kiadott hangja között viszont nem tudok különbséget tenni. Igaz rugóerőben sincs sok különbség köztük.

M.

(#69296) copass válasza Throme (#69292) üzenetére


copass
veterán

amint kinyitod a házat ugrik a gari, mivel az már nem számít rendeltetésszerű használatnak.
tape mod mélyíti a hangot, de kicsit ki is emeli. mivel a szalag felfogja azt a zajt, ami a házban kolbászolna.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#69297) HardRic válasza Throme (#69292) üzenetére


HardRic
addikt

Próbáltam ilyen ragasztgatós megoldást, nem ér túl sokat, csak egy hóbort amit túltolnak a youtuberek. A plate és PCB közti szivacs többet ér, valamint a kis, pcb-re ragasztható, switch alatti, szivacsos anyagból készült padek is tompítanak. A ház üregességét is lehet kompenzálni mindenféle szivacsos dologgal. Maga a switch anyaga is nagyon sokat számít, a lube-ozás is sokat mélyít a hangon, a rugók síkosítása pedig teljesen eltünteti a pengő hangot még egy vacak mx brownnál is.

(#69298) Throme válasza copass (#69296) üzenetére


Throme
veterán

Erre a témára még rámozdulhatnának a gyártók, hogy ha már több dolgot is összeválogathatunk megrendelés során, akkor egy plusz opció lenne a kibélelés.
Feltételezem, aki mechanikus bill-t és ráadásul hot swap-est vesz, jellemzően a zajcsökkentés végett, vagy speciálisabb hangzás végett csak tesz anyagot a házba is.
Jó, lehet egy külföldi, 70-100€ tételnél pont lesz@rja a garivesztést...

Mindenesetre az első 14 napban biztos nem nyúlok hozzá, aztán lehet... vagy várjak 2 évet (használat mellett)? :)

#69297HardRic
Amit hallottam yt-on tesztet, ott nem véltem felfedezni marginális különbséget.
PCB-lemez közé nem kockázatos bármit is tenni, ami növeli köztük a távolságot? A csavarok, ill. csavar menet miatt kérdezem. Műanyag ház esetén ez jelenthet problémát.

(#69299) [Prolixus]


[Prolixus]
addikt

Ha valakit érdekelne:

Keychron Q3 ISO TKL eladása ma délután indul, a következő darabszámokkal: [link]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#69300) copass válasza Throme (#69298) üzenetére


copass
veterán

QK65 már elég jól összevan rakva ilyen téren.
követi a trendeket a gyártók is.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

Útvonal

Fórumok  »  Beviteli eszközök  »  Milyen billentyűzetet vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.