Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)

Hozzászólások

(#117351) gordonfreemN válasza betyarr (#117339) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Én ha most festenék ujra, csak héra. Akár szinezve ha kell.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#117352) Exodion válasza gordonfreemN (#117349) üzenetére


Exodion
aktív tag

Hat ennek 5eres 4mm2 -es vezeteket huztak be :DDD . Az 1ora nem tunik tul soknak bar nemtudom hogy meddig tart egy indukciossal fozni (eddig keramia volt az 40perc alatt forralta fel a vizet). Eleg konnyen felkapja fazisonkent a 3700W-ot ha jol olvasom:

Bal oldal:
- 2300W-3200W
- 2300W-3200W
Jobb oldal:
- 1400W-2500W
- 1800W-2800W

Mindket fazison ha a teljesitmeny meghaladna a 3700W-ot akkor oda leszabalyozza magat. Illetve osszesen ha minden megy 7350W (gondolom jol ertelmezem a kezikonyvet :U ). Es lesz a lakasban 25-20-20A ha egyszer az eon kijon rakapcsolni.

Nagyjabol ilyesmi megy be a karton moge:

szaszlaci: O a nap nem tuz ra. A lakas ablaktalan helysegeben van. Azt nem mondom hogy nincs most idebent 30fok de naptol vedett.

macilaci78: Nalam meg a jo regi szoc idokbol megmaradt kismegszakito van a lepcsohazban. Tavaly a lakason belul kicsereltek mindent Schneiderekre aztan vannak azert erdekes dolgok amire a reg. villanyszerelo sem tudott mit mondani.

Pl.:
- Eldurran egy halogen izzo -> levagja a lepcsohazi kismegszakitot -> folkapcsolom a lepcsohazit -> levagja a szoba schneideret + A-s Fi-Relet + a lepcsohazi kismegszakitot megint -> Felkapcsolom megint a lepcsohazit -> Felkapcsolom a Fi-Relet -> Felkapcsolom a szobait es megmarad.

- Masik kellemes sztori amikor a 3fazisu ora szekrenyet pakoltak fol es huztak be az uj 5eres vezeteket az oratol a lakaselosztoig. Mikor keszvoltak felkapcsoltak kint a szoci kismegszakitot -> Fi-Rele -> Lepcsohazi kismegszakito elszallt. Atneztek mindent 2x minden jonak tunik szoval majd lesz uj kismegszakito es biztos jo lesz hivatalos allaspont :D.

[ Szerkesztve ]

(#117353) szaszlaci válasza Exodion (#117352) üzenetére


szaszlaci
addikt

Azok alapján, amit leírsz, jól értelmezed. És így is szoktak működni.
De azért a következőket is vedd még hozzá. A kismegszakító termikus leoldása a gyártási pontosságtól függ. A 16 amperesnél az a határ, ahol SOHA nem old le, az 18 – 23 A közt van valahol. 23 – 28 ampert pedig nagyjából öt percig átenged. Külső hőmérsékletek ezt némileg befolyásolják.

Az, hogy a villanyszerelő nem tudja, miért csapkodnak le, az elég nagy baj. Valószínű valamelyik fogyasztód miatt. Ilyen szokott lenni a régebbi, hagyományos felépítésű hűtőszekrény. Mert azokban olyan a motorindító relé, hogy üzem közben behúz, és úgy tíz percig úgy is marad. Áramszünetkor ennyit kéne várni az óra visszakapcsolással, ha épp ment, mert ez a hűtőnek se egészséges.
Valószínűtlen, de még a PC tápja is lehet.
Klímára se sok az esély, de nincs kizárva.
Paneloknál nem szokott lenni kiépített földelés, ezért a bejövő nullából ágaztatják le. Ennek környékén szerintem kár keresni a hibát, de akár az is lehetséges.
Villanybojler gondolom nálad nincs. Ha viszont van, akkor azt meg kellene vizsgálni!

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#117354) pjen válasza szaszlaci (#117353) üzenetére


pjen
félisten

Csak kiegészítés.A Fi relét lecsaphatja egyébként hibátlan elszívó, öreg mosógép(nálam). :)

[ Szerkesztve ]

(#117355) Met válasza betyarr (#117339) üzenetére


Met
Topikgazda

Én legutóbb a fehéret Dulux Acryl Matt-al festettem, olcsóbbra jött ki a liter ára mint a Héráé.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117356) Met válasza betyarr (#117333) üzenetére


Met
Topikgazda

Faljavítás eszközök
Spakli (keskenyebb, szélesebb), glettvas, valami edény amibe megkevered a glettet (barkácsboltokban lehet kapni ilyen gumis tálat, az jó mert ha beleszárad a cucc akkor ki lehet belőle pattintani), csiszolópapír (nem túl durva), maszkolószalag (hogy le tudd fedni pl. ajtófélfát, fűtéscső tövét stb.).

Faljavítás
Ha csak lukakat kell javítani a glettvas nem feltétlenül kell, az inkább nagyobb felületek javításánál hasznos.
Átnézed a fala, ahol meg van repedve ott spaklival megkapirgálod hogy ha akar a festék le tudjon jönni most, ne festés közben.
Bekevered a glettet az előírás szerint, majd elkezded a javítást, Lukakat 2-3 körben mert ahogy szárad be fog horpadni. Ha már szintben van megcsiszolod, igény esetén javítasz még.

Festés eszközök
Ecset (szélesség igény szerint), henger (valami rövidebb szőrű, van vastag és vékony), teleszkópos szár (de ha magasságra elég akkor elég egy felmosó nyél), festő tálca (próbáltam a rácsot is de nem jött be, és problémás is amikor elkezded mert tele van a vödör)

Festés
Ha van nagyobb javított felület is akkor érdemes mélyalapozóval körbe menni a falon mert az után az összes felületen egységesen szívódik be a festék.
Először ecsettel végig mész a problémás részeken (sarkok, ahova nem fér be a henger), utána hengerrel.
Először a plafont fesd, utána a falat.
A festés technikáját ki kell tapasztalni, ami nekem bejött.
Olyan 50x50 cm-es négyzet közepén kezdek és haladok körbe kifelé, a következő négyzetnél átfestek az előző négyzet szélre olyan 1-1,5 henger szélességnyit hogy egyenletesebb legyen a festékréteg. Ne legyen foltos.
Két réteg között várd meg hogy megszáradjon rendesen, jártam már úgy hogy foltosnak nézett ki és másnapra tökéletesen homogén volt a felület.
Ha szükséges második réteg akkor próbáld máshol kezdeni hogy ne legyen esetleg kockás a fal.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117357) betyarr válasza Met (#117356) üzenetére


betyarr
veterán

köszi a tanácsokat! :R

van egy klíma is beszerelve.ezt érdemes klímással levetetni festés előtt,vagy elég vagyok hozzá én is?gondolom visszatenni már mindenképp klímás kell,mert ha jól tudom gáz van benne.

(#117358) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Tesa szalag kültéren ebben a nagy melegben elengedte a ragasztót, a felületen rajta maradt. Mivel lehetne ezt oldani? Tiszta ilyen folyékony ragacs a felület és gyűjti így a port.

(#117359) macilaci78 válasza Atomgeszi (#117358) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Elvileg vízbázisú a ragasztója, de ha kiszáradt, ráégett a felületre, akkor az macera.
Alkohol, féktisztító, hígító, aceton, de hogy mi marja meg a felületet, az a felülettől függ.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#117360) fogtunder válasza betyarr (#117357) üzenetére


fogtunder
nagyúr

fogj egy darab fóliát, maszkolószalaggal ragaszd fel rá és fesd körbe. egyébként szokott lenni annyi a csőben, hogy le lehessen csavarozni és ha valaki tartja, körbe lehet festeni mögötte, de szerintem felesleges, max ha nagyon nagy eltérés van a jelenlegi és a jövőbeni szín között.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#117361) Met válasza betyarr (#117357) üzenetére


Met
Topikgazda

A levételhez is klímás kell.
Szedd le a burkolatot, szalagozd körbe, fóliázd le és fesd körbe kis hengerrel vagy ecsettel.
A burkolat takarni fog.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117362) tothjozsi96 válasza Met (#117361) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Nálam is ez volna a kérdés, klíma beltéri, de nálam kábelcsatornában futnak a csövek. A beltérit leemelhetem? Elméletileg nem kellene hogy probléma legyen belőle.

(#117363) Met válasza tothjozsi96 (#117362) üzenetére


Met
Topikgazda

Nálam is kábelcsatornába fut a vezeték.
Lemaszkoltam a csatornát, levettem a beltéri műanyag burkolatát, azt is lemaszkoltam, lefóliáztam és körbe festettem.
Nem hívtam 2 embert hogy tartsák a beltérit míg kifestek mögötte.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117364) tothjozsi96 válasza Met (#117363) üzenetére


tothjozsi96
addikt

Világos, nálam le lesz kaparva végig a festék és újra lesz glettelve az egész.
Nem tudom mi a jó megoldás, fennhagyni és elhagyni pár mm-t a maszkolószalaggal, vagy levetetni. Múltkor hőszigetelésnél kénytelen voltam levetetni a kültérit, az a mutatvány 25 ezer forint volt.

(#117365) Met válasza tothjozsi96 (#117364) üzenetére


Met
Topikgazda

Akkor kellett volna megcsinálni a beltéri mögött is.

Engem nem zavar hogy milyen mögötte a fal.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117366) macilaci78 válasza Met (#117363) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Használt lakást vettünk, levetettem a beltériket csövezéssel, csatornákkal együtt.
A kültérik maradtak a helyükön, majd bebútorozva, beköltözve meglátjuk, akarunk-e klímázni.
2014-es és 2018-as Daikin klímák, elvileg hűtő-fűtő inverteres egységek.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#117367) szaszlaci


szaszlaci
addikt

Le ne szedessétek egy festés miatt a klímát!
Sok pénz, visszarakatni újra. Szökik a hűtőközeg, és ami nagyobb baj, növekszik az esély a víz bejutására.
Az alap klímaleszedés pedig nem foglalja magában a csövek és csatorna kiszedését, az plusz. Valamint az is sérülhet, kirepedhet. Jól működő klímához csak akkor szabad nyúlni, ha muszáj. És akkor sem mekkmesterrel.
Nem is értem, hogy merül fel az, hogy valaki egy festés miatt leszedesse. Beltéri burkolatát le kell szedni, ahogy írták.

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#117368) dethroner


dethroner
veterán

Sziasztok!
Ház vásárlás előtt állunk. Nincs még semmi konkrét ház kiszemelve, de ahogy nézem, az eladó házak között nagyon kevés a padlófűzéses, én pedig ilyet szeretnék. Tehát maradna az utólagos vizes beépítés. Milyen módon tudok kalkulálni hogy mibe kerül egy ilyen rendszer beépítése? Nyílván nem fillérre pontos összeget szeretnék, meg nem tudom még azt se hogy mekkora, hány helyiség lesz. Csak valami iránymutatót, valami ökölszabályt, hogy négyzetméter vagy mi alapján tudjak majd kalkulálni, milyen kazánra lenne szükség, stb. Mert ha egy kb összeget tudnék előre kiszámolni, akkor el tudnám dönteni hogy megvételre alkalmas az a ház és belevágok a munkálatba, vagy tovább keresek olyat, amiben már benne lesz a padlófűtés, vagy nagy sajnálatomra el kell engednem a dolgot.
Szóval akik ebben jártasak, légyszi írjátok meg a tapasztalatokat. köszi :)

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#117369) pjen válasza dethroner (#117368) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem utólagos padlófűtés egy pénz temető, ha egyálltalán megoldható.

(#117370) A Zéé válasza dethroner (#117368) üzenetére


A Zéé
addikt

nem mindegy mekkora a ház, milyen hőszigetelés van rajta... stb.
De teljes belső átépítéssel lehet tervezni, szóval ezt érdemes szem előtt tartani, hogy ha ragaszkodsz hozzá, akkor ne olyan házat vegyél, amire csak egy tisztasági festés kell, hanem teljesen felújítandót.
De pár ár, hogy megijesszen:
burkolat, aljzat bontás 3000-4000/m2
sitt elszállítás 15-20.000/m3
hőszigetelés padlóra 2-3000/m2
hegesztett háló 1000-1200/m2
új esztrich 5500-6000/m2
új padlóburkolat 5-50.000/m2
fűtéscső idomokkal, mindenféle csetreszekkel 2-3000/m2
Termosztátok, osztó-gyűjtő, vezérlés 300.000-3.000.000
Kazán+ kémény (ha kell) 500.000-5.000.000
Az egészhez kapcsolódó elektromos átalakítás, gázbekötés átalakítás, terveztetés, festés... egyebek meg abszolút tippelhetetlen.
Szóval a nagyon minimum lehet olyan 25-30k/m2+ 1,5 millió a kazánra.

Just a simple Lineman...

(#117371) pjen válasza A Zéé (#117370) üzenetére


pjen
félisten

Szerintem nagyon alsó hangon számoltál.Az aljzat magasabb lesz, ki kell szedni az összes ajtót, áthidalót, esetleg az ablakokat is.Nem egyszerű.

(#117372) mezis válasza pjen (#117369) üzenetére


mezis
nagyúr

Pl. egy 70 éve épült ház, (beton "padló", alatta kohósalak hőszigetelés, kályhás fűtés) fűtés korszerűsítését nem nevezném pénz temetőnek.

mezis

(#117373) pjen válasza mezis (#117372) üzenetére


pjen
félisten

A korszerűsítést én sem, de már előttem is leírták a padlófűtéshez a fél házat le kell rombolni.

(#117374) macilaci78 válasza pjen (#117373) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Van olyan rendszer, aminek telepített vastagsága 1,5 cm. Burkolattal együtt is megáll max 3,5 centiben és ne feledjük, hogy ebbe beleszámít a jelenlegi burkolat szintje is.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#117375) pjen válasza macilaci78 (#117374) üzenetére


pjen
félisten

Olyant még nem láttam.Vagy valmilyen elektromos fűtésre gondolsz? Fűtő film, fűtő kábel, rengeteg napelemmel?

[ Szerkesztve ]

(#117376) dethroner válasza A Zéé (#117370) üzenetére


dethroner
veterán

Persze, ha belevégok, akkor csak olyan ház jöhet szóba, amiből kidodok a falakon kívűl mindent. De még nagyon képlékeny, természetesen jobb lenne olyat találni, amiben már benne van, de ezek nagyon drágák többnyire. De nyitva tartom a szemem és közben majd felveszem a kapcsolatot egy céggel/vállalkozóval, aki majd pontosítja az árakat, de kiindulópontnak amiket írtál, nagyon jó. Köszi.

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#117377) Borisz76 válasza dethroner (#117368) üzenetére


Borisz76
veterán

Szia.

Előre is bocsánat de hosszú lesz a leírás mert hasonló cipőben voltam.

ELŐRE KELL GONDOLKODNI !!!

2 évig nézegettünk házakat a párommal.
Feltétel volt :
- Beton alap !
- Vízszigetelés megléte !
- Vályog vagy tégla építés.
- Fő vagy melléképület egyik tetősíkja közel déli tájolású legyen a későbbi napelemes rendszer telepítéséhez.
- Nem feltétel de előny ha van 3 fázis.
- Telek mérete nem legyen se kicsi se túl nagy...nálam ez 600 és 1000 közötti nm-t jelentett.

Megtaláltuk, megvettük.
- Beton alap
- vízszigeteléssel
- B30-s tégla
- sárpadlás
- pala sátortető
- 3 szoba
- előszoba
- konyha
Eredetileg 1 WC volt, kád nem volt csak zuhanykabin.
Valamint volt egy spájz is.
- 2 db WC külön
- fürdőszoba káddal épített zuhannyal
- kis mosókonyha
- kilépő rész hátra az udvarra.....lett a felújítás után.

Az egész hasznos terület 95 nm.
Első körben úgy saccoltuk , hogy kb 5MFt-ból megoldható a felújítás.

Zavart, hogy a 3 szoba és a konyha padló szintje alacsonyabban van mint az előszoba.Központi fűtés volt , radiátorokkal....és csak így tudták átvezetni az előszobán át a fűtés csöveit....bevésték a padlóba majd szépen ráburkoltak.....

Én szerettem volna ha TELJESEN egy síkban lenne a padló mindenhol és küszöb sincs....csak burkolat váltó. Ez később jól jön egy robot porszívó esetén.....

Tehát , akkor aljzat felverése a 95 nm-s házban , sitt elhordása.
Új vízvezeték az aknából a házba....a ház beton alapja alatt.
Az új vízvezeték egy csőben fut....cső a csőben.

Ezután jöhetett a kb 10 cm v astagságú zúzott kő , döngölve.
Erre vasalással az aljzat beton kb 10 cm-s vastagságban.

Már ezen a ponton ÉRDEMES előre gondolkodni......
A vasaláshoz lehet rögzíteni a csövezést amiben az áram hálózat vezetékei futnak. Az előszobában ki lett alakítva egy kismegszakítós szekrény ....48 férőhelyes....és kevés lett !
Tehát szekrényből sok cső lefelé a betonba (valamint fel a padlásra is ) és onnan célirányosan a konnektorok felé. Ez azért jó mert nem kell a falat vésni teljes hosszban, magasságban....csak a padló szintjétől a konnektorig.....esetleg magasabbra a kapcsolókig. Ettől függetlenül az eredeti villany nyomvonalán található csövezést is felhasználtuk !

És ha már csövezel , akkor inkább nagyobb legyen az a cső ...ne legyen kicentizve !

Tegyél konnektort dögivel mindenhová.
Eredetileg szobánként volt 2-3 konnektorom.
Átalakítás után minimum 6 ! db van.....
De ahol a házimozi rendszerem , a PC-m stb...van ott azon a falon van 6 db és még a többi falon is szinte mindenhol dupla aljzatok.

Konyhába mosogató alá tegyél konnektort....
Később egy átfolyós vízmelegítőnek jó lehet.
Mellé , a konyhaszekrény másik pontjához másik konnektor egy mosogató gépnek.....Pult feletti részen is lehet 2-3 helyen dupla konnektor.

Nálam kiépítésre került egy hálózat is a számítógépeknek , NAS-oknak stb. Mivel a NAS non-stop megy ezért olyan helyre raktam , ahol nem zavar a folyamatos üzem.....ott lett a központ.
Központból sok cső ....már megint...lemegy a betonba és célirányosan minden szobába több helyre. Fel a falban a konnektorok mellé, ahol DUPLA CAT6-s aljzatok vannak. Szobánként 3-4 de van ahol 5 ilyen dupla aljzat is van. Mindez azért mert akkor még nem tudtam, hogy lesz berendezve a kégli.....ki tudja , hová is kerül egy PC a szobában....de legalább legyen neki csatlakozója.

Na igen....UTP kábel.
Minimum CAT5E javasolt de hosszútávon inkább a CAT6 volt / lesz a jó választás. A fali aljatok bekötéséhez TÖMÖR réz vezetéket kell használni. Ezek a tömör UTP kábelek befutnak a "központba" ahol egy PATCH PANEL-be vannak bekötve. A patch panelből és a fali aljzatokból pedig már "klasszikus" SODROTT réz UTP kábellel lehet tovább menni a PC-k , switch , router stb.. felé.

Tehát sok cső ( bennük kábelezés ) az aljzatbetonban a vashálóhoz rögzítve. Beton rá.....majd vízszigetelés.....majd 10 cm lépésálló "hungarocell"......
Itt érdemes NEM 10 cm vastag cuccot lerakni hanem 2*5 cm-t rakni FEDÉSSEL , ÁTLAPOLÁSSAL.
Erre a rétegre kerül egy hőtükör fólia...amit már a víz-gáz szerelő intéznek. Hőtükörre megy újabb vasháló amihez a padlófűtés csöveit erősítik.

A padlófűtés jó dolog....meleg vizet tudsz vegyes tüzelésű kazánnal , gáz kazánnal vagy elektromos kazánnal is előállítani !
De ha fűtő fóliát vagy valami elektromos szőnyeget teszel le....az csak árammal fog menni és jelenleg ez a legdrágább megoldás.....hosszútávon!

Tehát padlófűtés csövei lent, akkor egy NYOMÁSPRÓBA KELL !
Nem szabad kihagyni mert ha hiba van , akkor az még javítható könnyen.
Betonozás után már nem szívesen vernéd fel gondolom....
A próba nálam 3 napig tartott....minden nap néztem, hogy mennyit mutat a kis mutatós nyomásmérő óra. Aztán rákerült a beton és.....elkezdett felfelé mászni a nyomás ! Ez a jó...mert a beton kötése exoterm folyamat...azaz hőt termel. A hőmérséklet emelkedésével pedig megnő a nyomás a csövekben...amit az órán láttam is. A cső nem engedett sehol a nyomás megnőtt és a hőmérséklet függvényében változott kicsit.

Ja ....kimaradt :

Gázkazán....régi, nyílt égésterű.
Mehet róla a padlófűtés csak a láng magasságát, erejét kell lejjebb venni, hogy ne 50-60-70 fokos víz menjen a padlóba.
Padlóba elég a 30-40 fokos víz....s a szivattyú sebességét érdemes feljebb venni ...ha lehet.
Öreg kazán cseréje később már csak kondenzációs kazánra lehetséges.
Ez azért fontos mert a kémény belső kialakítása mást igényel !
Valamit ÉRDEMES egy lefolyót is a kazán közelébe vinni....ahol majd a kicsapódó kondenz víz le tud csöpögni / folyni.

Tehát betonozva a teljes ház....
Nálam kb 3 hónapig ilyen állapotban állt..
Meg is kötött rendesen.

Ezt követte a burkolás.
Nálam MINDENHOL hideg burkolat van.
Tehát járólapot vettünk és azt már én raktam le a padlóra illetve fel a falra. Összesen kb 170 nm burkolást készítettem , család és munka mellett. Nyáron rekkenő hőségben .....le is fogytam 80-ról 70 Kg-ra.

A fürdőszoba , épített zuhanyzó 3X LETT KIKENVE "folyékony fóliával" ...azaz vízszigeteléssel. Nem szabad kihagyni.
Itt a fürdőben van egy hatalmas törülköző szárítós radiátor is a padlófűtés körére kötve. Bal aljában van egy "lándzsa" szelep ami a padlófűtés előre és vissza ágaira van kötve. A radiátor jobb aljában pedig egy elektromos fűtőpatron van.....tavasszal és ősszel mikor még nem megy a fűtés jól jöhet ha langyos a radiátor.
Imádom.....mert akár a zuhanyzóból ...akár a kádból lépek ki kéznél van....mert pont a kettő között van felszerelve a falra !

A kezdeti 5 milliós elképzelésből 10 MFt lett !
Mert közben elkezdtek felkúszni az alapanyag árak és a munkadíjjak.

Belső nagyjából rendben.
Tetőt kellene "cserélni" mert pala.....ami vacak.
Nyílászárókat kellene cserélni.
1 régi és 3 újabb de azok meg a régi ablakok tokjába vannak beépítve....
Szigetelni kívülről minimum 20 cm-el.

Tehát még eltudnék rá verni....jelenlegi árakon.....6 - 8 MFt-t.

" Hirtelen " ennyi.....

Üdv : Borisz76

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#117378) szaszlaci válasza dethroner (#117368) üzenetére


szaszlaci
addikt

Kevés padlófűtéses házat látsz, mert ha van is, lehet meg se említik, mert nem használják. Nagyon jó szigetelés kell hozzá lefele is, és minden egyéb téren is, hogy egyáltalán használható legyen, és ne fizesd rá a gatyádat is az üzemeltetésre. Tehát nem csak egy csövet kell lerakni, hanem mindent megcsinálni, ahogy szépen tételesen le is írták. És az csak a padló. Másrészről ha magad csinálod, nyilván sokkal kevésbé brutális az ára.

Szerintem engedd el, hagyd a fenébe. Radiátor gyors és takarékos, és ha nincs is készen, a kiépítési költsége is vállalható. Csövei is berakhatóak a falba.
Persze nem vitatom a PF előnyeit, hogy nincs fűtőtest, meleg a padló és teljesen hangtalan, de kb. ennyi. Viszont tudod te, hogy miért is szeretnél olyat? Vagy csak a marketing szemüvegén át fetisizálod ezt? :) Eleve csempén kívül nem is ajánlott hozzá más. Itt, középen írtam egy bekezdést a saját tapasztalatomról.
Nagyon gondold meg!

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#117379) macilaci78 válasza pjen (#117375) üzenetére


macilaci78
nagyúr

vizes rendszer, 6 mm vastag cső, Uponornak is van ilyen rendszere.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól! Eladó garzonlakás! Budapest III. ker. Tímár utca, 29 m2, galériás. https://ingatlan.com/34130552

(#117380) Atomgeszi válasza macilaci78 (#117359) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Köszi, megpróbálom őket.

(#117381) mezis válasza szaszlaci (#117378) üzenetére


mezis
nagyúr

Két szintes sorház, 1985, az északi lakás tető térben radiátor, földszinten padlófűtés.
Hőszigetelés talán 5cm hungarocell, külső falaknál az aljzatbeton mellett pár cm kőzetgyapot. Enyhe télben olvad is a hó a lábazat mellett 20 - 30cm-re.

Alapterület kb ugyanaz, nyílászárók ugyanazok, szobahőmérsékletek is hasonlóak.
A gázszámla az északi, szabad falú lakásban jelentősen kisebb mint a középső lakásban, ahol csak radiátoros fűtés van.

Miért is gazdaságosabb a csak radiátorosnál? Talán azért, mert a radiátorokból visszatérő, max 40°C-os víz melegéből még hasznosít egy egy jó adagot.

És egy ritka de nagyon kellemes jó tulajdonsága: -10°C kint nappal, kábelszakadás a föld alatt. A 8 órás áramszünet vége felé éreztük úgy, hogy már nagyon kellene a áram a gázkazán működéséhez. 22°C-ról talán 17°C-ig hűlt a földszint.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#117382) fogtunder válasza szaszlaci (#117378) üzenetére


fogtunder
nagyúr

részben van abban valami, amit írsz, de szerintem már átesünk a ló túloldalára.

egy mai energetikai szabványoknak megfeleő épületben egy rendesen kivitelezett padlófűtés üzemeltetése gazdaságosabb, mint a radiátoros. azt nem mondom, hogy megtérül a beruházás, ha ki kell lapátolni a komplett földszintet, ahogy anno nálunk is kellett hozzá, de nem mindent a gazdaságosság jegyében csinál azért az ember, a hőkomfortja nagyságrendekkel nagyobb, mint a radiátoros fűtésnek. én akartam, mert egyszerűen jobb érzés fűtött padlón mászkálni télen, alacsonyabb belső hőmérséklet mellett érzem kényelmesnek a lakóteret.
abban nem vagyok biztos, hogy ma belekezdenék-e, mert 2013 óta volt egy jó 4x drágulás az árakban.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#117383) Atomgeszi


Atomgeszi
veterán

Tuti dolog hangyák ellen?

Megjelentek a semmiből. :W :W

(#117384) Borisz76 válasza Atomgeszi (#117383) üzenetére


Borisz76
veterán

Türelmesen nézed őket ...honnan,hová mennek,hol van a lyuk amin át közlekednek.....aztán szilikont a lyukba. :B

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#117385) gordonfreemN válasza Atomgeszi (#117383) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Utvonalat befújni raiddel vagy esetleg a hipós felmosás is segíthet. Feromont hagynak maguk után és folyamat jönnek mennek szétnézni.
Érdekes, nálunk legfelül a másodikon is megjelennek ilyen meleg napokon. Hogy a fene enné meg őket :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#117386) Victoryus válasza dethroner (#117368) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Nálunk a 100nm -es kockaháznál a kalkulált költség 4 millió volt, de én ástam ki 40cm-t, meg vertem fel a betont, vertem le a lábazatot. Szerintem nem fog megállni ennyinél, mert a szerelőbeton ára már 40%-kal több, mint amit februárban kalkuláltunk. Pesze ebben van még ablak áthelyezés, falazás, falkivágás is.
A szennyvíz cső meg az ívóvíz gerinc már bent van, egyébként meglepően gyorsan halad a munka ha hozzáfognak :D Megvolt a falvágás is a vízszigetelés miatt. Haladunk szépen. A kondenzációs kazán árak még nem mentek fel, most is 250e körül van egy Ariston. Plusz az indirekt tároló.
Nyilván az ár az régiófüggő. Burkolás, festés, ajtók nincs benne!

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#117387) Atomgeszi válasza Borisz76 (#117384) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Attól félek, hogy kijönnek máshol. Hiába teljesen felujitott minden, hiába jó a szilikonozas körben. Egyszer próbáltam ezt a raid valami morzsás,cuccot,az nem is érdekelte őket. :DDD

(#117388) Atomgeszi válasza gordonfreemN (#117385) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Nálunk a macska kaját lepték el a kazánházban, de már az előszobában is megjelentek.. :(

(#117389) z0d1@Ku$


z0d1@Ku$
senior tag

Nálunk ahol előfordulnak, befújom jó alaposan a területet a raid féle hangyairtóval, utána elő se bukkan egy darab se.. :)

(#117390) arcsin válasza Atomgeszi (#117388) üzenetére


arcsin
senior tag

Ha van állat/gyerek, akkor bioKill. Nálunk az be is vált.

(#117391) alcsa


alcsa
senior tag

Mi befujtuk mar ketszer Raiddel mindent is s megis vidaman masznak tovabb masnap :( :O

(#117392) Met válasza arcsin (#117390) üzenetére


Met
Topikgazda

Akkor a bioKill jó a gyerek és háziállat ellen? ;]

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#117393) KrAt válasza arcsin (#117390) üzenetére


KrAt
veterán

Nekünk a hideg zsíroldó vált be. Ahol éppen mászkáltak, oda egy adag, az élők hamarosan elvesztették ezt a tulajdonságaikat, több nem is jelent meg...
Nyilván se gyerek, se állat.

(#117394) arcsin válasza Met (#117392) üzenetére


arcsin
senior tag

All problem solved ahogy az angol mondja. :D

(#117395) szaszlaci válasza mezis (#117381) üzenetére


szaszlaci
addikt

Mindezzel szemben én ugyan azt a szobát hasonlítottam össze, mert ebben van mindkettő.
A pontos méréseket nem találtam meg, de baromira jelentős eltérés volt a radiátor javára. Természetesen nem egy napig ment, az első napokat egyiknél se számoltam bele. Az időjárás viszonylag stabil volt, de az is a padlófűtésnek kedvezett. Méregettem mindent, de totál egyértelmű volt a helyzet. (Itt.)

Miért nem gazdaságos (egy átlag házban) a padlófűtés? Nem tudom, talán mert a legmelegebb rész, vagyis az egész nagy beton, egy hatalmas felületen fizikai kapcsolatban van mindennel, illetve a fűtetlen térrel. Radiátornál ez lényegesen hűvösebb, így a hőveszteség is kevesebb lesz. Hiszen a meleg/forró radiátor nem kapcsolódik sehol, sokszor még a cső sincs a falba/aljzatba téve. A hőt pedig ott is tárolja a ház tömege, nem kell annál sem percenként kapcsolgatnia. Inkább az a kérdés, összességében miért is lenne gazdaságosabb a PF?
Arról nem is beszélve, ha nincs otthon senki, akkor általában gazdaságosabb kicsit hagyni visszahűlni a házat, még a kondenz üzemmódot is figyelembe véve, és azt csak radiátorral lehet gyorsan felfűteni.

Hozzá kell tenni, hogy itt régi kazán van, nem kondenz, de a folyamatos üzem miatti gyakoribb kapcsolgatás nem hozhat ilyen eltérést, az biztos. Még a pincében sem volt túl hideg, ahol a kazán van, hogy esetleg ott hűlt volna.

"Miért is gazdaságosabb a csak radiátorosnál? Talán azért, mert a radiátorokból visszatérő, max 40°C-os víz melegéből még hasznosít egy egy jó adagot."
De hát az se ingyen van, vissza kell majd fűteni. :)

Ami meg a komfortot illeti, hát, jó, érdekes a meleg padló, szó se róla. De én annyira nem voltam ettől elájulva. Ha meg jól be akarnék durrantani egy kicsit, az padlófűtéssel nem megy, vagy csak lassan, mire már vissza is venném. De persze kinek mi.

Azt eflogadom, hogy egy nagyon jól szigetelt háznál, hibátalnul kiépítve, ha az egész fűtve van, és megy állandóan, akkor elméletileg lehet gazdaságosabb a PF. De itt fontosabb a gyakorlat. Mondjuk hogy éjszaka le tudjam kapcsolni, vagyis megint a radiátor komfortjának egy nagy plusz.

Atomgeszi
Hangyáknál lakótérben én addig jutottam, hogy tisztaság, és akkor nem jönnek. Kint hagyott étel, morzsák nem lehetnek. Betömni felesleges, mindet kirágnak. Ha elpusztítod őket mind, lesz újabb királynő, idő kérdése. De mástól se halottam még, hogy az ilyen agresszív módszerekkel valaha célt ért volna.

[ Szerkesztve ]

■■■ pisztácia kifogyott, csokoládé nem is volt

(#117396) sanzi89


sanzi89
addikt

Nem vagyok statikus se ács, szóval így nézzétek a kérdésem.
Van egy 4,3 méter hosszú előtető/terasz szerűség, ami összesen 7 sor cserepet, hozzá a cserélépcet, szarufát tart meg némi lambériát. Ez az egész jelenleg egy 10x10-es fenyő gerendán nyugszik, pont középen megtámasztva egy vas oszloppal, amivel statikailag semmi gond, nem hajlik, nem mozog, atom stabil. Viszont a vas oszlopot szeretnénk megszüntetni, mert nagyon romlik a placc használhatósága.
Fater szerint egy 20x20-as sima fenyő gerenda elég ide. Ács ismerős szerint ragasztott gerendát vegyek, mondjuk 16x20 vagy ha tutibiztosra akarok menni, akkor 16x24. Feltételezzük, hogy a gerenda két vége megfelelően lesz rögzítve, mint a két vége épület falazatba lesz beengedve majdnem teljes fal keresztmetszetben.
Vélemények, hogy milyen gerendát vegyek? Szívem szerint megvenném a 16x24-es BSH-t, abból gond nem lehet, ha túl van méretezve, de nekem ne hajoljon meg a végeredmény.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#117397) pjen válasza szaszlaci (#117395) üzenetére


pjen
félisten

Akkor a fürďőszobába miért jönnek?

(#117398) sanzi89 válasza sanzi89 (#117396) üzenetére


sanzi89
addikt

Itt egy stilizált rajz, hogy mi a szitu. A piros a meglévő 10x10-es fenyő gerenda, ami helyére kerülne az új gerenda, a lila az eltávolítandő vas oszlop, a zöld a szarufa, a sárga oszlopok pedig épület falazatok. A teljes szélesség 4,3 méter, a mélység pedig 1,8 méter.

[ Szerkesztve ]

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#117399) bbdzyx


bbdzyx
senior tag

Fater fúrtuk a pince falát, hogy behozzuk a kútvizet a szivattyúból, de a körkivágóból a központosító fúrószár csavarját állandóan kirázta a munka, így végül amikor nem figyeltem folytatta fúrószár nélkül...emiatt persze, hogy elmászott valamelyik irányba a körkivágó.
Hiába teszem rá a gépet és rángatom a tokmánynál fogva, mert habár legbelül még megforog, kifelé menet egy ponton megszorul és nem jön tovább. Van rá valami jó tipp hogyan tudom kiszenvedni onnan, hogy ne kelljen mégegyszer nekifutni a ~40 centis alap átfúrásának? [kép1] [kép2]

“Going outside is highly overrated.” ― Ernest Cline, Ready Player One

(#117400) Atomgeszi válasza arcsin (#117390) üzenetére


Atomgeszi
veterán

Az csak a lefújtakra hatásos, vagy beviszi a bolyba?

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Építő/felújító topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.