Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30451) moha21


moha21
addikt

Némi kép a mai napból : [link]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30452) Lompos48 válasza moha21 (#30451) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:) De nem éppen megnyugtató dolog a zizegő, cicergő vezetékek alatt tartózkodni. Érdemes/élmény megtapasztalni ködös időben is.

[ Szerkesztve ]

(#30453) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30449) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Most készült el egy kis Li akksis hordozható USB fejes erősítőm. Van már cikk is csak még nem jelent meg. De jövő héten itt kell lennie.
A csöves headamp már nagyon kékül... De még távol van a késztől. Jelenleg ott tartok, hogy egy
Musketer 3 cooler master panelt alakítok át hogy látványos legyen az erősítő.
ECC88-ak mellett maradok biztos, de kicsit agyalok még rajta.

Ez jó elrendezés csak azon agyalok, hogy sajna cső temető 5 cső 2 csatornához. és az ecc88-asoknak a végén lehet sok lenne a 90V 25mA 2.25W :)) Kicsit fokozni kell abból lefelé :P Na de még okosítani is kell a dolgon lehet. És addig nem szerzek trafót amíg nem tudom, hogy +-60 vagy + - 90V- kell-e.
Na ilyen dolgokon agyalok. És eszem ágában se lesz majd nyakig terhelni 16-32 Ohmos fejessel.
Most szereztem egy 250 Ohmosat :) Így ha mindenképp kell kicsatoló kondi megoldom fóliával :)
Ezen is gondolkodok.

Vagy ezen

De nézz fel a blogomra rakok fel mindig valamit és lassan motiválom magam és írok majd cikkeket is az alkotmányokból. :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30454) fero02 válasza moha21 (#30451) üzenetére


fero02
veterán

94/44-es képen mi látható? :U

Nem bizsergett a segged, mikor ott mászkáltál? :DDD

(#30455) Lompos48 válasza fero02 (#30454) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Esetleg a 92/44? érdekel? A tekercs?

(#30456) fero02 válasza Lompos48 (#30455) üzenetére


fero02
veterán

Igen, arra gondoltam. És az a tekercs milyen célból van ott?

Van itt több nagyon érdekes dolog is (legalábbis számomra az).

(#30457) Lompos48 válasza fero02 (#30456) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A távvezetéken vivőáramos rádiófrekvenciás kommunikáció folyik (távvezérlés, beszélgetés stb..., minimum másodrendű kommunikációs redundancia - nagyon hasznos mágneses viharok idején). Amikor munkavédelmi okokból a vonal mindkét végét le kell földelni (javítások, revízió stb), hogy szomszédos vonalak tere ne indukáljon benne veszélyes feszültségeket, a kommunikációnak tovább kell élnie. Az RF kapcsolat egy hangolt tekercsen (meg egy párhuzamos kondenzátoron, tehát párhuzamos rezgőkör!) kötődik a tulajdonképpeni vonalhoz, ami nagy impedanciát jelent. A vonal hiába van földre kötve (energetikai szempontból) az RF adóegység kimenete nem kerül földzárlatba. Azon a vastag dróton, ami a spirált alkotja átfolyik üzem közben a vonal (fázis) teljes árama. Hálózati frekvencián nem jelent számottevő impedanciát. Az RF általában 100kHz nagyságrendű.

Ha a terminológiám nem a leghelyesebb, annak az az oka, hogy ezt a "technikai szeletet" más nyelven tanultam/gyakoroltam. Ezért esetleg megkövetek mindenkit.

[ Szerkesztve ]

(#30458) moha21 válasza Lompos48 (#30452) üzenetére


moha21
addikt

A fű így is bizserget és a fényképezőgép LCd-je is picit "remegett". :-_) Sajnálom, hogy videót nem tudtam készíteni, de még a kép sem adja vissza az élményt.

(#30457) Lompos48 : Nem semmi. Ennél hirtelen rövidebben akartam válaszolni. :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30459) Lompos48 válasza moha21 (#30458) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Évekig csináltam. :)

(#30460) darvinya válasza Lompos48 (#30457) üzenetére


darvinya
titán

Nagyon jó írás. :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30461) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok

Szeretnék kérni egy kis segítséget elektronikai kérdésben. Van egy digitális órám, amihez vettem egy univerzális hálózati adaptert. Ezt be is lőttem 5V-ra. Viszont 1 dolog van amit nem értek, de nagyon nem.

Van +- jelölés az adapteren, ezt be is karikáztam a képen pirossal ( most ugye a negatív van pont ). Illetve van jelölés a kütyün is hogy +- Elvileg a + jelnek kellene bal oldalt lennie, a - jelnek meg jobb oldalt? Csak ugye most pont fordítva van, viszont így működik a készülék, ha megfordítom a jelöléseket és úgy dugom be akkor nem? Most akkor mi a fene van ezzel?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro Max

(#30462) Kocska89 válasza jozsi252 (#30461) üzenetére


Kocska89
tag

A képen az órádra rá van szitázva melyik a + - láb. A kiálló tüske a +5V a másik érintkező a negatív. Léteznek olyan készülékek miknél fordítva van, a tüske a -. Mivel az adaptered univerzális, ezért tudod megfordítani a fejet, így mind a két fajta kiosztású készülék működtethető róla. Még szerencse, hogy van az órádban védelem mert a fordított tápfeszültség az örök vadászmezőkre küldené.

[ Szerkesztve ]

(#30463) PHM válasza jozsi252 (#30461) üzenetére


PHM
addikt

Mivel az adapter dugója megfordítható, a jelölések csupán tájékoztató
jelleggel vannak rajta.
Az óra csatlakozója melletti rajz pedig azt jelenti, hogy a dugóban
belül kell lenni a pozitív, s kívül a negatív pólusnak.
A csatlakozó forgatásával jobb nem kísérletezni, mert akár tönkre is mehet
a készülék, ha fordított polaritású tápfeszt kap.
A legjobb csatlakoztatás előtt meggyőződni a helyes polaritásról.
Erre akár (műszer híján) egy led és egy ellenállás is alkalmas.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30464) jozsi252 válasza Kocska89 (#30462) üzenetére


jozsi252
veterán

Köszönöm a segítségeteket, de még mindig nem értem :B

Így kell összedugni a kis csatit az adapterrel. katt Most akkor elvileg hogy dugjam össze hogy jó legyen? Minek hol kell lennie hogy ne legyen fordítva a polaritás?

iPhone 13 Pro Max

(#30465) darvinya válasza PHM (#30463) üzenetére


darvinya
titán

Miért lenne csak tájékoztató jellegű a felirat.

A pont azért van, hogy tud milyen pólus van melyiken.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30466) diamondface válasza Lompos48 (#30452) üzenetére


diamondface
tag

Még így képeken keresztül is bizseregnek a golyók. Borzalmas (persze a szó jó értelmében) :)
egy nagyon buta kérdés: mekkora teljesítményt visz (hoz) át ez a vonal az ukránoktól?

(#30467) PHM válasza darvinya (#30465) üzenetére


PHM
addikt

Azért, mert ebből a feliratból nem tudod kétséget kizáróan megállapítani
a csatlakozó aktuális polaritását.
S mielőtt a használati utasítást említenéd, a felhasználók azt szokták
a kibontás után a csomagolással együtt a kukába továbbítani.
Tehát még egyszer:
A puding próbája az evés, azaz ha nem biztos az ember a dolgában,
előbb mérjen, aztán csatlakoztasson.
Vagy ha teljesen immunis az elektronikára, kérjen meg valakit, hogy segítsen.
De ne dugdosson eszetlenül, mert az drága mulatság lehet.
Láttam már emiatt szabályosan szétrobbant IC-t. Amit ráadásul én okoztam,
pillanatnyi figyelmetlenségből. Ettől szeretném megóvni embertársaim.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30468) jozsi252


jozsi252
veterán

Na rájöttem még valamire. Itt van 1 kép az adapterről.

Jól látom a következő dolgot?

A kis csatin is van jelölés hogy +- illetve amibe beledugom ( nem az óra hanem az adapter végébe ) ott is van +- jelölés. Tehát akkor a kép alapján elmondható hogy a pozitív jelölés akkor van középen, amikor az adapter végén a tip felirat illetve a kis csatin is a + felirat egymással szemben van?

Itt lenne a kép

iPhone 13 Pro Max

(#30469) darvinya válasza PHM (#30467) üzenetére


darvinya
titán

Ez mondjuk igaz.

(#30468) jozsi252

Igen azonos jelzés jelenti, hogy a belső a +, külső a -.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30470) vodkaboy22 válasza diamondface (#30466) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha jól tudom ez a 700kV-os Vonal és nem csak import, hanem transport vonal is, maximális keresztül engedése pedig 10000kVA-nél nagyobb. :DD De ha elírnék valamit akkor javítsatok ki 2 éve tanultam erről.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30471) diamondface válasza vodkaboy22 (#30470) üzenetére


diamondface
tag

750 kV. Mi is tanultuk, de csak véletlenül, mert össze voltunk vonva (műszerész csoport) az erősáramú srácokkal :) A 400 kV hangja se semmi közvetlen közelről, gondolom ez milyen lehet... :)

(#30472) darvinya válasza diamondface (#30471) üzenetére


darvinya
titán

Enyhe ostor csapkodás, csak nem bőr ostor.
Hanem acél sodronyból megspékelve kisülés csatogással.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30473) vodkaboy22 válasza darvinya (#30472) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nagyfesz laborban 1MV-os folyamatos korona kisülést, irányított kisülést és sok minden mást is láttam már azért egy jó adag ózon szag is párosul a dologhoz ami nekem tetszik is :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30474) darvinya válasza vodkaboy22 (#30473) üzenetére


darvinya
titán

Szabadban az ózon nehezen észrevehető.

Nem szédültél a ózontól?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30475) vodkaboy22 válasza darvinya (#30474) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem :) Tudod hivatásos hegesztőként dolgoztam anno. Naphosszat szagoltam ózont. Mostanság a lézersugaras hegesztés miatt szaglászok ózont :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30476) diamondface válasza vodkaboy22 (#30473) üzenetére


diamondface
tag

Nekünk "jutub" videókon mutatták kivetítve a BME nagyfeszlabor kísérleteit. Pl. elgondolkodtató, ahogy az ív megkerüli az útjában álló üveglapot.
Persze élőben azért biztos más ;]

(#30477) tornas válasza diamondface (#30476) üzenetére


tornas
őstag

500 kV

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30478) vodkaboy22 válasza diamondface (#30476) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az túlzás, hogy megkerüli :) De valami hasonló mi 650kV-al 500*500-as üveglapra küldtük az áldást laboron. Elég komoly volt, de teljesen nem kerülte meg az üveglapot.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30479) darvinya válasza vodkaboy22 (#30475) üzenetére


darvinya
titán

Mondom, hogy rászoktál és függő lettél. :D

Biztosan tudnál gitár pedálokhoz szép dobozt készíteni.
Szép lézer vágással és hegesztéssel. :DDD

(#30480) vodkaboy22

Arany árban méred ózon grammját. :D :C :R

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30480) vodkaboy22 válasza darvinya (#30479) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az más kérdés, hogy megérné-e? Főleg ha velem csináltatod? :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30481) diamondface válasza tornas (#30477) üzenetére


diamondface
tag

Na igen. A szakaszolót nem üzemi áram megszakítására találták ki :)

(#30482) moha21 válasza diamondface (#30481) üzenetére


moha21
addikt

240 bar nyomásra tolják fel a képeken látható kompresszorok és onnan redukálják azt hiszem 40-50 bar-ra ..

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30483) totya694


totya694
őstag

Üdv

Megint elővettem a Corsair TX650W tápot amit rámbíztak,hogy csináljam meg.Most találtam egy képet a tápról.Hozzám már darabokban került a gazdája ugyan is azt hitte egy ellenállás szállt el de ennek a fotónak a segítsége alapján be tudta azonosítani,hogy a varisztor szált el neki(csak a 2 lába maradt és a NYÁK-on látszódott egy ellenállás rajz jelölés).
Vajon mekkora varisztort tegyek én a kipurcant helyére? 470uF 400V-os a pufferkondija.
A srác elmondása szerint hibátlanul működött így is csak egy nagyot csattant a táp amikor áram alá helyezték utána tette a dolgát.
Ja a képen az elkó és a trafó közt látható a varisztor (zöldellik) egy fekete zsugor csőben.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30484) Lompos48 válasza totya694 (#30483) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...Vajon mekkora varisztort tegyek én a kipurcant helyére? 470uF 400V-os a pufferkondija....

Ugyanakkorát, mint más tápokban is van. Semmi köze a táp kimeneti paramétereihez, ez CSAK egy bemeneti védelem túlfeszültségekre.

(#30485) totya694 válasza Lompos48 (#30484) üzenetére


totya694
őstag

Azért is írtam,hogy ettől a "kis" bibitől eltekintve működött a táp,stabilan dolgozott a PC is amit hajtott.
Köszi :R Akkor majd kicsippentek valami másik bontott PC tápból azt beleteszem azt...

Üdv:Attila

(#30486) tornas válasza totya694 (#30483) üzenetére


tornas
őstag

Az inkább egy termisztor akar lenni, amit egyre gyakrabban a primer kondihoz közel helyeznek el, gyakorlatilag vele együtt sorba kötik. Ha ez durrant volna el, akkor nem működött volna tovább a tápegység, mert a termisztort mindig sorba kötik (szakad a teljes primer kör).

A varisztor pedig rögtön a bemenetnél van és egyből a fázisra és a nullára van kötve. Legalább AC 320 V-os varisztor kell oda, de találkoztam már AC 400 V-ossal is tápokban.

Feszültség választós (230/115 V-os) tápokban két kisebb varisztor található párhuzamosan kötve, az egyenirányító után és a két varisztor közé fut be a bemeneti fesz-választó kapcsoló egyik drótja. Legtöbbször ez akkor szokott eldurranni, amikor átkapcsolják (illetve természetesen külső túlfesznél is :) ) 115 V-ra. :F Ilyenkor a bizti is elszáll a tápban. Néha a termisztor és a primer pufferkondi is szétrepül (összefröcskölve a táp belsejét). Ha nincs varisztor, akkor komolyabb bajok következnek... ;]

A alábbi képen a varisztort (narancs-sárga színű legtöbbször, de van sötétkék is, esetleg ez is zsugor-csöves) én a ferritgyűrű alatt keresném, amit pirossal be is jelöltem.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30487) darvinya válasza totya694 (#30485) üzenetére


darvinya
titán

Ezt azért ki kellene deríteni, hogy ez „ nagyot csattant a táp" miért van.

(#30488) Lompos48

De itt nem 1 alkalomról szól, hanem minden használatkor így indul a táp.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30488) Lompos48 válasza darvinya (#30487) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Amikor egy varisztor elpukkan és elszáll a lábairól, azt nem csendben teszi.

(#30489) tornas válasza Lompos48 (#30488) üzenetére


tornas
őstag

..és még a kismegszakítót is levágja.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30490) moha21 válasza Lompos48 (#30488) üzenetére


moha21
addikt

Viszont az csak egyszer száll el. :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30491) tornas válasza darvinya (#30487) üzenetére


tornas
őstag

Nyilván kapott egy túlfesz löketet és a csattanásával (egy bizonyos fesz felett nagyon jó vezetővé válik és eldisszipálja a túlfesz energiájának java részét. Olyan, mint ha rövidzárat csinálna.) megvédte a tápegységet, utána gond nélkül beindítható újra a tápegység, pláne ha a varisztor a lábairól is elszállt. Csak a nincs ez pótolva, akkor a következő túlfesz löketnél már a táp fog elszállni.

Sok ATX tápegységben nincs is varisztor... ;]

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30492) moha21 válasza tornas (#30491) üzenetére


moha21
addikt

Azoknak kb. mindegy is ;]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30493) tornas válasza moha21 (#30492) üzenetére


tornas
őstag

...meg a PC tulajoknak is, hogy a roncs PC-jükkel mit csinálnak utána. :K

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30494) darvinya válasza tornas (#30491) üzenetére


darvinya
titán

De minden alkalommal?

„ A srác elmondása szerint hibátlanul működött így is csak egy nagyot csattant a táp amikor áram alá helyezték utána tette a dolgát."

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30495) Lompos48 válasza darvinya (#30494) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez már inkább egy szövegértelmezési probléma. :((

(#30496) tornas válasza darvinya (#30494) üzenetére


tornas
őstag

Amíg nem jön a következő túlfesz, biza' minden alkalommal elindítható... :U

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30497) darvinya válasza tornas (#30496) üzenetére


darvinya
titán

Akkor viszont orosz rulettezik a géppel. ;]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30498) tornas válasza darvinya (#30497) üzenetére


tornas
őstag

Meg még rajta kívül nagyon-nagyon sokan... :K

Sőt, szinte mindenki orosz rulettezik, mert hirtelen pl. én sem tudom, hogy van-e a TV-mben vagy a mikrohifi-mben varisztor. A hűtőmben biztos nincs... :N

Szerencsére a túlfeszek elég ritkák, akárcsak a villámcsapás.

De olyanról már halottam, hogy a konnektorba a nulla helyére is fázist (két fázis --> 400 V) kötöttek az "ügyesek". :Y

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30499) moha21 válasza tornas (#30493) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk normális túlfeszültség védős elosztónál van visszajelzés, hogy működik -e a példának okáért a varisztor. Volt róla már szó, hogy nagyobb energiájú impulzus ellen viszont amúgy sem ér semmit. Tehát az egész túlfesz. védelem több lépcsőben ér igazán valamit.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30500) tornas válasza moha21 (#30499) üzenetére


tornas
őstag

Igen, erről én is hallottam, de hát én sem használok mindenhol túlfesz-védőt és szünetmentest, csak a PC-mnél.

És arról is, hogy egy D fokozat semmit sem ér, ha nincs meg előtte az A, B, és C fokozat.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.