Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30201) darvinya válasza moha21 (#30199) üzenetére


darvinya
titán

Ott nagygond van a rendszerben, ha külső villámvédelemről bejön bármi is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30202) Reggie0 válasza moha21 (#30199) üzenetére


Reggie0
félisten

Marmint 200kV. :)

Mondjuk a masodlagos hatasok inkabb induktiv vagy esetleg kapacitiv csatolasuak.

(#30203) moha21 válasza Reggie0 (#30197) üzenetére


moha21
addikt

Na az első az fasza! Ilyesmire gondoltam. :R

274-es az a külső, azt már lassan betéve tudom, bár nem érvényes már.

A 447 Kisfeszültség´u, közcélú elosztóhálózatra csatlakoztatás.

Mindegy az elsőre gondoltam, köszönöm szépen még egyszer!

(#30202) Reggie0 : Igen, hát most kicsit elszámoltam magam, jó öreg Ohm-törvény mai napig meg tud szivatni :-)

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30204) Reggie0 válasza moha21 (#30203) üzenetére


Reggie0
félisten

PÜ-t is olvass, ne csak forumot:)

(#30205) Volkov válasza CPT.Pirk (#30196) üzenetére


Volkov
aktív tag

Éppenséggel van, de így beszerelve hogy tudok vele bármit is kezdeni?

:)

(#30206) moha21 válasza darvinya (#30201) üzenetére


moha21
addikt

Miért ne jöhetne be akármi is? Be si szokott menni és nagy gond is szokott lenni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30207) darvinya válasza Volkov (#30205) üzenetére


darvinya
titán

Nem lehet smd 512 dióda?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30208) CPT.Pirk válasza Volkov (#30205) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Dióda vizsgáló állásban rámérhetnél az A-K pontok közé, hogy mekkora értéket mutat a műszer, normál diódánál 0.6 - 0.7 között lesz a nyitó feszültség. Ha ilyesmit mérsz, valszeg egy akármilyen diódával pótolhatod az elfüstölt alkatrészt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30209) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
A fórum hatására belejöttem a forrasztgatásba/javítgatásba.
ezt eddig is köszönöm :R

Most támadt egy elvetemült ötletem:
Van egy noname akksis fúróm. Viszont az akksija tönkrement, nem bír egy fúrást se.
De kidobni meg nem akarom, mert a fúró maga jól dolgozik.
Szóval arra gondoltam, hogy az akksitartóból kiszedem az akksikat, és a helyére a töltőtrafót beépítem. Így láncra lesz verve a gép, de legalább tudom használni.
A trafón ez áll: 18 V, 400mAh
az akksi oldalán ez van: 14,4 V

mennyire életképes az ötletem?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30210) CPT.Pirk válasza szoke12 (#30209) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az 400mA, mAh az aksikon van.

Ha elvégzed a szorzást, 7.2W az elméleti csúcsteljesítménye a trafónak, de egyrészt a feszültsége több a kelleténél, másrészt esni is fog ilyen terhelés hatására, harmadrészt egyszerűn nem elég a leadott 400mA.

Szedd szét az akkut, keresd meg benne a tönkrement cellákat, és vedd ki őket. Ha szerencséd van, csak 1-2 cella ment szét, talán nélkülözhetőek, illetve lehet őket pótolni valahonnan, de legegyszerűbb venni egy új akku pakkot. Ha ehhez a géphez nincs pót, akkor egy másik géphez kaphatóból kiszedni a cellákat.

(esetleg PC táp 12V-s kimenete, vagy inkább aksi töltő mint tápegység lenne a gyors megoldás aksi pakk helyére)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30211) darvinya válasza CPT.Pirk (#30210) üzenetére


darvinya
titán

Már feltettem akkus fúró kérdéseket.

Annál csak az aksi csere, stb.

A lényeg, hogy az aksi 12V 1.2Ah-ás míg a töltő 15V 750mAh-ás.

(#30209) szoke12

Biztos nem lesz jó hozzá.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30212) szoke12 válasza CPT.Pirk (#30210) üzenetére


szoke12
őstag

Ja, tényleg mA. :B Nem volt előttem, ahogy írtam.
Sajna akkupakkot nem tudok hozzá, hisz noname gyártmány.

Akkor hagyom...

[ Szerkesztve ]

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30213) CPT.Pirk válasza darvinya (#30211) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

És mit akarsz ezzel mondani?

Tekintve, hogy elég rövid ideig lehet fúrni ezekkel a kézi cuccokkal, 30-50W vagy nagyobb felvétel is előfordulhat simán. Ennél fogva egy PC táp, ha bírja az egyoldalú terhelést simán elég tápegységnek.
Aksi töltő meg lazán, komolyabb szivattyút is próbáltunk már ki vele, aminél a bika pc táp feladta a harcot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30214) darvinya válasza CPT.Pirk (#30213) üzenetére


darvinya
titán

Azért annyira nem rövid ideig lehet fúrni.
5h üzemet(egyfolytában) nem mondanám rövidnek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30215) szoke12 válasza CPT.Pirk (#30213) üzenetére


szoke12
őstag

Szóval egy autó-akksi töltővel? Vagy milyen akksi-töltő?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30216) CPT.Pirk válasza darvinya (#30214) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem is van, 10-20 percig lehet jól fúrni vele, aztán kb. 1 óra max, amit még lehet, de a végén már kínlódás. Újkorában se tudott többet, végül meg meghaltak az aksi cellák mindkét aksijában...

12V 1.2Ah - ha ezzel 5 órát fúrsz, akkor a gép ~240mA-t kap, azzal 2.88W teljesítmény tudsz csak felhasználni. Ha nem folyamatos használatot nézünk, akkor sem fogsz 10W-nál nagyobb teljesítményt kapni abból az aksiból, mert nincs honnan kiszedni. Ekkora teljesítmény meg max csavar behajtásra elég, nem fúrásra.

szoke12: igen, a normál aksi töltő tulajdonképpen egy bika táp, ami a töltő feszültséget adja le, az ha jól tudom valahol 14.4V körül van. Szóval stimmel a feszkó azzal, amit a cellák adtak le.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30217) szoke12 válasza CPT.Pirk (#30216) üzenetére


szoke12
őstag

Köszönöm, akkor megpróbálok szerezni egyet :R

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30218) darvinya válasza CPT.Pirk (#30216) üzenetére


darvinya
titán

Csavar behajtó és fúró.

Fúrtam már vele falat, csempét, nyákot, fémet, fát, műanyagot.

Nagyon jó kis gép.

Igaz kezd azért 5 év után halodni az aksija, de még bírja.

Fordulatszám növeléséhez teljesen új elektronika kellene bele?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30219) PHM válasza darvinya (#30218) üzenetére


PHM
addikt

"Fordulatszám növeléséhez teljesen új elektronika kellene bele?"
Meglehet. De elsősorban új motor.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30220) sörösló válasza szoke12 (#30209) üzenetére


sörösló
aktív tag

Az ötlet nem rossz, csak van kicsi problem. Az eredeti akkupack sokkal több áramot tudott mint 400 mA. A töltő nem tud annyit, mert az akkuk töltőáramára van méretezve. A sorosan töltött cellák tipikus hibája jelentkezett nálad. Egy cella (vagy több) teljesen elment a társaitól. Gyengébb lett, a soros láncban ez nem tolerálható. Én egyenkét szoktam kisütni majd tölteni ilyenkor. Persze csak a jó minőségű akku és a" márkás "gép éri meg a fáradozást. No name cellák esetén vagy kuka, vagy "így jártam". :(

(#30221) mezis válasza szoke12 (#30209) üzenetére


mezis
nagyúr

Én egy "Wagner" márkájú akkumulátoros fúró/csavarozót használtam autó akku töltőről. Csavarbehajtáskor amikor már szinte leállt, 10 A fölé ment az áramfelvétele ! ( 200 W-os PC táp 12 V-járól is használtam, a nagy áramfelvétel miatt folyton lekapcsolt a tápegység védelme. Sajnos nincs több információm erről a tápegységről.)

Eredeti méretű akkukat nincs értelme vásárolni, mert többe kerül egy új fúrónál és lehet, hogy a hosszú tárolás alatt elgyengültek.

Az akkutartóba éppen bele tudtam gyömöszölni 10 db 2 Aó-ás ceruza akkut teleptartókkal együtt (2x4+2). Nincs olyan izmos mint új korában eredeti akkukkal, de így is egészen jól használható.

mezis

(#30222) moha21 válasza mezis (#30221) üzenetére


moha21
addikt

Én PC tápról használom az egyik fúromat majd meglesem mennyi áramot vesz fel, de ha jól rémlik 7-8 A.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30223) darvinya válasza PHM (#30219) üzenetére


darvinya
titán

Csak azért gondoltam elektronikára, mert a kapcsolóval lehet szabályozni a fordulatszámot.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30224) Reggie0 válasza szoke12 (#30209) üzenetére


Reggie0
félisten

Hasonlo problemam van nekem is, bar en kulon tap helyett a labortapot dugom ra. Meg 3 Amper is nagyon keves neki indulaskor, vagy nagyobb terheles eseten. Ugyhogy kell egy bika trafot talalnod hozza.

Szerintem sokkal jobban jarsz, ha kibelezed az akku hazat es raksz bele sajat akkut.

[ Szerkesztve ]

(#30225) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Én régóta dolgozom makita aksis fúróval 14.4-es NiCd akksi kb 140-150 darab 140-es 6os facsavart nyom be előfúrás nélkül... Azért az elég bika...
De 2szer indultam bosch elektromobil versenyen saját csapattal úgy hogy volt kezemben pár zöld bosch fúró is... konkrétan 14... :) Na azok igaz Li aksik de maga a fúró akksi nem ér annyit mint a makita.. Hamarabb töltödőtt fel igaz de hamarabb merült le és a fúró sem adta a papir formát többek között... Nem baj a rokonságban kb mindenki kapott egyet meg ami megmaradt eladtam.
Lényeg tényleg csak a minőségi ipari cucc a használható ! :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30226) moha21 válasza Reggie0 (#30224) üzenetére


moha21
addikt

Amúgy ezekbe is lehet kapni akkukat nem? NiCD jobban bírja a nagyáramú indítást.

(#30225) vodkaboy22: Ja csak arra akármikor rátölthetsz.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30227) Reggie0 válasza moha21 (#30226) üzenetére


Reggie0
félisten

Lehet, csak kerdes, hogy mennyire huznak le. En inkabb valami jo kis Li-t raknek bele, mert annal nem kell arra figyelni, hogy elegge le legyen meritve toltes elott, ill. ket hasznalat kozott batran toltore lehet dugni, stb. .

NiCd-t mamar nem is arulnak furokhoz/csavarbehajtokhoz, mivel a Cd elegge mergezo es veszelyes anyag. Helyette NiMH van.

(#30225) vodkaboy22 Azert az Li akkuk altalaban jobban teljesitenek. Akar a fajlagos kapacitast, akar a fajlagos teljesitmenyt nezzuk.

[ Szerkesztve ]

(#30228) szoke12


szoke12
őstag

Huh... kaptam ötleteket rendesen! :R
Majd kikisérletezem, hogy mivel a legerősebb. van itthon pár pc-tápom, meg van akksim is néhány, bikatrafót meg lehet szerzek be valahonnan. Igazából nem kell, hogy ismét hordozható legyen, elég az is ha "madzagos", mert műhelyben használom csak kisebb munkákhoz.

De van még egy ötletem: Ilyen piaci kirakodósoknál szokott lenni kapcsolható tápegység, hogy 3-12 voltig állítható. Azt bele tudnám szerelni, de gyenge hozzá ugye?

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#30229) vodkaboy22 válasza Reggie0 (#30227) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igen tudom, hogy jobb a Li akksi, de mégis a makita fúró jóbb mert ipari kivitel és minden szempontból többet erősebben jobban bír és strapabírobb. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30230) moha21 válasza Reggie0 (#30227) üzenetére


moha21
addikt

[link] teljesítményben gyengébb ( csúcs ) a NIMH a CD-nél.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30231) darvinya


darvinya
titán

Avval, hogy az akkus fúrón lévő gomb nyomásával tudom változtatni a fordulatszámot, azon belüli ellenállás érték változásával lehetne növelni a fordulatszámot?

Max. csak a 2x-ére?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30232) mezis válasza szoke12 (#30228) üzenetére


mezis
nagyúr

Biztosan gyenge lesz. 100-200 W-os tápegységre van szükséged.

mezis

(#30233) Kocska89


Kocska89
tag

Sziasztok.

Adott egy hibás SMD alkatrész, Sot-23 tokban. Zéner dióda volt valaha. Kódja Y4. Ha minden igaz 15V os lesz.
Erősítsetek meg, vagy javítsatok ki ha tévedek. :R

(#30234) sörösló válasza vodkaboy22 (#30225) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ja-ja, a Makita az Makita. Nekem egy bulldózer fúrókalapácsom van ilyen. 1500 W-os moci, a fogtömésed kihullik ha rákezdi. A házgyári gőzölt betonban a 6 mm-es fúrónak 3-4 ütés elég volt hogy S betűt játsszon! Hozzám egy gázszerelő iparostól került, miután a sorozatos 30-40 cm vastag betonfalfúrástól kissé táppénzes lett. Némi kezelés után szolgál tovább, talán mindörökké. A Bosch meg úgy járt mint sok más európai márka. Amikor "otthon" gyártották, akkor még jó volt. Mióta kínai a drága, azóta a "kék" ipari kivitel is közelíti a kuka színvonalát. Az akkuk meg a fene tudja! A profi cuccokba általában a Panasonic-tól pakolják, a többi pedig kínai gagyi. Bár valszeg a Panasonic is Kínában készül, csak a javát márkázzák, a gyengébben sikerülteket meg noname kivitelben adják el.

(#30235) Reggie0 válasza moha21 (#30230) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat azert, mert ilyen a raktarkeszletuk. Az Li-ion-nak tobb mint duplaja a fajlagos teljesitmenye. [link]

[ Szerkesztve ]

(#30236) sörösló válasza darvinya (#30231) üzenetére


sörösló
aktív tag

Az akkumulátoros fúrókban "univerzális" DC motor van mint általában minden kéziszerszámban (kivétel az én orosz ácsgyalum), vagy állandó mágneses állórészű. A fordulatszám a tekercseléstől és a kommutátortól függően adott érték. Szabályozni lehet a névleges feszültség csökkentésével. Általában egyszerű PWM szabályzó van bennük ha változtatható a fordulatszám. Növelni csak a tápfeszültség növelésével lehetne, ha a motor bírná. Egy 12 V-os motor fordulatszámát megduplázni úgy lehet ha 24 V-ról eteted. Ilyenkor a teljesítménye is a duplájára nő, meg a fordulatszáma is. Vagy megég vagy szétrepül előbb-utóbb. Alapjáraton 10-20 ezret pörögnek, ezt megduplázni meggondolandó dolog. Láttam már néhány "megszaladt" DC motort, amiknek a kommutátorából a centrifugális erő szó szerint kitépte a tekercsvégeket.

[ Szerkesztve ]

(#30237) darvinya válasza sörösló (#30236) üzenetére


darvinya
titán

Nekem elég lenne, ha 2000/percre változna a mostani 500/percről.
10-20000 az már nagyon sok lenne.

Itt az elektronika [link].

Erről a 75N07GP-ről semmi használható adatot nem találtam.
De gondolom ezen keresztül szabályozák egyrészt, másrészt meg a nyomógombbal.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30238) Lompos48 válasza darvinya (#30237) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egy analóg példával élnék: egy erősítő sem fog hangosabban szólni a potenciométer végállásában, ha kicseréled nagyobb ellenállásúra a potenciométert.

Az a 75N07GP egy teljesítmény MOSFET.

(#30239) darvinya válasza Lompos48 (#30238) üzenetére


darvinya
titán

MosFET szerepe ebben az áramkörben mi lehet?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30240) CPT.Pirk válasza darvinya (#30239) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én nem láttam mellette semmit a nyákon, így valószínűleg a gomb nyomásának függvényében állítódik a csatorna ellenállása, ami így olcsóbbá teszi a gépet, de a motor ereje is csökken a tápfesz csökkenésével.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30241) darvinya válasza CPT.Pirk (#30240) üzenetére


darvinya
titán

MosFET-el szabályozák az áthaladó feszt és így korlátozák a max. fordulatszámot?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30242) CPT.Pirk válasza darvinya (#30241) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A látottak alapján igen. A kapcsoló meg egy változtatható ellenállás, az állítja be a gate feszültséget.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30243) darvinya válasza CPT.Pirk (#30242) üzenetére


darvinya
titán

Akkor egy másik mosfet -el lehetne fordulatszámot növelni. ?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30244) Lompos48 válasza darvinya (#30241) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A feszültség nem halad át! Az áram az igen. Kapufeszültség változtatásával szabályozza a csatorna (D-S) ellenállást és ezáltal az áramot.

(#30245) Gyula84 válasza CPT.Pirk (#30240) üzenetére


Gyula84
veterán

Bent van a kapcsolóban legalábbis amiket én szedtem szét azokban volt. Mármint a vezérlőáramkörre értettem :D

[ Szerkesztve ]

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#30246) CPT.Pirk válasza darvinya (#30243) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Idézve Sörösló válaszából:

A fordulatszám a tekercseléstől és a kommutátortól függően adott érték. Szabályozni (csökkenteni) lehet a névleges feszültség csökkentésével....Növelni csak a tápfeszültség növelésével lehetne, ha a motor bírná.

Röviden, ha lassú a gép, akkor kell venni egy másikat. A te géped egyszerű csavar behajtó, meg kisebb dolgok kifúrására jó. Ami nekem van, az se egy komoly cucc, max fordulata 550/perc. Vékonyabb fémet még ki lehet ezekkel fúrni, de ha több kell, akkor egy kategóriával feljebb kell lépni.

G4ula84: maga a PWM rész ott elfért?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30247) csabyka666


csabyka666
addikt

Üdv mindenkinek!

Van egy ~700W körüli búvárszivattyúm, amit úgy szeretnék működtetni, hogy 3 percet üzemeljen, 20 percet pihenjen, majd ismét 3 percet üzemeljen...és ez így menjen egész nap. Találtam egy ilyen időkapcsolót, az igényeimnek talán meg is felel, viszont nem értem, hogy pontosan mit jelent a "napi 28 be/kikapcsolás"? Ez most a programra vonatkozik, vagy a készülék ennyiszer kapcsolhat be egy nap alatt?

Van valakinek tapasztalata ilyen készülékekkel?

Köszi!

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#30248) Gyula84 válasza CPT.Pirk (#30246) üzenetére


Gyula84
veterán

Ez egy kínai cucc, makitában profibb volt :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#30249) CPT.Pirk válasza Gyula84 (#30248) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Wow, na ez meglepett!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30250) darvinya válasza CPT.Pirk (#30246) üzenetére


darvinya
titán

Ez?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.