Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29801) Desmond74 válasza totya694 (#29800) üzenetére


Desmond74
tag

Már nem emlékszem...,tömör-e az manapság...? :F

A "Nem Hiába Született" strigót megkérdik: - Tudja, hogy a maja naptár szerint december 21.-én itt a világvége? - Há dikmá, ezt még nem hállottáám, de hogy a Maja 22.-én is itt áll majd a sárkon, há esik, há fújj, az bisztosss...!

(#29802) totya694 válasza Desmond74 (#29801) üzenetére


totya694
őstag

Régen az volt mert abból csináltam én is csavarhúzót KF-ek "eltekergetésére" :B
Gyerek koromba át akartam hangolni minden keleti URH-s rádiót nyugatira(persze a siker mindig elmaradt)

Üdv:Attila

(#29803) Daneeka


Daneeka
senior tag

Eltörtem egy darabkát a laptopomban, mivel nem tudom mi a nevük pontosan ezért lefotóztam a helyüket, a szalagkábelt rögzítették a foglalatba, fekete darabkák voltak, normál esetben a fehér műanyag foglalat és a szalagkábel találkozásánál vannak:

Ez valami szabvány cucc ugye? Tudok venni ilyet a Lomex/SOSElectronic/RET stb.-ben? Milyen néven keressem?

(#29804) daninet válasza totya694 (#29797) üzenetére


daninet
veterán

Hát, ez egy közel 60ezer forintos DJ lemezjátszó, van rajta külön pitch potméter amivel ugye lassítom gyorsítom a zenét, a pitch középállását, illetve a -7% +7% sebességváltozást kell kalibrálni. A motorja nagyon pontos quartz üzemű, ezzel nincs gond, az az egy potméter vacakol. Sima csavarhúzós feje van. Az a gond, hogy teljes alumínium a háza, lehet fúrnom kell akkor bele egy lyukat valahova ahol nem látszik és beletenni egy ilyen trimmelőt :U

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#29805) darvinya válasza Daneeka (#29803) üzenetére


darvinya
titán

Bekarikáznád miről van szó, mert hibát nem látok.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29806) diamondface válasza Daneeka (#29803) üzenetére


diamondface
tag

Azt hogy sikerült eltörni? :)
Tulajdonképpen az rögzíti, 'reteszeli' a kábelt a foglalatba. Jó esetben annak kb. 2 mm-nyit szabadna hosszirányban mozognia.
Szerintem csatlakozóba építve kapható csak, mivel nem egy "fogyó eszköz" az a pöcök.

szerk: ha ügyes vagy, ki tudod pöckölni valamivel, pl. egy vastagabb papírral, vékony műanyaggal

[ Szerkesztve ]

(#29807) darvinya válasza diamondface (#29806) üzenetére


darvinya
titán

Mutatsd már meg mi tőrt el mert én nem látom.
(képen bekarikátni)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29808) fero02 válasza darvinya (#29807) üzenetére


fero02
veterán

Ezen a képen fehér, ami neki fekete volt:

Az alsó "U" alakú műanyag. Miután csatlakoztattad a szalagkábelt, azt a fehér műanyagot betolod, ami reteszel, jó kontaktot csinál és nem engedi kicsúszni a szalagot.

(#29809) diamondface válasza darvinya (#29807) üzenetére


diamondface
tag

Deeneka lokalizálta már: "normál esetben a fehér műanyag foglalat és a szalagkábel találkozásánál vannak:"

Nem tudom sajna a csatlakozó típusát. Amiről szó van, az tulajdonképpen a foglalat része. Egy lapos, ék keresztmetszetű műanyag, a két végén kis körmökkel, amikkel a fehér műanyag házhoz kapaszkodik.
Képet nem tudok feltenni (mobil...)

(#29810) darvinya válasza fero02 (#29808) üzenetére


darvinya
titán

Akkor gondolom ilyesmi szalagkábel csatlakozó lehet.

[link]

Más

Jól látom, hogy ez a kettő ugyanaz.

Csak LED-ek száma kevesebb.

Kérdés még, hogy mennyire torzítja a hangot?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29811) Lompos48 válasza darvinya (#29810) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kérdés még, hogy mennyire torzítja a hangot?

Rettenetesen: egyáltalán nem is ad ki hangot. :DDD

(#29812) Keeperv85 válasza darvinya (#29810) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Két kérdés: miért tranyó? A másik, hogy szerény logikámmal nem fogom fel, hogy ha feszt. mérünk, ráadásul az elő fok után, abból hogyan adódott a torzítás. Arra gondolsz, hogy van valami visszahatása esetleg? Szerintem egy normális végfok bemenete azt a zajt simán el fogja nyomni.

Én biztos ilyet építenék:

szerk: bár ezt sem így, inkább valami hasonlót...

[ Szerkesztve ]

(#29813) darvinya válasza Keeperv85 (#29812) üzenetére


darvinya
titán

Egyszerűt akartam és nem.chip-est.

A lényeg, hogy ezen párhuzamosítva beleszól a hangba.

(#29811) Lompos48

:C

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29814) Keeperv85 válasza darvinya (#29813) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Rettenetesen bonyolult:

Van benne egyetlen darab ellenállás, meg egy darab poti. :DD

(#29815) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Digitális videószabványt keresnék (pontosabban egy ismerős) kamera összeköttetési célra, ami a következőt tudja :
- HD felbontású (1080p)
- Ingyenesen használható, és lehetőleg nyílt
- Kapható hozzá varifokális optikás kamera, aminek jó minőségű optikája van (értsd nem egy miniatűr "tűoptika") - ilyesmiket használnak pl. a biztonságtechnikai célú kameráknál is
- A képet PC-re kellene eljuttatni (tehát nem közvetlenül kijelzőre, mint pl. egy HDMI esetén !). Itt lehet szó egy USB-s illesztőről, vagy akár PCI-Expressz alapú kártyáról is (esetleg ilyen is lehet pl. hogy Firewire ).

Erre létezik is egy szabvány - amelyet a biztonságtechnikában használnak: HD-SDI.
Az egyetlen probléma hogy ez jelenleg még mocskosul drága, egy kamera kb. 100e+; és asztali DVR létezik csak hozzá, ami pedig kb. 160e+.

Van ötletetek alternatívára ?

(#29816) CPT.Pirk válasza atesss (#29815) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem kb. az IP kamera a megoldás a kollégának, valami ingyenes szoftverrel. Feldob egy Linuxot, arra keres ingyenes IP kamera progit, aztán rögzít vele.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29817) darvinya válasza atesss (#29815) üzenetére


darvinya
titán

Jóminőségű webkamera aminek a képét maga gép végzi a megjelenítését.

(#29814) Keeperv85

Nem rossz. :C

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29818) atesss válasza darvinya (#29817) üzenetére


atesss
addikt

Ha mondasz olyat, ami varifokális optikával van, oké !

CPT.Pirk
Ugyanez a kérdés felmerülhet, de ebből jó eséllyel létezik varifokális.
Csak olyan kell, aminek az IP-kommunikációja szabványos megoldású !
(Linux alatt működik, így szkriptet is lehet írni rá, stb.)

[ Szerkesztve ]

(#29819) tornas válasza mezis (#29775) üzenetére


tornas
őstag

Milyen jó is lenne ingyen-energiához jutni... :DD

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29820) darvinya válasza atesss (#29818) üzenetére


darvinya
titán

[ IP box kamera varifokális Nyomtatás
optikával, FULL HD ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29821) Reggie0 válasza Daneeka (#29803) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat vagy at kell forrasztani a csatlakozot, vagy csak azt a pockot kell atrakni, de mindenkeppen kell egy ugyan ilyen csatit szerezned. Szerintem kezd el atturni az rsonline es farnell keszletet.

(#29822) Daneeka válasza fero02 (#29808) üzenetére


Daneeka
senior tag

Nem őt törtem el hanem a középen lévő kissebbett. (kék-fekete MB feliratú szalagkábel megy bele)

Na most ez így első ránézésre jól fest a képen de valójában lötyög benne a kábel annélkül a reteszelő nélkül és egyből kiesik a kábel mikor hozzáér valami (pl. mikor visszatenném a billentyűzetet)

(#29823) Daneeka válasza diamondface (#29806) üzenetére


Daneeka
senior tag

Hossz irányba többet mozgattam mint 2mm :D

Gondoltam, hogy valamit nyomok a kabel meg a csati közé, hogy stabilan áljon de azzal meg lehet megszüntetném az elektronikai kontaktot.
Mivel kb. havonta ketszer rendelek elektronikai alkatreszeket gondoltam veszek ilyet is csak nem tudom milyen neven keressem.

(#29824) darvinya válasza Daneeka (#29823) üzenetére


darvinya
titán

Ebben a hsz-ben lévő linken néz körül.

Szalagkábel csatlakozó a neve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29825) Daneeka válasza darvinya (#29824) üzenetére


Daneeka
senior tag

azok kozt lesz szerintem amit linkeltel, bar a keppel rendelkezok kozul egyiknek se tunik kompatibilisnek a muanyag darabkaja ezzel ami a gepemben van de legalabb mar tudom mit keressek, koszi!

(#29826) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Hali körbe néztem dc-dc konverterek világába és kellene valami amit meg is találok bp-i boltban ami tud 5V-12V 250-300mA-t Furatszerelt legyen. Lehet diszkrét kapcsolás is, vagy ic minimális kiegészítéssel és kapcs freki >25kHz legyen.
Kösz segítséget. Természetesen USB-re raknám :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29827) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29826) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A "klasszikus" USB 500mA-t tud maximum. 12/5=2.4, 500/2.4=208 mA és még ott kísért a konverziós hatásfok szelleme is.

[ Szerkesztve ]

(#29828) darvinya


darvinya
titán

Lenne ez a pickup bekötés.

A probléma az okozza, hogy Tone potin a 68nF-GND állásba tekerem, és az egyszerű FuzzFace torzítás potit max-ra rakva.
Rádiót fogok, de ez gyorsabban megszűnik a Tone potin növelem az ellenállás értékét GND-68nF között, mint a FF-en a torzítás potin növelem az ellenállást.

Kérdés melyik miatt áll fel ez a jelenség?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29829) Phvhun válasza Lompos48 (#29827) üzenetére


Phvhun
őstag

Ha szimmetrikus tápot akarok csinálni opampnak dc-dc konverterrel, akkor elég két ugyanolyan típus, vagy kell egy, ami plusz feszt, és egy ami minusz feszt állít elő?

(#29830) darvinya


darvinya
titán

Van itthon RC4558P és van PC tápom.
Ezek fő alkatrészekkel meg lehet építeni ezt.

Találtam mellé ezt, de ahogy nézem ez soha nem lesz sztereó.

Ahhoz, hogy sztereó legyen dupla RC4558P kellene?

A PC táp trafó 12V-os részét használnám.
Viszont ± feszt miként tudom le venni róla?
Primer 2db láb, Szekunder 6db láb+1db föld/test

Más

Ez most ragasztó vagy teljesen kifolyt a kondi.
A magnó működik szól, csak néha elkezd búgni, de ezt megszüntethető, ha pillanatra felvételt elindítom.
Mi lehet gondja.

[ Módosította: Eagle16 ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29831) kjani18 válasza darvinya (#29830) üzenetére


kjani18
őstag

- Az opamp stereo, de csak az egyik oldal van lerajzolva, kettőt kell csinálnod egy IC-vel, akkor stereo lesz.
- A PC tápnak van -12V-os kimenete is, bár nem igazán terhelhető, de elégnek kellene legyen
- 15V helyett 12V- ról is elmegy a rajz szerinti erőlködő.
- Ragasztó
- Nem tudom mi okozza, de szerintem a play - rec átkapcsoló kontakt hibája lehet ludas.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#29832) Lompos48 válasza Phvhun (#29829) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem elég érthető a kérdésed, de lehet ez az ami kellene?

(#29833) moha21 válasza kjani18 (#29831) üzenetére


moha21
addikt

"A PC tápnak van -12V-os kimenete is, bár nem igazán terhelhető, de elégnek kellene legyen"

Így van, nagyjából 6 W-ig elég is, ha ez elég akkor elég sztereóban így lesz 2 x 3 W.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29834) darvinya válasza kjani18 (#29831) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

A pcb-s rajzot szerettem volna alapul venni, ami BBe elküldi testre és akkor ez már nem sztereó.

PC tápból csak a trafó van és valami kiindulási rajz kellene, hogyan nézne ki a ±12V egyenirányítva.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29835) Keeperv85 válasza darvinya (#29834) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Így:

Viszont én azzal a PC-s tápból előszedett trafóval óvatos lennék a helyedben. Pormagos gondolom, koránt sem biztos, hogy 50Hz-re méretezett, az meg pláne nem, hogy a szekunder oldala ~ +12V-os...

[ Szerkesztve ]

(#29836) atesss válasza darvinya (#29820) üzenetére


atesss
addikt

Nagyon komoly darab !
Csak sajnos az ára is az...

Valami olcsóbb (azaz mondjuk olyan 60-70e környékén) ?
Amennyiért lehet kapni pl. kézikamerákat FullHD felbontással, komoly zoommal (elég méretes optikával) - technikailag simán beleférhetne ebbe az árba egy ilyen.
Csak a kérdés az hogy a gyakorlatban mi létezik, és mennyiért adják...

(#29837) darvinya


darvinya
titán

PC táp adatai:
+12V 8A
-12V 0.5A

Az viszont fura, hogy előbb egyenirányítva van diódákkal utána 330uF-es kondi, utána Cxxxx M0F4 tranyó?, és ez után kerül trafó sorra.

Ebből, hogy lehetne nekem való tápot létrehozni.?

(#29835) Keeperv85

Így néz ki az eredeti bekötése.

Ezek szerint AC trafó??

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29838) atesss


atesss
addikt

Tudnátok ajánlani valami egyszerű kapcsolást vezetéknélküli hangátvitelre ?
Amit tudnia kellene:
- Egyszerű legyen (ne kelljen pl. tekercset házilag méretezni; támogatom akár komolyabb célIC-k használatát is az egyszerűbb - és így gyorsabban, próbanyákon is összerakható - áramkör érdekében).
- Nagy adóteljesítmény - "légvonalban" kb. 15m kellene csak most, de egy pincében, ahol baromi vastag falak vannak (+boltívesek). Bár úgy tűnik nagyrészt tégla, és nem vasbeton.
- Egy mikrofon jelét továbbítaná egy fülhallgatóra - így a végfoknak legyen elég teljesítménye fülhallgatót meghajtani (bár erre tudok külön áramkört is csinálni ha kell - egységcsomagban kapható egész korrekt áron egy műverősítős kapcsolás)

(#29839) Lompos48 válasza darvinya (#29837) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Abból úgy, ahogy gondolod sehogy. Az egyenirányított és szűrt hálózatból (kb. 320V=) nagyobbacska frekvencián végzi a dolgát. Az a trafó nem hálózati frekvenciákra van kitalálva.

(#29840) totya694 válasza darvinya (#29837) üzenetére


totya694
őstag

Itt egy Desktop PC táp kapcsolási rajza.Igaz,hogy ez csak 200W-os táp de a lényeget kiolvashatod belőle.
A 230V-ot igen egyenirányítják majd egy oscillátorral 20kHz-re feltornázzák a frekvenciát és azt viszik rá a porvasmagos trafóra.
Lehet eszelni a PC táppal de sok vele a meló és mire átalakítod anyagilag lehet többe jössz ki mint ha veszel egy +/- tápot(vagy csinálsz trafósat)
Ittis van még néhány kapcsolás

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#29841) darvinya válasza totya694 (#29840) üzenetére


darvinya
titán

és (#29839) Lompos48

Köszönöm.

Amúgy a típusa SH EI-33CA.
Itt azt írják, hogy vas magos.[link]

A nem teljesen ilyen a rajz alapján.
Talán valami kapcsoló üzemű tápnak jó. :F

(#29842) Keeperv85

Értelmezéshez kiírt hiba.
Na ez is értelmes, megyek piheni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29842) Keeperv85 válasza darvinya (#29837) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

"Ezek szerint AC trafó??"

Őőő... ezt most csak én nem értem? melyik nem az? :U

(#29843) Lompos48 válasza darvinya (#29841) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezek ferritmagos trafók. Általában a vasmag kifejezés a bevett, de helytelen.

Talán valami kapcsoló üzemű tápnak jó.

Abba való.

(#29844) Lompos48 válasza atesss (#29838) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindenképpen modulálni, a falon túl pedig demodulálni kell. Mindkét folyamat oszcillátort feltételez. Nehezen szabadulsz meg a tekercsektől.

(#29845) darvinya válasza Lompos48 (#29843) üzenetére


darvinya
titán

Oké ferrit, és a legalsó.

Ezt akkor így nem tudom hasznát venni.

(#29836) atesss

Nem tudom mennyi kamerát akarsz.
De egy kézikamerát szétbarkácsolva lehet sz.gépen használni a képet és külső „joy"-al vezérelni a zoom-ot.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29846) Keeperv85 válasza Lompos48 (#29844) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Kvarc oszcillátorral esetleg? Mit gondolsz? Oda _elvileg_ nem kell tekercs és pontos is. :)

(#29847) Phvhun válasza Keeperv85 (#29846) üzenetére


Phvhun
őstag

Na ilyen négyzet alakú négylábas kvarcokra régen találtam egy olyan egyszerű kapcsolást, amiben kb semmi komponens nem volt rajta kívül, és egy billentyűzetet tudott átalakítani woreless-é.
Tudsz valami hasonlót?

(#29848) Lompos48 válasza Keeperv85 (#29846) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elsősorban @atesss-nek

Persze hogy. :) Ez az adó részen egy járható út. De vételnél valahogy csak le kell emelni a modulált jelet. Most nem jut eszembe erre megoldás.

Adóként el lehetne játszadozni egy ilyen varactor (varicap) diódás megoldással, csak nem elég moduláló jelnek a mikrofon által adott szint, azt erősíteni kellene, hogy valamicske modulációt tudjanak produkálni a diódák.

vagy ennek a felső részével (multivibrátor nélkül):

[ Szerkesztve ]

(#29849) atesss válasza Lompos48 (#29844) üzenetére


atesss
addikt

A tekercs nem probléma - csak azt szeretném elkerülni hogy házilag kelljen csinálni.
Boltban azért elég nagy induktivitás-tartományban és "lépésközzel" kaphatóak. A teljesítmény már kérdésesebb, de kétlem hogy olyan nagy kellene, hogy ne lehetne kapni (normális, azaz mondjuk 1000Ft alatti áron).

MOD: #29848
A mikrofon jelének erősítését is meg tudom oldani. Tehát szokványos, 2Vpp kimenetet feltételezzetek.
(Csak nem terhelhető alacsony impedanciával (pl. fejhallgató), nincs elég kimeneti teljesítménye - De itt ez nem is fog kelleni.)

[ Szerkesztve ]

(#29850) Keeperv85 válasza Phvhun (#29847) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Konkrét kész rajzot sajnos nem. Viszont maga a kvarc oszcillátor nagyon egyszerű, egyetlen földelt kollektoros fokozat, aminek a jelét egy kvarc adja, ami ugye feszültségre kötve "magától" oszcillál.

Viszont neked ezek a frekvenciák csak modulálni, de-modulálni kellenek... Az már nekem kissé magas labda, hogy a kisugárzást pl. hogy old meg... :B

Közben látom megjött a profi segítség! :R

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.