Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29301) atesss válasza didyman (#29299) üzenetére


atesss
addikt

Na így már ok. :)

ahol az UV-filc és a BLB cső aktív
Azt hogy maga a BLC cső hol aktív, azt jól lehet tudni (pl. adatlapokból).
De azt honnan tudhatom biztosan, hogy az UV-filc hol aktív ?
Persze az egyértelmű hogy az UVA tartományban valahol. De jó lenne egy pontos hullámhossz értéket tudnom !
Egy Edding 8280 filcről van szó, most már direkt megnéztem pontosan.
Sajnos hiába kerestem rá, nem találtam erről konkrét pontos információt.
Holnap az lesz, hogy felhívom az edding markerek forgalmazóját ez ügyben. Kíváncsi vagyok hányadik emberhez irányítanak át :P , de megpróbálom kideríteni.

[ Szerkesztve ]

(#29302) Reggie0 válasza Reggie0 (#29297) üzenetére


Reggie0
félisten

Azaz az alap effektiv valamivel kisebb szokott lenni, mint a halozati, de ez erosen gyartofuggo, hogy mennyire.

(#29303) sörösló válasza Reggie0 (#29297) üzenetére


sörösló
aktív tag

PWM: Pulse Width Modulation !

(#29304) didyman válasza atesss (#29301) üzenetére


didyman
őstag

320 és 400nm között. Miért fontos a pontos érték? A cső és a filc illesztve vannak egymáshoz. :-)

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29305) atesss válasza didyman (#29304) üzenetére


atesss
addikt

A cső és a filc illesztve vannak egymáshoz.
Ez a kérdésem lényege, ha ebben biztos vagy, akkor a pontos érték már ismert is.

Az előbb megtaláltam egy Philips BLB cső adatlapját is.
Philips UV TL 4W BLB FAM BLACKLIGHT BLUE UV fénycső, pénzvizsgálás, UV kiemelés
Az eladó honlapján ott van a cső PDF adatlapja is: [link]
A végén ott van a Photometric data is, ami alapján a csúcs 370nm-nél van, és az 50%-os tartomány nem szélesebb kb. +/- 8nm-nél.
De azért ha a néhány %-os intenzitásra nézzük, akkor azért igencsak széles a sugárzási tartománya (eddig nem gondoltam hogy ennyire).

Light Technical Characteristics
Color Code 108 [08 lead free glass]

Amúgy mit jelent pontosan ez a 108-as színkód, hol találhatok erről részletesebb infót ?
Mert én csak az informatikában (pl. a HTML-nél) használtat találtam.

[ Szerkesztve ]

(#29306) atesss


atesss
addikt

Rákerestem valami egyszerűbb feszültség-felkonvertáló megoldásra, amivel pl. 5V-os (4db ceruzaakku) feszültségből tudnék nyerni 230V AC-t vagy neki megfelelő DC-t (most jelenleg az UV-cső elektronikus előtét táplálásához; de amúgy egy csomó minden máshoz is jól jöhetne).
Alapból kapcsolóüzemű megoldást kerestem volna, de aztán rájöttem hogy létezik sokkal egyszerűbb mód is, hagyományos 50Hz-es trafóval.
Ennek az egyik legegyszerűbb kivitelezése amit találtam: [link]

Mi a véleményetek róla ?
A kisfeszültségű rész ha jól gondolom, elég pontos négyszögjelet tud előállítani, és megfelelő kapcsoló MosFET-el nagyobb áramokon se nagyon lehet gond a linearitással/torzulással.
Ami kérdéses az a trafó.
Egyik hogy hogyan működnek a hagyományos trafók négyszögjelre.
Másik, hogy ha én mondjuk egy pontos 12V-os tápot használok, amiből 12Vp négyszögjelem lesz (a MosFET RDSOn értéke alapján kicsivel kevesebb, de ez szerintem kb. elhanyagolható).
A trafó ebből pontosan mit fog előállítani ?

(#29308) Lompos48 válasza atesss (#29306) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az IRF540 RDSon értéke 4A-nél alig több, mint 50 miliohm. Nem fog az olyan sokat ellopni az amplitúdóból.

[ Szerkesztve ]

(#29309) atesss válasza darvinya (#29307) üzenetére


atesss
addikt

Én igazából nem is akarok nagy teljesítményt.
Nem mondom hogy adott esetben nem lenne jó arra is használni, de egyelőre nem ez a cél.

Az is igaz, hogy nekem 5V-ra kellene, de először csak azt nézzétek, hogy mennyire életképes ez a kapcsolás, hogyan működik, mi a problémás vele. Kis teljesítményen !

A feszültség nővelési veszteség legtöbbje a hő lesz.
Ezt is jó lenne biztosan tudni, de amit én kisilabizáltam, az alapján nem.
A kisfeszültségű részen nincs min veszteség keletkezzen !
Azt viszont nem tudom, hogy mit szól a trafó a négyszögjelhez - ott nagyon könnyen lehet nem is kis veszteség - legalábbis szerintem.

(#29310) atesss válasza Lompos48 (#29308) üzenetére


atesss
addikt

Ja-ja, ez igaz.
Viszont az RDSon érték szórásából (a pozitív és a negatív félperiódust vezérlő két külön darab különbözőségéből) könnyen keletkezhet talán nem teljesen jelentéktelen nemlinearitás, ami végeredményben egy DC offset-et fog jelenteni a váltakozó fesz. kimeneten. Jól gondolom ?

(#29311) Lompos48 válasza atesss (#29310) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Viszont az RDSon érték szórásából...

A tipikus érték 55mΩ, maximum 77mΩ. Nem kellene kétségbeesni emiatt. Egyébként ez a szórás a négyszögjelet tologatná fennebb vagy lennebb a primér oldalon milivoltokkal. Ha a jel szimmetrikus, akkor a trafó (lévén galvanikus elválasztó) szépen, szó nélkül helyezi el szimmetrikusan az időtengely körül.
Esetleges nonlinearitás ugyancsak olyasmi, amitól eltekinthetünk, gondolom, a nagyságrendek miatt. Szerintem jelentéktelen.

(#29312) atesss válasza Lompos48 (#29311) üzenetére


atesss
addikt

Ok, köszi.
Magának a trafónak a viselkedése sokkal fontosabb kérdés !
Arról neked mi a véleményed ?

(#29313) Lompos48 válasza atesss (#29312) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha 50Hz-en fog működni, akkor a gyors kapcsolási élek által keltett csengések (ringing) időben túl rövidek, ahhoz, hogy nyomjanak a latban. A négyszögjeleket a trafó valamennyire simítani fogják. Azért kérdés, hogy az így nyer váltófeszültsége hogy viszonyul majd a színuszhoz. Propotípusnál számolhatsz egy-két menetszámmódosításra.

Nagyon régen ('80-as évek), amikor gondok voltak a villanyellátással, mi nagyobb frekvencián dolgozó konverterekkel segítettünk magunkon, amik autóakkukról táplálva 25-40W-os fénycsöveket tartottak üzemben.

(#29314) didyman válasza darvinya (#29307) üzenetére


didyman
őstag

Mi köze a kapacitásnak ehhez? 4W-os csövet szeretnénk ellátni, veszteséggel együtt 5W 230V-on. Ha az inverternek hagyunk még egy W-ot, akkor körülbelül 6W, azaz 1,2A fog kelleni körülbelül. Ezt egy akármiylen mai ceruza méretű akku, normális elem gond nélkül produkálja.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29315) Lompos48 válasza didyman (#29314) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Arról nem is beszélve, hogy 5V-os akku nincs. :D

(#29316) sörösló válasza atesss (#29306) üzenetére


sörösló
aktív tag

A régi hordozható (cipelhető) csöves katonai rádiók anódfeszültségét hasonló módon állították elő. Csak akkor még nem félvezetős kapcsolóelemekkel hanem egy dimmernek nevezett relészerűséggel, ami állandóan rezegve ki-be kapcsolgatta az akkufeszültséget egy trafó tekercsein. Kb úgy nézett ki mint az autók villogóautomatája csak gyorsabban kapcsolgatott. Hogy hány Hz volt nem tudom, túl sok a teljesen mechanikus felépítés miatt nemigen lehetett, az akkufeszültség is erős hatással volt rá. De ami a lényeg, a trafó nem porvas volt hanem igazi nehéz vas! Ha jól emlékszem, valami csöves táska vagy autórádiót is gyártottak ilyet anno. A félvezetős kapcsolóelemek mellé meg én feltétlenül tennék diódát, vagy valami ipari IGBT-t használnék. Azokban töbnyire gyárilag benne van a védelem. Bazi nagyot tud rúgni, ha kedved van kipróbálni akkor kössél egy trafóra egy ceruzaelemet és hirtelen szakítsd meg az áramkört úgy, hogy folyamatosan markolod a trafó kivezetését. Ennél már csak a 2-300 V-ra feltöltött elko a jobb, amit úgy vágnak hozzád hogy: Figyelj, haver! És már repül is. Persze hogy ösztönösen elkapod, naná! :K

[ Szerkesztve ]

(#29317) Lompos48 válasza sörösló (#29316) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen. Akkor ezt hívták vibrátornak: :D Ha jól emlékszem nem dipper, hanem chopper volt a neve.

Sőt!!!:

[ Szerkesztve ]

(#29318) Lompos48 válasza sörösló (#29316) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És itt az anódfeszültség is:

Gondolom már soha az életben eszembe nem jutott volna ilyenekre (vissza)gondolni. :))

[ Szerkesztve ]

(#29319) sörösló válasza Lompos48 (#29317) üzenetére


sörösló
aktív tag

Lehet hogy Chopper, a fene se emlékszik már rá. 75-77 között voltam katona. Kb. 17 kiló volt a műszer + 2 lúgos akku, Kulikov antenna (hogy milyen jól bele tudott az akadni mindenbe! Echte orosz technik, atomrobbanást és harckocsiáthaladást is kibírt. Ebből a valamiből meg kettő darab volt a fiókjában, gondolom ez volt a gyenge pontja. ;)

[ Szerkesztve ]

(#29320) sörösló válasza Lompos48 (#29318) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha lesz egy kis időm küldök majd egy képet a fórumra. Aki kitalálja hogy micsoda, hazafelé menet bekaphat egy sört. Az agyamat eldobtam amikor megláttam. Hogy miket ki nem gyötört az emberi agyakból a kényszer!

(#29321) totya694 válasza Lompos48 (#29317) üzenetére


totya694
őstag

"Akkor ezt hívták vibrátornak"
A hengeres test megmaradt csak az anyaga változott és a működési elve. :P
Gyerek koromba sokat kísérleteztem a Moskvich-okból kiszerelt csöves rádiók anód előállító egységével(sokszor meg is csapott) :B azokban is ilyen vibrátor volt.
Az ilyesmi készülékek

Üdv:Attila

(#29322) zsolt19900


zsolt19900
őstag

sziasztok

valaki jártas a témában esetleg?

A kérdésem az lenne, hogy h4 foglalatú izzom van amiben van ugye külön szál a refinek külön a tompikának
Megszeretném oldani/datni -vezetékelni- hogy ha felnyomom a refit -nem a fénykürtöt, hanem a refi billenőgombot- akkor hagyja "égve" a tompitott izzószálat is, kvázi világítson mindkét izzózál a mocin

Megoldható? ha igen gondolom elektronikában jártas emberke kiméri, forraszt ahol kell és voálá, ugye? :B :)

Faragó Szolgáltatóház - Magyarszék - Autóalkatrészek és kiegészítők, Biztosítási alkusz, pénzügyi tanácsadás, számítógép javítás karbantartás, Új műanyag nyílászárók értékesítés, ingatlanközvetítés --HÍVJ VAGY ÍRJ BIZALOMMAL--

(#29323) sörösló válasza zsolt19900 (#29322) üzenetére


sörösló
aktív tag

Megoldható, de sok pótizzóval járjál és gyakorold a cserét sötétben tapogatva is. Sem a búra sem a közös kivezetés nincs méretezve erre a terhelésre (vezeték, akku, generátor?). Létezik ilyen megoldás (nem tudom mennyire szabályos, átmenne e pl. műszakin), de ott mindig külön izzó van külön lámpatestben. Nem biztos de mintha a négylámpás 1500-as Zsiguli vagy a "nagypolák" lett volna ilyen. Bár hogy egyszerre világított volna a refi és a tompított ??? 12 V-on egy 75 W-os terhelés 5-6 A plusz áram. Két izzó 10 A! Kérdés az is hogy mit szólna hozzá a kapcsoló, egyáltalán átköthető e simán vagy relézni kell?

(#29324) Gyula84


Gyula84
veterán

Hali

Valaki tud egy egyszerű kapcsolási rajzot egy 74hc244 tesztelésére? :B

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#29325) mezis válasza sörösló (#29323) üzenetére


mezis
nagyúr

Régebbi autókon (Lada, Dácia, Citroen BX), H4-es izzókkal vagy a tompított vagy a távolsági világított.
A újabbakon (Citroen C3, Renault Megane), kűlön-külön H7-es izzó van a tompítottnak meg a távolságinak és a távolsági mellett marad bekapcsolva a tompított is. (Ezt így kellemesebbnek találom mert nem lesz sötét az autó előtti útszakasz.) Ezek dízelek, ahol eleve nagyobb kapacitású az akku, ami meg az indításhoz kell.

mezis

(#29326) zsolt19900 válasza sörösló (#29323) üzenetére


zsolt19900
őstag

ha fénykürttel közlekedem szinte mindig, akkor gondolom eleddig is megölt volna valamit a masinában, nemde?! :)

műszakira meg visszaköttetem

mezis: pont ez az, nekem is "fekete lyuk" lesz a motor előtt, ha refit kapcsolok :( ezt szeretném kiküszöbölni

[ Szerkesztve ]

Faragó Szolgáltatóház - Magyarszék - Autóalkatrészek és kiegészítők, Biztosítási alkusz, pénzügyi tanácsadás, számítógép javítás karbantartás, Új műanyag nyílászárók értékesítés, ingatlanközvetítés --HÍVJ VAGY ÍRJ BIZALOMMAL--

(#29327) Lompos48 válasza Gyula84 (#29324) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a működését akarod kipróbálni, akkor elég egy próbaNYÁK. A 8 kaput egyenként kipróbálod "0" és "1" szintet kötve a bemenetekre és méred a kimeneteket.
A "3state" állapotot kissé bonyolultabb: össze kell kötnöd egy-egy kapu kimenetét az első és második szett kapuból, egyiken vezérled az OE/-t a másikon nem. Az előbbi kell diktálja a kimenetet, a másikat nem veszi figyelembe.
Nézd át hozzá az adatlapot.

Kapcsolási idők méréséhez ott van az ajánlás az adatlapon, az már igényel egy szkópot is.

Lévén CMOS, a táplálás mozoghat a 3...18V sávban, de a logikai szinteket is ennek függvényében kell a bemenetekre kötni valamint a kimeneti értéket mérlegelni.

Ami kell hozzá: kísérleti NYÁK, táp, mérőműszer, drótok, gondolkodás.

Sikert!

(#29328) moha21


moha21
addikt

Emberek! A Thermal conductivity................................ 0.765 W/m°C mennyire számít jónak/ rossznak ?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29329) vodkaboy22 válasza moha21 (#29328) üzenetére


vodkaboy22
addikt

MIhez képest és mire kell? :)
Hűtőpasztának vacak... :DD Najó nem annak is remek, de ez valami borda
Bordának nem rossz.
Ez azt jelenti, hogy 0.765 W hő teljesítményre 0.001 fokkal melegszik átlagosan. Mi ez vízhűtés 8kW-os lézerhez? :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29330) Lompos48 válasza zsolt19900 (#29326) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor egy diódával össze kell kötni a 2 égőt: anódja a reflektor kapcsolt kontaktusán, katód a másik izzó ugyancsak kapcsolgatottján. Reflektor bekapcsolásakor a dióda "felhúzza" a másik égőt is.
A dióda nem árt ha egy 10A-es példány és ha pl. 5A-ról beszélünk a tompított esetén, akkor a diódán "marad" 5A*(0.7...1)V, ami pedig 3.5...5W, tehát hűteni is kell.

(#29331) atesss válasza sörösló (#29316) üzenetére


atesss
addikt

A félvezetős kapcsolóelemek mellé meg én feltétlenül tennék diódát
Mit ajánlasz konkrétan ?

De ami a lényeg, a trafó nem porvas volt hanem igazi nehéz vas!
Én azért gondoltam erre, mert jelentősen egyszerűbb lenne egy ilyen kapcsolás, mint egy nagyfrekvenciás Step-Up konverter.
És kicsiben nem jelentősen drágább az alkatrész; 10W alatt nem olyan drágák a trafók.
Viszont sokkal több helyet foglal, és sokkal nehezebb - ez a most megcélzott helyen mindenképp hátrány.

IGBT-t azért túlzásnak érzem a 20W-os tartomány alatt. Na meg azért az már nem filléres, mint a Power MosFET-ek jelentős része.

(#29332) Gyula84 válasza Lompos48 (#29327) üzenetére


Gyula84
veterán

Kösz a gyors választ akkor majd nekiugrok holnap ha lesz időm :R

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#29334) atesss válasza Lompos48 (#29313) üzenetére


atesss
addikt

Az annyira nem nagy baj ha négyszög lesz a kimeneten.
Illetve nem tudom hogy baj-e, didyman - probléma lenne az általad ajánlott fénycső inverternek ez ?

Propotípusnál számolhatsz egy-két menetszámmódosításra.
Na épp ezt akartam kérdezni, hogy hogyan várható a kimeneti feszültség effektív értéke ?
Menetszám módosítás nem ok, én gyári, készen kapható trafóval dolgoznék !
Amiből ugye nincs olyan óriási választék; sőt igazából az 5V-os is ritka, 6V-os van több.

(#29335) moha21 válasza vodkaboy22 (#29329) üzenetére


moha21
addikt

[link] ez egy hűtőpaszta, annyira nem vagyok otthon bennük. CPU-ra mennyire érdemes használni vagy oda ez kevés?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29336) Lompos48 válasza darvinya (#29333) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez attól még nem 5V-os mert bemutattad. :D

1mp-ig 1.2A, vagy 60p-ig 200mA.

Ideális esetben a 600mAh : 600mA 1 óra hosszat, 1.2A félóra hosszat és 200mA 3 óra hosszat.
Ez már szorzás/osztás szinten van. :(((

(#29337) Lompos48 válasza moha21 (#29335) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gyengének néz ki ha összehasonlítod egy elég használt, de nem különleges típussal (ARCTIC MX-4), aminél ez a paraméter 8.5W/mK a te 0.765-öddel szemben.

(#29339) Lompos48 válasza darvinya (#29338) üzenetére


Lompos48
nagyúr

600mAh oszd vissza 1mp-re >>>>> 2460 A :D

1.2A szorozd fel 1 órára >>> félóra :Y

650mAh-s kijelzője >>> olyan nincs, csak esetleg 650mA-es kijelzője,

akkor pedig 650mA*4h = 2600mAh, pedig még az elektronikának is dukál valami.

Ez is szorzótábla volt

Hagyjuk! Jó? :(((

[ Szerkesztve ]

(#29340) mezis válasza zsolt19900 (#29326) üzenetére


mezis
nagyúr

Én egy 12 V-os relé behúzó tekercsét kötném párhuzamosan a távolsági izzószállal. Az érintkez kapcsoló geyik kontaktusát meg a 12 V valamelyik terhelhető biztosítékjára, a másikat meg a tompított izzó + száljához.

mezis

(#29341) Lompos48 válasza mezis (#29340) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze, akkor nem kell hűtés meg egyéb, de lehet nagyobb. :)

(#29342) darvinya válasza Lompos48 (#29339) üzenetére


darvinya
titán

:W :W

Na ezt rendesen benéztem.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29343) Lompos48 válasza darvinya (#29342) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez nem benézés. Ezt tudni, vagy megtanulni kell!

(#29344) moha21 válasza Lompos48 (#29337) üzenetére


moha21
addikt

Hmm hát ez szomorú :(

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29345) moha21 válasza Lompos48 (#29343) üzenetére


moha21
addikt

Esetleg tudsz ajánlani valami jót ami nem drága és nem is 10g? :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29346) darvinya válasza Lompos48 (#29343) üzenetére


darvinya
titán

Így igaz, rosszul tanultam meg.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29347) moha21 válasza Lompos48 (#29343) üzenetére


moha21
addikt

Ha ezt megnézem, akkor vajon mennyi értelme van a drágább pasztának?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29348) sörösló válasza zsolt19900 (#29326) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ezért írtam hogy gépfüggő, sokismeretlenes egyenlet. Én még csak a Mezis féle két izzós megoldással találkoztam. Ha egy izzón belül is bírja a két szál akkor király! A műszakit meg kell kérdezni, lehet hogy így is jó.

(#29349) totya694


totya694
őstag

Barkácsoltam egy kicsit

és a rajz

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#29350) Lompos48 válasza moha21 (#29347) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha csak a számértéket nézem, akkor nem sok. De azért gondolom van még fontos dolog, pl. hogy viselkedik huzamosabb idő alatt. Meg mekkora a felvitt réteg vastagsága.
Én utoljára 100A-es IGBT alá tettem egy HY-410 nevű pasztát jó éve, azóta nem volt gond vele. PCbe pedig évek óta nem pasztáztam újra, mert nem voltak problémáim.
Esetleg kerül valaki, akinek részletesebb ismeretet/tanácsai vannak.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.