Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30601) totya694 válasza vodkaboy22 (#30598) üzenetére


totya694
őstag

Én nem "szoktam" különösebben agyalni rajta.Greatz+3.3~4.700uF+R+3.3~4.700uF
Az R értékkel addig szoktam játszani amíg 6,2V-ra(ritkábban 6,3V-ra) be nem áll a fűtő feszültség.

Üdv:Attila

(#30602) PHM válasza kjani18 (#30600) üzenetére


PHM
addikt

Máshogy látom a problémát.
A rendelkezésre álló feszültség tartalék szűk 2V.
Ebből valamennyi, ha nem az összes az LM317 be- és kimenete közt elfogy.
Erre jön még a kimenet és az adjust láb közti kb 1,4V, és máris nem jut
elég feszültség a fűtőszálakra.
Áramgenerátoros alkalmazásról beszélünk ugyanis, ha jól vettem ki.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30603) Lompos48 válasza kjani18 (#30600) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Input-to-output differential voltage min 3V az LM317-nél.

(#30604) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30594) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Milyen csőtípusról beszélünk?

(#30605) totya694 válasza Lompos48 (#30604) üzenetére


totya694
őstag

Szerintem Ő rá gondolt :B

Üdv:Attila

(#30606) Lompos48 válasza totya694 (#30605) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Minek annak áramgenerátor? Amióta kitalálták és keresztelelésen estek át az elektroncsövek, az E betűvel kezdődőeknek a fűtőfeszültsége 6.3V. Ez az E betű pontos jelentése. Aztán annyi áramot szop, amennyi kell neki. Igaz, volt a P meg U széria, amiknek a fűtőárama volt megadva, mert sorbakötött fűtőszállal használták pl. régi lámpás TVkben.

(#30607) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30606) üzenetére


vodkaboy22
addikt

:) Akkor egyszerűen 8.2V-ra rakjak 4,7Ohm-ot 5w-osat azt elég az ecc88-nak ? Mer ha igen akkor jó és kössz a sok gondolkodást.
Már haladok megvan a nagyfesz táp graetz-el pufferrel még jön majd az LC elemek sokasága de már mérek feszt.
Röhej de 40VA-s 1:1-es vagy hasonló trafót 3-4 ezerből találtam volna ezért megelégeltem és fogtam ami van...
Volt 2db 16VA-s 15Vac-s trafóm amiknek secunderét raktam egy 12Vac 60VA után. (Nem így akartam mert többlet súly, de ez van itthon :) )
Egyik 16VA trafó egyik Anód táp másik trafó másik anód táp. 182Vdc-t kapok így a pufferkondin. Az csak elég lesz ehhez.

Annyi, hogy a 27k-s anód ellenállás helyett rakok 22k-sat. A többi marad.
Remélem a tápban a fojtó tekercsek nem esznek meg majd még sok feszt. Én tekercseltem őket és multiméter 0.6Ohm-ot ír nekik amit azért nem hiszek... mert itt már sok az abszólut hibája annak a vacaknak.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30608) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30607) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igen. És ha még ortodoxabb akarsz lenni, akkor még sorbakötsz egy 1-2A-es Schottky diódát az ellenállással, hogy nagyon közel légy a 6.3V-hoz.

A többi jónak tűnik. :K

(#30609) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30608) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez az ortodox haláli :DDD
Akkor marad ez a megoldás köszi így óccobban meguszom. :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30610) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30609) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az ortodoxia görög összetett szó, jelentése: igaz hit. :)

(#30611) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30607) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elővéve az Ohm nevű varázsló bűvös képletét, az derül ki belőle, hogy a pontos ellenállásérték a 4.7 helyett az 5.2 ohm lenne, amivel a diódát is megspórolnád. És 1.9W disszipálódna rajta. Esetleg válogatható lehet egy műszerrel a boltban a standard 5.1 értékűekből.

[ Szerkesztve ]

(#30612) darvinya válasza vodkaboy22 (#30598) üzenetére


darvinya
titán

Ép most voltam HR-ben nemrég és 2.2Ω 2W(vagy 5W) 5Ft-ba került.
Gondoltam veszek egy marékkal. :D

(#30607) vodkaboy22

Most látom a csövet 6DJ8 az is volt 100Ft-ért.
Holnap az az érzésem benézek óda. :C

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30613) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30611) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Fene válogat van pár száz schootky itthon ebbe is az kerül :) nagyfesz tápba is azt raktam volna ha nem lett volna nagyfesz így igaz már rég vettem de most vettem 2 graetz kockát.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30614) vodkaboy22 válasza darvinya (#30612) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én így vettem ma lomexnél 390uF 400V Elna kondiból 10-et 180Ft volt miért nem vettem többet? :F
Ezért általában 6-800-at leakasztanak...

És láttam valami érdekeset. Planar transzformátor pici mint egy kis vékony torroid nyáktrafó és 350W volt ráírva ez korrekt? Egyáltalán mi az a planar trafo konyveimben ilyen nincs...

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30615) totya694 válasza vodkaboy22 (#30614) üzenetére


totya694
őstag

Nekem is vehetsz 10-et :R
Itt szeged környékén akkor látok ELNA kondit ha valami márkásabb cuccot elbontok :B

Üdv:Attila

(#30616) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30611) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Khm biztos az a 1.9W ? 5.2 * 0.4^2 = 0.832W :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30617) vodkaboy22 válasza darvinya (#30612) üzenetére


vodkaboy22
addikt

6DJ8 hol??? Hova menjek? :DD HR?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30618) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30616) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igazad van, elfelejettem négyzetre emelni az áramot. Félrevezetett az általad választott 5W-os érték és az 1.9-et már győzelemnek könyveltem el. :)

Planar transzformátor pici mint egy kis vékony torroid nyáktrafó és 350W volt ráírva ez korrekt?

Nem inkább 350 windings (menet) jelent az inkább? Teljesítménynek nem hihető :N

[ Szerkesztve ]

(#30619) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30618) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezért programoztam a számológépembe pár saját fügvényt és ilyenkor reflexből veszem elő gondolkodás nélkül :DD
kb így néz ki beütve :

Pcurrent(4.7,0.365) és ebből mánis van eredmény :)
Ide vagy oda a tablet stb világban egy jó számológép nélkül sokkal lassabb vagyok. (Texas Instruments Ti-89)

De lehet 350W van írva az windings lenne? Egyáltalán mi az a planar trafó? Én se hittem a 350W-ot mert még inverter trafónak is kicsi volt...

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30620) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30619) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Végülis nem hülyeség az a planar trafó(cska). Érdemes megnézni egy leírást/adatlapot! Tényleg nagyon nagy számokkal dobálóznak, de magas frekvenciákon.

...Pcurrent(4.7,0.365)...

Bevallom férfiasan, hogy egy pár órája megjavított Palm IIIc-vel számoltam, csak mert miért ne. De átgondolhattam volna.

(#30621) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30620) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Egy jó szaki jó eszköz nélkül nem jó szaki! Mondta mindig a hegesztő mesterem.

Érdekes ez a planar adatlap akkor végülis kíváló kapcs táp alap egy ilyen planar trafó csak kell >1-200kHz ...
Na ez az amit már nehéz megcsinálni sima kis 555-össel :DD Ott már lehet aztán szórás meg gerjedésre esély...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30622) darvinya válasza vodkaboy22 (#30617) üzenetére


darvinya
titán

HR elektronikában a turkálójában.
EF80, 6DJ8, stb volt 100Ft-ért
Viszont volt eredeti csomagos 300-500Ft-ért csövek.
Pont mellette a 2.2Ω és még rengeteg minden fillérekért. :D

Ott vettem az HM-es Tungsram AC128-ast is.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30623) vodkaboy22 válasza darvinya (#30622) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez a Hr ugyanott van ahol a google kidobja a Hr elektronikát? (HR? ) Mer akkor holnap lesz oda egy utam :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30624) darvinya válasza vodkaboy22 (#30623) üzenetére


darvinya
titán

Igen.
A tértől 100m-re az utcában kis kék tábla.

El van dugva. :)

Amikor belépsz sok kibelezett dolog és a turkáló.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30625) PHM válasza darvinya (#30624) üzenetére


PHM
addikt

Szombaton nincsenek véletlenül nyitva?
Csak mert aznap úgyis arra felé járok majd.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30626) darvinya válasza PHM (#30625) üzenetére


darvinya
titán

Nincs. [link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30627) totya694 válasza darvinya (#30626) üzenetére


totya694
őstag

Jó reggelt!

Íme 1-2 szegedi kondi ár.Az az 1 Philips ne,hogy megtévesszen valakit olyan soha nem is volt csak jól mutat egy "márkásabb" is a sok-sok 1 évre gyártott kínai elkók közt.Ráadásul a belvárosból is kiköltöztek a buszállomástól 800m-re voltak most olyan 2km-re.Régebben a HQ-ból rendeltem néha de ott meg a posta volt iszonyat sok.

Üdv:Attila

(#30628) darvinya válasza totya694 (#30627) üzenetére


darvinya
titán

Hát az nem tudom mi a különbség radiális elko és a sima elko között.
De az árak annyira nincs nagy eltérés, viszont a választék…

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30629) totya694 válasza darvinya (#30628) üzenetére


totya694
őstag

A kiképzésükben van eltérés.

Üdv:Attila

(#30630) darvinya válasza totya694 (#30629) üzenetére


darvinya
titán

Ezt most hogy érted?
Mindkettő hengeres. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30631) totya694 válasza darvinya (#30630) üzenetére


totya694
őstag

Az egyiknek a 2 végén vannak a kivezetések ez által a NYÁK-on elég "messze" vannak a lábaik a másiknak meg egy oldalt vannak kivezetve és aránylag közel(ez utóbbi az elterjedtebb)

Üdv:Attila

(#30632) darvinya válasza totya694 (#30631) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30633) totya694 válasza darvinya (#30632) üzenetére


totya694
őstag

Régebben amikor még modulos műszereket gyártottak akkor a tervezésnél azt is bele kellett kalkulálni,hogy milyen magas lehet egy NYÁK-on a legmagasabb alkatrész.Az elkókat meg fektetve kellett a NYÁK-ra építeni.
Íme egy példa bár ebbe a műszerbe elkó alig található de a lényeget jól szemllteti.

Üdv:Attila

(#30634) darvinya válasza totya694 (#30633) üzenetére


darvinya
titán

Így még jobban látszik a bal felső nyákon.

Akkor radiális a fektetet kondenzátor.?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30635) totya694 válasza darvinya (#30634) üzenetére


totya694
őstag

A radiális az álló és az axiális a fektetett.

Üdv:Attila

(#30636) darvinya válasza totya694 (#30635) üzenetére


darvinya
titán

:R :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30637) dash17291


dash17291
tag

Sziasztok,

tekintsünk egy forrasztós verroboard-ot, és tegyük fel hogy van rajta egy pont ahol a példa kedvéért a következő dolgok találkoznak:

- egy ellenállás egyik lába
- egy kondenzátor egyik lába
- egy plusz átkötő vezeték egyik vége

Ezt a szituációt hogyan tudom reprodukálni egy dugaszolós breadboard-on?
Értem én hogy a topológia és a topográfia között mi a különbség, de ezzel nem tudok dűlőre jutni (nyilván egy lyukacskába 3 dolgot nem lehet egyszerre bedugni).

Brain damage? :))

Talán az nem értem, hogy a telt pötty a rajzon az egy atomi dolog-e, vagy lehet a nála végződő dolgok közé piciny vezetéket is képzelni.

[ Szerkesztve ]

(#30638) sörösló válasza dash17291 (#30637) üzenetére


sörösló
aktív tag

"a telt pötty a rajzon az egy atomi dolog-e, vagy lehet a nála végződő dolgok közé piciny vezetéket is képzelni."

Ajaj még nem is olyan picit is! Egyszer kerestem egy szerkentyűn egy alkatrészt ami a rajz szerint ott volt ahol. A valóságban a panel túlsó sarkán találtam meg. A többrétegű nyákon a tervezőprogram éppen ott talált neki helyet, fene a gusztusát. :W

(#30639) Lompos48 válasza dash17291 (#30637) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha sávok vannak, mint ezen:

akkor az emített 3 lábat ugyanabba a sávba kell forrasztani.

Ha kizárólag egymástól elszigetelt pöttyök, akkor képzelj el egy ilyenszerű elhelyezést:

Ha sikerül úgy elhelyezni az alkatrészeket, hogy az említett lábak szomszédos lyukakba kerülnek, akkor azokat forrasztással is össze lehet kötni, drót(ok) nélkül.

(#30640) dash17291 válasza Lompos48 (#30639) üzenetére


dash17291
tag

Köszi, ez világos.

A sávosnál a három lábnak fenn kell tartani egy külön sávot, vagy lehet ott tőlük jobbra illetve balra más alkatrész is? A külön sáv persze úgy is érthető hogy két helyen elvágom szikével a tracket.

Mert mégegyszer, az a bajom, hogy ha nézem ezt a bizonyos sávot az egyik vége felől, akkor abban akárhogyan is, de lesz a három lábnak egy sorrendje. Először az elsőig tudnak elgyalogolni az elektronok, utána a másodikig, és így tovább. És persze lehet mindenféle oldalról szemlélni. Na de egy áramkörnek egy ez egy fundamentális része, gondolom nem véletlen a terminológia sem, amikor azt mondják hogy pl. valamit az adott "ellenállás lehúzz a földre", etc., akkor annak jó helyen kell lennie, hogy ez megtörténjen.

Tehát annak ellenére hogy mondjuk a három végződés "szétterül" még ugyanúgy fog működni minden?

(#30641) totya694 válasza Lompos48 (#30639) üzenetére


totya694
őstag

Van 20db használ ilyen IC-m mit tudnék én ezekkel kezdeni?Pl.Füles erősítő?

Üdv:Attila

(#30642) CPT.Pirk válasza dash17291 (#30640) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez fizikailag nem így működik, a vezető sáv ellenállása ilyen távolságon jó közelítéssel vehető nullának, a felület pedig ez miatt ekvipotenciális felületnek. Ez azt jelenti, hogy az elektronok egyszerre fognak elindulni a feszültség hatására az anyag teljes egészében. Az elektronok összesített sebessége pedig néhány centiméter másodpercenként.

A lehúzás a tápra / földre annyit jelent, hogy nem közvetlen odakötöd a tápra v. a földre az áramköröd adott részét, hanem egy ellenálláson keresztül. Pl. "lebegő", fel nem használt lábakat állítanak így a kellő logikai szintre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30643) vodkaboy22 válasza totya694 (#30641) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Annak nem biztos, hogy jó oda jobb IC kell szerintem. De tápba és sok más helyre kíválló lenne :) :K

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30644) totya694 válasza vodkaboy22 (#30643) üzenetére


totya694
őstag

Csak olyan szép arany "színűek" a lábai :B

Üdv:Attila

(#30645) PHM válasza CPT.Pirk (#30642) üzenetére


PHM
addikt

"Az elektronok összesített sebessége pedig néhány centiméter másodpercenként."
Ilyen lassúak lennének?
Én úgy tudtam, hogy közel fénysebességgel közlekednek.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30646) dash17291 válasza CPT.Pirk (#30642) üzenetére


dash17291
tag

:R

(#30647) CPT.Pirk válasza PHM (#30645) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az elektronok egyirányú mozgásának átlagsebessége csak kb. 0,1mm/s, viszont az áramlás a fém egész hosszában szinte egyidejűleg indul meg, ezért a villamos áram terjedési sebessége a fémben a fény sebességét közelíti. (A jelenséget úgy képzelhetjük el, mint ha egy cső teljes hosszában golyók sorakoznának. Ha a cső egyik végén egy golyót benyomunk, a golyók egymást egy-egy hellyel arrébb nyomják, ezért szinte ugyanabban a pillanatban kigördül a cső távoli végén egy golyó, noha egy-egy golyó a csőben csak alig mozdult el.) [link] Konkrét számítás itt: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30648) PHM válasza CPT.Pirk (#30647) üzenetére


PHM
addikt

Ez nekem valahogy kimaradt.
Hiába, mindig tanul az ember. :R

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30649) CPT.Pirk válasza PHM (#30648) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igazság szerint csak fősulin tanultam (villamosipari anyagismeret órán), máshol nem beszélt róla senki.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30650) Lompos48 válasza totya694 (#30644) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azok a lábak arannyal vannak bevonva. Jah, nem rengeteggel, de mégis. :K
Spájzold be! Jók lehetnek tápba, ide-oda, ahol nem repkednek a 100 kHz-ek, de füles erősítőbe éppen nem.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.