Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30701) Lompos48 válasza DonThomasino (#30700) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szép! :D

De igen, ha az eredeti akku is 12V-os volt.

(#30702) DonThomasino válasza Lompos48 (#30701) üzenetére


DonThomasino
veterán

Igen 12V 7aH van rá írva.

Ez az akku így 100% hogy használhatatlan?
Ne is próbáljam töltögetni.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#30703) Lompos48 válasza DonThomasino (#30702) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Próbáld meg, de kicsik/minimálisak az esélyeid. Csak időt és valamicske áramot fogyaszt.

(#30704) DonThomasino válasza Lompos48 (#30703) üzenetére


DonThomasino
veterán

Mondjuk ha egy 3AH ás helyére menne robogóba?
Így h meg van nyílva nem veszélyes ez?
Más: hogy vannak vezetékek piros fekete sárga, miért van 3?
PHM: adnak érte zsozsót?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#30705) PHM válasza DonThomasino (#30702) üzenetére


PHM
addikt

Az az akku szét van nyílva, szerintem ne is próbálkozz vele.
Mehet a veszélyes hulladék gyűjtőbe.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30706) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30689) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Készül a következő csöves :DD

Morgan jones dual monoblock elrendezés és 20Hz alá szúrt táp :DD

4*10uF wima kicsatoló csatornánként így nagy impedanciás fejeshez elhagyom az elkot a kicsatolásról. :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30707) darvinya válasza vodkaboy22 (#30706) üzenetére


darvinya
titán

Grat. :C

De ez már inkább erőmű. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30708) vodkaboy22 válasza darvinya (#30707) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A dobozoláson sokat gondolkodom még...

Mibe tegyem szerintetek fa doboz? vagy fém? (fém kevésbé lenne esztétikus)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30709) darvinya válasza vodkaboy22 (#30708) üzenetére


darvinya
titán

Elsősorban az elrendezés kérdés adja választ.
Fém:
Előtérben lesz a csövek(mellette a kondenzátorok a két szélén) és háttérben a trafók.
Fa:
Asszimetrikus balról jobbra.
Legnagyobb trafó mellette kondenzátorok(nagy szűrők), csövek, kis trafók.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30710) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30706) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na ez pofás. Melyik Morgan Jones verziót csináltad meg?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30711) tzsolesz válasza vodkaboy22 (#30706) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

De vágyom egy ilyen jó erős cuccra. Csak hát se utána, se elé nem tudnék semmi érdemlegeset kötni. Amik nekem vannak azok csak max bulizgatni, nyársalgatásokra valók hangfalak. Na meg nincs a gépben komoly hangkari sem..... :(((

(#30712) CPT.Pirk válasza tzsolesz (#30711) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az alsó Morgan Jones az füles erősítő, az elé egy DAC-ot célszerű tervezni.

Am. egy jó hangkártyáért nem kell sokat áldozni, ott van pl. a régebbi Audigy széria olcsón, speckó driverrel v. Linuxot használva igen jó cucc lesz belőle.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30713) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30710) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Amit feljebb linkeltem 3db phillips ecc88-assal. Visszacsatolt 100k-val. Csak kicsat elko nincs helyette van 4*10uF wima. :DD Már nagyon kiváncsi vagyok rá!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30714) vodkaboy22 válasza tzsolesz (#30711) üzenetére


vodkaboy22
addikt

DAC (külső hangkártya) Építése ennél azért jóval ólcsobb tud lenni. Nekem a trafókkal itt szerencsém volt mert ott voltak az ágyam alatt porosodva... De csak a 8db nagy piros kondenzátor a végén darabja >500Ft ... A nagy elkokkal is szerencsém volt annak darabja 180Ft-vol. De a többi borsos tud lenni ha nem turizol... és bontasz... :W

Jó dac-ot használtan 20-40 között már lehet kapni aminél szerintem sokkal jobb se kell feltétlen mert kevesen hallanak különbséget a 40-50 ezres és a 400 ezres között... (Én szerintem ha nem vért pistulnék akkor nem hallanék sok különbséget ami miatt egyáltalán megfontolnám egy drágább vételét.)
Utána egy használt kb 20k körüli fejes lesz (beyerdynamic dt770 pro 250 ohm-os) ha lesz pénzem egy dt990-es is esetleg valami hasonló áron használtan.
Valami csöves bufferrel elátott dac-ot akarok még csinálni esetleg. (DA chip után opa-k helyett valami ilyet tennék : ) Csak más csövekkel és nem ekkora fesszel. De opa kapcsolásban.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30715) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30713) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az MJ-ben nem E88CC csöveknek kellene lennie? Én azokkal építettem meg.

Az a Wima-s megoldás tetszik, kíváncsi leszek mit tapasztalsz vele.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30716) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30715) üzenetére


vodkaboy22
addikt

E88cc ecc88 utána jártam egy és ugyanaz.... :DD Phillips ecc88-asok vannak az MJ-ben. A wima miatt engem is érdekel majd az eredmény :DD Írok róla majd egy cikket megint :R De jó előérzetem van vele.
volt lomex-ben 40uF-os wima is csak rohadt nagy volt és drága...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30717) totya694 válasza vodkaboy22 (#30716) üzenetére


totya694
őstag

Honnan vab Beked Philips ECC88-ad? :U
Az E88CC egy ipari cső 10000h várható élettartammal míg egy ECC88 pár 1000h-t adnak

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30718) CPT.Pirk válasza totya694 (#30717) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezek a cső élettartamok mennyire biztosak?

Az ismeretlen ideig ment ECL / PCL86 csöveim lassan két éve napi 8-16 órában mennek minden nap. ;]

vodkaboy22: a Wima melyik típusa ez kondi? Én 4.7uF-es MKP4 példányokat vettem a jelutakhoz, baromira megérte betenni őket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30719) totya694 válasza CPT.Pirk (#30718) üzenetére


totya694
őstag

A rádióamatőrök akár pár óra alatt is ki tudnak nyírni 1.1 adócsövet de ők pl. az 1kW-os csőből másfelet hoznak ki.Ha Te sem hajtod csúcson az ECL 86 csöveidet akkor többet is elmegy mint amit a gyártó meghatároz

Üdv:Attila

(#30720) vodkaboy22 válasza totya694 (#30717) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Biztos? TŐLED vannak akkor rosszul tudtam... forumon azt írták hogy ugyanaz a 2.
:D És akkor rosszul írtam akkor e88cc-m van.

Eddig pár 6n1p csövön kívül és pár 6n16b (tőled is van) kívül csak tőled szereztem csövet.
A 6n16b-knek lassan meg van a a tervük hova fognak kerülni és lehet kell még 1... most van 7db. Vagy lehet 6db-al megoldom... Még tervezgetek. Hol van a cső árlista ? :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30721) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30718) üzenetére


vodkaboy22
addikt

MKS4 -es 250V 10uF-os wima kondi.
Én se tervezem agyonhajtani a csöveket nincs rá szükség...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30722) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#30718) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem egy garantált paraméter, hanem statisztika, aminek érvényesnek kellene lennie.

(#30723) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30720) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Paraméterek szempontjából azonosak. A katódbevonásuk (valami báriumoxidos izé) ellenben dupla vastagságú. Ez az, ami nagyjából az élettartamát meghatározza.
Ha nem használod a maximális anódfeszültségek közelében, akkor elmenegetnek 6.1-6.2V fűtéssel is szépen majdnem ugyanannyi ideig az ECC88-osak is. Na, meg nem árt az anódfeszültséget késleltetve kapcsolni, mikor a fűtés már felfutott, mert a hideg katódról a hirtelen növekvő elektromos tér tépi a bevonatot.

(#30724) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#30723) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a feltépés dolog mennyire tuti? Jó ideig olvastam a csöves fórumot HE-n, igazából nem tudtak megegyezni a témában, egyik szerint kell, másik szerint totál felesleges.
Nálam sincs késleltetés.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30725) Lompos48 válasza CPT.Pirk (#30724) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Én valamikor így tanultam. Ezért mentek tönkre a rádiókban az ECH, EF, EBL csövek, ha az elágáns, modern diódahidakra (szelén vagy szilícium) cserélték le az EZ80-as egyenirányítókat.

(#30726) CPT.Pirk válasza Lompos48 (#30725) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, én maradtam a modern diódás hídnál, az EZ80 nem tud elég áramot leadni ekkora erősítőhöz, mint amit én használok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30727) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Üdv!

Valaki tudna valamit mondani ennek a tápegységnek a működéséről?
Az áramkorlát szabályozás és a rövidzár-védelem nem működik a megépített áramkörömben és nem tudom merre induljak el a hibakeresésben. :(

(#30728) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30725) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Még nem késő szerinted akkor van értelme egy ilyet beépíteni? a tápba ?
Ha igen akkor mivel? Milyen változtatással?
Kb 175DC anód tápom van. Eddig graetz híd + 390uF + 28k-kék nagy led (fogyasztónak kikapcsolás után és "dizájnra" :DD )
A mostani táp után tervezek 2db 2*12mH torroid szűrőt végig soroson 48mH-nek rakni és utána 4*390uF kondit még aztán anód. A szűrő elé és az eddigi táp után lehetne akár valami tenni egy kis hely van még.
Válaszod és tanácsod ahogy mindig köszi :DD :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30729) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30728) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Legegyszerűbb egy kis relés kapcsolás, ami késleltet, mint egy koppanásgátló.
A rajzod jó lehet, bár az R4/Tr2 túláramvédelem feleslegesnek tűnik.

@CPT.Pirk
Hmm, én maradtam a modern diódás hídnál, az EZ80 nem tud elég áramot leadni ekkora erősítőhöz, mint amit én használok.

Mindkettőtöknek: Ez egy elméletileg lehetséges, gyakorlatilag néha tapasztalt jelenség, potenciális rizikófaktor. Tehát nem egy órarendszerűen érkező gyorsvonat, hanem inkább egy rosszul rögzített tetőcserép. :) . Megtörténhet. Ezért jó tudni róla.

(#30730) Lompos48 válasza _ATi_1 (#30727) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Délután majd próbálom valamennyire elmesélni...

[ Szerkesztve ]

(#30731) totya694 válasza vodkaboy22 (#30728) üzenetére


totya694
őstag

Létezik csőbe zárt késleltető is.X idő elteltével zár a benne lévő érintkező ha feszültségre kapcsolják.
Itt pl egy csövet használ időzítőnek

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30732) darvinya válasza _ATi_1 (#30727) üzenetére


darvinya
titán

A beépítet alkatrészekben lett változás, azaz lett helyettesítve?

Más

Holnap megyek a HR Elektronikába és ha kell megnézek dolgokat.
PÜ-ben várom a kéréseket.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30733) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30729) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha a tranyó + bázis ellenállás + elkot megépítem akkor 175V-hoz kb 20-30mA-hez milyen tranyót ajánlasz?
kondinak valami pár 4-10uF elkót rakok + 47k ellenállást és a kettő közé kötném a bázist. Így amikor 47k feltöltődik a kondi nyit teljesen a tranyó csak milyen tranyó ? :DD És 10uF nem lenne kevés ?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30734) _ATi_1 válasza Lompos48 (#30730) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Előre is köszönöm. :R

darvinya: Egy helyettesítés van benne: 2N3054 helyett 2N3055 van.

(#30735) totya694 válasza vodkaboy22 (#30733) üzenetére


totya694
őstag

1-2 példa
Épp ez nem teljesen az amire első körben gondoltam :B

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30736) vodkaboy22 válasza totya694 (#30735) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Érdekes. De lehet maradok a tranyós megoldásnál. Mer az 3 kis alkatrész amivel vacakolni se kell sokat és kis helyen is elfér. :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30737) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30733) üzenetére


Lompos48
nagyúr

175V esetén kissé nehéz megoldani (kis helyen). Mivel a fűtőszál néhány másodperc alatt izzik fel, ezért ekkora késleltetéshez (hirtelen számolva 4.7 sec) 470k-s ellenállás kell a 10uF-os kondenzátor mellé. Arról nem is beszélve, hogy a tranzisztor kiválasztása sem lenne egyszerű. 100uF-os kondenzátor mellé 47k-s ellenállás kellene. Mindkét esetben olyan, ami tűri a 175V-os feszültséget. Az pedig már komolyabb geometriai méreteket ölt.

Én ajánlanám inkább a relés megoldást. Ha jól emlékszem a fűtést egyenárammal oldottad meg, akkor pedig mi lenne, ha ezzel oldanád meg inkább?

[ Szerkesztve ]

(#30738) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30737) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezt nem teljesen értem.
Magyarul a fűtő 6.3V-ra tegyek egy ilyen kapcsolást ami amíg a kondi nem tölt fel a tranyó nyitva van így a relé nem enged amint a kondi beáll a tranyó zár és relé elenged mehet anódfesz. Jól gondolom? De ezt nem kell a fűtéssel sorosan tenni csak a fűtés tápjára. A fűtés táp pedig 6Vac schottkyval egyen 8.3V kb azután 5.1Ohm és utána fűtőszálak egyenként. 2 monoblock anódtápom van külön külön ha a két független párhuzamosan bekötött relét teszek anódtáp egyik anód másik az jó?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30739) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30738) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Melléfogtál! A fűtés indul rendesen. A relé nyugalomban van (nyitott), amíg az időzítés tart, utána meghúz és rákapcsolja az anódfeszültsége(ke)t az erősítőre. Párhuzamosan kötöd/táplálod ezt a kicsi kapcsolást a fűtéssel. Ha pedig 2 anódtápod van, akkor próbálsz egy 2 áramkörös relét szerezni, mindegyik "szelete" kapcsolgat egy-egy anódfeszt.

(#30740) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30739) üzenetére


vodkaboy22
addikt

HEHEHE erre gondoltam csak nem éppen jól fogalmaztam meg... :DD 2 relé 2 kis kondi + 2 ellenállat nem is sok. szilárdtest relének van értelme ide? vagy milyen relét szerezzek?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30741) totya694 válasza vodkaboy22 (#30736) üzenetére


totya694
őstag

Végre találtam egyet pl. ilyenre gondoltam vagy csúnyának tartod? ;]

Üdv:Attila

(#30742) vodkaboy22 válasza totya694 (#30741) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Na ha van ilyen kapásból 2öt is küldhetsz :DD Ha jól értem ez egy cső relé amit csak fűteni kell és 30 másodperc múlva átengedi az anódtápot simán.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30743) Lompos48 válasza _ATi_1 (#30727) üzenetére


Lompos48
nagyúr

- Zöld: soros szabályzóelem. Tulajdonképpen egy egyszerű (3 tranzisztorból álló Darlington kapcsolás) emitterkövető. Ismétli a T1 bázisára jutó feszültséget 3 B-E átmenetnek megfelelő feszültséggel kevesebbel.

- Piros: referenciafeszültség, amihez hasonlítja a kimeneti feszültség valamekkora hányadát a hibaerősítő (lila).

- Lila: Hibaerősítő, észleli a referencia és kimeneti feszültség (visszacsatolt hányada) közötti különbséget (hibát, eltérést) és tesz a különbség megszüntetéséért.

- Sárga: Túláramvédelem. Figyeli a kimeneti áramot az Rx monitorizáló ellenálláson, azt hasonlítja a P1-en beállított áramlimit értékkel. Ha nagyobbat észlel vágja a kimenetet a soros elem bázisán keresztül.

- Barna: Védelemjelzés. Ha már úgyis szabadon marad az IC egyik erősítője (C), akkor a túláramvédelem (D) kimenetéről leolvassa az áramlimit megjelenését és egy LEDen meg is "mutatja".

- Kék: azt nem én rajzoltam oda. :))

[ Szerkesztve ]

(#30744) totya694 válasza vodkaboy22 (#30742) üzenetére


totya694
őstag

Igen ez pontosan az és direct erre találták ki (persze lehet használható másra is)

Ilyet én is vadászok mert nekem az OT-100-nál majd 1kV környékét kell késleltetnem és még ott van a 4Q025 higanygőzös egyenirányítő cső is aminek szintén nem árt késleltetés mert ha nincs felmelegedve eléggé a cső akkor képes átütni és jobb is nem beszélni a lehetséges következményekről.
Még csak azért nem kezdtem el a megépítését mert szeretnék minden csőből először tartalékokat elspájzolni(de szép magyar szó ez is ;] )
Még az is lehet első körben használt de jó OT100-al rakom össze....(de még az sincs sajnos)

Hupppsz hát ez nem az a pénz amit megadnék érte

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30745) totya694 válasza vodkaboy22 (#30742) üzenetére


totya694
őstag

(#30746) darvinya válasza Lompos48 (#30743) üzenetére


darvinya
titán

Kék ez szerepel csak a nyákon. ;]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30747) Lompos48 válasza darvinya (#30746) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért egy-két nap alatt talán én is rájöttem volna. :DDD

(#30748) vodkaboy22 válasza totya694 (#30745) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez még mindig drága... Ahhoz képest, hogy relé + kondi + tranyo mennyibe van... De ez még annyira nem is érdekelne inkább az, hogy nem beszerezhető :O

Ezért maradok Lompos által linkelt relésnél. Van ahhoz valami jó szilárdtest relé?
relé Pl ilyen ehhez jó lenne az a tranyós kapcsolás 8.2V-ról?

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30749) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

kis relé

Vagy inkább ilyen relét tegyek be? Azzal a kapcsolással? :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30750) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30748) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azokat nem 20-30 mA-re találták ki. De pl. ilyet használhatnál. A Conrad reklámozza. Godolom találhatsz még sok hasonlót.

Amit közben linkeltél nyugodtam használhatod. De méginkább 6V-os verzióban ezt: [link]

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.