Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29101) Phvhun válasza Lompos48 (#29094) üzenetére


Phvhun
őstag

Nagyon durván túllőttem a célon, nagyon jól szól.
Jobban hallom fülesben az óra kattogását, mint szabadfüllel, úgy hogy messzebb van tőle a mikrofon, és harmad hangerőt ad csak ki a windows.
20 centire rakva tőle a fülest már gerjed: https://dl.dropbox.com/u/71488472/gerjed.mp3 ( több hangsáv van összemixelve, tök fun hangja van :D )
Hogyan lehetne rátenni egyszerűen több hangsáv elleni szűrőt, és hangerővédelmet?

[ Szerkesztve ]

(#29102) darvinya válasza Phvhun (#29101) üzenetére


darvinya
titán

Grat.

Felrakod áramköri rajzát ahogy most van?

(#29099) Lompos48

Már kezd szemetszúrni pár dolog ami nem igazán jól van.

1. SF128 tranyó, miért 2N2219-es amikor ezek a helyettesítői BC140,BC141, BC300, BSW39, 2N1889...90

2. SC307 ami inkább BC307 mint BC212-es

Pláne a 10Ω

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29103) r-chee


r-chee
őstag

Kérdésem az urakhoz:
Az efféle mechanikus időzítő kapcsolók hálózati áramtól függetlenül látják el a "visszaszámlálást"?
Mini kamerához szeretnék egy ilyet felhasználni time lapse-videó készítéséhez hasonló módon :). Ha lehetséges, persze.

üdv.

[ Szerkesztve ]

Origin (BF3, BF4) nick: r-chee *** BFBC2 game nick >> r-chee [HUN] --- Logout blog bejegyzéseimnél >> BFBC2 és Battlefield 4 PH! játékosnévsor és magyar szerverek listája

(#29104) Phvhun válasza darvinya (#29102) üzenetére


Phvhun
őstag



(#29105) Lompos48 válasza darvinya (#29102) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha elejétől fogva berajzoltad volna az R506-ost, akkor (lehet) kiszámoltam volna a 10Ω-os ellenállást.
Egy hét közelharc után "kiderült", hogy a PNP emittere felfelé, a táp felé van kötve az ellenálláson keresztül. Itt makacs voltál.

SF128 tranyó, miért 2N2219-es amikor ezek a helyettesítői BC140,BC141, BC300, BSW39, 2N1889...90

Nincs szentírás az ekvivalenciákra. Számtalan változat létezik, sokkal/sokszor több, mint amiket táblázatokban feltüntetnek. A 2N2219 egy kitűnő ipari alkalmazásokra kifeljesztett típus, tökéletesen megfelel oda.

SC307 ami inkább BC307 mint BC212-es

Mint fennebb: semmi inkább!

Most, hogy megvan a helyes rajz, szánj rá egy órácskát és vesd össze sorban az általad beszúrt rajzokkal. Rájössz, hogy mennyi időt húztunk le a klotyón. :)

[ Szerkesztve ]

(#29106) Lompos48 válasza Phvhun (#29101) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:C

20 centire rakva tőle a fülest már gerjed

Ez természetes mindaddig, amíg a füles hangja bármilyen műdon visszajut a mikrofonba. Csak a füles akusztikus szigetelésével küszöbölhető ki meg az erősítés/érzékenység csökkentésével.

Hogyan lehetne rátenni egyszerűen több hangsáv elleni szűrőt, és hangerővédelmet?

Olyan szűrőt még nem találtak ki. Ahány hangot érzékel a mikrofon, annyit erősít szimultánban.

Hangerővédelem alatt mit értesz? Szerintem vagy az R2-ből vagy a kimeneti potméterből kell/lehet leszabályozni az erősítést.

(#29107) darvinya válasza Lompos48 (#29105) üzenetére


darvinya
titán

R506 pedig ott volt R4-es néven, de átrajzoltam a jobban láthatobb legyen.
Itt ami most van lapon.

Viszont van egy két dolog ami nem stimmel.
1. 2N2905A(alsó) lábai nem.stimmel, azaz ott van plusz kondenzátor ami az eredeti rajzon nem így szerepel.

2. BC212-es továbbra is téma és másként szerepel az eredetin.

És még pár dolog 22?F ami most 27nF(C2), 150?F.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29108) Phvhun válasza Lompos48 (#29106) üzenetére


Phvhun
őstag

A mikrofon az mondjuk rá lesz téve a monitor tetejére, tehát viszonylag messze van a számtól, ahogy beszélek, ezt nagyon erősíteni kell. Viszont ha mondjuk leesik valami vagy valami egyéb zaj van, akkor hirtelen megnő a hangerő, és ez ellen lehetne valamit kitalálni, hogy ne süketüljenek meg a túloldalon, ahova megy a hang.

(#29109) darvinya válasza Phvhun (#29108) üzenetére


darvinya
titán

Ilyesmire gondoltál, hogy bizonyos hangszín jöjjön át a mikrofontól?

Dinamikus hangerőhőz sok minden kell, mert az erősebben hangzó beszédet is faragja.

De egy jó szivacs nagyon csőkkenti a hirtelen fellépő zajt.
Mint a stúdióban + köpködő harisnya. :)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29110) Lompos48 válasza darvinya (#29107) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Most már azt mondanám, hogy ne törődj az általad összerakott rajzzal, ha megvan az eredeti. Vedd azt alapul!
A te rajzodon a C8 és C9 olyan helyen vannak, ahol nem lehetnek.

A sárga kerámiakondi 150pF-os. A másik nem látszik, de azonosítsd a jó rajzból%!

A BC212-nél vedd elő az adatlapot és nézd meg a lábkiosztást!

És még pár dolog 22?F Az 22pF, magasfrekvenciás negatív visszacsatolás, gerjedés ellen.

Ismétlem hangsúlyozottan az első mondatot.

(#29111) Lompos48 válasza Phvhun (#29108) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezt hívják dinamikakompresszornak. Bonyolultabb sokkal az egész cuccodnál:

vagy

Ezt döntsd el te! :D

[ Szerkesztve ]

(#29112) Phvhun válasza Lompos48 (#29111) üzenetére


Phvhun
őstag

Letekertem a hangerőt. :DDD

(#29113) sörösló válasza didyman (#29097) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Attól meg a kisülőcső élettartama drasztikusan romlik."

Mitől is?

"Nem kell négyezerért venni, keress bontottat, vagy vaterán. Bagóért van."

Tényleg bagóért van a Vaterán, csakhát ugyi az a fránya postakőccség...
Én ingyér is adok neki ha eljön érte Nyíregyházára. 450 Ft-os benzinnel még a szomszéd faluból is meggondolandó akció! :K

(#29114) sörösló válasza r-chee (#29103) üzenetére


sörösló
aktív tag

A "Megjegyzés" rovat az adatlapon azzal kezdődik, hogy "a készülék csak akkor működik ha csatlakoztatva van a hálózatra". Innentől világos hogy motoros működésű a lelkem, nem rugó hajtja. A beállítása mechanikus csupán. De ha kétségeid vannak, keress egy boltot ahol kézbe foghatod. Ha ketyeg, akkor tényleg mechanikus. Ha nem ketyeg akkor villanyhajtányos. :K

(#29115) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv

Panelban a fali antenna csatlakozónál valahogy ki lehetne mérni, hogy felül a tetőn valami antennához csatlakoztatva van-e?

Switch Tax

(#29116) didyman válasza sörösló (#29113) üzenetére


didyman
őstag

Attól "is", hogy az elektródok emissziós bevonata nem szereti sem az alul-, sem a túlhajtást, fokozódik az eróziója, amitől a cső élettartama csökken. A fénycsövek és a higanygőzlámpa bár rokonok (kis-, illetve nagynyomású higanygőzlámpák), üzemi feszültségük és áramuk jelentősen eltér, az előtétek megválasztása ennyire esetlegesen, mérés nélkül sosem jó ötlet. Mindkét típusnak van egy tólig üzemi tartománya, amin belül optimális a kisülőcső hidegpontjának és katódjainak hőmérséklete, azon belül lehet büntetlenül mozogni, azon kívül pedig meredeken romlanak az üzemi jellemzők, sem a fényhasznosítás, sem az élettartam nem hálálja meg ezt. A fémhalogének, meg a T5 fénycsövek különösen érzékenyek erre, a higanygőz, illetve régebbi T12, T8 csövek kevésbé.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29117) Lompos48 válasza MasterMark (#29115) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem, mert az antenna előbb egy erősítőbe "érkezik" majd annak a kimenete van szétosztva az épületben.

(#29118) MasterMark válasza Lompos48 (#29117) üzenetére


MasterMark
titán

Hmm köszi. És ez hogy néz ki vagy hova szokták rakni?

Switch Tax

(#29119) Lompos48 válasza MasterMark (#29118) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valahova egy fémszekrénybe a lépcsőházban.

(#29120) And válasza MasterMark (#29115) üzenetére


And
veterán

Egyszerű méréssel akkor sem jutnál sokra, ha közvetlenül az antennára, splitterre vagy közösítőre menne a kábel, mert az antennák és az említett szerelvények DC-n a csatolások és illesztőtagok miatt általában szakadást vagy rövidzárat képviselnek. Legfeljebb spektrumanalizátort tudsz rákötni a kábelre, hogy megnézd, ad-e valami jelet. Vagy rögtön egy tévét, az gyakrabban kéznél van.. (Nálunk a tetőantennához tartozó lépcsőházi erősítő a legfelső emeleten, közvetlenül az antennarendszer alatt lett telepítve, egyszerűen felcsavarozták a falra a plafon közelében. De már 20+ éve nincs használatban, mióta az első soros kábeltévé-rendszert kiépítették.)

(#29121) MasterMark válasza And (#29120) üzenetére


MasterMark
titán

Erősítőre kötöttem, de alig jön valami be. Sima kábellel az erkélyen kilógatva is több minden jön (az se sok). Ezért akarok utánanézni, hogy mégis mi lehet ezzel, mert azért mégiscsak jobb lenne a tetőről fogni a jelet.

Switch Tax

(#29122) Lompos48 válasza MasterMark (#29118) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Internet ördöge miatt dupla.

[ Szerkesztve ]

(#29123) totya694 válasza MasterMark (#29121) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Nálam egy koax kábelen jön a net és TV adások (a csomagba foglaltak szerint 36 TV adó és pár Rádió állomás)
Nálam is ugyan ez a helyzet csak még annyival rosszabb a kábelen jövő rádió állomások sokkal halkabbak is.

Üdv:Attila

(#29124) MasterMark válasza totya694 (#29123) üzenetére


MasterMark
titán

Elméletileg kábelen itt is jönnek rádiók, azt még nem próbáltam. (Mert nem megy össze a kábel. :D)

De a falban lévő csatlakozó az más.

Switch Tax

(#29125) darvinya válasza MasterMark (#29121) üzenetére


darvinya
titán

Nincs szakadás a coax -ban, vagy öreg a maga a kábel.

A kültéri kábelt illik 5 évente cserélni, mert elöregedik.
Főleg akkor, ha szabadban van maga a kábel.

(#29105) Lompos48

Kész.

Pár dolog ami felesleges volt benne. pl: az kondi, de miért rakták oda.
Rossz volt pár lekötés.

1 kérdés
Van e jelentősége 1%-os ellenállás és 0.05%-os ellenállás között?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29126) MasterMark válasza darvinya (#29125) üzenetére


MasterMark
titán

A falban van. :F

Switch Tax

(#29127) darvinya válasza MasterMark (#29126) üzenetére


darvinya
titán

A gáz, mert ki tudja mit művelt vele a vakoló, ha levakolták.

Ha csőben van akkor az összes lekötés át kell nézni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29128) MasterMark válasza darvinya (#29127) üzenetére


MasterMark
titán

Panel ház. Konkrétan be van betonozva a falba. Hogy innen, hova megy azt nem tudom, de reméltem, hogy a tetőre valami antennához. :D

Switch Tax

(#29129) vodkaboy22 válasza darvinya (#29125) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Számítsd ki a referencia pontok abszolút hibájával a kvadratív relatív hibákat és a hibaérzékenységi állandókat :) A feladat megoldásához mathematica vagy matlab softver használható feladat megoldására 90 perc áll rendelkezésre!

Hehe najó viccet félre téve nem számít. Ennél még a félvezetők átlagos szórása is nagyobb hibát okoz.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29130) Lompos48 válasza darvinya (#29125) üzenetére


Lompos48
nagyúr

"Pár dolog ami felesleges volt benne. pl: az kondi, de miért rakták oda."

Már írtam: gerjedés megelőzésére. Az pedig nem jelentkezik kötelező módon a kondi nélkül.

"Rossz volt pár lekötés."

Ezt tárgyald Le önmagaddal a tükör előtt. :))

(#29131) darvinya válasza Lompos48 (#29130) üzenetére


darvinya
titán

Maga az a kondi eleve nem is volt benne.
Ráadásként 150-es ami máshol már benne volt.
Kivéve jobb lett.
Megtárgyaltam már azért írtam ki ide. :D

(#29129) vodkaboy22

Hú sok számítást végeztem és rájöttem a kérdés marhaságára.
Ilyen rendszerben inkább előny az 1%, mintsem hátrány.
Finomelektronikai mérőműszer lenne akkor már nem mindegy.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29132) vodkaboy22 válasza darvinya (#29131) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ott is elég finomnak kell lennie hogy számítson az +-0.5% Abszolút hiba eltérés ;)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29133) Lompos48 válasza darvinya (#29131) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ilyen rendszerben inkább előny az 1%, mintsem hátrány.

Sem előny, sem hátrány. Egyszerűen tök mindegy. Ellenben a pontosabb az drágább.

Rendszer :Y

(#29134) didyman válasza darvinya (#29131) üzenetére


didyman
őstag

Mi lett jobb? Az ilyen utólagosan beépített miller-kapacitások szerepe abban áll, hogy a végfokozat "terven felül" szereplő gerjedését megállítsák, ha mondjuk végellenőrzés során mérve van ilyen. Nem kell hallható gerjedésre gondolni, sem búgásra-ezek a jelek többszáz kHz, MHz kategóriában mozognak, ahol az erősítő fázismenete miatt már nem negatív, hanem pozitív lesz a visszacsatolás. Ez pedig egyedileg változik, van olyan, hogy meg sem jelenik, az sem biztos, hogy a végeszközön kell megfogni (bár jellemzően ott szokták). Ezért az ilyen kapacitások helyét, meglétét rajzon nem szokás jelölni. Hangszórókra nem veszélyes, azok impedanciája ebben a tartományban jószerivel kizárja, hogy megsüljenek ettől, de a végfok melegszik, hangja torzulhat miatta, és esetleg hajlamossá válik a Kossuthot befogni.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29135) vodkaboy22 válasza didyman (#29134) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezért ajánlott a csatoló kondenzátornál, vagy félvezetőnél már egy felül vágó szűrővel közvetlen levágni 20-30kHz feletti bemeneti jeleket. És utána ha több fokozatú akkor 2 fokozatonként megint felülvágó szűrőt berakni. Sajnos a félvezetők által gerjesztett zaj (termikus, sörét stb) ilyen magas frekvenciás komponensekből áll és azok tovább jutva a többi fokozaton erősödnek, főleg, hogy manapság gyakran alkalmaznak olyan félvezetőket amiknek a legnagyobb erősítési tényezőjük 100kHz-es tartományban van. :R

Illetve nem visszacsatolt erősítőknél/fokozatoknál az alacsony frekvenciás jelekre is vigyázni kell ezért, mivel azok erősítése megint sokkal nagyobb lehet mint a hasznos sávszélen lévő jeleké. Ezért ajánlott csatoló kondik használata is. :R Illetve speciális frekvencia függő visszacsatolás alkalmazása (kis freki nagy visszacsatolás nagy freki kis visszacsatolás )

Ohh de ha már a témánál vagyunk modern kapcsolásokat elemezgetve egyre több olyan többszörösen visszacsatolt erősítőt láttam már amiben van pozitív visszacsatolás, hogy csökkentsék a kimeneti ellenállást, na ott kell nagyon figyelni a gerjedésre! Ott egy vacak 1.2pF kondi csodákra képes :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29136) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29135) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...egyre több olyan többszörösen visszacsatolt erősítőt láttam már amiben van pozitív visszacsatolás, hogy csökkentsék a kimeneti ellenállást,...

Tegyél már be egy ilyen rajzot nekem is!

(#29137) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#29136) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Sajnos nincs nálam most fényképező, hogy könyvből fotozzak, de tucatnyi lementett kapcsolásaim között ezt a 2-őt találtam ami multiple visszacsatolású (egyik visszacsatolás frekvencia függő pozitív)


De könyvben van több is és van egy olyan könyvem ahol ennek előnyeit és hátrányait taglalja az író.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29138) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29137) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem állítom az ellenkezőjét. Azért nekem a félvezetős rajzban mindkét hurok (16-os és 20-as jelöléssel) negatív visszacsatolásnak tűnik. A csöves rajz esetében pedig a kimenőtrafó miatt inkább nem nyilatkozom. :)

(#29139) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#29138) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A fender cég alkotmányáról én se tudok hivatkozni, mégis könyv szerint mint cég ők gyakran éltek ezzel a formulával ott elméletileg a visszahurok rácsra kötött része a pozitív, de biztosat én se tudok mondani, mert nagyon frekvencia függő. A másiknál a 18-as vonalon van a pozitív.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29140) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29139) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Opamp kimenetéről az invertáló bemenetre pozitív? :Y

[ Szerkesztve ]

(#29141) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#29140) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ohh elnéztem volna :P :DD
32 - 30 -16 pont

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29142) darvinya válasza didyman (#29134) üzenetére


darvinya
titán

Az eredeti végfok és előtétre szánt tranyó már nincs.
Helyettesítők vannak.

Rámértem előtte és utána a feszültségekre, most már pontosabbak.

És ilyesmik voltak a értelmetlen kötések.


Nem látszik rendesen, de itt az eredeti nyákrajz

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29143) MasterMark


MasterMark
titán

Hogyan tudnék egy 12 Voltos adaptert 7,5 Voltosra alakítani? Nagyon nehéz? :R

Switch Tax

(#29144) Lompos48 válasza darvinya (#29142) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az az értelmetlen kötés egy nagyon "profi" gyári kötésnek néz ki. Gondolom az egyoldalú NYÁK egyszerűsége miatt kellett oda.

(#29145) darvinya válasza MasterMark (#29143) üzenetére


darvinya
titán

Sorba kell kötni egy ellenállást.

(#29144) Lompos48

Igen ez test, és átkötni a nyák egyik pontjáról máspontjára úgy, hogy nincs szakadás a rézfólián ami eleve odavisz.
Pont azért raktam be az eredeti nyákrajzot, mert nem látszik, hogy ahonnét indul egy kanyarral ugyanoda megy.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29146) Lompos48 válasza MasterMark (#29143) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Attól függ, hogy milyen alkatrészekkel van eredetileg megvalósítva.

@darvinya Akkor fogyasztásfüggő lesz a kimeneti feszültség értéke [forrásirodalom: Ohm törvény(könyv)e)]

[ Szerkesztve ]

(#29147) MasterMark válasza darvinya (#29145) üzenetére


MasterMark
titán

Pl. a kábelén közbeiktatni?

Switch Tax

(#29148) darvinya válasza Lompos48 (#29146) üzenetére


darvinya
titán

A teljesítmény nem volt írva, de gondolom nem fogyja megterhelni 5A-ral, mint a spotlámpa.

Előző gondolathoz
-Annyit még hozzá tennék, hogy anno művészien voltak nyákok rajzolva és ez nagyon teszik.
Le a kalappal előttük.
Művész és egyben műszerész.

A mostani csak szöglet és kész.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29149) Desmond74 válasza MasterMark (#29143) üzenetére


Desmond74
tag

Veszel egy másikat, egy alkatrész boltban, persze az áramerősségre figyelj, nem tudom, mihez kellene.

Mondjuk ezeket az olcsó adaptereket, ha szkóppal megnézzük, az érdekes, ne is nézzük meg inkább, mi jön ki belőlük egyenfesz néven... ;]

A "Nem Hiába Született" strigót megkérdik: - Tudja, hogy a maja naptár szerint december 21.-én itt a világvége? - Há dikmá, ezt még nem hállottáám, de hogy a Maja 22.-én is itt áll majd a sárkon, há esik, há fújj, az bisztosss...!

(#29150) Lompos48 válasza darvinya (#29148) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ohm törvénye univerzális, érvényes nullától a végtelenig tartó áramértékekre. Szupravezetők esetében is.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.