Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30851) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Egy gyakorlati probléma megoldásában kérném a segítségeteket!
SNAP-IN kondi kiforrasztás közben megsérült a két oldalas nyákom forr-szem perselye, ezért nincs összeköttetés a két nyákoldalon lévő forr-szemeknél. (Remélem érthetően fogalmaztam :))

Van erre valami szép megoldásotok? Esetleg utólag beültethető persely, vagy nem tudom.

A végső megoldás a kondik házban való rögzítése lenne, de bosszantana a dolog, mert ott a helyük a nyákon...

Köszönöm! :R

(#30852) vodkaboy22 válasza Hyperion (#30851) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha csak 2 rétegű a nyák akkor nagyobb lyuk furása, réz persely beforrasztása, abba a kondi forrasztása :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30853) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30850) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az ideíg alatt azt érted, hogy pár év után cserélhetem őket, mert kiszáradnak?

Biztosat nem tudok, nincs ilyen tapasztalatom. Mindenesetre mégis ezt gyanítom.

Kapacitív , induktív, rezisztív kapcsolat ...

Igen, ez leginkább rezisztív (esetleg valami kapacitív és induktív beütéssel), ahol az ellenállás értéke nulla felé tendál. Azaz egy drót, vezeték, forrasztás vagy egyéb hasonló.

(#30854) darvinya válasza Hyperion (#30851) üzenetére


darvinya
titán

Lyukba egy darab drót és mindkét oldalon megforrasztva.
Vagy jó folyasztószer mindkét oldalra és beónozni a lyukat teljesen.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30855) Hyperion válasza vodkaboy22 (#30852) üzenetére


Hyperion
senior tag

2 rétegű, viszont perselyt fogalmam nincs, hogy honnan szerezhetnék... inkább kirakom a házba :)

[ Szerkesztve ]

(#30856) Hyperion válasza darvinya (#30854) üzenetére


Hyperion
senior tag

Hmm a vezetékes összekötés nem rossz ötlet. Talán el is fér a lába mellett, végül is van akkora az a lyuk. Egy próbát megér!

Köszönöm!

(#30857) vodkaboy22 válasza Hyperion (#30855) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Elektronika bolt réz 2-3mm-es persely itt ott lehet venni :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30858) totya694 válasza vodkaboy22 (#30852) üzenetére


totya694
őstag

Tedd messzebb a "télapó" típusú kondit mert azok sajnos igen csak gyenge minőséget képviselnek ha még hevíted is az egyik oldalát akkor tuti hamar bedöglik(lehet csak hetekről beszélhetünk)
Akár így is púposodhat egy elkó mint a szerver lapon.

Mivel az elkó fizikai mérete igen csak kicsi így nem tud felfelé púposodni ha nem a rugalmasabb gumi felé teszi ezt csak mivel a lába be van forrasztva így szépen lassan ki is szakítja a saját lábát(szakadás léphet fel ez a jobbik a 2 rossz közül vagy zárlat)

Üdv:Attila

(#30859) vodkaboy22 válasza totya694 (#30858) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Hmm akkor majd valamit kitalálok köszi!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30860) totya694 válasza vodkaboy22 (#30859) üzenetére


totya694
őstag

Inkább érdemes márkás kondikat pakolászni mint sem utána meg 1-2 hónap múlva mérgelődni,hogy ez is csak"ennyit bírt"

Üdv:Attila

(#30861) vodkaboy22 válasza totya694 (#30860) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezzel egyetértek, majd rakok bele értelmeset most ez volt ingyen :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30862) mezis válasza totya694 (#30858) üzenetére


mezis
nagyúr

Egy monitor vezérlő kártyán találkoztam hasonlóan kisméretű elkókkal. Azoknak ugyanúgy meg volt a tetejükön a kereszt alakú anyag vékonyítás és így felfelé nyomták ki a belüket. Egyik a másik után.

Csak hát ez így nem jó, mert mi fogja akkor szétmarni az alaplapot ? :F :W

[ Szerkesztve ]

mezis

(#30863) totya694 válasza mezis (#30862) üzenetére


totya694
őstag

De van olyan is amikor nem "dagad"csak egyszerűen elveszti a kapacitását.

Üdv:Attila

(#30864) op9 válasza #22145024 (#30844) üzenetére


op9
aktív tag

Köszi! Épp ott kértem meg valakit, hogy csak hadd próbáljam ki egy jó táppal az ITX-emet, hogy tudjam, hogy azzal van-e gond, de sajnos nem volt jelentkező.
Ez meg "csak" vezetékeknek az összeforrasztása lenne, amiben nincsen gyakorlatom/eszközöm, így gondoltam itt több szerencsével járok.

How Bad Do You Want It?

(#30865) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Megcsináltam a reed relés kapcsolást amit javasoltál lompos tápfesz nélkül kapcsolgatott rendesen. erre a kapcsolóra ráadtam az anódfesz jól időzítve egyet kapcsolt aztán nyitva maradt foglalatból kiszedve is zárva van :W 5V-os reed relé. 7.2V tápfeszre raktam 2db 1n4007-et + alulra egy bc337-et közte legjobb esetben is 5.4V lehetett sok volt neki? :W

DAYD CP clare UPRMA2A05C van ráírva...

Anódtáp 190Vdc volt amit kapott. A trafók miatt max 100mA futhat rajta keresztül 190Vdc mellett. Tehát agyonterhelve se volt. Most konstans zárva van azóta. (0.5Ohm-ot mérek a kapcsolón. )

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30866) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30846) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No akkor nekem mindenképpen a visszacsatolt MJ a jó megoldás. Ilyen komoly fülesem nincs és nem is hiszem, hogy lesz a közeljövőben. Ráadásul ez faszán szól az én "gagyi" fülesemmel is. :)

Az anódtáp késleltetés szükségességével egyébként nem győzött meg még senki, meg a fűtés egyenirányításával sem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30867) tornas


tornas
őstag

Üdv Mindenkinek!

Szerintetek lehetségesek ezek a kapcsolási rajzok? Mármint használhatóak-e az így bekötött trafók?

Ha valamit nem jól rajzoltam le illetve írtam fel, akkor javítsatok! :R

A harmadik képen szintén Graetz-hidak vannak berajzolva (3 db)

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#30868) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30865) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezek szerint összesülhettek a kontaktus lamellái. Ez sem a max feszültség miatt nem lehet, mert az minimum 250V, sem az áram, ami max. 0.5A, hanem sajnos a kapcsolt teljesítmény, ami ugyancsak az adatlap szerint max. 10W. És ha jól emlékszem 20-30mA-ekről beszélgettünk korábban. Ez pedig csatornánként 190Vx30mA=5.7W lenne.
Ez lehet(ett) a baj. Lógok neked a relével a határközeli ajánlatért. :F Nagyon úgy néz ki, hogy nagyobbacska relé kell oda.

(#30869) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30868) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az érdekes az volt, hogy nem volt utána más csak egy 390uF-os kondi + egy 5mA fogyasztó led...
Illetve, hogy a táp <100mA tud leadni (16V-as trafó egyenirányítva 190V-ot kapok ). Tehát a relé a kondi feltöltés alatt kaphatott 100mA utána már nem...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30870) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt


Reed relé helyett optocsatoló + irf740 Ez jó? Az irf740 ha kopra kinyillik akkor kell neki hűtés? max 100mA-ről beszélünk.
Ehhez ötlet? Hogy kéne módosítani? Amit lerajzoltam az eddig megvan építve. Tehát 20k + 1mF az időzítőnek (20sec kb , nem volt kisebb kondim tegyek kisebb ellenállást? 4,7k? ) 5.1V-os zener +bc337. + 2* 1n4007 a reed relé előtt van. Táp 7.3V kb.
Kép a szörnyetegről :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30871) totya694 válasza vodkaboy22 (#30870) üzenetére


totya694
őstag

Én lehet maradnék a sima egyszerű hagyományos relénél és pl. az anód késleltetést lehet(ne) úgy is csinál,hogy az anódot előlátó trafód bemenetét szakítod/zárod a relével...

Üdv:Attila

(#30872) vodkaboy22 válasza totya694 (#30871) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az is megoldás lehet :R
De ha már ez meg van építve és kis módosítás kellene csak akkor megcsinálom azt.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30873) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30869) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A gond leginkább a kondi. Annak a töltőáramát nem "fékezte" semmi. Az simán túlléphette a 100mA-es értéket, amikor nulláról kezd meredeken töltődni. A relé a kész szűrt feszültséget kellene kapcsolja az anód felé.

Az IRF-fel legalább 2 gondot látok:

- tudja/bírja az optocsatoló tranzisztora a 190V-ot zárt állapotban?
- ha igen, mit szól a MOSFET, ha a kapuját felkapcsolod a 190 V-ra?

(#30874) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30873) üzenetére


vodkaboy22
addikt

akkor mit ajánlasz ehhez? :R

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30875) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30874) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Maradnék relé mellett, biztonságból kicsit nagyobbat tennék és mindenképp szűrés után. Például egy ilyenszerűt: [link]

(#30876) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30875) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Szűrés után nem okozna zajt a táp felől az erősítő felé? :F

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30877) Lompos48 válasza tornas (#30867) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Első látásra:

1. rajz. Gondolom elfüstölnek a hidak, mert féltekercsnyi feszültség-különbözeteket kötnek össze a hidak után bármely pillanatban.

2. rajz. Működik, de értelmetlennek tartom a virtuális nullákat a vasmagra kötni. Értelmét veszíti a trafó galvánleválasztó tulajdonsága, arról nem is beszélve mi történik bármely fázis rövidzáránál, amikor a másik 2 fázis vektoriálisan eltolódik egy fázisnyi feszültséggel.

3. rajz. Nagyjából ugyanaz a probléma mint az első rajznál. Egyébként erre találták ki a 6 diódából összerakott háromfázisú hidakat.

[ Szerkesztve ]

(#30878) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30876) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mi "zajongana"? Egy pár miliohmos kontaktus?

[ Szerkesztve ]

(#30879) vodkaboy22 válasza vodkaboy22 (#30876) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ahogy nézegetem ezt a relés dolgot egyre jobban nem tetszik, zajt vihet a tápba. Az optocsatoló néztem elbírja 250-350Vdc.t is zárt állapotban. A fet kapcsolását hogyan kéne modosítani, hogy bírja?

Ha nem is zajongna a relé 190Vdc- 30mA.t (Ennyi kell az erősítőnek, tranziens lehet ez 50mA is) nem nagyon bírják ezek a kis relék ahogy néztem. Mi lenne ha mivel külön trafó az egész anód táp trafója elé raknék valami nagy relét? Azt is persze ezzel az 5V-al vezérelve.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30880) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

mechanikus relé
Mondjuk egy sima ilyen relét rakni az anód fő trafó elé.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30881) darvinya válasza vodkaboy22 (#30874) üzenetére


darvinya
titán

Én ezt választanám.[link]

Lehet hülyeség.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30882) vodkaboy22 válasza darvinya (#30881) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem hülyeség ezt szerintem tudnám a primer trafó elé tenni. Csak a bc337-et lehet cserélnem kéne a 125mA miatt.

Az a baj, hogy ezek az anódtápot mivel DC 190V nem bírnák ezért a primer trafó elé kellene tennem őket így modosíthatok a kapcsoláson, kicsit.

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30883) moha21 válasza Lompos48 (#30877) üzenetére


moha21
addikt

Ilyen hsz.-eket külön öröm olvasni. :C

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30884) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30880) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Aggasztana a: Max. switching voltage 380 VAC, 125 VDC paraméter. Trafó előtt OK.

[ Szerkesztve ]

(#30885) darvinya válasza vodkaboy22 (#30882) üzenetére


darvinya
titán

Vagy még ez jobb is lenne (árban is olcsóbb). [link]

De itt szemezgethetsz [link]

Ennek a legtöbbje HR-ben is van.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30886) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30884) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor trafó elé kerül. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30887) #22145024 válasza #22145024 (#30549) üzenetére


#22145024
törölt tag

Lompos48 és Reggie0:

Mivel nem maradt több municióm, Lompos48 tanácsára kivettel a foglalatból az IC-t és a foglalaton átkötöttem GND-re a két potit. A negatív oldal még így sem tökéletes. Ugyan állítható a fesz a potival, nem is melegszik, 200mA-es terhelésre is csak 3-4 századnyit csökken a fesz, viszont lassan de biztosan állítódik el a kimenet, majd 3 tizednyit csökken 5 per alatt. Ez csak a poti miatt van, amíg "beáll" ? :F (sokfordulatos bourns klón)

(#30888) Lompos48 válasza #22145024 (#30887) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Poti ilyet nem csinálhat. De ha mégis létezik a csoda, akkor ohmmérővel ezt lehet mérni. Ideiglenesen kikötném a C21-et. Anélkül instant be kellene állnia a feszültségnek. Ha nem, akkor parafenomén.

[ Szerkesztve ]

(#30889) erikke17


erikke17
őstag

Üdv, van egy elektromos fűnyírónk 1300W motorral 230V-ra üzemel. Régtől megvan több mint 8 éve, de utóbbi időben mintha elfogyott volna belőle az erő..
Lassan pörög fel gyenge erővel, pl. ha bele van tolva fűbe nem hajlandó elindulni meg kell elejét emelni. Menet közben is picit gyengus igaz nem annyira de észrevenni rajta hogy lomhább. Lehetséges hogy kondenzátor döglődne? :F

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#30890) kjani18 válasza erikke17 (#30889) üzenetére


kjani18
őstag

Kézzel könnyen forog?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30891) sörösló válasza erikke17 (#30889) üzenetére


sörösló
aktív tag

Kérdés hogy saját tákolmány, vagy gyári? Volt-e valaha élezve a bicskája? Ha saját tákolmány és állandó üzemi kondija van, akkor lehet hogy a kondi gyengélkedik ha egyébként éles a kés. A gyári motorokon van egy érdekes szerkezet. Ha beindul, egy kis fémtárcsát húz magához a forgórész, ez a fék! Ha szét van kopva, nem biztos hogy megfelelően oldani tud. Meg lehet nézni szétbontott állapotban, de mindenképpen le kell szerelni a bicskát mielőtt bármit csinálsz! Lehet ugyan ujjak nélkül is élni, de ha már kinőtt az embernek akkor minek levágatni, ha nem muszáj. ;)

(#30892) sörösló válasza kjani18 (#30890) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha gyári, akkor nem foroghat könnyen mert fogja a fék! :K

Persze nem rossz gondolat, lehet hogy csapágyas is kissé a műszer!

[ Szerkesztve ]

(#30893) kjani18 válasza sörösló (#30892) üzenetére


kjani18
őstag

Ezért kérdeztem.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30894) erikke17


erikke17
őstag

Igy mindenkinek válaszolva, rendes gyári cucc, a fék az már ki lett belőle iktatva mert mindig megszorult, kés természetesen éles, kézzel könnyen forog, csapágyak is voltak már cserélve mert volt hogy egyik bedöglött aztán a másik :)

[ Szerkesztve ]

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#30895) kjani18 válasza erikke17 (#30894) üzenetére


kjani18
őstag

Akkor maradt a kondi.
De azért nézd meg a kötéseket, kapcsolót, nem melegszik -e valami.
Esetleg a motor segédfázis tekercs...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30896) moha21 válasza sörösló (#30891) üzenetére


moha21
addikt

Hozzám ha kerül fűnyíró, akkor a féktől rögtön meg szoktam szabadítani. / ezen lehet vitatkozni, hogy jó -e vagy sem, de csak a baj szokott lenni vele /.

Aztán persze a csapágy. Ma cseréltem pont egyet, és utána természetesen kikalapálom/megköszörülöm a pengét.

Persze nem árt, ha van "leszedője" az embernek.

(#30895) kjani18: Jah a kondi maradna, jobb esetben. Sajna szerintem inkább akkor valahol a tekercsben lesz valami baj, de ne legyen igazam.

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30897) darvinya válasza moha21 (#30896) üzenetére


darvinya
titán

Anyám elektromos fűnyírójának a motoron belül a forgórész és az állórész között is volt fű.
És emiatt alig akart forogni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30898) moha21 válasza darvinya (#30897) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk úgy gondoltam, ha már a csapágy is lekerül, akkor az onnan nagy valószínűséggel eltűnik . :_Ö)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30899) sörösló válasza moha21 (#30896) üzenetére


sörösló
aktív tag

Az a fék szerintem is csak egy hintőpor, de ha idegennek csinálod, akkor meggondolandó kiiktatni. Ha valami baleset történne akkor rögtön megtalálnak. Persze ha nem adsz számlát akkor nehéz bizonyítani hogy egyáltalán láttad a szerkentyűt. :U

Csapágyak, tisztaság (Darvinyának egy külön gratula!), éles bicska. Ha tekercs lenne akkor már sztem büdösödne mint a döglött hal. Általában metálpapír kondik szoktak benne lenni, ezek meg a lepadlózás előtti fázisban gyakran átütve "elgőzölik" a kapacitásuk jó részét. Volt már nálam olyan egyébként "teljesen jó" kondi is aminek a gyári 42 mikrós kapacitásából mindössze 2-3 mikró maradt! :U Ami az egészben a legszebb: - A kedves tulaj az utolsó őszi nyírás után belöki a gépezetet a legsötétebb sarokba, aztán amikor már szügyig ér a fű a kertben, akkor tegnapra kell a javítás! :W

(#30900) darvinya válasza moha21 (#30898) üzenetére


darvinya
titán

Én arra gondolok, ami felkent a két felületre fű, stb.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.