Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29501) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29500) üzenetére


Lompos48
nagyúr

De igen. Csak ez a típusú zavar kész dögvész. :R

(#29502) mezis válasza darvinya (#29495) üzenetére


mezis
nagyúr

Ha meleget, amperszagot érzel arról a környékről, hívd az áramszolgáltatódat. (Lehet, hogy örülni is fognak, szeretik körbenézni, lefényképezni a villanyóra környékét, hátha már az óra előtt is folyik az áram. :N )

mezis

(#29503) darvinya válasza Lompos48 (#29499) üzenetére


darvinya
titán

Akkor itt nem lehetséges egyszerűen az.
Hogy az akku felvette a kb. 90%-os töltetséget. Ekkor a töltő felé visszajutó ellenállásával/fesz-vel vezérelni diódát, ami leválasztja a piros LED-et.

(#29502) mezis

Még ők kötötték be, pedig rákérdeztem, hogy nincs kedvük kicserélni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29504) Lompos48 válasza darvinya (#29503) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mivel a dióda egy kétlábú ( :)) ) alkatrész, emiatt egyszerűen nem vezérelhető.

(#29505) totya694 válasza mezis (#29502) üzenetére


totya694
őstag

Nálunk nem rég cserélték a jó öreg forgó morgót digitális órára én meg a szerelőket fényképeztem le az autójukkal együtt.A Démász kiadta maszekoknak az óra cserét és nem igazán akartam elhinni,hogy 2 szakemberre bízták ezt a dolgot.A biztonság kedvéért szóltam a villaszerelő ismerősnek,hogy nézzen már rá az "alkotásukra"

Üdv:Attila

(#29506) moha21 válasza Lompos48 (#29491) üzenetére


moha21
addikt

Varisztor valóban túlfeszültség "ellen van" [link] tehát nálad a pont.

Zavarszűrésre ilyesmiket találni eszközökben. Ezek szűrőáramkörök.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29507) moha21 válasza totya694 (#29493) üzenetére


moha21
addikt

Két táppal is ugyanaz? Gyanús. Inkább valami tranziens jelenség ami szűrni kellene.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29508) Lompos48 válasza moha21 (#29506) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze. Vagy egybeépítve a csatlakozóval:

(#29509) moha21 válasza darvinya (#29492) üzenetére


moha21
addikt

"Inkább a hálózat van túl terhelve."

Honnan tudod, hogy milyen hálózat? Ha túl van terhelve a kismegszakítónak kellene karakterisztikájának megfelelően az ikerfémek hőmérséklet változására lekapcsolni / megfelelő méretezés / nem?

"Vagy a föld nem annyira jó."

Mi nem jó a földben? :))

Ez így totál értelmetlen ebben a formában.

(#29508) Lompos48: Igen, ilyenre gondoltam. :K

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29510) vodkaboy22 válasza moha21 (#29506) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én is azt mondtam, hogy zavar ellen nem zaj ellen... :)) Fellépő zavar lehet túlfesz.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29511) tigerscorpio válasza mezis (#29494) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Köszönöm mindenkinek a hozzászólást, a vezetékelés 1,5 es rézzel van elvezetve a villanyórától. külön a szobámig, külön biztosítékkal.
a lehető legkevesebb leágazásal.
a lakás többi részében régi típusú vezetékezés van.
:U
a tápot kicseréltem másikra először egy hipro volt benne, gondoltam ha kicserélem az megoldja a "gondot", de egy másik névtelenebb táppal is ugyanazt produkálja

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29512) mezis válasza Lompos48 (#29504) üzenetére


mezis
nagyúr

És a nagyfrekvenciás kapcsoló diódák nyitása egyen feszültséggel ? :F ;]

mezis

(#29513) Reggie0 válasza tigerscorpio (#29511) üzenetére


Reggie0
félisten

Foldelt a halozat? A foldeles nullazva van valahol?

[ Szerkesztve ]

(#29514) moha21 válasza Reggie0 (#29513) üzenetére


moha21
addikt

Ha földelt ( márpedig annak kellene lenni ), akkor az csak a mérőhelynél lehetne TN-C-S rendszerben.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29515) tigerscorpio válasza Reggie0 (#29513) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Igen földelt a hálózat. egyzser még annakidelyén meglett nézve, és volt pár volt a 0-n, kószában, ha jól emlékszem akkor a villanyos ember megcsinálta a földet normálisan elméletileg utána nem volt mérhető a probléma (sok éve volt)
de mivel régi házrol van szó...
akármi lehet.

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29516) Lompos48 válasza mezis (#29512) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Miért nagyfrekvenciás? Akkor minden dióda, de egyiknél sincs olyan, hogy egy valami (mondjuk jel) hatására csinál valamit (vezet vagy zár, esetleg erősít). A dióda olyan mint egy veszteséges egyirányú szelep, ami minimális nyomást igényel.

Egyetlen kvázi kivétel van (szerintem): a varicap (varactor) dióda, ami a záróirányó feszültség függvényében változtatja a kapacitását egy (fél)hiperboloid görbe mentén. Ez vezérelhetőségnek tekinthető, de nem mint dióda, mert úgy állandóan "zárva" van.

(#29517) totya694 válasza tigerscorpio (#29515) üzenetére


totya694
őstag

Akár egy hosszabító is lehet hibás(nem adja át a öldet a PC-nek)...
Találkoztam én már olyannal is,hogy a csomagolásból frissen kibontott hosszabító hibás volt

Üdv:Attila

(#29518) kjani18 válasza Lompos48 (#29516) üzenetére


kjani18
őstag

Egy normál diódán 0,7V alatt egyik irányban sem megy át a fesz?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#29519) Lompos48 válasza kjani18 (#29518) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A feszültség az soha. Az csak áll! :) Áram olyan .3-.4V körül kezd szivárogni szilíciumdiódák (nem Schottyky, ott lennebb) esetén. Mikroamper nagyságban, akár lennebb is lehet méregetni. De, ugye, a görbe exponenciális.

[ Szerkesztve ]

(#29520) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#29519) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Azert ez nem teljesen igaz mert a z elektromos ter ami potencialt kepzi az altalaban fenysebesseggel halad :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29521) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29520) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezt kicsit fejtsd ki! :) Bár sejtem mi nem tetszik.

[ Szerkesztve ]

(#29522) tigerscorpio válasza totya694 (#29517) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

oké azt megnézem
egy ATC GPDBS08TC túlfesz védelme elosztóba megy a pc, a házimozi CRT 21 " fujitsu trinitron képcsöves dögnehéz monitor

ez a elosztó egy túlfeszt már részben átengedett
votak dolgaim amik kinyiródtam, egyszer egy villámos vihar után, ugyanide bedugva volt ami megmaradt

a "protected lámpa világít rajta"

a grounded az meg halványzölden"
mindig ugy csinálta

:U

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29523) kjani18 válasza Lompos48 (#29519) üzenetére


kjani18
őstag

Ne kötözködj, pontosan tudod hogy értettem :DD

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#29524) Lompos48 válasza kjani18 (#29523) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Rendben. Az tény, hogy ha egy feszforrás plusz kapcsára dióda anódját kötöd, a katódján feszültséget fogsz mérni a mínuszhoz képest, És ez fénysebességgel jelenik ott meg, hogy vodkaboy22-nak is tetszhessen. De ez azért van, mert a mérőeszközön mindenképpen valamicske áram folyik. És ha fordítva kötöd a diódát, akkor is fogsz mérni valamit a dióda visszárama miatt (nehezebb eset a pikoamperes dióda).

(#29525) x1port


x1port
addikt

Az egyik ellenàllásom füstölő lett.. a kapcsolási rajz azt írja rá:180 . ez mit jelent?

(#29526) Lompos48 válasza x1port (#29525) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha csak ennyit, akkor 180 ohm.

(#29527) x1port válasza Lompos48 (#29526) üzenetére


x1port
addikt

http://pichost.szunyi.com/kepek/20101211-.jpg... itt lenne az r52 es.

(#29528) Lompos48 válasza x1port (#29527) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kapcsolási rajzból lehetne spekulálni, fotóból szélhámosság, hacsak nincs a kezedben is egy ép példány belőle. Egyébként a link megnyitása sem sikerült.

(#29529) x1port


x1port
addikt

Ez egy kapcsolási rajz lenne. kicseréltem az ellenàllást. màr megszòlalt a kicsike :)

(#29530) darvinya válasza tigerscorpio (#29522) üzenetére


darvinya
titán

Kuka az elosztó.

Egyszer már átengedett és ez föld hibára is utal.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29531) sörösló válasza mezis (#29502) üzenetére


sörösló
aktív tag

Közérdekű közlemény! Jó ha tudtok róla, újabban a plombázott főbetápláló kismegszakító vagy a villanyóra plombáinak bármilyen sérülése esetén A-enként 15-20 rugó körüli bünti fizetendő. Úgyhogy ha szaglik valami akkor tényleg marad a szolgáltató. A szerelőpárokat esetenként rakják össze ezért nem mernek sumizni mert hátha a másik tégla (előfordul időnként), nem ismerik egymást. Nem érdemes tehát -beszéljük már meg - szöveggel próbálkozni. Szemét dolog ez. Áramszolgáltatós ismerős mondta, hogy gyakran cserélgetik a szerelőknél a plombafogókat, pontosan nyilvántartva hogy mikor kinél melyik volt. Ha nyomott egyet nekem haverságból és kiderül hogy ő pont akkor Mátészalkán volt (vezénylés, GPS!) már mehet is az A4-esért.

[ Szerkesztve ]

(#29532) atesss válasza Lompos48 (#29508) üzenetére


atesss
addikt

Régebbi CRT monitorokban előfordulnak ilyenek egyben is, onnan bontható lehet.
Ugye azt jól gondolom hogy ezekben kb. nincs ami elállítódjon, tehát akár egy 10+ éves is simán használható lehet (persze tönkremehet - bár ez gondolom nem gyakori - de ha működik még) ?

(#29533) tigerscorpio válasza darvinya (#29530) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

oké. köszönöm. akkor jobban járok , ha egy simába dugom a cuccot?

ennyire világít.
:U

az épület földelése egyszer már lett javítva villanyszerelő által

[ Szerkesztve ]

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29534) atesss


atesss
addikt

Az általam "dobozolt" UV-lámpában ([link]) van egy zseblámpaként funkcionáló fehér led is (5mm normál tok, itt az elektronika képein: [link]).
A kapcsolás egyetlen ellenállással hajtja meg a ledet, aminek a fényereje így elég széles határok közt mozog.
Ugye eredetileg 1,5V-os elemekre van tervezve gondolom, mi pedig - sokszor nem is kicsit - merült NiMh akukkal használjuk.
Észrevettem hogy van olyan merültségi fok, aminél a fénycső rész még működik (és be is gyújt - bár ez talán inkább a fénycső állapotától függ), de a led már nem nyit ki.
Gondoltam hogy esetleg egy kicsit kisebb ellenállást teszek be.
De vajon mekkora lehet ennek a lednek az üzemi árama (infót nem tudok róla szerezni ugyebár) ?

Vagy gondoltam arra is, hogy valami - bizonyos tartományban legalább - konstans áramú meghajtót csinálok hozzá. Mit tudtok ajánlani, ami egyszerű, és olcsón és gyorsan összerakható lehet ?
(Láttam komoly tudású konstans áramú meghajtókat max. 1A-es Power Led-hez, arra majd fogok is építeni egy komoly fényerejű - reményeim szerint egy ugyanilyen műszerdobozban akár 5W feletti teljesítményű "zseb"lámpát. De ide ilyen túlzás.)

Esetleg lecserélem a ledet sajátra - és akkor annak már tudom az üzemi áramát katalógusból.

(#29535) atesss válasza Reggie0 (#29478) üzenetére


atesss
addikt

Na ez így hirtelen nekem magas. :B

De akkor a lényeg az, hogy nem árt ezzel a kérdéssel vigyázni.

Még azt lenne jó tudnom, hogy lehet-e hálózati feszt mérni a szkóp-kábelemmel.
Mert anno nem derült ki egyértelműen.
Holnap megkeresem, és rakok fel majd képet.

(#29536) PHM válasza atesss (#29534) üzenetére


PHM
addikt

A led áramánál az egyszerűség kedvéért számolj 20 mA-rel.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29537) atesss válasza sörösló (#29385) üzenetére


atesss
addikt

"a kimeneten 50Hz-es váltakozó áramot akarok"

Lehet ezt fogalmaztam meg kicsit rosszul, de a lényeg az, hogy tökéletesen elegendő nekem a trapéz inverter.

A lényeg az hogy egyszerű legyen, ezért ilyen PWM és társai elfelejtve.
(Tudom hogy az lenne az igazi megoldás, de azt biztosan nem tudnám megcsinálni megfelelőre. Na meg most nincs rá ilyen sok időm sem.)

Ami viszont lényeges, hogy a kimenő feszültség (effektív értéke) ne térjen el iszonyatosan a 230V-ról.
És ebben a kérdésben az hogy a trafó négyszögjelet kap, valószínűleg lényeges kérdés lehet.
Csak sajnos nem értek hozzá eléggé, ezért kérdeztelek titeket.

(#29538) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Egy szünetmentesben a túlfesz védelem működik akksi nélkül,
kikapcsolt állapotban is?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29539) moha21 válasza DonThomasino (#29538) üzenetére


moha21
addikt

Ha a túlfesz védelem alatt a mezei variszort és agy szupresszordiódát érted akkor igen.
Off-line UPS-ben max ennyi van. Annyit ér, mint a többi mezei D osztályú védelem B és C nélkül nagyjából nem sokat.

TEhát önmagában inkább tűzveszélyes. :-)

Van még DElta konverziós és kettős konverziós UPS is, ezek közül az utóbbi jelenti a legnagyobb védelmet a hálózati zavarokkal szemben, mivel galvanikusan is el van választva.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29540) moha21 válasza tigerscorpio (#29533) üzenetére


moha21
addikt

Próbáld ki, ha utána is marad a hiba, akkor az nem az elosztóval van a baj. Egyébként meg lehet nézni az elosztó védővezető folytonosságát is. / sőt érdemes /

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29541) tigerscorpio válasza moha21 (#29540) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

oks, azt megnézem. igazad van
:K

[ Szerkesztve ]

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29542) DonThomasino válasza moha21 (#29539) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy ilyen UPS be milyen védelem van?
[link]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29543) atesss válasza didyman (#29304) üzenetére


atesss
addikt

A forgalmazótól nem tudtam meg konkrét hullámhossz információt, de kb. ő is ezt mondta.
A plexi szempontjából nagyon fontos ez az érték !
Mivel ebben a hullámhossz tartományban van egy - feltételezhetőleg elég meredek - letörése, ezért 10nm eltérés már óriási különbséget jelenthet az áteresztésben

Amit viszont észrevettem: kipróbáltam ablaküvegen (5 éves társasház fakeretes ablaka).
Elég rendesen szűri az üveg is az UV-t (kb. mint plexi előlapom - bár a plexi szerintem vastagabb).
De nekem úgy tűnt, hogy az UV-toll reagens hullámhosszában kicsit eltérő volt a szűrése, mint a pénz (500Ft) UV-reagens ábrájánál használnak.
Vagyis az UV-tollas ábra esetében más volt a fénycsökkenés mértéke (azt hiszem kisebb, de már nem emlékszem biztosan), mint az 500Ft-osnál.

Más - UV-cső elektronikáról:
Tegnap hallottam olyan információt világítástechnika szakirányos csoporttárstól, hogy egy ilyen 4W-os cső olyan rövid, hogy emiatt az előfűtésnek már kb. nincs értelme (nem igazán növelné az élettartamot).
Erről mi a véleményed ?

(#29544) darvinya válasza tigerscorpio (#29533) üzenetére


darvinya
titán

Nem lenne szabad pislákolnia sem a föld LED-nek.

Mert most azt jelzi, hogy van ott fesz a föld-ön.

De amúgy ilyen dugaszba nem is szabad bedugni földeletlen fogyasztót.
A kettő védelem miatt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29545) moha21 válasza DonThomasino (#29542) üzenetére


moha21
addikt

Elvileg line interactive itt találsz róla ezt azt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29546) Lompos48 válasza atesss (#29532) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elállítódni semmi szín alatt tud semmi, csak tönkremenni, de akkor kaput. Nem szokott ilyet csinálni!

A LED ügyben:

Friss elemekkel mérd meg mekkora a tápfeszültség az előtétellenálláson és a feszültségesést is ugyanazon. Abból kiszámoljuk az áramot és számolunk egy áramgenerátort is, ha elég a tartalékfeszültség.

[ Szerkesztve ]

(#29547) moha21 válasza darvinya (#29544) üzenetére


moha21
addikt

A édővezető LED-je nem pislákol csak a túlfesz LED-je világít annyira szerintem, hogy úgy néz ki.

Vagy tényleg szar az elosztó vagy a vill. szerelő nem csinált valamit jól. Innen nem fogjuk megmondani.

"Mert most azt jelzi, hogy van ott fesz a föld-ön."

Én ilyet nem látok.

"De amúgy ilyen dugaszba nem is szabad bedugni földeletlen fogyasztót."

Miért ne lehetne bedugni akár kettős szigeteléssel ellátott fogyasztót ilyen elosztóba :F

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29548) PHM válasza darvinya (#29544) üzenetére


PHM
addikt

A kettős szigetelésű érintésvédelmi osztályba tartozó fogyasztót
bármelyik fajta dugaljban használhatom.
A földeléssel ellátott fogyasztót nem dughatom földeletlen konnektorba.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29549) Lompos48 válasza PHM (#29548) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A földeléssel ellátott fogyasztót nem dughatom földeletlen konnektorba.

Lelkiismerefurdalás és hozzáértés nélkül. Hozzáértés esetén van olyan helyzet, amikor a földet kénytelen lesz a"hozzáértő" megszakítani. Ezt a halandók ne vegyék figyelembe. Más pedig nemcsak érti, hanem tudja. :)
Ritkán van olyan fogyasztó, ami nem is működik földelés nélkül: pl. egyes kazánelektronikák.

(#29550) moha21 válasza Lompos48 (#29549) üzenetére


moha21
addikt

Olyan fogyasztót aminél a táplálás önműködő megszakítása a védekezési mód tilos védővezető nélküli aljzatról üzemeltetni.

Persze biztonsági Tr. és más dolgoknál lehetnek kivételek.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.