Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29201) DonThomasino válasza moha21 (#29200) üzenetére


DonThomasino
veterán

Bármilyen világítás mehet kvázi sinusszal?
Mondjuk egy TV vagy egy hűtő?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29202) moha21 válasza DonThomasino (#29201) üzenetére


moha21
addikt

Hát a bármilyen alatt azért egy fentebb tárgyalt nátriumgőzlámpa folytójánál nem biztos , hogy tökéletes lenne a kvázi szinusz, de amúgy igen nagy általánosságban világítás mehet róla. TV-s is nagy valószínűséggel mehet. Hűtőt passzolom a kompresszor miatt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29203) DonThomasino válasza moha21 (#29202) üzenetére


DonThomasino
veterán

Kis egyenirányított tápegységek mint pl mobiltöltő laptoptöltő és társai?
Gondolom igen.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29204) sörösló válasza vodkaboy22 (#29191) üzenetére


sörösló
aktív tag

"a tesco-s szatyornak már csak 20-30 év kell "

A termék neve BOPP fólia, valami rizslisztet vagy mit kutyulnak hozzá. Tényleg szétesik napfény hatására apró cafatokra. A gond csak az, hogy ha egy nagy csomó szart széjjelgereblyézel a fűben, nem látszik ugyan de attól még ott van!!! Mint nagyapám mondta volt: Nem szartam a kútba csak a kávájára. Utána meg belepiszkáltam egy bottal. Mégiscsak más, nem? Bocsi, ez megint off volt.

(#29205) tornas válasza vodkaboy22 (#29191) üzenetére


tornas
őstag

Egyszer régebben (tavasszal márciusban) egy normál méretű reklám szatyorba (nem a (tesco-sakra gondolok, hanem a kicsit "komolyabbakra" :)) ) raktam pár holmit és sokáig kint maradt a teraszon. Vele egyidőben szintén csomagoltam el cuccokat ilyen reklámszatyorba, de azokat a sufniba tettem el. Annyi a különbség, hogy a sufniba csak a napfény nem jut be. Magam is meglepődtem 8 hónappal később - amikor november közepén el akartam hordani a teraszról a szatyros cuccokat - mert bár a szatyrok látszatra épek voltak, de ahogy hozzájuk nyúltam, szétporladtak. A sufniban lévő szatyroknak nem volt semmi bajuk.

Én azt gondolom, hogy a műanyagok gyorsabb lebomlásához szükséges a napfény. De ha a föld alá kerülnek, akkor jóval lassabban bomlanak le.

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29206) moha21 válasza DonThomasino (#29203) üzenetére


moha21
addikt

Igen azok mehetnek.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29207) Lewzke


Lewzke
őstag

Üdv.
Hoztak hozzám egy rádióállomást amelyről leszakadt a 6 pin-es XLR csatlakozó, a gond az, hogy nem tudom az új csatlakozót felrakni mert nem találok semmiféle adatot a 6 pin-es XLR lábkiosztásáról, csak a színekről tudnám beazonosítani. Számozást találok de, hogy milyen színűek a számozott vezetékek fogalmam sincs ...

(#29208) moha21 válasza tornas (#29205) üzenetére


moha21
addikt

Gondolom az UV-ra reagálnak. Nem hiába eszi meg a vezetékeket is.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29209) tornas válasza moha21 (#29208) üzenetére


tornas
őstag

Én is úgy tudom, hogy az UV kell a műanyagok lebomlásához. Meg aztán ettől fakulnak meg a kirakatban a napon hagyott cuccok (a könyvek borítójától kezdve...stb.) a boltokban évek alatt --> színtelenít is.

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29210) sörösló válasza Lompos48 (#29185) üzenetére


sörösló
aktív tag

Sajna ellent kell mondanom, pedig többnyire igazad van. A mai gyártástechnológia mellett elméletileg végtelen élettartamú eszközök készülhetnének. De akkor ki venne újat? Pl. nyomtatópatronok, amiket hiába töltesz újra, a beépített chip azt mondja hogy - Üres vagyok, bocsi. Cserélj ki. Rejtélyesen halott televízió, amiben 4-5 panel cserélhető meg maga a képernyő. A panelek nem javíthatók mert egyedi gyártású áramkörökkel épülnek, darabjuk, :U ha rendelhető egyáltalán egy új készülék árának a felébe kerülnek. Mosógépelektronika, amit úgy építenek be (pl. mosószertartály alá) hogy 5-6 év múlva szinte csoda ha nem ázott széjjel...Sorolhatnám a végtelenségig. Van egy címkenyomtatónk, 30 mm széles szalagból 15 rugóba kerül 10 méter. Van még a patronban 2-3 méter de a beépített Eprom azt mondja a masternek hogy üres vagyok, csere! Szóval nem egyszerű az élet.

(#29211) sörösló válasza tornas (#29205) üzenetére


sörösló
aktív tag

Én azt gondolom, hogy a műanyagok gyorsabb lebomlásához szükséges a napfény. De ha a föld alá kerülnek, akkor jóval lassabban bomlanak le.

Megintcsak mondom: a műanyagok nem bomlanak le se napfénnyel se nélküle. Csak szétesnek apró darabokra. A meddőhányót is be lehet füvesíteni, attól még alatta ott van az a fránya meddőkőzet, amit csak úgy lehetne eltüntetni hogy visszagyömöszölik a bányába ahonnan kihozták.

(#29212) biker válasza sörösló (#29204) üzenetére


biker
nagyúr

Jajj, ha nem ertesz hozza, ne irj!
A tasak az PE, a bopp az ketiranyu orientacioju pp folia(bi-axially oriented polypropilene film) ismertetoje hogy csorog es hasad mint allat, osszekeverik emiatt a celofannal
A tesco tasak olyan adalekot tartalmaz ami viz es levego hatasara lebomlik, de bopp lenne, akkor semmit nem vinnel haza benne

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29213) biker válasza tornas (#29209) üzenetére


biker
nagyúr

Nem mindegyikhez kell uv, sot van uv allo folia is
A lebomlo biopolimerekhez viz kel, a fold meg a benne levo gombak
Es elbomlik
A pet folia pl eleg jol birja az uv-t

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29214) Lompos48 válasza sörösló (#29210) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Sajna ellent kell mondanom, pedig többnyire igazad van.

Szíved joga, természetesen. :K

A felsorolt esetek egyetlen kivételével határesetnek számítanak. Ez az ún. "fogyóanyag" fogalom tartalmának változása. És a termékek csábító alacsony árai annak tudatában, hogy a különbség úgis bejön a fogyóanyagból.
A TVk, panelek esetében meg megy az örök harc. Muszáj állandóan és gyakran új termékekkel jelentkezni. Bármilyen apró, a vásárló által eseteleg észrevehetetlen hibát korrigálni is kell/lehet, mert ma egy IC változat kifejlesztése nem jelent féléves munkát a fejlesztőcsapatnak, mint anno a uA741 születése.

És ezek lassan veszítik el jellegükből a tartós fogyasztási cikkek első szavát. Lassacskán nem éri meg javítgatni semmit. Egy szaki munkabére ma már nagyon sokat húz a latban. Egy PC kártya már alkatrész. Elfelejtetik az emberrel a forrasztópákát. Megérteni se lehet kapcsolásokat, mert bizonyos módon beprogramozott tartalmuk van az alkatrészeknek. De csak bonyolítom.

Egyedül a mosógépet tartanám felháborítónak. Nekem ugyan soha nem az elektronika szívta meg, de a meleg gőztől idővel lerohadt a pléh itt-ott. És inox vázzal nincs ajánlat csak a dob.

(#29215) sörösló válasza Lompos48 (#29214) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Nekem ugyan soha nem az elektronika szívta meg"

Jó neked! Magyarázhatnád a kuncsaftnak, hogy mi a fenéért kerül 30 rugóba egy 70 rugós mosógép javítása, ami alig 5-6 éves. Már persze ha egyáltalán javítható! Igazad van a fogyóanyaggal kapcsolatban, de tényleg sokszor eszébe jut az embernek, hogy ezek a mai cuccok előreprogramozott időtartamra vannak beállítva aztán game over! :W

(#29216) tornas válasza biker (#29213) üzenetére


tornas
őstag

Nem hiszem, hogy a gombák megeszik a műanyagot, legalábbis nem hallottam erről. A margarinra sem jönnek legyek, akármeddig álljon kint a "természetben".

A PET palack viszont tényleg UV álló. :K

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29217) sörösló válasza biker (#29212) üzenetére


sörösló
aktív tag

Bocsi, én csak javítok olyan gépeket, amiken feldolgozzák a különféle fóliákat. Tény hogy nem merültem még el a különböző termékek lelkivilágában. Lehet hogy tényleg lebomlanak, de megnyugtatnál, ha a meddőhányós hasonlatomat is megcáfolnád. Tényleg kíváncsi vagyok, te meg úgy tűnik valóban értesz hozzá. :B

(#29218) totya694 válasza sörösló (#29217) üzenetére


totya694
őstag

Van pár db Sennheiser fejhallgatóm a 60-as(HD414) évektől elindulva (HD580-ig bezárólag) ami kb 15 éves lehet nos ezeken szinte semmi szivacs nem maradt épségben.Ragacsos gyurmává össze lehet gyúrni a szivacsot.
Van még egy másik "érdekessége" a Sennheiser füleseknek még pedig az,hogy alumíniummal vannak megtekerve ami súly megtakarítás de ha eltörik akár a forrasztásnál akkor kuka

Üdv:Attila

(#29219) biker válasza tornas (#29216) üzenetére


biker
nagyúr

http://www.ena-hu.com/biologiai_lebomlas.php
Olvasgass ;)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29220) biker válasza sörösló (#29217) üzenetére


biker
nagyúr

Szerintem akkor ismernelek kellene, mert a csomagolastechnika kis terulet nagyon
En az uniotech kft muszaki vezetoje vagyok, es mi tulajdonoltuk a techfilm kft-t is, ami a sipospack mellett a hazai piac egyetlen bopp forgalmazoja es konfekcionaloja. Emellett dolgoztam a fromm-nal, maillisnal es a minipak-nal, illetve a remenyis emberek tobbseget is ismerem, partnerunk a manuli, te merre dolgozol? Mert kb felsoroltam a piac jelentos szereploit :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29221) Phvhun válasza totya694 (#29218) üzenetére


Phvhun
őstag

Hogy érted ezt az aluminiummal megtekerve levést?

Más: lehet plusz díjat felszámolni javításnál azért, mert megfulladok a cucc dohányszagától? ;]

(#29222) sörösló válasza totya694 (#29218) üzenetére


sörösló
aktív tag

"alumíniummal vannak megtekerve ami súly megtakarítás"

Lehet hogy ott súlymegtakarítás, de a Hajdúsági Iparművek vajon mi a nyavalyának használt egy időben aluhuzalt a motortekeréshez? Egy centrifugának vagy pláne egy kalapácsos darálónak nem mindegy az a pár deka felesleg? A szivacs meg persze ilyen. Féktisztítóval szoktam leszedni a maradványokat, tényleg undorító egy taknya ami marad az élettartam végén belőle. :K

(#29223) biker válasza sörösló (#29222) üzenetére


biker
nagyúr

Nem a forgoresz kalickak voltak alu palcabol? Olyat meg nem lattam, hogy az alloreszt is alubol tekertek volna, tul vekony huzal kell oda, nem?
Forgoresznel meg adott, suly miatt :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29224) Lompos48 válasza Phvhun (#29221) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem. Te kell(ene) fizess, mert szivarpénzt takarítasz meg, a másét szívod. :D

(#29225) sörösló válasza biker (#29220) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ment egy privát.

(#29226) sörösló válasza biker (#29223) üzenetére


sörösló
aktív tag

Nem a forgórész. Az állórészt tekerték aluból, gondolom olcsóbb volt, vagy csak az volt, mert hiánycikk lehetett a rézhuzal. Az alumínium nálunk egyébként is slágercikk volt anno. A legszörnyűbbek az IFA teherautók indítókábelei voltak, alumíniumból !!! Gondolj bele hogy egy 4-6 hengeres dízelmotor hogy rezeg üzemközben. Egy hónap után minden kábelt cserélni kellett mert egyszerűen eltörött.

(#29227) tornas válasza biker (#29219) üzenetére


tornas
őstag

Érdekes... :K

De a margarinra tényleg nem jönnek a legyek... :N

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29228) Reggie0 válasza DonThomasino (#29201) üzenetére


Reggie0
félisten

A villamos gepek es az egyeb vasmagos eszkozok(pl. fojto) nem szeretik a kvazi szinuszt, mert nem arra vannak meretezve, ezert a vas teliteni kezd es no a vesztesseg, valamint az aramfelvetel, ami nagyobb hofejlodessel jar. Viszont barmilyen eszkozt rakothetsz, aminek a tapja egyeniranyitoval indul. (Kivetel a PFC-s tapok).

A lampaknal erdekes kerdes. Ha en a szuntetmentesemrol uzemeltetem a halogen asztali lampamat, vagy egy izzos lampat, akkor megno a fenyereje. Ez nyilvan roviditi az elettartamot, de mukodik.

[ Szerkesztve ]

(#29229) totya694 válasza Phvhun (#29221) üzenetére


totya694
őstag

Nos a kis hangszórókat tekerték meg alu huzallal.

Üdv:Attila

(#29230) biker válasza tornas (#29227) üzenetére


biker
nagyúr

Nem az egyetlen etel, a paradicsomra se mennek a legyek :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29231) vodkaboy22 válasza totya694 (#29229) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezt se tudtam a sennheiserekről... :(
Érdekes... de pl nem véletlen, hogy katonai célokra alkalmaznak berilbronz réz ötvözetet sok helyen mint vezető mivel magasabb mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik :P
Bár fejesbe nem hiszem hogy van értelme.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29232) sörösló válasza Reggie0 (#29228) üzenetére


sörösló
aktív tag

"A villamos gepek es az egyeb vasmagos eszkozok(pl. fojto) nem szeretik a kvazi szinuszt"

A mai motorok jórésze már nemhogy kvázi-szinusz, de egyenesen PWM árammal zötyög. Nálunk a cégnél már nincs olyan motor, ami ne frekvenciaváltóról táplálkozna. Illetve kettő van, ami tirisztoros teljesítményhídról eszik. Pontosan a vasmagos eszközök képesek arra hogy a beléjük tolt durva négyszögimpulzusokból "kvázi szinuszos" áramot csináljanak. Valami olyasmi ez mint a kondenzátoros szűrés a DC tápoknál. Kicsit persze sípol mindegyik, de azért szeretik. A motortekercselők persze nem, mert a precizen paraméterezett frekvenciaváltónál jobb motorvédelem nem létezik.

[ Szerkesztve ]

(#29233) darvinya válasza Lompos48 (#29188) üzenetére


darvinya
titán

Én az ökoszatyorra gondolok ami magától lebomlik állásában. pl: Madaras, Teso, Cora, stb. áruházak.

Más:

Vermona Regent 222 rajzait felújítottam.

Végfok

Előerősítő 1

Előerősítő 0

Sajna a trafója egyedi azt külön kézzel kell rajzolni.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29234) moha21 válasza Reggie0 (#29228) üzenetére


moha21
addikt

"(Kivetel a PFC-s tapok)."

Gondolom APFC-re gondoltal, mert a sima passzív PFC gond nélkül megy vele. ( persze láttam a fojtóra írtad a vasmag telítését, de gyakorlatba megy gond nélkül ), inkább Tr.-ekkel lehet gond szerintem.

(#29232) sörösló: Az ok, hogy cégnél milyen motorok vannak stb.., de szerintem otthon még nála nem ez a jellemző, illetve írta.

(#29228) Reggie0: Miért nő meg a fényereje, illetve egy mezei izzó milyen különbséget érzékel ?

[ Szerkesztve ]

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29235) didyman válasza moha21 (#29234) üzenetére


didyman
őstag

Elvileg törekedni kéne az effektív érték azonosságára, csakhogy az ehhez tartozó csúcsérték a jelalaktól függ. Ha a kimenet a négyszöget közelíti, akkor az effektív és a csúcs is közelebb lesz egymáshoz, vagyis a csúcs alacsonyabb lesz. Ez viszont okozhat alulfeszültségre jellemző tüneteket, védelem belépését olyan elektronikáknál, melyek csúcsegyenirányítóval kezdődnek. A tipikus, PC-k körüli UPS-ekre pedig inkább ilyen eszközöket kötnek, ezért az effektív értéket némileg növelik. Nem RMS-képes műszerrel mérve az ilyen UPS-eket, mivel azok szinuszos jelalakból indulnak ki, akár 190V is lehet a mért feszültség, az izzó ennek ellenére fényesebben, a fénycső halványabban fog világítani.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29236) mezis válasza moha21 (#29234) üzenetére


mezis
nagyúr

(#29228) Reggie0: Miért nő meg a fényereje, illetve egy mezei izzó milyen különbséget érzékel ?

Teljesen bizonytalan a nem szinuszos kimenő feszültség értéke, mivel nincs a mérésére alkalmas műszer.
Lehet, hogy egyszerűen nagyobb feszültséget kap a hálózatnál ?

mezis

(#29237) darvinya


darvinya
titán

Tudom már lehet egy feltettem ezt a kérdést.
Sajna nagyon lukas az agyam.

Van itt ezt a OTG microUSB bekötés.

Ebben az állásban NFet vagy Nmosfet?(hogy nelyik arra nem emlékszem) mint sima rövidzárként viselkedik.

Ebben az állásban viszont 100Ω-ot kellene rövidzár helyett.

A kérdés, hogy nem ismerek ilyet Nfet vagy Nmosfet-et simába és inkább SMD-be ami ezt megoldható lenne.

Javasoljatok 5V-os rendszeren ami stabil marad, mert itt egy telo akkumulátorról a töltöjéről van szó.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29238) Lompos48 válasza mezis (#29236) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csúcsértékhez csúcsvoltmérő vagy oszcilloszkóp. Termikus hatáshoz RMS voltmérő vagy oszcilloszkóp és számigálás.. :)

[ Szerkesztve ]

(#29239) Lompos48 válasza darvinya (#29237) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindkettő (N csatornás JFET vagy MOSFET), pl. MTDF1C02HD. JFETből ritkább a nagyobb áramokat tudó. Az OTG-hez 1A fölötti is kellhet. Lényeges a csatornaellenállás alacsony értéke.

[ Szerkesztve ]

(#29240) PHM válasza Lompos48 (#29238) üzenetére


PHM
addikt

Esetleg lágyvasas műszer? ;)

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29241) moha21 válasza didyman (#29235) üzenetére


moha21
addikt

Ez ok, de ha én RMS mérővel megmérem, hogy anak is az effektív értéke 230V, akkor egy izzónak az miért nem mindegy? ( Ez az effektív lényege nem? ) Az, hogy má sa felfutása/ átmágnesezése valaminek az más tészta.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29242) darvinya válasza Lompos48 (#29239) üzenetére


darvinya
titán

Megnéztem amit javasoltál.

Csak nekem az kellene, hogy ha nincs megtáplálva a mosfet akkor viselkedjen mint egy sima vezető, azaz hozzon létre rövidzár-at.

Ha meg van táplálva akkor a rövidzár helyett 100Ω legyen.

GATE-TO-SOURCE VOLTAGE-nél pont fordítva van, ott ha nincs fesz akkor nagy az ellenállása, ha van pl: 4.5V akkor kicsi 0.100Ω.

Lehet rosszul értelmezem, de nekem ez jött le.
Ha nem jól gondolom javítsatok.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29243) tornas válasza moha21 (#29241) üzenetére


tornas
őstag

Én azt tapasztaltam hogy az egyenfeszültséggel (48 x 0,9 V) hajtott porszívómotor jóval gyorsabban forog, mint váltófeszültségnél (48 V).

A négyszög-jel viselkedését így írnám le:

- A kvázi-szinusos UPS által szolgáltatott négyszögjel "úgy néz ki", hogy a két pólusváltás között "hosszabb" idő telik el, így lényegében fix feszültségű egyenfeszültséget ad, csak ütemesen és szaggatva változtatja a polaritását. Nincs fel- és lefutás, csak polaritásváltás. -

A szinusz jel meg ugyebár szépen felfut, lefut és polaritást vált, majd megint "lefut,felfut" és megint polaritást vált, és így tovább. Lényegében a generátor forgómozgása miatt van ez. Három fázisnál a 120 fokos eltolások szintén emiatt vannak, mert a generátorban is a tekercspárok 120 fokos szögben helyezkednek el (3x120 fok).

Lényegében az effektív 230 V váltófeszültség csúcsértéke 320 V. Ha folyamatosan a csúcsérték 320 V-ot kapnánk, akkor a 230 V-ra méretezett cuccok túlterhelődnének. Négyszögjelnél a csúcsérték hosszabb ideig tart és ez okozhatja a túlterhelődést. Elméletem szerint...

[ Szerkesztve ]

"Az oroszlánbőr alól is kilátszik a szamárnak a füle."

(#29244) darvinya válasza Lompos48 (#29239) üzenetére


darvinya
titán

Jól gondolom, hogy BSS83 smd Nmosfet-el közel járnék az elvárásaimnak.

Drain-Source On Resistance

G lábon 5V van, akkor 70Ω D-S lábon.
G lábon nincs 5V, akkor ~0Ω D-S lábon.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29245) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennek mi a magyarázata? [link] - nem árpilis1, tényleg érdekel a magyarázat.

Lényeg: a feltöltött elkó pozitív lábára kötjük a led pozitív lábát, de a negatívot a fém sapkához érintjük, ettől egy hosszabb idejű felvillanást kapunk. Ezután visszakötjük a led negatív lábát a kondi negatív lábára, amitől a led egy rövidebb ideig, de újra felvillan. Az első felvillanás ideje hosszabb jó pár másodperccel, mint amikor normális módon a plusz és mínusz lábakra van kötve a led.
Fordítva ez nem működik, először a kupakhoz kell érinteni a led negatív lábát.

A videóban látható összeállítás működik, több elkóval is kipróbáltam. Nem tudom, hogy az elkó felső része hová van kötve, de nincs összekötve a negatív lábbal, a szakadásvizsgáló mindkét irányban nézve mutat egy kis vezetést a fedél és a negatív láb között.

Méricskéltem egy sort, kicsit gyenge 9V-s elemről a multiméterrel és egy fehér leddel:

Kisütött állapot
Uc = 0.08V
Ufedél - Unegatív = 0.16V
Ufedél - Upozitív = 0.08V

Feltöltve:
Uc = 6.95V
Ufedél - Unegatív = 0.45V
Ufedél - Upozitív = -5.7V

Led a fedélhez érintve, miután kialudt:
Uc = 3.7V
Ufedél - Unegatív = 0.65V
Ufedél - Upozitív = -2.91V

Led normál módon kötve, miután kialudt:
Uc = 2.24V
Ufedél - Unegatív = 1.5V
Ufedél - Upozitív = -0.78V

A kondi feltöltéséhez a fizikai paramétereinek megfelelő adott töltésmennyiséget vesz magához a jól ismert feltöltési görbe szerint, majd pedig leadja azt, szintén az ismert görbe szerint.

Ez a töltésmennyiség viszont nem magyarázza meg, hogy miért világít hosszabb ideig a led, mint normál bekötés esetén.
Egy 220uF-es elkót használva normál módon kötve folyamatos fényerő csökkenés tapasztalható, ha viszont felülre van kötve először, akkor a kezdeti gyors csökkenést követően olyan 10 másodpercig nincs szemmel észlelhető fényerő csökkenés, azután is csak lassan alszik ki. Honnan jön a plusz kakaó? :F

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29246) PHM válasza CPT.Pirk (#29245) üzenetére


PHM
addikt

A zoxigénbül. ;)

Amúgy érdekes, ezt én is ki fogom próbálni.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29247) darvinya válasza CPT.Pirk (#29245) üzenetére


darvinya
titán

Fedél éríntés esetén a negatív be van kötve az elem negatívjára.

Bocs videot nem tudom megnézni a max. 32kbps-es net-el.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29248) CPT.Pirk válasza darvinya (#29247) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csináltam egy Móricka ábrát :)

Elem csak a feltöltés rövid idejére van bekötve, többet nem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29249) Lompos48 válasza moha21 (#29241) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ugyan nem próbáltam, de lehet hogy a 2 változatban másképp világít. Mivel az RMS definíciója - ugye - pont a hőhatáson alapszik, akkor a különbség csak amiatt lehet, hogy bár a termelt hőmennyiség ugyazaz egy periódus alatt, a fénye nem, mert az már nem a hullámforma szerint változik. El lehetne spekulálgatni rajta, csak sok értelmét nem látom. Inkább tudomásul veszem. :)

(#29250) Lompos48 válasza darvinya (#29244) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Először olvasd el az adatlapját. Abból kiderül, hogy:

- az RDSon az typ 2Ω és max 3Ω, tehát aránylag nagy,
- ha 70Ω lenne zárt állapotban - ahogy írod -, akkor m9inden lehetne, csak egy működőképes FET nem,
- a maximális drain árama 0.33A, ami kevés lehet, ha rajta keresztül akár töltőáram , akár USB eszközt táplálása folyik.

Tehát: NEM

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.