Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29851) Lompos48 válasza atesss (#29849) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ezzel az adóoldal meg is lenne oldva oszcillátorral, modulátorral együtt. Marad a vételi oldal, amihez egyelőre egy FM rádiócska is megteszi.

(#29852) totya694 válasza Keeperv85 (#29850) üzenetére


totya694
őstag

A kapcsoláshoz esetleg R-C értékeket is tudnál adni?

Üdv:Attila

(#29853) Keeperv85 válasza totya694 (#29852) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Nagyon szívesen adnék, de ahhoz az is kell, hogy a tranzisztor milyen típus, mert a munkapontot csak úgy lehet beállítani, ha ismertek a paraméterei ugye... :B

(#29854) Lompos48 válasza Keeperv85 (#29850) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...a jelét egy kvarc adja, ami ugye feszültségre kötve "magától" oszcillál.

Hm! :Y Ezt komolyan gondoltad? :F

...a munkapontot csak úgy lehet beállítani, ha ismertek a paraméterei ugye...

Milyen paramétereket szoktál figyelembe venni?

[ Szerkesztve ]

(#29855) Keeperv85 válasza Lompos48 (#29854) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Igyekeztem konyhanyelven megfogalmazni, elnézést... :B

Paraméterek alatt az:

Ucemax ; Ubemax ; Idmax ; Pdmax

..értékeket értem.

(#29856) Lompos48 válasza Keeperv85 (#29855) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Elsieted a dolgokat.

A kvarc feszültségre nem csinál semmit. Esetleg olyanok tudják ezt, amik mellé be van tokozva az oszcillátor többi eleme is. Azoknak ellenben legalább 3 láb kell ehhez.

Az általad mellékelt Colpitts oszcillátor számításához az általad felsorolt paraméterek közül egy se kell, mert:

Ucemax: nem szokás Colpitts-okat tervezni nagy feszültségekre (maximum különleges esetekben), és nem utolsósorban: nagyon kevés az a tranzisztor, ami ne viseljen el néhány tízvoltot.

Ubemax: Ilyen paraméter csak Ubesatmax formában létezik, de itt nincs/nem lehet szó szaturációról (telítettség). Létezik ellenben Vebmax, ami ugyancsak nem játszik, mert ez az átmenet nem fog záróirányú feszültséget kapni.

Idmax: ilyen paraméter nincs bipoláris tranzisztoroknál.

Pdmax: nem hinném, hogy egy ilyen oszcillátorban melegedésbe tudnád hajszolni a tranzisztort túlzott disszipációval.

Eszedbe se jutott felsorolni a hfe (másnéven h21e) erősítési tényezőt, fT határfrekvenciát... :(((

Légy figyelmesebb és körültekintőbb!

[ Szerkesztve ]

(#29857) Keeperv85 válasza Lompos48 (#29856) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

Igazad van, tévúton jártam. Sokat felejtettem, mióta 2004-ben tanultam ezt és keveset gyakorlom... elnézést kérek, ha megtévesztő lett volna, amit írtam valaki számára.

(#29858) totya694 válasza Lompos48 (#29856) üzenetére


totya694
őstag

Feltennék 1 kérdést.
Lehet egy mint a fentebb említett vagy ahhoz hasonló egyszerű kapcsolást megépíteni amivel "esetleg" nagyobb méretű ferrit magos trafó(ka)t ki tudnék próbálni,le tudnám mérni mit tud?

Üdv:Attila

(#29859) Lompos48 válasza totya694 (#29858) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Például egyszerű Wien-hidas oszcillátorral:

...nagyobb méretű ferrit magos trafó...

Nem ismerem a kritériumjaidat, de ha nem elég az amplitúdó utána lehet/kell biggyeszteni egy audió erősítőt. :K

(#29860) totya694 válasza Lompos48 (#29859) üzenetére


totya694
őstag

Bontottam el pár db nagy teljesítményű kapcsoló üzemű tápot.Volt 1 szünetmentes amiben 3db egy forma panel volt és fénykorában 5kW-ot tudott.

Üdv:Attila

(#29861) Keeperv85 válasza totya694 (#29860) üzenetére


Keeperv85
nagyúr

5kW-os kapcsolóüzem táp? :Y Az igen! Az már nem kispályás. :R

(#29862) atesss válasza Lompos48 (#29851) üzenetére


atesss
addikt

Akkor ez FM frekvencia. Aminek azért annyira nem örülök.
De akár még jó is lehet, csak jó lenne tudni az adóteljesítményét - és így a hatótávolságát.
Pl. egy FM transzmitterhez (amit pl. autóban szoktak használni) képest ?

A gondom az vele, hogy mivel FM, bárki belehallgathat.
Az ok hogy pince, de pl. a földszinti lakó simán belehallgathatna.
Nem titkos dolog, amit hallhatna; de azért nem a legjobb így...

[ Szerkesztve ]

(#29863) Lompos48 válasza totya694 (#29860) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Tőlem ma "ment el" egy 7kW-os. Persze nem PChez, hanem egy CNChez készítették:

(#29864) Lompos48 válasza atesss (#29862) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A feladat definíciója így szólt:
Tudnátok ajánlani valami egyszerű kapcsolást vezetéknélküli hangátvitelre

Melóval megoldható egy 6.5MHz-es középfrekvencia (a szomorú emlékű KGST periódus OIRT szabványú középfrekvenciája), amivel persze bonyolódik az adó és vevőoldal is. A szomszéd ellenben nem hallja, csak, ha van régi standardos TV-je és arrafelé keresgél. Persze "beszúrható" a vivő az egyébként se használt S1 vagy S2 csatornába is.

Ez már azonban nem egy pár üzenetváltásba belepaszírozható téma.

(#29865) biker


biker
nagyúr

tudtok javasolni valami bot egyszerű rfid kitet? mint a conrados alap kit, 12V olvasó, tanítható max 50 kulcsig (10 is elég nekem) antenával, két kulccsal.
vagy annál olcsóbb nincsen?

rfid kit
+ kulcsonként 1500-2000Ft

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#29866) darvinya


darvinya
titán

Erre (#29828) darvinya valaki?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29867) Lompos48 válasza darvinya (#29866) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha leírnád magyarul (érthetően) lehet valaki kerülne.

(#29868) mezis válasza atesss (#29838) üzenetére


mezis
nagyúr

Csak fantáziálok: vezeték nélküli telefon fent, bázisállomása a pincében és itt hozzákötsz egy egyszerű "drótos" telefont ? (Valamilyen egyenfeszültséget is kell még a "vonalba " kapcsolni.)

mezis

(#29869) vodkaboy22 válasza darvinya (#29828) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A tone- poti a egy aluláteresztő szűrő vágási frekijét állítja. Magyarul ha eltekered nullába akkor kisebb lesz a vágási freki és így a magas hangok nagy része nem jut tovább.
A másik poti hangerő poti slusz pasz letekered halk feltekered hangos. Annyi érdekességel, hogy ha utána valami nagy bemeneti impedanciás dolog van akkor az egészen magas hangok "könnyedén" átcsusszannak a 680pF kondin és azok-ra nem fog hatni a hangerő szabályzó. Ergo a magas hangok gondnélkül tovább jutnak (felül áteresztő szűrő), míg a kisebb frekis hangok hangerejét tudod állítani.

Magyarul, ha 68nf-GND állásban van a tone akkor kafán leszűrőd a magasabb frekis hangokat tippre olyan 5-7kHz- felettieket (Nem tudom az utána levő fokozat impedanciáját ezért tipp.)

Tehát mitörténik ha ezt csinálod amit írsz? Lesz egy köröd amiben van egy L + Rtrafo+ 68nF x 250k x 680pF
Ha ez kiad egy hallható rezgőfrekit akkor lesz ez a jelenség. (Thompson-egyenlet) (x = replusz)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29870) darvinya válasza vodkaboy22 (#29869) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm, hogy sikerült meg fejteni és a választ.

Akkor vegyem ki a 68pF-et(most ez van 680pF helyett).?
Vagy inkább rakjam be 680pF-et.

Pickup értékét nem tudom.
(mérését meg nem tudom hogyan kell. :B )
Ez alapján kellene a Tone szintszabájzon lévő kondit méretezni.
Műszerem SYG DT9205A.

És van még lakatfogos V-A-es.

Több nincs.
Ezzekkel hogyan tudnám meg mérni?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29871) hNp88


hNp88
aktív tag

üdv népek,

íme, az első próbálkozásom eredménye a Positiv20-as NYÁK-készítéssel: [link] :C legelső próbálkozáshoz képest egyáltalán nem rossz szerintem, sőt... csodálkozom rajta. vasalásos módszerrel kb 2 éve szenvedek, elég gyatra eredményekkel :((( ez meg elsőre ilyen jól sikerült... :D a lemez széleiért bocsánat, nem vettem túl komolyan, gondoltam úgysem sikerül. illetve néhol hiányosak a forrszemek, azt már én csiszoltam túl, a fotolakk eltávolításakor. :W

ps. maga a levilágító "berendezés" (a múltkoriban tárgyalt HGLi lámpa) ma költözött egy kinti szekrénybe, mivel nem bírom az ózont a szobában :D de annyira gány lett, hogy azt inkább nem mutogatom :D

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#29872) moha21 válasza darvinya (#29870) üzenetére


moha21
addikt

Pontosan mit akarsz mérni?

Bár ilyen potméter meg lakatfogó kombó elég érdekesen hangzik :>

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29873) vodkaboy22 válasza hNp88 (#29871) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Látom nem saját tervezésű nyűk vagy nem ilyen technologiához tervezett nyák :DD
Tipp: Ha sajátot csinálsz akkor a vezetök között legyen picivel nagyobb táv. Tankönyv szerint ilyen technologiánál vezető vastagság minimum legyen 2 vezető között :R
De grat

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29874) vodkaboy22 válasza darvinya (#29870) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A pick-up elég nagy 15k<- nál nagyobb bemeneti impedancia miatt nagyon is fontos az a 680pF. Főleg ha még a bemeneti imp van 500k is nah akkor 680pF-al már 468Hz a vágási freki magyarul felette minden átmegy alatta meg 20dB/dekád csökkenés van. Tehát az a vacak kis 680pF is sunyi sokat jelenthet!

Bemeneti Imp-et ezekkel nem hiszem, hogy tudsz mérni... Ha tudnál 0-2Vos nagyságrendben 5 digites pontosan feszt megmondani illetve tudnál 50uA 1mA nagyságrendben pontosan mérni akkor lenne értelme méricskélni egy 20-20kHz-et tudo fgv generátorral. ;)

Ja pontos árammérő helyett lehet még választani preci ellenállás + 6digites 0-2V műszert.
Az a baj nem tudom melyiket könnyebb találni 0.05%> ellenállást amit feltudsz mérésre használni rendesen vagy 50uA - 1mA 5-6 digites mérőműszert :DD

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29875) hNp88 válasza vodkaboy22 (#29873) üzenetére


hNp88
aktív tag

nem nem saját tervezésű, csak kb tegnapra kell, ezért ezzel próbálkoztam :D amúgy Nixie-hőmérő panel lesz :)

majd ha lesz általam tervezett is, felrakom azt is.

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#29876) darvinya válasza moha21 (#29872) üzenetére


darvinya
titán

Pickup impedanciáját.
Gondolom ez alapján kell méretezni Hangzás kondit, hogy nem fogjak be semmilyen rádiót.

Ahogy most van az standard kondenzátorok, de a pickup nem az eredeti.
Újabb, de nem én vettem.

(#29874) vodkaboy22

Akkor jól gondoltam, hogy impedanciát ezekkel érdekes mulatság lenne mérni. :)

Kérdés, hogy 68pF-et cseréljem le 680pF-re?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29877) vodkaboy22 válasza darvinya (#29876) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem a rádióbefogás és az áteresztett hang 2 egymástól elkülöníthető dolog. (Szerintem)

Rádióbefogás rezgőkör jelenség miatt van. Van egy kör amiben van L + CxRxC + R máris lehet rezgőköröd muahaha :) És ha elég jók az értékek akkor hallani is fogod.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29878) vodkaboy22 válasza darvinya (#29876) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igen ha gyári adat akkor melegen ajánlom, hogy a gyárira cseréld valszeg a skacok tudták milyen érték kell oda.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29879) darvinya válasza vodkaboy22 (#29878) üzenetére


darvinya
titán

Már nem lehet kapni, még használtat sem.

Akkor max. keresgélek hasonló pickup-ok bekötését és próbálgatok.

Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29880) moha21 válasza darvinya (#29879) üzenetére


moha21
addikt

Van benne négy kemény passzív alkatrész, igazából a potméterek és a kondenzátorok is mérhetőek egy mezei 2000 Ft-os hulladék mérővel is. Mi a kérdés?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29881) vodkaboy22 válasza moha21 (#29880) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az utána levő fokozat bemeneti impedanciájáról volt szó azt mérni már nem olyan mezei :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29882) moha21 válasza vodkaboy22 (#29881) üzenetére


moha21
addikt

Nem tudom mikor kerül t bele az eredeti kérdésbe impedancia szó, nem tudom követni a dialógust.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29883) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

NIncs valakinek eladó 6n16B subminiature elektroncső (esetleg 6n18B) ? :R (6n17B is lehet)

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29884) totya694 válasza vodkaboy22 (#29883) üzenetére


totya694
őstag

Már "átláthatóbb" és szűrt fűtő feszültséggel a brumm is elmaradt.Egy picit alatta vagyok a 6,3V-nak (6,15V) de ez még orvosolhatom.0,45R 20W-os ellenállás megoldja majd a gondom(most 0,5R 10W-os van a 2db 6800uF közt...

Majd azért módosítva lesz ezen pár dolog még csak elő körben a hangjára voltam kíváncsi és már így is tetszik

Üdv:Attila

(#29885) totya694 válasza totya694 (#29884) üzenetére


totya694
őstag

Ezt is mellékelem ne kelljen kérni külön(bár már több ízben is linkeltem ide)
A 2 kis 470uF/200V helyett 2db 640uF/450V Nippon kondik lesznek

Üdv:Attila

(#29886) darvinya válasza totya694 (#29885) üzenetére


darvinya
titán

Grat, egyre jobb. :C

Ez Nippon kondik mennyire jók hangtechnikához?

Vagy nagy marhaság a kérdés, de csak azért kérdem, mert ipari csatlakozója van.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29887) totya694 válasza darvinya (#29886) üzenetére


totya694
őstag

Köszi :R
De még odébb van a befejezés.
Ha a komolyabb gyártóknak is megfelel akkor nekem is :K

Üdv:Attila

(#29888) Lompos48 válasza darvinya (#29886) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...mert ipari csatlakozója van...

Az mi(lyen)? :Y

(#29889) vodkaboy22 válasza totya694 (#29884) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Egyre jobb én ha nincs nagy áram akkor inkább egy induktivitást tennék be :) : kis torroid 230-400uH értékkel.
Na majd én is küldök képet most van megint 2 db dolog amivel mesterkedni akarok csak vagy a munka vagy más folyton az orromra csap, hogy nincs időd erre sipirc dolgozni :O

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29890) darvinya válasza vodkaboy22 (#29889) üzenetére


darvinya
titán

Ez már így szokott lenni. :)

Akkor jó főleg, mikor félbe kell hagynom és elfelejtem hol tartottam.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29891) DonThomasino


DonThomasino
veterán

A szkópoknak általában egy fajta vezetékük van?
Sokba kerül egy ilyen, könnyen beszerzehető?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29892) didyman válasza DonThomasino (#29891) üzenetére


didyman
őstag

Mi az, hogy egyfajta? Jellemzően BNC az egyik vége és a célnak megfelelő mérőfej (csipesz, banándugó, satubbi) a másik vége. Jellemzően lehet tizes osztós, vagy nem, vagy kapcsolható. Lényeges a lezárás impedanciája, összetétele, a vele mérhető maximum frekvencia, és feszültség. Beszerezhető minden, az ár elsősorban a márka és maximum freki, illetve mérőfejkialakítás függvénye.

[ Szerkesztve ]

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29893) DonThomasino válasza didyman (#29892) üzenetére


DonThomasino
veterán

Úgy értem, ha veszek egyet
azt gyakorlatilag bármelyik műszerrel használhatom.
Csak a paraméterek opcionálisak.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29894) didyman válasza DonThomasino (#29893) üzenetére


didyman
őstag

Érdemes költeni rá azért, megéri, meg sok későbbi kényes mérésnél szívástól megment. :-)

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#29895) moha21 válasza didyman (#29894) üzenetére


moha21
addikt

Hjah, de 3k-ból már kap olyat amivel alapdolgokat lehet méricskélni. Kérdés mire kell.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29896) DonThomasino válasza didyman (#29894) üzenetére


DonThomasino
veterán

Jól látom, hogy kb 5-10e egy vezeték?
Azért kérdezem, mert lenne egy használt szkóp megvételre vezeték nélkül.
Kb mennyivel számoljak pluszba.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29897) moha21


moha21
addikt

[link] hát ez micsoda-?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29898) mezis válasza DonThomasino (#29896) üzenetére


mezis
nagyúr

Úgy rémlik, hogy régebben volt olyan szkóp, amit a gyár saját, egyedi csatlakozóval készített.

mezis

(#29899) moha21 válasza DonThomasino (#29896) üzenetére


moha21
addikt

[link] nekem ilyen van. ebay-en 2 k körül adják.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29900) Reggie0 válasza mezis (#29898) üzenetére


Reggie0
félisten

A jobb szkopoknak most is egyedi csatijuk van, igaz BNC-vel kompatibilisek.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.