Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29651) vodkaboy22 válasza totya694 (#29649) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mióta nézegettem ezt a kapcsolást amit küldtél gondolkodom rajta, hogyan is lehetne módosítani és most, hogy cpt Pirk is írta, hogy ilyet használ lehet adni kéne neki egy esélyt hátha jó :C
De én gondolkodom egy kis modifikáción!
Ha már visszacsatolt és ha már komplementer végfokozatú mi lenne, ha elhagynánk azt a buta nagy elkot a végéről? :)
+-110V-ot neki masszív DC negatív visszacsatolással, és párhuzamos kondival a visszacsatolásban, hogy a visszacsatolással a jel erősítése ne legyen több 2- 2.5nél.
Valahogy a két trióda közti ofszet feszt bekéne löni 50mV alá hmm lehet egy műverősítővel megoldható lenne csak azt el kéne izolálni a jelúttól.
Ötletek? :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29652) totya694 válasza vodkaboy22 (#29651) üzenetére


totya694
őstag

Először meg kell építeni eredetibe majd utána lehet variálni.

Üdv:Attila

(#29653) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29651) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szimmetrikus táppal és pozitronokkal működő komplementer triódával. :D

(#29654) Lompos48 válasza DonThomasino (#29650) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A totya694 dokumentációjának második felében elég jól elmagyarázzák.

De ha megadod az alapműszer adatait és milyen végkitéréseket akarsz az új skálákon, akkor kiszámolhatjuk együtt.

Az lenne 3.3V?

Igen.

Mi az ami cicereghet egy pc tában....? tarfó és kondi?

Szerintem trafó, tekercs. Egyesek állítják, hogy akár kondi vagy félvezetők is, de én ilyet még nem láttam/hallottam. Ha majd tapasztalom, akkor rábólintok én is.

(#29655) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#29653) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Dupla npn tranyókkal is lehet nulla ofszetet rakni a két tranyó közé :) És igaz csövekből csak "npn" van :) Vagy inkább "n-csatornás mos- CSŐ " :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29656) darvinya válasza Lompos48 (#29654) üzenetére


darvinya
titán

Lassan kiforró kondi is cicereg/sziszeg.
Még pont bírja és nem pukkan el.

Félvezetőből max tranyó láttam ciceregve elszállni, de az max fél perc alatt végbe is ment.

Más:

Ilyen típusú kondit hol lehetne beszerezni jó árban?
Mennyire jó ez a olajpapir réteges?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29657) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Zseni vagyok :DD
Na itt pozitronok mászkálnak vajon??? :)

Mire nem jó egy félüveg bor az ember még a végén kreatív lessz...
Tina szerint femtovolt kimeneti dc offset ha az a valóságban felcsúszik 10-20mV-ra akkor is a kutyát se érdekel és nincs nagy sunyi elko a kimeneten! Megépítem csak kell még pár ecc88-as... Muhahaha

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29658) x1port


x1port
addikt

Sziasztok !
Szüleim hagyományos nagykèpernyős tévèjéből néha irdatlan magashangù sìpolàs hallatszik.(nem a hangszòròbòl).
Mi lehet ez? Javìthatò hàzilag? köszi

(#29663) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#29657) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azért a zseniségig még van. :D Persze, hogy lehet. De 2 nagyfeszültségű táp elég "kényelmetlen" megoldás. A pozitronokkal csak provokáltam. :)

(#29664) Lompos48 válasza x1port (#29658) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A sorkimenő trafó cicereg a 15,625 kHz-es sorfrekvencia miatt. Rárakódott por, valami fellazulás szokta okozni. Nem veszélyes, csak kellemetlen hallgatni. Belenyólni nem ajánlatos, mert huszonannyi kV van a környékén.

Kb. 10 éve nem gyártanak már CRT tv-t.
Amit árulnak azok újrafeszhasznált, vagy a megmarad készletet újraárulják.

Ez így nem igaz!

[ Szerkesztve ]

(#29665) x1port válasza Lompos48 (#29664) üzenetére


x1port
addikt

Köszi..mindenesetre pormentesìtem..abbòl baj nem lehet. lehet hogy meg is javul.

(#29669) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Kaptam egy PC tápot a 3.3V narancssárga saru meg van égve néha kicsit cicereg.
Az értékei hibátlanok, terheltem a 5V os és 12V os ágat is brja rendesen.
Mi lehet a baja?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29671) totya694


totya694
őstag

Üdv
Közelgő korosodásom napja alkalmából megleptem magam egy ilyen készülékkelEgy szinte testvére már van a lakásba. :B

Üdv:Attila

(#29672) Lompos48 válasza totya694 (#29671) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ahogy elnézem fűszerespolcnak bevált! :D

(#29674) moha21 válasza DonThomasino (#29669) üzenetére


moha21
addikt

Túl volt terhelve a 3.3 saru, a cicergés meg normális. Mivel terhelted? Mert egy izzót elvisz az még nem elég.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29675) DonThomasino válasza moha21 (#29674) üzenetére


DonThomasino
veterán

Műterheléssel, 2-4A mondjuk a 3.3 ágat még nem mertem
csak egy kis 5V os izzóval.

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29676) moha21 válasza DonThomasino (#29675) üzenetére


moha21
addikt

Milyen táp? Lehet rossz volt ( inkább biztos ) a kontakt az alaplap és a tüskék közt azért égett meg.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29677) DonThomasino válasza moha21 (#29676) üzenetére


DonThomasino
veterán

Egy thermaltake 460W purepower.
Az alaplapi csatin van megégve a műanyag a két narancssárga vezetéknél.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29678) moha21 válasza DonThomasino (#29677) üzenetére


moha21
addikt

[link] itt találni róla infót, nem tudom melyik verzió. Ki kellene próbálni rendesen és megmérni, így mást nem tudok mondani. Lehet mondom csak szar volt a kontakt.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29679) DonThomasino válasza moha21 (#29678) üzenetére


DonThomasino
veterán

Hogy érted azt hogy rendesen,
minden ágát egyszerre?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#29680) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!

Számítógép hűtéshez szeretnék visszahűtő áramkört. Ebben kellene segítség :)
Ami a lényeg, h gép lekapcsolása után még ~1 percig menjen a szivattyú és a ventillátorok (kb. max 15-20 W).
A cuccok a gép 12 V ágról kapják, egy ventivezérlő áramkör után a delejt. Tehát nem folyamatos 12 V-on üzemelnek jelenleg.

Amire gondoltam: van elfekvőben printer táp, ami 230 V ac -> 16 V DC-t tud, ebből lehetne a 12 V a vezérlőnek,
a 220 V ágra meg egy relé, amit a PC tápról kapná a jelet, ehhez kellene valami késleltető áramkör, vagy olyan relé ami tudja ezt.
Probléma: viszonylag sok alkatrész, még egy táp (+ a vesztesége), több hibalehetőség...

Van egy másik elképzelésem: a bemenő ágra egy kis akku, egy átkapcsoló relé átbillentene rá,
amikor a gép táp megszűnik. Probléma: töltés (ez nekem passz), illetve a pl. 6 V akku ne menjen a vezérlőbe, hanem közvetlenül a cuccokra...
Viszont ez kevesebb alkatrész elvileg... Itt csak a töltés aggaszt, nem tudom ahhoz kell-e vmi vezérlés, h ne legyen túltöltés meg ilyesmi...
Illetve mit javasoltok? :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#29681) CPT.Pirk válasza ViZion (#29680) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért akarod bonyolítani a hűtést felesleges alkatrészekkel? Ha üzem közben elviselte az adott hőmérsékletet a gép, akkor lekapcsolás után is el fogja, semmi szükség nincs visszahűtésre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29682) totya694 válasza Lompos48 (#29672) üzenetére


totya694
őstag

Használatba is van nem "csak" polcnak :N

Üdv:Attila

(#29683) ViZion válasza CPT.Pirk (#29681) üzenetére


ViZion
félisten

:Y
Háát már itt is ;]

De, van rá szükség. Pl. ha csak restart van, vagy most, h faragom a tuningot, olyankor a hűtés is leáll, induláskor meg hangos pár sec.-ig. Másrészt ha játékban szállna el, akkor is legyen ami elvezeti a hőt. Azért is kérdeztem itt, h mit lehetne, mert nekem így mindkettő túl bonyolultnak tűnik (plussz táp vagy plussz aku, etc...) azt tudom, h viccboxra van visszahűtő kapcsolás (~2000 Ft), de nem adnak el, csak beszerelés van :((

Másik, h a lapom tud ilyen USB töltős dolgot, még soha nem próbáltam... elvileg adnia kellene delejt lekapcsolt állapotban is :F Lehet telepítem és rámérek, h van-e tényleg lekapcsolva is fesz.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#29684) CPT.Pirk válasza ViZion (#29683) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Dugasztáp, relé, 555-ös időzítő kapcsolás, ezekből meg lehet oldani a dolgot. Bár a szükségét még mindig nem látom ennek... Miért állna le játék közben? Ha le is állna, ott a hővédelem. A pár másodperc zaj se egy nagy vásziszdász, úgy se kell állandóan újraindítani a gépet.

Laptopnál meg a powered USB dolgot a bios kezeli, ha tud ilyet a laptop, ilyen szoftvere megoldások nem tudom mire lehetnek jók.

szerk: hát itt elég régóta...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29685) totya694 válasza ViZion (#29683) üzenetére


totya694
őstag

Ha találsz is feszültséget az USB-n kikapcsolt gép esetén(ami nem kizárt) akkor az a táp készenléti 5V-ról megy ami max 2A-t tud.

Üdv:Attila

(#29686) ViZion válasza totya694 (#29685) üzenetére


ViZion
félisten

Aham, meg az is baj, h a ventik 6-6,5 V-on indulnak kb. szal. ehhez is kellene egy step-up cucc, ami megint nem ócó.
Nehéz ezt leírni, de ha 2-4000 Ft-ből nem lehet megoldani, akkor Cpt.Pirknek lesz igaza és hagyom a fenébe :(

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#29687) darvinya válasza ViZion (#29686) üzenetére


darvinya
titán

Vannak alaplapok aminek a BIOS-a nem csak az USB töltést engedélyezi standby módban, hanem tud 5-15perces ventilátor használatot.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29688) totya694 válasza ViZion (#29686) üzenetére


totya694
őstag

Ha hőtermelést nézzük egy PC esetében manapság is a VGA "lehet" a legforróbb hardvere egy gépnek.Már nem nagyon használ senki Pentium D 8xx,9xx procikat jól meg tunningolva azok tudtak igazán melegedni.A mai VGA-k is már lényegesen kevesebb hőt termelnek mint pl a 8800GT és 9600GT.
Épp inkább az felé haladunk,hogy a mai procikkal elmegy a gép passzívba is...

Azt sem igazán értem amikor váltig erőltetik,hogy az Ő gépükhöz kell az 1000W-os PC táp amikor egy max 90W-os és max 200W-os VGA van a gépben.....

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#29689) vasii


vasii
senior tag

Sziasztok,

venni akarok egy rf taviranyithatos dugalj szettet, meg plusz 1-2 dugaljjal.

A kerdesem az lenne, h vajon talalhato e olyan rf villanykapcsolo, ami vezerelheto ennek a tavjaval vmelyik csatornan? Egyaltalan h vezerelhet 5 kulon dolgot a tav, ha a frekvencia azonos?

Köszi

(#29690) CPT.Pirk válasza totya694 (#29688) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így van. Egy HD7770OC-t hűtők passzívban egy nem is nagy bordával, a procin van egy venti, fix 5V, meg a táp alján van egy darab 14-es venti, fix 3.3V-t kap. Simán elég mindenre, a P4 Prescott korszak szerencsére régen lezárult. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29691) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#29690) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Szerintem ez az asztali oldalon azért ilyen látványos mivel a mobil technológiák lettek az elsődlegesek és lassan csupán azok módosított variánsai lesznek az asztaliban (talán kivétel dgpu) , de sajnos a laptopok még mindig sunyira túltudnak melegedni... :W
A legnagyobbat akkor röhögtem amikor télen a nagyon csuda apple pro 15 retina lekapcsolt hővédelem miatt :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29693) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#29691) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Persze, mert ha valami 0.5 cm széles, akkor az már vastag nekik, meg a sznob vásárlóiknak. :DDD

Oké, hogy leáll mert túlmelegszik, de addig a retina ultra quadhd képernyőtől beájulunk. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29695) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#29693) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem igazán, mert volt egy a kezemben és a balfelső sarokban a kék inkább zöld volt kapásból volt rajta vagy 3-4 észrevehető pixel hiba és kb mindenhol a dpi értéket nyakig kellett nyomni, hogy használható legyen a gép, de akkor meg minden ikon stb torzult ... win7-et felraktuk rá használhatatlan volt külső monitor nélkül... Akkor kérem megéri? Natívan filmek se támogatják ezt a felbontást 16.9-es 1080p filmnél ódivatúan sok a fekete szallag .... Safari müködőtt korrekten chrome 150% nagyítással és pár program, de hát nekik csak ennyi kell :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#29696) totya694 válasza vodkaboy22 (#29695) üzenetére


totya694
őstag

Nem rég elég sok 0-2 éves notiba volt "szerencsém" belekukkantani hát csak annyit a hűtésükről,hogy régebben 1db hőcsöves hűtő volt a VGA-nak és 1db a procinak.A nagy spórolással közös hűtőre tették a VGA-t és a CPU-t de van,hogy + a chipset-et is.Nem is kell mondanom,hogy mi történik ha eldugul az az 1 közös hűtőcske :W

Üdv:Attila

(#29697) Gyula84 válasza vasii (#29689) üzenetére


Gyula84
veterán

Lehet egyszerűbb lenne őket megkérdezni ez ügyben mármint a kapcsolós kérdéssel.

Egyaltalan h vezerelhet 5 kulon dolgot a tav, ha a frekvencia azonos?
A frekvencia csak egy hordozó ezen lehet több információ is amit a vevők megkülönböztetnek. Talán nem írtam hülyeséget (csak egy kőműves vagyok :D )

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#29698) Lompos48 válasza Gyula84 (#29697) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Téglából is sokmindent lehet építeni. :DD

(#29699) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valaki foglalkozott a kondenzátoros kísérletemmel a héten?

Érdekes adalék a témához, hogy a kondit fel lehet tölteni úgy is, hogyha a negatív tápot az alu kupakhoz érintjük hozzá. A feszültség ekkor is megjelenik a normál lábakon, de ~1V-val alacsonyabb lesz, mint a tápfeszültség. A maradék a kupak és a negatív láb között lenne mérhető, de a műszer hozzáérintése után nagyon hamar felborul a "feszültség rend", azt gyanítom, hogy ennek a dolognak a korábban említett valamilyen nagy belső ellenálláshoz lehet köze, amire rákapcsolódik a műszer szintén nagy ellenállású bemenete.

További adalék, hogy fel lehet tölteni egy kondit is úgy, ahogy a led világít a kupak és a pozitív láb között, ekkor kb. az 1. kondi kupak és pozitív lábak közötti feszültség felére áll be a feszültség, ami normális jelenségnek tűnik.
A kondi furcsa működése ekkor a második kondenzátoron is megfigyelhető. Az összesített világítási idő 2 kondi esetén kicsit kevesebb mint egy esetén, szóval nem csapoltuk meg az étert, a szubteret, vagy a mennyeket, de továbbra is keresem a választ a kondi furcsa viselkedésére, és hogy honnan jön a plusz töltés, amit nem vittünk be a rendszerbe.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.