Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30651) totya694 válasza Lompos48 (#30650) üzenetére


totya694
őstag

:R

Üdv:Attila

(#30652) totya694 válasza Lompos48 (#30650) üzenetére


totya694
őstag

Ebbe a gépembe vagy ebbe is lehet némi arany. :B

Üdv:Attila

(#30653) Lompos48 válasza totya694 (#30652) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szólj, ha sikerül kibányászni! :))

(#30654) totya694 válasza Lompos48 (#30653) üzenetére


totya694
őstag

Először inkább beüzemelni szeretném mint sem elbontani

Üdv:Attila

(#30655) vodkaboy22 válasza totya694 (#30654) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Hajrá :DD
Nekem már kész a morgan jones tápja lassan jőn az erősítő része .
2 teljesen (galvanikusan is) független +175V-om van tápnak. Na most jön a kérdés ha a 2 táp GND-jét közösítem akkor hol tegyem? (6.3 JACK miatt közösítenem kell mindenképp valahol a 2db monoblock felépítésű erősítőt.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30656) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!
Ennek a labortápegységnek az építésén dolgozom, és elakadtam a hibakeresés fázisban.
A hiba, hogy a kimenetlen a P2 fesz. szabályzó potmétertől függetlenül a tápfeszültség van jelen.
Ami számomra furcsa jelenség volt, hogy amíg a műveleti erősítő 10-es lábán arányosan változik a feszültség a potméter állása szerint 0 és 10V között, a 8-as lábán 0V van jelen kb a potméter 80%-os állásáig, aztán hirtelen felugrik. Ez normális lenne, vagy tönkre mehetett az IC?

Köszönöm előre is a segítséget. :R

[ Szerkesztve ]

(#30657) sörösló válasza vodkaboy22 (#30655) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha csöves cucc akkor mindenképpen a 2 negatív tápfeszt közösíteném, amiket rákötnék az esetleges fémvázra vagy dobozra is, arra meg a hálózat védőföldjét. Fura dolognak tűnik de a német ipari cuccainkban a 230V-os leválasztótrafók közös " 0 " pontját összekötik a primer nullával, az meg a védőföldelésről, helyesebben és pontosabban a PEN vezetőről van leágaztatva. Vagyis a " leválasztott " vezérlőfesz is rázhat mint a fene. Igaz hogy már nem a többszáz amperes bejövő kábelre ragadsz rá közvetlenül. :))

(#30658) vodkaboy22 válasza sörösló (#30657) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Érdekes :P
Közös csillagpontba fogom földelni a tápot meg mindent... :)

ÍME az ÚJ CIKKEM LI akksihoz értük olvassák el légyszi hátha elmaradt valami amit még nemtudok.. :R
HEADAMP

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30659) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30658) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az utlimate megoldás nem az lenne, hogy szétbontod a füles csatlakozóját két független jack dugóra? :) Akkor aztán tényleg két független csatornád lenne. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30660) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30659) üzenetére


vodkaboy22
addikt

De csak nem feltétlen akarom ennyire szét kapni vagy megéri? A kábel 2 külün fut a fejesen...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30661) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30660) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak akkor tenném meg, ha valami problémát okoz a tápok földjének közösítése. Az meg ki fog derülni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30662) totya694 válasza vodkaboy22 (#30660) üzenetére


totya694
őstag

Régebben több olyan füles volt aminek csak a csatlakozójánál volt a közösítés
Pl. Sennheiser HD414
Nekem egy ilyen volt az első "komolyabb" fülesem aminek a hangjától akkor szinte eldobtam magam(még PC-ről is) :B
A leges leges legelső meg egy 2000 Ohmos lemez membrános bakelit házas füles a detektoros rádiómhoz(6.-os koromba)

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30663) darvinya


darvinya
titán

Sal41 diódát mivel lehetne helyettesíteni?[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30664) Lompos48 válasza darvinya (#30663) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a mellékelt rajz helyes, akkor 2 diszkrét diódával, megfelelően bekötve. Pl. 1N4148. Igaz, hogy a táblázat adatai nagyon summárisak, jobb lenne többet tudni azért a paraméterekből. Akár az alkalmazásról is.

[ Szerkesztve ]

(#30665) darvinya válasza Lompos48 (#30664) üzenetére


darvinya
titán

Sajnos ennél többet nem találtam.

SAL41 - schnelle Mehrfachdiode 15V 20mA - Miniplast

kurze, vorgebogene Pins

Ur=15V

Urwm=20V

If=20mA

Ifm=40mA

És még mindig az a fránya erősítő. :(((

Van rajta 1N4148, de nem mind a kettő az. :F

A másik amit nem tudom beazonosítani megint.
Kondi 27-es felirattal és jobb felül narancssárga pötty.
27nF azonosítottam, oda 22pF kell.
Azért a kettő között óriási a különbség.

:R

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30666) Lompos48 válasza darvinya (#30665) üzenetére


Lompos48
nagyúr

1N4149, 1N4154, BA244, BA244, 1N914 de lehet tenni helyette egy BC tranzisztor C-B átmenetét is. E-B átmenetet nem, mert az legtöbbször csak 5-6 voltot tud záróirányban.

Kondi 27-es felirattal és jobb felül narancssárga pötty.

Ez egy vegyes (idióta) kódolásnak tűnik, amihez nem szólok hozzá. Inkább a méreteiből lehet(ne) következtetni hogy pF vagy nF.

(#30667) darvinya válasza Lompos48 (#30666) üzenetére


darvinya
titán

Most vettem 22pF-et és jóval nagyobb a 27-es narancssárga pöttyös.
Öt kerámia kondenzátor táblázatból sem derült ki a pontos értéke.
A legjobb lesz egyszerűen kicserélem, vagy közvetlenül lemérem.

:R

Nem narancssárga, hanem rózsaszín.
(és már színvak is vagyok :W )

Ez a ominózus kondenzátor ellenállás előtt.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30668) Lompos48 válasza darvinya (#30667) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A pötty esetleg feszültségtűrést jelenthet. A kapacitásértékrő l így nem tudok mondani semmit. Ha a sokrétegű (multistrat) típuső kerámia, akkor lehet nF, ha csak a klasszikus egyrétegű (planar), akkor pF. Inkább mérd meg! Így is több időt vesztegettünk már vele, mint ami a kiforrasztáshoz-méréshez kellett volna.

(#30669) darvinya válasza Lompos48 (#30668) üzenetére


darvinya
titán

Ebben igazad van, de most egyben van, és ha megjönnek a többi alkatrészek akkor akartam kicserélni.
Ezért csak kérdezem, mert van csere 22pF kerámia kondi.

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30670) PHM válasza darvinya (#30669) üzenetére


PHM
addikt

Ha csak 27 van ráírva, akkor az 27pF lesz.
A sima pikofarádos kondikra igen gyakran csak az értéket írják fel prefix nélkül.
Ha a szám 3 jegyű, az utolsó számjegy általában a szorzó,
és pF-ban értendő az eredmény. Pl: 103=10000pF=10nF.
Mindez persze a kerámia kondikra vonatkozik.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30671) darvinya válasza PHM (#30670) üzenetére


darvinya
titán

Köszi.

Ezt jó tudni, de vagy 3x akkora mint a 22pF.
Valójában 22pF kell és nem 27.
De itt vannak képek az nyákról.[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30672) PHM válasza darvinya (#30671) üzenetére


PHM
addikt

Ha a rajzon 22pF szerepel, és biztosan jól azonosítottad be,
akkor akár ki is lehet cserélni 22pF-osra.
Viszont nem tartom lehetetlennek, hogy oda nem véletlenül raktak mást,
mint ami a rajzon szerepel.
Van valami baja talán annak a kondinak, hogy ki kell cserélni?
Csak mert ha nem muszáj, én nem piszkálnám.
Szerk: A méret nem biztos támpont, lehet, hogy viszonylag nagy
feszültségre készült az a kondi.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30673) darvinya válasza PHM (#30672) üzenetére


darvinya
titán

Van egy beazonosítatlan zaj ami hol feltűnik, hol elhalkul és emiatt megváltozik a hangzás.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30674) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Üdv.

Lenne egy olyan gondom, hogy van egy Fisher CA-520 erősítőm. Kb. 2 hónapja azt csinálja hogy bekapcsoláskor búg. Mintha a tápfesz rámenne a kimenetekre. Ha hangfal leválasztót vagy a power kapcsolót kapcsolgatom sokszor, akkor ez megszűnik. Eleinte csak néha jött elő, 1 hónapban 1-2-szer, azután hetente 1-2-szer, utána minden reggeli bekapcsoláskor, most meg már minden egyes bekapcsolánál.
Van még egy olyan jelenség is hogy néha elkezd szercsegni, pattogni (hasonlóan mint a nagy RS-913-am csinálja a mai napig is, csak az keményebben). Gondolom a búgás, és a szercsegés összefüggésben van egymással. Hol keressem a hibát?

Szerviz könyv [CA-520]

(#30675) CPT.Pirk válasza tzsolesz (#30674) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 2 v. 4 darab nagy, puffer kondit nézd meg, amik ott vannak a trafó mellett. Valszeg elöregedett egyik másik.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30676) tzsolesz válasza CPT.Pirk (#30675) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Okés, én is arra gyanakszom. :R

(#30677) diamondface válasza tzsolesz (#30674) üzenetére


diamondface
tag

Tipikus táp-puffer elöregedés. Érdemes a (drágább,) jobb minőségű elkót megvenni, meghálálja az erősítő :)

(#30678) tzsolesz válasza diamondface (#30677) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Okés, köszi szépen.

(#30679) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Hozzám került egy szünetmentes, de sehogysem tudom kivenni belőle az akkut.
Olyan mint ha bele dagadt volna a műanyag szélek meg is vannak repedve.
Meg se moccan, ötlet? :F

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#30680) Lompos48 válasza DonThomasino (#30679) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azér', mer' beledagadt. :D Próbálj olajat szivárogtatni mellé. Ha pedig olvadt műanyag tartja, akkor csak a flex.

(#30681) CPT.Pirk válasza DonThomasino (#30679) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Találkoztam olyan aksival (sima olmos - savas), ami egy fém pántot körülnőtt, gyakorlatilag az eredeti térfogata csaknem háromszorosára duzzadva, de ki nem lyukadt az anyaga.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30682) DonThomasino válasza Lompos48 (#30680) üzenetére


DonThomasino
veterán

A kábelt ne ráncigáljam mert annak a vége nem az akksin van hanem a panelon?

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#30683) #65675776


#65675776
törölt tag

Általános jellegű kérdés, keresővel nem találtam rá választ: honnan tudnék pontosan olyan kondenzátort venni, amilyenre nekem szükségem van? Nem ipari mennyiségre van szükségem, csak pár darabra.

Az alapvető problémám, hogy a debreceni boltok csak arra képesek, hogy adjanak valami hasonló kapacitású és feszültségű példányt, ami éppen raktáron van.

(#30684) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Következő kérdésem.

A múltkor ott hagytam abba, hogy az RS-913 as Fishernél nézzem meg a kondikat. Kiforrasztottam egyenként, és kipróbáltam. Na már most, mind a két kondival szercseg, pattogó hangot ad ugyan úgy.
Nézzétek meg a videót, jó hangosan.
Már nincs ötletem. Átforrasztgattam egy nagy csomó forr csúcsot már azóta, megmozgattam egy csomó ellenállást, de mindhiába, csak csattog, serceg, egyre hangosabban. Ha ráütök, akkor hatással van rá valamiért. Vagy ha megnyomom egy ponton ott a táp résznél. De szakadást nem mértem sehol.
Nem tudom már mi lehet vele.
Mind két kondi egyszerre halt be? Van ilyen?

[ Szerkesztve ]

(#30685) Lompos48 válasza DonThomasino (#30682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Általában minden kábelnek két vége van: egyik a panelon, másik az akkun. Volt egy gyerekkori mondóka, azt parafrazálba a szakadt kábelnek háeom, mert a kábelnek is vége van. :)

(#30686) CPT.Pirk válasza #65675776 (#30683) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mire van szükséged pontosan? Más kondival mi a baj?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30687) #65675776 válasza CPT.Pirk (#30686) üzenetére


#65675776
törölt tag

3300μF 10V 105°C Jamicon TM
1000μF 10V 105°C Teapo SC

Kettő-kettő darab. Egy FSP ATX350PNF-ben pukkantak el. Tápba meg nem kellene csak úgy bármifélét berakni. Ezek voltak benne, de ha mindenre azonos paraméterű, és esetleg jobb minőségű az sem baj.

(#30688) PHM válasza #65675776 (#30687) üzenetére


PHM
addikt

Az a lényeg, hogy alacsony ESR értékűek legyenek a kondik.
A gyártó nem feltétlen kell, hogy azonos legyen.
A jövő héten megyek a Lomexbe.
Ha gondolod, beszerzem őket, csupán az a kérdés, hogyan juttassam el hozzád.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30689) CPT.Pirk válasza #65675776 (#30687) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pedig kb. mindegy, mit raksz bele, azok is Kínában készülnek. Mivel ezek már elpukkantak nálad, egyértelműen gond volt a minőségükkel, nem tennék be megint pont ugyanolyanokat.

Nyugodtan tegyél be bármilyen kondit, ami megfelel ezeknek a paramétereknek:

3300μF 10V 105°C
1000μF 10V 105°C - Low ESR (ez fontos)

Az sem baj, ha 10V-nál nagyobb a feszültség tűrésük.

PHM: átfutva a nagyobbik adatlapját, az nem low ESR-es.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30690) #65675776 válasza CPT.Pirk (#30689) üzenetére


#65675776
törölt tag

Pont ez a probléma, hogy még csak hasonlót is alig kapni errefelé. Ani éppen van a boltokban. Tipikusan még azt sem értik miért kell ilyen magas hőmérséklettűrés. Az ESR témába inkább már bele sem szoktam menni.

Azért érezhető minőségi különbség van egy Nippon Chemicon, Nichicon, Rubycon, Epcos és akár egy Teapo, Capxon, Jamicon között is, a kutyaütő márkákról meg inkább ne is beszéljünk. Nem az a lényeg hol készül, hanem hogy hogyan. (Ennyi erővel az iPhone is tré minőségben készül, mert azt is Kínában gyártják.)

A nagyobbik nem Low ESR, de növelt élettartamú. És a szokásosnál szélesebb hőmérséklettűrésű. Bár nem igazán érdekel, hogy nulla fok alatt mennyit bír.

(#30691) darvinya válasza tzsolesz (#30674) üzenetére


darvinya
titán

Nekem hasonló problémám volt az öreg Orion (japán) kazettás magnóval.
Pontosan bekapcsoltam és valamikor elkezdett búgni, vagy szakaszosan pattogni.
Ez megszünt, ha pillanatra felvételt bekapcsoltam.
Javasolták, hogy a lejátszás/felvétel kapcsoló kontakt hibás.

Ha nálad ráütésre helyre jön, és mindent ellenőriztél, akkor bekapcsoló lesz a ludas.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30692) tzsolesz válasza darvinya (#30691) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Hát nem tudom, először megnézem majd a kondikat.

MÁSIK. Újabb fejlemény. Bekapcsolta az erősítítőt a nagyot az RS-913-ast. Nem szercsegett elsőre.
Viszont elkezdtem benne a kondikat ütögetni, persze csak módjával. A két nagy puffer kondenzátorhoz érve elkezdett szercsegni. De úgy, hogy amikor megböktem szinte kihallatszott belőle valamilyen mechanikus zaj.
Mint amikor egy rugót rázogat az ember. Mind a kettőnél.
Ez mire ad következtetni. Mind a két kondi egyszerre adta meg magát? Ez elég érdekes, mert nem is púposak.
Megnézem mi van a környékén azért. A fémrészek majdnem pickup-ként működnek egyébként. Amikor simizem a fém merevítőket az erősítő alján, olyan mintha ki lenne erősítve.

(#30693) tzsolesz


tzsolesz
nagyúr

Egy a gond, mégpedig az hogy nincs itthon 80V-os kondim, csak 50V-os. indjár megmérem mit kell ereditel elviselnie, és ha nem sok a többlet (53-58V), akkor egy próba erejéig beleteszem az 50V-ost. Ha jó, akkor veszek bele nagyobbakat.

(#30694) Lompos48 válasza tzsolesz (#30693) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak ha szívesen áldozod fel a kísérlet oltárán. Elkóknál nem az van, mint a félvezetőknél (lásd dióda VRmin=100V, de lehet bármennyi a következő kategóriáig pl. VRmin=150V, azaz próba szerencse). Itt az oxidréteg átüt(het).

Inkább kiszáradt kondinak tűnik, ami "lötyög" a tokjában és nem felfőtt, púposról.

Az, hogy kopogtatsra jelentkezik mindenképp egy vagy több rossz kontaktusra utal, de ez lehet, kondi, kapcsoló, félvezető, féligmeddig hideg forrasztás, nem tökéletes földszálak, valamennyire repedt nyák vagy éppenséggel ónbajusz... Pepecsmunka, de türelemmel megtalálható.

[ Szerkesztve ]

(#30695) tzsolesz válasza Lompos48 (#30694) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Hát igen, sajnos ez a pöcögtetés mindenhol felfedezhető. Olyat csinál amikor jobban megnyomom a lapot hogy a biztonsági relé elkezd kattogni. Tehát valami nagy gebasz van. Most már nem hiszem hogy a kondi prioritást élvezne bármelyik másik alkatrésszel szemben. Nézegetem nézegetem, de egyszerűen semmi nem látszik sehol.

Ráadásul nem vagyok hülye hogy szakadást kezdjek el méregetni bárhol is, hiszem működik az erősítő, soha nem találnám meg. Ez a gebasz, hogy működik, ha nem működne, akkor fél nap alatt megcsináltam volna már. :(((

(#30696) Lompos48 válasza tzsolesz (#30695) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Olyat csinál amikor jobban megnyomom a lapot hogy a biztonsági relé elkezd kattogni.

Ez már egy fogózkodó. Indulj meg valahogy (rajz alapján :F ) a relé vezérlése felé méregetve, ami csak útba kerül.

(#30697) tzsolesz válasza Lompos48 (#30696) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

KÉSZ. :)

A gond egy testelő vezetékkel volt, ami a lapot, és az erősítő gerinc merevítőjével volt összekötve. Egy szál tartotta, és a többi lógott körülette, ezért szercsegett. Levettem azt az egy szálat is, és csak a relé kattogott folyamatosan. Kicseréltem a vezetéket, és teljesen csendben van, mechanikai behatásra sem tudom előidézni a hibát.
1 év telt azóta hogy rossz a cucc.

Hálás köszönet mindenkinek aki ötleteket adott. :R :R :C :C :C :C :C

(#30698) Lompos48 válasza tzsolesz (#30697) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:C

(#30699) tzsolesz válasza Lompos48 (#30698) üzenetére


tzsolesz
nagyúr

Félelmetesen szól. A kis Fisherhez képest ez egy szörnyeteg. Szinte megijedtem tőle amikor beraktam egy jóféle house-t. Eszméletlen erő van benne. Jézusom. :Y Tavaly nyár óta nem tudtam használni.

(#30700) DonThomasino válasza Lompos48 (#30680) üzenetére


DonThomasino
veterán

:Y Teljesen lefőttem, végül is kijött.
[link]
[link]
[link]

Egy pár képet gondoltam megér.

Kérdés auto akku val nem lehetne ezt vhogy tesztelni?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.