Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30551) Lompos48 válasza darvinya (#30550) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Milyen kapcsolásban?

(#30552) darvinya válasza Lompos48 (#30551) üzenetére


darvinya
titán

Az Regent 222-es erősítőben volt, de ami be volt építve 150pF az eredeti tranzisztorhoz volt.
Az meg cserélve lett.
Eredeti SF118D, helyettesítve 2N2905A-val.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30553) Lompos48 válasza darvinya (#30552) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A rajzában egyedül a T505 az általad említett típus, annak pedig C és B között van a 150pF-os kondenzátor és nem C és E között. Előbbinek a szerepe negatív visszacsatolás nagy(obb) frekvenciákon gerjedés ellen.

(#30554) darvinya válasza Lompos48 (#30553) üzenetére


darvinya
titán

Ez nem szerepelt a rajzon, ez a alapon szerepelt.
Zöld 150pF
Piros 150nF, mindkettő T505-hez kapcsolódik

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30555) Lompos48 válasza darvinya (#30554) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A rajzot itt megtalálod. Azon 150nF nincs feltüntetve. Sajnálom. Ott sok értelme nem lenne. Vagy ha mégis, akkor vedd úgy, hogy a következő T507 (vég)tranzisztor C és B között van ugyanolyan szerepben, mint amiről szó volt a T505 esetében.

[ Szerkesztve ]

(#30556) darvinya válasza Lompos48 (#30555) üzenetére


darvinya
titán

Köszi a rajz meg van és már újra lerajzoltam.

A „negatív visszacsatolás"-t hogyan számoljam ki.
Ugye most 2N2905A és BD239A van, nem SF118D és SD347B tranzisztorok.

Ezeknél van eltérés, de ez számít vagy maradhat ami eredetileg oda tettek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30557) darvinya válasza Lompos48 (#30555) üzenetére


darvinya
titán

Ez alapján emitter ági ellenállás és kondenzátor meg van, de emitter-kollektor ági kondenzátor miért rakhatták be.
Mert ellenállás nélkül nem lehet közös-emitteres erősítő fokozat soros-áram visszacsatolása.

Inkább kimeneti oldali feszültség erősítés.?

Akkor viszont két azonos értékű kondenzátor kell.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30558) Lompos48 válasza darvinya (#30557) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az eddig tárgyalt kondenzátor, ami a kollektor és emitte közé van kötve egy negatív feszültségvisszacsatolás, ami (mivel ellenfázisú jelet szállít a kollektorból a bázisba) csökkenti a feszültségerősítést a frekvencia függvényében (a kondenzátor reaktanciájának frekkvenciafüggőségére alapozva).
A rajz, amit bebiggyesztettél egy áramvisszacsatolás, amit az emitterellenállás végez. Minél nagyobb az ellenállás, annál jobban csökkenti az erősítést. A vele párhuzamos kondenzátor ezt teszi ismétcsak frekvenciafüggővé, azaz az erősítés növekedik a frekvencia növekedésével.
Ez két teljesen különböző dolog. Utóbbiból nem lehet találni a Regent végfokjában. Annál inkább a 2 bemenetei fokozatában, ahol ezt kihasználják hangszínszabályozásra.

Egyébként nem értem mit akarsz megtudni. A lényeg az, hogy tranzisztorcsere esetén nem kell a kondenzátorokat újraszámolni vagy egyáltalán piszkálni.

(#30559) darvinya válasza Lompos48 (#30558) üzenetére


darvinya
titán

Pontosan erről lenne szó.


Egyszer már kérdeztem, válasz is volt.
Csak azt a hsz-t nem találom.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30560) PHM válasza darvinya (#30559) üzenetére


PHM
addikt

Olvasd el figyelmesen azt a hozzászólást, amire válaszoltál.
Szerintem minden benne van. De tényleg.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30561) darvinya válasza PHM (#30560) üzenetére


darvinya
titán

Elolvastam, csak hogy ez a kép a végfokról készült és nem a bemenetről.

És igen az rajzon nem szerepel a zöld vonallal jelzet kondi.
Már kivettem, de érdekel annak mi a szerepe.

(#30562) Lompos48

150pF tudom, mert rá van írva.
Csak hogy mi szerepe van.
Mert akárhogy is nézem a emitter-kollektor lábon van.

Ami feszültség visszacsatolásra emlékezet ez kör ami most van.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30562) Lompos48 válasza darvinya (#30559) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Valószínűleg 150pF vagy közeli érték lehet, mert a mérete szerint nem nagyon "fér bele" több.

(#30563) vodkaboy22 válasza darvinya (#30561) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha tényleg emitter kollektor között van kis kondi akkor az lehet, hogy azért van, hogy nagyfrekis jeleket ne fussanak keresztül a tranyon.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30564) PHM válasza darvinya (#30561) üzenetére


PHM
addikt

Olvasd el ezt ésezt.
Tehát, ha jól követtem az eseményeket, az ominózus kondenzátor
T507 negatív feszültség visszacsatolását hajtja végre.
Az, hogy éppen ott van T505 emittere és kollektora is,
ebből a szempontból irreleváns.
De ha figyelmesen elolvasod a témához kapcsolódó hozzászólásokat,
rájöhetsz, hogy egyrészt a kérdés Lompos48 úr által alaposan ki lett vesézve,
másrészt pedig az említett kondenzátorral nincs semmi tennivalód.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30565) darvinya válasza vodkaboy22 (#30563) üzenetére


darvinya
titán

:R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30566) agoka07


agoka07
senior tag

Üdv!
Van egy Tevion 5.1 erősítőm 90W teljesítménnyel. Rá lehet ezt kötni egy 12V-os akkumulátorra? Mennyire "veszélyes"? Jó volna egy kis zene a május 1-es kirándulás közben! :)

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#30567) vodkaboy22 válasza agoka07 (#30566) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Mármint ha a normál konnektort akarod 12V-ra kötni? Akkor semmi azaz semmi nem lesz :DD A trafó DC-t nem visz tovább bármennyire is jó lenne.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30568) fero02 válasza agoka07 (#30566) üzenetére


fero02
veterán

Rá, a Greatz után, figyelve a polaritás helyességére!

(#30569) vodkaboy22 válasza fero02 (#30568) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Miből gondolod, hogy a DC tápfesz 12V ?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30570) fero02 válasza vodkaboy22 (#30569) üzenetére


fero02
veterán

Nem gondoltam rá. Én csak eleve a lehetőség kérdésére adtam választ. Aztán, hogy meg fog-e szólalni, az más tészta... ;]

[ Szerkesztve ]

(#30571) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30567) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Dehogyisnem. Ha "szerencséje" van leég a hálózati trafó.

[ Szerkesztve ]

(#30572) Lompos48 válasza fero02 (#30568) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Híd elé kötve nem kell figyelni a polaritásra. Igaz, ellop 2 diódányit az akku feszültségéből. Meg aztán kérdés, hogy az erősítő belülről mivel/mikkel/mekkora feszültségekkel van táplálva, ami majdnem biztosan nem klappolna.

(#30573) sörösló válasza agoka07 (#30566) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Van egy Tevion 5.1 erősítőm 90W teljesítménnyel. Jó volna egy kis zene a május 1-es kirándulás közben! "

Arra nem gondolsz esetleg hogy másoknak meg jó volna egy kis CSEND a május 1.-ei kirándulás közben? Félsz a csendtől, Barátom? Veszélyes dolog is az nagyon, még a végén eszedbe jutna valami saját észfurmány. Gondolkozz kicsit, ha van még mivel... :(

(#30574) sörösló válasza Lompos48 (#30571) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha leég a trafója, az másoknak szerencse!

(#30575) agoka07 válasza sörösló (#30573) üzenetére


agoka07
senior tag

Lehet, hogy te nem vagy zenekedvelő személy, de van akinek nagyon is fontos, nem egy szabadtéri buli-t akarunk csinálni, hanem egy hangulatos kiruccanást. Zavarni, pedig vagy a 7km-re lévő "szomszédokat" vagy pedig a fatolvajokat zavarnánk. No de mindegy, ne legyen konfliktus! ;)
Más: köszönöm a figyelmeztető válaszokat, inkább nem kockáztatok! :R

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#30576) Lompos48 válasza agoka07 (#30575) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A mai kiruccanásra nem jön össze, de léteznek olyan konverterek, amik autóakkuról képesek a hálózati váltófeszt előállítani. Hetekkel korábban volt itt kollega, aki 1000W körüli mikrosütővel kísérletezgetett. Ahhoz képest mi az a 90W? Keress vissza!

(#30577) sörösló válasza agoka07 (#30575) üzenetére


sörösló
aktív tag

De igen, kedvelem a zenét. Viszont az a véleményem, hogy nem kényszeríthetem rá másra a zenei ízlésemet ,vagy csak azt hogy én "kedvelem" a zenét" ergo más is kedvelje ugyanakkor és ugyanott, amikor én! Tiszteljük a többieket, ez csak erről szól. A 7 km meg nagyon relatív távolság. Lehet hogy nem hallok mást csak a döngető basszust,de attól még ébren marad a gyerekem vagy az unokám, meg én is. Ennek tudatában kívánok neked jó szórakozást, meg olyan munkahelyet ahol éjszakázni kell. Aztán ha a szomszéd "gyöngéd basszusa" nem hagy aludni, akkor kellemes anyázást! :K

(#30578) agoka07 válasza sörösló (#30577) üzenetére


agoka07
senior tag

Köszönöm! ;)

S35-3310-1600-KU380-W300i-Shine-C3050-Spiro-858 Smart-SK17i-Galaxy S-Note 1-Galaxy S4-G4-S6 Edge-Note 8

(#30579) sörösló válasza agoka07 (#30578) üzenetére


sörösló
aktív tag

Nagyon szívesen. Nem akarlak se téged se senkit bántani, de ha kicsit odafigyelnénk egymásra, sokkal jobb lehetne ez a világ! Ilyen apróságokon múlik, hidd el! :K

(#30580) totya694 válasza sörösló (#30579) üzenetére


totya694
őstag

Velem szemben kisgép szerelő dolgozik...

Üdv:Attila

(#30581) darvinya válasza totya694 (#30580) üzenetére


darvinya
titán

Akkor sok próba fúrást végez. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30582) totya694 válasza darvinya (#30581) üzenetére


totya694
őstag

Nem fúrókat szerel ha nem hangosabbakat(motoros fűrész,permetező gép,fűnyíró,döngölő)utóbbi jól tolja a basszusokat...

Üdv:Attila

(#30583) sörösló válasza totya694 (#30582) üzenetére


sörösló
aktív tag

Lehet ezeket is emberi időben csinálni. A gond igazából az, hogy amikor szólsz, (szelíden, úriember módjára) akkor rögtön az anyukád jön szóba. Ez az a fajta emberke, aki mérhetetlenül felháborodik ha nem elég kedves a nővérke a kórházban, eszébe sem jut hogy esetleg azért morcos a lelkem, mert egy hasonló dúvad miatt nem alhatta ki magát előzőleg!

"jól tolja a basszusokat..." Pontosan ez az, amit nem lehet kizárni egy ablakkal!

Bocsi az OFF-ért.

[ Szerkesztve ]

(#30584) totya694 válasza sörösló (#30583) üzenetére


totya694
őstag

Én sem tizen éves vagyok.Engem úgy neveltek(formáltak),hogy nem csak élni ha nem élni hagyni is kell.Én megértem,hogy neki dolgoznia kell és az Ő munkája sajnos zajjal jár de feleslegesen Ő sem bömbölteti a gépeket.Az egy kicsit jobban feszélyez amikor a kuncsafti köre a mi házunk előtt tapossa ki a füvet,itt forognak meg az autóikkal és olykor még a hamutálukat is "véletlen" kiborítják...

Üdv:Attila

(#30585) sörösló válasza totya694 (#30584) üzenetére


sörösló
aktív tag

"Ő sem bömbölteti a gépeket"

Szerencsés ember vagy Ember szomszéddal. A kuncsaftok hülyeségéről meg nem tehet. Volt velem úgy hogy a lámpánál verte maga alá a csikktartót a baromarcú. Mikor rátülköltem és megkérdeztem hogy otthon is az ágya alá üríti-e, alig vártam félelmemben hogy végre zöld legyen és eltűzhessek padlógázzal a búsba... :(

(#30586) vodkaboy22 válasza totya694 (#30582) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Szerencse, hogy farmon lakok és így biza nem zavartam pl ma se "annyira" a szomszédokat amikor délután 1-2órára neki álltam a 2300W-os nagyflexxel csiszolgatni amit hegesztettem előtte... :DD
Mégis van olyan ismerős aki jó pár kilométerrel arrébb ha elkezd egy kicsit gyalulni gerendákat akkor a kezemben a borospohár is remeg... :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30587) sörösló válasza vodkaboy22 (#30586) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ki kéne élezni a gyalukését vagy visszavenni az előtolást. :K Egy jó gyalugép nem adhat ilyen hangokat!

(#30588) sörösló válasza vodkaboy22 (#30586) üzenetére


sörösló
aktív tag

Tudom hogy off, de mostmár tényleg befejezem ezt a témát.

"délután 1-2órára " viszonylag ideális időpont, aki éjjel dolgozott az már úgyis felkelt. Hangsúlyoznám: nem a munkazajokkal vagy a gyerekricsajjal van bajom. Dolgozni ugye kell, ha hétközben a cégnél, akkor ugyi a maszekra marad a hétvége. A gyereket meg nem lehet megkötni, az önjáró zajgenerátor. Na de nem kötelező hajnali 7-kor próbálgatni hogy szól az újonnan beszerelt 500 W-os mélynyomó, leesik-e tőle a rendszámtábla. Az új láncfűrészt se éjnek éjén szoktuk kipróbálni...

(#30589) darvinya válasza sörösló (#30588) üzenetére


darvinya
titán

Én kifogtam olyan autó szervizt ahol van belső tisztás is.
És persze a mi ablakunk alatt van a kompresszor, nem a út felé aminek a túloldalán irodaház van.
Így 8-18-ig azt hallgatom ha otthon vagyok, vagy du műszakkor 13-ig.

Az tényleg nagyon idegesítő.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30590) Hujikolp


Hujikolp
őstag

Munkahelyemen találtam :)) [link]

(#30591) darvinya válasza Hujikolp (#30590) üzenetére


darvinya
titán

Jó lenne, ha látnám.
De a sok link és ez a dropbox izé olyan lassú, hogy nem bírom kivárni letöltést.
Ezért jobb a közvetlen képfeltöltés vagy képmegosztó(nem a reklám képfeltöltés honlap, mert az ugyanolyan tré mint a DB tár) pl: imgur.com és direkt link amit minden feltöltött képnél van.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30592) Peter789


Peter789
senior tag

sziasztok!

a következő műverősítős kapcsolás javításában / finomhangolásában kérném a segítségeteket:

a neten mindenhol fellelhető PIR mozgásérzékelő kapcsolások alapján raktam össze LM324 helyett egy MCP6004-el egy alap kapcsolást. 2 műverősítőből áll, az első egészségesnek tűnik mert a kimenetén megjelenik egy ~1V körüli stabil fesz, ami az érzékelő izgatására +/- 0.1V-ot mocorog (DSO zseb-szkóppal nézve). a második fokozat viszont fixen az 5V tápfeszre áll és nem mozdul soha...

valahol a körítés alkatrészek méretezésével lehet a gond, vagy az IC döglött esetleg?

a tippeket előre is köszönöm!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#30593) Lompos48 válasza Peter789 (#30592) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mi lenne, ha a C6,R6 csoportot (visszacsatolást) ugyancsak az invertáló bemenetre kötnéd, mint az első opampnál van? :D

(#30594) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

SZükségem lenne egy kismértékben állítható 300-400mA-res áramkorlátra. 8.2V-ra. Erre tudtok példát adni?

A feladat az lenne, hogy a csőfűtést megoldjam ebből a 8.2V-ból, de mivel a legtöbb cső 6.1- 6.5V között áll be valahol ezért, a táplálásukat külön külön mindegyiknek egy áramkorláttal akarom megoldani, hogy precízen betudjam állítani a stabil 365mA áramot ami kell.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30595) kjani18 válasza vodkaboy22 (#30594) üzenetére


kjani18
őstag

1-1 lm 317-el megoldható

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30596) vodkaboy22 válasza kjani18 (#30595) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Köszi :DD
Én 2 tranyós megoldásra gondoltam mert féltem, hogy a 317-es sokat enne a 8.2V-ból.
Az áramgenerátorként való bekötésnél az R1- 3-4 Ohm lesz vajon trimmer ellenállással megoldható-e ? Elvégre 0,365^2 * 3 Ohm = 0.4W ennyit egy trimmer ellenállás kibír vajon? :F

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30597) kjani18 válasza vodkaboy22 (#30596) üzenetére


kjani18
őstag

Ha a trimmer nem bírná, egy ellenállással párhuzamosan tedd bele, még a beállítás is könnyebb lesz.
Nem tudom most mi a szabvány, de egy 4,7 Ohmos 0,5 W ellenállással párhuzamosan egy occsó 100Ohm trimmer?

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30598) vodkaboy22 válasza kjani18 (#30597) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Az már sok is lenne ahogy számolok kb 365mA kell az pedig lm317-el 3.3-3.4 Ohm. berakok 2 Ohm-ot és egy trimmerrel vajon tudok állítani 1.3-4 Ohm-ot? :F

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30599) PHM válasza vodkaboy22 (#30596) üzenetére


PHM
addikt

Tartok tőle, hogy az LM317-esen nagy lesz a feszültség esés.
Marad a 2 tranzisztoros megoldás, annak sem sokkal rosszabb a stabilitása,
és ugyanúgy jusztírozható.
Kb 2,2 ohmos emitter ellenállás kell hozzá, + egy 22 ohmos trimmer,
10 ohmmal sorba kötve.
Melyik oldalon kívánod az áramot szabályozni? +, vagy - ?

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30600) kjani18 válasza vodkaboy22 (#30598) üzenetére


kjani18
őstag

Párhuzamosan kösd a trimmert! Ja, és nagyobb ellenállással.

PHM

kb. 2V feszesés, 0.4A = 0.8W -ot kell az IC -nek eldisszipálni...

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.