Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29551) darvinya válasza atesss (#29543) üzenetére


darvinya
titán

Én ilyet csináltam.
Azaz ebből kivettem a LED-eket.

Helyére UV LED-et raktam.[link]

A falra festettem a gyerekeimnek csillagokat, stb.

Evvel 2.5m-ről világítom és sötétben 6m-re lévőt is fluoreszkál.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29552) PHM válasza Lompos48 (#29549) üzenetére


PHM
addikt

A mondandóm lényege az első mondat volt, de ettől függetlenül igazad van.
Pongyolán fogalmaztam, na. :B

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29553) Lompos48 válasza PHM (#29552) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem a fogalmazásért írtam. Nagyon igaz és fontos az és úgy mindenki számára. A kiegészítés pedig tudod mennyire kevesekre vonatkozik/-hat.

(#29554) WinnerB0Y


WinnerB0Y
senior tag

Sziasztok!
Tud nekem valaki abban segíteni, hogy hogyan csináljak itthon a telefonomnak egy hordozható pár wattos kis "hangfalat"?
A hordozhatóság valahogyan úgy nyilvánulna meg, hogy 9v elemmel működjön és ne legyen nagyobb egy whiskey s pohárnál. :)
A hangszórót nem igazán nehéz beszerezni, de az erősítőt hogy kellene megcsináljam?

EUNE: iNeeko

(#29555) CPT.Pirk válasza WinnerB0Y (#29554) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Veszel készen, vagy egységcsomagban TDA2030, esetleg TDA2003-as kiteket, kb. 1000Ft darabja, a leírtak szerint összeforrasztod és csak berakod a hangszóró dobozába. A 2030-as cucc ráadásul hűtés nélkül vígan elvan, kinyírhatatlan.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29556) mezis válasza tigerscorpio (#29541) üzenetére


mezis
nagyúr

Nincs véletlenül egy TV tuner kártya is a PC-dben ? (koax leválasztás)

mezis

(#29557) PHM válasza WinnerB0Y (#29554) üzenetére


PHM
addikt

Én vennék egy kész kis aktív hangfalat, ha már nem lenne belőle.
A 9V-os elemet pedig hanyagolnám, mert költséges, és emellett
kicsi az energia sűrűsége is.
Anno a Nokia Xpressmusic telefonokhoz adtak ilyen kis hangfalat,
3db AAA-s elemmel működött, s mind a hangereje,
mind a hangminősége meghazudtolta a méretét.
A bolhapiacokon még fel-feltűnik belőle eladó példány.

(#29555) CPT.Pirk: A 2030-as sem tönkretehetetlen.
Én már csak tudom, nekem véletlenül sikerült...

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29558) darvinya válasza Lompos48 (#29553) üzenetére


darvinya
titán

Hogy is működik a túlfesz Fi izé kicsiben?

Miért van külön földeletlen izé. :D

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29559) Lompos48 válasza darvinya (#29558) üzenetére


Lompos48
nagyúr

1. Az L és a N vezeték azonos irányból van átvezetve az áramváltó üzemben működő transzformátoron. Így ha mindkét vezetékben azonos nagyságú áram folyik, akkor a transzformátor vasmagját nem mágnesezi fel, mivel az áramok iránya éppen ellentétes. Amennyiben az L vezetőből a föld potenciál felé áram folyik, az így elfolyó áram nagyságával az N vezetőben a visszatérő áram nagysága kisebb lesz. A különbség miatt a mágnesezések nem egyenlítik ki egymást, és a vas felmágneseződik. A vasmagon lévő szekunder tekercsben feszültség indukálódik, de mivel zárt kört képez, áram folyik. Az elektronika észleli az áramot, és az érintkezőket bontja, így a fogyasztók felé menő hálózatot leválasztja a bejövő hálózatról.

2. Például állólámpához, hajszárítóhoz, kávédarálóhoz...

(#29560) tigerscorpio válasza moha21 (#29540) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

hamarosan mutatom a szétszedett elméletileg túlfeszvédelmes elosztómat...
Kérem a szakosodott kollégákat, hogy homályosítsanak fel, mi micsoda, és a kapcsoló mellett ami elméletileg az áramkör megszakítására lenne hivatott kis megszakítókapcsoló folytonosságát néztem, és ahogy nyomtam, vagy elengedtem ugyanúgy adott ki hangjelzést a műszer, tehát mindenképpen összeköttetés volt a két láb között... kérdem én, hogy akkor minek is bele?
, hogy komolyabbnak tűnjön a cucc?

:U :F :W :F

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29561) darvinya válasza Lompos48 (#29559) üzenetére


darvinya
titán

És ha körbe beiktatok még egy ugyanilyen kört.
Hol fog jelentkezni ezek az értékek.
Vagy inkább hazug érték jelentkezik két tekercs kötött.

Vagy inkább ÉV izére.

[ Módosította: proci985 ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29562) tigerscorpio válasza darvinya (#29558) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Tessék nincs 5 perce, hogy szétszedtem egy hasonlót...

Alábbi hsz em

:R

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29563) sörösló válasza Lompos48 (#29559) üzenetére


sörösló
aktív tag

Nagyon szépen megfogalmaztad, de én a felsorolt fogyasztókat kiegészíteném azzal hogy: MINDENHEZ! Mókás dolog ám az hogy az FI relét a szabványok kiegészítő védelem címen említik, pedig szerintem (és sok más elektromos emberke szerint) az egyetlen hatásos védelem érintéses áramütés ellen. Megrúg persze ettől is, de nem ragadsz rá mint esetleg az egyéb érintésvédelmekre. A védőföld nélküli csatlakozást meg tényleg nem kell tárgyalni. Akinek már le kellett vágni a szkópról a tirisztorhíd miatt, az tényleg tudja, egyébként meg szigorúan tilos! Persze a szkópot is illene ilyen esetben biztonsági trafóra kötni hálózatfüggetlenül, de hát ugyi az a Lusti törp... ;)

(#29564) darvinya válasza tigerscorpio (#29562) üzenetére


darvinya
titán

Azért nézd meg jobban.

Biztos ugyanaz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29565) moha21 válasza tigerscorpio (#29560) üzenetére


moha21
addikt

"ahogy nyomtam, vagy elengedtem ugyanúgy adott ki hangjelzést a műszer, tehát mindenképpen összeköttetés volt"

A védővezetőt tilos megszakítani bármilyen módon is.

A nyomógomb nem a fázis/nullát bontja? / tehát ki/bekapcsol /

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29566) CPT.Pirk válasza PHM (#29557) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyszer én is, letörtem egyik lábát. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#29567) moha21 válasza sörösló (#29563) üzenetére


moha21
addikt

2A védőföld nélküli csatlakozást meg tényleg nem kell tárgyalni. Akinek már le kellett vágni a szkópról a tirisztorhíd miatt, az tényleg tudja, egyébként meg szigorúan tilos! Persze a szkópot is illene ilyen esetben biztonsági trafóra kötni hálózatfüggetlenül, de hát ugyi az a Lusti törp... "

HEhe azért írtam a biztonsági tr.-t .

Tökéletes megfogalmazás egyébként, én annyit szoktam mondani, hogy aa befolyó és az elfolyó áramok összegét figyeli jó üzemi szigetelés mellett.

Példának meg inkább bojler, fűnyíró illetve a kedvenc a betonkeverő.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29568) Lompos48 válasza sörösló (#29563) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze a szkópot is illene ilyen esetben biztonsági trafóra kötni hálózatfüggetlenül, de hát ugyi az a Lusti törp...

Erre találták ki a hordozható dupla szigetelésű szkópokat, amiknél még a 2 csatorna földszálai is el vannak egymástól duplán szigetelve. (anno mTEK212, 213, 214, 222 - csak már akkor is méregdrágák voltak).

(#29569) Reggie0 válasza moha21 (#29514) üzenetére


Reggie0
félisten

Meg szenmonoxidos kazanok sincsenek. Elmeletben. :)

(#29570) Lompos48 válasza darvinya (#29561) üzenetére


Lompos48
nagyúr

És ha körbe beiktatok még egy ugyanilyen kört...

Az érzékenyebb reagál először. A másik nem jut szóhoz.

Sima konnektor sok bibasszal telerakva.

Ezt a sort nem lehet osztályozni, de alávaló. Inkább hallgattál volna :(((

(#29571) tigerscorpio válasza darvinya (#29564) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

A tiéd ez

ez az én típusom-elég régi már,, és drága sem volt igazán--

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29572) Lompos48 válasza tigerscorpio (#29560) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Lehet nem mindent, de dolgokat megpróbálok illusztrálni/jelölni, ha van valamennyi türelmed.

Kezdetnek:

Ez egy termikus túláramvédelem

[ Szerkesztve ]

(#29573) PHM válasza tigerscorpio (#29560) üzenetére


PHM
addikt

A piros nyomógombos "izé" nekem egy spéci kismegszakítónak tűnik.
Ha túl nagy áramot veszel ki az elosztóból, leold és kiugrik a gombja.
Ha ilyenkor méred meg a lábait, nem fog csipogni az ohmmérő.
A fehér tárcsa alakú "bigyók" pedig adott feszültségnél átütnek,
ezzel megakadályozva, hogy túl nagy feszültség jusson az általuk
védett készülékre.
Személy szerint azt javaslom, hogy ne szedj szét ilyesmit.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29574) Reggie0 válasza atesss (#29535) üzenetére


Reggie0
félisten

A szkop kabel egy dolog, az is szamit, hogy oszt-e a kabeled, valamint mekkora a legnagyobb feszultseg, amit a szkopod elvisel. A szkopra rairt max feszultseg DC, azaz a halozat meresenel a csucsfeszultseggel kell szamolni.

(#29575) moha21 válasza Reggie0 (#29569) üzenetére


moha21
addikt

Kivancsi vagyok, hogy mire gondolsz, mert igy nem tudom. :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29576) darvinya válasza Lompos48 (#29570) üzenetére


darvinya
titán

Bocs. Igazad van és nem illik a fórum hangnemhez. :R :R

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29577) tigerscorpio válasza moha21 (#29565) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

a gomb a készülék oldalán van. és ahogy a szakadás mérőre állított műszer két mérőcsúcsát a két kivezetéshez illesztettem, kiemgetett pozícióban sípolt ugyanúgy, mint amikor nyomva tartottam.
A főkapcsoló a tetején van, az fázist, nullát egyaránt szakít.
:K

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29578) sörösló válasza darvinya (#29558) üzenetére


sörösló
aktív tag

Tisztázzuk a fogalmakat A túlfesz védelem és az FI védőrelé két külön dolog. Az FI relét az előbb tárgyaltuk. A túlfeszvédelem alapból három vagy négy védelmi fokozatot jelentene. Az első fokozat az épületbe belépő tápkábelen lóg(na), feladata a hálózatról jövő túlfeszültség durva (>300 V-os) impulzusok levágása (lenne) Akár többszáz A-es áramlökéseké is. A második lépcső az épületen belüli helyi elosztókba épített finomabb védelem ami a >250 V impulzusokat vágná meg. A harmadik meg a 230 V-os szabványos feszültségen felüli dolgokat fékezné. Szép, precíz német elképzelés. Nálunk, ahol a hálózati feszültség ingadozása megengedetten +- 7,5 %, enek az egésznek nem sok értelme van. Különösen akkor, ha a C-D osztályú túlfeszvédős elosztók előtt nincs a durva védelem. Belecsap valahol a drótba a villám aztán bejön hozzád a jó esetben csak 2-3 ezer voltos impulzus. Durva védelem nélkül az eredmény látható. A túlfeszvédelem meg egy átlagos lakásban csak 2-3 lépcsőben kiépítve is 100-rugós nagyságrend. Ha megemlíted, a tulaj elfehéredik és azt mondja hogy inkább 3-4 évenként veszek új számítógépet, még mindig olcsóbb!

(#29579) Lompos48 válasza tigerscorpio (#29560) üzenetére


Lompos48
nagyúr

(#29580) sörösló válasza Lompos48 (#29568) üzenetére


sörösló
aktív tag

Jó is az ha valakinek telik ilyesmire!

(#29581) tigerscorpio válasza PHM (#29573) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

már összeraktam. köszönöm szépen az infókat .
egyszer volt egy túlfeszültség viharkor, nem voltunk otthon, és nem volt kihuzva a konnektor délután már érkeztünk haza.

ebbe a készülékbe voltak bedugva a számítógép, tv, monitor.

mindhárom elszállt,
egy lg házimozi ugyanabba a konnektor másik dugaljából hoszabbítóval elvezetve a szoba másik feléig és abba beledugva megmaradt.

Itt arra szeretnék kilyukadni, hogy akkor sem volt kildódva a gomb. amennyiben az képes kiugrani, hogy megszakítsa az áramkört.

vagy az, csak akkor kapcsol, ha a 3,5kw nál nagyobb teljesítményfelvételt érzékelne?

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29582) mezis


mezis
nagyúr

[link]
Igyekezzetek, mert aztán elfogy ! ;]

Ezt külön kiemelném: "A sodrásnak köszönhetően alacsony induktív és kapacitív tulajdonságok."

[ Szerkesztve ]

mezis

(#29583) PHM válasza tigerscorpio (#29581) üzenetére


PHM
addikt

"vagy az, csak akkor kapcsol, ha a 3,5kw nál nagyobb teljesítményfelvételt érzékelne?"
Igen.

A túlfeszültség védelemről sörösló kolléga értekezett nemrég itt.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29584) Lompos48 válasza sörösló (#29580) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nekem van egy rossz (TEK 212) a szekrényemben. A függőleges erősítő lelke, egy "custom made by Tektronix" IC a hibás CSAK benne. Meg az akku, de az nem lenne baj. Sajnos a cserealkatrész ára pont az idézőjeles jelző miatt 1000 USD ( :Y :Y ) fölött van. Na, annyim nincs és nem is lesz erre soha.

(#29585) Lompos48 válasza tigerscorpio (#29560) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Utolsó:

Itt csak spekulálok.

1. A gumikon belül egy-egy varisztor meg talán egy kiolvadóbiztosíték(nak látszik) van. Külön védik a fázist meg a nullát.
2. Ugyancsak egy túlfsz védelemnek néz ki.
3. Ha az előző kettőből valahogy ( :F ) érzékel valami szivárgást a föld felé, az a pár alkatrész vezérli (talán) a zöld LEDet.

A 3. pont csak feltételezés. :)

(#29586) x1port


x1port
addikt

A régimòdi zseblámpaizzòt lehet helyettesìteni leddel ?

(#29587) tigerscorpio válasza PHM (#29583) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Tanulságos olvasmány igen,
Köszönöm a Gondos magyarázatokat.

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29588) Lompos48 válasza x1port (#29586) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hány voltost? Ugyanakkor a zseblámpa tükre haszontalan lesz.

(#29589) PHM válasza x1port (#29586) üzenetére


PHM
addikt

Igen, de vagy meghajtó elektronika, (1,2-3V; 6V<) vagy előtét ellenállás kell hozzá.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#29590) sörösló válasza Lompos48 (#29584) üzenetére


sörösló
aktív tag

Jó is az, ha úgy építenek valamit hogy esélyed se legyen a gyógyításra! Most szállt el egy kombinált hajtásunk egyik teljesítményfokozata. A gyártó csak annyit válaszolt hogy felhasználóspecifikus készülék, forduljunk a gépgyártóhoz. Van nekik, hogyne lenne! Egy 3-4 kilós vacak mindössze 5000 juró. Szinte ingyen van, nem igaz? Nem kötelező persze megvenni.

(#29591) x1port


x1port
addikt

Ebben a tesla erősìtőben amit csinàlgatok az a kontroll làmpa. 24 voltos. ha teszek ellenàllást mellé akkor jò lehet ? mindkettő egyenáram?

(#29592) darvinya válasza Lompos48 (#29585) üzenetére


darvinya
titán

Csak az a kérdés, hogy mit véd az 1.

Mert a bejövő barnáról, megy tovább.

Ez alapján mit szakít meg mikor?

A lomha termokapcsoló mikor oldana ki?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#29593) tigerscorpio válasza Lompos48 (#29585) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Köszönöm szépen a türelmeteket , és a segítséget

:R :R :R :R

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29594) Lompos48 válasza sörösló (#29590) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A szkóp annakidején (ennek 30 éve legalább) valami 5-6kUSD-be került. Még nem folyt minden csapból integrált áramkör. A szkóp se készült milliószámra, mint manapság a telefonok. Saját tervezés, szabadalmak stb. Meg, ugye, a cserealkatrészek forgalmazáspolitikája. Ennek nem lett volna szabad elromlani. Ismerek olyan példányt, ami azóta is működik. Csak elrontották valami "favágók".
Akkor még nem gondolkoztak a gyártók tervezett élettartamban (és még ma se vagyok meggyőződve teljesen).

(#29595) tigerscorpio válasza darvinya (#29592) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

Mondmeg te .
Igyekeztem olyan szögekből, és annyi képet csinálni, hogy minden kivehető legyen

szemből, és hátulról.

de akkor, most a funkciójának megfelel, avagy sem? -mint olvastam, ha a hálózaton egyéb védelem nincs, akkor nem annyira hatékony...

-korábban említettem, hogy egy vihar kinyírta egyszer a gépemet, tvmet.
de az elosztónak kutya baja, és a termokapcsoló sem dugta kijjebb az orrát...

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29596) sörösló válasza tigerscorpio (#29581) üzenetére


sörösló
aktív tag

A viharköri túlfeszeknél mindig a leggyengébb láncszem száll el először. Ha durva zárlatot képez akkor szerencse mert a többit már megvédi a zárlat. Ha nem, akkor jön a többi, a legerősebb marad. Az egyik kolléga mondta hogy Ő otthon villámláskor bekapcsolja a garázsban a 2 kW-os villanykályhát! Lehet benne valami ráció. :B

(#29597) tigerscorpio válasza sörösló (#29596) üzenetére


tigerscorpio
aktív tag

:))

van benne valami... :)

" A Pokol Üres, mert Minden Ördög a Felszinen Van" ****Eladó cuccaim a az adatlapom/honlap link alatt****

(#29598) moha21 válasza sörösló (#29578) üzenetére


moha21
addikt

"A túlfeszvédelem meg egy átlagos lakásban csak 2-3 lépcsőben kiépítve is 100-rugós nagyságrend. Ha megemlíted, a tulaj elfehéredik és azt mondja hogy inkább 3-4 évenként veszek új számítógépet, még mindig olcsóbb!"

Csak ha nincs kiépítve belső villámvédelem és mondjuk 2 milla eszköz meghal, akkor a biztosító nem fizet.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29599) moha21 válasza tigerscorpio (#29595) üzenetére


moha21
addikt

"-korábban említettem, hogy egy vihar kinyírta egyszer a gépemet, tvmet.
de az elosztónak kutya baja, és a termokapcsoló sem dugta kijjebb az orrát..."

Így nem látszik gond az elosztón, de ez nem azt jelenti nincs is. A varisztor is lehet rossz csak nem látjuk.

A problémád amúgy is a hálózati tranziens szűrése lenne inkább. "Termokapcsoló"

meg gondolom én ugyanúgy túlterhelés ellen véd, amit egy pc-vel 10-16 A.en nehéz elérni.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#29600) Lompos48 válasza darvinya (#29592) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak az a kérdés, hogy mit véd az 1.

Túlfeszültség ellen külön a fázis és nulla szálon a földhöz viszonyítva.

Hogy? Például érkezik egy biztosíték egyik végére és megy tovább a másik végéről, ahova egy varisztor is van kötve a föld felé. Túlfesz esetén a varisztor nyit, megszívja a nagy áramot és kilöv(et)i azzal a biztosítékot. Más "forgatókönyvet" nem nagyon látok.
Próbáld lerajzolni (ha lehet ne annyi "replay-vel, mint az erősítőt :D ) aztán törd rajta a fejed.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.