Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30901) erikke17 válasza kjani18 (#30895) üzenetére


erikke17
őstag

Nem melegszik semmi, nem büdösít se semmi, van egy másik fűnyíró aminek "kasztnija" ment gallyra az 1400wattos abból átrámolom kondenzátort, elméletileg jónak kéne lenni egy vagy két mikróval nagyobb vagy kisebb talán. :)

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#30902) kjani18 válasza erikke17 (#30901) üzenetére


kjani18
őstag

Nem tudom hol laksz, de ha véletlenül Veszprém közelében, a rossz gépből a kondi nélküli motort átvenném...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30903) erikke17 válasza kjani18 (#30902) üzenetére


erikke17
őstag

Sajna nem, Párkány mellet lakom 25 kilométerre szlovákiában :-/

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#30904) #22145024 válasza Lompos48 (#30888) üzenetére


#22145024
törölt tag

A 10u-s elkót (C21) kiszedve azonnal beáll és stabil is marad, nem mászkál és a többszöri ki-bekapcsoláskor is ugyanoda áll vissza, kisebb terhelésre is csak pár századot változik az üresjárásihoz képest.
Gőzöm sincs, hogy a 10u-tól miért táncolt.
Talán, mert ugyan a műverősítő ki lett szedve, de annak a nem-invertáló bemenetén és kimenentén lógó RC kör továbbra is galvanikusan kapcsolódik a trimmer azon lábához, amit földre kötöttem. Így végülis a 10u helyett van egy bonyolultabb RC hálózat még mindig a trimmeren. Lehet, hogy ezek együttesen a 10u-val (C21) továbbra is gerjedést vittek bele?

Asszem nem volt jó ötlet részemről ennek az "ellenőrizetlen" japán oldalnak a kapcsolását átemelni.
Ettől függetlenül az LM337 nem nyerte meg a tetszésemet. Nem fool-proof. :D Ugyanabban a kapcsolásban a pozitív párja hibátlanul ment.
Ezzel párhuzamosan építettem egy másik tápot is, LM338-cal, mindenféle OPA nélkül; ezt duplázva adta a szimmetrikus tápot, az megy is hibátlanul.

--

A graetz diódáin lévő parallel 10nF-oknál számít, hogy fólia, vagy kerámia?

(#30905) Lompos48 válasza #22145024 (#30904) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A 10u-s elkót (C21) kiszedve azonnal beáll és stabil is marad, nem mászkál és a többszöri ki-bekapcsoláskor is ugyanoda áll vissza, kisebb terhelésre is csak pár századot változik az üresjárásihoz képest.

Az így normális. A kondenzátornak semmi értelme, az IC referenciája mindenképp nagyon stabil.

...a nem-invertáló bemenetén és kimenentén lógó RC kör továbbra is galvanikusan kapcsolódik a trimmer azon lábához, amit földre kötöttem.

Nem kellene befolyásojon semmit, de mindenképp értelmetlen ott hagyni.

Ettől függetlenül az LM337 nem nyerte meg a tetszésemet.

Pech! Ugyanolyan kitűnő IC, mint az LM317. :K

A graetz diódáin lévő parallel 10nF-oknál számít, hogy fólia, vagy kerámia?

Én kerámiát szoktam oda tenni, de nagyjából mindegy. Onnan nem számíthatsz gerjedésre a kondi tekercselt konstrukciója miatt.

[ Szerkesztve ]

(#30906) Tamy


Tamy
senior tag

Akadt egy kis problémám a szünetmentesemmel (APC Back UPS ES 500).

Múlt hét végén valamitől megbolondult, és állandóan átkapcsolgatott akkumulátoros üzemmódra, a logja szerint áramszünetek, és pár alacsony fesz. is volt a kiváltó ok, és az aktuális feszre is csak 208V-ot mutatott (ez utóbbi mondjuk később helyreállt). Nem is lett volna furcsa a sok átkapcsolgatás mivel épp elég hülye idő volt errefelé, de a vele egy áramkörön lévő másik konnektorba dugott szintén APC szünetmentes nem panaszkodott semmire. Közben azt írta, hogy az akku töltés alatt, de órákkal később is ugyanannyi volt a töltöttségi szint. Késő estére aztán végleg benyögte, hogy akkumulátoros üzemmód, hátralévő idő 5 perc, de még fél óra múlva is vígan ment. Kiszedtem, majd ellenőriztem a konnektort is, de annak természetesen semmi baja.

Félretettem, majd másnap nekiálltam letesztelni terhelés nélkül. Azóta bekapcsoláskor lefut az önteszt (bár mintha gyorsabban végezne a szokásosnál, épp csak felvillannak a ledek), majd az Overload ledje folyamatosan világít, és közben búgó hangot ad, mintha akkuról menne. Az akkujára rámértem, 6V körüli értékre merült, de másik akkuról is ugyanezt csinálja. Hálózatba dugva egyébként a kimeneten ott a feszültség, de akkuról nem megy.

Szétkaptam, én nem látok rajta semmi hibát (szakadás, égés...) és a panel betápjánál még megvan a hálózati fesz. Mi történhetett vele?




[ Szerkesztve ]

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#30907) #22145024 válasza Lompos48 (#30905) üzenetére


#22145024
törölt tag

Köszi!

Mondjuk ez a 10u szinte mindenhol ott figyel, amit a neten lehoztak/felturbóztak, de akkor ezek szerint sok helyen tévesen... :B

[ Szerkesztve ]

(#30908) Lompos48 válasza #22145024 (#30907) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a referencia láb GND felé kötött ellenállással párhuzamos kondiról beszélünk, akkor csak ennyit jegyeznék meg:

Az IC belül egy 1.25V-os referenciát gyárt saját használatra. Ez egy pontos, stabil érték. Az említett ellenálláson generált áram értékét ez határozza meg (kéz a kézben a beállt kimeneti feszültséggel). Ha ebből az áramból egy töltődő kondenzátor "ellop" valamennyit, akkor a stabilizátor IC alapfunkciója kompromittálva van. Ha a kondenzátor jó minőségű, akkor csak egy késleltetést okoz, ha szivárog, akkor gáz van. Én kerülöm.

(#30909) #22145024 válasza Lompos48 (#30908) üzenetére


#22145024
törölt tag

Tehát ha mindenképp szeretnék ide tenni kondit, akkor jobb, ha inkább párszáz nanós, max 1-2uF-os kerámiát teszek?

(#30910) Lompos48 válasza #22145024 (#30909) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt is kell töltse valami. De miért ragaszkodsz annyira hozzá? Azért, hogy a nyák ne maradjon csupasz? Egyébként mindegy. Vajon az IC gyártója miért nem ajánlgatja a mintakapcsolásaiban? A klasszikus szűrésen kívül nem kell köré semmi a lábakra forrasztott 100nF-os kondikon kívül.

[ Szerkesztve ]

(#30911) #22145024 válasza Lompos48 (#30910) üzenetére


#22145024
törölt tag

"De miért ragaszkodsz annyira hozzá? Azért, hogy a nyák ne maradjon csupasz?" :D

Igazából azért, mert (később) potit teszek bele trimmer helyett és ennek a vezetékezése tán összeszed némi zavart. Vagy ez csak méter felett érdekes?

(#30912) Lompos48 válasza #22145024 (#30911) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kábelezd kurtán! Egyébként is milyen és mekkora zavart szed(het) össze? Ha pedig - mondjuk - mégis, akkor a kimeneti szűrés mire "figyel"?
Gondolom erősítőt akarsz szimmetrikus táppal etetni. Ott pedig a tápon fellelhető zaj nem hallatszik feltétlenül a hangszórókban/fülesben.

(#30913) darvinya


darvinya
titán

Sziasztok

Klotz AC106SW kábelhez hasonlót tudtok mondani?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30914) #22145024 válasza Lompos48 (#30912) üzenetére


#22145024
törölt tag

Igen, alapvetően füles-erősítőhöz csináltam ezt a kétfajta tápot, mert kiváncsi vagyok, hogy hallatszik-e a kimeneten, hogy milyen a táp.
Egy TPA6120-at és egy Heed canamp-et szeretnék összemérni egymással általánosan, valamint a tápzajfüggőségük szempontjából is.
A kábeles potis tápot meg általános célokra használnám. De mivel jelenleg elég sok alkatrész már csak díszlet a panelon, így amúgy is át kell tervezzem.

---

Ennek a tápnak van ránézésre valami baja?
(az eredeti itt található)

20-24V közti kimenettel használnám, max 20A RMS terheléssel, léptetőmotorokhoz.
Mekkora bázisáram folyik itt összesen 20A-nél? Csakhogy tudjam, hogy mekkora bordát rakjak az LDO-ra.
Nem overkill 6db tranyót ide? :F

(#30915) Lompos48 válasza #22145024 (#30914) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A 20A-t elosztva egyenlő mértékbena 6 tranzisztorra egyenként 3.3A jut mindegyikre. Adatlap szerint IC=4A, VCE=4V feltételekkel a hFEmin értéke 20. Ugyancsak egyenlő elosztást feltételezve akkor tranzisztoronként max IB=165mA. Összes bázisáram 6x165mA=1A.

Ugyanakkor hozzáfűzném a következőket:

- nem látom a DV2 értelmét. elfogyaszt egy diódányit az IC kimenetéből. :F
- léptetőmotor táplálásához ugyancsak értelmetlen még az a kerámiakondenzátor is a potméteren,
- 1A-nyi bázisáramnál az RV2 ilyen ellenállásérték mellett 10W-os kellene legyen, én ellenben elhagynám (rövidre zárnám) és helyette
- beiktatnék minden teljesítménytranzisztor emitterébe egy-egy 0.1 ohmos ellenállást, amin kevesebb feszültséget "pazarolnék" el és (mivel ez egy negatív áramvisszacsatolás) ellensúlyoznám a tranzisztorok hFE paraméterének szórásából eredő egyenetlen áramelosztást a tranzisztorokon,
- léptetőmotorokhoz kicsit soknak tűnik a 22000uF szűrés, de lehet ezt alaposabban végiggondoltad, mint az én megsejtésem/érzésem.

[ Szerkesztve ]

(#30916) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok!

Oly sokszor segítettetek már, szóval most is lenne egy kérdésem. :) Régebben beszéltünk arról, hogy egy autós erősítőt hogyan lehet használni egy sima PC-s táppal. Ez kb. 2-3 hónapja volt és azóta is tökéletesen használom ezt a technikát, de azért van problémám. :) A következő a probléma:

Amikor bekapcsolom a tápot és felgördül a venti a hangfal egyből úgy kezd el "zúgni, recsegni" mintha a ventit hangosítaná fel. Elkezd zúgni,búgni, de zenehallgatás közben nem zavaró, csak amikor némának kéne lennie akkor búg. :DD Szóval erre nem létezik valamilyen "szűrő" módszer/eszköz, vagy valamilyen más módszer? Puffer kondit nem használok hozzá, lehet az megoldaná?

Illetve a másik probléma az, hogy kényelmetlen, mert nem tudom a hangerőt szabályozni csak szoftveresen. Erre nem tudtok egy akár megvásárolható, akár megépíthető megoldást mondani? Az lenne a legjobb, ha a kettő együtt lenne. :D :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30917) CPT.Pirk válasza McSzaby (#30916) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Őőő mi volt a megoldás? Amúgy röviden, autós erősítőt hagy meg az autóba, oda való.

Hangerő szabályzásra meg egy sztereó potméter, plusz egy balansz potméter, ha gagyibbakat veszel. 50kOhm körüliek megfelelnek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30918) McSzaby válasza CPT.Pirk (#30917) üzenetére


McSzaby
őstag

Semmi. Összekötöttem őket, betettem egy kapcsolót (ez se lett volna kötelező) és bekapcsoltam mindkettőt. A két 4ohm-s hangfalamat rácsűrtem az MPA erősítőre és azóta gyönyörűen megy. Illetve egy RCA kábellel összehúztam a gépet meg az erősítőt. Hibátlan ezt a két gondot leszámítva.

Ezeket a potmétereket mire, hova merre kössem? :DD

Amúgy természetesen igazad van, odavaló, de amíg nincs meg a keret egy normális házimozi erősítőre addig ezt használom. :)

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30919) darvinya


darvinya
titán

Erre valaki?[link]

Ez a ventilátor zaj kiszűrés engem is érdekelne.
Igaz nekem nem erről üzemel, de ha sz.gép megy akkor behallatszik.

Most van az erősítőben 2200uF kondi a trafó után.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30920) CPT.Pirk válasza McSzaby (#30918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Őszintén szólva, a jó erősítő és a házimozi erősítő az egyszerre nem igen szokott teljesülni. Jellemzően valamilyen DSP processzort beépítenek a házimoziba, amit ki sem lehet iktatni a jelútból, így hatékonyan elcseszi a hangzást. Másik problémás eset, mikor egy v. kettő batár nagy IC alkotja a végfokot.

Ha házimozit szeretnél és normális hangzást, akkor két lehetőséged van:

-3 darab rendes, sztereó erősítő a 6 csatornára.
-építesz magadnak erősítőt, pl. 6 darab A osztályú tranyós végfokkal, vagy ha tényleg komoly cuccot szeretnél, akkor csövekkel. Ezek mind kihozhatóak egy normálisabb bolti házimozi árából.

A problémádat egyébként valószínűleg földhurok okozza, meg kellene szakítanod az RCA kábelek árnyékolását az egyik oldalukon, de mind a két csatornának. Továbbá az is segít, ha azonos elosztóból kapja a tápot az erősítő, mint a gép.
A potmétert meg a jelvezeték (rca) és a földelés közé kell bekötni, akkor tud szabályozni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30921) McSzaby válasza CPT.Pirk (#30920) üzenetére


McSzaby
őstag

Igen, volt róla szó, hogy építek egyet, de valahogy nagyon nem érzem magamban a tudást erre. Egyszerű TDA-s erősítőt építettem már, ami ha jól emlékszem 2x11 W volt, de a csöves és társai erősítővel nem is próbálkoztam még. Tranyós erősítőm volt egy videoton, azzal is jártam ide, de a végén kiderült, hogy szétment a trafó benne, illetve még az egyik végfok, szóval nem érte volna meg.

Ez a földhurok meg mit tudom én mi meg még kínai, de majd valahogy kihozom. :D

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30922) darvinya válasza CPT.Pirk (#30920) üzenetére


darvinya
titán

Továbbá az is segít, ha azonos elosztóból kapja a tápot az erősítő, mint a gép.

Nálam pont ez van, de a sz.gép be van kapcsolva, akkor elkezd zúgni az erősítő.
Pont úgy mint a ventilátor.
A gép leállítás után megszünik.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30923) McSzaby válasza darvinya (#30922) üzenetére


McSzaby
őstag

Nálam pl. akkor szűnik meg ha kiveszem az rca kábelt.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30924) CPT.Pirk válasza McSzaby (#30921) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Földhurok az, amikor áram folyik a földelésen keresztül.

Erről a rajzról elég egyértelmű lesz, hogy mikor tud létrejönni:

Egyszerűen húzd ki az RCA kábeleket az erősítőből annyira, hogy a külső fém rész ne érintkezzen, csak a közepe, valszeg meg fog szűnni a búgás.

darvinya: a gép földelt konnektorból megy?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30925) darvinya válasza CPT.Pirk (#30924) üzenetére


darvinya
titán

Igen és mind a kettő földelt készülék.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30926) CPT.Pirk válasza darvinya (#30925) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Te is próbáld ki azt, amit McSzaby-nak mondtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30927) darvinya válasza CPT.Pirk (#30926) üzenetére


darvinya
titán

Én kipróbálnám.
Csak az a gond, hogy csak a konnektor közös, de nincs összekötve. :)

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30928) CPT.Pirk válasza darvinya (#30927) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor az is lehet gond. Próbáld ki, amit mondtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30929) McSzaby válasza CPT.Pirk (#30924) üzenetére


McSzaby
őstag

Na, ez nem jött be, viszont most esik le, hogy ez a konnektor nem földelt, mert a felső lámpa vezetékéből lett lehúzva. Ez okozhatja?

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30930) darvinya válasza CPT.Pirk (#30928) üzenetére


darvinya
titán

De nem használom a sz.géphez, csak egy konnektoron van.

Csak zavar, hogy ha megy a gép akkor azt nem használhatom.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30931) CPT.Pirk válasza McSzaby (#30929) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Simán. Egyébként erősítője válogatja, hogy igényel-e földelést, gyakran egy csavar szokott lenni a hátukon, hogy ha kell, akkor bekötöd. Nálad 2 külön táp van és mindkettőnek kellene hálózati föld, ez okozhat gondot.

darvinya: ez nagyon furcsa. A gép ház ugye zárt, fel van téve az oldallap? Miféle tápról megy a gép?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30932) McSzaby válasza CPT.Pirk (#30931) üzenetére


McSzaby
őstag

Akkor ez búgni fog, mert nem veszem elő a 25 méteres hosszabitót. :DD

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30933) darvinya válasza CPT.Pirk (#30931) üzenetére


darvinya
titán

Igen zárt mindkettő és mindkettő eredeti táppal üzemel.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30934) CPT.Pirk válasza darvinya (#30933) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A számítógéped tápját ki gyártotta? Volt már szétszedve?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30935) moha21 válasza McSzaby (#30932) üzenetére


moha21
addikt

Mondjuk az a földelés ott érintésvédelem miatt is van. :U

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30936) McSzaby válasza moha21 (#30935) üzenetére


McSzaby
őstag

Tudom, rázott is meg ez a mocsok táp, de ebben a szobában a földelt konnektorok vagy foglaltak, vagy használhatatlan valamilyen okból.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#30937) darvinya válasza CPT.Pirk (#30934) üzenetére


darvinya
titán

IBM és csak egyszer szedtem szét a koszt kitakarítani.

Viszont a gép van közelebb rákapcsolva a gerinc vezetékhez.
Kipróbálom fordítva.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30938) fi:zi'k


fi:zi'k
nagyúr

Sziasztok,

Egy ERSA RDS 80-asnak kb mi a reális használtpiaci ára ha jó állapotban van?

96.5% MORE WUB-WUB ◄◄|►► Hirdetéseim: https://goo.gl/khUC1Y ◄◄

(#30939) totya694 válasza fi:zi'k (#30938) üzenetére


totya694
őstag

Szia!
Ment privát

Üdv:Attila

(#30940) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Elkészült az MJ :) Már csak dobozolás és kisebb csiszolgatások.


Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30941) totya694 válasza vodkaboy22 (#30940) üzenetére


totya694
őstag

Szia!

Minden rendbe van vele?Gratula...

Üdv:Attila

(#30942) vodkaboy22 válasza totya694 (#30941) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ment PU :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30943) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Na ma már lassan 2 órája hallgatom az MJ-t.
A fűtés fesz 30 perc után leesik 6.05V-ra. Kevés?
Anód táp nagyon stabil 180.1V mindkét oldalon.

Van egy kicsi brummi ha nincs bemeneti jel. De hogyan azt nem tudom mivel az anódtápok egyenként:
A tápszűrés:
dupla galvanikus leválasztás > graetz kocka > 390uF elko + 7nF kerámia + kékdióda > 2*12mH torroid folytó > 390uF > kékdióda + 2*12mH torroid > 3* 390uF > erősítőnél 220nF fólia+ 7nF kerámia és erősítő.
20 perc után a táp brummi elég jól elhalkul, de kicsit ha csend van hallható marad.
Fűtés táp 1db schootky > 2*6800uF > itt 3 felé osztom 3 csőnek > 2.2Ohm > 4700uF+470uF+680nFkerámia > 6.3 +- 0.02V csőnek. (első 5 percben )
Megvan a relés kapcsolós is kb 15 másodperc után kapcsol csak az anód táp a fűtés után.
A csövek 30 perc után is épphogy tapinthatók.
Kimeneti kondi 4*10uF wima nagyon jó! 250 Ohmos fejessel tökéletes!
Fűtés feszt emeljek és eltünik a brumm? Az anódtáp számolt vási frekije ~ 21Hz alatt kicsivel. Vagy fütést is és tegyek be egy még egy folytó tekercset az anódtápba? (Az első folytó után betudnék szuszakolni egy kicsit. )

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30944) darvinya válasza vodkaboy22 (#30943) üzenetére


darvinya
titán

Nemrég olvastam olyat, hogy az erősítővel párhuzamosan volt a táp 5cm-re akkor behallatszot a brumm.
De mikor elfordította 90°-al akkor megszünt.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30945) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

A fűtés trafó 6Vac - 2.66A -eres trafó. 1 Schootky-val van egyenirányítva. 7Vdc-re esik terhelés alatt az egyenirányított fesz ezért kevés a fűtés fesz (6.05V)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30946) totya694 válasza darvinya (#30944) üzenetére


totya694
őstag

Az ilyen elrendezésű csöves erősítőknél nem mindegy mert a táp trafó mágneses mezeje "megszórhaja" a kimenő trafókat ami brummot okozhat.

Üdv:Attila

(#30947) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30943) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miért használtál DC fûtést? Az MJ brumm nélkül megy AC fütéssel.

Meg mi gyõzött meg az anód táp késleltetés szükségességérõl?

Azon a velemenyen vagyok, hogy ezek csak felesleges bonyolitasok es plusz alkatreszek, ahol zavart szedhet be a cucc.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30948) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30947) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Úgy gondoltam, hogy ennél az erősítőmnél NINCS kompromisszum! :)
Ezért lett DC fűtés és relés késleltetés. (Bár miután kikapcsolom a sok kondi miatt kb 10 másodperc alatt esik a tápfesz 50V alá.)
Ez is egy érv, hogy felesleges. De maximalista akartam lenni. Ha Bp-i vagy gyere hallgasd meg ;)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30949) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30948) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szerintem valami földhurok okozza a brummot. Távolról megjósolhatatlan a helye.

Bár miután kikapcsolom a sok kondi miatt kb 10 másodperc alatt esik a tápfesz 50V alá.

Van a reléken egy szabad kontaktusod, ami zárt, amíg a késleltetés tart. Oda köss kisütőellenállás(oka)t. Mivel a fűtés vezéreli a reléket, amikor kikapcsolod a relék elengednak és rákötik az anódtápokra az ellenállásokat.

Kiváncsiságból: milyen magjuk van a toroid fojtótekercseknek?

A fűtés trafó 6Vac - 2.66A -eres trafó. 1 Schootky-val van egyenirányítva.

Hogy érted az egy Schottky-t?

[ Szerkesztve ]

(#30950) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30949) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Torroid 2*12mH Tehát 1 torroid magon van 2db folytó tekercs. Amit egymás után kötök.
A fűtés táp 1 Schootkyval van egyenirányítva.
Képen a kis barna dolgok a nagy kondik között a torroid folytók "fastron" néven.
A kis relé 6V-os 250Vac váltó relé. Az anód fő trafó primer oldala van rajta. Tehát hálófesz van a kapcsolón oda hogy tegyen anódfeszt? :F Rakjak még 1 relét be? Az anódtáp kisütésnek 47k + nagy kék led van kétszer Össz 10mA fogyasztással ~

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.