Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30951) vodkaboy22 válasza vodkaboy22 (#30950) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Föld hurok nem hiszem van mivel nagyon precízen 1db csillagba földeltem mindent. Max a forrás és az RCA kábeleken lehet hurok (Ha a forrás is közös földet használ amit nem tudok de ilyen gondom még ezzel a forrással nem volt más erősítőnél.) Kicsi a brumm halk zene alatt már nem hallható.

Tényleg a fűtés táp egyáltalán nincs összekötve az anód táppal és a csillagponttal. Olvastam szokták a dc fűtés táp gnd-jét az anód táp gnd-jével közösíteni ez javíthat? Menjen az is a csillagpontba?

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30952) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30950) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha az első elképzelés szerint az anódfesz lett volna késleltetve kapcsolva, akkor működhetne az előző megoldás. Trafó előtt nem. A LED lassan tudja csak megenni a sok töltést.

A fojtók magját még így se tudtam meg. Vas vagy ferrit. Utóbbi esetén csak eszik a feszültségből, hálózati frekvencián "átatlan" a szűrés folyamatában.

Az 1 Schottky egyutas egyenirányítást akar jelenteni? Mert ha igen, az lehet okozója a brummnak. Félhullám hiányzik.

Olvastam szokták a dc fűtés táp gnd-jét az anód táp gnd-jével közösíteni ez javíthat? Menjen az is a csillagpontba?

Nem tudom. Próbáld meg, bajt nem okozhat.

(#30953) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30952) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igen egy utas 1 schottkyval. De a gond ott van, hogy a 6Vac-s trafó leterhelve 7Vdc-t ad csak. Még 1 schootky ls már csak 6.6-6.5V lenne. Bár lehet ezt fogom csinálni.
Csak kevés hely van ott még 3 schootkynak. De ez a fűtés tápban van és az galvanikus külön áll az anód táptól. Mégis a fűtés brummja így kihathat?
A torroid folytó fastron honlap szerint porvas.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30954) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30953) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem biztos, hogy sokat veszítenél a híd miatt. Iga, akkor 2-2 diódán folyna az áram, de a szűrésnek nem kellene a szüneteket tömködnie, kevesebb "dolga" lenne.

Mégis a fűtés brummja így kihathat?

A brumm a fűtőszál, közvetve pedig a katód hőmérsékletében, tehát az elektronemisszióban is jelentkezik. Nem biztos, hogy a katód hőtehetelensége ezt hatástalanítja.
Próbálj egy ideiglenes légszerelést.

A torroid folytó fastron honlap szerint porvas.

Akkor szerintem a helyet foglalják és idővel a port gyűjtik.

(#30955) Batman2


Batman2
őstag

Egy LTC 3780-as táphoz kellene nekem induktvitás:
[link]

Arra gondoltam, hogy a sorkimenő trafó ferritdarabjára készítek legalább milis drótból egy 5-6 menetes tekercset.
Fogalmam sincsen, hogy ez mennyi mikrohenry lenne, de hátha.
Elvileg olyan 4,5-5 mikrohenry kellene.

Jó lenne ez a megoldás vajon, egyáltalán lehet e arra a ferrit anyagra ilyet készíteni ? :F
Hogyan tudnám kiszámolni, hogy milyet tekerjek ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#30956) Lompos48 válasza Batman2 (#30955) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ilyen alkalmazáshoz érdemes kész induktivitást rendelni.

Ha tudnál induktivitást mérni, akkor 2-3 prübálkozásból lehetne következtetni. Az a mag jó lehet, elvégre a TV sorfrekvenciája 15625 Hz. Az LTC 3780 pedig adatlapja szerint 200-400kHz-es frekvencián dolgozik.

Számolással nem segíthetek, nagyon vasmagfüggő, értve ezalatt geometriát és összetételt egyaránt. Próbálj valahol becserkészni egy hozzáférhető LCR hidat a méréshez.

(#30957) #22145024 válasza Lompos48 (#30915) üzenetére


#22145024
törölt tag

Köszi a bázisáramszámolást!
Ilyen kapcsolásban csak az a minimális ~1.5V fesz esik az LDO-n, vagy a teljes többletben osztozik a végtranyókkal? 1A-rel számolva azt a másfél wattot könnyen el tudom fűteni egy különálló, nagyobb fajta, extrudált, TO220-as bordán.

"- nem látom a DV2 értelmét. elfogyaszt egy diódányit az IC kimenetéből"
Ezt nem a nulláig való szabályozhatóság végett tették bele az ellenállással együtt? A mostaniból már kivettem, mert nekem ez végülis nem kell.

"- 1A-nyi bázisáramnál az RV2 ilyen ellenállásérték mellett 10W-os kellene legyen, én ellenben elhagynám (rövidre zárnám) és helyette"
Megtörtént. :)

"- beiktatnék minden teljesítménytranzisztor emitterébe egy-egy 0.1 ohmos ellenállást, amin kevesebb feszültséget "pazarolnék" el és (mivel ez egy negatív áramvisszacsatolás) ellensúlyoznám a tranzisztorok hFE paraméterének szórásából eredő egyenetlen áramelosztást a tranzisztorokon,"
Ez kimaradt, pedig szinte minden másik fajta rajzban is szerepel.

"- léptetőmotorokhoz kicsit soknak tűnik a 22000uF szűrés,"
A léptetőmotorok meghálálják a tiszta tápot egyenletesebb és halkabb járással. És nem is melegszik annyira. Főleg ezek a mai kínai, végletekig lespórolt konstrukcióknál jelentkezhet hangsúlyosabban. :F

(#30958) totya694 válasza vodkaboy22 (#30953) üzenetére


totya694
őstag

1db "csoki" dióda az kevés oda

Üdv:Attila

(#30959) totya694 válasza totya694 (#30958) üzenetére


totya694
őstag

6V~x1,41=8,46 DC-2V a diódákon eső feszültségre=6,46V DC

Majd ki leszek javítva ha véletlen rosszul írtam volna valamit. :)

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30960) Lompos48 válasza #22145024 (#30957) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ilyen kapcsolásban csak az a minimális ~1.5V fesz esik az LDO-n, vagy a teljes többletben osztozik a végtranyókkal?

Természetesen ugyanaz a feszültség van az LDO-n is, ha ugyanoda van kötve. Méshova pedig nem kötheted a bemenetét, ha az egész szabályozható sávot fedezni kívánod.

Ezt nem a nulláig való szabályozhatóság végett tették bele az ellenállással együtt?

Lehet. Erre nem gondoltam, de ahhoz nem kell az ellenállás. Mindenképp egy adott, a bázisok által szopott áram esetében ugyanakkora a feszültségesés a diódán. Az IC minimális kimenete 1.25V, amiből ha elveszek egy diódányit, meg a tranzisztorok BE feszültségét, simán a nullán vagyok.

Ez kimaradt, pedig szinte minden másik fajta rajzban is szerepel.

Illik megcsinálni mert a tranzisztorok hFE szórása akár nagyon nagy is lehet.

A léptetőmotorok meghálálják a tiszta tápot egyenletesebb és halkabb járással.

Itt kis kételyeim vannak. Vajon tényleg annyira agyon kell szűrni? Nem biztos. De ha hely és elég kondi van, akkor miért ne.

(#30961) #22145024 válasza Batman2 (#30955) üzenetére


#22145024
törölt tag

buck-boost-nak, vagy csak buck-nak használnád? Ha az utóbbi, akkor lomexben van 2-3 darab 5A körüli ebben a uH tartományban.
~10A-es Idc-vel rendelkező induktivitást eddig csak külföldi webshopban láttam.

Lompos48:

"Természetesen ugyanaz a feszültség van az LDO-n is, ha ugyanoda van kötve. Méshova pedig nem kötheted a bemenetét, ha az egész szabályozható sávot fedezni kívánod."
Értem, akkor jó ha a teljes elfűtendőre számolok és akkor nem ér meglepetés.
Lomexnél a 51-05-44 tipus eléri legalább a 2K/W értéket, vagy ez inkább egy nagyságrenddel rosszabb?

"A léptetőmotorok meghálálják a tiszta tápot egyenletesebb és halkabb járással.
Itt kis kételyeim vannak. Vajon tényleg annyira agyon kell szűrni? Nem biztos. De ha hely és elég kondi van, akkor miért ne."

Igazából beszámolókat olvasva jutottam arra, hogy érdemes a vezérlőhöz gyárilag adott kapcs.tápot elfelejteni és egy sima toroidos-lineárisat használni. Ők kipróbálták és ez jött le nekik.

[ Szerkesztve ]

(#30962) #22145024 válasza #22145024 (#30961) üzenetére


#22145024
törölt tag

Közben RET-nél találtam K/W értékeket. Az ennél szélesebb is 9K/W érték körül van. A lomexes amit linkeltem, az ránézésre ennek a másfélszerese. Akkor lehet, hogy az LM317-est is a nagy bordára rakom, mert annak van forszírozott hűtése.

(#30963) Batman2 válasza #22145024 (#30961) üzenetére


Batman2
őstag

Boost-nak kell, mert 12V-ból kell nekem 19V-ot produkálni !

Majd megnézem a lomexet, mit kínál ilyen téren.
Köszi.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#30964) Batman2 válasza Lompos48 (#30956) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Van egy pár nagyáramú, gyári induktivitásom itthon, de az mind bőven 10 mikrohenry fölött van, de ilyen értékü, nagy áramut nem tudtam szerezni,
ezért gondoltam, hogy megpróbálok valami pár menetes, vastag drótós tekercset.
Köszi a választ.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#30965) Lompos48 válasza #22145024 (#30961) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az LM317 termikus ellenállása (TO3 tokban) chip-tok viszonylatban 2K/W. Ha egy ugyanolyan paraméterrel rendelkező bordát szerelsz rá, akkor az eredő a kettő összege (ezt is sorosan számolják, mint az ohmikus ellenállást) az 4K/W. Az elképzelhető legrosszabb esetben: legalább 27V szűrt bemeneti feszültséggel, 20A fogyasztással, majdnem nulla kimenette, az elképzelhető legkisebb áramerősítésű (20) tranzisztorokkal az ICn (27-0)V*1A=27W teljesítmény disszipálódik. Ez a kiszámolt 4K/W értékkel 4*27=108 foknyi hőmérsékletemelkedést okozhat. Ez egy 25C fokos környezeti hőmérséklet esetén túllépi a megengedett 125C fokos limitet. Ebből következik a nagyobb hőt megengedő (150C) LM117 használata vagy - mint írod: egy sokkal jobban hűtő felületre szerelése (együtt a tranzisztorokkal).

Igazából beszámolókat olvasva jutottam arra, hogy érdemes a vezérlőhöz gyárilag adott kapcs.tápot elfelejteni és egy sima toroidos-lineárisat használni. Ők kipróbálták és ez jött le nekik.

Elképzelhető. Ugyanakkor ne felejts el, hogy egy kapcsolóüzemű táp egész más típusú "szemetet" ad a motoroknak, mint egy lassú hálózati brumm maradéka.

(#30966) Lompos48 válasza Batman2 (#30964) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Próbálkozz egy pár menet letekerésével, ha a konstrukció megengedi! Legalább egy kísérlet erejéig.

(#30967) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30966) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Sikerült megoldanom az MJ hibáját.
Amíg a fűtás 6.3V addig nincs brumm zajtalan hibátlan. De sajnos a fűtés kb 30 perc után 6.05-ra esik.
A fűtés 16VA trafója ahogy melegszik úgy ad le kevesebb feszt.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30968) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30967) üzenetére


Lompos48
nagyúr

:C

(#30969) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30968) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Rakok be kisebb ellenállást a fütésfeszhez és kész :W

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30970) PHM válasza vodkaboy22 (#30969) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem a graetz-hidas egyenirányító is megér egy próbát.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30971) Lompos48 válasza PHM (#30970) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem akar a jó szóra hallgatni. :D

(#30972) CPT.Pirk válasza vodkaboy22 (#30967) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mindig mindenki Budapesti, én bezzeg Pécsi. Viszont sok csövet vettem már az itteni vásárban a színes kisebbségtől :)

Délelőtt arra utaltam, hogy maximalizmus helyett egyszerűen teljesen felesleges DC-t csinálni a fűtésből. Nálam csak simán lejön a fűtés a trafóról, bazira össze van sodorva az UTP érpár és az megy a csövekre. Csöve válogatja, hogy igényel-e kiközepezést, vagy az egyik ér lekötését a földpontra. PCL86 csöveimnél elég volt a lekötés, meg azt hiszem az E88CC-k esetén is.

Sokat olvastam a HE fórumot, meg az összes elérhető könyvet a témában, de nem igen találtam érvet a DC fűtés mellett. Illetve néhány hifista szerint még jobb is az ac fűtés, de ezt meghagyom nekik, nekem csak két fülem van. :D

Az anód késleltetés szintén hasonló téma nálam. Nálad relézés helyett betettem volna EZ80 egyenirányító csöveket, ezekből csináltam volna meg a graetz hidat, mert ezek szép lassan (30 másodperc körül emlékeim szerint) ébrednek fel és a max. 80mA amit le tudnak adni, az bőven elég a füles erősítőnek.
A sajátomba nem tettem be ilyet, oda ment egy dióda híd, aztán C-L-C szűrés egy fénycső fojtóval meg két nagy elkóval, aztán kész.

Egyetlen extra az mindkét csövesemben az anódtáp lemerítő ellenállások, mivel nem akarom kinyírni magam. ;] Azt hiszem fixre ráforrasztottam pár (pár tíz v. száz, fejből most meg nem mondom) kohmot az utolsó puffer elkóra, 30-50sec alatt leszívjál az anód tápot, de cserébe nem kell kikötni normál üzem közben sem őket.
A nagyobbik erősítőm majd kapni fog egy hagyományos mutatós feszültségmérőt, amit rákötök az anód tápra, hogy meglegyen a hangulata neki. Meg valszeg két kis kivezérlés jelzőt is be fogok tenni az első csatornákra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30973) herczigem


herczigem
csendes tag

Halihó,
adott az alábbi leválasztó trafó! Ezt lehet használni 110V-ról?
https://www.dropbox.com/s/wpxh5vg7mrr6fdl/2013-05-13%2009.00.28.jpg

(#30974) PHM válasza herczigem (#30973) üzenetére


PHM
addikt

Éppenséggel lehet, de a kimenő feszültsége ennek arányában kisebb lesz.
Mi a célod vele?

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30975) herczigem válasza PHM (#30974) üzenetére


herczigem
csendes tag

Leválasztó trafókén akarom használni! Ezen keresztül táplálni a munkadarabot, hogy tudjak szkóppal mérni.

(#30976) PHM válasza herczigem (#30975) üzenetére


PHM
addikt

Jó, de hogyan?
A primer kb 500V-os, a szekunder meg kb 110V-os.
De jobban megnézve, ha a szekunderre 110V-ot adsz, a primerről
le lehet venni 230V-ot is.
Tehát, ha a 110V-os AC táp elbírja a trafót, és a trafó is a terhelést,
szerintem használhatod leválasztás céljából.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30977) vodkaboy22 válasza CPT.Pirk (#30972) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én led-eket raktam be 47k-val az anódtápba.
Nálam van 20 másodperces relé kapcs anódtápnak pont jó.

A fűtés táp érdekes most 1 ohm-ot raktam be bekapcsolás után 30 percel ál be 6.31V-ra bekapcsolás után közvetlen 6.5V Az nem sok neki? Kb 1 ohm-on mért feszből ítélve 365mA-et esznek a csövek egyenként.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30978) herczigem válasza PHM (#30976) üzenetére


herczigem
csendes tag

köszönöm! kipróbálom:)

(#30979) moha21 válasza PHM (#30976) üzenetére


moha21
addikt

Ha a H1 és a H2 közé kapcsol 230 V-ot az nem jó? Vagy nem az a bemeneti oldala? És utána X-ek közt lehet mérni valami feszt, pontosan nem tudom kikövetkeztetni a táblázatból. :F

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#30980) Lompos48 válasza moha21 (#30979) üzenetére


Lompos48
nagyúr

X1-X3 között táplálva 110V-tal a H1-H2-n ott van/lesz a 220V. Úgy néz ki, hogy teljesítményben van tartalék bőven (ha a 110V-os forrás bírja szusszal).

(#30981) sörösló válasza vodkaboy22 (#30977) üzenetére


sörösló
aktív tag

A sírba teszel ezzel a fűtőfesszel! :W Ezek a csövek anno 6.3 V AC fűtőfeszre lettek méretezve, persze úgy, hogy a hálózati freki nem kvarcpontosságú, a feszültség meg nem 1-2 V-ot ingadozik! Ha kicsit magasabb, akkor legfeljebb nem 5000 órát fog lehúzni hanem csak 4999,5-öt. Az általam annak idején javítgatott csöves készülékeknél inkább fölfelé mintsem alulméretezték a fűtőfesz tekercsét. Legkevesebb 6,5 V jött le terhelten a trafóról! Az általad alkalmazott féloldalas egyenirányítás szerintem a lehető legrosszabb megoldás, mint már ahogy azt Lompos is leírta. A fűtéskócot egyszerűen összecsavarták csinos kis korbácsnak, aztán vitték csőtől csőig. Középleágazást igazából csak nagyon márkás, vagy nagyáramú csöveknél alkalmaztak. Nagyon menő Marschall erősítőben láttam ilyen középleágazású trafót fűtésnek, persze ott is csak úgy volt értelme hogy a két tekercset egyszerre gombolyították, vagyis tényleg szimmetrikusak voltak. Az már csak hab a tortán, hogy minden trafót külön lágyvaslemezből készült árnyékolóbúrával borítottak be! Egy 500W-os végfokból már egy kicsike brumm is igen durván hangzik! :K

(#30982) herczigem válasza Lompos48 (#30980) üzenetére


herczigem
csendes tag

A H1 és a H5 -re kötöttem a 110V-t! Elnézést azt kihagytam hogy USA-ban vagyok és itt 110V jön a falból:)
- a H1 es a H4 kozott 440 V-ra lehet kotni, valamint
- a H1 es a H5 kozott pedig 550 V-ra,
a ketto kulonbsege pedig eppen 110 V!

(#30983) CPT.Pirk válasza sörösló (#30981) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így van. Mutattam itt korábban egy csöves rádiót, egyszerűen csak körbevitték a lazán összesodort fűtés tápot sorban az összes csőre és egy ponton az egyik ágat összeforrasztották a szerelő lemezzel.

Igaz ezt kicseréltem rendesen sodort vezetékre és ésszerűbb kábelezésre, de így is, úgy is jól ment.

Nálam már bevált egy visszacsatolt MJ erősítő sima AC fűtéssel, én a helyében átalakítanám ilyenre, ezek az erősítők az egyszerűségüktől szépek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30984) Lompos48 válasza herczigem (#30982) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ebben részben igazad van, az eredmény a megfelelő feszültség. Ugyanakkor csak félszájjal megkérdezném: miért akarod elhanyagolni a trafó legeslegeslegeslegjobb tulajdonságát, a galvanikus elválasztást, és azt csak úgy a sutba dobni? Még Amerikában is... Hogy esetleg rázzon?
A te megoldásod degradálja azt a klassz trafót egy mezei autotrafóvá (pár hónapja megtanítottak itt nekem egy másik elnevezését is, de elfelejtettem :D )

(#30985) vodkaboy22 válasza sörösló (#30981) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Bocsánat nohh kevés szakit találok élőbe aki értene a csövekhez sajnos normális könyvemből sincs jobb ebben a témában a netnek meg a fele hazugság a másik 40% meg szart se ér...
A tranyókról tanultam agyba főbe csövekről muk se volt az egyetemen honnan tudjam, hogy nem ennyire kőbe vésett dolog ami az adatlapban van ? Műverősítők adatlapján a 21V max tápfesz akkor 21.5-al max 5-10 órát bír... nem 4999.5öt....
Sorry nem akartam senkit se bosszantani :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30986) PHM válasza Lompos48 (#30984) üzenetére


PHM
addikt

Szerintem ő arra gondolt, hogy ha X1-X3 közé 110V-ot köt,
H4-H5 között szintén 110V lesz.
Ez esetben teljesül a galvanikus leválasztás.

(#30987) herczigem: X1-X3...H4-H5 Szerintem.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30987) herczigem válasza Lompos48 (#30984) üzenetére


herczigem
csendes tag

Pont ez lenne a célom, hogy ne rázzon, mindenképpen galvanikusan le akarom választani a munkadarabot! Várom a javaslatod! :)

(#30988) Lompos48 válasza herczigem (#30987) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mekkorát akarsz elérni felhasználásra 110-t vagy 220-t? :)

[ Szerkesztve ]

(#30989) herczigem válasza Lompos48 (#30988) üzenetére


herczigem
csendes tag

110V ra van szükségem

(#30990) herczigem válasza PHM (#30986) üzenetére


herczigem
csendes tag

köszönöm! én is igy gondoltam

(#30991) Lompos48 válasza herczigem (#30989) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor PHM's way.

(#30992) sörösló válasza vodkaboy22 (#30985) üzenetére


sörösló
aktív tag

Annyira én sem értek hozzá, soha nem terveztem ilyesmit. Szakmunkásként (rádióműszerész, 1974) vannak viszont tapasztalataim. A TV javítást akkor hagytam abba amikor megjelentek az első - három panel, cseréld ki vmelyiket hátha jó lesz - készülékek. Ez már sajna nem szakma hanem pénz kérdése. Már tudniillik hogy van e pénzed minden készülékhez "három panelt" tartani. :)) A csövekről meg csak annyit: sokkal több tartalék van bennük mint a félvezetőkben. Durvább inzultusokat elviselnek sokkal rosszabb körülmények között.Ők nem rövidzárlattal válaszolnak a rugdosásra, hanem az életük jelentős lerövidülésével. De amíg meg nem halnak, teszik a dolgukat. :K Egyetlen dolgot utálnak, de azt nagyon! Ez a kalapács. :))

[ Szerkesztve ]

(#30993) herczigem válasza Lompos48 (#30991) üzenetére


herczigem
csendes tag

PHM's way?

(#30994) CPT.Pirk válasza sörösló (#30992) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Arról tudsz valamit, hogy mitől tud időnként felizzani egy elektroncső? Van egy Pcl v. Ecl86 csövem, ami egyébként jól működik, de néha egész hosszában felizzik, szépen kivörösödik és azt veszem észre, hogy büdös van a szobában.
Ekkor kihúzom, fél perc múlva visszadugom és megint minden okés egy pár napig. A hangjában közben nincs változás, meg csak ez az egy cső csinál ilyet.

vodkaboy22: ne izgulj, engem még le is hülyézett egy tanárom, mikor egy csöves kapcsolásról kérdeztem, amit egyébként a sulitól kapott könyvben találtam.
Sok HE fórum olvasás, meg JLH és ilyesmi könyvek olvasása; meg itt tanácsok kérése. Végül fogtam a PCL86 kibővített adatlapját, az alapján számoltam trióda erősítést vonali szintre, stb.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#30995) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Új fejlemény de már offtopikban.
Graetz hidat kapott a fűtés táp több lett a fesz kapott 3 ohm-ot a így 6.5V stabil a fűtés fesz brummi így tünt el teljesen!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30996) mezis válasza CPT.Pirk (#30994) üzenetére


mezis
nagyúr

Úgy emlékszem, hogy a 60-as évek végén a 100 W-os erősítőkben a 807-es csövek anódja akkor izzott, amikor a koliban az illesztő trafót kiiktatva közvetlenül kötötték a hangszórót a vonalra (hogy hangosabban szóljon). Vagyis a nem megfelelő illesztés. Bár valami olyasmi is rémlik, hogy akkor is tud izzani, ha nincs kicsatolva a megfelelő teljesítmény.

Nagyfrekvenciás gerjedés ?

mezis

(#30997) sörösló válasza CPT.Pirk (#30994) üzenetére


sörösló
aktív tag

Valszeg rossz lehet már a magnéziumoxid (lehet hogy nem ez, ne kövezzetek meg érte ha rosszul tudom)amivel kitöltik és rögzítik a fűtőszál és a katód közti réseket. Időnként összeérhet a melegedéstől a fűtőszál egy része, gondolom én, bár ilyet még nem láttam.Ha valami rázkódást szenvedett, akkor elképzelhető Más nemigen lehet, az elektroncső a maga nemében faék egyszerűségű szerkezet. Ha az anódlemez izzik fel, az lehet a cső gázosságától is, de ez nem múlik el egy kihúzástól vagy pihentetéstől. Segédrácsellenállás csökenése sem valószínű, egy ellenállás általában megszakad vagy megnyúlik. Ha van katódellenállás és vele párhuzamosan hidegítőkondi, akkor ennek a zárlata is lehet gond, bár elméletileg ez sem múlhat el a cső kihúzásától. Érdekes probléma! Emellett persze az elektroncső a technikai fejlődés egyik lépcsőjének evolúciós csúcsa. Gondoljatok csak a krokodilra! Már százmillió éve ki kellett volna halnia aztán még mindig közöttünk ragadoz. :))

(#30998) sörösló válasza mezis (#30996) üzenetére


sörösló
aktív tag

A 100 V-os kimenetű vonalerősítőknél azért erre figyeltek a tervezők. Hálózatra dolgozott, annyi teljesítményt adott amennyit kértél. Persze az adott teljesítményhatárig! Ha meg a "néprádióhangszórót" az illesztőtrafót megkerülve akasztottad rá a hálózatra akkor a következmény: rövid zárlat, hosszú tűz...A stúdiós meg sokáig emlegette az illető mamácskáját. A BEAG erősítők végfokozata nemigen vitte még a 15 kHz-et sem, beszédhangátvitelre optimalizálták. Nagyfrekis gerjedést nemigen produkálhatott. Egy maszek építésű egyedi cucc persze sok meglepő jelenséget produkálhat.
Kedves emlékem erről a cuccról a gimiben a nagyszünet. A magyartanárnő szívesen húzta az időt, telik a 20 percből (gondolta Ő). Tőlünk volt a stúdiós, bekészítette a Led Zeppelintől a Black Dog-ot a műszerbe, aztán amikor elhallgatott a csengő, abban a pillanatban Robert Plant beleüvöltött a csendbe : He-hey mam...
Az öreglány szegény úgy hanyatlott le mint akit szívenlőttek, de csengetéskor azontúl úgy menekült az osztályból mint akit egy falka éhes kutya kerget. :))

(#30999) Lompos48 válasza herczigem (#30993) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mint korábban mát jeleztem: [link]

(#31000) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30995) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Na úgy, na! :D

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.