Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30751) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30750) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ez dupla relé? Hogy van a bekötése (adatlap nem írta).

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30752) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30751) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Most melyiket kérdezed?

(#30753) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30752) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A reed relé? Abból is 2 kell párhuzamosan kötve a kapcsolásba amit linkeltél? tranyónak elég bd139?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30754) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30753) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Van belőle szimpla, meg dupla is. Nézd meg az adatlap legalján. 5V-os tekercsnek az ellenállása 500Ω, tehát lazán elég a kicsi BC tranzisztor is.

(#30755) _ATi_1 válasza Lompos48 (#30743) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Köszönöm a részletes magyarázatot. :R
Így már tudom, hogy merre kell keresgélni a hibát. :)

(#30756) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Sokszor találkoztam vele, de soha nem néztem utána, gondoltam most megkérdezem. :) Szerintetek mi okozza azt a jelenséget, amikor a hangszórón a hangerőt tekerve a hangszóró elkezd recsegni/ (ha nem piszkálom akkor jó) Ezt mi okozza?

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#30757) Lompos48 válasza Dr. Romano (#30756) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A kopott/poros potenciométer. Megpróbálhatod befújni kontaktspray-vel.

(#30758) vodkaboy22 válasza Dr. Romano (#30756) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Kis DC áram esik a pótméterre és vagy a pótméter kezd tönkremenni. (DC áram jelenléte tervezési hiba nem tudsz vele sokat kezdeni.) Pótmétert általában nehéz cserélni mert pont olyat találni ami egy bizonyos cucba kell ...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30759) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30758) üzenetére


Lompos48
nagyúr

DC mitől recsegne?

(#30760) darvinya válasza Dr. Romano (#30756) üzenetére


darvinya
titán

Hangerő potméter(tekerő) kezd tönkre menni.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30761) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30759) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Elméletileg (forum és adatlap alapján) egyes potik mozgás közben mikro felületi oxid és szennyezőrétegükön a változó kontaktellenállás miatt kis jelet "generálsz" ha dc van jelen. :R (oxidréteg vagy szennyeződés félvezető viselkedése miatt, de ez csak dc-nél tapasztalható.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30762) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30761) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ha a fórum a HI-Fi fórum, akkor észre se vettem, amit írtál. :)

A kulcsszavakat leírtad: a változó kontaktellenállás miatt, csak nem generálsz, sokkal inkább megváltoztatod az osztási arányokat. És ráhagyom a DCt, de csak azért, mert az ACnek minden pillanatban van egy DC értéke. :D

(#30763) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30762) üzenetére


vodkaboy22
addikt

nem hifi forum. :DD
Elméletileg arról van szó, hogy a dc áram és az oxidréteg/szennyeződés ami a kontakt pontban van hozza létre a jelenséget. A pontos részletekre azonkívül, hogy az oxidréteg félvezetőként való viselkedése meg volt említve már nem emlékszem. (Periodica electronica 2010-es 2. kiadás ha jól emlékszem. :R anno volt hozzá forum, már csak valhol archívum van.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30764) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30763) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mindegy, lehet igazad van. De azért én ezt nem nagyon hiszem. Minek az oxidja lenne a szénrétegnek vagy a rézötvözet csúszkának?

(#30765) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30764) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ha réz akkor mindenképp mivel CuO2 bizony félvezető :DD Az elmúlt 5-10 percben guglizom de nem találom...

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30766) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#30765) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Persze, de attól még nem "akarom" elfogadni, túl vén vagyok már hozzá :) És egyszerűbb úgy magyarázni, hogy a reszelék recseg, mint homok a fogak között.

(#30767) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Kösz a választ srácok :R

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#30768) kjani18 válasza vodkaboy22 (#30765) üzenetére


kjani18
őstag

A CuO és a Cu2O félvezető lehet, a CuO2 nem, és nem is képződik a potikban.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30769) vodkaboy22 válasza kjani18 (#30768) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Igaz elírtam CuO :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30770) hNp88


hNp88
aktív tag

tiszteletem,

építettem egy ilyen időzítőt. viszont akadt egy kis bajom vele; a beállított idő után meghúz a relé, eddig rendben van. de ezután eltelik X idő (kb a beállított fele), és visszaáll alaphelyzetbe a cucc. utána megint meghúzatja a relét, megint elengedi... így tovább. ennek így is kell működnie, vagy én szabtam el valamit? :F

tipp: nagyobb kondi a 4060-as 12-es reset lábára? :F

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#30771) hNp88 válasza hNp88 (#30770) üzenetére


hNp88
aktív tag

közben rájöttem... :W az IC tovább "számol", és lépteti a kimeneteit. megoldás: öntartásba kell vinni a relét :DDD :W

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#30772) darvinya válasza hNp88 (#30770) üzenetére


darvinya
titán

Attól függ, hogy maga program mit tartalmaz.
1. behúzás késleltetése
2. tartási idő
3.a ciklus vége elengedés
3.b ciklus vége tartás
3.c ciklus újra X db-szor
3.d ciklus újra végtelen

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#30773) sörösló válasza kjani18 (#30768) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ez bizony igaz, találkoztam egyszer egy biztivel amin csak a fél AC feszültség ment át! Órákig vacakoltam vele, nem akartam hinni a szememnek amikor diódának(?) mértem. Aztán az oxidos aljzat cseréjével megoldódott a gond. :W

(#30774) kjani18


kjani18
őstag

Ha már az ilyen érdekességeknél tartunk, gondoltam leírok egy megtörtént esetet.
A 80-as évek közepe táján a Gelkánál (aki még emlékszik rá) dolgozó TVszerelő ismerősömet kiküldték egy bakonyi kis faluba. A bemondott hiba: " ha cigányok mennek el a ház előtt,zajos, csíkos lesz a kép, torz a hang, egyébként minden más esetben szépen működik"
Kiment, bár átverésnek gondolta a dolgot, de a hiba a leírás szerint fennállt, saját szemével megtapasztalta.
Legyen ez egy feladvány, tippeljetek, mi hibásodott meg???
Persze végül is megjavította, a megoldást később leírom, de most nem veszem el gondolkodás örömét.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30775) vodkaboy22 válasza kjani18 (#30774) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akik elmentek és ruhájuk alatt túl sok drot vóóót azok elgerjesztették az erős iránykarakterisztikával megáldott antennát és pont az antenna közelterének a gyujtópontján nagyon sokat számít mi van hát ott a sok réz vagy hasonló kábelekkel megáldott emberek voltak.

Jól tippelek? :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30776) kjani18 válasza vodkaboy22 (#30775) üzenetére


kjani18
őstag

Elég volt egy félpucér cigánygyerek...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#30777) vodkaboy22 válasza kjani18 (#30776) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Lába köré tekerte a lopott kábelt? :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30778) Magnat


Magnat
veterán

Sziasztok,

van egy termosztátos átalakítóm a konvektorhoz, ami röviden annyit csinál, h egy 12 voltos táp a termosztáton keresztül küld áramot 3 ellenállásra, amik a konvektor hőérzékelőjét csapják be a saját "melegükkel", tehát amikor a hőmérséklet leesik, akkor a termosztát mexakítja az áramkört, az ellenállások pár perc alatt lehűlnek, így a feltekert konvektor elkezd fűteni. Évek óta tök jól működik, de most arra gondoltam, h jópofa lenne egy ip alapú relét a termosztáttal párhuzamosan beiktatni az áramkörbe és akkor ha nem vagyok itthon is tudom vezérelni a fűtést interneten keresztül. Így azt tudná, h elmegyek itthonról, nem veszem le a termosztáton a hőmérsékletet, hanem ezt a relét bekapcsolom, így az ellenállások mindig áram alatt lesznek, ergo nem indul be a fűtés. Ha meg kikapcsolom, akkor csak a termosztát beállításától függ, h fűt vagy sem. Két megoldáson agyalok, az olcsóbb az, h van egy webkamerám, aminek van egy webfelületről is vezérelhető kimenete, de a manual alapján nem teljesen tiszta, h hogy műxik:

Kimértem multiméterrel és az 1 és a 4 pineken mérni 3.2 voltot a kimenet inaktív állapotában és kb 0.02-t bekapcsoltan. Nem nagyon értek az elektronikához, de azt gondolnám, pont fordítva kellene lennie, ha meg a rajzot nézem, abból semmit sem értek... ugyan a megoldáshoz nem szükséges érteni, de vki el tudná nagy vonalakban mondani, mi látható a képen? :)

Lényeg, amit kérdezni szeretnék, h jól gondolom, h ezzel a kimenettel egy relét vagy szilárdtest relét illene meghajtani ami 3 volttal vezérelhető? Egy ismerősöm a BC 327 - Omron G2R tranyó-relé páros ajánlotta, ennél van esetleg jobb megoldás?

A másik megoldáshoz ezt néztem ki:

[link]

Ennél meg csak az lenne a kérdésem, h ugye jól gondolom, h ehhez már semmi sem kellene, a 8 közül vmelyik relén áthúzom az áramot és kész is? (Plusz még hőmérő is van rajta)

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#30779) bkercso válasza Magnat (#30778) üzenetére


bkercso
nagyúr

visszatalálós hsz.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#30780) vodkaboy22 válasza bkercso (#30779) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Vedd fel a kedvenc listára :)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30781) bkercso válasza vodkaboy22 (#30780) üzenetére


bkercso
nagyúr

:K

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#30782) Lompos48 válasza Magnat (#30778) üzenetére


Lompos48
nagyúr

...de azt gondolnám, pont fordítva kellene lennie, ha meg a rajzot nézem, abból semmit sem értek...

Az úgy van rendben.
Inaktív állapotban a kimeneti tranzisztor zárt, nem vezet áramot az égőn keresztül, aminek mindkét vége azonos potenciálon marad, a 3.3V-on.
Aktív állapotvan vezet, áram folyik, tarnzisztor telítésbe megy (0.02V), kollektora GND közeli feszültségen lesz.

Bármit meg lehet vele hajtani, aminek elég a 3V és a kimeneti maximális 50mA áramnál nem igényel többet.

A másik megoldáshoz...

Igen.

[ Szerkesztve ]

(#30783) Magnat válasza Lompos48 (#30782) üzenetére


Magnat
veterán

Szia,

köszi a gyors választ. Lehet, h kezdek megvilágosodni, akkor jól értem, h az 1-4 és a 2-4 lábak között inverz működik a kapcsolás, szóval a kapcsoló egyik állapotában az 1-4 lábak között lesz a 3.3V, míg ekkor a 2-4 között semmi, a másik állapotban meg fordítva?

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#30784) totya694


totya694
őstag

Ma hozott az egyik ismerős egy villanypásztort mert a tegnapi viharba egy villám villám látogatást tartott az elektronikába.A 200x200-as doboz szétszált mint ahogy a 12V-os savas aksi is amiről mert.Gondoltam teszek egy próbát 12V-ra kötöttem és láss csodát túlélte az elektronika a "balesetet" amit nagyon nem is bántam mert a készülék gyártója gondosan leköszörülte a számokat az IC-ről,tranyókról...

Üdv:Attila

(#30785) vodkaboy22 válasza totya694 (#30784) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Micsoda? IC-k tranyók leköszörülve? :Y

Nálunk otthon a lovakhoz van egy 10kV-os villanypásztor már 8 éve hibátlanul dolgozik.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30786) totya694 válasza vodkaboy22 (#30785) üzenetére


totya694
őstag

Valami maszek cucc azt,hogy ne tudja más lemásolni így lecsiszolta a számokat a félvezetőkről meg azt az 1-2 SMD ellenállást is számozott felével befelé forrasztotta a kis NYÁK-ra meg ilyenek.
Hova gondolsz nem egy lopakodó álcázó berendezése a titok ha nem egy ilyen villany pásztoré ;]

Ez 30kV-os biztos azért van letitkosítva. :P

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#30787) Lompos48 válasza Magnat (#30783) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ez gondolkozásmód, azaz logika függvénye. Az ilyen kimenetet hívják nyitott kollektoros (open collector) kimenetnek. A lényege, hogy aktív állapotban táplálni tud egy, a kimenet és tápfesz közé kötött fogyasztót a már említett határok között. Megegyezés alapján a szinteket a GND-hez viszonyítva nézik/mérik. Így tekintve az aktív szint a 4. lábon "L" (low, azaz alacsony), inaktív "H" (high, azaz magas). Az magától értetődő, hogy a táphoz képest minden fordítva van. Fogyasztót ellenben ilyen kimenetnél CSAK a táp felé lehet kötni, mert a GND felé nincs, ami áramot biztosítson.

(#30788) vodkaboy22 válasza totya694 (#30786) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A miénkből is van 30kV-os nem ugyanakkora méretre. Az marhákhoz való, 10-es pedig lovakhoz.
Elmebeteg hozzáállás... :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30789) totya694 válasza vodkaboy22 (#30788) üzenetére


totya694
őstag

Ez úgy mond nem az "élni és élni hagyni" hozzá állás.

Üdv:Attila

(#30790) diamondface


diamondface
tag

sziasztok!
Kaptam egy elektromos biciklit töltő nélkül. Venni nemigen akarnék, mert egy gyári töltő igen borsos. Viszont érzek némi kihívást abban, hogy én magam építsek egyet.
Most egy sima egyenirányított, pufferelt trafóról töltöm úgy, hogy egy amper- és egy voltmérő folyamatosan rá van akasztva és figyelem. Egyszer-kétszer feltöm így kipróbálás végett, de hoszú távon így ez gáz.
Szóval egy kapcsolási rajzot keresek egy töltőhöz/ről.
A bicó 36 V 250 W.

(#30774) kjani18
Kiváncsi vagyok, mi lett a történet vége :)

(#30791) Lompos48 válasza diamondface (#30790) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A teszültség rendben van, de jó lenne ismerni az akku típusát és kapacitását. Típustól a töltés módja, kapacitástól a töltőáram mértéke függ.

(#30792) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#30791) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Szerintem a 250W ( h ) lemaradt / 36 ~ 7Ah-rás akksi Tippre Li-Po 10cellás. (Bosch gyárt ilyet pl amit szoktak ilyen bringákba tenni) De ezt le kell ellenőrizni!
Ha kb 1.1A a töltési áram 42V-nál akkor jó elméletileg ... Volt a kezemben hasonló csak azért tudom. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30793) diamondface válasza Lompos48 (#30791) üzenetére


diamondface
tag

Bevallom, hülye vagyok az akkus dolgokhoz.
A 36 V 250 W a motorra vonatkozik. Az akkupakkról nem sokat tudok sajna. A gép tipusa alapján (talán) 3 db. 12 V-os 10 Ah-s lítium-polimer akku van benne.
A trafóról egyenirányítva 41 V jön le üresjáratban. A lemerült akku kezdetben 1,6 A-t vett fel, aztán csökkent az áram szép lassan.
Ha igaz, a kapacitás tizedével kellene folyamatosan tölteni, vagyis 1 A-rel.

(#30794) Lompos48 válasza diamondface (#30790) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Kiindulásnak, körülszaglászni: [link]

Lítium-polimér akkukat lehet nagyobb árammal is tölteni. Csak nem akarod tartanid 15 órát a töltőn a bicajt?

[ Szerkesztve ]

(#30795) vodkaboy22 válasza diamondface (#30793) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Jó ! :)
Akkor majdnem jól sejtettem A 3db 12V.os ami van sorosan van kötve így lesz 36V tölteni is sorosan töltöd öket ezért kell a 41V. Álltalában a gyorstöltök amik járnak ehhez kicsit úgy 1.5 szeresével többel töltenek. 7Ah-s akksi ~1.1A 10Ah-s akksi 1.5-6A Esetleg akksi számok?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30796) PHM válasza diamondface (#30793) üzenetére


PHM
addikt

Ha 3 akku van sorosan, akkor inkább zselés ólom akkumulátorok lesznek.
Mindenképp meg kell róla győződnöd, mert ez nagyon nem lesz mindegy
a töltés szempontjából.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#30797) sörösló válasza vodkaboy22 (#30785) üzenetére


sörösló
aktív tag

Bizony, bizony! Bevett módszer, találkoztam már olyannal is amire teljesen más számot nyomtattak hogy egyszerűbb legyen az élet. A rajz alapján meg nem stimmel semmi sem! Jelszóval védett vezérlő, aminek a gyártója évek óta becsődölt? Találj ki egy másik programot, mert az eredeti nem kinyerhető a jelszó nélkül! :W

(#30798) vodkaboy22 válasza sörösló (#30797) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Akkor eddig "naív" voltam nagyon :C

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#30799) highand válasza vodkaboy22 (#30765) üzenetére


highand
tag

Kuprox néven keresd.

(#30800) vodkaboy22 válasza highand (#30799) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Már késő leemeltem a könyvet a vállam mellett (mikroelektronika és technológia Dr. Mójzes Imre ) és újra elolvastam ezt a részt. Felejt az ember amit nem használ. :R

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.