Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63101) Pano válasza lev258 (#63100) üzenetére


Pano
addikt

Köszi.
Majd lehet összegyűjtöm azokat, amikre nem találok idővel megfelelő megoldást :)

Mint pl az ilyen és ehhez hasonló font megjelenések a böngészőben :D

[ Szerkesztve ]

(#63102) lev258 válasza Pano (#63101) üzenetére


lev258
veterán

Igazából engem eddig nem zavart, de kicsit kutakodtam. Valószínűleg az oldal és/vagy a Firefox hibája. Ha kikapcsolod a beállításokban, hogy az oldalak maguk állíthassanak betűtípust, akkor jó lesz a mutatott ablak (a gombok feliratai). Viszont akkor az oldal lesz kissé furcsa, esetleg lehet hangolni a betűtípust.
Tehát az oldal akar valami mást beállítani a gomboknak, amit vagy rosszul csinál, vagy a Firefox nem igazán tudja betölteni (lehet hiányzik valami hozzá).
Jó kérdés, a többiek foglalkoztak-e már vele, esetleg az oldal üzemeltetőkkel jutottak-e valahova ezzel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63103) Rimuru válasza lev258 (#63102) üzenetére


Rimuru
veterán

Nalam sose volt ilyen csunya. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#63104) lev258 válasza Rimuru (#63103) üzenetére


lev258
veterán

Utána kell járni, valószínűleg kideríthető, mi kell hozzá, hogy jó legyen.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63105) herdsman12 válasza Pano (#63101) üzenetére


herdsman12
őstag

[ Szerkesztve ]

(#63106) CPT.Pirk válasza Pano (#63095) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Milyen disztró és milyen Mesa verzió mellett van ez? Mostanában eléggé ráfeküdtek a nyílt radeon driver fejlesztésére.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63107) soldi3r


soldi3r
veterán

Hello'sztok! Akadt egy kis problemam.
Levaltottam a Debian 8-as 9-re. GUI nelkuli telepites egy kijelzo nelkuli noti alapra. Elobbin az LVDS kimenet tiltasa egyszeru volt:
$ apt-get install x11-xserver-utils
$ xrandr --current
$ xrandr --auto && xrandr --output LVDS-0 –off

Viszont a 9-es verzio n valamit elrontok. SSH-n erem csak el. Feltettem az x11-xserver-utils-t, addig meg nem okozott problemat, azok utana kezdodtek. Mar a xrandr -q parancsra is Can't open display valasz erkezik. Szoval gondolom mar a bootolasnal kellene tiltanom az LVDS-t, amit a kovetkezokepp probaltam terminalbol:
nano /etc/systemd/system/rc-local.service
Tartalma:
[Unit]
Description=/etc/rc.local
ConditionPathExists=/etc/rc.local
[Service]
Type=forking
ExecStart=/etc/rc.local start
TimeoutSec=0
StandardOutput=tty
RemainAfterExit=yes
SysVStartPriority=99
[Install]
WantedBy=multi-user.target

nano /etc/rc.local
Tartalma:
#!/bin/sh -e
# rc.local
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
# By default this script does nothing.
exit 0

Majd jott nehany parancs:
chmod +x /etc/rc.local
systemctl enable rc-local
systemctl start rc-local.service
systemctl status rc-local.service

Aztan meg egy fajl:
nano /etc/init.d/lvdsdisable.sh
A tartalma, ami mukodott a 8-on.
xrandr --current
xrandr --auto
xrandr --output LVDS-0 --off

Most meg hozzateszem az LVDS-1, LVDS0, LVDS1 sorokat probakepp. Van erre masik megoldas? Vagy igazabol mit rontok el?

update:
Az /etc/rc.local fajlt kiegeszitettem egy sorral, majd volt restart is:
/etc/init.d/lvdsdisable.sh || exit 1

[ Szerkesztve ]

E30 (oo=[][]=oo)

(#63108) Pano válasza herdsman12 (#63105) üzenetére


Pano
addikt

Sajnos ez se jó megoldás, mert ettől meg minden más oldal néz ki eszméletlen ormótlanul, ahogy lev is írta.
Fura a font kérdés, mert Windowshoz képest elég sok oldal érdekesen tud megjelenni (mondjuk ki: csúnya).
Azért köszi :)

[ Szerkesztve ]

(#63109) Pano válasza CPT.Pirk (#63106) üzenetére


Pano
addikt

Linux Mint 19 xfce

Linux PSystem-PC-Linux 4.15.0-38-generic #41-Ubuntu SMP Wed Oct 10 10:59:38 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

OpenGL version string: 3.0 Mesa 18.0.5

Kompozitorban melyiket érdemes használni? Szabad stabilitás ügyileg foglalkozni még a compizzal?
Jelenleg xfwm4+Compositing van beállítva, de nem az igazi (pl.: ha teljes méretűre nyitva zárom be a firefoxot, másnap bekapcsolom a gépet és elindítom a firefoxot a képernyő fele feketén, üresen nyílik meg, másik felén meg a firefox. De ez előfordul más programmal is). Compoton se, de compiz sokkal jobbnak tűnik (animációkat nem használok).

[ Szerkesztve ]

(#63110) Bici válasza Pano (#63109) üzenetére


Bici
félisten

En is compizt hasznalok animaciokkal egyutt debian-on.
Nalam nem okoz gondot.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#63111) Rimuru válasza soldi3r (#63107) üzenetére


Rimuru
veterán

Az tudod hogy mit csinal az xrandr? Mit akarsz elerni?
Amugy, eddig nem GUI nelkuli volt a rendszered ha xrandr-t hasznaltal, mert azt X alatt tudod hasznalni.
xrandr --current az visszadja a jelenlegi beallitasokat
az --auto az beallitja automatikusan amit tud
az --of pedig a kimenetet kikapcsolja.
De ennek feltetele a futo X (GUI).
Most mar nem fut az X ezert nem talal kimenete.

Csak azt nem ertem hogy ha nincs rajta kijelzo akor minek kell ilyennel szorakozni? Semmit nem nyersz azzal hogy latszolag kikapcsolod.

Vigyázat, csalok!

(#63112) soldi3r válasza Rimuru (#63111) üzenetére


soldi3r
veterán

De. VGA-ra volt/van kotve monitor, ha kell. Most viszont nincs kep, mivel az LVDS az alapertelmezett.
GUI, haat, lehet, nehany evig futott ugy, hogy hozza sem kellett nyulni. Akkor ugy mondom, hogy emlekeim szerint nem volt. Az x11-xserver-utils nem eleg neki?

E30 (oo=[][]=oo)

(#63113) ubyegon2 válasza Pano (#63109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kompozitorban melyiket érdemes használni? Szabad stabilitás ügyileg foglalkozni még a compizzal?

Használd a compiz-t, én átkapcsolom mindig Mate és XFCE verziónál, semmi stabilitási gond nincs vele, nem csak azért, mert benne van a 19-ben is, amúgy sem.

A FF és PH oldalak nagyon nem barátok, egyes témák esetén előjön a fehér/világosszürke betűk kérdése is itt a hsz ablakban....

Amit lev258 említett, ha nem az oldalak saját betűit használod, akkor be kell lőni, lehet fontokat, méreteket állítani. Be kell állítani az OpenGL-t is, de érdemes a font renderelést is állítani:

about:config
gfx.font_rendering.fontconfig.max_generic_substitutions;100
(alapból 3 az érték)
[link]

Ez egy belakatlan XFCE 19, (compizra állítva)szerintem normális a fontok megjelenése:

Mutass egy példát, hol ronda a megjelenítés és milyen fontokat használsz......

[ Szerkesztve ]

(#63114) cigam válasza soldi3r (#63107) üzenetére


cigam
félisten

Nem egyszerűbb a grub boot paraméterei közé felvenni a video=LVDS-1:d paramétert?

Persze lehet video=LVDS-0:d is, ki kell tapasztalni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63115) herdsman12 válasza Pano (#63108) üzenetére


herdsman12
őstag

Azért mutattam szinte az egész lapot, hogy feltűnjön a Windowshoz képest más betűk típusa. Volt pár hasonló esetem, amikor kiderült, hogy a Times New Roman-hoz szokott szemnek furcsa a Linux. Aztán kiderült, hogy ebből a legtöbben kigyógyultak. Akár telepíthető is a ttf-mscorefonts-installer, így lesz pár Win kompatibilis betű a rendszereden.
Vagy másra gondoltál a csúnya jelzővel?

(#63116) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Sikerült letöltenem egy Fallout4.wine file-t ami 37.6 GB-os, ez egy jó játék, Windowson már játszottam vele. De most kipróbálnám linuxal is, valaki el tudná magyarázni szájbarágósan, hogy mit kell csinálnom és beállítanom hogy LinuxMint 19 Cinnamon alatt is tudjak játszani vele. Nagyon alap szinten kezelem a linuxot, hát nagyjából mint egy irodai gépet de játszani még nem sikerült csak olvasgattam róla, hogy létezik valami wine program hozzá amivel lehet. Ezért mertem letölteni ezt a programot mert azt feltételezem hogy ez ahhoz való állomány lehet de hogy hogyan kell elindítani már meghaladja a tudásomat. Segítene valaki?

(#63117) ubyegon2 válasza herdsman12 (#63115) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No meg fel lehet rakni mindenféle fontokat, valamelyik csak megtetszik, legfeljebb a renderelést kell megcsinálni. Én most Pop által használt betűket használok.

Fel lehet rakni a TypeCacher-t is, ha keresgélni akar valaki. :)

***********************************************************************
Nem tudjátok, működik még a Debian topik vagy a Haladó Linuxos esetleg? :N
Könnyű megtalálni vagy nehéz?

[ Szerkesztve ]

(#63118) lev258 válasza CsengődiGeri (#63116) üzenetére


lev258
veterán

Ha ezt így egy fájlként letöltötted, az nekem már nagyon gyanús. Én biztos nem próbálnám elindítani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63119) lev258 válasza herdsman12 (#63115) üzenetére


lev258
veterán

Épp azért kell utánanézni, mert lehet az is, hogy valami betűtípus hiányzik, amit az oldal használna.
Első kérdés: akiknek minden jó, ott telepítve van az mscorefonts? Illetve van valamilyen TeX csomag telepítve?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63120) soldi3r válasza cigam (#63114) üzenetére


soldi3r
veterán

Nem akartam belepiszkalni a grub-ba.

E30 (oo=[][]=oo)

(#63121) Frawly válasza Pano (#63101) üzenetére


Frawly
veterán

Ez attól van, hogy a weboldalon használt font nincs meg a rendszereden, ezért a böngésző egy másik fallback fonttal helyettesíti, de abban meg nincsenek rendes magyar ékezetek. Vagy rakd fel az MS-féle fontcsomagot, vagy valami normálisabb TrueType, OpenType fontot állítsd be a böngészőben alapértelmezettként (Ubuntu, DejaVu, Linux Libre, Liberation, UWR, Adobe, vagy hasonló fontok), ezek szokták támogatni az Unicode-karaktereket, közöttük a magyar ékezeteket is, és simán a tárolókból feltehetők csomagból, nem kell neked összevadásznod weboldalakról meg kézzel telepíteni.

Én az ms-core-fonts-ot soha nem teszem fel, mivel külön felüdülés, ha nem az agyonunt MS-os fontokat kell bambulni, azokat néztem már eleget az elmúlt 10-25 évben, annyi elég is volt belőlük egy életre. Windows alatt is az első, hogy felteszek normális fontokat.

Nálam most Gnome-ban az alap Cantarell font van, böngészőben és egyéb progikban talpas és talpatlan fontnak DejaVu/DejaVu Sans, fix szélességű fontokat használó progikban (terminál, text editor) meg Fantasque Sans Mono.

(#63122) Pano


Pano
addikt

Köszi az eddigi válaszokat!

(#63113) ubyegon2

Köszi, hogy leírtad. A force layert már beállítottam, azért megtettem fontconfigmaxot is.
Rájöttem, hogy igazából nem a fontokkal van a bajom, hanem a font renderingel. Ezen javított valamennyit sok oldalon, hogy a minimum betűméretet beállítottam 12-re.
Azzal is akkor, amikor egy bizonyos méret alá csökken (ezt még nem tudom mekkorától) és olyan "fuzzy" szerű lesz. Az UWP-s windows applikációknál megjelenő fontokhoz tudnám hasonlítani.
Igazából nem kényelmes ezeket az említett verziókat olvasni, kicsit olyan mint ha az embernek rossz lenne a szeme és enyhén összefolynának.
Nem variáltam a fontokon, minden az alap, ami meg van adva.

Igaz ez nem firefoxból vett példa, de itt van a Spotify:

Linuxon

Windowson

Ha megnézitek pl a lejátszási listákat bal oldalon (linux) vagy a középen található lejátszási listák leírását. Windowson sokkal kényelmesebb olvasni, mint ha finomabb lenne a font render.
A rendszerben nincsen gond a fontok olvashatóságával, ez a probléma is csak pár alkalmazásnál jön elő (skpye, de ott a font méretének nagyobbra állítása szintén sokat javított-, teamviewer, a spotify). Qbittorrent esetében is a torrent lista kicsit ilyen, de maga az ablak és vezérlőelemek tökéletesek.

(#63115) herdsman12

Igen, ez is benne van a pakliba, nem tagadom. Itt feljebb kifejtettem, hogy mire gondolok pontosan.

[ Szerkesztve ]

(#63123) ubyegon2 válasza Pano (#63122) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, hogy leírtad. ;) Bármikor!

Lehet csak azért zavaró neked, mert nézegeted Win alatt is, sokaknak meg az nem tetszi. Én bő 5 éve nem látom Win alatt.

Anno valaki a képen látható kicsúszott gombpanellel nem tudott mit kezdeni:

Az alapértelmezett betűtípus kicsinyítése a helyére rakta. Itt például nem a FF beállításától függ a dolog. Más esetben a dpi le/fel állítása segytett az oldalak megjelenítésénél. Valóban az van, hogy érdemes optimalizálni. Nekem is eleinte nehéz volt kiókumulálni, melyik beállítás mire van hatással.

Itt az előbbi kép levett alapértelmezett mérettel.

Egyes témáknál is van ilyen torzítási hatás, szerencsére nem mindnél.

Nekem az Infinality fonts rendering hiányzik nagyon! Azzal tuti volt a betűk élessége nagyon! Kár, hogy megszűnt a fejlesztése, az oldal is.

[ Szerkesztve ]

(#63124) Pano válasza ubyegon2 (#63123) üzenetére


Pano
addikt

No, beletaláltál.
A DPI állítás sokat segített, erre én személy szerint nem gondoltam, hogy megpróbáljam. Szoftverekben még mindig nem az igazi, de sokat javított!

[ Szerkesztve ]

(#63125) ubyegon2 válasza Pano (#63124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te sem gondolhatsz mindenre! Én sem, de több szem több csipa, ahogy a mondás tartja! 😁

(#63126) Pano válasza ubyegon2 (#63125) üzenetére


Pano
addikt

Köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#63127) ubyegon2 válasza Pano (#63126) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! Kicsit foglalkoznom kellett legalább ezzel is, mindkettőnknek hasznára vált!
Amúgy érdemes lenne írnod egy blogbejegyzést, amiket megoldottàl valahogyan és a megoldatlan problémákat felsorolva. Előbb utóbb szinte minden megoldódna. 😉

[ Szerkesztve ]

(#63128) Frawly válasza Pano (#63122) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, a fontméret is lehet baj, van olyan font, ami nem tud túl kicsi méretre skálázódni.

Próbáld meg növelni a font hintinget, meg esetleg még kalibrálni a font rendering subpixeles beállításait, mert tuti lehet ezen a renderelésen még javítani, a Linux nem csak ennyit tud, ami ezen a képen látszik.

Szerk.: nekem sem jutott volna eszembe a DPI-t állítani, pedig tényleg érdemes ránézni még akkor is, ha nem látszik baj a rendereléssel. Alapból sokszor nem a jó értéken áll, nem a kijelzőnek megfelelő.

[ Szerkesztve ]

(#63129) JetiRulez


JetiRulez
őstag

Sziasztok!

Újfent csatlakoztam tegnap a kezdő Linuxosok táborába. Akadt is rögtön egy kis problémám a friss Xubuntu rendszerrel.

A masina egy Dell Inspiron 1525 (C2D 2GHz, 4GB DDR2-667MHz, IntelGMA965 VGA, ADATA SP900 SSD). Friss telepítés, egyedüli rendszer, egyedüli tároló, egy partíció.

A gép bekapcsolásától számítva 3,5 percen keresztül csak a sötét képernyőt bámulom. Azután jelenik csak meg bejelentkezési képernyő. Beírom a jelszavam és ezután további 1 percig csak a desktop háttér van a képernyőn. Ezután válik csak használhatóvá. Maga a rendszer, miután már felállt nem lassú. Kényelmesen tudok netezni.

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63130) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#63129) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hy!

Nézzük meg, hogy mi okozza, nyíss egy terminált, majd add ki ezeket:

$ systemd-analyze blame
$ systemd-analyze critical-chain
$ systemd-analyze plot > plot.svg

Főleg az első kettő érdekes, hogy mi mellett lesz sok idő és mit mond kritikusnak, a harmadik meg megrajzolja neked png képen a boot folyamatot amit meg tudsz nyitni.

Több infó: https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance/Boot_process

Ha ezek egyike sem fed fel semmit, akkor meg lehet nézni a journalt pl:
journalctl -b
de erről több infót találsz a téma összefoglalóban.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63131) ubyegon2 válasza JetiRulez (#63129) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szeva!

Nézegesd végig, amit Kapitány javasol, aztán ha végeztél rakj fel egy normális XFCE-s disztrót, mondjuk Mint XFCE-t, mert a Xubuntu.....

Amúgy legutóbb azt vettem észre Ubuntu telepítés után, hogy bootkor sokáig szuttyog, ránéztem és építgeti magának a snap-ot vagy mi az. Mint-en nincs ez a csoda valami, de amúgy is fényévekkel jobb, mint a Xubuntu. Ez van.

Azon a gépen amúgy hasítania kéne az XFCE-nek.

[ Szerkesztve ]

(#63132) okoska74 válasza JetiRulez (#63129) üzenetére


okoska74
senior tag

[link]
Probáld ki. Ott látni fogod minél áll sokáig.

iMac 2013 Late ; Apple iPhone 11 ; Apple TV 4K 64Gb ; Sony KD43XF8505 ; Sony HT-XF9000 ; Sony WH-1000XM3 ; Toyota Prius III 1.8 HSD Premium;.... Ha a tények nem igazolják az elméletet, változtasd meg - a tényeket. Albert Einstein

(#63133) ubyegon2 válasza okoska74 (#63132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezért kár bármit szerkeszteni, menet közben lenyomod a le/fel bill-t, ugyanúgy látható lesz a boot folyamata.

(#63134) JetiRulez válasza CPT.Pirk (#63130) üzenetére


JetiRulez
őstag

Beírtam a parancsokat. Itt van rá a válasz, amit kiadott nekem a terminal. Nekem nem mondanak sokat ezek a sorok. Azt látom, hogy ott van az "1 min", de a 3,5 perces "semmit" nem listázza. [link]

Ez pedig a "journalctl -b"-re adott eredmény: [link]

ubyegon2: Ez a cikk adott nekem motivációt ismét nyitni a Linux világa felé. A cikkíró kezdőknek a Xubuntut ajánlotta leginkább a könnyebb disztribúciók közül. [link]

[ Szerkesztve ]

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#63135) Rimuru válasza JetiRulez (#63134) üzenetére


Rimuru
veterán

Titkositva van valamennyi particiod, azoknak a feloldasa fogja vissza (vagy csak valamit fel akar oldani (amit nem tud?))

Vigyázat, csalok!

(#63136) cigam válasza JetiRulez (#63134) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem a GMA965 a hunyó(pontosabban a linux driver-e). Tudsz mutatni egy dmesg-re adott választ is?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63137) CPT.Pirk válasza JetiRulez (#63134) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

1min 32.099s plymouth-start.service
1min 32.079s plymouth-read-write.service

Ez nekem pont 3 perc 4 másodperc. :) A plymouth rakja ki képet amit látsz a boot alatt, de annak pikk-pakk meg kellene történnie.

Arra nem találtam egyértelmű magyarázatot, hogy mi ennek a baja, de könnyen ki lehet kapcsolni a plymouth service-t és akkor a hagyományos boot folyamatot fogod látni arra a pár másodpercre, amíg tart.

A grub konfig fájlában:
gksudo gedit /etc/default/grub
keresd meg ezt a sort:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT

és a mögötte lévő cuccok közül vedd ki a "splash" szót és mentsd a fájlt. Ezt követően csak újra kell generálni a grub-ot és rebootolni:
sudo update-grub

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63138) ubyegon2 válasza JetiRulez (#63134) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó cikk, többen nekiugrottak, de ez nem azt jelenti, hogy csak a Xubuntu. Jó pár XFCE-s disztró van, abból csak egy a Xubuntu és hidd el, nem a legszerencsésebb választás! Én csak jobbakat tudnék mondani, de már mondtam. Kár kilódnod, próbáld ki a Mint XFCE-t!

(#63137) CPT.Pirk

gksu-t már nem érdemes ajánlani..... :N

pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY gedit /etc/default/grub

Mint alatt ezzel egyszerűbb kicsit:
gedit admin:///etc/default/grub

A gedit nem tudom, meg van-e még a Xubuntunál, Mint Xed-et használ.

[ Szerkesztve ]

(#63139) cigam válasza CPT.Pirk (#63137) üzenetére


cigam
félisten

Már nem elég egy mezei "Escape"-et nyomni?

ubyegon2
A Mint sem különb a többinél. Pl. az Intel VGA driver hibám (drm timed out) is ugyanúgy előjön vele. Nem csoda, hiszen ugyanazt a kernelt, és driver-t használja, mint az összes többi, és ugyanazt az XFCE-t mint az összes többi, csak másképpen van feltupírozva(háttérkép, színek, és pár program).

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63140) ubyegon2 válasza cigam (#63139) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én a le/fel billentyűkkel szoktam kinyomni, hogy lássam a pörgő sorokat. Szerencsére mindig lemaradok! :-)

(#63141) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63138) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ohh, kicsit elszoktam már attól a világtól. Az ilyen dolgokat nano-val szoktam szerkeszteni, de az kezdőknek nem feltétlen egyértelmű.

cigam: jó kérdés, régen sosem próbáltam esc-et nyomni bootscreen alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63142) cigam válasza CPT.Pirk (#63141) üzenetére


cigam
félisten

nano? Az igazi profik vi-t használnak ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63143) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63141) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ohh, kicsit elszoktam már attól a világtól. Az ilyen dolgokat nano-val szoktam szerkeszteni, de az kezdőknek nem feltétlen egyértelmű.

Tudom, azért is szóltam. ;) (no meg, hogy a kolléga ne szívjon el féldoboz cigit a próbálkozások miatt) :D

[ Szerkesztve ]

(#63144) Rimuru válasza cigam (#63142) üzenetére


Rimuru
veterán

Es ki tudsz mar lepni belole? ;]

Vigyázat, csalok!

(#63145) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#63143) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azt írják https://askubuntu.com/questions/913609/what-are-the-default-text-editors-in-different-flavours-of-ubuntu/913637, hogy mousepad van alapból xubuntun. Szóval így a helyes ha minden igaz:

mousepad admin:///etc/default/grub

cigam: azt nem fogja az agyam. Kolléga megmutatta a vim-et munkában, de mintha egy más világ lenne. :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63146) cigam válasza Rimuru (#63144) üzenetére


cigam
félisten

Ki. Az insert, append, és egy sor törlése már fejből megy, ahogy a mentés és kilépés is. Egyszer már sikerült keresnem is :P Sajna olyan vagyok mint a kis elefánt, nehezen tanul, de gyorsan felejt. Amit nem hsználok nap mint nap, az pillanatok alatt kimegy. pl. Pár napja olvastam a Gnome súgójában egy okos bash parancsról(bill. kombináció), ami a kiadott parancsok előzményeiben keres egyezést. Vele pillanatok alatt megtalálom azt a a parancsot amit egyszer már kiadtam, és nem akarom újragépelni a paraméterivel együtt.

Minden nap tanulok valami újat, csak nem minden tárolódik el :B

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63147) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#63145) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

mousepad......nem is hallottam még, de belegondolva legalább stílusos, ha már XFCE. ;]

(#63146) cigam

olvastam a Gnome súgójában egy okos bash parancsról(bill. kombináció)

:F ....már elfelejtetted?

[ Szerkesztve ]

(#63148) Shyciii válasza ubyegon2 (#63147) üzenetére


Shyciii
veterán

Pedig gui-s szövegszekesztőnek én is azt használom nem-kde-s disztrók alatt. Kicsi, könnyű, egyszerű, de mégis kezel pár leírónyelvet, így aszerint színez, hogy átlátható legyen :)

[ Szerkesztve ]

(#63149) cigam válasza ubyegon2 (#63147) üzenetére


cigam
félisten

El, pedig nem (lenne) nehéz megjegyezni: CTR+R utána beírok egy kis részletet, pl. jso és már meg is van:
(reverse-i-search)`jso': sudo nano /etc/transmission-daemon/settings.json
A CTR+R-t tovább nyomogatva ugrik a következő találatokra. Hasznos.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#63150) ubyegon2 válasza cigam (#63149) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is gyorsan felejtek, ahogy leírtad, de azt a ctrl+r parancsot egyből megjegyeztem anno, mikor itt olvastam egy hsz-ben. Mivel igen hasznos kombó! 😉
Főleg abban, hogy elfelejtsem az addig megjegyzett parancsokat! 😁

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.