Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#83001) lev258 válasza Skullwipe (#83000) üzenetére


lev258
veterán

Az lsusb kimenetek többet segítenek.
Az első elvileg Realtek, annak mennie kellene.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83002) Skullwipe válasza lev258 (#83001) üzenetére


Skullwipe
senior tag

nincs meg a hardware, csak vegyem, ne vegyem. a pci-express foglalat miatt tűnik a másik kettőnél jobbnak mivel azok csak PCI-k, de ahogy egyre többet olvasok a támogatottságról, egyre több bajt látok, és nincs még a [link] támogatott kártyák oldalon se a TL-WN881ND. A hivatalos oldalon is compile módszerrel kell felrakni a drivert, utána meg Linux Mint fórumon valaki vett erőt magán és megírta, hogy nem működik a kártya, és nekem úgy tűnik a régebbi kernelen, de ha megnézem a hivatalos leírást [link] [link] , ott a 4.13.0-36-generic a legutolsó kernel szerepel (Ubuntu 16.04 LTS).

[ Szerkesztve ]

(#83003) lev258 válasza Skullwipe (#83002) üzenetére


lev258
veterán

Épp tegnap volt valami TP-Link kütyü és egyértelmű volt, hogy a honlapon levő Linuxos leírás ősrégi és nem releváns. Szóval ne abból indulj ki. Másrészt az, hogy V2, elég nagy különbséget jelenthet.
Ha valakinek nincs pont ilyenje, akkor nehéz lesz kideríteni, mi a valós helyzet.
Ha a többi PCI-s, akkor lspci kell hozzájuk. Lehet "javíthatóak" a problémák.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83004) Skullwipe válasza lev258 (#83003) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Emiatt a sor miatt: "Last time I buy TP-Link. " nem is tudom akkor mi lenne jó a fenti kettő helyett, valamit akarok, de olyan drágák ezek a kártyák, nem akarok 20k kiadni egy wifi kártyára.

Épp tegnap volt valami TP-Link kütyü és egyértelmű volt, hogy a honlapon levő Linuxos leírás ősrégi és nem releváns. Szóval ne abból indulj ki.

Nem tudom miről van szó, de jó hogy pont itt vagy és tudunk egy kicsit beszélni.

Másrészt az, hogy V2, elég nagy különbséget jelenthet.
Pont ezért megkérem az eladót, hogy adjon egy valós, éles képet a kártyán található címkéről, pont ezért, még jó hogy utána olvastam.

Már régóta akartam valamilyem másik kártyát az adott gépbe, de még teszteltem, hogy valóban a wifi kártya fagyasztja a gépet, mert mindegy volt milyen kernel, milyen disztro, mindig ugyan az a sztori, csak megáll, és a teljes x11 befagy, nem lehet alt+F-ekkel sehova se lépni. Egy másik gépben is kipróbáltam ott is megfagy, de ott tovább ugrik, és működik a D-Link AirPlus XtremeG DWL-G520.
Szóval majdnem egy hónap szenvedés a Linksys Wireless-G WMP54G-vel, már biztos vagyok benne, mivel csak még tegnap vissza raktam a D-Link AirPlus XtremeG DWL-G520 kártyát, és bumm már jött is az infó, hogy megfagyott a rendszer tőle.

[ Szerkesztve ]

(#83005) lev258 válasza Skullwipe (#83004) üzenetére


lev258
veterán

Azért lennék kíváncsi a hardveres információra (lspci), mert régen volt olyan wifi eszközöm, amitől fagyott a gép, de idővel sikerült megoldani.
A TP-Link-esre visszatérve. Ha lehet hinni az internetnek, akkor rtl8192ee típusú, amihez van driver, bár a telepítése jár némi kihívással.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83006) Skullwipe válasza Skullwipe (#83004) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Plusz nem értem, hogy a Linksys Wireless-G WMP54G feltöltése háromszor akkora mint a letöltése rajta, amikor fordítva tökéletes lenne a kártya.

Azért lennék kíváncsi a hardveres információra (lspci), mert régen volt olyan wifi eszközöm, amitől fagyott a gép, de idővel sikerült megoldani.

Ó, azt az információt már jó rég megpróbáltuk oldani a topickban, mindjárt kikeresem, hátha te megtudod oldani, mivel minden ugyan az, kiváncsi vagyok. Bármit elolvasok, és kipróbálok.

A válaszok egyike: [link]

[ Szerkesztve ]

(#83007) lev258 válasza Skullwipe (#83006) üzenetére


lev258
veterán

A Mint-es topikban ritkábban járok (bár most éppen voltam ott). :)

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83008) Skullwipe válasza lev258 (#83007) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Bocsánat, rosszul emlékeztem, ebben a topickban beszéltünk erről fél éve.
Megint a fenti link: [link]

Annyi a különbség, hogy az alaplap le lett cserélve, mivel úgy voltam vele, hogy az a gond, de ugyan az az alaplap, még is ugyan az történik.
Többet nem mondok, mivel tudtam kiolvasni ezt-azt, de nem tudok vele mit kezdeni, és nem segített senkinek se, szóval, csak rádbízom, hátha van ötleted. Régi kernelre nem akarok váltani. Plusz, BIOS frissítés nem segít, mivel ezen az alaplapon régebbi van, mint a másik lapnál használtam, de nincs különbség, BIOS update nem segített semmit, talán még rosszabb is volt a másik vele. Lehet, hogy egy adott verzió számú BIOS jó lenne, de nem volt kedvem napokat tölteni vele, hogy kipróbáljtam, mivel használni kell és szépen lassan ahogy használod, véletlenszerűen történik a fagyás, not predictable.

[ Szerkesztve ]

(#83009) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#82952) üzenetére


fatpingvin
őstag

soha nem volt windowsom szóval gőzöm nincs mit írtál referenciának.

a koma ezek szerint arra kérdez hogy vannak-e szoftvertárolók? :DDD

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83010) Skullwipe válasza Skullwipe (#83004) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Most találtam egy itteni DWA-547-öt, ez teljesen más fajta chipszet, és egyből támogatott a lista alapján [link]

(#83011) ubyegon2 válasza sh4d0w (#82966) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

...bambano 18-as és 21-es hozzászólásai most is aktuálisak.

Első olvasásra azt hittem, hogy a fenti számok évszámokat takarnak! :D (láccik, hogy az én képességeim sem előnyükre változnak a korral) :N

De valóban, a két jelzett hsz kb mindent tartalmaz a lelkes, akármilyen képességű nyekergőknek. Engem régebben rohadtul idegesített, amikor simán a rendszer hibájának kiáltják ki nagyon kezdők azokat a jelenségeket, amik egyértelmáen az ő maguk hebrencskedő bénaságából eredeztethetőek.

(#82980) CPT.Pirk

Szerintem valid az, ha ilyen esetekben a képességeket említjük, ha emiatt valaki megsértődik...
Én is a képességeim alapján választottam anno disztrót és azok ismeretében szenvedtem végig az első heteket, 8 éve tök laikusként még durva is volt esetenként, főleg a Debian, de a mai fullDE-s desktop disztrók nem nevezhetők kihívásnak, felrakok egy gépre Linux Mint-et és odaadom nagyanyámnak és vígan használja. Egy mai desktop disztrót mindenki képes használni, ha feltelepítik előtte neki.

Megsértődni meg azon lehet, amiket régebben én írtam. ;)

[ Szerkesztve ]

(#83012) RaZroX


RaZroX
addikt

Sziasztok!

Kubuntun meg lehet oldani, hogy MacOS kiosztással működjön a billentyűzet?
Van egy Apple Magic Keyboard 2-m és tök jó lenne ha teljes mértékben úgy működne mint Macen.

Köszönöm!

This is the way

(#83013) fatpingvin válasza RaZroX (#83012) üzenetére


fatpingvin
őstag

mit takar az hogy MacOS kiosztás?

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83014) ubyegon2 válasza Barret001 (#82974) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jókomám! 9 hsz-t írtam neked, ennek 90%-át egyszerűen nem is vetted figyelembe. Javasoltam a Linux Mint Mate verziót, linkeltem is, honnan töltheted le, erre a Q4OS után megint valahonnan előhúzol egy disztrót, amit senki nem használ innen. A Linux Mint alapból szinte minden szükséges dolgot felrak default, így sokan mát a telepített állapotában is elvannak vele. Például a virtual billentyűzet is alapból benne van.

A másik kérés az volt, hogy egy qrva inxi -Fxxx terminal kimenetet rakj már be és akkor mindenki látja hw/sw összetevőket, nem kell a Látóasszonyok topikjába futkározni...

Amúgy a helyedben ha programokat keresnék Windowsos appok ismeretében, ide beírnám és a lista alapján elkezdeném keresni, fenn van-e a tárolókban. Előbbi linkelt 9 hsz-ben keresd elő a Synaptic használata c leírást előbbihez.

Az a gond, ha ennyire qrvára nem is figyelsz oda még arra sem, amit javasolnak, akkor úgy mégis mire számítasz? Türelem, odafigyelés, koncentrációs készségek felturbózása, ezek kellenek az elején, főleg a telepítésnél, utána az van, amit írtam, nagyanyám is vígan használná. Vagy mehetsz sírni Tibi komám számtalan nyekergő topikjába, ha attól előrébb vagy! :DDD

[ Szerkesztve ]

(#83015) lev258 válasza Skullwipe (#83008) üzenetére


lev258
veterán

Ebben egy Atheros chip-et látok. A hatékonyságán valószínűleg lehet javítani, de nem világos, mitől okozhatna fagyást. A PCI aljzat nem sérült? Biztos, hogy enélkül a gép tökéletesen működik?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83016) anorche1 válasza fatpingvin (#83013) üzenetére


anorche1
őstag

Pl; hogy a @ olyan hülye helyen van, mint sehol máshol, könnyen bezárod helyette az alkalmazást.

[ Szerkesztve ]

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#83017) lev258 válasza RaZroX (#83012) üzenetére


lev258
veterán

A kiosztások között van Apple/MacBook típusú is. Azt próbáltad?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83018) fatpingvin válasza anorche1 (#83016) üzenetére


fatpingvin
őstag

pont ezt akartam írni, biztos van ilyen keymap. legrosszabb esetben amúgy írhatsz magadnak is egy keymapet, nem olyan nagy ördöngösség, hexadecimális értékeket kell írogatni egy szöveges fájlban

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83019) Barret001 válasza ubyegon2 (#83014) üzenetére


Barret001
addikt

1 hete linuxozok,azt sem értem,hogy mit írtok! Nektek könnyű,10+ év gyakorlattal.sok mindent sikerült már megoldanom 1 hét alatt is! Van szép virtuális billentyűzetem,amit terminálból én telepítettem fel.Rossz helyre jöttem,mert ez nem a kezdőknek szóló csoport.Itt mindenki vérprofi programozó. Nem zavarok többet.

(#83020) fatpingvin válasza Barret001 (#83019) üzenetére


fatpingvin
őstag

"hogyan csináljam az A-t?"
"Linuxon nincs A, B van helyette amit így és így tudsz csinálni"
"Jó de hogyan csináljam az A-t, és különben is mekkora szar ez hogy nincs A"
"Még mindig nincs A, B van, azt így kell"
*csinál valami egészen más C-t*
"Mekkora szar ez az egész hogy ilyen bonyolult az A, ráadásul senki nem hajlandó nekem segíteni, megyek is innen!"

ilyen jellegű beszélgetés természetesen a valóságban soha nem történt, kizárólag a fantázián szüleménye.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83021) ubyegon2 válasza Barret001 (#83019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van szép virtuális billentyűzetem,amit terminálból én telepítettem fel

Na látod, ugye nem is olyan ördöngős dolog ez sem! De egyébként éppen azért linkeltem a Mint Mate letöltő oldalát, hogy olyan disztrót használj, ami sokkal felhaszbálóbarátabb, mint amiket magadtól találtál! Ez szerinted nem a Kezdő topikra jellemző dolog? Ne hisztizz már, hanem próbáld követni a tanácsokat, ha már terminalból telepítettél programot, annyira nem lehet vészes a helyzet, már írtam, minden laikus úgy érzi az elején, hogy neki ez nem fog menni....Te is bele fogsz rázódni, ha kisiránkoztad magad! ;]

Az viszont tényleg lényeges lenne, hogy úgy írd be a kérdésed, hogy megértsük mi is! Senki nem bántott eddig sem, de ha nem figyelsz, akkor nem fog menni.

Egyébként alig nagyobb rendszerigényű a Linux Mint Cinnamon, mint a többi, szerintem telepítsd fel azt, annál nem nagyon van kezdőbarátabb, ahogy írtam, az nagyanyám disztrója! Nekem is ilyen van, mert csak ezzel boldogulok, ha gondod van, még segíteni is tudok!

innen le tudod tölteni

[ Szerkesztve ]

(#83022) RaZroX válasza lev258 (#83017) üzenetére


RaZroX
addikt

Ma este fogok felhúzni egy szabad SSD-re egy Kubuntut, csak gondoltam előre megkérdezem. Nem gondoltam, hogy alapból lesz ilyen beállítás, mindenképp ránézek! :R

This is the way

(#83023) ubyegon2 válasza fatpingvin (#83020) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a valóságban soha nem történt, kizárólag a fantázián szüleménye.

Ebben a topikban sem volt még ilyen soha! :N Van akit a frusztráció, vélt sikertelenség akadályoz alap megértésben, nem baj, segítünk.... :K Néha én is azért vagyok picit drasztikusabb, mert az segít a kibillentésben.

(#83024) lev258 válasza RaZroX (#83022) üzenetére


lev258
veterán

Ezen kívül lehet kell még egyéb hangolást is végezni majd, de a neten vannak ilyen jellegű leírások.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#83025) sh4d0w válasza Skullwipe (#83002) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

https://www.fosslinux.com/46681/linux-compatible-wireless-network-adapters.htm?amp=1

Lista a Linux kompatibilis wifi dongle-ökről.

https://www.coreinfinity.tech

(#83026) Warton válasza CPT.Pirk (#82960) üzenetére


Warton
őstag

Átfogalmazom a korábbi mondatomat. Kezdők kezében a Linux instabil operációs rendszer benyomását kelti.

Különösen igaz ez akkor, ha olyan figurák próbálják használni akiknek nem a 10éves tapasztalattal rendelkező haverjuk telepíti fel a rendszert, hanem maguk próbálnak meg boldogulni.

Amúgy meg nevessünk együtt a kezdő linuxosokon: VIDEÓ
:DDD

(#83027) fatpingvin válasza Warton (#83026) üzenetére


fatpingvin
őstag

ne hozd ide ezt a sz*rt könyörgöm...

(a ltt bohóckodását linkelted, ugye? nem néztem meg csak az URL-t jegyeztem meg...)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#83028) CPT.Pirk válasza Warton (#83026) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De miért? Én is voltam kezdő, viszont az instabilitás nem került elő. Funkcionális hiányosságok igen, pl. akkoriban ?2010? egy rakás trágya volt az fglrx (AMDCCCLE) driver, de ez se olyan probléma volt, amit a disztrónak róhattam volna fel, mert az az AMD sara volt.

Az LTT videó meg, hát jah. Mondjuk fele részt hiányosság, fele részt meg user error. Emlékszem egyik problémára, nézi Linus a bazi nagy képernyőt és egyszerűen nem veszi észre az értesítést a jobb alsó sarokban... :D

Mindeközben meg náluk ott van Anthony a maga Linux témájú videóival, őt be kellett volna tenni referenciának Linusék mellé. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83029) sh4d0w válasza Warton (#83026) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Hiába fogalmazod át, pont ugyanakkora baromság, mint korábban.

https://www.coreinfinity.tech

(#83030) ubyegon2 válasza Warton (#83026) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kezdők kezében a Linux instabil operációs rendszer benyomását kelti.

Ez érdekes, nem tudom mi lehet ez a benyomás, talán valakiben túl nagy az önbizalom, nem ez lehet a gond?

Én 8 éve kezdtem a Linux-szal és totál nulla ismeretem volt, a mostanihoz képest valóban nem volt egyszerű felrakni egy disztrót, mégsem volt soha olyan érzésem, hogy instabil lenne a Linux, inkább azt állapítottam meg, amit tudtam is, hogy totál ismeretlen nekem az egész rendszer. Amit nagyon instabilnak éreztem, az egy másik rendszer volt, épp amiatt döntöttem úgy, hogy ha cigánygyerekek potyognak az égből, akkor is Linuxot fogok használni. ;]

Neked is azt kell mondjam, hogy amíg nincs minimál rutinod a csomagkezelés témakörben, addig nagyon oda kell figyelni, mit csinálsz. A Linux végrehajtja a hülye parancsokat is, nem fog többnyire helyetted dönteni, hogy ez nem lesz így jó, akár a rendszer is megfekszik....erről jut eszembe, régebbi Debian verziót direkt ismereteim bővítésére tettem a napi használatú Mint mellé és majd 2 évembe telt, mire össze tudtam omlasztani véglegesen a rendszert. (ill az sem volt végleges, mert konzolból vissza lehetett volna hozni, de akkorra kijött az új verzió) Szóval ennyire instabil a Linux.

Ja és ATI VGA-m volt és életemben nem hallottam azt a kifejezést, hogy fglrx, no ahhoz képest ma AMD VGA esetén kb semmilyen driver nem kell, benne van a telepített rendszerben. nVidia az már nem ennyire egyértelmű, de Intel IGP-k is alapból működnek jól.

(#83029) sh4d0w

Fenébe, mennyivel rövidebben megfogalmaztad, mint én. ;]

[ Szerkesztve ]

(#83031) csixy válasza sh4d0w (#82963) üzenetére


csixy
addikt

Igen a régebbi windowsok a kezdeti telepítés után közvetlenül folyton folyvást meg-meghaltak. Ki kellett őket tömni mindenféle direktx-szekkel, meg mittomén mikkel és az ezekkel behurcolt dll-ektől , meg egyéb programkiegészítőktől egyszercsak erőre kapott a kitömött már-már újratelepítésre szoruló windows.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83032) csixy válasza Barret001 (#82982) üzenetére


csixy
addikt

Tök jó lesz rá egy linux mint cinnamon. Higgyémánegyszerneküknaaaaa!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83033) K0zm0 válasza ubyegon2 (#83011) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Megsértődni meg azon lehet, amiket régebben én írtam. ;)

Valljuk be, gátlástalanul átgázolsz mindenkin! :D (Irány a Látóasszonyok topicja!) :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83034) csixy válasza ubyegon2 (#83021) üzenetére


csixy
addikt

Én a linux lite nevű sárga talus disztrótól konkrétan padlót fogtam és fejre álltam. Az egyáltalán nem kezdőknek kitalált és nem felhasználóbarát disztró. A linux mint ahhoz képest gyerekjáték.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#83035) ubyegon2 válasza K0zm0 (#83033) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem volt ez veszélytelen ám, az új UFO fejed láttam csak mobilon, meg azt, hogy valaki megint megtalált.... :D Szerencsére még időben vettem észre a nicknevet! Fenébe, ma sem tudom kiveszekedni magam..... :O

Valljuk be, gátlástalanul átgázolsz mindenkin!

Ja és ezt már nyugodtan múltidőzhetjük is. ;) Ritka barátságos lettem, mint matujalem.

[ Szerkesztve ]

(#83036) K0zm0 válasza ubyegon2 (#83035) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Mivel űrhajós avatar nem volt kéznél, így E.T. lettem! :D

Fenébe, ma sem tudom kiveszekedni magam.....

Tudtam, hogy csak veszekedni, meg levezetni jársz ide! :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#83037) ubyegon2 válasza csixy (#83034) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én már nem tudom felidézni ezt a Linux Lite nevű disztrót, de tuti nagyon rövid találkozásunk volt. A Q4OS az meg főleg nem kezdőbarát, soha nem jövünk rá, hogy a kolléga honnan a ragyából húzta ezeket elő, főleg úgy, hogy itt kapott normális javaslatokat. Hacsak nem Tibi komám öcséje és fel van bujtva, mintegy promózandó az új blogtopikját, ami egész olvasmányos az eddigiekhez képest. ;] Nem is galádkodtam még oda.

pici promó ide is:

Free vs fizetős OS -gondolatok a miértekről

[ Szerkesztve ]

(#83038) ubyegon2 válasza K0zm0 (#83036) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudtam, hogy csak veszekedni, meg levezetni jársz ide!

IS! Más topikokban jóval eredményesebb tudok lenni, bár viszonylag rég kaptam 30, 60 napos banánt! (mondjuk innen meg Tg-ként vágtak ki, az se semmi, eccerre 3 topikból ráadásul)

Ja ez ET akar lenni....ha űrhajós akarsz lenni, igényelhetsz egyéni Farkasberci avatart szerintem. :D

[ Szerkesztve ]

(#83039) zoltanz válasza sh4d0w (#83025) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Lista a Linux kompatibilis wifi dongle-ökről."

Ezer köszi! Ezt annektáltam. :)

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#83040) tordaitibi válasza ubyegon2 (#83037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Dehogy a tesom, en vagyok alneven es sajat magamat promozom!
Igy tudok sajat magammal nyiltan, tudathasadas gyanuja nelkul csevereszni.

A.blogom mar regi, nem tudom a datumot mikor irtam. 2 eve, igy saccolom.

(#83041) ubyegon2 válasza zoltanz (#83039) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

#Wifi dongle old

Rakd el ezt a régebbi listát is, úgy látom más eszközök is vannak benne. Ja és egy másik link is, erre nem is emlékeztem, a Linux wireless LAN support is linkelve van.

(#83042) ubyegon2 válasza tordaitibi (#83040) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A.blogom mar regi, nem tudom a datumot mikor irtam. 2 eve, igy saccolom.

De miért csak 2022 január 20-án jelentetted meg? Tudod mekkora siker szokott lenni, amiket írsz! :) :DD

Ja OK, Te erre gondolsz most!

akkó' promózzuk ezt is, téma amúgy is Linuxos:

Linux rendszerek hibái -egy lelkes amatőr szemszögéből

Dehogy a tesom, en vagyok alneven es sajat magamat promozom!

Ügyes! (de nem hiszem, mert nem szoktál szabálytalankodni Te sem) :N Ugye duplanick az repüjjpáva egyből.

Amúgy ha a mai nyekergők egyike sem ír a blogtopikodba, akkor az tényleg gyanús lesz!

[ Szerkesztve ]

(#83043) KaiotEch


KaiotEch
nagyúr

Sziasztok. Segítséget kérnék! Biztos velem van a baj és üldözési mániám van, de elegem van a Windows mindenféle kémkedése és állandó mit-hol-lehet-kikapcsolni-hogy-sehova-se-jelentsen, és baromságai kitalálásából(a legújabb, hogy W11-et nem lehet majd offline-ba telepíteni sem, na nem mintha pár éven belül váltanék rá). Alap esetben szeretem a W10 kinézetét, használatát, ezért keresném ennek Linux megfelelőjét. Debian-t használtok itthon NAS-nak, egyszer beállítottam, azóta is megy évek óta hiba nélkül(3*kopp). Szóval egy olyan diszro kellene nekem, ami nem jelent sehová, megszólalásig hasonlít a Win-re. Hátha van ilyen. Valszeg tökéletesen nincs és valahol kompromisszumot kell kötnöm. Szokások: netezés, filmnézés, kis játék(steam). Láttam van valami proton, amivel játszani is tök jól lehet már. Kérdés, hogy pl a FF profilt egy az egybe át tudom-e vinni a túloldalra(1000+ megnyitott tab :D). MS Office biztos nincs, helyette valami Libre vagy nem tudom mi lehet, persze az is gondolom nem ilyen tudással van, de ingyenes. Alap dolgok még érdekelnének, sokszor szoktam multitaskingolni, hogy játszom, aztán kilépek közbe netezni stb. Ez gondolom ugyan úgy van a "windows" gombbal disztrók alatt is?

Ubuntu esetleg? Ha jól emlékszem egy időbe az is jelentgetett ide-oda. Nincs amúgy semmi rejtegetni valóm, de szeretek elveszni a tömegbe, és senki ne tudjon rólam semmit kb.

Köszönöm szépen! :R

(#83044) májkimiki válasza KaiotEch (#83043) üzenetére


májkimiki
őstag

FerenOS [link] , ez LinuxMint alapú (Ubuntu alapú). Pár kattintással full Win10 kinézetet tudsz beállítani. Nem kell semmit letöltögetned.
A Win11 telepíthető offline módban.

[ Szerkesztve ]

(#83045) Warton válasza ubyegon2 (#83030) üzenetére


Warton
őstag

Önbizalom lehet, hogy túl sok, de úgy gondolom, hogy semmi extrát nem csinálok a linuxos gépeimen.

Sokkal egysíkúbb feladatokat szánok a nekik. A LinuxMintes laptopomnak pl. egyetlen feladata van: Netflixet tolni egy vetítőgépbe HDMI-n keresztül 720p-ben és közben a hangot Bluetoothon egy Soundbarba. Ennyi, nem több, nem kevesebb. Hónapokon keresztül simán ment a dolog minden fennakadás nélkül, folyamatosan, akár órákon keresztül.

Viszont kb. egy hete nem tudom, hogy miért kb. 5-10 perc vetítés után nem ad jelet a vetítőnek, ami elsötétül, de a Soundbarba megy tovább a videó hangja. Billentyűre, egérmozgatásra semmit sem reagál.
A hardvereket lehetőséghez képest végigcsekkoltam nem találtam furcsaságot.

(#83046) KaiotEch válasza májkimiki (#83044) üzenetére


KaiotEch
nagyúr

Megsasolom, köszönöm. Most még telepíthető, a jövőben már nem :)

Ami még fontos: Nem vagyok egy command line emberke, örülnék, ha a legtöbb dolgot el tudnám intézni linux alatt is grafikusan. Ha most pár dolgot ott kell, ha bumm, megoldom, W10 alatt is kell :)

[ Szerkesztve ]

(#83047) CPT.Pirk válasza KaiotEch (#83043) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Linuxfx - szerintem neked találták ki. :) Videó róla: https://www.youtube.com/watch?v=PP9hrM3mFcE

Bár inkább javasolnék egy Linux Mint Cinnamon-t, vagy valamit KDE asztali környezettel, ha a Win7 / Win10 megjelenés vonzóbb neked, mint amit a W11-ben megalkottak.

Egy átlagos asztali disztrón akkor találkozol terminállal, ha szeretnél. Pl. nem mész oda gyakrabban, mint Windows alatt mikor kiadod az sfc /scannow vagy az ipconfig /all parancsokat... :)

Az FF profil meg független az oprendszertől. Nyilván használod a sync-et, így ott szinkronizálsz ahol akarsz.

Szövegszerkesztésre LibreOffice, bár elvileg nem tud annyit mint az MSO, szerintem egy jobb világ és legalább nem foglal több GB-ot.
Egyebekre, mint pl. proton, nézd meg a téma összefoglalót, tele van hasznos linkkel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#83048) ubyegon2 válasza Warton (#83045) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a mostani jelenség azon a régi gépen fordul elő, amin wifi hardveres gondod is volt és valami polkit-es módszerrel leszabályoztad a VGA-t? Egyébként lehet bármi, a HDMI-s kivezetős megoldásoknál tényleg vannak anomáliák néha, kérdés, hogy ezeknek és bármilyen más rendszerkomponens variálásnak akár egyes csomagok frissítésekor lehet-e nem kívánt hatása....hát lehet. A megfelelő ismeret nélküli konfigolás, rendszer alkotóelemek csereberéje ugye fordított arányt alkot a stabilítással. De ha ilyenek miatt írtad, hogy a Linux instabil szerinted, akkor legyen. :K

Minap egyébként velem is elhitette a TV, hogy meghalt a képe, notebookról volt kivezetve YT rádió, de közben előtte való nap a TV source is váltogatva lett, menet közben kihúztam a gépből a HDMI kábelt, közben telefonról is küldtem a TVre online rádiót és ezek után este alvásba küldtem a gépet és másnap reggel fekete maradt a képernyő és csak hang volt.

Fenébe, lehet instabil lett nálam is a Linux? :Y

Egyszóval minél több különböző appot zsúfolunk bele egy disztróba és minél több variálást végzünk alap vagy egyéb beállításoknál, konfigolgatunk mélyebb ismeretek nélkül, annál esélyesebb, hogy szokatlan működés léphet fel, de ez nem nevezhető a Linux instabilitásának szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#83050) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#83047) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt szerintem nem tudtad, nálam már itt el is vérzik a disztró....

Marad a második javalatod. :K Mint Cinnamon vagy valami KDE-s disztró....

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.