Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23001) #68216320 válasza mqm (#23000) üzenetére


#68216320
törölt tag

Szerintem nem kell semmi driver hozzá. Illetve a gyári CD-n gondolom nem linux driver-ek vannak. Milyen videót akarsz lejátszani, ami akad? Mert nem egy gyors gép ahogy a neten láttam. Illetve itt csak MPeg2 gyorsítást írnak a VGA-ra. MPeg4-et nem tud.

[ Szerkesztve ]

(#23002) mqm válasza #68216320 (#23001) üzenetére


mqm
senior tag

Xvid\youtube egyaránt akad. Nincs valami kevésben gép igényű Linux ami jó lenne? Lehet a laptopnak sok ez az OP.

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

(#23003) Vladi válasza mqm (#23002) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mennyi ramod van?
Esetleg a videó kimenetet próbálhatod még meg a lejátszódban. MIvel nézed a filmeket? Egy xvidet egy p3-ank is röhögve kéne vinnie.

flashre sajnos nem tudok mit mondani, annak egyre nagyobb a gépigénye. :(

De a gui lecserélésével is gyorsíthatsz! Pl xfce vagy lxde felülettel próbáld!

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23004) mqm válasza Vladi (#23003) üzenetére


mqm
senior tag

2gb ram.
Hogy lehet gui.-t váltani? :)

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

(#23005) Tonyk


Tonyk
veterán

Van a feleségemnek egy régebbi Asus F5R sorozatú notija, amiben van egy Ati Radeon Xpress 1100 videokártya. Sikerült már valakinek ilyen videokártyát normálisan beüzemelni (Mint alatt próbáltam, de nem jön össze.).

Nincs tökéletes ember. Például belőlem is hiányzik a hiba!

(#23006) sonar válasza mqm (#23004) üzenetére


sonar
addikt

LXDE install:
sudo apt-get install lxde

xfcee install
sudo apt-get install xfce4

restart után a bejelentkezésnél tudsz választani (asszem a fogaskerékre kell kattintani és akkor dobja fel az elérhető desktopokat)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#23007) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Gnome Classic vagy XFCE4 szerintetek?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23008) Vladi válasza mqm (#23004) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ahogy írják, csak feltelepíted. Érdemes rákeresni a csomagkezelődben, tipikusan a sinaptycban.

(#23007) LógaGéza:

Második. De mi a kérdés?

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23009) LógaGéza válasza Vladi (#23008) üzenetére


LógaGéza
addikt

Igazából csak a személyes preferáció érdekelt volna. Annyit tudok, hogy mindkettő kis erőforrásigényű, XFCE-t ismerem, és tetszik, Gnome Classic-t meg még nem használtam hosszú ideig.

Még mindig ezzel a kis netbookal kűzdök :D

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23010) Vladi válasza LógaGéza (#23009) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha ismered és tetszik, akkor használd. Én úgy gondolom, hogy az xfce azért jó választás, mert kis erőforrás igényű, de még nem érzed fájdalmasan fapadosnak.
Na ehhez képest 2 éve lxde-t nyúzok. Mert olyan, mintha nem is lenne. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23011) kispx válasza LógaGéza (#23009) üzenetére


kispx
addikt

Én is a másodikra szavazok, de hangerőszabályzó appletet igazán kijavíthatnák már.

(#23012) Jim-Y válasza LógaGéza (#23007) üzenetére


Jim-Y
veterán

Én meg az elsőre szavazok, Deb7-et használtam G.C-al és nem volt vele gondom, tetszett is, ha nem ssd-n lett volna a rendszer, és nem produkált volna kernel panicot, akkor még most is azt használnám :)

(#23013) lukaszokni válasza #19617792 (#22960) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Ismét köszi mindenkinek a választ! :R
Akkor rápróbálok a Mayára, bár ahogy olvastam az új hsz-eket,. lehet, hogy kevés lesz ez a gép hozzá, meglátjuk. Elvileg ez a proci médiára lett hegyezve, windózos teszteken viszi a filmeket, talán ezzel sem lesz gond.
Ha nem jönne be, akkor megnézem ezt a Peppermintet, Debiant, Lxde, megyek egyre lejjebb. :DDD

mAtx4ever!

(#23014) LógaGéza válasza Vladi (#23010) üzenetére


LógaGéza
addikt

Nem én használnám, asszonypajtásnak kellene, ő meg most ismerkedne Linux-al. Mondjuk szinte mindegy milyen felületen inditja el a Chromeot :D

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23015) mqm válasza sonar (#23006) üzenetére


mqm
senior tag

Köszönöm szépen a segítséget!
LXDE feltettem és se xvid se youtube nem akad.

Viszont lenne kérdésem ezzel a gui-val kapcsolatban.
Hogy lehet itt asztalra rakni a felh mappát? :D :R

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

(#23016) Vladi válasza mqm (#23015) üzenetére


Vladi
nagyúr

Csinálj rá egy parancsikont. Hirtelen ezt találtam.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23017) MKLS


MKLS
aktív tag

Van arra mód, hogy xfce power managert uninstalláljam és valamelyik másik DE-ből telepítsek helyette egy másikat ami normálisan működik? Az összes leírás amit találtam viszonylag régi, kipróbáltam manjaron telepítettem terminalból a gnome power managert és függőségeit, de utána már nem tudom hol kellett volna keresnem. Tudom ez az én lámaságom, kezdő vagyok, remélem valaki tud segíteni.

(#23018) Apollyon válasza MKLS (#23017) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A wikiben minden le van jól írva [link]

[link]

Szerintem csak annak a power managemenjtét tudod használni, amelyik DE éppen fent van a rendszeren.

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#23019) lukaszokni válasza lukaszokni (#23013) üzenetére


lukaszokni
aktív tag

Na a Petra felment, nagyon szépen fut, a Maya nem akarta az igazságot valamiért..
Viszont még zaklatnám a hozzáértőket egy kérdéssel.
Ezt a 3G modem drivert szeretném ráapplikálni erre a Mint Petrára.
Valaki le tudná nekem írni magyarul, hogy mit kéne tennem, hogy felmenjen a gépre?
A mappában lévő leírás alapján (pdf) nem sikerült, csak addig jutottam el, hogy driver#, aztán jött valami hibaüzenet, hogy "nem sikerült".

Ha nem jó helyen teszem fel a kérdésemet, akkor navigáljatok át. :) Köszi!

Ja még annyi, hogy az automatikus frissítéseket ki lehet kapcsolni valahol? Vagy lekorlátozni wifi/ethernet-re, hogy ne szipkázza a mobilnetet? :U

[ Szerkesztve ]

mAtx4ever!

(#23020) MKLS válasza Apollyon (#23018) üzenetére


MKLS
aktív tag

Ilyeneket meg ehhez hasonlókat találtam több helyen is, xfce-t komplettan nem szeretném lecserélni csak a power manager részét, ha van rá mód.

[ Szerkesztve ]

(#23021) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Valakinek lenne ötlete arra, hogy hogyan lehetne Debianra felvarázsolni a VLC 2.2-t?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23022) joecontra válasza LógaGéza (#23021) üzenetére


joecontra
addikt

Pl. Ubuntu repót hozzáadni és simán feltenni. Mondjuk nem tudom, hogy Ubinál hol tartanak a VLC verzióban.

Üdv,
J

(#23023) LógaGéza válasza joecontra (#23022) üzenetére


LógaGéza
addikt

Én eddig 2.2-t csak Launchpadon láttam, csak nem tudom mik a különbségek az eltérő Ubi verzióra készült változatok között - meg hogy nekem melyik kell Debian 7-hez :F

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23024) CPT.Pirk válasza LógaGéza (#23023) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Backportsban nincs friss VLC?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23025) LógaGéza válasza CPT.Pirk (#23024) üzenetére


LógaGéza
addikt

2.0.3 van. Sidben is 2.1.2 a legfrissebb...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23026) CPT.Pirk válasza LógaGéza (#23025) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam Chakrán is csak 2.1.2 van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23027) LógaGéza válasza CPT.Pirk (#23026) üzenetére


LógaGéza
addikt

Az a baj, hogy a 2.2-be van először beleforgatva a VDPAU támogatás. 2.1-et újra kellene forgatni hozzá.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23028) Nkboy válasza CPT.Pirk (#23026) üzenetére


Nkboy
senior tag

CPT.Pirk, nem próbáltad még ki a Plasma2 -öt?

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#23029) CPT.Pirk válasza Nkboy (#23028) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Melyik KDE verzióhoz kapcsolódik? Most a 4.12 van a testingben, a stabilban meg a 4.11.

LógaGéza: mintha régebben lett volna vdpau mint választható kimenet benne. :F
Próbáld ki az SMPlayert, hasonlóan nagy tudású program, azt hiszem abban van vdpau kimenet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23030) Nkboy válasza CPT.Pirk (#23029) üzenetére


Nkboy
senior tag

Nem tudom, talán a 4.11.97 az alapja. Egy iso-t töltöttem le, de nem bírtam vele. :)

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#23031) LógaGéza válasza CPT.Pirk (#23029) üzenetére


LógaGéza
addikt

[link] és [link] - itt is ezt irják.
Anno használtam SMPlayert is, akkor nem jött be valamiért. Bár most OS X-en is mplayer alapú lejátszót nyúzok...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#23032) CPT.Pirk válasza Nkboy (#23030) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én úgy olvastam, hogy a Plasma2 majd az 5-ös KDE-vel fog érkezni, nem annyira sokára.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23033) lionhearted válasza CPT.Pirk (#23032) üzenetére


lionhearted
őstag

Az is olyan bugos lesz, mint a 4 volt? :D

Tegnap még működött...

(#23034) CPT.Pirk válasza lionhearted (#23033) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Debianban találkoztam egyszer energiagazdálkodás buggal (4.6), azon javított a frissebb verzió felrakása. Most lehet hogy a 4.11-ben a kwin OpenGl kezelése problémás, de ez még nem nyert bizonyítást. Más buggal nem találkoztam. Persze nem Ubuntun, vagy egyéb több DE-s felületen használom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23035) guftabi96


guftabi96
addikt

Sziasztok!

Sokszori próbálkozás után, most úgy néz ki, hogy sikerül megbarátkozni a Linux rendszerrel.
Win7 mellé fel is telepítettem a Xubuntu-t (videók alapján ez tűnt a legjobbnak).
Viszont programokkal nem tudom mi a helyzet, így ebben kérném segítségeteket. Leírnám, hogy miket használtam rendszeresen Windowsban, és ezeknek a megfelelőire lenne szükségem :)

Aida64 - ?
Aimp3 (mp3 lejátszó) - ?
BurnAware (dc-dvd író) - ?
Ccleaner (tisztító) - ?
Daemon tools (virtuális meghajtó) - ?
Format Factory (konvertáló program, hang,videó,kép stb) - ?
Magix Movie Edit Pro (videó szerkesztő, a lényeg, hogy tudjak vele vágni is, pár áttünés legyen benne, könnyen kezelhető legyen, zenét is lehessen szerkeszteni benne (pl halkítás stb))
Total Commander (kétpaneles fájlkezelő) - ?

Válaszokat előre is köszönöm!

#KeepFightingMichael

(#23036) kispx válasza guftabi96 (#23035) üzenetére


kispx
addikt

Saját programjaim:

Aimp3 -> Exaile
BurnAware -> brasero
Ccleaner -> itt nem nagyon kell
Daemon tools -> csatolja automatikusan
Total Commander -> krusader

(#23037) guftabi96 válasza kispx (#23036) üzenetére


guftabi96
addikt

Köszönöm :)

A másik kérdésem, amit elfelejtettem kiírni:

Van itthon egy ''netezős gép''. 1,5gb ram, 1,6ghz dual core (intel), meg egy asus eah4350 videókártya van benne.
Az lenne a kérdésem, hogy erre melyik Linuxot ajánlanátok? Netezésre, zenehallgatásra kell. A lényeg, hogy minél gyorsabb legyen a gép, már amennyire ez lehetséges egy ilyen konfignál.

Választ előre is köszönöm!

#KeepFightingMichael

(#23038) kispx válasza guftabi96 (#23037) üzenetére


kispx
addikt

A már említett Xubuntu is elég rá.

(#23039) Vladi válasza guftabi96 (#23035) üzenetére


Vladi
nagyúr

aida már van linuxra is, de a lshw-guival ugyan ott vagy.
aimp: xmms, audacious, deadbeef ezeket használtam huzamosabban.
cd író: k3b, ne keress jobbat. Kicsit csúnya lesz a kde miatt, de finom. :)
ccleaner nem kell, mert nincs regisztrid.
deamon: e se nagyon kell majd, de .iso fájlt mount paranccsal tudsz csatolni:
sudo mount -o loop /ezittaz/valami.iso /ebbea/könyvtárbaakarodlátni
ami nem iso, azt én imgtoiso meg ilyen pici programokkal szoktam átkonvertálni.
formatfactory: mcoder és grafikus felületei. te terminálban is hamar kitanulod, csak be kell írni, hogy mit akarsz.
moveieditor: cinerella elég pro. Nézz utána, hogy Hollywoodban mit használnak. ;)
total commander: gnome commander esetleg mc

Nah ezzel fel is vagy szerelve

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23040) Krisz86


Krisz86
csendes tag

Sziasztok
Kezdő vagyok linux téren.XP-t szeretném majd leváltani és szeretném kérdezni,hogy egy ilyen laptopra (1 GB ram és 1,50 GHz proci) milyen linux lenne megfelelő? Magát a gépet böngészésre,böngészős játékokhoz,film nézésre használom. Köszi a segítséget!

(#23041) joecontra válasza guftabi96 (#23035) üzenetére


joecontra
addikt

Total Commander -> talán Tux Commander

Üdv,
J

(#23042) kispx válasza Krisz86 (#23040) üzenetére


kispx
addikt

2-3 hsszel volt fentebb egy hasonló konfig. Én valamilyen XFCE-s disztrót javaslok. (Xubuntu, Mint XFCE Edition, Manjaro, ...)
Kevéssel is beéri, egyszerű, nincsenek benne felesleges animációk, viszonyt nem annyira csicsás.

(#23043) sonar válasza guftabi96 (#23035) üzenetére


sonar
addikt

TC helyett Krushader
CCleaner - linux alá minek?
AIDA - hát AIO linux stuff nincsen ami szenzort néz, benchmarkol és infokat gyűjt.
Daemon tools - AcetonelISO2 vagy commandline mount -o loop -t iso9660 fajlnev.iso /mnt/mappa
Aimp3 - Válogass
videó szerkesztéshez nem értek

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#23044) Braddock


Braddock
őstag

Linux programok/alternatívák:
1
2
3

(#23045) Bass


Bass
addikt

sziasztok,most ismerkedem a linuxal(ubuntu ),win7-t menesztem es valami jo iro program kellene ra,hasznalati tapasztalatok kellenenek melyek megbizhatoak.

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#23046) guftabi96 válasza Bass (#23045) üzenetére


guftabi96
addikt

én is most állok át win-ről, nekem pár hsz-szel feljebb a K3B nevű programot ajánlották. Pár lemezt kiírtam vele, egyszerű kezelni, úgy néz ki, hogy ez marad :)

#KeepFightingMichael

(#23047) Bass válasza guftabi96 (#23046) üzenetére


Bass
addikt

Koszonom valahogy atsiklott a figyelmem koszonom.

"The gods who light up the sky at the gate of sethu"

(#23048) whYz


whYz
addikt

Hali

Van egy eleg nagy problemam.

Linux mint 16 cinnamon, nemo fajlkezelo: ha kihuzom a halokabelt, wifire valt a laptopom es a mar csatlakoztatott samba megosztast nem erem el. Nem eleg lecsatlakoztatnom, fajlkezelot ujrainditanom, muszaj egy gepresi.

Probaltam meg mint xfce thunarral es manjaroval mindelfele verzioval amik hasonloan szarok.

Van erre valami megoldas?

A fejlesztok h nemveszik eszre ezt a hibat es hogy maradhat stable lts rendszerekben???

(#23049) hehe64 válasza whYz (#23048) üzenetére


hehe64
csendes tag

Ha a működő megosztás alól egyszerűen kihúzod a hálózatot, nem is várhatsz mást.
Nem a gépet, a Sambát kell újraindítanod.

Az igazság odaát van...

(#23050) whYz válasza hehe64 (#23049) üzenetére


whYz
addikt

Elvarhato lenne h ezt magatol megcsinalja szerintem...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.