Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#63501) Sdi


Sdi
addikt

Köszönöm a válaszokat :) , beszélek a tulajjal.

"Ha az alkohol akadályoz a munkában, hagyd abba a munkát!" /Manuel Scorza/

(#63502) Shyciii válasza b3Ro (#63500) üzenetére


Shyciii
veterán

No megnéztem. Nem volt semmi beállítva. Megnéztem a Kaby Lake procimat, és kiderült, hogy 4 magos, így beállítottam mindent, köszi :)

(#63503) ubyegon2 válasza Shyciii (#63502) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kaby Lake proci? Cserélgeted őket a gépben, minap még Coffe volt...... :Y

(#63504) Shyciii válasza ubyegon2 (#63503) üzenetére


Shyciii
veterán

Nem nem. Akkor is Kaby Lake volt, csak hozzátettem, hogy ennél csak egy újabb proci van, és az a Coffe Lake :)

(#63505) b3Ro válasza Shyciii (#63502) üzenetére


b3Ro
senior tag

Nincs mit. A "#" komment jelet kivetted a sor elejerol ? Majd teszteld le.

----

Vettem egy Xfx rx580-at aminek 1380mhz-en kene futnia, de ahogy látom csak 1150mhz-en megy. Probaltam allitani, de mindig fagyas lett a vége. Van valakinek valami ötlete, h mit rontok el ?
Manjaro fut most az asztalin, minden a legfrissebb driver teren. Probaltam a WattmanGTk-val, es pp_sclk_od modszerrel is.

(#63506) CPT.Pirk válasza b3Ro (#63505) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Full 3D terhelés alatt nézted az órajelet?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63507) b3Ro válasza CPT.Pirk (#63506) üzenetére


b3Ro
senior tag

igen, jatek alatt + unigine-valley

(#63508) Shyciii válasza b3Ro (#63505) üzenetére


Shyciii
veterán

Persze, hoghy kivettem a komment jelet :) Amúgy közben találtam is egy scriptet, ami a grep -c ^processor /proc/cpuinfo paranccsal kiolvassa a magok számát, és utána a sed paranccsal módosítja a makepkg.conf -ot.

(#63509) b3Ro válasza b3Ro (#63507) üzenetére


b3Ro
senior tag

Turtam a netet, es ugy nez ki, h az XFX True Clock Technology a ludas. Windows alatt megy papiron, szoval ki akarom probalni az Amdgpu-pro drivert. Manjaro alatt Aur-bol csak felrakom, vagy van valami speci modja ?

(#63510) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Szeretném letörölni a kismet-et, amit a dpkg -l egyébként ki is jelez:

rc kismet 2016.07.R1-1.1~build2 amd64 wireless sniffer and monitor - core

Meg persze kismet-re indul is. Viszont mind saját mind root felhasználó alól indítva ezt kapom:

A(z) „kismet” csomag nincs telepítve, így nem lett törölve

Hogy tudnám törölni?

[ Szerkesztve ]

4 8 15 16 23 42

(#63511) domos


domos
senior tag

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem: Ugye Windows alatt el tudom érni egy távoli Windowsos gép meghajtóját közvetlenül ilyen módon "\\szamitogépnév\c$", beírom a megfelelő usernevet+jelszót és utána tudom böngészni mint bármelyik más meghajtót. Ez két Linuxos géppel hogyan oldható meg hasonlóan egyszerű módon? (Egyik Linuxról a másik Linux meghajtóját, közvetlen a gyökértől kezdve)

Előre is köszönöm ha valaki segít! :R :R

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#63512) Victor Súgó válasza tonyrulez (#63510) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ha a "kismet" parancsra indul, akkor első körben én megnézném, hogy a "which kismet" mit mond.
Ha az megtalálja (illenék, azt hiszem), akkor első körben egy "dpkg -S $(which kismet)" parancsot próbálnék, ez kiírná, hogy melyik csomagban van.
Illetve nem lehet, hogy snap-ként lett felrakva vagy forrásból?

Azt az rc jelzésű csomagot egyébként egy "apt-get purge kismet" eltünteti a hátrahagyott konfig fájlokkal együtt.

#63511 domos:
Nézd meg ezt: http://falu.me/20181023/ubuntu-halozati-meghajtok-egyszeru-csatolasa
hátha segít.
Nem annyira triviális linuxon, mert vagy sambát/CIFS-t vagy NFS szervert kell hozzá telepíteni, ha van tűzfalad, még azzal is szórakozni, szóval nem olyan egyszerű, mint a windows-on.

[ Szerkesztve ]

(#63513) sh4d0w válasza domos (#63511) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy ssh-zol a célgépre és rootra váltasz.

https://www.coreinfinity.tech

(#63514) tonyrulez válasza Victor Súgó (#63512) üzenetére


tonyrulez
őstag

Basszus, igazad van, forrásból lett fordítva, mert apt-ból csak ezeréves volt. Forrásból telepített alkalmazást hogy lehet eltávolítani?

root@acerpc:~# which kismet
/usr/local/bin/kismet
root@acerpc:~# dpkg -S $(which kismet)
dpkg-query: nem található a következő mintára illeszkedő útvonal: /usr/local/bin/kismet

4 8 15 16 23 42

(#63515) Victor Súgó válasza tonyrulez (#63514) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Na az az, amire azt mondom, hogy reménytelen. ;)
Nem az, csak én már öreg vagyok és lusta ahhoz, hogy a forrás telepítőjéből kibányásszam, hogy hová szemetelt.
Általában a /usr/local alá szokott, de ugye azért ott nem csak szemét van, nem túl egészséges csak úgy törölgetni. A /usr/local/bin/kismet törölhető, de a többi alkatrésze... azt passzolom.

(#63516) kismokesz


kismokesz
tag

Hello mindenkinek a gta sanandreas-hez akarom felrakni az mta-t de nem sikerül valakinek valami tipp? Linux mint 18.2

(#63517) b3Ro


b3Ro
senior tag

Lenne egy kerdesem a VGA Undervolt-al kapcsolatabn. RX 580 a kartya. A kovetkezo keppen csinalom:

alap: 7: 1366MHz 1150mV
echo "s 7 1366 1125" > /sys/class/drm/card0/device/pp_od_clk_voltage

Ezzel ellenorzom:
cat /sys/class/drm/card0/device/pp_od_clk_voltage
Ezzel mentem:
echo "c"> /sys/class/drm/card0/device/pp_od_clk_voltage

Miutan elmentettem, minden jo, addig mig ujra nem inditom a gepet. Mi lenne erre a megoldas ?

Lehet halado topik, ha oda valo, megyek at oda

[ Szerkesztve ]

(#63518) Victor Súgó válasza b3Ro (#63517) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ilyesmire még nem volt szükségem, de ez talán segít: https://unix.stackexchange.com/questions/25382/make-changes-to-sys-persistent-between-boots

(#63519) b3Ro válasza Victor Súgó (#63518) üzenetére


b3Ro
senior tag

Köszi, de ez a komment nem sok jót sejtet... "sysfs.conf obviously doesn't exist on arch".
Van AUR-ban egy sysfsutils nevű csoda, majd holnap kipróbálom, hátha segit.

(#63520) Cifu


Cifu
nagyúr

Hoi!

Nem tudom, hogy ez kezdők vagy haladók téma, de kezdjük itt, aztán legfeljebb átmenekülök amoda. :)

A történet röviden annyi, hogy van egy 1Gbites hálózatom, ahol szeretnék a NAS (Kubuntu) és a játékgép (Win10) között kiépíteni egy 10Gbites kapcsolatot. Már folyik az eszközök beszerzése, de kicsit előre akarok rohanni, és az elméletet átlátni, hogy mit is kell szükség esetén átírnom.

Így nézne ki a hálózat:

]

Olvasok bőszen utána, és ha jól értem, az \etc\network\interfaces fájlt kell majd megbuheráljam, hogy ha a NAS és a nagygép akar kommunikálni egymással, akkor a második hálókártyát használják. Itt vagyok egy kicsit elakadva, mert a két NIC témáról rengeteget beszélnek, de pont ilyen helyzetre nem találtam példát. Külön nyomor, hogy van feltelepítve KVM, mert a NAS-on szoktam kísérletezni VM gépeken, ez most nem érdekes eme téren, csak belerondít ugye a hálókártyák képébe.

Az interfaces-ben össze-vissza ennyi van:

# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)
auto lo
iface lo inet loopback

Nem hazudik, mert van ugye a \etc\network\ alatt négy könyvtár, if-down.d, if-post-down.d, if-pre-up.d és if-up.d. Na itt már kezdek elveszni, mert ezekben mindenféle fájlok vannak (ethtool, openvpn, stb.), és amennyire próbálom megfejteni, ezek határozzák meg a hálózati csatlakozás viselkedését.

A $ route -n ezt dobja ki, de még ugye csak 1db fizikai hálókártya, az alaplapi van bent:

Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
0.0.0.0 192.168.1.1 0.0.0.0 UG 100 0 0 enp2s0
169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 1000 0 0 enp2s0
192.168.1.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 100 0 0 enp2s0
192.168.122.0 0.0.0.0 255.255.255.0 U 0 0 0 virbr0

Az enp2S0 az alaplapi kártya ( AR8161 Gigabit Ethernet ), ennyit még feldolgoztam, de ennyi, ennél tovább nem jutok. Most alaphangon egyébként arra számítottam, hogy az Interfaces fájlban meghatározom, hogy a 192.168.1.149 felé irányuló adatforgalmat lesz szíves a második hálókártyán keresztül tolni, de itt ugye be kell állítani azon hálókártyák IP-jét is, és a többi....

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63521) kismokesz válasza kismokesz (#63516) üzenetére


kismokesz
tag

valaki????

(#63522) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63521) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jelenleg mivel futtatod? Wine?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63523) Rimuru válasza kismokesz (#63521) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem hiszem hogy a topicbol barki erintett lenne a temaban, a hivatalos wikibol indulnek ki, link.
Esetleg akkor lehet meg masabb a tortenet ha protont hasznalsz (bar steam kliensben nem olyan nehez egyeb dolgokat elinditani).

Vigyázat, csalok!

(#63524) csixy


csixy
addikt

siasytok
ezt hogy kell meggyogyitani<

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63525) Victor Súgó válasza csixy (#63524) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

A host név alapján Slackware-t használsz, ott nem tudom, működik-e:
- /etc/locale.def fájlban megkeresed a vonatkozó sort, ami talán ki van kommentezve. Ha igen, kiszeded előle a #-t.
- locale-gen (root-ként)
- és talán még egy update-locale, szintén rootként.

(Ubuntus verzió, nem kizárt, hogy nálad nem megy)

(#63526) csixy válasza csixy (#63524) üzenetére


csixy
addikt

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63527) csixy válasza Victor Súgó (#63525) üzenetére


csixy
addikt

/etc/locale.gen van

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63528) csixy válasza Cifu (#63520) üzenetére


csixy
addikt

vargalex , vagy suste megoldja , ha rakerdezel az open wrt tocsikban

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63529) csixy


csixy
addikt

Na eddig eljutottam, de m;g mindig angol a billentz\yet. Mit kell m;g csin'lni vele<

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63530) Frawly válasza csixy (#63529) üzenetére


Frawly
veterán

Xorg-os felület esetén a setxkbmap hu paranccsal átváltasz rá, vagy ezt beteszed automatikus indulásba. Vagy felrakod az adott grafikus felület billentyűzetes tálcaalkalmazását, amivel be tudod konfigurálni, hogy melyik legyen az alapértelmezett, és hogy milyen billetnyűre lehessen kiosztást váltogatni.

(#63531) Cifu válasza csixy (#63528) üzenetére


Cifu
nagyúr

Köszönöm szépen a javaslatot!:)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63532) Cifu válasza csixy (#63529) üzenetére


Cifu
nagyúr

Innen származtatva:

cp /usr/share/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf /etc/X11/xorg.conf.d/

illetve

/etc/X11/xorg.conf.d/90-keyboard-layout.conf

Itt valami ilyesminek kell lennie:

Section "InputClass"
Identifier "keyboard-all"
MatchIsKeyboard "on"
MatchDevicePath "/dev/input/event*"
Driver "evdev"
Option "XkbLayout" "gb"
#Option "XkbVariant" ""
Option "XkbOptions" "terminate:ctrl_alt_bksp"
EndSection

A "gb"-t kell elvben "hu"-ra javítani.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63533) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63522) üzenetére


kismokesz
tag

A Wine alól a gta sa fut rendesen az mta nem indul el valamiért.

(#63534) csixy válasza Frawly (#63530) üzenetére


csixy
addikt

Nagyon szépen köszönöm! :)
Ez már siker, de ezt még a perzisztens beállításokba el kell mentenem, tehát ki kell találnom, hogy hol van az automatikus indulás!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63535) Rimuru válasza csixy (#63534) üzenetére


Rimuru
veterán

(#63536) csixy válasza Cifu (#63532) üzenetére


csixy
addikt

egyik sincs sajnos
ez amúgy már nem slackware , hanem debián alapú

(#63535) colomb2 : köszönöm !, nézem

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63537) Flowtation válasza Cifu (#63520) üzenetére


Flowtation
őstag

Nem akarok kötekedni, de ehhez nem lenne elég a samba? Ez független az eszközök sebességétől, nem? Félre ne érts, engem is érdekel a téma. Csak azért kérdem, mert a NAS-HTPC kapcsolat is a routeren keresztül megy a kép alapján, miért kell a plusz kapcsolat a NAS-NAGYGÉP közé? Ha megfelelő a routered?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63538) Cifu válasza Flowtation (#63537) üzenetére


Cifu
nagyúr

A router és az általa biztosított sebesség 1Gb/s. A tervezett új (közvetlen) kapcsolat 10Gb/s.

De menet közben rájöttem, hogy túlgondolom a dolgot, mivel egyszerűen csak elérésnél a jelenlegi \\192.168.1.224\nas helyett a hálózati meghajtótt \\10.0.0.1\nas hálózati meghajtóval kell majd csatolni, és azon keresztül használni.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#63539) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63533) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit mond a wine, ha terminálbol futtatod? Ott ki szokta írni, ha valami nem okés neki mikor nem fut vele valami.

Amúgy lehet megérné 18.3-ra vagy 19-re frissítened a Mintet, valszeg kapnál frisebb wine csomagot vele, amivel már lehet menne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63540) fecus


fecus
őstag

Egy használt UPS-t tesztelek a házi szerveremmel. Állítgatom a paramétereket.
Egy leállás után, miután újraindítom a szervert, miképpen tudom megnézni hogy rendes leállás történt-e vagy az UPS elvette a kakaót a szervertől, tehát nem ment végig a rendes leállás? Melyik logban mit kell néznem?

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#63541) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63539) üzenetére


kismokesz
tag

Most nemvagyok otthol de hazaérek megirom

(#63542) fecus válasza fecus (#63540) üzenetére


fecus
őstag

Megint kapkodtam:
Ubuntu 14.04 szerver.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#63543) lev258 válasza fecus (#63542) üzenetére


lev258
veterán

Elsőre ezt találtam.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63544) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63539) üzenetére


kismokesz
tag

CL25 hiba

(#63545) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63544) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így semmit nem mond. Csak ez az egy sor van mikor indítod azt az mta telepítőt?

Disztró frissítéssel hogy állsz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63546) kismokesz válasza CPT.Pirk (#63545) üzenetére


kismokesz
tag

Hétfőn érek rá disztrót frissiteni mikor feladj az ablakot azt a kodot ija meg nem tudot elindulni rendesen ujrainditja enyit ir.

(#63547) CPT.Pirk válasza kismokesz (#63546) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majd terminálból indítsd el a wine-t. Az ottani infók amiket írogat kifelé magából, azok alapján lehet rákeresni, hogy miért nem megy a progid.

szerk:
Így kell, abban a mappában ahol a progid van:

wine programneve.exe

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63548) fecus válasza lev258 (#63543) üzenetére


fecus
őstag

A syslogban ez lehet a shutdown és a következő elindulás:
Nov 24 12:06:50 hobbit upsmon[1776]: UPS apc350@localhost on battery
Nov 24 12:06:50 hobbit upsd[1748]: Client upsmon@127.0.0.1 set FSD on UPS [apc350]
Nov 24 12:06:50 hobbit upsmon[1776]: Executing automatic power-fail shutdown
Nov 24 12:06:50 hobbit upsmon[1776]: Auto logout and shutdown proceeding
Nov 24 12:06:55 hobbit systemd[1]: Unmounting /TAROLO...
Nov 24 12:06:55 hobbit rsyslogd: [origin software="rsyslogd" swVersion="8.16.0" x-pid="1117" x-info="http://www.rsyslog.com"] exiting on signal 15.
Nov 24 12:11:03 hobbit rsyslogd: [origin software="rsyslogd" swVersion="8.16.0" x-pid="1112" x-info="http://www.rsyslog.com"] start
Nov 24 12:11:03 hobbit rsyslogd-2222: command 'KLogPermitNonKernelFacility' is currently not permitted - did you already set it via a RainerScript command (v6+ config)? [v8.16.0 try http://www.rsyslog.com/e/2222 ]

Sajnos én nem tudom megmondani, hogy ez szabályos volt-e.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#63549) Frawly válasza csixy (#63536) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, azt értjük, hogy Debian alapú, de azt továbbra is sikeresen titkolod, hogy pontosan milyen WM vagy DE ez. Nagyon valószínű, hogy létezik hozzá tálcaalkalmazás, amit csomagkezelővel felraksz, elindítasz, bekonfigurálsz, aztán utána már perzisztensen mindig be fog töltődni.

A setxkbmap-nak meg lehet adni egy csomó opciót is, melyik hotkeyre váltogasson milyen kiosztásokat, le legyenek-e tiltva a Lock gombok, be legyenek-e kapcsolva, mi legyen a compose hotkey, stb.. Tehát nem csak simán annyit tud, hogy mögéírod, hogy hu.

Nálam Openbox alatt többek között ez volt írva a ~/.config/openbox/autostart fájban
setxkbmap -option grp_led:caps,grp:alt_shift_toggle,caps:none hu,us &
xbindkeys -p &

Az első sorban úgy állítottam be, hogy bal Alt+Shift-re váltson szabvány magyar és amerikai kiosztás között (többet is fel lehet sorolni, nem csak kettőt, az elsőnek szereplő lesz a default), a Caps Lock legyen tiltva (idegesít, ha véletlenül rányomok) és a letiltott Caps Lock leden mutassa, hogy melyik kiosztás aktív (nem világít - hu, ha világít us).

A második sorban meg az xbindkeys Xorg-os keybindek voltak megadva, amik az ~/.xbindkeysrc fájlban voltak konfigurálva:
"pamixer --allow-boost --increase 5"
XF86AudioRaiseVolume
"pamixer --allow-boost --decrease 5"
XF86AudioLowerVolume
"pamixer -t --allow-boost"
XF86AudioMute
"pamixer --source 1 -t"
XF86AudioMicMute
"xbacklight -inc 1"
XF86MonBrightnessUp
"xbacklight -dec 1"
XF86MonBrightnessDown

Ez meg azért kellett, hogy a laptopon lévő spéci billentyűk működjenek, fényerő fel-le, hangerő fel-le, némitás, mikrofonnémítást, stb..

[ Szerkesztve ]

(#63550) Frawly válasza csixy (#63534) üzenetére


Frawly
veterán

Egyébként ezért jók a minimalista disztrók és WM-ek, pl. Arch, Ubuntu/Debian minimal, stb., valami sovány WM-mel (IceWM, i3wm, Openbox, stb.), mert így megtanulod ezeket a dolgokat, hogyan kell konfigurálni, milyen login manager kell, hogy kell tálcázni, kompozitorozni, lokalizációt beállítani, kiosztást, milyen GPU driver kell, milyen hardveres gyorsításos csomag, stb., így a saját disztródat tudod felépíteni belőle, és nem leszel többé a kezdő disztrók megoldásaira szorulva, az alapoktól mindig ki tudod építeni a rendszered testre szabottan, működőre, meg könnyebben javítod, ha a disztróban elx@rtak valami gyári beállítást. Nem kell azzal szívni, hogy disztróhopperkedj, hogy egyiken ez nem megy, a másikon az nem megy, a harmadikon minden megy, de csíkoz (tearing), a negyediken az energiagazdálkodás nem jó, az ötödik jó lenne, de azon meg a téma csúnya.

Plusz ezek a minimalista rendszerek elég gyorsak is, alig pár másodperc alatt bootolnak.

Most Gnome-ot használok, de a következő Arch telepítésnél visszaállok f2fs-ről ext4-re, meg Gnome helyett Sway vagy Waybox megy fel, hogy újra minimalista rendszerem legyen.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.