Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3001) dunc válasza ngabor2 (#3000) üzenetére


dunc
nagyúr

Köszi az infot ,már megoldodott tényleg megy az x86 is az volt a baj,hogy nem állitottam boot a biosba ,csak a gyors boot-ot használtam és így nem volt jó,érdekes xp-t tudok úgy telepietni.
Ha jól értem a wine legális és ingyenes,a másik fízetös,tehát akkor még anyi kérdésem,és kérdésem van :B ,hogy honnan lehet legálisan letölteni linux alkalmazásokat.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#3002) ngabor2 válasza dunc (#3001) üzenetére


ngabor2
nagyúr

első körben a hivatalos repositorykban. a 6.10-es verzió össz-csomaggyűjteménye 15GB, a 7.04-et nem néztem, de biztos, hogy nem kisebb. ha itt nem találod, akkor érdemes keresgetni a google-on, vagy a sf.net-en, esetleg a tucows.org-on.

(#3003) ballington válasza Amper (#2983) üzenetére


ballington
addikt

Lemezkezelésben valóban látja a meghajtókat, de semmit nem tudok velük csinálni, csak a ''Logikai meghajtó törlése'' aktív, az szerintem nem jó. vagy igen?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#3004) bambano válasza ngabor2 (#3000) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Az, hogy a cedega fizetős, szemészeti probléma lesz :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3005) ngabor2 válasza bambano (#3004) üzenetére


ngabor2
nagyúr

[link] eszerint nem szemészeti probléma... vagy van valahol egy link, ahonnan legálisan és ingyenesen letölthető?

egy régebbi verzió asszem letölthető, de az újak már nem. de javíts ki, lehetőleg linkkel, ha tévedek.

(#3006) tzs84 válasza ngabor2 (#3005) üzenetére


tzs84
tag

igen mostmár tényleg tisztázni kéne mert uncsi a téma

cedega binary = fizetős
elvileg lehet terjeszteni ha sikerül a forrásból csomagot csinálni, de nem szeretnék ha ez lenne, mert ők ebből élnek, és akkor megváltoztatják a saját részeik licenszét. :)
gentooból is kiszedették az automatikus fordítását

lehet cvsből fordítani, vagyis próbálkozni, eddig csak azt olvastam hogy nem egyszerű.
meg egy vízjelesképes 14napos próbaváltozat is létezik elvileg

egy guide a cvsből fordításhoz:
[link]

(#3007) bambano válasza ngabor2 (#3005) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

''Your subscription will entitle you to regular Cedega releases and technical support from our TransGaming staff. As a subscriber you will also have access to our discussion forums and the ability to vote on the games and technologies you want us to work on next.'' a linkedről pastézve.
a hangsúly a you will entitle to technical support kifejezésen van.

Ha kicsit kotorászol a webjükön, megmondják, hogyan lehet cvs-ből letölteni és ha guglizás után elolvasod, hogy eggyel régebbi flex-et kell feltenni a debianra, hogy rendesen leforduljon, akkor lefordítani se fekete mágia.

[link]
ez az az oldal, amire a főoldalról a download linkre klikkelve jutottam, lemész a legalájára (egyébként aladdin és lgpl licensze van, ami nem rossz), ráböksz az I agree pontra, és jön egy oldal, ahol részletesen le van írva, hogy kell kiszedni cvs-ből a forráskódot. Oké, nem kezdő linuxos második napi munkája, de nem annyira veszélyes cvs-ből checkoutolni és fordítani.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#3008) zoole79


zoole79
csendes tag

Sziasztok,

teljesen kezdő vagyok, és lenne pár kérdésem. Ma gyaktam le WinXP-ét, és felraktam Suse 10.2-őt. Szép meg jó, de JAVA-t nem tudtam telepíteni. Letöltöttem vmi bin kiterjesztésű fájlt, de nem tudok mit kezdeni vele ?! Második kérdés: feliratos divx-et hogyan tudok nézni??? Mplayer van, de nem akarja a feliratot kitenni :(( Harmadik kérdés: deamon tool-nak van linux-os megfelelője (virtuális cd/dvd meghajtó).

Ha ezek első kőrben megoldódnának biztosan maradna a Linux a gépen :)

Köszönöm előre is mindenkinek a segítségét!!!!

(#3009) ngabor2 válasza zoole79 (#3008) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Letöltöttem vmi bin kiterjesztésű fájlt, de nem tudok mit kezdeni vele ?!

valszeg Suse esetén is van előre lefordított, telepíthető Sun Java csomag. inkább azt kellene feltenni.

feliratos divx-et hogyan tudok nézni??? Mplayer van, de nem akarja a feliratot kitenni

felirat-fontok fenn vannak? a köv. [link]ről elindulva megtalálod a letöltések között a fontokat, és mellettük a readme-t.

deamon tool-nak van linux-os megfelelője

root-ként: mount /image/elérési/útja /csatolási/pont -o loop -t iso9660

tapasztalatom szerint ubuntuban többen tudnának/tudnánk segíteni, egy kicsive lszabadabban fejlődik, mint a suse. persze azzal sincs gond.

(#3010) korcsi


korcsi
veterán

Sziasztok!

Ubuntu 7.04-en akartam a realtek alaplapi hangcucc driverét felrakni (hátha jobban kezeli az spdif-et) de elakad telepítés közben mert nem találja a hangcuccot.

Persze azzal kezdi a telepítő hogy töröl minden hang modult.

Így most nincs hang.

Megoldható, hogy visszarakjam a ''gyári'' modulokat.

lsmod-ba egy modul van ami audio cuccra utal - soundcore.

Lspci-ba látszik az audio vezérlő.

Válaszokat előre is köszi

u.i.: Hogy tudom megoldani, hogyha van install a telepítőben, hogy az install fájl tartalma (parancsok) meg a kimenet is egy fájlba kerüljön, időrendben? Hogy be tudjam azonosítani fordítás közben a hibát.

[Szerkesztve]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3011) ngabor2 válasza korcsi (#3010) üzenetére


ngabor2
nagyúr

sudo /etc/init.d/alsa-utils stop
sudo /etc/init.d/alsa-utils start

(a reboot nem mindig ugyan azt az eredményt adja, holott elvileg ugyan ezt csinálja...)
esetleg sudo apt-get install alsa-tools-gui, hátha ezzel egyszerűbb beállítani.

amúgy milyen drivert akartál feltenni? az lspci kimenetének a hagkártyás sorát is mellékeld, hadd lássuk.

parancs 2>&1 > textfile
asszem ezt keresed.

(#3012) korcsi válasza ngabor2 (#3011) üzenetére


korcsi
veterán

Hali!

[link] a linuxosok közül az alsót és a felsőt próbáltam felrakni. De egyik sem hozza létre a modulokat amit be akar tölteni.

we@ubuntu:~/Desktop/realtek-linux-audiopack-3.5-6$ sudo /etc/init.d/alsa-utils stop
* Shutting down ALSA... [ OK ]
we@ubuntu:~/Desktop/realtek-linux-audiopack-3.5-6$ sudo /etc/init.d/alsa-utils start
* Setting up ALSA... [ OK ]
we@ubuntu:~/Desktop/realtek-linux-audiopack-3.5-6$

Majd hangerő szabályzó ikonjára kattintva : ''Nem találhatók hangerőszabályzó GStreamer bővítmények és/vagy eszközök.''

alsa-utils-gui újratelepítése után, dettó...

lspci:
we@ubuntu:~/Desktop/realtek-linux-audiopack-3.5-6$ lspci | grep Audio
00:06.1 Audio device: nVidia Corporation MCP55 High Definition Audio (rev a2)

lsmod:
we@ubuntu:~/Desktop/realtek-linux-audiopack-3.5-6$ lsmod | grep sound
soundcore 8672 0

Kösz a segítséget, akkor se adom fel :) csak találok vmi megoldást.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3013) ngabor2 válasza korcsi (#3012) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Nem találhatók hangerőszabályzó GStreamer bővítmények és/vagy eszközök

ezexerint a gstreamer környékén lesz a ''hiba''.

lsmod | grep snd

ez írja ki az alsa modulokat. ha minden igaz, akkor az snd_intel8x0 kell hozzá, legalábbis nekem azzal megy (A64-em van, mégis inteles driver kell a hanghoz... nf3 chipset)

apt-get install gstreamer0.8-plugins-multiverse
csak felrakja azt a plugint is... :D
amúgy az apt-cache search gstream igen hosszú listát dob ki.

mással se megy a lejátszás/hangerőszabályozás? pl. aumix (ha nincs genn: apt-get install aumix)? xmms tud mp3-t lejátszani? ha nem, liblame0 feltelepítése után? ezeknek nem kell a gstreamer tudtommal. csak hogy lássuk, életre lehet-e kelteni a hangot kernel szinten.

(#3014) korcsi válasza ngabor2 (#3013) üzenetére


korcsi
veterán

lsmod | grep snd: semmi

gstreamer0.10-plugins-bad-multiverse
gstreamer0.10-plugins-good

Meg felraktam ezt is : gstreamer0.8-plugins-multiverse

De nem segített...

Help plíz komplett hangcucc újratelepítés

Előre is köszi!

szerk: ez a komplett hibaüzi: ''A hangerőszabályzó nem talált egyetlen szabályozható elemet és/vagy eszközt sem. Ez vagy azt jelenti, hogy nincsenek telepítve a megfelelő GStreamer bővítmények, vagy azt, hogy nincs egy beállított hangkártyája sem.

Eltávolíthatja a hangerőszabályzót a panelról a hangszóróikon felugró menüjének ''Eltávolítás a panelról'' pontját.''


[Szerkesztve]

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3015) korcsi válasza korcsi (#3014) üzenetére


korcsi
veterán

Ja és Debian alatt lefordult a realtek driver miután telepítettem a build-essentialt, meg headers-t meg ilyesmit.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3016) korcsi


korcsi
veterán

A másik dolog, hogy letöltöttem több alsa drivert is, és nem fut le a telepítő a ./configure hiba nélkül lemegy a make viszont egy csomó mindenre panaszkodik, mintha szintaktikai hibák lennének benne :( ...
Ubuntu 7.04 alatt nincs gond a gcc-vel esetleg?

Gáz hogy semmi nem megy és nem is igen értem a dolgot, kb ez a negyedik linux installom (kb 3 hét alatt) :) , megfogadtam hogy nem telepítem újra. Csak meg ehet oldani vhogy.





referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3017) ngabor2 válasza korcsi (#3016) üzenetére


ngabor2
nagyúr

az a furcsa, hogy semmi hangmodul nincs betöltve nálad. most elkezdhetném, hogy modprobe snd_intel8x0, de nem túl nagy esélyt adok neki, hogy lenne értelmes hatása. ha telepítéskor nem ismerte fel, akkor valahol máshol van a bibi.

ubuntu esetén a gcc-nek mindjárt 3, vagy 4 verzióját lehet választani :Y némelyikkel az egyik progi fordul, mással a másik. nekem se tetszik, pl. a hálókártya modulját se sikerült újrafordítani (deb, ill 6.10 alatt ment). a jelenleg meglevő modulokkal kellene zöldágyra vergődni.

dmesg-ben valami nincs a hangkártyáról?

egyszerűen dmesg a parancs, de jó eséllyel igen hosszú szöveget fog kiírni, ezért irányítsd át egy file-ba, és abban nézelődj. hátha látsz valami érdekeset, és akkor egyszerűbb.

(#3018) ftc


ftc
nagyúr

Lehet ,hogy rosz helyen járok(de mind1)

Eddig Mandriva féle Linuxot használtam..szeretnék áttérni nyomtató felismerés végett egy másik disztribre....MAndriva azt mondja ismeri nyomtatóm,de nem hajlandó működni vele..bármit is tettem vele....2007-s Mandriról lenne szó.....ezt a problémám megoldhatja pl a 2007 spring pack?

(#3019) korcsi válasza korcsi (#3015) üzenetére


korcsi
veterán

Megoldottam, újratettem a linux kernel imidzset, és így egyből jó lett.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3020) Sianis válasza ftc (#3018) üzenetére


Sianis
addikt

Inkább azt mond, hogy milyen nyomtatód van! ;]

Sianis

(#3021) ftc válasza Sianis (#3020) üzenetére


ftc
nagyúr

Canon MP150

felismeri ,de utánna a kezelőben csak epsonnak ismeri fel....

és tegnap vettem észre...valamiért búg a hang...uj alaplap után...

(#3022) Claudius


Claudius
tag

Azt szeretném megkérdezni, hogy kezdőként mik azok a dolgok amelyeket mindenképp el kell sajátítani /meg kell tanulni ahhoz/, hogy egy normál szinten elboldoguljunk a linux-al
Telepítettem két gépre linuxot debian 4.0 etch és ubuntu 7.04 ez fórumos és netes segítséggel ment, kézi particionálás, grub, net beállítás elég jól ment.
Hogyan tovább mit kell ezekután tanulmányozni és honnan / net, könyv, stb / szerintetek tapasztalatból mi a legjárhatóbb út. Cél: szeretnék eljutni addig, hogy hálózatban működő gépkhez net szervert és mail szervert be tudjak állítani.
Normál napi használatra levelezés, net, szövegszerkesztés, táblázat kezelés open office-al megy, de gondolom ez szinte senkinek nem okozott nagyobb problémát.
Várom mindenki tanácsát aki ezt az utat végigjárta kinek mi a tapasztalata mi segített a legtöbbet és mi a legfontosabb.
Mindenki támogató segítségét előre is köszönöm.

(#3023) ngabor2 válasza Claudius (#3022) üzenetére


ngabor2
nagyúr

legközelebbi barátod a /usr/share/doc könyvtár tartalam lesz, olvass minél több, az adott témához tartozó howto-t. néha száraz olvasmány, de megéri, igen sok kérdésedre választ kapsz belőlük. amikre nem, arra próbálj meg rákeresni vagy nagyobb levlisták archívumában, vagy a google-n. ha nem találsz megfelelő választ, akkor még mindig itt van akár ez, akár más, spécibb fórum. másnak is így megy, nekem is, pedig már lassan 10 éve linuxozok...

nálam általában így mennek/mentek a dolgok: ha megvan, hogy nilyen progival kell valamit dolgozni, akkor man programnév. ha nem elég részletes, akkor a /usr/share/doc kt-ban utánanézek, hátha...

ha csak a téma adott, akkor /usr/share/doc/HOWTO, és keresek, hátha van róla leírás.

(#3024) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

sziasztok!

az lenne a kérdésem h egy 700 mhz-es 80 mb rammal rendelkező gépre milyen lnuxot lehetne rakni! mert sajnos a legtöbb /suse 10,uhu 2.0, ubuntu 6.xx/ nem valami jól fut rajta! sőt valamelyik fel sem akar menni mert kevés a memem! szóval érdeklődnék h ki mit ajánlana erre a gépre! teljsen mind1 h milyen diszt.! csak linux legyen és persze beszerezhető a neten! :R

speeedfire

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#3025) Claudius válasza ngabor2 (#3023) üzenetére


Claudius
tag

Köszönöm, minjárt van egy következő kérdésem, sem az ubuntuban sem a debianban lévő böngészőben nem működik a sun-java.
Olvastam arról, hogy a firefox könyvtárába be kell egy javas pugint symlinkelni, ezt
hogy kell csinálni?
Másik kérdésem, ha a sun-java bin csomagban van hogyan telepítem debianra, találtam erre is forrásokat csak nem teljesen egyértelmű számomra, mert még ilyet sohasem csináltam.
Köszönöm

(#3026) Lortech válasza Claudius (#3025) üzenetére


Lortech
addikt

Fel kell rakni a megfelelő csomagokat, és az megcsinálja magának. Én nem csináltam semmi extrát, csak felraktam synapticcal a java-t ubuntura, és megy a firefoxban. Hogy pontosan melyik csomi teszi lehetővé, azt passzolom, de szerintem egy sun-j2re1.4, vagy 1.5, 5.0,6.0 megteszi.
Ismerkedj meg szerintem közelebbről az aptvel, aptitude-dal, synaptickal. A másik kérdést nem tudom, de apt-cache search sun-java, vagy apt-get install sun-java után két tab megnyomása kilistázza neked a lehetséges neveket, te pedig kiválaszthatod, mit szeretnél felrakni, és akkor pl: apt-get install sun-java6-bin. Kevés olyan általános eset van amikor kézzel kell felrakni valamit.

#3016- én telepítettem nulláról alsa-t, és működött 7.04-en. Szintén realtek (850) és intel8x0. (ez alapján csináltam [link])

Thank you to god for making me an atheist

(#3027) Claudius válasza Lortech (#3026) üzenetére


Claudius
tag

Köszönöm válaszod, ubuntuban feltettem a synapticcal, de a firefoxban a www.teletext.hu oldalt megszeretném nyitni és azt írja, hogy le kell töltenem a javat, hogy működjön.
Ha megnézem a java -version-t kiírja, hogy van java.
A debianba igaz én nem telepítettem sun-javat, de a java -versionra ott kiírja, hogy 1.4.2 ezt úgy értelmezem, hogy van java? A debianba a böngészőbe beírom a www.teletext.hu és ott is hiányolja a javat.
Mit tudok tenni?

(#3028) Lortech válasza Claudius (#3027) üzenetére


Lortech
addikt

Nekem a fejlesztői környezetek és a programozás miatt fel van rakja elég sok minden java, sokféle verzió, j2se jre, jdk-k és libek sokasága. Van egy ilyen, hogy sun-java6-plugin (és előző verziói), elvileg ez hivatott a böngészőkbe beépülni, viszont ez nekem nincs fent, és mégis megy. Firefoxba ha beírod címként, hogy about:plugins, akkor kidobja, hogy milyen verziót használ, nálam ez a Java(TM) Plug-in Blackdown-1.4.2-02, amit a j2re1.4 csomag tartalmaz. De ezzel is mennie kell: sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin sun-java6-fonts, vagy lásd Sianis cikkét: [link], ott azt írja, hogy sudo apt-get install -y flashplugin-nonfree sun-java6-plugin (ebben már a flash is benne).

[Szerkesztve]

Thank you to god for making me an atheist

(#3029) Claudius válasza Lortech (#3028) üzenetére


Claudius
tag

Köszönöm megnézem nálam mi a helyzet, te egy úr vagy nagyon köszönöm.

(#3030) ngabor2 válasza Claudius (#3025) üzenetére


ngabor2
nagyúr

otthon le van mentve egy link, amin leírják, hogyan lehet debian alá a java csomagot elkészíteni.

asszem java-package a csomag neve, ezt kell feltenni. le kell tölteni a sun oldaláról a legfrissebb java jre-t, az önkicsomagolós változatot (.sh), majd fakeroot make-jpkg java-csomag-neve.sh
ez megcsinálja a debet, amit telepíteni kell. fontos, hogy a make-jpkg root-ként NEM fut, biztonsági okokból.

ez asszem minden symlinket megcsinál, ami kellhet.

(#3031) Claudius válasza ngabor2 (#3030) üzenetére


Claudius
tag

Az előbb említetteket amit a kollégák ajánlottak ubuntuba megtettem és még mindig nem működik. Amit a debianról írtál nagyon hasznos számomra mert ezzel is bajom van.
A java letöltési oldalán rpm csomag és egy bin csomag töltheő le az általad említett .sh hol található?
Az az igazság, hogy próbáltam az apt-get insall sun-java6-jre megoldást, de kiírja, hogy nincs ilyen csomag a synaptic csomagkezelőben sincs sun-java.
Nem tudom, hogy csak nekem van ilyen problámam vagy én vagyok egyszerű pedig próbálkozom és nem megy.
Ahogy szokták mondani tanulópénzt meg kell fizetni.
Köszönök minden segítséget.

(#3032) ngabor2 válasza Claudius (#3031) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no, itt is van: [link]

[link] innen meg a jre-t tudod kiválogatni.

a debianban jogi okok miatt nincs benne, de mint látható, kis csellel egyszerűen és szabályosan megoldható.

(#3033) Claudius válasza ngabor2 (#3032) üzenetére


Claudius
tag

Köszönöm a segítséget megpróbálom bealkalmazni.

(#3034) ngabor2


ngabor2
nagyúr

kopete 0.12.4

hol lehet beállítani, hogy a csevegéseket automatikusan elmentse? a korábbiaknál valahol be lehetett állítani, de most hiába túrom a beállításokat, nem találom.

(#3035) Prego


Prego
senior tag

Először letöltésvezérlővel, majd nélküle próbáltam letölteni:
uhu-linux-2.0-dvd.sfv:
Rossz CRC: uhu-linux-2.0-dvd.iso

Hiba: 1
Rendben: 0, Nincs meg: 0, Olvasási hiba: 0, Hibás ellenőrzőszám: 1
nem lehet a gépemben a hiba, mert az openSUSE és az ubuntu lejött :(
Van valakinek valami ötlete?

Aki másnak vermet ás az a Stack Pointer

(#3036) yakuza.tora


yakuza.tora
addikt

Hali!

Win XP-m van a gépen, de erősen gondolkodom rajta, hogy Linuxra cseréljem. Azonban teljesen kezdő vagyok témában. A lehető legkönnyebben telepíthető magyar nyelvű verzióval szeretném kezdeni... :DDD
Ha ebben tudna valaki segíteni, azt tisztelettel megköszönném! :R

Alléz Olympique de Marseille!

(#3037) doc válasza yakuza.tora (#3036) üzenetére


doc
nagyúr

mostanában nagyon sztárolják az Ubuntut-nem ok nélkül.
szerintem próbáld ki, a bootképernyőn már átállíthatod magyarra, onnantól csak figyelmesen el kell olvasni amit kiír, és nem lesz gondod
ha nem vagy biztos magadban, még a telepítés előtt csinálj neki egy üres partíciót (pontosabban kettőt, egyet a rendszernek, 4-5 GB elég, meg egyet swap-nek, mondjuk 512MB már bőven jó)

(#3038) yakuza.tora válasza doc (#3037) üzenetére


yakuza.tora
addikt

Köszi a gyors segítséget! Arra gondoltam, hogy holnap veszek egy új vinyót - Samsung SataII - és arra telepítem fel. Így ha esetleg valami nem sikerülne, akkor sincs gond. (egyébként ettől függetlenül is vennék egy új hdd-t)
Abban még tudnál nekem segíteni, hogy milyen az MSN-hez, Skype-hoz és Photoshophoz hasonló progik vannak Linuxhoz? :R

Alléz Olympique de Marseille!

(#3039) doc válasza yakuza.tora (#3038) üzenetére


doc
nagyúr

MSN-re: GAIM (illetve most már más a neve, de meg nem mondom mi :D)
Skype-ra: Skype
Photoshop-ra: GIMP (kezeli a psd-ket)

(#3040) tzs84 válasza doc (#3039) üzenetére


tzs84
tag

pidgin az új neve
lehet hogy még nincs a hivatalos repokban, addig gaim-ként tudod telepíteni

(#3041) yakuza.tora


yakuza.tora
addikt

OK. Köszi mindenkinek! Jegyzeteltem és amint meglesz a vinyóm, nekilátok. Valószínű, hogy fogok még segítséget kérni... :DDD

Alléz Olympique de Marseille!

(#3042) doc válasza yakuza.tora (#3041) üzenetére


doc
nagyúr

gyere csak, azért van a totyik :DD

(#3043) Claudius válasza ngabor2 (#3032) üzenetére


Claudius
tag

Sikerült a sun-java telepítése, csak az 1.5 java működik debian alatt a legújabb verzió telepítése nem sikerült.
Megmondom őszintén elég nehezen jöttem rá, hogy kell csinálni, de aztán működött a dolog.
Mégegyszer köszönöm a segítségedet.
Legközelebb ha problémám akad újra jelentkezem, rentgeteg dolgot kell még elsajátítanom. Most olvastam Marcel Gagne Linux rendszerfelügyelet című könyvét, azt hiszem mégegyszer el kell olvasnom. Van szerinted, olyan alapmű amit még feltétlenül tanulmányoznom kéne.

(#3044) F.B.I.


F.B.I.
veterán

Üdvözletem az uraknak! :R :Y

Ma sikeresen telepítettem életem első linuxát az UHU 2.0-a személyében.A telepítés sikeresen lezajlott nincs gondom vele, magamtól próbálok rájönni amire tudok...de volna 1-2 kérdésem:
-hol találok total commander szerű progit
-a laptopom 1280x800-as felbontású Ati x300 van benne de csak 1024x768 vagy attól kisebb választható, eznen hol-,hogyan tudnék vátoztatni
-van-e olyan program, amivel routeren keresztül az XP-s gépemről az adatokat átudom lőni ( total com.-ban ez megy )?

A segítő válaszokat előre is köszönöm! :R :R

Tisztelettel:egy full kezdő. :DDD :R

Senki nem képes mindenre, de mindenki képes valamire! Segítő válaszokat köszönöm!

(#3045) ngabor2 válasza F.B.I. (#3044) üzenetére


ngabor2
nagyúr

- total commander szerűség: krusader. valszeg van uhu alá is, bár azzal nagyon rég foglalkoztam (akkor se igazán nyerte el a tetszésemet...)
- fglrx driver kell neked, hogy uhu alatt ez hol és hogyan van, azt hirtelen passzolom. régebben nem lehetett egyszerű apt-gettel feltenni, egy ideje fel lehet.
- adatokat legegyszerűbben (?) ftp-vel tudod áthúzni. vagy sambával, de annak a beállítása egy kicsit macerásabb.

(#3046) Suba22


Suba22
csendes tag

hy!
valaki help hogy a ménkübe formazok lemezt (floppy-t)
meg hozok létre txt-fajlt

(#3047) doc válasza Suba22 (#3046) üzenetére


doc
nagyúr

formázás: fdformat, mformat vagy csak simán mkfs.msdos /dev/fda

szövegfile létrehozása: mondjuk szövegszerkesztővel?

(#3048) ngabor2 válasza Suba22 (#3046) üzenetére


ngabor2
nagyúr

formázni csak root-ként tudsz, mkfs.msdos /dev/fda, ahogy doc is írta.

txt file-t létrehozni pedig többféleképpen lehet:
- touch filenév: ez csak létrehozza a file-t, tetszőleges szövegszerkesztővel lehet utána benne ügyködni
- kedvenc szövegszerkesztődben megírod a szöveget, és mented.
van több is, de azok már inkább finomságok, imho egyelőre nincs rájuk szükséged.

(#3049) Claudius


Claudius
tag

Segítséget szeretnék kérni akövetkező ügyben telepítettem debianban a synaptic csomagkezelővel az mplayer-t, hogy lehet a kezelőfelületén a magyar nyelvet beállítani.
Köszönöm

(#3050) ngabor2 válasza Claudius (#3049) üzenetére


ngabor2
nagyúr

rossz hírem van: sehogy. az fordításkor kerül bele.

viszont nem (túl) bonyolult deb csomagot csinálni belőle, amit utána fel tudsz rakni szabályosan. valahova már itt is leírtam, vagy a deb, vagy az ubuntu topikban, ha nem találod, beírom megint.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.