Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49001) mrhitoshi válasza Vladi (#49000) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Van, de mivel laptopról van szó, igy behatároltak a lehetőségeim. Ahol lenne 10 GB szabad hely, arra nem szeretnék op. rendszer felrakni, mert ott fontos adatokat tárolok, aminek nem örülnék, ha elvesznének valami miatt. :)
De ha van valami ötlet, szívesen fogadom.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#49002) Rimuru válasza mrhitoshi (#49001) üzenetére


Rimuru
veterán

En is birtam 30GB helyet szoritani a winnek, ez pedig csak a harmada lenne. :P
C#-nak mi koze C-hez, a nev hasonlosagon kivul? ;]

Amugy a kulso lemezes bootot is ugyan ugy kell majd megcsinalni mint egy pen-t. Inkabb arrol meselj hogy mivel probalkoztal, EFI/Legacy boot, milyen disztro, milyen telepito stb. :)

SD kartyara visszaterve, nekem a noti kartyaolvasojaval nem lehet bootolni rola (de van olyan aminek ez is megy), viszont USB-s olvasoval nem sok gondnak kell lenni, vagy tenyleg kiveteles eset.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#49003) #21078528 válasza mrhitoshi (#49001) üzenetére


#21078528
törölt tag

VirtulaBox...

(#49004) Cathfaern válasza mrhitoshi (#48999) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Teljesen jól működik, én egy időben így használtam (Gentoo-t, de ez nem oszt-szoroz). A vicces az volt amikor véletlenül lehúztam a külső vinyót, az oprendszer nem szállt el, csak valamiért nem tudtam megnyitni új programokat... :D

(#49005) FF23 válasza mrhitoshi (#48999) üzenetére


FF23
senior tag

A külső merevlemezes módszerrel mennyire működik jól az egész ?

Teljesen. Még az adataimnál lévő tizenéves konfiggal sincs gond egy külső 2,5-ös, usb2.0-val.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#49006) mrhitoshi válasza Rimuru (#49002) üzenetére


mrhitoshi
veterán

C#-nak annyi, hogy semmi. :D Azért használok C#-ot, mert RPI-hez baromi pofás programokat lehet vele készíteni. Másrészről viszont a C-t helyettesíteni akarom a C++-al.
Próbálkozni az Ubuntuval próbálkoztam, és legacy boot-t mindent próbáltam, amit a lapos megengedett. Sajnos azt kellett magamnak beismernem, hogy nagyon buta a BIOS-a. ASUS G56JK.
Az USB olvasóval sem ment, és ez az a pont, amit nem értek. :F

(#49003) berus.berus : Na ez az ami kizárt dolog. Kipróbáltam, és számomra lassú volt, pedig adtam 2GB RAM-ot neki, amiből viszont nincs végtelen a laptopban. 8GB van összesen.

Egyébként köszönöm a segítséget. Valószínűleg egy külső HDD lesz.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#49007) Nagytoll


Nagytoll
senior tag

Hello! Xamppot szeretném futtatni az asztalról valahogy. Van a /opt/lampp/ helyen egy manager-linux-64.run fájl amit csak sudoval tudok futtatni, ezt akarom valahogy az asztalra varázsolni úgy hogy ne kelljen neki mindig sudo. Ha linket csinálok és a linket futtatom nem történik semmi, ez az egyik problémám. Tudnám terminálból is futtatni a xamppot, de ez a .run file egy gui-t ad, amit jobban szeretek

(#49008) Nagytoll válasza Nagytoll (#49007) üzenetére


Nagytoll
senior tag

Ok, megoldva. Az baj, hogy gksu-t használtam? Pár hsz-szel ezelőtt olvastam, hogy az nem jó?(fogalmam sincs)

(#49009) ubyegon2 válasza Nagytoll (#49008) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(fogalmam sincs)

Ha nem ismered a su és a gksu közti különbséget, de nincs kedved olvasgatni az Összefoglalót sem, pedig az alábbi link is benne van:

Linux tippek, magyarázatok, kezdőknek

Kíváncsiságból kérdezném, hogy szerinted kiknek írták az Összefoglalót ebben a topikban? :Y

[ Szerkesztve ]

(#49010) King Unique válasza mrhitoshi (#49006) üzenetére


King Unique
titán

Hát pedig Legacy mód esetén a Windows - Linux dual-boot általában sima ügy és akár még ezt is meg lehet próbálni. Ellenben az UEFI boot jól meg tudja szívatni az embert, illetve ott az előbbi megoldás sem használható...

A külső HDD-re történő telepítés kb. ugyanaz, mint amit a pendrive-nál linkeltem. Illetve egy merevlemez eleve jobban bírja a sok írást, mint egy flash meghajtó és ezért az Ext4 sem probléma neki hosszabb távon. Viszont, ha gyorsaságot akarsz, akkor egy 7200-as típus előnyösebb, vagy legjobb lenne ilyen célra egy külső SSD-t használni. Erről nemrég írtam egy másik topikban.

[ Szerkesztve ]

(#49011) Rimuru válasza mrhitoshi (#49006) üzenetére


Rimuru
veterán

Arrol az USB olvasorol tudsz bootlni pl egy live rendszert (vagy akar win telepitot)? Ha az se megy akkor biztos hogy ez lesz a ludas, valsz a BIOS nem kezeli le normalisan.

A C/C#-ot azert kerdeztem igy mert nekem az jon le mintha azt hinned hogy C-ben programoznal, kozben pedig nagyon tavol vagy tole a C# miatt. :)
Viszont akkor mono-t hasznalsz.

Vigyázat, csalok!

(#49012) FF23 válasza FF23 (#49005) üzenetére


FF23
senior tag

Erről a konfigomról jut eszembe, hogy az agp-s HD 3850-re nincs driver(?), mert nem jelöl semmit az illesztö keresőben.
Amúgy nincs vele gond, a Kodival megy a live stream tévé is, de így nem tudom milyen lejátszási módokat támogat a vga.

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#49013) Lathronos válasza FF23 (#49012) üzenetére


Lathronos
őstag

Van hozzá driver, nyílt amit most is használsz és alapértelmezetten a rendszerrel automatikusan települt. Mivel az AMD már rég nem támogatja saját driver-rel a 3850-et, így nem is találsz hozzá zártat az illesztőprogram kezelőben.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#49024) zenwalk


zenwalk
senior tag

Sziasztok
A külső hdd pár másodpercenként felpörög, egész nap ezt csinálja, valamint 3,5-4 gigánál nagyobb fájlokat nem tudok rámásolni se smb megosztással wines gépről, se transmission letöltéssel, mert a másolás/letöltés vége felé kifagy az egész hdd.

fstab:
UUID=fe85c5ea-df8a-4c47-a89e-e28ece48f047 /mnt/hdd ext4 defaults,noatime 0 1

Mi lehet a gond?

(#49025) CPT.Pirk válasza zenwalk (#49024) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

HW hiba lesz ez. Vagy a vinyó döglődik, ezt pl. hdsentinel megmondja, vagy a kábellel / csatlakozóval lesz gond. Esetleg még a Sata ->Usb illesztő vacakolhat.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49026) lev258 válasza zenwalk (#49024) üzenetére


lev258
veterán

Lehet futtatni egy fsck-t is, fájlrendszer hiba esetén.
Külső HDD-knél a S.M.A.R.T. nem mindig elérhető, próbálkozni azért lehet azzal is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49027) szuszinho


szuszinho
őstag

Sziasztok,

"WARNING: You dont have the full kernel source installed."

A "sudo apt-get install linux-source" parancsot már lefuttattam.

Mi kell még, hogy ne kapjam ezt az üzenetet?

(#49028) cigam válasza Rimuru (#49002) üzenetére


cigam
félisten

Nem jellemő, hogy SD kártyáról lehet bootolni. Egyrészt ezek a mezei vickek vackok pár hét /hónap alatt feladják a küzdelmet. Nincs semmi cellavédelem bennük, mint pl. az SSD-kben. Persze léteznek ipari kivitelü kártyák amiket erre terveztek.
A másik bökkenő, hogy nem "mass storage device"-ként mutatkoznak be, hanem card readerként. Vagyis eleve kiesnek a BIOS által kezelt bootolható eszközök listájából:
lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 007 Device 003: ID 0b97:7772 O2 Micro, Inc. OZ776 CCID Smartcard Reader
Bus 007 Device 002: ID 0b97:7761 O2 Micro, Inc. Oz776 1.1 Hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 004: ID 04e8:1f05 Samsung Electronics Co., Ltd S2 Portable [JMicron] (500GB)
Bus 001 Device 003: ID 413c:0058 Dell Computer Corp. Port Replicator
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 413c:8140 Dell Computer Corp. Wireless 360 Bluetooth
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#49029) lev258 válasza szuszinho (#49027) üzenetére


lev258
veterán

Én inkább azt kérdezném, hogy jutottál idáig.
[link]

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#49030) CPT.Pirk válasza szuszinho (#49027) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit szeretnél csinálni? Gondolom fordítanál valamit, ahhoz szokott kelleni a linux-headers csomag is, amit írtál az viszont nem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49031) szuszinho válasza CPT.Pirk (#49030) üzenetére


szuszinho
őstag

Media_buildet fordítanék, az dobja fel a hibát.

(#49032) CPT.Pirk válasza szuszinho (#49031) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, ez már nem tűnik a kezdő szintnek. :N Nincs ott valami readme file, amiben leírják mit kell felrakni és hogyan kell fordítani?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49033) szuszinho válasza CPT.Pirk (#49032) üzenetére


szuszinho
őstag

Eddig sosem volt problémám vele, azonban egy ideje nem működött (dvb-tuner), és ma volt vele időm foglalkozni. Arra gyanakszom, hogy esetleg egy dist-upgrade miatt szállhatott el.
Magasabb kernelekben alapból támogatott a tuner, viszont a 3.13 feletti kerneleket a processzorom nem szeretni (J1900).

Na most lett egy ubuntu-trusty könyvtáram. Mi a következő lépés?

[ Szerkesztve ]

(#49035) szuszinho


szuszinho
őstag

Fordítottam, telepítettem, rá is ment pár óra, és nem jártam sikerrel, nem tudom a media_build-et telepíteni.

Kénytelen vagyok magasabb kernelt feltenni. Kernel patchelésben tudtok segíteni?

(#49036) CPT.Pirk válasza szuszinho (#49035) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A másik Linuxos topicban kérdezz rá.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49037) mefistofeles

Skacok!

Olyan problémám lenne, hogy adott ugye egy 64 gb-os SSD amin egy Linux Mint 18 cinnamon csücsül, illetve van egy 320 Gb-os merevlemez csatolva. Ezt a merevlemezt szerettem volna zsugorítani Gparted progival de nem sikerült. Leválasztottam a meghajtót de hiába jelöltem ki a zsugorítandó felületet elkezdte volna a műveletet de errorral kilépett. (mindjárt újra megcsinálom, hogy pontosan mit ír ki......)
Addig is van valami tippetek mi lehet a problem?

a hibaüzi:
GParted 0.25.0 --enable-libparted-dmraid --enable-online-resize

Libparted 3.2
/dev/sdb1 mozgatása jobbra és zsugorítása (298.09 GiB → 186.01 GiB) 00:00:00 ( HIBA )

/dev/sdb1 kalibrálása 00:00:00 ( SIKER )

útvonal: /dev/sdb1 (partíció)
kezdet: 2048
vég: 625139711
méret: 625137664 (298.09 GiB)
/dev/sdb1 fájlrendszerhibáinak keresése és azok javítása (ha lehetséges) 00:00:00 ( HIBA )

e2fsck -f -y -v -C 0 /dev/sdb1 00:00:00 ( HIBA )

e2fsck 1.42.13 (17-May-2015)
/dev/sdb1 nem támogatott jellemzőkkel rendelkezik: metadata_csum
e2fsck: Szerezze be az e2fsck újabb verzióját!

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49038) mefistofeles

A dolog azért is tűnik érdekesnek mert ami infót találtam az e2fsck ról aszerint kimondottan ext2 fájlrendszerek ellenőrzésére szolgál. Nos a merevlemezem ext4-es és úgy alapból nincs a gépen ext2 fájlrendszer.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49039) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#49037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Merevlemezt csak satuval lehet zsugorítani. :P

Mi történik, ha futtatsz egy fsck.ext4-et?

# fsck.ext4 /dev/sdb1

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49040) sg22 válasza mefistofeles (#49038) üzenetére


sg22
senior tag

a helyedben command line-bol csinalnam, ezek a toolok vagy mukodnek vagy nem. googlezz ra, talalsz egy halom leirast

what should I do about this?!

(#49041) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#49039) üzenetére

Előtte nem kellene leválasztani a meghajtót?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49042) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#49039) üzenetére

Ha csatolva van a meghajtó akkor kapok egy kemény figyelmeztetést, hogy
"FIGYELEM!!! A fájlrendszer csatolva van. Ha folytatja, azzal
***SÚLYOS*** fájlrendszer-károsodást ***FOG*** okozni!"

szóval inkább nem folytattam. (erről olvastam is)
ha meg nincs csatolva akkor
"fsck.ext4: Engedély megtagadva a(z) /dev/sdb1 megnyitására tett kísérlet közben
r/w hozzáféréssel kell rendelkeznie a fájlrendszerhez, vagy root jogokkal"

Nem tudom a másodikat jól értelmezem e, de sudo előtaggal nem lenne oké?

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49043) #21078528 válasza mefistofeles (#49042) üzenetére


#21078528
törölt tag

De OK lehet...
Minden esetre az ilyen akciókat érdemesebb vmi live rendszer alól csinálni, pl. praktikusan a kis kedvencem, a GParted Live alól.

(#49044) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#49042) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Bemész a gpartedbe, ott lecsatolod a partíciót a jobb gomobos menüből. Kilépsz belőle, majd kiadod az fsck-s parancsot. Most h. sudo kell-e hozzá, azt majd mondja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#49045) Apollyon válasza #21078528 (#49043) üzenetére


Apollyon
Korrektor

+1, egyetértek, Gparted live USB alól sokkal valószínűbb a siker, mint a különféle disztrókhoz szállított egyéb verziókkal. Ubuntu alól pl. kifejezetten bugos volt.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#49046) mefistofeles

Skacok!
Közben eléggé megváltozott a helyzet. A nejemnek letérdelt a notebookja szóval kénytelen vagyok egy dual rendszert összehozni.
A HDD-re megy a windows, aztán az ssd-re a linux Mint. A kérdésem az lenne, hogy hova kell raknom a grub-ot, hogy lássa a windowst? Vagy utólag kell szerkeszteni?
A két külön meghajtó miatt gondolom....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49047) Rimuru válasza mefistofeles (#49046) üzenetére


Rimuru
veterán

Normal esetben megtalja magatol, az SSD-re rakd.
Amugy nem az SSD van most is a linux? Mert az jott le hogy ezt is ujratelepitened, de akkor felesleges. Annyit tegyel meg hogy amig win-t telepited huzd ki az SSD-t, veletlen se ganyoljon oda semmit.

A jelenlegi rendszeren pedig annyi kell valtoztatni ami a HDD-hez tartozik, tehat ha volt pl automount akkor azt kell kikapcsolni, vagy a megfelelo partiora allitani.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#49048) mefistofeles válasza Rimuru (#49047) üzenetére

Elszúrtam.....

Nem húztam le az SSD-t win telepítés alatt, viszont a linuxot tisztán telepítettem újra particionálva. Most a linux automatikusan indul, a windows meg biosban sem látható! Ezek szerint ez a köcsög windows az ssd-re tette az efi-t. Fel nem fogom mit bóklászik egy másik meghajtón, miközben megadtam neki hova települjön!

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#49049) King Unique válasza mefistofeles (#49048) üzenetére


King Unique
titán

Ha notebookról van szó, akkor nyilván nem lehet csak úgy lehúzni, hanem ki kell venni belőle az SSD-t. A HDD meg gondolom caddy-ben van másodlagos meghajtóként. Vagy hogyan is van nálad ez az egész??

Az UEFI boot eleve macerásabb, mint a sima Legacy boot, főleg Windows - Linux dual-boot esetén. Viszont, ha már mindkét rendszer megfelelően fel lett telepítve, akkor a Linux egy sudo update-grub parancs után sem teszi be a Windowst a boot listába? Illetve, ha több meghajtó van, akkor egyes gépeken bootolásnál pl. F12-vel lehet eszközt választani. Ha nincs is külön Windows Boot Manager a listában, attól még a HDD-t kiválasztva jó esetben indulnia kéne a Windowsnak is.

[ Szerkesztve ]

(#49050) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#49048) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egyébként ha már úgy is újratelepítések mennek, akár le is lehet kapcsolni ezt az efi cuccot. -1 probléma.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.