Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#86001) Warton válasza K0zm0 (#85993) üzenetére


Warton
őstag

Anno nagyon kerestem egy ilyet. köszi.
Végső soron AUR-ból tölthető.

(#86002) K0zm0 válasza Warton (#86001) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Igen, azért írtam, hogy lessétek meg a repótokban. :)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#86003) K0zm0 válasza fatpingvin (#86000) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Ahogy a fenti kolléga írta, van GUI hozzá. Csak azért dobtam fel, mert a CPU-Z a vonal túlsó végén elég széles körben használt.
Nem mellesleg meglepődtem, hogy mennyi distro repojában már benne van és eddig észre sem vettem.

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#86004) Kenderice


Kenderice
senior tag

Sziasztok.
Segítség kellene.
Feltettem egy Rpi3-ra egy Raspberry OS 64bit lite-ot.
A gondom az, hogy nem tudok csatlakozni kívülről az mpd-hez, hogy zenéket tudjak lejátszani.
Az mpd fut, a státusza: active, running.
A konfig fájlban a 6600 portot írtam be, azon próbálok meg csatlakozni a M.A.L.P androidos alkalmazással..

Mit kéne még beállítanom, hogy tudjam távolról irányítani?

A státuszra ezt írja ki:
pi@raspberrypi:/var/lib/mpd $ sudo systemctl status mpd
● mpd.service - Music Player Daemon
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mpd.service; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (running) since Tue 2022-10-04 14:37:16 CEST; 9min ago
TriggeredBy: ● mpd.socket
Docs: man:mpd(1)
man:mpd.conf(5)
file:///usr/share/doc/mpd/html/user.html
Main PID: 11367 (mpd)
Tasks: 3 (limit: 779)
CPU: 1.328s
CGroup: /system.slice/mpd.service
└─11367 /usr/bin/mpd --no-daemon

(#86005) fatpingvin válasza K0zm0 (#86003) üzenetére


fatpingvin
őstag

amint olvastam róla felhyjítottam én is, repóban bent van és jópofa :)

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#86006) K0zm0 válasza fatpingvin (#86005) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Örülök, hogy segítségedre vált! :)

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#86007) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Helló. Segítenétek eloszlatni egy kételyt bennem? Olvastam itt(vagy máshol), hogy Manjaro KDE esetében nem szükséges feltenni az ufw-t és a grafikus dolgait.
Akkor, ha jól értem már van a Manjaro-ban valami tűzfal, ami működik alapból? És abban az esetben ha van benne, és mellé felmegy még az ufw, akkor az úgy problémás?

Egyáltalán Manjaro esetében kell e bármit állítani e téren? Nincs portnyitás, sem megosztás, semmi extra. Ubuntu féleségeken ugye volt alapból, ott csak bekapcsolni kellett, de látván a bejegyzést, elbizonytalanított, hogy itt mi a helyzet.

(#86008) CPT.Pirk válasza Petya XT (#86007) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincsen rajta alapból tűzfal. A tűzfal szót beírva a tűzfal letöltése jön be, ahol a firewalld-t lehet letölteni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86009) májkimiki válasza Petya XT (#86007) üzenetére


májkimiki
őstag

A kernel része az iptables , ez egy bonyolultabb tűzfal alaklmazás, mint ufw (gufw).
Ha telepíted is, az iptables -el összeakadhat. Szóval vagy ez vagy az.
[link]

(#86010) Petya XT válasza májkimiki (#86009) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Köszönöm nektek, akkor valamit elnéztem. Én is úgy használtam, hogy feltelepítettem az ufw-t, a service-ét engedélyeztem, majd elindítottam, utána már grafikusan babráltam. Status lekérdezésnél is mindig aktív volt, meg mutatta az estlegesen kézzel nyitott portokat.
De akkor jól van ez így :DDD Viszont a leírást elraktározom, köszönöm!

(#86011) mefistofeles

Srácok!
Rendszeresen összeomlik a firefoxom de csak a facebook alatt!
Ez most az én rendszerem hibája, a mozzila vagy esetleg a facebook hibája? A mai nap tapasztalom.
Másnál is van efféle?
A rendszerem Linux Mint 22.04

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#86012) fatpingvin válasza mefistofeles (#86011) üzenetére


fatpingvin
őstag

induljunk ki a facebookból.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#86013) INGJOKE


INGJOKE
veterán

Olyan kérdésem lenne, hogy Ubuntu-server 22.04-es verzió van virtualizálva a gépen és terminálból érem el ssh-val. Van telepítve mc, aminek meg szeretném változtatni a skin-jét. Hogyan kell egyszerűen és gyorsan?

(#86014) CPT.Pirk válasza INGJOKE (#86013) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

MC-hez vannak skinek? Na mik vannak! :D

Itt írják, letöltöd, bemásolod, inibe berakod és kész is: https://ajnasz.hu/blog/20140228/midnight-commander-skin

mefistofeles: Minted van, vagy Ubuntud? ;]
Manjaro alatt fasza a Facebook. Vagyis pont olyan gagyi, mint máskor, de nem omlik össze. Nézd meg, nincs-e valami olyan kiegészítőd a Firefoxban, ami ezt okozza.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86015) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#86014) üzenetére


fatpingvin
őstag

miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#86016) INGJOKE válasza CPT.Pirk (#86014) üzenetére


INGJOKE
veterán

Van alapból benne 36 skin. letölteni többet nem akarok. :D

(#86017) májkimiki válasza INGJOKE (#86016) üzenetére


májkimiki
őstag

Beállítások >> Megjelenítés alatt választhatsz a skinek közül.

(#86018) INGJOKE válasza májkimiki (#86017) üzenetére


INGJOKE
veterán

Köszi.

(#86019) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#86014) üzenetére

Maradtam volna a garudán, de képtelen voltam életre kelteni alatta a Canon nyomtatómat....

Hihetetlen egyébként, a Canon tudtommal egy nyomtató hatalmasság de még windows alatt is állandóan problémát jelentett.
Az ubuntu származékok azok amik kapcsiból 3 másodperc alatt telepítik és tökéletsen működtetik.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#86020) sh4d0w válasza májkimiki (#86009) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Dehogyis akadhat össze, mind az ufw, mind a gufw csak egy frontend az iptables-höz.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#86021) K0zm0 válasza mefistofeles (#86019) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Én a HP nyomtatónkat b*sztam ívesen a kukába, olyan szinten felcseszett! (Bocs a szóhasználatért, de élénkek az emlékek.) Akkori munkahelyemen is a hajamat téptem mert a kolléganők W11 alatt nem tudtak scannelni, mert drágalátos HP és Microfost kollégák képtelenek voltak egy épkézláb drivert összetákolni! :W
Vettem magunknak egy Canon-t, pedig hosszú-hosszú évekig HP-t használtunk, de nem bántam meg a váltást!

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#86022) gregory91 válasza K0zm0 (#86021) üzenetére


gregory91
senior tag

Nálam ugyanez csak canonnal.Megfogadtam hogy canon-t SOHA!

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#86023) gregory91 válasza mefistofeles (#86011) üzenetére


gregory91
senior tag

Nem omlik össze ugyan, de kellemetlen meglepetéseket generálgat a számomra.

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#86024) mefistofeles válasza gregory91 (#86022) üzenetére

Pedig nem rossz nyomtatók, de hogy nem tudnak egy rendes meghajtót eszkábálni hozzá?
Bár ez sem igaz mert ubuntu és forkjai alatt tökéletes a dolog.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#86025) Sonja válasza mefistofeles (#86024) üzenetére


Sonja
veterán

Nálam semmi gond a Canon lézernyomtatómmal, ileltve a driverrel se (Arch). Ellenben Ubuntu alatt elég rossz volt.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#86026) sh4d0w válasza gregory91 (#86022) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Érdekes tapasztalatok ezek. Volt Canon, Debian alatt nemigen akart működni (látszólag minden rendben volt, de nem jött ki a nyomtatás), Windows alatt semmi baja nem volt. HP Windows 11-en meg sem mukkant, Debianon tette a dolgát.

https://www.coreinfinity.tech

(#86027) mefistofeles válasza sh4d0w (#86026) üzenetére

Nálam pl. a win 11 csak úgy volt hajlandó kezelni a nyomtatót ha azt előbb kapcsoltam be mint a windowst. Ha a win indult előbb, képtelenség volt nyomtatni vele.

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#86028) peterattila


peterattila
aktív tag

Üdv! Miért van az, hogy frissen telepített Debian 11 alatt (gnome, wayland) yt-on a cpu használat 40-50% között mozog? FF, h264ify. Win10 alatt ugyanez 8-10%. Nvidia driver 470-es verzió. Valamit kellene még beállítani, telepíteni?

(#86029) CPT.Pirk válasza peterattila (#86028) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A zárt nVidia driver csak VDPAU-t ismeri hw gyorsítás terén, a népszerű böngészők meg va-api -t használják, amit az AMD és Intel hardver tud (a vdpau mellett).

Vagy átváltasz a nyílt nVidia driverre (mesa), vagy használod azt az egy böngészőt (Gnome Web), ami tudja a vdpau-t használni. Sajnos az nVidia hardver manapság nem ideális Linuxra.

https://wiki.debian.org/HardwareVideoAcceleration

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86030) peterattila válasza CPT.Pirk (#86029) üzenetére


peterattila
aktív tag

Köszi. A gép egy I3-6100 cpu-t használ, abban hd530 igpu van. Azzal jobban járok szerinted?

(#86031) CPT.Pirk válasza peterattila (#86030) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Elég régi cucc, nem tudom mit tud hardveresen. Nézhetnél egy vainfo kimenetet, az megmondja. - amihez kellhet telepítened ezt-azt.

Ha hosszabb távra gondolkodsz a hw gyorsításban, akkor 5000-es sorozatú AMD kártya vagy újabb az ideális. Meg esetleg a megjelenő Intel Arc kártyák érdekesek lehetnek, de azok csak a 6.0-ás kernellel vagy újabbal fognak működni Linux alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86032) tordaitibi válasza sh4d0w (#86026) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nálam atomstabil a Samsung ML-1670, csak ezt 3 évvel ezelőtt 2napi szopkodás előzte meg mert azt ugye halandó user se, nemhogy én gyanította volna hogy egy ML1670 nyomtató a saját Linux illesztőivel és a Samu oldaláról levadászott majd felszenvedett driverekkel is csak egy
"printer driver error" nyomtatására képes.
2 nap gugli meg fórumozás után egy angol oldalon jött szembe a megoldás hogy nemnem, dehogyis ML1670, hanem
CLP310-foomatic_driver, na ez kell neki :) Ezt szopja ki valaki a kisujjából.

(#86033) peterattila válasza CPT.Pirk (#86031) üzenetére


peterattila
aktív tag

Akkor marad a vlc, mpv hosszabb videók esetén. Annyira nem fontos a dolog, hogy komolyabb pénzt toljak bele. A gép nekem teljesen elég, nem fogom kidobni ez miatt.

(#86034) Sonja válasza CPT.Pirk (#86029) üzenetére


Sonja
veterán

Ettől függetlenül lehet használni VAAPI drivert (wrapper), és minden további nélkül működik Google Chrome (és Firefox) alatt a gyorsítás, ahogy nálam is. Megkötésekkel, az igaz, ami engem nem érint.

nvidia-vaapi-driver

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#86035) sh4d0w válasza tordaitibi (#86032) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Csamcsung... Hiába adja a cuccait prémium áron, attól azok még Lonsdale kategória.

https://www.coreinfinity.tech

(#86036) Ueda


Ueda
senior tag

https://lacyc3.eu/ingyenesse-valt-az-ubuntu-pro

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#86037) CPT.Pirk válasza Sonja (#86034) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, ez jó hír!

Emlékeztem rá, hogy mintha lenne valami ilyen, de nem találtam meg.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86038) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Új laptopomra (Lenovo X270) most csak gyorsan felraknám a legújabb Ubuntu LTS-t (22.04 ha jól sejtem), most sajnos pont nincs rá sok időm mert utazok el.
Win10 mellé raknám, jó lenne ha maradhatna dualboot-ban az is.
Mivel fogom tudni átméretezni a Win10 (NTFS?) particióját ?
Ubuntu telepítő már tud ilyet, vagy kell még külső program ?

(#86039) I02S3F válasza atesss (#86038) üzenetére


I02S3F
őstag

Tud ilyet! Egyszerű lesz: Ubuntu telepítése a Windows mellé opció után lesz egy csúszka, amit huzigálva döntesz, hogy mennyit csípjen le.

(#86040) atesss válasza I02S3F (#86039) üzenetére


atesss
addikt

Áh, szuper, köszi !
Illetve 22.04 telepítőt előkészítenem kellene, nem csak a saját gépemhez, hanem a jövő heti külföldi munkámhoz is.
UEFI vagy nem UEFI telepítő-verziók között most milyen különbség van ?
Lehet hogy frissítve lesz kint az asszem Ubuntu 18.04-es rendszer is. Kb. 4 éves PC-k, anno én telepítettem, de hát az már régen volt. A server asztali mATX-lapos gép rack-házban. A kliensek meg valami miniPC-s dolgok, mSata vagy ilyesmi SSD, meg notebook ram rémlik. Ezekre is az UEFI-s telepítő változat kellhet már vajon ?

(#86041) CPT.Pirk válasza atesss (#86038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A telepítőn kívül is, mindegyik disztróban van partíció kezelő (kparted, gparted...) és ezek mindegyike ismeri az ntfs-t. Szóval akár csak a pendriveról bebootolva is tudsz bármit csinálni a gépen.

szerk:
UEFI módban telepített Win10 mellé csak UEFI módban telepíts Linuxot. Ha nem UEFI módban raktad fel a Windowst, akkor a Linuxot se úgy tedd fel.

Ha nincs Windows az adott gépen, akkor kb. tökmindegy, amelyik mód neked szimpatikusabb, abban telepítsd fel. Ugye, ezt a penről bebootoláskor tudod választani.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#86042) májkimiki válasza atesss (#86038) üzenetére


májkimiki
őstag

A Win10 saját lemezkezelőjével méretezd át a Win partícióját!!!!! Igen, futásidőben.
Kötet zsugorítása kell neked.

[ Szerkesztve ]

(#86043) májkimiki válasza atesss (#86040) üzenetére


májkimiki
őstag

Az Ubuntu hibrid ISO, tud bármelyik módon bootolni. Szóval úgy fog ahogy a vasak be vannak állítva a biosban.

(#86044) tordaitibi válasza atesss (#86038) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Windows, kereső, Partíciók létrehozása...
enter, bejön a Lemezkezelő, ott jobbkatt a C-n, Kötet zsugorítása.
Elszüttyög majd kiírja mekkorára tudja kicsinyíteni Ha neked megfelel, leokézod, másodpercek alatt kész.
Ha nem tudja neked kellően lekicsinyíteni, ideiglenesen kapcsold ki a hibernálást, vedd le a lapozót 500 megára, takarítsd ki a rendszert egy rendszergazdai módban futtatott Lemezkarbantartóval.
5-10-20 gigák szabadulnak fel, utána zsugoríts.

Ha minden okés, elég a partíció, feltétlenül kapcsold ki a Win Fast startup, Gyors rendszerindítást!! Ha megvan, lapozó, hiberfil.sys visszakapcsolása.
Leállítás, Linux telepítés. Elég neki 30GB, és ha tlepült, mindent irányíts át a C megfelelő mappáiba.
Letöltések, képek, videók, mentési utak stb.
Így mindkét OS alól ugyanazokat a könyvtárakat tudod használni, semmi gabalyodás.

Adatokon kívül lehetőleg ne kotorássz Linux alól a Win könyvtárkba.

[ Szerkesztve ]

(#86045) atesss válasza tordaitibi (#86044) üzenetére


atesss
addikt

Köszi a részletes infót !
Még rémlik is hogy láttam ezt annó Windows-ban, de sosem használtam, nem is igazán gondoltam volna hogy futó rendszer particóján maga a Win ilyet meg tudna oldani magának.

A Win10 jelenleg egy vadi új, még semmi sincs rajta. Ahogy a HA-s eladótól vettem a gépet.
Ennek megfelelően a 320GB-ból még gondolom min. 280GB körüli szabad, az átméretezéshez hely van az tuti.
Amúgy újratelepíteném azt is, magamnak, csak most pont nincs rá időm.

"Elég neki 30GB, és ha tlepült, mindent irányíts át a C megfelelő mappáiba.
Letöltések, képek, videók, mentési utak stb."

Mármint hogy kb. a user mappát "közösítsem" a két rendszernek ? Az hogy ráadásul ez NTFS az sem baj az Ubuntunak ?

(#86046) atesss válasza CPT.Pirk (#86041) üzenetére


atesss
addikt

És ha nem én raktam fel a Win10-et honnan tudhatom meg milyen módban van telepítve ?

(#86047) vasen válasza atesss (#86046) üzenetére


vasen
csendes tag

Win+r, beírod msinfo32 [Enter]
A megnyíló ablakban jobb oldalon BIOS mód sorban Uefi, vagy Legacy lesz.
[Itt] 31:00-tól meg is nézheted.

(#86048) tordaitibi válasza atesss (#86046) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nyisd meg a Lemezkezelőt, a lemezen legelöl van egy 100-500Mb partíció, ha föléviszed az egeret, kiírja buborékba hogy
"EFI rendszerpartíció"

Ha ilyened van akkor UEFI telepítés. Ha nincs, MBR.

"Mármint hogy kb. a user mappát "közösítsem" a két rendszernek ? Az hogy ráadásul ez NTFS az sem baj az Ubuntunak"

Yes, 4 éve használok nem pont így de hasonló módon Kubuntut meg W10-et.
Nekem a Win 40, Kubu 32GB partíción csücsül és van egy nagy közös NTFS adatpartíció ahova mindkettő dolgozik.
Ez a legjobb de semmi gond nem lesz ha a Win C-t használja az Ubi is. Csak sose indíts rá a másikra ha hibernálva vagy altatva van.

Linuxok az NTFS-t natívan kezelik, írja-olvassa.

(#86049) májkimiki válasza atesss (#86045) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha ez HDD a 320GB, akkor a partíció méretezés előtt futtass egy töredezettség mentesítést.
Továbbá, ha anyagi lehetőségeid engedik, akkor inkább SSD-re tedd a rendszereket.

(#86050) tordaitibi válasza májkimiki (#86049) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jogos, ezt elfelejtettem. Bár írta, teljesen szűz telepítés, az talán még nem töredezett. HDD-ról sajnos nem csak Wint de már egy normális desktop Linuxot is enyhe önsanyargatás futtatni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.